Overal ongekend enthousiasme Aalmoezenier van der Vrande gereed voor zijn nieuwste arbeidsveld: Korea DE GESLOTEN POORT ONRUST IN OOSTENRIJK van molen older rgen Met jou heb ik nog gevoetbald Katholiek Thuisfront mag ons ook daar niet vergeten Het Koninklijk bezoek aan Friesland Aanhankelijkheid aan Oranje kwam tot uiting in geschenken Waterstaatsweer Hotelhoudster had gehamsterd Naar wij vernemen: Communistische demonstraties tegen de loon- en prijspolitiek WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 •RSVERWACHTING [eeld door het K.N.M.I. te jeldig van Woensdagavond erdagavond. FDELIJK REGEN. De Bilt, 27-9. Meest aar bewolkt niet tijdelijk [en. Aanvankelijk matige, aj- spoedig tot krachtige en ,gs de kust tot hard toene- nde wind tussen Zuid en ;st. Ongeveer dezelfde tem- •atuur als vandaag. 'ASTOOR RU HE RE-KANUNNIK Exc. de bisschop van heeft benoemd tot ere- v van het Hoogw. Ka an „St. Bavo" te Haar- Hoogeerw. Heer J. A. astoor van de parochie H. Gerardus Majella te ag. EELAND VOORZITTER IRD-ATLANTISCHE RAAD YORK, 27 Sept. (AFP). iSche minister van bui- zaken, Paul van Zee- gedurende een jaar het rschap van de Noord- he Raad bekleden, ■ND FORT BITOKIO NEERGESTORT 27 Sept. (Reuter). gochtend is een Ameri- iegend fort, dat van Oki- am, in de baal van Tokio irt. e vissersboten voeren on- k uit en redden tien an de bemanning. Eén rmist. DING KOMENDE F-EUROPESE LEGER Eisenhower als levelhebber genoemd fORK, 27 Sept. (Reuter), natieke kringen te New wacht men, dat generaal Sisenhower zal benoemd ot opperbevelhebber van nationale leger, dat vol- besluit van de Noord ie Raad ter verdediging ;-Europa zal worden ge in dat generaal Omar lijn stafchef zal worden. politie-beambten te :ago neergeschoten GO, 26 Sept. (Reuter), malige politie-inspecteur apenbare aanklager zlin [sters te Chicago neerge- iven voordat zij rapport itbrengen over gangster- jarige William Drury, politie-inspecteur en aten tegenstander van de ■rieden gangster Al Ca rd met kogels doorzeefd age Van zijn huis gevon- tevoren had een ver- rdiger van een senaats- getracht een onderhoud te hebben. ;ante meende dat zij in it stond en het haar de knikkers, maar o n ?ing. at spel verloor zij, zij 1, want zij weerde zich deskundig. cier van justitie vroeg g van het vonnis van rechter: f 12.of 6 da- iewiizing van de civieve Uitspraak over 14 da- Weth. Den Das heeft hier gen met het oog op de- zelf voor hun aanvul- ekering zorgen, inige discussie werd con- ten. Molen Bergermeerpolder rde was voorts het voor- en W., om voor 10% maximum van f 935,50 m in de kosten van her- Molen in de Bergermeer- irna deze ook voor wind- bruikbaar zal blijven; jk zal door de Ver. „De i Molen'' 25% subsidie vraagd; de rest van de in totaal f 9.3555 be- mt dan voor rekening ilderbestuur. Swaag verklaarde zich r van subsidie, terwijl is meende, dat de polder m kon betalen, egen 3 stemmen werd ibsidie te geven. Tegen Ranvijn, Wittebrood en Verbetering Bergerweg orde was voorts een B. en W. te machtigen m tot aanbesteding van •ing van de Bergerweg ilpaden. De beslissing rd van het wegdek zou al ook aan B. en W. rgolaten in overleg met Gemeentewerken. Broersma is van me- opzet, die o.a. voor bed van 60 cm 'n goede leert. Conform besloten, erd aan B. en W. op- evoegdheid verleend tot van gronden, met be- t de herverkaveling in- wederopbouwplan Ber- P. Algra, J. Schmidt, J. Wittebrood en Mr. werden voor een jaar in de commissie van volge de woonruimte- ndvraag vroeg de heer pport inzake de verma- elasting in comité in te brengen. Broersma vroeg maat- n het hamsteren, ter zegt toe de prijzen- weer in het leven te indacht te zullen schen- :t hamsteren. De heer aagt voorziening van inen te Bergen aan iming van het puin op Voorzitter zegt 't eer- het tweede verzoek ldaan worden, ting tegen middernacht. (Van een onzer verslaggevers) In Heerenveen was er voor elk der Prinsesjes een paar schaatsen, verpakt in een fraai be werkte doos, met daarop het wapen van Heerenveen (Eigen foto) (Van onze verslaggevers) LEEUWARDEN. Wonderbaarlijk schoon klonk gistermorgen „It Heitelan" over het Zaai land. Dit melodieuze Friese liedje door reine kinderstemmen gezongen, heeft de Lands vrouwe en Kaar Gemaal zichtbaar ontroerd. Duizenden en nog eens duizenden waren op deze schitterende najaarsmorgen naar dit centrum van Leeuwarden gekomen om te delen in de spontaniteit van geheel het Friese volk, dat op deze dag enkele van zijn mooiste uren beleefde. Een weldadig aandoende zon overgoot het stemmig versierde plein en speelde langs blinkende unrformknopen van hoge militaire autoriteiten, die zich naast het Koninklijk paar op het podium voor het paleis van Justitie hadden opgesteld. Ook voor het Koninklijk paar is deze hulde van Leeuwardens ingezetenen een onvergetelijke geworden. Heerlijk was het. deze frisse kinderzang te horen in deze feestende stad. Maar er was meer. Want nauwelijks waren de laatste tonen van het Wilhelmns weggestorven, of turners en turnsters in kraak heldere uniformen gaven enkele aardige rhythmische- en gymnasti sche nummers te zien. Het pakkende slot van de imponerende ma nifestatie was het défilé, waaraan alle groeperingen op sport-, so ciaal-, cultureel- en maatschappelijk gebied, deelnamen. Een défilé, dat gedragen werd door muzikale prestaties van verschillende Leeuwarder muziekcorpsen. Door vlaggende straten ging het toen langs een enthousiaste mensenzee naar het dorpje Jel- surn. Welk een tegenstelling, zo nil een laaiend vuur van enthou siasme in een sfeer van wel dadig aandoende landelijke rust. Geen fanfares of toejuichingen, slechts het loeien van een koe, die dom naar al deze drukte keek. Doel van dit bezoek was, een inzicht te krijgen van het peil, waarop het Fries rundvee stamboek staat. En was het een wonder, dat men juist hiervoor de boerderij van de heer J. N. Wassenaar gekozen had? Immers, hij is als voorzitter van het Fries Rundveestamboek de juiste man, die 'de hoge be zoekers op deskundige wijze kon voorlichten. Langs blank-geschuurde koe stallen kwam men bij Rudolf Jan, een drie-jarige kampioen stier, die zich weinig bekom merde over hetgeen achter hem gebeurde en wat over hem ge zegd werd. Weer cadeaus Onuitputtelijk scheen het aantal geschenken en bloe- menhuldes welke het ko ninklijk paar in ontvangst had te nemen. In elke plaats welke bezocht werd, trof ons de buitengewone harte lijkheid van het Friese volk Een h artelijkheid, welke zich niet uitsluitend uitte in kostbare geschenken. Neen, ook dat kleine tuiltje bloe men van dat blozende Frie se meiske in Ferwerd hoor de hierbij. In Ferwerd heeft men getracht om ook de aard van de plaatselijke in dustrie in de schenkingen tot uiting te brengen. Zo was het een aardig idee, om als symbolische producten van de gemeente een sier- melkbusje, koek, banket en zuivelproducten aan te dra gen. Tocht naar de. lichtstad Wanneer iets ons getroffen heeft tijdens het koninklijk be zoek aan Friesland, dan is dat wel de buitengewone prettige en spontane ontvangst, welke Dokkum het koninklijk paar be reid heeft. Wonderbaarlijk mooi was dit oude Friese plaatsje versierd. Ontzaglijk veel werk had men ook gemaakt van de kinder- tableaux, welke langs de route opgesteld stonden. En dan niet te vergeten die ontvangst in dat kleine, doch zo kostbare stad huis Aan deze ontvangst ging een piëteitvolle geste van het koninklijk paar vooraf. Bij het verzetsmonument op de Aal- sumerpoortsterdwinger legde de Koningin namelijk een krans,- waarna de burgemeester van Dokkum, de heer S. van Tuinen, de betekenis van het monument, dat ter nagedachtenis aan de gevallen Dokkumers werd op gericht. uiteenzette. In het stad huis, waar het koninklijk paar hierna de koffie gebruikte, vond de burgemeester gelegenheid, om de aanhankelijkheid van zijn burgerij in enkele woorden tot uiting te brengen. Hij releveer de de warme Oranje-liefde, die ook onder de druk van de be zetter niet gekoeld was, doch meer dan ooit oplaaide. En ook hier waren er weer geschenken. Noemen we b.v de vier alleraardigste hou ten schooltassen voor de prinsesjes. Schooltassen, zo als die in vroeger eeuwen werden gebruikt. Dan was er nog een in perkament ge bonden exemplaar van de „Schuit- en Jagtpraaties" anno 1757: enkele pamflet ten die gefingeerde gesprek ken behelzen in zeer Oran- gistische geest. En ook Drachten heeft het beste beentje voorgezet. Want hier name lijk bezocht het Vorstelijk Paar een tentoonstelling, welke op voortreffe lijke wijze een beeld gaf van de industrie, handel en nijverheid in deze streek. Dat dit bezoek door de Koningin zeer geapprecieerd is, bleek wei uit het feit, dat zij on danks het tijdschema dat slechts een bezoek van 20 minuten toestond, een kwartier langer bleef. Het eigene van deze industriële streek werd nog eens geaccentueerd door een expositie van industrie producten, waarin tevens aandacht werd geschonken aan economische problemen van het Oostelijk deel van Friesland. Groot was de vreugde van leer lingen der Ambachtsschool te Gorre- dijk, toen Koningin Jnliana de sym bolische opening van de nieuwe school verrichtte, door onthulling van een fraaie gedenksteen. Aan deze korte plechtigheid was de of ficiële ontvangst van het gemeente bestuur voorafgegaan. Uit de mond van mr. Lint horst Homan, Commissaris der Koningin in de provin cie Friesland, mochten we vernemen, dat de Koningin de vermoeienissen van de reis uitstekend heeft door staan. Zij was buitengewoon getroffen door de wijze, waarop Zij op Friese bodem werd ontvangen. Ontroerd was Ze bij de aanblik van zovele ouden van dagen en kleine kinderen, die zich de moeite getroost hadden Haar voorbijrijden gade te slaan. Slecht weer? „Geen nood" zcide Zij in Harlingen, toen de regen bij stromen neer viel: „Dit is toch echt wa terstaatsweer!" De vlootrevue heeft een machtige indruk, zowel op de Koningin als op de Prins gemaakt. Deze gondelvaart is diep in Haar geheugen gegrift. De gala-avond vond Zij prachtig. De Koningin heeft alles uitstekend kun nen volgen en vol lof was ze over de prachtige kledij, de aankleding van het to neel, maar ook van de Har monie-zaal. Een aardige attentie werd de Koningin nog tijdens de, pauze van deze avond gebracht, toen de burgemeesters van de niet bezochte Friese gemeen ten hun opwachting maak ten. De heer R. Walda, bur gemeester van Ameland, welks erf- en vrije vrouwe de Koningin is, bood de Ko ningin uit naam van de be volking van dit wadden eiland een fraai bewerkte stoof aan. Duizenden waren in Heeren veen op de been, toen daar tegen vier uur de wagens bin nenreden. Voor de schouwburg maakte het gemeentebestuur zijn opwachting. Juliana Koning, mocht Koningin Juliana hier bloemen aanbieden vergezeld van haar vriendinnetje Maria Moesker. De zangaubade die hier door de duizenden kin deren gebracht werd, dwong tot langer blijven, dan aanvankelijk was vastgesteld. Men kon zich eenvoudig niet losmaken van dit enthousiasme. Buitengewoon mooie geschen ken, mocht de Koningin hier in ontvangst nemen van enkele meiskes, voor haar dochtertjes. Voor elk der prinsesjes was er n.l. een paar schaatsen, verpakt in een fraai bewerkte doos, met daarop 't wapen van Heerenveen. Grootse ontvangst in Sneek Sncek, is ook een van die plaat sen geweest, waar alles op alles gezet is, om de ontvangst van het Vorstelijk Paar zo goed mogelijk te doen zijn. Vanaf het bordes van het historische stadhuis, een 17 e eeuws bouwwerk (latere uiting van Franse barok), hing 'n fraai wandkleed. Tien zangkoren brachten een zanghulde, nadat burgemeester L. Rasterhof, de Hoge Bezoekers in de hal van het stadhuis had verwelkomd. Het Het „Rolje, rolje, wetterweagen", dat o.m. door deze koren gezon gen werd, maakte een diepe in druk op het Koninklijk Paar en niet minder op hen, die niet ge regeld dergelijke Friese liederen horen. De laatste etappe. In snelle vaart ging het van Sneek, via Spannenburg naar Lemmer, dat niet onder heeft willen doen voor de andere Frie se versierde en feestende 'gemeen ten. Hier lag gisteravond de „Piet Hein" temidden van een rijkelijk gepavoiseerde vissersvloot En waarom zou Lemmer niet met geschenken komen aandra gen? Geschenken, die zo typisch passen in de sfeer van deze plaats: een pakket paling en twee stoot kussens voor de „Piet Hein". De „Piet Hein" lag reeds onder stoom en nadat zowel de Koningin als de Prins, nogmaals aan al de autoriteiten hun onuitsprekelijke dank hadden betuigd, voor al dat schone en hartelijke dat zij hadden ondervonden, koos het fraaie Koninklijke jacht zee, na gewuifd en nagezongen, door 'n dankbaar Fries volk. Bruin ©n mager door de tropenjaren, maar levendig en vol nieuwe moed om aan zijn taak te beginnen in Korea, stapte .gisteren pater van der Vrande M.S.C. de Alexanderkazeme in Den Haag binnen. De eerste, die hij daar ontmoette was zijn commandant, majoor den Ouden, die hem direct herkende als de aalmoezenier van Sumatra. „Met jou heb ik nog gevoetbald". Dat was de begroeting tussen twee oude wapenmakkers, waar van er een onder zijn soldatenpak het hart van een apostel ver bergt, de ander dat van een echt militair en mensenvriend. Dit laatste is een combinatie die bij onze troepen in Indonesië ge bruikelijk was. „Dat maalde nu juist het verschil uit met de fana tieke guerillastrijders uit het Oosten", vertelt pater van der Vrande ons, als wij even later met hem zitten te praten. „Wij hadden daar in Indonesië niet voor niets zoveel contact met de bevolking. Voor ons. Westerse soldaten, was de oorlog nog wat anders dan schieten, brandstichten en terroriseren. Wij dachten altijd aan de mensen. Zij kwamen bij ons vaak 's nachts een schuilplaats zoeken. Wij hielpen hen met alles. Wü waren hun vrienden". In Februari 1945 verhuisde pa ter van der Vrande, een Braban der, die in Oosterhout geboren en getogen is, van de missieprocuur in Tilburg naar de aalmoezeniers plaats in het „Bataljon Zeeland" en sindsdien heeft deze soldaten- apostel rondgezworven. Hij is met zijn jongens in Duitsland geweest. Dat was een teleurstelling, om dat zij getekend hadden voor de strijd tegen de vijand, die Noord- Nederland nog bezette. Hij is met hen weggetrokken naar Malakka en via deze sluis, die wel eens niet helemaal juist gewaardeerd is in Nederland „een pracht van een tropen-opleiding" kwam hij met 2-14-R.I., zoals het bataljon officieel heette, in Indonesië te recht. Er was een grote kame raadschap onder de mannen, die allen van Zeeland afkomstig wa ren. met een flink contingent ka tholieken er bij. De eerste opdracht was de zui vering van Djakarta. Een zware taak, die na vier maanden met succes werd bekroond. De olie vlek van het gezuiverde terrein was uitgedijd tot ver buiten de stad en de hele streek was rus tig. Dat betekende echter nog geen rust voor de manschappen van de U-brigade, zoals de troep die meerdere bataljons had aan getrokken, thans werd genoemd. Men kwam op midden-Sumatra terecht en daar begon hetzelfde liedje. In alle huizen waar men legerde, kippengaas voor de ra- ,men om het gevaar van hand granaten, die ze op je boterham mikten, wat tegen te gaan. Tot op de carrires stonden stellages met dat gaas en daarmee is de situatie wel grondig getekend. Eén reuze chaos vonden wij rond Padang. Maar al heel gauw brach ten de jongens er de schrik in bij de benden, die deze streek on veilig maakten. De operaties wer den besloten met een stormaan val op de vlakte van Padang. Niet zeuren Na in September 1948 even in Nederland te zijn geweest, is de majoor-aalmoezenier daarna met het 413de bataljon weer naar Ja va vertrokken. De beroerdste streken het Cheribonse en Ga- roet b.v. kregen ze toegewe zen en na vechten werd het stil zitten en je zelfbeheersing bewa ren tijdens het „staken van het vuren". Daar heb ik staaltjes van discipline gezien, die onvergetc lijk zijn, vertelt hij. Uitdagingen van TNI-soidaten werden in vol komen kalmte en met een stelen gezicht beantwoord. „Ja, het heeft ons zeer gedaan, dat de Neder landse vlag naar beneden moest maar wij hebben ons er sportief bij neergelegd. Wanneer een sol daat een bevel ontvangt, dan moet hij daar niet over zeuren Dat was altijd het parool." In die stemming heeft de aal moezenier met zijn mannen, die moeilijke tijd doorgeworsteld. Hij heeft de hitte van de strijd ge kend, b.v. in Padang, waar er 30 bleven in het veld en de ont zaglijke moeilijkheden van de guerilla op Java. maar hij heeft als priester juist daar een prach tige tijd gehad. De staaltjes van kameraadschap en moed waren vaak treffend. „Zij leverden mij het bewijs, van de goedheid van deze mensen," zo vertelt hij. Vier maal trok hij er 's Zondags op uit om de H. Mis op te dragen. In het veld was er een nood. die alle wetten moest breken. Wat ik met mijn jeep kon bereiken, dat hielp ik. Achter op dat ding stond een mitrailleur en mijn geladen ge weer lag naast mij. Zo bracht ik de jongens de troost van dit merk waardig stuk liturgie, dat een mis met preek is in de binnenlanden. En ik- bemerkte vooral hoe goed ik er aan deed. Het geloof werd daar beleefd. Ze hadden het no dig „Ik hoop één ding Heel veel pleizier heb ik ge had van Katholiek Thuisfront en ik hoop één ding, dat wij daar in Korea dezelfde steun in gebed en in kleine attenties'krijgen, die wij in Indonesië steeds ondervonden. Rozenkransen, pakketten, tijd schriften, U heeft geen idee wat een morele steun een goed tijd schrift bijvoorbeeld voor onze jongens betekent, die het anders met de misselijke afbeeldingen pin-up-girls van Amerikaanse moeten doen. Ik heb wel eens kans gezien met een paar uitgeknipte voet balverslagen uit Nederlandse ka tholieke dagbladen een hele kerk vol te krijgen voor het avondge bed. Ik had het idee gekregen die dingen met punaises tegen de muur van zó'n primitief gebouw tje te plakken. Alles kwam le zen en vanzelf dreunde daarna de hele kerk van de mannenstem men, die het „Onze Vader" baden. De IJmuidense hotelhoudster N. B. moest zich gisteren voor de Haarlemse politierechter verant woorden omdat zij een grote hoe veelheid goederen had geham sterd. Een C.C.D.-controle had me dio Juli uitgewezen, dat zij meer dan 1500 kilo levensmiddelen en zeep had opgeslagen in haar wo ning. Tevens werd een briefje ge vonden, waarop een tweede be stelling levensmiddelen van enor me omvang stond aangetekend. De hotelhoudster, die beweerde niet op de hoogte te zijn van het feit, dat de hamsterwet nog be staat, werd conform de eis. ver oordeeld tot één maand onvoor waardelijke gevangenisstraf. Een kellner, die een deel van de zeep van de hotelhoudster had overgenomen, kreeg een maand voorwaardelijk en een boete van 50 gulden, stibs. 25 dagen. Tevens werd de inbeslagname bevolen van de hamstergoederen. herdenkt de heer A. Th. Holsboer te Naarden op 2 October aanstaan de de dag waarop hij voor vijftig jaar zijn*journalistieke loopbaan aanving. is de radio-dirigent Hugo de Groot aangezocht voor de functie van eerste dirigent van het opnieuw te vormen radio philharmonisch orkest van radio Indonesia te Dja karta. viert de te den Haag woonachtige schilder George Claassen aan staande Vrijdag zijn zestigste ver jaardag. is gistermorgen in gebouw Fras- catie te Amsterdam de heren- modebeurs geopend, die, speciaal voor detaillisten, gedurende vier dagen zal worden gehouden. reed gisteravond te den Haag een 21-jarige motorrijder tegen de tram. De jongeman kwam onder de voorwielen van de tram te recht en was op slag dood. heeft de minister van Justitie rechtsherstel verleend aan de vroegere dirigent bij de A.V.R.O., Eizard Kuhiman, die in 1946 door een Amsterdams tribunaal was ontzet uit de beide kiesrechten. INDONESIË ALS LID DER UNO AANBEVOLEN De Veiligheidsraad heeft gister avond Indonesië voor het lidmaat schap van de Verenigde Naties aanbevolen. Geen der leden ver zette zich tegen dit besluit. Alleen de gedelegeerde van het nationa listische China onthield zich van stemming met het motief, dat In donesië door de marionettenrege ring van Peiping të erkennen ge brek aan trouw aan het interna tionale recht had getoond. Oostenrijkse arbeiders uit de onder Russisch toezicht staande fabrieken hebben gisteren ge demonstreerd tegen de nieuwe loon- en prijsregeling, die door het Oostenrijkse kabinet is inge voerd. Te Wenen geraakten groe pen arbeiders, die naar de fede rale kanselarij opmarcheerden, slaags met de politie. Acht poli- tiemanien en twee demonstran ten werden gewond. De demon stranten voerden grote spandoe ken met zich mede, waarop stond: „Wij willen geen hongerloon" en „Weg met het verhongeringspact" Ongeveer 500 demonstranten verzamelden zich gisterenmiddag voor twee hotels in het centrum van Wenen, die resp. bij de En gelsen en Amerikanen in gebruik zijn. Er werden enkele ruiten ingegooid, waarop de politie de betogers verwijderden. Sommige demonstranten belemmerden het verkeer doordat zij op een druk kruispunt gingen zitten. I In de middag verspreidde zich de agitatie verder in het land. Er werd melding gemaakt van sta kingen in fabrieken in de Sovjet- Russische zone en van protest- telegrammen uit Steyr in de Amerikaanse zone. De nieuwe overeenkomst over lonen en prijzen is tot stand ge komen tussen de vertegenwoor digers van de regering en het onder socialistische leiding staan de Oostenrijkse verbond van vak verenigingen. Volgens deze over eenkomst worden de prijzen van brood met 26 pet., voor bloem met 59 pet., voor gas- en electri- citeit met 40 pet. verhoogd. Deze prijsverhoginggri zouden echter worden opgevangen door loons verhogingen tussen tien en acht tien procent en verhoging van de kinderbijslag. Reuter maakt melding van een stormloop op levensmiddelen-, textiel- en schoenwinkels. Tokkum heeft het Vorstelijk Paar wel een buitengewoon spontane ontvangst bereid. En ook hier liet de jeugd zich niet onbetuigd. Met eerbiedige bewondering slaan deze jeugdige sprook jesfiguren de vorste lijke stoet gade. jeugdige sprook- (Eigen foto) FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit hei boerenleven 23 Het water van de Maas was strak en licht-blauw als de lucht, die er boven stond. Hoe rustig en vredig nam zij haar loop tot de ginds, boven het landschap uitstekende, wit grijze stuw. Hier boven was het snikheet en ze zou het raam maar open laten en ze tegen de deur van hun kamer laten doortochten. Allicht gaf dat wat verfrissing, tegen de tijd dat Gon en zij naar bed zouden gaan. Wat bewoog zich daar aan de overkant in het water? Ja, dat leefde, het kwam in deze rich ting. Ze zag telkens iets boven het water uitblinkeno, wacht, daar is zekpr iemand aan het zwemmen. Wat.... wie? Ja. dat moest dan zeker., de ingenieur zijn.... dat had hij immers ge zegd. Was ze dan toch soms naar boven gegaan om dat te zien. betrapte zij zich zelf erop. Ja, dat moest van Buchem wel zijn. die daar zwemmend van de overkant kwam. Oh. hij was nu al ver over het midden. Ze gag zijn blonde hoofd boven het wa ter drijven en zijn lange armen regelmatig door het water slaan. Er kwam een bange gejaagd heid over haar en ze keek on willekeurig wat schuw om of er niemand achter haar stond. Even nog blijven zien. tot hij aan de kant kwam. Ze telde mee.... een.... twee.... zes. achttwaalf.achttien in twee.... nee.... toch nog in vier en vijftig slagen had hij precies de donker blauwe stenen van de kribben bereikt. Hij deinde omlaag, toen omhoog en ineens daar hees hii zich op en kwam helemaal uit het water. „Marie!" riep vrouw de Reu ver aan de deur van de zolder trap. „Ja." „Wat doe je toch zolang daar boven?" Ze ging van het raam en liep op haar kousevoeten over de plankenzoldering: ..Oh.... eh ik zet de ramen hier alvast open." „Gon is al aan de omwas." ,.Ja ik kom." Marie moest zich even in de spiegel boven de waskom bekij ken. Zij zag dat ze een vuurrode kleur had van opwinding. Met haar zakdoek door haar gezicht wrijvend, kwam ze van de zol dertrap naar beneden. „Mens.... mens wat is hat heet bovenvee] heter dan gisteren." '..Ik vind dat het nogal gait Het was gisteren zeker zo heat als vandaag." zei moeder. „Dat vind ik ook" beaamde Gon. Van Buchem zat met de ra men wijd open en was in zijn wit sporthemd met korte mou-j wen en lichtgriize broek wat luchtiger gekleed, dan overdag in dat zware costuum en knal lende broeierige rijlaarzen. Hij kon dit nu morgen ook wel eens aandoen nu hii toch hier op het werk bleef. Na ziin zojuist genomen duik in de Maas voelde van Buchem zich vitaal en levenslustig. Wat een groot verschil in tempera tuur. dacht hij, bestond er on danks aanhoudende hitte toch nog altijd tussen stilstaand en stromend water. Stromend wa ter deed altijd nog betrekkelijk koel aan. Hij dacht er over na- wanneer hij nu eens reeds Vrij dagavond naar huis ging deze keer. dan had hij twee mooie dagen voor de boeg onr te zei len. Er stond 'n zacht briesje, al gaf het geen verfrissing Van Nijmegen uit. waar zijn iacht Amor" gemeerd lag. kon hij Tiel, ia zelfs Zaltbommel en Loevenstein bereiken, wanneer het weer stabiel bleef Met Z O wind en stroom mee. moest dat kunnen. Wanneer hii 's Zondags bijtijds weer afvoer zou hii de buitenboordmotor wel nodig hebben. Het zou in ieder geval een sportieve tocht worden en vol afleiding. want vooral 's Zondags kon het kilometers voor de Waalbrug reeds een ge zellige drukte zijn van zeilers en laveerders. Je zag er iolten skiffs tot B.M.'s toe Nu deze keer moest zijn vrouwtie Miep zelf maar eens de boot zeilklaa- maken en zorgen voor voldoen de proviand voor twee dage i Ze moest dan dat kleine iiskas'jc maar meteen aan boord laten brengen en bijtijds met iisbrol- ken laten vullen. Je kon daar Vichy en Sodawater zo heerlijk koel in houden. Ook een boutic smaakte beter bii ondertemp?. ratuur dan lauw warm WarV van Buchem kon zijn vrouwtje dat beter nu eerst schrijven. Ze had de brief dan.-... Woensdag middag.... zeker Donderdag morgen. Dat zou voor M'eo it ruim voldoende tijd zijn om alles te regelen. Ze zou toch immers wel begrijpen wanneer hii de ene Zondag niet thuis ge weest was, omdat zij er zelf niei was, hij nu toch zeker over kwam. Zou zc nu al thuis zijl uit Breda? Nu. hij dacht van wel. Hun zwager ging immers altijd vanuit Breda reeds Dins dags in alle vroegte naar Twen te voor inkoop bii de textiel fabrikanten. Zo'n omritje van een vijftien kilometer om in Wanre te komen betekende voor Henk eigenlijk niets. Wie weet of ze nog niet even aan kwamen wippen. Miep had toch al zo dikwijls beloofd eens een keer in Wanre te komen zien hoe rii geïnstalleerd was. Maar telkens wanneer zich een ongezochte gelegenheid had voorgedaan, was er. volgens Miep, iets tussen hinderd had. Wat het telkeis precies geweest was dat haar verhinderde te komen, dat kin van Buchem maar slecht achter halen Het was hier bij hen toch heef behoorlijk desnoocb kon ze bliiven overnachten. W.j rempel nog toe! Wordt vervo1?'1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3