Kamer besluit tot geheim debat over het rapport Nieuw-Guinea Maximumprijs voor rijwielbanden De defensie-ministers De mariniers beledigd Voorlopig geen Duitsers in het Europese leger Nederland moet de traditie over zijn defensie herzien stellen hun bijeenkomst uit Overheid en Kunst Damstadt heeff surseance Ook nieuwe voorbehandeling van de begrotingshoofdstukken Mgr. Willekens 50 jaar Jezuiet Buitenlands Overzicht Krachtig optreden tegen prijsopdrijving Een nieuwe band slechts bij inlevering van de oude Een „prik" van Connally Biljettencirculatie opnieuw gedaald Een maand gevangenisstraf geëist m WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1950 (Van onze parlementaire redacteur) Na uitvoerige discussies, die een ganse middag in beslag namen, heeft de Tweede Kamer gisteren twee voorstellen van orde van de voorzitter, aanvaard. Het belangrijkste was wel dat betreffende de wijze waarop de beraadslaging over het rapport van de gemengde commissies inzake Nieuw Guinea zal moeten plaats vinden. De Kamer besloot met de stemmen van de P.v.d.A. en de Communisten tegen, dat het eeu behandeling met gesloten deuren zal zijn. Een voorstel Schouten (a.r.) om het debat in het openbaar te houden met 13 tegen 48 st. verworpen. Vóór de A.R. en de Communisten Het andere voorstel bedoelt debat bleef hem dan ook „bui- TWEEDE KAMER de werkwijze van de Kamer bij de voorbehandeling van de meeste begrotingshoofdstukken te bekorten. Voor elk begro tingshoofdstuk komt een speci ale commissie, zodat dus niet meer in vijf afdelingen naast el kaar beraadslaagd wordt. Ook zal de desbetreffende minister aan deze beraadslaging dee- nemen, zodat de vragen van de Kamer en het antwoord van de regering in één stuk kunnen worden samengevat. Dit voorstel werd met 49 tegen 14 stemmen aanvaard, tegen A.R. comm ■- nisten en de heer Weiter. Deze nieuwe werkwijze bedoelt voor. lopig echter niet meer dan een experiment te zijn. De aldus op gedane ervaringen zullen benut worden bij de beoordeling van het voorstel-v. d. Goes van Naters, dat een nog verder gaande wijziging van de werk wijze der Kamer beoogd en dat voor of direct na het Kerst reces in behandeling zal komen. Over de wijze van behande ling van het Nieuw-Guinea-rap- port liepen de meningen wel zeer uiteen. Bij de vraag geheim of openbaar, waarbij de Kamer voorzitter. conform het advies van de Kamercommissie, ge adviseerd had, dat het een be handeling met gesloten deuren zou moeten zijn, vroeg de heer Schouten (A.R.) allereerst om een nadere motivering. Wat dit betreft sloot de Ka mervoorzitter zich aan bij het geen de heer v. d. Goes van Naters reeds betoogd had: Veer tien dagen voordat de regering met de wederpartij in onder handelingen gaat treden, kan noch het algemeen belang, noch de zaak zelf gediend zijn met een openbare behandeling. Onder deze omstandigheden, aldus de voorzitter, verdiende een vertrouwelijke bespreking in eigen kring de voorkeur. De heer Schouten (A.R.) bleek het hiermede niet eens te zijn. Naar zijn mening waren de standpun ten van weerskanten reeds open baar, ook het rapport was ge publiceerd en de zaak lag dus als het ware „op straat". Prof. Romme (K.V.P.) stelde hier tegenover, dat zulks geens zins insloot, dat de zaak nu ook maar op straat moest blijven liggen. Integendeel. Zij diende daar zo spoedig mogelijk van daan gehaald te worden. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) voelde noch voor een geheim noch voor een openbaar debat. Waarover zou de Kamer moeten beraadslagen? Er was geen regeringsstandpunt en over een rapport sprekeii was „ge woon idioot". Prof. Romme (K.V.P.) kantte zich ook tegen deze woordvoer der. Alle rapporten kon men niet over één kam scheren en dit rapport had toch wel zeer uitzonderlijke aspecten. Een tengewoon verstandig" voor komen. Wel was ook prof. Rom me van mening, dat het een debat in comité-generaal moest zijn. Aldus werd besloten Tegen het voorstel van de Kamervoorzitter inzake een ver eenvoudiging van de behande ling van de begrotingshoofdstuk ken, werd vooral de bedenking geopperd, dat de nadruk op een behandeling binnenskamers zou komen te vallen. Maar de over grote meerderheid wilde toch het experiment wagen. VASTE BAAK IN STORM OVER INDONESIË DEN HAAG (K.N.P.). Dins dag 26 September was het 50 jaar geleden, dat Z. H. Exc. Mgr. P. J. Willekens S.J., titulair bisschop van Zorava en Apostolisch Vicaris van Djakarta, zijn intrede deed in de orde der Jezuieten. Allen, die voor, tijdens of na de oorlog met Indonesië hebben te maken ge had, zal het altijd een weldaad zijn aan deze sterke, beminnelijke en diplomatieke persoonlijkheid terug te denken. Tijdens de Japanse bezetting heeft Mgr. Willekens bij vriend en vijand de grootste bewondering opgeroepen wegens zijn kracht - tige houding. Krachtens het grote respect, dat hij zelfs de Japanse bezetters afdwong, slaagde hij er in als enige Nederlandse bisschop buiten de interneringskampen te blijven. Zijn wijze, voorzichtige en tevens soepele houding tijdens de zeer ingewikkelde omstandig heden van de strijd om de zelf standigheid van Indonesië is alge meen bekend. In die tijd was hij het centrale punt van rustige vast heid, die zijn goed overwogen en juist geformuleerde adviezen gaf uit een hogere zekerheid, niet be- invloed door enig politiek voor deel. Velen, die deze moeilijke tijd doorleefden en er een actieve rol speelden, zowel Nederlanders als Indonesiërs, zullen een dankbare herinnering aan deze kerkvorst bewaren, evenzeer als zij, die tij dens de Japanse bezetting in de interneringskampen profijt moch ten hebben van zijn bemiddelende activiteit, waarbij hij tot in de kleinste bijzonderheden voor de belangen der geïnterneerden op kwam en daarbij niet alleen de aanmatigende houding der Japan ners, doch ook hun vernederende practijken en slagen trotseerde. DE OMGEVING VAN SEOEL In de avondvergadering van de Tweede Kamer is gisteren de be raadslaging voortgezet over het verslag van de vaste commissie voor het onderwijs omtrent het overleg betreffende het rege ringsbeleid ten aanzien van Kunst en Cultuur. Nadat de communis tische heer Hoogcarspel betoogd had, dat de overheid niet of niet in voldoende mate de artistieke cutluur bevordert, was het woord aan minister Rutten. De bewinds man was van oordeel, dat de overheid voorrang moet laten aan het particulier initiatief en de organisaties, die zich met kunst en cultuur bemoeien. Om aan de wensen ten aanzien van spreiding der cultuur tegemoet te komen is een herziening der subsidiepoli tiek noodzakelijk. Die herziening kan slechts geleidelijk tot stand komen. Spr. deelde mede, dat de sub sidies aan het Twentse en het Leeuwardense orkest bescheiden zullen worden verhoogd en dat een hergroepering der orkesten in ons land in overweging is. De staatssecretaris, mr. Cals, erkende, dat er een achterstand is in de restauratie van monumen ten. Met het oog op de financiële toestand had spr. niet meer dan twee millioen op de begroting kunnen brengen. De vergadering van de Kamer werd om eff uur tot hedenmid dag verdaagd. Deze foto, genomen van de Big Ben af, geeft U een indruk van het (nog) niet al te fraaie Parliament Square in Londen. Wie hier echter volgend jaar, tijdens het Festival of Britain zal komen, zal het plein niet meer herkennen. Er wordt een brede rijweg aangelegd, met aan weerszijden prachtige tuinen, waarin beroemde politieke persoonlijkheden (in steen) zullen worden geplaatst. Deze werken zullen ongeveer 500.000 gulden kosten. Op de achtergrond links, ziet U Central Hall, en rechts, boven de bomen uit, is Buckingham Palace. De minister van Economische Zaken heeft, daar onder invloed van hamsteraankopen gevaar bestaat voor prijsopdrijving, maxi mumprijzen vastgesteld voor rijwielbuitenbanden. De maximum prijs voor het normale type buitenband voor de verbruiker bedraagt f 4.85. Aangezien deze prijs overeenkomt met de prijs, welke irr Augustus j.l. gold, zijn door deze prijsvaststelling de sedert dien toegepaste verhogingen van heden af ongedaan gemaakt. Teneinde het hamsteren de kop in te drukken, zal de verbruiker slechts een nieuwe buitenband kunnen kopen bij gelijktijdige in levering van een oude buitenband van dezelfde maat. De winkelier en de rijwielhersteller zijn ver plicht bij verkoop van iedere nieuwe buitenband een oude van dezelfde maat in te nemen en deze te bewaren. Verder deelt het ministerie van Economische Zaken mede, dat een ruime voorziening met buitenban den gewaarborgd is. De industrie produceert ongeveer een derde boven haar normale productie. 1 Hiervan wordt niet meer dan circa 15 procent geëxporteerd. De geza menlijke fabrikanten zullen nu hun belangrijk verhoogde pro ductie voor de binnenlandse markt voor tweederde uit bovengenoem de banden laten bestaan. Dienten gevolge zullen hiervan 250.000 stuks per maand beschikbaar ko men. D.e economische controle dienst zal nauwlettend toezien dat de geproduceerde banden normaal hun weg naar het publiek vinden. Effectieve prijscontrole door overheid en publiek is mogelijk, omdat de banden zullen worden gekenmerkt door een in het zij vak geperste driehoek. Het publiek kan zich met even tuele klachten over de naleving Senator Connally, de voorzitter van de Amerikaanse Senaats- commisie voor Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag op een persconferentie te Washington gezegd, dat Nederland zijn traditionele opvatting van de defensie zal moeten herzien. De Nederlanders, aldus Connally, zouden zich moeten concentreren op het verschaffen van landstrijdkrachten en uitrusting en zich, wat de maritieme defensie betreft, moeten verlaten op Engeland en de Ver. Staten. Connally betoogde verder, dat de Ver. Staten hun bondgenoten van het Atlantisch Pact voortdurend dienden aan te sporen tot het vergroten van hun gewapende macht. „Zij kunnen niet verwachten, dat de Ver. Staten zich haasten om zich te verde digen, terwijl zij niet doen wat zij kunnen", aldus Connally. „leder lid van het Noord-Atlantisch Pact moest een zo groot mogelijke bijdrage leveten en daarbij rekening houden met de algemene behoeften van het gebied". BELGISCHE DAME BIJ AUTO-ONGELUK GEDOOD Op het kruispunt Rijsbergseweg- Graaf Engelbregtlaan-Beeksebaan te Breda is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een Belgische dame, mevrouw de weduwe B. uit Berchem bij Antwerpen het leven heeft gekost. De auto van mevr. B. werd op dit kruispunt aangereden door een truck met oplegger, bestuurd door zekere K. uit Rotterdam, die geen voorrang verleende aan de Belgische wa gen, die zich op een voorrangsweg bevond. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd. WEEKSTAAT NED. BANK De verrassende verhoging van het wisseldisconto der Nederlandse Bank heeft op de geldmarkt nog weinig effect gesorteerd. De situa tie is daar ruim en call-money no teert onveranderd procent. In kringen van de geldmarkt be schouwt men de discontoverhoging als een preventieve maatregel ten aanzien van de credietverstrek- king( De biljettencirculatie is ook thans weer op een lager peil ge komen, zodat in dit opzicht van ultimo-invloeden nog geen sprake is. Deze week is er nog 16 mil lioen gld afgegaan en heeft de omloop met 2757 millioen gld een nieuw laagterecord bereikt voor dit jaar en de beide vorige jaren. De laagste stand van 1947 was 2674 millioen gld. De voorschotten in rek. courant zijn reeds met 4 millioen gld uit gezet. Opmerkelijk is de verho ging van de goudvoorraad met 2 ipillioen gld. Ook de deviezen voorraad is verbeterd en wel het totaal der vorderingen met biina 30 millioen gld. Daarentegen zijn onze vorderingen in guldens op vreemde circulatiebanken met 3 millioen gld verminderd en onze verplichtingen met ruim 20 mil lioen gld toegenomen. Het saldo van de schatkist is weer lager op 258 millioen gld. De bijzondere rekening (tegenwaarderekening) bleef onveranderd. dezer regeling wenden tot de plaatselijke prijzencommissies. De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren definitief surseance van betaling verleend aan Dam stadt (stichting vijf eeuwen Kal- verstraat) voor de tijd van zes maanden, ingaande 2 Augustus jl Op de vorige week gehouden crediteurenvergadering werd una niem voor verlening van sursean ce gestemd. Zoals bekend is er een tekort van ongeveer drie ton. EEN NIEUW KANTOOR VOOR DE B.P.M. De Bataafse Petroleum Maat schappij N.V. zal binnenkort een nieuw kantoorgebouw laten bou wen tegenover het hoofdkantoor te Den Haag. Het nieuwe gebouw, waarvan een maquette is vervaar- digd, zal zeven verdiepingen tellen en zal dienen voor de huisvesting van het thans elders onderge brachte personeel. BABY GESTIKT Maandagmiddag is te Amster dam bij een familie in de Valerius- straat een baby, een meisje van acht maanden, in haar bedje ge stikt. De Noord-Atlantische Raad, die, zoals de lezers weten, mo menteel in New-York bijeen is, heeft gisterenmiddag zijn be slissing inzake de vorming van een Europees leger bekend ge- maaktt. Het meest belangrijke daarin is wel, dat Frankrijk hier voorlopig als overwinnaar uit het strijdperk is getreden er. gedaan heeft weten te krijgen, dat de Duitsers voorlopig geen deel zullen uitmaken van het nieuwe Europese leger, Dat is wel een verrassing, want nog gisterenavond wisten de nieuwsbureaux, die de be kendmaking aankondigden, mee te delen, dat Duitse militaire eenheden, volgens het plan van de Amerikaanse minister Ache- son, in dit nieuwe Europese ■leger zouden worden opgeno men. Hoewel dit standpunt van Acheson tenslotte ook door de Engelse minister Bevin zij het na veel tegenstand was aanvaard en ook de andere lan den, waaronder vooral onze minister Stikker het Amerikaan se plan warm verdedigd had den, heeft men in New-York blijkbaar toch voor de bezwaren van Schuman gecapituleerd en is besloten, dat voorlopig geen Duitse militaire eenheden in deze Europese strijdmacht zul len worden opgenomen. Deze Franse overwinning bewijst an dermaal, dat de internationale positie van Frankrijk stijgende is en men op het allerhoogste niveau wel in hoge mate met de belangen van Frankrijk reke ning houdt. Van de andere kant schijnt Frankrijk voor deze overwin ning een zware prijs betaald te hebben, want het zal zijn troe pen in West-Duitsland belang rijk moeten uitbreiden. Naar verluidt, zou zelfs de opzet zijn, dat niet minder dan veertien goed en modern gewapende divisies in West-Duitsland zul len worden gevestigd, welke voornamelijk door Amerika, Frankrijk en Engeland benevens de Benelux-landen op de been moeten worden gebracht. Want de Scandinavische landen en Italië zullen wel hun aandeel moeten leveren in dit nieuwe Europese leger, maar zij hebben de toestemming gekregen, dat zij hun nieuwe divisies voor lopig in eigen land mogen hou den. De bedoeling daarvan is natuurlijk duidelijk. W.-Eurooa is door de veertien divisies, die in West-Duitsland worden ge- stationneerd, voorlopig krachtig beschermd tegen een eventuele communistische agressie uit het Oosten. Maar met Noorwegen is dit zeker niet het geval. En ook met met Italië. Deze landen- zul len deze taak zelf op zich moe ten nemen en daarom gedwon gen zijn op eigen grondgebied een zo krachtig mogelijke bar rière tegen een communistische agressie op dit gebied op te richten. vel zullen deze legers een WASHINGTON (Reuter). De Amerikaanse minister van Defen sie, generaal George Marshall, heeft gisteravond meegedeeld, dat de vergadering van ministers van defensie van de landen van het Atlantisch Pact is 'uitgesteld tot 24 October. In ambtelijke kringen wordt verklaard, dat het uitstel noodza kelijk was omdat de ministers van buitenlandse zaken van de Weste lijke Grote Drie te New York langer vergaderden dan voorzien was. Een der belangrijkste kwesties waarin de ministers geen beslis- In hoger beroep behandelde neerd en in 1942 naar een kamp het Airsteraamse gerechtshof Suriname overgebracht, waar roti rlo W. 1..-j j. i i rt a ï.n e 7i t .i gisteren de zaak tegen de 53- jarige W. de J. uit Haarlem, die door de politierechter te Haar lem wegens belediging in het openbaar van het corps Mari niers van de Koninklijke Marine was veroordeeld tot een week onvoorwaardelijke gevangenis straf. In de nacht van 8 op 9 Sep tember van het vorige jaar be vond de verdachte zich in een coupé van de laatste trein van Haarlem naar Leiden met o.a. twee studenten, waarvan de ene, oud-marinier, zijn vriend over dit corps vertelde. De ver dachte mengde zich in het ge sprek mét de woorden: „U be hoeft er niet trots op te zijn lid te zijn geweest van dut corps."' Op de vraag waarom niet,, zei hij toen: „Alle mari niers zijn dieven en moorde naars." Op de vraag van de oud marinier of verdachte ook hem daarmee bedoelde, antwoordde verdachte: „Ja." Later heeft hi) nog gezegd, dat hij speciaal ie mariniers in de West bedoelde. Aldus verklaarden de twee stu denten, als getuigen gehoord. De advocaat-generaal, mr. J. F. Hoeffelman, achtte deze be lediging zeer ernstig. Hij vond de straf van de politierechter niet hoog genoeg en eiste nu een maand onvoorwaardelijke gi- vangenisstraf tegen de J. De verdediger, mr. A. G. Be sier, schetste de omstandig heden, die zijn cliënt ertoe he i- ben gedreven deze woorden te uiten. „Mijn cliënt woonde in Mei 1940 in Indonesië en wis donateur van de N.S.B. Met zo vele anderen werd hij geïnter- hij tot 1946 verbleef." In d-i kamp zouden, volgens mr. Bu sier, ernstige onregelmatigheden door de kampbewakers mari niers zijn gepleegd tegen te gevangenen. sing zullen kunnen nemen is de vraag, of Duitsland strijdkrachten dient te leveren aan de verenigde defensie. Door de houding van Frankrijk is men toch op de on langs gehouden besprekingen der Westelijke Grote Drie, noch op de vergaderingen van de Noord-At lantische Raad tot overeenstem ming kunnen komen. De Franse regering staat op het standpunt, dat niet genoeg tijd is gegeven aan de bestudering en de bespreking van de kwestie. De president zeide, dat hem hiervan niets bekend is. Mr. Besier zei daarop, dat in Den Haag een uitgebreid dossier over deze onregelmatigheden is gedeponeerd. Hij verwacht, d it binnen twee maanden in Den Haag hierover een proces aa.i hangig gemaakt zal worden. De verdediger verzocht het Hof eer voorwaardelijke straf uit te spreken en minstens te wachten met het vellen van een vonnis tot genoemd proces afgehandeld is. De president zei no" tegen de verdachte: „Al voelt u zich nog zulk een onrecht aangedaa dan hebt u nog het recht niet om in het openbaar een derge lijke ernstige' belediging te j!- ten" en bepaalde de uitspraak op 10 October. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York (midden) vertoeft op het ogenblik in Londen, waar hij het feest bijwoont ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Hiërarchie. Links van hem bisschop George Craven, rechts aartsbisschop William Godfrey. onderdeel uitmaken van het Europese leger, wat betekent, dat de opperbevelhebber van dit leger, welke functie zeer waar schijnlijk aan generaal Eisen hower zal worden opgedragen, als het nodig is, deze divisies ter zijner beschikking zal heb ben om daar in te zetten, waar hij zulks op een gegeven mo ment wenselijk oordeelt. Wat ons land betreft, wij zul len een deel van onze troepen ook in West-Duitsland moeten vestigen, op een plaats, dooi- het opperbevel aangewezen. Natuurlijk betekent dit voor ons een groot en zwaar offer Niet alleen, omdat de uitrusting en onderhoud van dit leger door ons zelf zal moeten worden be kostigd, maar ook voor onze jongens, die nu hun diensttijd ver van huis in een vreemd land zullen moeten doorbrengen. Maar de vrede en de hand having van onze nationale vei ligheid moeten nu eenmaal duur worden betaald. En bij het brengen van deze offers zullen wij het grote voordeel voor ons land niet over het hoofd mogen zien: dat door het thans opge steld strategische plan vaststaat, dat West-Europa krachtig zal worden verdedigd en wij geen herhaling zullen krijgen van de situatie in 1940. toen West- Europa door de agressors uit het Oosten betrekkelijk gemakkelijk onder de voet kon worden ge lopen en onze bevrijding eerst ter hand genomen kon worden, nadat wij vijf jaren lang de zware druk van de bezetter ge voéld hadden. Tot voor kort heeft ook het gevaar nog bedreigd, dat Rus land zonder veel tegenstand tot aan de kusten van de Noordzee en Atlantische Oceaan zou kun nen oprukken en wij dan maar rustig moesten afwachten, wan neer Engeland en de Verenigde Staten gereed waren, ons weer te bevrijden. De grens tussen West- en Oost-Europa is, zoals een officiële commentator giste renavond opmerkte, door de gis teren gepubliceerde beslissing van de Atlantische Raad, gelegd langs de Elbe. Wanneer Rusland of een van de satelietstaten zou pogen deze grens langs de Elbe te overschrijden, dan zal hij aan de andere oever een zeer sterke tegenstander onmiddellijk tegenover zich vinden. De vraag rijst intussen of door de overwinning van het Franse standpunt, de Duitsers zullen worden vrijgesteld van de plicht mee te wérken aan de verdediging van hun grond gebied. Dit schijnt echter geens zins de bedoeling te zijn ge weest. Het schijnt inderdaad juist te zijn geweest, dat de legervoorraden nog niet zo ruim zijn, dat nu reeds èn het leger van de landen van het Atlan tische Pact èn de Duitse onder delen voldoende bewapend kon den worden. Men zal daarom eerst zorgen, dat de veertien West-Europese divisies volledig en modern zijn uitgerust. En dan zal de vraag van de Duitse bewapening opnieuw on der ogen worden gezien, waar bij Frankrijk schijnt te hebben toegezegd, dat wanneer Frank- rijks bewapening gereed is, de bezwaren tegen een Duitse her bewapening grotendeels verval len zijn. Het is dus geen prin cipiële overwinning van Frank rijk, maar meer een tactische. Hoe het zij, we zijn door Je gisteren gevallen beslissing een belangrijke en waardevolle stap verder op de weg, welke zal lei den naar een afdoende bescher ming van de West-Europese be schaving teaen een Russische barbarisme. Dat deze weg zwaar en kostbaar zal zijn, ontkent niemand. Maar ook hier geldt dat een andere weg tot hand having van de vrede momenteil niet begaanbaar is. Helaas. DE HEER LAMPING TE DJAKARTA DJAKARTA, 26 Sept. (Aneta). De nieuwe Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, de heer A. Th. Lamping is heden uit Nieuw Delhi te Djakarta aangekomen. Hij werd verwelkomd door de directeur van het kabinet van de president, de heer Pringgodigdo, de chef-protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken en vele Nederlandse autoriteiten. Weekend-lezingen in het „Zonnehuis" te Bilthoven Op 14 en 15 October zal het „Zon nehuis'' te Bilthoven een weekend organiseren, tijdens welke Dr. Fr. Thijssen pr. zal spreken over het „Mysterie van de Kerk en het „Ambt in de Kerk" beiden gezien in het licht der Reformatie. In drie lezingen zal Dr. Thijssen, een der beste kenners van het oecumenische vraagstuk, de Katholieke visie op deze onderwerpen uiteenzetten. Voor belangstellenden bestaat zo wel de mogelijkheid om het gehele weekend op het „Zonnehuis" door te brengen, als om alleen de lezin gen bij te wonen. Aanmeldingen moeten vóór 9 October worden ge richt aan het „Zonnehuis", Swee- lincklaan 12 te Bilthoven. NAJAARSPROGRAMMA 1950 Behalve de hierboven genoemde voordrachtenserie door Dr. Fr. Thijssen pr. oganiseert het „Zonne huis" voor zijn najaarsprogramma eveneens een serie lezingen over de grote Mysteries van 't Christendom en het Gregoriaans van de liturgi sche viering met muzikale illustra tie. Drs. H. J. H. M. Fortmann, pro fessor aan het Groot-Seminarie te Driebergen, en Dom B. Brock- bernd O.S.B. van de KRO zullen achtereenvolgens het Kerstfeest, het lijden van Christus, het Paas feest en het Pinksterfeest behande len. De eerste voordrachten dezer serie zijn gesteld op 3 December. De andere data zijn respectievelijk 11 Februari 23 Maart en 6 Me 1951. Van 23 tot 27 December is er i- het „Zonnehuis'' een Kerstvierir-

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4