Een drukke lappenmarkt AAT SOECKER Nieuwe brandweerauto prachtige aanwinst Heftige Vormingsavond voor recruten Waarom de Alkmaar Packet gaat liquideren Voedselnood ALKMAAR EN OMSTREKEN Kooplieden tevredenf maar niet voldaan Standwerkers waren weer best Boierspeculaas Roomborstplaat J De Verrader' FLADDERAC Alkmaar Tel. 2585 Een ongewenste bruidsfoto De Maria-kerk in het Cedron-dal In Tibet rukken de communisten op in Joego-Slavië Auto-ongeval met dodelijke afloop Achterstand bij binnenhalen oogst Nieuw licht in het Naundorff-mysterie? Drie mot hoe voert PAGINA 2 DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1950 ALKMAAR Op de dag van het landbouwieest is gisteren, voor de tweede maal in onze stad, de lappenmarkt gehouden, die thans is gepromoveerd tot een officiële Alkmaarse aange legenheid. Kooplieden en standwerkers vulden met hun spullen en hun flux de bouche de Laat, nagenoeg van het begin tot het einde. Het was onze indruk dat de markt groter was uitgedijd dan de oorspronkelijke opzet is geweest. Kooplieden van heinde en ver, geflankeerd door Alkmaarse middenstanders, die de nette toonbank voor een dag hadden geruild voor de vlottere marktkraam, stonden er met alles, waaraan boeren, burgers en buitenlui naar hartelust te kust en te keur konden gaan. De lappenmarkt zou geen lappenmarkt zijn geweest als de textiel, in allerlei vormen en qualiteiten niet het hoofdproduct van de marktbedrijvigheid was geweest. Maar wie niet tussen al de zijde, de wol, he tflanel, de sokken, de sehorten en de couponnetjes, ook wat fruit heeft ontdekt en een kop en schotel, een compleet schilderij, een rozenkrans, oliebollen, een vet- pla'nt, een fietspomp, chocola, een scheerkwast en de bijbehorende mesjes en wie niet heel zeker weet, dat er voor alle kwalen kruiden ge wassen zijn, die heeft zijn ogen en zijn oren gisteren dichtgebonden. Bretels en glassnijders, vazen en borden, byoux en leren lappen, handtasjes en kaneelstokken, alles was er en alles werd verkocht. Vrouwen verdrongen zich voor de goed gevulde marktkramen, keur den de stoffen en pasten de schor ten, overlegden met elkander en kochten of kochten niet, maar de kooplui kunnen niet zeggen dat het hun waren aan belangstelling ont broken heeft. Publiek minder kooplustig De belangstelling was er inder daad wel, maar de markt is lang en lang niet zo goed geweest als verleden jaar. Op de lappendag te Hoorn was minder publiek maar er werd heel wat meer gekocht. De kooplieden, die gisteren in Alkmaar standen, waren aan het einde van de markt nogal klaagzaam. Vooral de textiel mensen hadden, naar hun zeggen, slechte zaken gedaan. De een had het beter gehad dan de ander, maar de stemming was niet bepaald voldaan te noemen. „Vorig jaar was het tweemaal zo goed", „Ik kan mijn onkosten nau welijks dekken", ,,'t Is slecht" „Et is niets te doen", „niet best", „Veel slechter dan vorig jaar", dat waren zo de antwoorden van de textielkooplieden, als men vroeg hoe zij dachten over de gang van zaken op deze lappenmarkt. Er waren enkele textielmensen, die weliswaar niet voldaan war,en maar die toch ook geen reden vonden tot klagen. De couponnetjes hadden het dan wel. gedaan, deze dag. Ook de standwerkers waren niet erg te spreken over hun resultaten. Onder hen waren ook weer uitzonderingen. De man die met stalen dasklemmen stond, had een goede middag ge had na een slechte morgen. Het was wel niet als vorig jaar, maar hij mocht niet mopperen. Onder de snoepkramers was de stemming verdeeld. De een zei goede zaken te hebben gedaan; de ander sprak van een teleurstellende markt. Schilderijtjes gingen wel. Leerwa- ren gingen hier goed; daar slecht. De man die kunstbloemen verkocht, was voldaan over de markt evenals zijn buurman, die met handtasjes en portemonnaies stond. Die had trou wens overgeschakeld van de tex tiel op de leerwaren. Textiel werd hem te duur. „De mensen kunnen het niet meer kopen voor die prijs; wel, dan probeer ik het tijdelijk met leer". Geef de man ongelijk.. Hij was in elk geval, wel tevreden. Het vorig jaar heeft de lappenmarkt, die toen buitengemeen slaagde, al te hoge verwachtingen gewekt voor dit jaar. Die verwachtingen zijn niet verwezenlijkt, dat staat wel vast. Er was publiek genoeg, maar de koopkracht heeft geleden. Er is minder gekocht dan verleden jaar. De middenstanders op de Laat heb ben van de markt geprofiteerd. De een meer dan de ander, maar allen hebben er hun deel van gehad. De textielmiddenstanders hadden ook te klagen. Zij zijn niet bepaald te spreken over de regeringsbemoei ing met de winstmarges. Laat men bij de fabrikanten beginnen, meent men daar. Goed, er is minder gekocht dan vorig jaar, maar het weer is goed geweest en er was publiek genoeg. Er mag dan niet zo véél gekocht zijn, er is gekocht, gekocht en ge keken, gekeken en geluisterd. Want naar de standwerkers moet men luisteren of men wil of niet. Zon der standwerkers is zo'n markt maar een stille negotie. Die standwerkers zijn heren die hun woordje weten te doen. Scheer mesjes, blikopeners, draagbanden, glassnijders, scheerkwasten, fluit- instrumenten en „geneeskrachtige kruiden zijn hun negotie. Er waren maar liefst twee kruidenlieden. Bei den spectaculaire lieden. Zij ston den zo ver mogelijk van elkaar verwijderd. Een van hen had een baard en een benijdenswaardige bos haar. Die stond aan het markt- einde in een witte jas tussen de dozen geneesmiddelen op zijn podi um en gaf er een non-stop cabaret revue weg, die waarachtig hét aan horen waard was. Het steeds groei ende omstandertal liet zich lachend uitmaken voor hersenloze kalveren; De avonden worden langer! De tijd is weer aangebroken voor fijne en van Ritsevoort 32 - Telef. 2801 ALKMAAR Patisserie Chocolaterie het slikte de verdoemingen van de witgejaste natuurprofeet, die met een ui de steenpuisten en met een peen de wormen te lijf ging en die tenslotte zijn bloedzuiverende heb bedingetjes nog wist te verkopen ook. Ze hadden er wel twee kwar tjes voor over, die bloedarme lieden, die maaglijders, die rheumatici, die jichtigen, die vaten vol kwalen als je de kruldenknaap geloven kunt die daar rondom die orake lende standwerker stonden. Ze kochten grif het bloedzuiverende flesje en ze zullen er waarachtig nog baat bij hebben ook, als men het ons vraagt, want de suggestie is een uitstekende therapie. En op de hoek van de Ridderstraat stond Ome Joop, vergrijsd in het vak, te fiierefluiten met zijn spreekpop en zijn gramofoon. Alle vogeltjes flo ten bij monde van ome Joop en klarinet en occarino schalden en lispelden bij de genade van zo'n verlengstuk van de menselijke neus, als ome Joop virtuoos wist te be tetteren. Al-s men bij al die standwerkende lieden een tijdlang heeft stilgestaan, komt men als een hoopje ellende van de lappenmarkt weerom. Men heeft u verzekerd dat ge aan alle kwalen lijdt, die er onder ONZE AGENDA GULDEN VLIES: 8 Filmavond K.A.B. uur BIOSCOPEN; Harmonie Prima Ballerina, alle leeft.; Victoria Theater: 'n Jantje op het gladde pad, alle leeft.; Cinema Americain: De fatale brief, 18 jaar. Voorstellingen hedenavond om 8 uur. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong, Lindenlaan 100 telef. 3628. NACHTDIENST APOTHE KEN: G. Kruisinga, Koor- straat 47. Gods ogen tieren, ge zijt ervan overtuigd dat uw bretels een on dragelijk foltertuig uitmaken, ge zult u snijden aan elk blikje dat ge nog ooit van uw leven zult openen, uw vulpen is een hopeloos verouderd instrument geworden, ge betaalt altijd te veel als ge een boeket levende bloemen koopt om er uw zolderkamer mee te sieren, ge hebt een foeilelijk profiel, merkt ge wanneer ge uw silhouet hebt laten knippen; ge komt dit te kort, ge hebt dat te veel, ge zijt zc anders dan ge had moeten zijn, en dan ge had kunnen zijn als ge u die hele markt had gekocht. En als gewat dan? Stel u voor, dat ge dagelijks knof look en uien eet tegen steenpuisten en wintertenen..,, zou uw meisje haar verloving niet verbreken denkt u? En wat zou moeder de vrouw zeggen, als ge met een lege porte- monnaie maar met een zakvol snuis terden en glassnijders en blikope ners en nylon broekbanden thuis zou komen. Wij mogen er niet aan denken. Volgend jaar komen ze weer, kra men en kooplui, de stillen en de standwerkers. Evenals ditmaal brengen ze dan weer leven in Alk- maarè brouwerij. En we wensen ze graag een betere markt. Misschien kunnen de kramen dan nog wat naar achteren, zodat het publiek niet in de verdrukking komt. Want wie in de menigte vastzit, die tracht allereerst los te komen en die loopt in zijn ijver de kramen voorbij. ALKMAAR. Het wagenpark van de Alkmaarse Vrijw. Brand weer is uitgebreid met een nieuwe auto. welke in geval van brand het eerst zal uitrukken en ook voor de buitengemeenten gebruikt zal worden. Gisteravond is deze wagen door burgemeester Wy- tema aan de Brandweer overgedra gen; dit gebeurde met enige plech tigheid in de Brandweerkazerne, ten overstaan van het gehele corps en in tegenwoordigheid van tal van leden van de gemeenteraad, alsmede van de C. v. P-. de heer Drecuws en de heer Wesdorp, dir. der Lichtbedrijven. Ook de C. v. P. uit Den Helder was hierbij aan wezig. De heer Wytema, die door de commandant van de brandweer, de heer J. v. Maarleveld, met de nieu we Stud van zijn ambtswoning was afgehaald, herinnerde er in zijn aispraak aan, dat het heel wat voeten de aarde had gehad voor de wens van de Brandweer verwe zenlijkt kon worden in het resul taat, dat wij thans voor ons zagen. Spr. verheugde zich over deze nieiuwe aanwinst, welke nog geen weelde betekent voor de A.V.B, Doch niet alleen de wagen is een aanwinst, ook de inhoud. Met groot genoegen draagt spr de auto aan do Brandweer over, daarbij de com mandant en manschappen er mee gelukwensend. Spr. heeft nog geen brand in de stad meegemaakt, doch hoopt, als doze wagen eens zal uitrukken naar een brand in de stad, dat hij dan de eerste rit mag meemaken om de bruikbaarheid van de wagen van nabij te kunnen gadeslaan. Spr. houdt er zich van overtuigd, dat de manschappen de wagen zullen verzorgen, al was het hun eigen dom en brengt tenslotte dank aan degenen, die aan de totstandko ming er van hadden meegewerkt, speciaal de heer Met, wiens firma de bovenbouw uitvoerde D commandant, de heer v. Mar- leveld, dankt do burgemeester voor zijn komst en zijn woorden aan 't adres van de brandweer. In het leven van de brandweer is dit een zeer belangrijk moment, aldus spr., want deze geperfectionneerde wa gen is een grote aanwinst. Spr. ziet in de aanbieding er van een blijk van waardering van het ge meentebestuur voor het werk van do A.V.B. Hij herinnert aan de onverwach te wijze, waarop deze wagen aan de Brandweer werd toebedeeld en vraagt de Raad excuus, als hij misschien gefaald mocht hebben in de aan dit college verschuldigde hoffelijkheid bij de aanvraag. Spr. schreef het toe aan het zakelijk in zicht van de Brandweer, dat deze aanvraag zo onverwacht kwam en hoopt, dat dit waardering mag vin den bij de raad. Al mag deze wa gen uiterlijk bescheiden in stijl zijn, inwendig laat de kwaliteit niets te wensen over Spr, geeft do verzekering dat de Brandweer er een zuinig, maar goed gebruik van mag maken. Hij dankt op zijn beurt de heer Met voor de wijzei, waarop de carrosse rie werd uitgevoerd. Hierna was er gelegenheid de wagen te bezichtigen, Zij is uitge rust met een draagbare baby—spuit met een capaciteit van 1000 liter p. minuut, 250 m. slang met bij behorende koppelstukken; een draagbare zuurstofkoffer en een los zuurstof-apparaat; het eerste ten gebruike van een brandweer man in een met rook gevuld per ceel, het andere voor het bijbren gen van bewusteloze slachtoffers. Voorts mot een lichtapparaat en 2 draagbare lampen op accu's, trans formatoren voor aansluitingen op huisleidingen; twee schijnwerpers en twee draagbare schijnwerpers; voorts met twee walkie-talkies, (draadloze telefoon) om de com municatie tot stand te brengen tussen onderdelen, welke op een afstand van minder dan 1 km van elkaar verwijderd staan. Tenslotte is er een verbandkist en een ge heim kastje met „medicijn", waar van aileen brandweermannen en andere ingewijden het geheim ken nen, Er komen o.a. drie sterren bij te pas Voorts bevat de wagen allerlei klein gereedschap, terwijl er ibo- ven een emipcrial is aangebracht, om de gebruikte slangen op te bergen. De Studebaker, een der laatste uit Amerika geïmporteerde wagens, is voorts uitgerust met een stuur- versmelling. Een en ander werd voor de genodigden gedemon streerd, waarna de Brandweer zich in een gezellig „doopfeest" ver enigde in café Tom. ALKMAAR. Dezer dagen spraken op een voorlichtingsavond voor toekomstige militairen de aalmoezenier Croonenburg en dr. Jungerhans. De eerste sprak over de zin van de dienst in het algemeen en de grote mogelijkhedén die er zijn voor een degelijk katholiek. Velen beschouwen-de dienst als een noodzakelijk kwaad. Toch is de dienst in werkelijkheid iets anders. Het feit van ,,'t onder dienst zijn" zelf is een bewijs, dat er werkelijk iets gedaan wordt om de grote dreigingen af te weren en om, koste wat 't kost, alle over geleverde waarden te behouden. Bovendien is de dienst voor elke jonge man de kans van zijn leven om zijn ideaal „zelfstandigheid" volkomen te beleven. Om aan te tonen, dat de dienst heus niet zo verschrikkelijk ge vaarlijk is voor een katholieke jongeman, als wel eens wordt ge zegd, herinnerde spr. aan de priesterwijding van de officier, die als eerste de Rijn overstak en wees hij op het groot aantal geestelijke roepingen, die voortgekomen wa ren uit de Amerikaanse mariniers, de zogenaamde vechtersbazen en ruwe klanten. Hierna gaf hij nog een korte beschouwing over het godsdien stige leven in dienst. Ten besluite beval hii de weke lijkse conferenties, de maande lijkse gezamenlijke H. Communie en het Katholiek Militair Tehuis warm aan. Een welgemeend applaus was de dank voor zijn interessant en leerzaam praatje. Dr. Jungerhans behandelde het vraagstuk van het geslachtsleven. De duidelijke uiteenzetting van de gevaren op dit terrein was wel geëigend om een ieder het besluit te doen maken om, uit louter na tuurlijke motieven alle krachten in te spannen om de reinheid te bewaren. Hij besloot daarop met te wijzen op de drie vrouwen, die voor een ieder zo'n ontzaglijke steun kun nen zijn bij 't verwerkelijken van het ideaal van de zedelijke rein heid: de moeder, de toekomstige vrouw en Maria. Hierna besloot rector van der Hoek deze zeer leerzame en wer kelijk vormende avond met een woord van dank aan de beide sprekers. Dierenbescherming ALKMAAR. Zwervend zijn aangetroffen een eyperseh poesje (witte punt aan de staart) en in de omgeving van de van Galenstraat een zwart-wit poesje. Alle dieren plm. 4 maanden oud zijn in zeer goede conditie. Waarschuwing ALKMAAR Bij het langer wor den van de avonden worden de huisvrouwen er met klem op ge wezen 's avonds 't wasgoed binnen te halen. Dezer dagen is achter een woning aan de Dr. Schaapmankade in de avonduren een teil met was goed geleegd, waarin zich voor ruim f 35,aan ondergoed bevond. ALKMAAR Bij de. eerste abonnementsvoorstelling in het „Gulden Vlies'" maakte een ge heel uitverkochte zaal gisteren avond kennis met „Comedia" in haar nieuwe gedaante. Ver scheidene ^rtisten stonden voor de eerste maal op het Alkmaarse podium en hebben met een nieuw stuk van Herman Wouk, „de Verrader" een uitstekende entreé gemaakt. Het spel, een thriller in vier tf.'drijven, stelde het atoompro bleem nog eens aan de orde en wel op een andere wijze dan in „De wereld heeft geen wacht kamer". In deze intrigue komt namelijk het menselijke element in heel die onaangename atoom- gegchiedenis sterk op de voor grond en wel met de vraag „hoe staat de geleerde, die voor zijn land moet werken, tegenover het gebruik van de atoomgehei men? Dr. Alan Carr, de hoofdper soon uit dit stuk, ljjdt aan het waandenkbeeld, dat de weten schap in staat is, indien de re sultaten van de wetenschappe lijke studie aan een ieder gelijk bekend is, de vrede tussen de volkeren te bestendigen. Daar om ziet hij er geen kwaad in, zijn geheimen aan anderen, de vijand, uit te leveren. Hi.i wordt daarin aanvankelijk gesteund door zijn leermeester en vriend, de professor in de philosophie Tobias Emanuel, die zijn vrij heids-theorie zó ver voert, dat hii aanvankelijk niet aan een enquête tot wering van commu nisten in wetenschappelijke functies wil medewerken. Als hij zijn houding herziet, is het voor Carr al te laat. Doch als de geheime dienst zich via de ver-/ loofde van Dr. Carr en door middel van luitenant Henderson met de zaak bemoeit, ziet Carr zijn fout in die hij tracht goed te maken door zijn opdrachtgever uit te leveren. Cor Hermus speelde rustig en met gemak de philosoof, die op het eind van zijn lang.e studie veel van zijn theorieën moet verwerpen. Ellen de Thouars was een toe gewijde secretaresse, een zeer zelfstandige verloofde die ech- fer wat te gemakkelijk naar het andere ksanp overloopt. De fi guur van de atoomgeleerde Carr werd door Guus Hermus met veel élan en overtuiging ge bracht. Frits van Dijk als de chef van de Marine-Inlichtingendienst en Jef de Groot als Henderson ga ven buitengewoon gaaf spel te zien. Joan Remmelts in de dub belrol van de curator rhr. Fisch- linger en de geheimzinnige spi on Baker was weer subliem en gaf beheerst spel dat wist te boeien. De overige rollen wer den op een voortreffelijke wijze Achtervolging ALKMAAR Gisteravond om streeks half twaalf wilde de politie op de Kennemerstraatweg de be stuurder van een motorrijwiel dat nagenoeg niet verlicht was, doen stoppen. De man, een Amsterdam mer, stoorde zich aan het stop teken echter niet en week uit en reed met grote vaart in de richting van Heil,oo. Onmiddellijk werd een achtervolging ingesteld en mocht het de politiemannen gelukken de motorrijder, die tevens nog een duo- zitter vervoerde in Heiloo te ach terhalen. Er werd proces-verbaal tegen de man opgemaakt. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Femmlg- je M, dv J .v.d. Brink en E, M. Jor- ritsma; Bea dv A. Wijnings en H. Reens; Catharina C. dv L. J. Schou ten en C. C, Klaver. Gehuwd: Adriaan van Dijk en Margaretha E. de Jong; Meijer Vis ser en Alida A. Kuiper; Henry M. Kramer en Aalberta Langras, Jan Braaf en Maria J. C. A. Wijdeman; Hendrik Bruin en Martina H. van Kuilenburg; Johannes W. Groot en Euphemia R. Godijn. TAFELTENNIS DE INDELING VAN HET N.H.N.K. Door een misverstand is in ons verslag van de vergadering van het N.H.N.K. de indeling gedeeltelijk weggevallen. Deze moest zijn: Overgangsklasse: Sparta 2, Jong Leven AMVI, Rapid 2, AVGA 2, (allen' Amsterdam), TOG 2, Win- fried (Haarlem), Disnie (Hoorn). le klasse: TVA, HCSC, ATTV (allen Den Helder), DSS (Alk maar), Disnie 2. 2e klasse; TVA 2. ATTV 2, Disnie 3, WGW (den Helder), Ready (Texel). 3e klasse A: IVA 3, IVA 4, ATTV 3 WGW 2, De Merletten 2 (Ber gen), 't Malle Balletje (Oudkar spel) Toss (N.-Scharwoude). 3e klasse B: De Merletten, Toss 2, DSS 2, 2119 (Egmond), Tempo, Dito (Bovenkarspel). 4e klasse A: IVA 5, TVA 6, TVA 7, WGW 3, Ready 2. 4e klasae B: Dito 3, Toss 3, Dis nie 4, Dito 2. 4e klasse C: Dito 4, Dito 5, Disnie 5, De Merletten 3. Dames: 3e klasse: TVA, HCSC, DSS, Disnie, IVA 2, Toss, WGW. 4e klasse: Toss 2, Ready I, Toss 3, Dito 1—2, DSS 2. Zoals hekend gaat de N.V. Maatschappij „Alkmaar \Packet" verdwijnen. In de Woensdag te Amsterdam gehouden vergade ring waarin de beslissing tot li quidatie, ingaande 1 October a.s; gevallen is, werden de vele moeilijkheden waarmede de maatschappij te kampen heeft nog eens gereleveerd. De laatste jaren zijn verliezen geleden en ook 1950 heeft een nadelig saldo van ruim f40.000 opgeleverd. Het zeer slechte weer is een der voornaamste oorzaken. Al het mogelijke is ds laatste jaren gedaan om het ver voer te stimuleren maar een lo- nendë exploitatie was niet mo gelijk, zo is o.a. de vergunning voor de exploitatie van een bus onderneming geweigerd. Ook de sociale maatregelen zijn ten op zichte van vroeger zodanig ver anderd, dat de post lonen en sa larissen zeer zwaar drukt. De vier boten, die voor f80.000 op de balans staan, zijn nu een maal te groot en te duur. Het bestuur meende, dat deze balanswaarde zeker hii verkoop zal worden opgebracht. Een vor dering in Zwitserse francs zal waarschijnlijk f42.000 meer op brengen dan verwacht werd, Hiermede rekening houdend, kan volgens een zeer ruwe schatting bij verkoop van ds activa, na voorzieningen voor het perso neel en het voldoen aan andere PELS' Het geurig gedistilleerd met het juist afgestemd alccliol-gehalte Per liter f4.85 gespeeld tegen een prettig, stijl vol décor van Lucas Mensing. Er werd de spelers een staan de ovatie gebracht en voor Ellen de Thouars waren er bloemen. L. S. ALKMAAR. In kort geding behandelde de president van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank, Mr. A. D. van Regteren Al- tena, Woensdagmiddag een kwestie, die tussen een Helderse fotograaf, B. G. K. en mevrouw A. V. B. was gerezen over het publicatierecht van een bruidsfoto. Toen de bewus te dame enkele jaren geleden na melijk in het huwelijk trad, ge schiedde dit z.g. „met de hand schoen". omdat haar man al in Indonesië zat. Dus liet het bruidje een paar mooie foto's maken, om naar haar man op te sturen. Het moeten mooiP foto's zijn geweest, want het bruidje had zich, ondanks het gemis aan een bruidegom, in een prachtig bruidstoilet gestoken. Ook de fotograaf was er mee inge nomen, zo zelfs, dat hij de bruid verzocht nog een Paar extra op namen te mogen maken voor zich zelf. Dat vond het bruidje goed en toen ze later kwam, om de twee be stelde foto's te halen, kocht ze er ook de anderen, die ze niet besteld had, bij. Die andere, onbestelde foto's, kwamen toen in de étalage van de fotograaf, hoewel het bruid je daar aanvankelijk enig bezwaar tegen had gemaakt. Intussen was een Leids reclame-bureau op de lu- mineuse gedachte gekomen, een foto-album, eigenlijk meer een re ceptie-boek, gevuld met de nodige reclame, aan jonggehuwden aan te bieden. Allemaal heel aardig, maar tot haar ergernis vond mevrouw A. V. B. haar portret in dat reclame- album. Zii sommeerde, via de advo caat Mr. Knüwer. de fotograaf, de foto te verwijderen. Daar voelde de fotograaf niets voor. En toen dien de dg dame, omdat ze meende dat zij daar min of meer voor gek in dat hoek stond, „en eis tot schade vergoeding van f 1000,in. Inmid dels waren er al heel wat albums de deur uitgegaan, terwijl Mr. Knü wer, uit fototijdschriften, bewees, dat foto's zo maar niet zonder meer mogen word.en gepubliceerd. van Regteren Altena vond het bezwaar van de eiseres niet zo gek, al was hij nu niet direct van mening, dat deze foto haar zou schaden. Na met heide partijen de zaak over en w,eer besproken te hebben, meendp hij. dat het ver wijderen van de foto uit de album toch maar dp beste oplossing zou zijn. Uiteindelijk bleek de fotograaf daartoe bereid. De partijen zullen samen de kosten dragen en de zaak uit de wereld helpen. 121/* jaar „Het Eleetra Huis" ALKMAAR. Blijkens de ad vertentie, die heden in onp blad voorkomt, bestaat „Het Eleetra Huis" van de heer Thom. Hooger- vorst op 1 October twaalfeneen- half jaar. Omdat dit een vierens- waardig jubileum is, heeft de heer Hoogervorst het voornemen zijn cliënten met een plezierige jubi leumattractie te verrassen. Wie de finesses van deze verrassing wil weten, die leze de advertentie. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Gerar- dus J. M„ zv J. Houtenbos en A. Th. Roozendaal; Jacobus D, zv J. Schekkerman en L. C. v. a Worp; Laurens K„ zv N. L. Steernberg en J. C. Mensonides, Lobina D. A„ d(y T. P. Veldman en A. Molenaar; Nicolaas L. C zv R. Kleverlaan en M. de Zeeuw; Matthijs, zv H. J. Ver- kuijl en P. Koetsier; Liesbeth, dv P. de Graaf en B. Sevenhulj- sen. Ondertrouwd; Bernardus J. M. Paping, oud 27 jaar en Alle A. Bonselaar, oud 24 jaar. Getrouwd: Johan P. de Haan, en Geertruida M. Kuiper; Cor nells Ravenhorst en Alberdina Koolhof; Stoffel C. Bouwstra cn Elizabeth W. Ofman. Overleden: Helena H. Slen ters, oud 38 jaar, echtg. van Th. Min. verplichtingen, 50 procent a 60 procent op de aandelen worden betaald. Ér is echter vrij grote belangstelling voor de schepen, zodat een hogere opbrengst dan de boekwaarde tot de mogelijk heden behoort. Voorlopig zal de exploitatie nog worden voortgezet, daar de kansen op voordelige verkoop der schepen dan groter zijn. Tot liquidateuren zijn benoemd de heren J. A. Willinge-Gratamn, J. H. E. Groenewoud en J. P. Bosman. Aan het einde van de vergadering memoreerde de voorzitter, de heer Bosman, de oprichting van de maatschappij in 1864 door zijn vader, het wei en wee in de vele jaren van haar bestaan en betreurde hij het, dat de tijdsomstandigheden tot stopzetting van het bedrijf heb ben gedwongen. De bekende boten van de Alk maar Packet aan de achterzijde van het Centraal Station zullen dus binnenkort uit het stads beeld verdwijnen. Hoofdprijs loterij R.K. jeugdbeweging OUDORP. De hoofdprijs van de Verloting ten bate van de R. K. Jeugdbeweging te Oudorp, een rij wiel dames of herenrijwiel naar keuze) is gewonnen door de heer T. Gropj-j wonende te Sint-Pancras Koedijkerpad 90 op lotnummer 423. Voor tweede maal aardbeien Op Marken heeft de heer P. Boes deze week voor de tweede maal in dit jaar aardbeien geplukt. EEN PONTIFICALE H. MIS OP 1 NOVEMBER? JERUZALEM (K.N.P.). Mgr. Alberto Gori, Latijns Patriarch van Jeruzalem, is voornemens om op 1 November a.s., de dag van de dogmaverklaring van Maria ten- Hcmelopneming, een pontificale H. Mis op te dragen in de kerk van Maria Tenhemelopneming in het Cedrondal. Deze kerk is volgens de traditie gebouwd boven het graf van Maria en werd opgericht door de Kruisvaarders. Zij stond tot 1740 onder de hoede van de Paters Franciscanen, in welk jaar de Grieks-Orthodoxe Kerk erin slaagde om met behulp van de Turken haar te bemachtigen. Mgr. Gori voert thans met de Grieks-Orthodoxe Kerk bespre kingen om de kerk van Maria Tenhemelopneming op 1 Novem ber a.s. te kunnen gebruiken. Volgens de „Daily Mail" heeft een radio-technicus Reginald Fox, die sedert 13 jaar In Tibet voor rekening van de regering van Lahsa werkt, verklaard, dat de steden Hanze Jie Koende en an dere streken in Oost-Tibet door de Chinese communisten zijn be zet. Fox, die op een muilezel ge zeten een reis van 450 km door het Himalaya-gebergte heeft ge maakt om te Kalimpong (India) een medische behandeling te on dergaan voegde er aan toe, dat de stad Tsjamdo op het punt staat door de communisten te worden aangevallen. BELGRADO (Reuter). Het blad van de Joegoslavische com munistische partij heeft Woensdag noodmaatregelen aangekondigd om na de zeer slechte oogst de voedselpositie van het land in de winter te beveiligen. Onder meer is het broodrantsoen met 10 pro cent verlaagd en het afleverings quotum voor de boeren van mais met 50 procent verminderd. De uitvoer van mais, een der belangrijkste export-artikelen, is stopgezet. Er zou een tekort van anderhalf millioen ton mais en een half millioen ton tarwe zijn. „LIBERTÉ" AAN DE GROND SOUTHAMPTON (Reuter). Frankrijks grootste passagiers schip, de 49.746 ton metende „Li- berté", is op een zandbank ter hoogte van het eiland Wight ge lopen. Het was Woensdagmiddag uit Le Havre vertrokken op weg naar New York en zou Southamp ton aandoen. Vijf sleepboten uit Southampton ziin ter a^istentie uitgevaren. De „Liberté" is het vroegere Duitse „Europa". Volgens agenten van Lloyds is de Liberté inmiddels weer vlot gekomen. TWEE OFFICIEREN NAAR KOREA VERTROKKEN Twee officieren van de staf van het Nederlandse detachement Ver enigde Naties, de kapiteins der in fanterie J. Linzel en G. N. Tack, zijn gisteravond als vooruitgezon- den „liaison-groep" van dit deta chement per vliegtuig van Schip hol via Singapore naar het hoofd kwartier van generaal MacArthur te Tokio vertrokken. Zij hebben tot taak het inwin nen van inlichtingen, teneinde de autoriteiten in Nederland op de hoogte te brengen, omtrent d i e aangelegenheden, welke voor het vertrek van het detachement van belang zijn. Wijzigingen in Middlesex Wanderers Er zijn twee wijzigingen aange bracht in het elftal van de Middle sex Wanderers dat Woqnsdag 4 October in het Feijenoordstadion tegen het voorlopig Nederlands elftal uitkomt. Sellwood (Tooting en Matcham F.C.) is als rechtback vervangen door Aston (Meashan Imperial) en Phebey (Dulwich Hamlet) speelt linksbinnen in de plaats van Slater (Blackpool). WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. WEINIG VERANDERING Meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Matige tot krachtige en voornamelijk langs de Waddenkust af en toe harde zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. OOSTHUIZEN. Gistermiddag omstreeks vijf uur vond op de gro te verkeersweg naar Amsterdam te Beets, ongeveer 5 kilometer van Oosthuizen, een ernstig auto onge val plaats, dat aan één der vier inzittenden allen komende uit Am sterdam het leven kostte. De auto, komendp uit de richting Hoorn go- raakte in de door de regenval van de laatste dagen zeer zachte berm langs de weg. Na veel moeite ge lukte bet de chauffeur de wagen los te krijgen, maar het gevolg was, dat de auto met flinke vaart dwars over de weg schoot en aan de over kant tegen een boom botste. De wa gen werd aan de rechterzijde totaal vernield, terwijl alle vier inzitten den verwondingen opliepen. Allen werden naar het stadsziekenhuis te Hoorn overgebracht, waar een der slachtoffers, de 42-jarige M. v. Gompel, 's avonds tegen half ne gen overleed. De 57-jarige H, Er- kens werd met een vermoedelijke toovenibeenfractuur ter verpleging opgenomen, terwijl da twee overige inzittenden, waaronder de bestuur der, na verbonden te zijn huis waarts konden keren. Deze heren waren van een viswedstrijd op weg naar huis, „KEES STET" 'N DAVEREND SUCCES Duizenden genoten reeds van het amusementsprogramma waar in „Kees Stet van Ierswoud" op treedt. Om aan de stroom van aanvragen voor een herhaling van deze vlotte voorstelling te vol doen, vindt op Maandag 2 Oct. a.s. een zesde opvoering plaats in het Gulden Vlies te Alkmaar. MOEILIJKHEDEN BIJ DE ARBEIDSVOORZIENING Tengevolge vain de slechte weers omstandigheden gedurende de laatste weken is bi) oogstwerkzaamheden in de landbouw - in het bijzonder bij liet aardappelrooien - achterstand ontstaan die in verscheidene delen van het land moeilijkheden op het gebied der arbeidsvoorziening ten gevolge blijkt te hebben. Het landelijk contactorgaan voor de arbeidsvoorziening, gevormd door de ministeries van landbouw en so ciale zaken en de stichting van de landbouw, heeft een beroep gedaan op de betrokken instaiities om de nog in uitvoering zijnde cultuur technische werken op korte termijn te staken, zodat de daar werkzaam zijnde arbeiders voor het tijdig bin nenhalen van de oogst kunnen wor den vrijgemaakt. Ten aanzien van bepaalde gebieden zullen zo nodig bijzondere maatregelen worden ge troffen. ZIJN GRAFKELDER TE DELFT GEOPEND Gistermorgen Is het graf van de in 1845 te Delft overleden Karl Wilhelm Naundorff-Bourbon, die pretendeerde de Dauphin, Koning Bodewijk' XVII van Frankrijk te zijn, geopend. De grafkelder in het plantsoen Kalverbos moest worden gerestaureerd en van deze gelegen heid is gebruik gemaakt om het ge raamte nader te onderzoeken, het geen zal geschieden door de Leidse poiitie-deskundige dr. G. Hulst, die schedclmetingcn zal verrichten etc. Men hoopt dat deze onderzoekingen enig nader licht zullen brengen in •het Naundorff-mysterie. De letter kundige mr. Louis de Bourbon, oud burgemeester van Oss en thans di recteur van een levensverzekering maatschappij, wettige erfopvolger van de Dauphin, was te Delft aan wezig. NIEUWE V.S. AMBASSADEUR IN ENCELAND WASHINGTON (A.F.P.). Wal ter Gifford, voormalig president van de „American Telegraph and Telephone Company", is benoemd tot ambassadeur van de Verenig de Staten in Engeland, ter ver vanging van Lewis Douglas, die ontslag heeft genomen. BEURSBERICHTEN MIDDENMEER Tarwe 19 75—31.75, gerst 24.50— 27.25, haver 20—24.75, rogge 22— 25.50, duivebonen 30—41, capucij- ners 5066.50, groene erwten 36 39.50; schokker erwten 35-39, kool zaad 5560, karwijzaad 95110, blauwmaanzaad 120131.50, vlas, oogst disponibel gerepeld per kg 1320 ct. onigerepeld per kg 2026 ct„ voorverkoop nieuwe oogst ver huur per ha. 900.voor goed land iets hoger. Aardappelen, pootaard, mt 28 35, binnenland 2025, export 20 26, mt. 3545, binnenland 1820, export 18—21, boven 45 binnenland en export 12—14, consumptie-aard appelen 78.50, binnenland export 7—9. Handel in pootgoed vlot, In consumptie-aardappelen, zowel ex port als binnenland matig. Hooi en stro, geperst, wit hooi 80 90, rode klaverhool 75—85, Lu- cernehooi 90100, haverstro 16—18, gerststro 1722, tarwestro 2023, roggestro 1618, groene erwtenstro 3545; ander erwtenstro 15-25, bo nenstro 10. Voederbieten met laag gehalte 1416, idem met hoog geh. 17—19, voeder suikerbieten 2023, suiker bietenkoppen 1719, voeraardapp. 3,25—3.75. Veel vraag naar goed hooi, ook veel goed stro gevraagd, nu tenge volge van het slechte we»r koeien vroeg op stal moeten. Bovenge noemde prijzen slaan op binnen stro Voor bieten, bietenblad en voeraardappelen enige belangstel ling, maar door het slechte weer weinig aanbod. (V Bij de debatten o' Kamer werden VO' steld: Hoe komen de arbeidsproductl regering verwacht, Economische Raad heer Stapelkamp doen om bedrijfsti te geraken. Ook d wellicht onder hel Hier stootte mer de kern van de m heer Korthals (V. dit verband de et cent loonsverhogin de herinnering ter' reeds een wissel de toekomst en nu of die wissel ooi was geworden. In het vorig jaar, Korthals, stelde Brink bet zo, dat productiestij ging procent het leven; kon worden behoi De heer Weiter crete cijfers. De heer Suurl bleef vasthouden ning. dat de invoi algehele prijsstop. uitgangspunt, nodi zou zijn geweest argumenten van i Brink hadden hei tuigd. Zijn fractie horst was dezelfdi gedaan. Toch deed hoff wel het nodig wijn. Hij wilde een algehele prijs volledig effect m nen sorteren. De conclusie var zijn betoog legde I motie, waarin de 1 uitgenodigd om mijn over te gaa: kondigen van samenstel van pi maatregelen als n< kosten van het le- niet meer te doen verband met de prijsstijgingen stri lijk is. Ook wordt in c gedrongen op he; houden van een ai raat voor de cont De heer Gortzal stateerde, dat dez tisch een goedkeu VRIJDAG 29 SI Hilversum -. 7.0C VPRO, 10.20 VJS 16.00 VARA, 19.30 RA, 22.40 VPRO, 23,( 7.00 Nieuws; 7.18 8.00 Nieuws en wee Gramofoonmuziek; vrouw; 9.00 Gramo 9.35 waterstanden) causerie; 10.05 Morgi Gramofoonmuziek vrouw; 10,45 Viool voordracht; 11,25 C 12.00 orkestconcert; linigen; 12.33 Sportp Nieuws; 13.15 Gr; 14,00 Voor de vrouw orkest; 15.00 Booktx Gramofoonmuziek; gramma; 16.30 Voor Gramofoonmuz.; 17.1 causerie; 18.00 Nieu citaties; 18.40 Gemei „Denk om de bod zenpraatje; 19.30 uu: kerk?", causerie; 19 muziek; 20.00 Nieuv bespreking; 20.15 P 20,35 Godsdienstige Verzoekprogramma; dalf"; 22.00 Buiten! 22,15 Gramofoonmuz daag, causerie; 22.4E 23.00 Nieuws; 23.15 foonmuziek. HILVERSUM 2. 298 KRO 7.00 Nieuws; 7.15 7.30 Gramofoonmu; gengebed en liturgii 8,00 Niciuws en wee Gramofoonmuziek; dio; 10.15 Kameroi 10.25 Gramofoonmuz de zieken; 11.40 12.00 Angelus; 12 orkest: (12.30—12.33 12.55 Zonnewijzer; 1 katholiek nieuws; 3 eert; 13.45 Voor d Piano en orgel; 1 programma; 15.00 15.30 Zang en piano zieken; 17.00 Voor Kinderkoor; 17.45 IV 18,30 Voor de striji Nieuws; 19.15 reg 19.35 Orgelconcert; foonmuziek; 20.00 „De gewone man zi van"; 20,12 „Le jor Dame", opera; 21.45 klankbeeld; beden liturgische ki Nieuws; 23.1524,( BRUSSEL 324 en 324 m; 12.00 Gram Weerberichten; 12 13.00 Nieuws; 13.15 ziek; 14.00 Gramofc „Jephte", oratorium Gramofoonm.; 16.00 17.00 Nieuws; 17.1 18.15 Causerie; 18.; daten; 19,00 Nieuw foonmuziek; 19.50 20.00 Filmrevue; 2( orkest; 22.00 Nlei zoekprogramma; 22. muziek; 23.00 Nien. Gramofoonmuziek. 484 m: 12.05 Omri Nieuws; 13-10, 13,30 Gramofoonmuziek; eital; 16.50 en 18.4 19.45 Nieuws: 20.0 en koren; 21.00 Gi 22.00 Nieuws; 22.] 22.45 Nieuws; 23. 28.55 Nieuws.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2