Schiereiland van Voor-lndië MET DE C1RCUSTREIN MEE DOOR DE NACHT Nieuwe vorm van jeugdwerk Program winterseizoen K.A.B. ALKMAAR EN OMSTREKEN Filmavond K.A.B. v.. J Savio-vendel in eigen home Waardevolle lucht vracht voor Alkmaar Emigratie-problemen Aan de oevers van de Ganges PAGINA 2 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 v'an onze speciale verslaggever) ALKMAAR. Het gebeurt niet vaak, dat een circustroep zich met een heel convooi vrachtwagens en auto's van de ene plaats naar de andere begeeft. Het reizen over de weg heeft nu> eenmaal zijn moeilijkheden, maar ook zijn be koorlijkheden, al gaan die toch ten meestal door het nachtelijk duister. Men behoeft geen ingewijde te zijn om te beseffen dat er heel wat komt kijken tussen het mo ment, waarop de laatste toeschou wer de circustent verlaat en dat waarop, soms meer dan 100 km verder, de piste weer voor de vol gende voorstelling klaargemaakt wordt. Bij het circus van Jos Mul lens. dat' vanmorgen vroeg onze stad binnen reed, hebben wij iets van dat werk achter de schermen kunnen zien en wij: willen onze lezers ook van deze kant van de circus-medaille iets laten zien. Op de laatste speelavond te Beverwijk hebben wij ons bij de troep van Mullens gevoegd. Bin nen was Ottn Schumann met zijn paardennummer bezig, buiten werden de acquisieten van de reeds gebrachte nummers op de gereedstaande wagens, geladen onder het wakend oog van de Belgische werkmeester Camiel Huygenbaert, een oude circusrot, die al 40 jaar in dit bedrijf mee loopt. En passant wijst hij ons wagen no. 9, een grote camion, aan als onze reis- en verblijfplaats voor de nacht. Alle wagens staan op deze win derige avond rond de tent, de ronddeelpalen zijn er voor alle zekerheid aan vastgesjord; met zo'n wind kan je nooit weten. De j voorstelling gaat na de pauze rustig door en het publiek merkt niets van de voorbereidingen die er buiten de tent worden getroffen voor het vertrek. Wij hebben nog even de tijd de heer Mullens de hand te drukken, alvorens de drukte in en rond de piste ons geheel in beslag neemt. Als de wervelwindspringers, het laatste j nummer, uitgesprongen zijn en het publiek onder de chapiteau uitstroomt, gaan de grote lampen uit, de werkverlichting gaat aan de zittingen verdwijnen een voor eert. Als wij ons een plaatsje op de rand van de piste hebben weten vrij te maken, laten de orkest leden, die moegeblazen zijn, hun stoelen met podium en al naar beneden zakken. Van alle kanten tocht het: overal zijn openingen in het rondzeil gemaakt waardoor de planken naar de wagens wor den gedragen. De trompettist is de laatste man van het circus orkest. die met de restanten van het podium op zijn schouder door het rondzeil verdwijnt. Het wordt zoetjesaan onbehaaglijk in de tent. Buiten worden de motoren van de camions aangeslagen, de wagens maken zich los van de tent om gemakkelijker te kunnen worden geladen. Als ook de werkverlichting ge doofd wordt, moeten wij een vei lig heenkomen zoeken naar bui ten. Intussen is de trapeze, met touwladder, spandraden en al, in een grote wasmand verdwenen. Kabels, waaraan straks de chapi teau zal zakken, worden neerge legd bij de hoge masten, en buiten groeit de lading van de rood witte camions, die steeds dieper in de drassige grond zakken. Otto Schumann rijdt, met enkele stal knechten, na een forse sigaar te hebben opgestoken, met de paar den de nacht in, naar het station: de levende have gaat met de trein! Behalve de leeuwen, die in de kooi-wagens vervoerd worden. En dan is het wachten op het zakken van het chapiteau. Aan de achterkant is er rumoer rond het Trio Rio, waarvan een kost- DE PASTOOR VAN ARS ALKMAAR De Kath. Arbei dersbeweging opende gisteravond het seizoen met een filmavond. De zaal van het Gulden Vlies was ge heel gevuld, toen de voorzitter, de heer L. v. Jaarsveld opende met de Chr. Groet en allen het welkom toeriep, in het bijzonder de Geest. Adviseur, Rector Holthuizen en de heer Dominicus, leraar van de ont wikkelingscursus. Spr. verheugde zich over de goede opkomst en sprak de wens uit, dat ook de vol gende bijeenkomsten in dit seizoen goed bezocht mochten worden. Nadat als voorprogramma de film was gedraaid welke gemaakt is van het zilveren jubileum van de KAB, werd de aandacht gevraagd voor de mooie Franse film over het leven van de H. Pastoor van Ars. Het was 'n indrukwekkende film van de be kende geschiedenis van de Franse dorpspastoor, die in het begin van de vorige eeuw in een verheidenst dorp kwam als jonge priester en na een leven van boete en strijd met de duivel, als een overwinnaar het leven verlaat. Het geheimzinnige „Clair Obscur", waarin de film is opgenomen, het uitstekende spel van "de hoofdfigu ren, vooral van de acteur, die de rol van' de hemelse magiër speelt en de schitterende muzikale illustratie, maakten het zien van de film tot een geestelijk genot. Met grote aan dacht werd het filmverhaal gevolgd. Vanavond wordt deze film, die door de KAB is aangekocht nog maals voor leden van de KAB ge draaid; gisteravond was het Gulden Vlies uitverkocht; voor vanavond zijn nog enkele plaatsen beschik baar. Wij twijfelen er niet aan, of ook vanavond zal de zaal tot de laatste plaats bezet zijn. Failliet verklaard ALKMAAR. Bij vonnis van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank, dd. 28 Sept. is in staat \an faillissement verklaard Theodorus Alexander Tromp, Limmen, Mid denweg 25, fabrieksarbeider. Als rechter-commissaris is oeinoemd mr P M J. Nolet. Curator is mr. E. H. J. Wijnne te Alkmaar. Voorts is failliet verklaard: L. M. den Engelsman, Alkmaar, Ou degracht 121, schoenmaker. Rech- ter-oommissaris mr. J. Krabbe; eu- -rfor mr. F. Zeiler, Ai-maar. bare accordeon gestolen is. Een strop voor de mensen, die nu hun nummer niet kunnen brengen. „II faut le voir pour le croire", men moet het zien, om het te geloven, staat er, op een van de- Franse camions,' een oude legerwagen, 'die in het convooi van- Circus i Mullens meetrekken. Laatste etappe Als alles is opgeruimd, wordt overal stro gespreid om het zeil bij. het neerkomen voor spijkers en glas te beschermen. Intussen is het al over half twee. voordat de eerste stormpalen worden neer gelaten-. En dan is het nog- een heel karwei voordat de mannen kunnen beginnen het loodzware, natte zeil los te knopen en op te rollem Het onderzoek van de recherche heeft wel' enig licht op de dader van de diefstal gewor pen, de accordeon echter is nog niet terecht. „Hup-twee", daar gaat het zeil naar beneden. Het is 3 uur. Dan is het werk gedaan en komen we in de keukenwagen, waar wat warms klaar staat. En dan nog een paar uurtjes slapen voor in de cabine van onze camion. Nog in de schemer zet het con vooi zich in beweging. Na een uurtje rijden stappen we dan in Alkmaar uit. De nieuwe stand plaats is bereikt. uur; Cir- ONZE AGENDA CANAD-APLEIN 8 Openingsvoorstelling cus Mullens. GULDEN VLIES 8 uur: 2de filmavond van de KAB. VICTORY-HOTEL 8 uur: Ledenvergadering Sint Adelbertosvereniging. VALK's Lunchroom Hemttil Vereniging voor Weer- en Sterrekunde, 8 uur. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain; Do man op de Eiffeltoren, 18 jaar; Har monie: Maria Goretti, 18 jaar; Victoria: Bengaalse Lanciers, 14 jaar. Alle voorstellingen om 8 uur. Zaterdagmiddag in de Cine ma Americain: Speciaal Jeugprogramma om 2.30 Zaterdagmiddag 3 uur; Ma tinee van circus Mullens. NACHTDIENST TAXI'S: H. Jong. Lindeman 100, telef. 3628. NACHTDIENST APOTH.: G. Kruismga, Koorstr.' 47. PAARD OP HOL ALKMAAR. Gistermiddag sloeg op de Mient een paard, ge spannen voor de groenten/wagen van de heer Pool, op hol in de richting van de Steenebrug. waar paard en wagen tot stilstand kwa men, omdat de wagen tegen een aldaar geparkeerde auto van Th. D. opbotste. De schade werd onderling gere geld; een spatbord van de auto was beschadigd. «Advertentie» ALKMAAR Woensdagmid dag werd in de St. Dominicus- parochie de grondslag gelegd voor een nieuw jeugdwerk, de vorming van een jeugdgilde, dat naast de bestaande groeperingen wil trachten een kostbare bij drage te leveren aan de opvoe ding van de opgroeiende stads jeugd. In de St. Adelbertusschool, waarvan een der zolders voor deze nieuwe groep beschikbaar werd gesteld, werd met het nieuwe werk energiek begon nen. Op de eerste plaats werd door' de districts-commissaris der Verkennerij, de heer Kerklaan, een hopman voor het Savio-ven del van de St. Dominicus-groep van het Jeugdgilde geïnstal leerd. Dit was de eerwaarde broeder Fortunatus, iemand die zijn sporen bij de jeugd al ruim schoots heeft verdiend. Dit ging met een korte plechtigheid ge paard, waarbij de nieuwe hop man op de vlag beëedigd werd. Even tevoren had de Zeereerw. beer L. Biesta, pastoor der St. Dominicus-kerk. het verblijf van het jeugdgilde ingezegend. De aalmoezenier van deze nieuwe jeugdbeweging, die voor het tot stand komen van deze organisatie veel werk verzette, zegende de baretten, de insignes en de dassen van zes adspirant- rakHers, waarna dezer, door hun nieuwe hopman plechtig met hun onderscheidingstekenen be giftigd werden. Ook de vlaggen van de groep werden op deze biieenkomst, waar een dertigtal knapen aan deelnam, gewijd. Zoals pater Marcelis mede deelde zal deze groep, die te ver gelijken is met de vooroorlogse Kruisvaart, zich er vooral op toe leggen de jongens een practische opvoeding te geven, aangepast aan de huiselijke sfeer van de leden. Met de verkennerij en de zg. vrije clubs vormt deze bewe ging een geheel onder de jeugd commissie. Men kent hier rakkers, (7 12), poorters (12—17) en kerels (de ouderen); de uniform heeft veel weg van die der Verken ners. afgezien van de donker blauwe baret. Pastoor Biesta feliciteerde de leiders met het tot stand komen van deze groep en prees vooral de aalmoezenier, die er zich zeer veel moeite voor had getroost. Commissaris Kerklaan, die de plechtigheid had geleid uitte ook namens het districtsbestuur der mannelijke jeugdbeweging ge lukwensen. Ook de heer Oort- meyer sprak namens het bestuur woorden van gelukwens. De bijéénkomst, die door de Eerwaarde Broeder Overste van huize „St. Louis" en een aantal broeders-onderwijzers. welpen leidsters en ouders werd bijge woond. werd besloten met een demonstratie. ALKMAAR. Een vraehtzen- ding van zeer grote waarde, die echter slechts enkele ponden weegt, zal dezer dagen te Londen zorgvuldig aan boord vaneen KLM-Convair gebracht worden met bestemming Amsterdam. Deze lading bestaat vjit een ver zameling postzegels, de grootste in Engeland op dit gebied, be staande uit postzegels van Neder land en overzese rijksdelen. De collectie, die voor een som van. 50.000 gulden verzekerd is, zal tentoongesteld worden tiidens de 8 October-feesten te Alkmaar en is het eigendom van de heer F. C. Wills, secretaris van het „Bath- Alkmaar Commitee", dat gesticht werd toen het Engelse plaatsje Bath Alkmaar adopteerde. Tijdens de feesten in Alkmaar zullen 90k de burgemeester van Bath en ziin echtgenote aanwezig zijn. Gevonden en verloren voorwerpen BERGEN Gevondengroene autoped op luchtbanden, brume en blauwe alpinomuts, grote lichtbr. hond, paar zwarte dameshand-! schoenen, gouden ring, rood witte strandbal, verkleurde alpinomuts, schop met bijltje, ijzerzaag, vierk. hoofddoek, rood met blauw. Verloren: rode alpinomuts, met rood blauwe haarlinten, 2 wollen dekens, zwart met rode strepen, paraplu-hoes, rood en zwart ge streept, Kodax hoxcamera in bruin etui, geel met bruin jongensjasje, Siamese kater, bril met donker montuur in brillendoos, bril met bruin montuur, 4-wiellg karretje met gele wieltjes, muntbiljet van f 2.50 wandelwagentje, licht geel opklapbaar. R. K. Handbalver. „D.I.O." BERGEN. Voor as. Zondag staat er voor het tweede elftal een wedstrijd op het programma tegen DDÖ uit Schermerhorn. Deze wed- stijd begint om 2 uur. dus kwart voor twee zijn we allemaal pre sent- De opstellingeventueel af- berieht) staat op de boom bij de kerk aangegeven Burgerlijke Stand BEEMSTER Geboren: The- cla C. M. d. v. N. C. Groot en Th. C. van der Gulik; Marten L. z. v. H. Westerhof en T. v. d. Hudding; Nicolaas Th. z. v. Th. N. Kaandorp en A. Groen; Jo hannes R. J. z. v. N. L. Mooy en M. Pronk; Maria A. C. d. v. H. Stevers en C. J. A. van Etten; Wijnanda E. d. v. Z. Peek en W. Kool: Maria A. C. d .v.' J. Th. Konijn en G. Blauw. Overleden: Jan W. Porte, oud 17 j. z. v. W. A. Porte en M. de Vries; Pieter Korver, oud 73 j. echtgen. van W. Boon; Johannes P. Beers, oud 34 j.; Dingenis Lindhout. oud 73 j., echtgen. v. A. C. Duine: Jannetje Reus e. v. P. Buurs; Maria Kooyman, oud 75 j. echtgen. van J. Blaauwboer, won. te Schagen. Getrouwd: Cornells Kramer, oud 21 j. en Jacoba M. Th. Kaan dorp oud 21 jaar; Hendrik Swart oud 23 j. en M£rie A. de Groot, oud 21 j. Ondertrouwd: Petrus Johan nes Cornells van Straaten, oud 23 j. en Catharina Cornelia Roet. oud 26 j.; Olivier Pierre Bosch, oud 29 j. en Maria An toinette Thonus, oud 29 j. WEER JEUGDPROGRAMMA IN CINEMA AMERICAIN ALKMAAR. Ook deze week draait er in de Cinema Americain een speciaal jeugdprogramma, sa mengesteld uit een journaal, een paar natuurfilms en een uitsteken de hoofdfilm Het journaal geeft het herstel van Noordwijk's boulevard, de fa bricage van chocolade, een goo- chelwedstrijd, het Amsterdamse bloemencorso en ieits over de wal visvaart. Dan is er een heel mooie film over de glasfabricage in Leer dam opgenomen, die alle bewerkin gen van de glasproducten goed laat zien. Een natuurfilm, gedeelte lijk in Ouwehand's Dierenpark op de Grebbeberg opgenomen, geeft mooie beelden uit het dierenleven en dan is er nog een kostelijk film pje over het leven van de kikker. De hoofdfilm: De Circusjongen, vertelt op onderhoudende wijze hoe Mikeil Scott, een jongen van 'n jaar of 15, die oefent voor zwem wedstrijden waarin hij voor zijn school moet uitkomen, in een cir cus belandt. Dat gebeurt bij toeval en zijn optreden daar is maar van tijdelijke aard, Mikel leert er ge duld en zelfbeheersing oefenen zo dat hij later met succes voor zijn school in de zwemwedstrijden uit kan komen. Wat hij allemaal in dat circus beleeft, kunnen wij hier nieit weer geven. Vermeldt dient dat de cir cusopnamen gemaakt zijn in een der grootste Engedse circussen, dat van Bertram Mills. Een zeer on derhoudend programma. Donateursavond Crescendo ALKMAAR. De accordeonver. Crescendo te Alkmaar, dirigent J- Hartog, die een dezer dagen 'n uit nodiging hoeft ontvangen om voor de radio te spelen, zal a s. Zater dagavond 30 Sept. in hef Wapen van Heemskerk haar jaarlijkse do nateursavond geven met medewer king van mondorgelclub en caba retgezelschap van Crescendo, met bal na. Zie raambiljetten bij de muziekwinkels. ALKMAAR In 'n typografisch keurig verzorgd boekje ontvingen wij het programma van de K.A.B voor het komende winterseizoen. Blijkens het voorwoord van het bestuur en ook uit de inhoud blijkt dat heeft het dit jaar naar enkele nieuwe hulpmiddelen gegre pen om het doel: de maatschappe lijke en culturele verheffing van de arbeidersstand, na te streven. Bijzondere aandacht wordt ge schonken aan het kader, dat min stens elke maand vergadert in vormings- of contact-bijeenkomsten Voor de leden begon het seizoen met 'n filmavond, in November zal de gemeente-archivaris, de heer Th. Wortel een voordracht houden over het leven onzer voorouders in onze stad. Voor Januari staan een contactavond met de Kajotters en een filmavond van Herwonnen Levenskracht op het programma; in Februari wordt de jaarvergade ring gehotiden en in April 'n Rome avond, waarop afgevaardigden van de afdeling naar Rome zullen wor den gekozen. Met Allerzielen worden de over ledenen herdacht en in de 2e helft wordt in samenwerking met de K.A.V. een Kerstmis-viering ge organiseerd. Het seizoen wordt be sloten met enkele toneelavonden van „Vondel". Bij voldoende animo zal een huis- vlijttentoonstelling worden gehou den. In samenwerking met de vak- afdelingen zullen op algemene bij- Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jantje dv J Talens en M. Schouten; Ca tharina A M. dv P. Overman en C. Bos. Ondertrouwd: Pieter A. Daalder, 23 jaar en Maria Split 22 jr.; Klaas Vermanen 20 jr. en Everdina W. F. Kaal 20 jr.; Adrianus W. Henne- man 40 jr. en Johanna C, Boots 38 jrHerman J. Wiegman 31 jr# en Johanna K. Sterk 20 jr.; Gerardus van Lienen 22 jr. en Br eg je Spaans 21 jaar. OPROEP VAN GETUIGEN ALKMAAR. Door de politie worden getuigen opgeroepen van een verkeersongeval dat op Zater dag 23 September bij het Canada plein plaats vond. Dit ongeval droeg zich als volgt toe. Een 56- jarige man werd ciarbij aangere den door een of twee jongens die per fiets vanaf de zwominrichting reden in de richting van de Pater nosterstraat. De man kwam daar bij te vallen en werd per auto naar zijn woning vervoerd, doch moest daarna in het ziekenhuis worden opgenomen, daar hij een dubbele rechterheupfractuur had opgelopen. De getuigen van, dit ongeval, als mede de vier jongens die op de fiets van de richting van het zwembad kwamen en de bestuur der van de auto, worden verzocht zich aan het politiebureau te mel den. eenkomsten nog drie actuele onder werpen worden (behandeld; n.l. „De toekomst van ons volk" - „Wel- vaartspolitiek in ons gewest" en „Geen Volkswelvaart, zonder volks ontwikkeling en volksopvoeding". Het boekje bevat voorts een op somming van de instellingen, onder afdelingen en_ vakafdelingen van de K.A.B. en is" daardoor een goedé weg wijzer voor de Katholieke ar beiders, die zich hier vestigen. GEEN VOORRANG VERLEEND ALKMAAR. Tegen de be stuurder van aen vrachtauto die gistermorgen op het kruispunt Ko ningswegDoelenkluft een aanrij ding veroorzaakte doordat hij geen voorrang aan het verkeer van rechts verleende, is proces-verbaal opgemaakt Zijn vrachtauto werd daarbij beschadigd. KAASMARKT ALKMAAR, 29 Sept. Aanvoer 50.000 kg. 23 stapels fabriekskaas f 115.50 p. 50 kg; 19 stapels boeren kaas f 110 p. 50 kg; voorlopige no tering, handel stug. Opening sportveld DIRKSHORN Onder zeer grote belangstelling van figuren uit de sportwereld, vond de offi ciële opening plaats van het nieuwe sportterrein met kleed lokaal en doucheinrichting. Dit fraai gelegen terrein heeft de „grote drie" en hun medewer kers heel wat moeite, zorgen en inspanning gekost, maar het verkregen resultaat mag beke ken worden. DE GRAFTER KERMIS GRAFT De Grafterkermis is dit jaar wel heel erg in 'twatcr ge vallen. De eerste Zondag regende het de gehele dag zo erg dat de exploitan ten van de zweefmolen noch de schommelsehuitjes de moed hadden de zeilen open te gooien, in het café was het matig. De Maandag verliep niet veel be ter. Des avonds was er een toneel uitvoering. Dit jaar was uitgeno digd het toneelgezelschap „De Flie refluiters", die met het prachtige toneelstuk „Waar vind ik rust" voor het voetlicht trad. Dinsdagmiddag was het weer een beetje gunstig, althans de georga niseerde kinderspelen, die telken jare de kermis voor de jeugd at tractief maken, konden behoorlijk worden gehouden. Nieuws van de Reisduif DE RIJP Zondag werd ge vlogen vanuit Quievrain in Nrd. Frankrijk. De uitslag van deze vlucht is als volgt: 1 5 6 C. Boots 2 15 17 J. Schipper, 3 9 10 16 P. Riteco, 4 G. Klinkhamer, 7 A. Dootjes, 8 12 J. B. Sassen, 11 18 J. Konijn, 13 C. Nieuweboer, 14 J. Knegt. Personalia BROEK OP LANGENDIJK De heer J. G. M. de Broek, thans werkzaam bij de secretarie in de gemeente Langedijk op de afde ling Sociale Zaken, is per 15 Oc tober a.s. in gelijke functie be noemd in de Dienst voor Sociale Zaken in de gemeente Laren (N.H.). De heer de Brock was gedu rende drie jaren in deze ge meente werkzaam en o.a. meer speciaal belast met de noodwet ouderdomsvoorziening en gezins verzorging. Tevens was de heer de Broek hoofdpromotor van de Bond Zonder Naam voor de Langedijk. „Damlust" ZUIDSCHARWOUDE In het Café P. Kramer werd de le denvergadering gehouden vai) „Damlust". Door omstandigheden was de Voorzitter Jb. Grootjes afwezig, de wedstrijdleider Th. de Haas was bereid om de vergadering te leiden. Besloten is met 2 tien tallen aan de clubwedstriiden om het kampioenschap van N.H, Noorderkwartier deel te nemen A.s. Maandag 2 Oct. zal de heer P. Beers een gong wedstrijd hou den. waarvoor mooie prijzen be schikbaar zijn gesteld. Tevens bestaat er gelegenheid zich als lid op te geven. Opbrengst collecte TUITJENHORN De collecte in deze parochie, ten bate van het missiewerk van Pastoor Boe kei in Noord-Frankrijk heeft op gebracht f564 Tehuis voor ontheemden SCHOORL Enige jaren voor de oorlog werd in Schoorl gesticht het Doopsgezind Broe derschapshuis, dat bedoeld was als een vacantiehuis voor leden van dit kerkgenootschap. Een soort retraitehuis dus. De niets of niemand ontziende bezetter heeft in oorlogstijd ook hier da nig huisgehouden, waardoor bijna alles was afgebroken en vernield. De laatste jaren is een en ander weer hersteld en her bouwd en deze zomer werd weer op volle toeren gewerkt. Binnen enkele dagen zal thans worden aangevangen met de bouw van een tehuis voor ont heemden, op een terrein aan de Oorsprongweg, tegenover het bestaande Broederschapshuis. Dit zal eveneens door genoemd kerk genootschap worden gefinan cierd. terwijl het gebouw plaats zal bieden aan twaalf tot vijftien ontheemden uit Oost-Europa. R.K.V.V, Duinranders SCHOORL Onze katholieke voetbalclub zal in verband met het verbeteren van het speelveld a.s. Zondag het noodveld in ge bruik nemen aan de Oorsprong- weg. Een ideaal gelegen terrein, aan de voet der duinen, om zoomd door bossen. Er is echter één bezwaar aan verbonden: wanneer de bal iets te hard wordt uitgeschoten, moet men de bossen in om hem terug te vinden. Een tijdelijke afraste ring zou te kostbaar worden. 'T VELD Woensdagavond werd op initiatief van de Com missie van Overleg, een overkoe pelend orgaan van L.T.B., K.A.B. en R.K. Middenstand, een bij eenkomst gehouden, waarop de heer J. G. M. Bosman, secr. v. d. Emigratiedienst van de L.T.B. een inleiding hield over emigra- tiemogelijkheden naar Canada, Nieuw Zeeland, Australië enz Dat hierdoor aan een zekere be hoefte werd voldaan blijkt uit het feit dat de zaal van Slijker- man flink bezet was. Dat de be staansmogelijkheden in onze agrarische sector, aldus spr steeds meer in gedrang komen, is dagelijks aan den lijve te on dervinden. De oorzaak van de voor velen twijfelachtige en dikwijls niet meer aanwezige redelijke vooruitzichten is te zoeken in de grote bevolkings aanwas, alsook in de uitbreiding van het wegennet, aanleg van vliegvelden, uitbreiding van ste den enz. Geen wonder dus dat velen plannen koesteren om hun vaderland te verlaten en hetzij: alleen hetzij in gezinsverband gaan emigreren om elders door hard werken een betere be staansmogelijkheid te verwer ven. Canada blijkt nog steeds het land met de beste mogelijk heden waar het woningprobleem de emigrant geen parten speelt. Dit laatste in tegenstelling met Nieuw Zeeland en Australië, waar het woningvraagstuk even als bij ons zeer groot is. Voorts weidde spreker uit over de voor naamste bijzonderheden der on derscheidene emigratiegebieden. Hoewel deze avond geenszins als emigratiecursus bedoeld was, is het voor het gehoor toch zeker een zeer nuttige bijeenkomst ge weest. Voor katholieke emigran ten is het van niet te onderschat ten belang zich ten aanzien van de emigratie volledig te laten voorlichten door de standsorga nisatie waarvan zij lid zijn. Be drijf sbekwaamheid en kennis van de nieuwe taal zijn twèe factoren waar de a.s. emigrant nooit genoeg zorg aan kan be steden. In dit verband werd door spr. nog een pluim gesto ken op de hoed van G. Veldman uit Waarland die bij de insche ping op 19 Juli 1949 blijk had gegeven zich in de Engelse taal bijzonder goed te hebben inge werkt. Na beantwoording van nog enkele gestelde vragen werd de bijeenkomst met een harte lijk woord van dank aan de in leider door de voorzitter geslo ten. K.A.B.-kalender H.H.WAARD Het bestuur der KAB, afd. H.H.Waard wil gaarne de aandacht vestigen op de fraai uitgevoerde» kalender voor het ko mende jaar. Deze kalender is wederom ver krijgbaar bij d agent der KAB in H H.Waard, dei heer Dirk Maurits. In het KAB-blad Herstel bevindt zich e enstrook waar men naam en adres op kan vermelden. Men stuurt deze bon dan aan de heer D. Maurits, Middenweg, H.H.Waard en deze zorgt dan wei dat de ka lender in het bezit komt van de liefhebbers De prijs der kalender is f 0.75. Het KAB-bastuur hoopt binnen kort met haar winterprogramma te beginnen. VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL Vijf nieuwe gezichten Het voorlopig Nederlands elftal, dat op 4 October te Rotterdam uitkomt tegen Middlesex Wande rers, is als volgt samengesteld; Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: van Tuijl (Eindhoven) en Mesman (Blauw Wit). Midden: van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) en Stoffelen (Ajax), aanvoerder. Voor: de Graaf (Limburgia), Rijvers (NAC), van Melis (Eind hoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). HOU EN TROUW HEERHUGOWAARD De data van de te houden fancy-tfair ten bate van het EK. Fanfarecorps Hou en Trouw zijn' veranderd. Het comité, dat intussen is uit gebreid met enkele heTen uit Heer- hugawaard Noord en Kruis heeft besloten do fancy fair nu te houden op 11, 12 en 13 November a.s. Zaterdag 1 October gaat Hou en Trouw de actie zelf inzetten met een rondgang door Heerhugo- waard. Er zal pittige marsmuziek ten gehore worden gebracht en dan zal men proberen loten te ver kopen. Aan de fancy fair is name lijk ook een loterij verbonden, 2000 loten zullen voor 50 cent per stuk worden verkocht en de trekking is 13 Nov, a.s., dit is de laatste avond van de fancy fair. De hoofdprijs zal bestaan uit een radiotoestel, of dames- of herenrijwiel of stofzui ger naar keuze van de winnaar. Verder nog vele mooie prijzen. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt, 29-9. Veranderlijke bewolking met vannacht en morgenochtend hier en daar mist. Morgen overdag waar schijnlijk plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit Weste lijke, later uit Zuidelijke richtingen. Voornamelijk in het Zuiden van het land iets hogere middagtemperaturen. ARTSENDISNST HOLL, NOORDERKWARTIER Bij geen gehoor bij do eigen arts zijn vanaf Zaterdag 30 September te 14 uur tot en. met Maandag 2 October te 8 'uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de» art sen: C R. N. de Boer, N. Niedrop K 2261, 233; dr. P. Groenhart, Dlrksihorn K 2245, 232; R. J. de Groot, Hippolytushoef, tel. 31; L. C J. Olreie, Anna Paulowna K 2233 23'3; R, C. Posthuma, Barsingerhorn K 2243, 312; W. van Slooten, Sint Maartensbrug, K 2246, 230; A. L. V. d. Sluis, Schagen, K 2240, 400; J. Swgters, Julianadörp, K 2235, 221 en A. J. Tamsma, W'werf, tel. 7. DIERENARTSENDIENST Zondag 1 October hebben dienst de dierenartsen: N, D. M. Dekker, 't Zand, tel. K 2249, 312 en G v. d. Kolk, N. Niedorp K 2261, 232. Enige tienduizenden Engelse sol daten waren In staat een land met honderden millloenen inwoners te onderwerpen en bijna twee eeutven konden enige duizenden Engelse ambtenaren het regeren. Totdat op 15 Augustus 1947 in heel Indië feest werd gevierd en de Engelse heerschappij op die dag een einde nam. Indië had zijn onafhankelijk heid herwonnen, of beter: gewon nen. Een onbekende Wereld Lang was het geleden dat het land zonder Vreemde overheerser was. Altijd was het in de geschie denis een gemakkelijke prooi ge weest voor buitenlandse verover aars, omdat alle Indisch nationa liteitsgevoel afwezig was in een band die alle. Indiërs samenhoudt, ook nu nog ontbreekt. Het door de Engelsen bestuurde gebied viel op de dag van de onafhankelijkheid uiteen in twee staten; het Hin doese India en het Mohammedaan- Pakistan. Daarnaast staan dan nog de door inlandse vorsten bestuurde gebieden. Meer dan het vaderland is het echter de godsdienst die de Indiërs samenbindt. De staatkundige een heid kon in de loop van Indië's po litieke geschiedenis niet bereikt worden. Maar van des te meer be lang is de religieuse factor. De grote meerderheid van de Indische bevolking belijdt het Hindoeïsme: van de 390 millioen Indiërs beho ren 255 millioen hiertoe, terwijl 95 millioen Mohammedanen zijn en de overige 30 millioen met uitzonde ring van ongeveer .6 millioen Chris tenen grotendeels nog hun oude animistische religie beoefenen. India kennen we vooral als het land van Hindoes en Mohammeda nen. Dit is ook de titel van het boek dat Prof. J. J. Fahrenfort liet verschijnen in de Terra-bibliotheek "(J. A. Boom - Uitgeverij - Meppel), de populaire doch wetenschappelijk volkomen verantwoorde reeks waarin de verschill. landen en vol ken met hun geschiedenis zowel als hun moderne omstandigheden, ver langens, problemen op eeninteres sante en prettige wijze worden be schreven. Geen 'dorre wetenschap pelijke werken, maar lectuur die leeft! Het haast ongelofelijk-fabelach- tige land met zijn onmetelijk rijke vorsten die troonden in sprookjes achtige paleizen en regeerden over volken welke herhaaldelijk gedeci meerd werden door hongersnoden en epidemieën, wekt Van zelf reeds interesse. Uit het jongste verleden rijst de witte figuur op van Gandhi, de als een profeet en heilige ver eerde leider in wiens woord men een onbeperkt vertrouwen stelde. Men herinnert zich nog wel de rol die hij gespeeld heeft in de vrij wording van Indië, en dat tragische einde dat het lot was van de Ma- hatma. Honderdduizenden waren aanwezig langs de oevers van de Ganges waar zijn lichaam werd verbrand. Daarmee zijn we mid denin de Indische maatschappij met haar zo karakteristieke gebruike lijke gewoonten die ons om velerlei andere reden dan romantiek en nieuwsgierigheid alleen ten zeerste boeien. De Indische gemeenschap Het boek van prof. Fahrenfort leidt ons binnen in deze voor ons zo vreemde en geheimzinnige sa menleving. De Hindoe-gemeen schap is daarvan verreweg de be langrijkste, in de staat India is zij zelfs zo goed nis uitsluitend de enige, nu de Moslemin, meest arme boertjes, na 1947 op grote schaal naar het Mohammedaanse Pakistan- emigreerde. De christe lijke gemeenschap heeft tegenover deze beide groepen, wat het getal betreft, maar zeer weinig te bete kenen; we herinneren er hier ter loops aan dat de Nederlandse Fran ciscanen er als missionarissen werkzaam zijn en er mede het Wes terse element vertegenwoordigen. Verreweg het merkwaardigste, ook in volkenkundig opzicht is de Hindoe-gemeenschap. Het Hindoe isme is zowel religie als maat schappelijk stelsel. Het kosten- systeem is wel 'een van de meest typische uitingen er van, waarmede het katholieke missiewerk om practische redenen wel degelijk re kening heeft te houden. Als een loodzware last drukt dit kosten verschil op millloenen inwoners van India. Zij zijn de gevangenen van duizenderlei voorschriften en bepalingen die hun een gewone, natuurlijke bewegingsvrijheid in de omgang met anderen zo goed als. geheel belet. Dat het formalisme op dit gebied groot is, is duidelijk en velen weten inderdaad handig een uitweg te vinden, wanneer het Or om gaat voordeel te behalen. De sociale positie van de panchama's door Europeanen gewoonlijk paria's genoemd, is alles behalve benijdens waardig, maar het euvel is te diep ingevreten dan. dat het door één modern wetsbeshfit ineens onge daan gemaakt zou kunnen worden. Het dagelijks leven der Hindoes is vervuld van religieuze en magi sche handelingen die Westerlingen voorkomen als kinderlijk bijgeloof. Natuurlijk is het niet uitgesloten dat daarbij vooral een onontwikkel de bevolking, bijzonder op het platteland, bedrogen kan worden. Maar de diepere ondergrond van de religieuze systemen in de Hin- doe.-maatschappij en die van de Mohammedaanse gemeenschap is in het leven van deze millioenen mensen te zeer ingrijpend om zon der meer ter zijde te kunnen wor den geschoven. In de Indische we reld grenzen lagere geestelijke uitingen en grove magische gebrui ken zeer dicht aan elkander en gaan dikwijls in elkander over. Positie van de vrouw Over dit alles vertelt het boek van prof. Fahrenfort ons vele merkwaardige dingen: hij geeft ons werkelijk een inzicht in de maat schappelijke verhoudingen van het Indische land dat ons zo ver en zo vreemd is. Wij waren er tot nu toe zo zeer aan gewend in een Wester se machts-overschatting alles bul ten Europa te bezien en te beoor delen vanuit ons eigen standpunt Maar de tijden zijn veranderd, het koloniale tijdperk is onherroepelijk voorbij, de betrekkingen tot buiten landse naties zijn gewijzigd. De stu die van vreemde volken moet daar voor een ruimer plaats krijgen, men zal met sympathie kennis moe ten nemen van het sociale leven van andere landen. Meer nog dan de economische of politieke positie van India interesseert ons die van zijn bevolking. Met name zouden we hier kunnen denken aan de vrouw. Indië is het land van het kinderhuwelijk, van het hoge sterftecijfer onder de zeer jonge moeders en onder de zuige lingen. De vrouw leeft er in alge hele afhankelijkheid, meestal afge zonderd en opgesloten in benauwde woonruimten met weinig lucht en licht. Het is het Turks-Perzische stelsel van de vrouwenafdeling: harem of zenana. Slechts heel langzaam doen de eisen van de moderne maatschappij ook op dit gebied een verbetering komen. Maar bet zal pas het Christendom zijn, dat aan de Indische vrouw haar persoonlijke waardigheid te rug zal schenken. Bizonder voor de ook in Nederland bekende Medi sche Missie-Zusters, die als ver pleegsters en artsen toegang heb ben in deze afgesloten vrouwen milieus van tragiek en ellende, ligt hier een breed arbeidsveld open. Het schijnt, dat de Indische vrou wen van nature fijne omgangsvor men hebben die men van haar met opzet aangekweekt gebrek aan verdere ontwikkeling weinig zou verwachten. Wanneer men het interessante boek van prof. Fahrenfort over India en de toestanden daar leest, zal men zeker meer begrip en oog krijgen voor het wat ons als Westerlingen eigenaardig aandoet, maar meer nog zal men waarderen wat het Christendom aan bescha ving en geestelijke bevrijding biedt. Het meeste succes boekte de mis sie zowel als de zending der Pro testanten bij de Panchama's, de uitgestotenen der Indische Hindoe gemeenschap. Het is ook daar de herhaling van de eeuwenoude te genstelling tussen de machtige rij ken, die zich verzadigd waanden en de nederigen van harte die hun behoefte aan goddelijk heil erken den. Het Christendom heeft nog 'n grote taak te vervullen in India. Dit mooie land met zijn vele mo gelijkheden, leren we door dit prettig en zaakkundig geschreven boek dat met meerdere goede foto's verlucht is, beter kennen en meer waarderen. H. J.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2