Eerste Kamer maakt een einde de ondernemingsbelasting aan Nieuwe vestigingswet is op komst /oor-I ndië Vijfde colonne weer in actie 1 mot' rssa-«uk Op 16 October: algemene bedrijfstelling Van Alle Dag Het Eeuwfeest der hiërarchie in Engeland fe Ganges Cijfers die welsprekend zijn Minister Lieftinck in duel met P.v.d.A.-fractie-voorzitter Beursoverzicht Grote belangstelling uit het buitenland Naar wij vernemen Lonen en prijzen Een half millioen vragenlijsten ten bate van de statistiek Techn. Hogeschool in het Zuiden? ERSVERWACHTING gedeeld door het KNMI te geldig van Vrijdagavond tot ravond. ERANDKRLIJKE EWOLKING De Bilt, 29-9. Veranderlijke iwolking met vannacht en orgenochtend hier en daar ist. Morgen overdag waar- hijnlijk plaatselijk enige gen. Zwakke tot matige nd aanvankelijk uit Weste- ke, later uit Zuidelijke chtingen. Voornamelijk in ;t Zuiden van het land iets >gere middagtemperaturen. ARTSENDISNST NOORDERKWARTIER en gehoor bij da eigen arts af Zaterdag 30 September ir tot en met Maandag 2 te 8 'uur alleen voor 'alien bereikbaar da art- R. N. de Boer, N. Niedrop 233; dr. P. Groenihart, -n K 2245, 232; R. J. de Hippolytushoef, tel. 31; L. reie, Anna Paulowna K 2233 C. Posthuma, Barsingerhorn 312; W. van Slooten, Sint sbrug, K 2246, 230; A. L. lis, Schagen, K 2240, 400; J. Julianadorp, K 2235, 221 Tamsma, W'werf, tel, 7. RENARTSENDIENST 1 October hebben dienst nartsen: N. D. M. Dekker, tel K 2249, 312 en G. v. d. Niedorp K 2261, 232, op mlllioenen Inwoners a. Zij zijn de gevangenen zenderlei voorschriften en en die hun een gewone, ke bewegingsvrijheid in de met anderen zo goed als. elet. Dat het formalisme ebied groot is, is duidelijk weten inderdaad handig eg te vinden, wanneer het aat voordeel te behalen. De lositle van de panchama's •opeanen gewoonlijk paria's is alles behalve benijdens- maar het euvel is te diep ;n dan dat het door één wetsbesltRt ineens onge il aakt zou kunnen worden, igelijks leven der Hindoes ld van religieuze en magi- idelingen die Westerlingen en als kinderlijk bijgeloof, jk is het niet uitgesloten bij vooral een onontwikkel- ilking, bijzonder op het d, bedrogen kan worden, diepere ondergrond van euze systemen in de Hin tschappij en die van de ïedaanse gemeenschap is leven van deze millioenen te zeer ingrijpend om zon- - ter zijde te kunnen wor- hoven. In de Indische we mzen lagere geestelijke en grove magische gebrui- r dicht aan elkander en wijls in elkander over. Positie van de vrouw lit alles vertelt het boek if. Fahrenfort ons vele irdige dingen: hij geeft ons een inzicht in de maat- jke verhoudingen van het land dat ons zo ver en zo s. Wij waren er tot nu toe tan gewend in een Wester- ts-overschatting alles bui- pa te bezien en te beoor- inuit ons eigen standpunt, tijden zijn veranderd, het tijdperk is onherroepelijk ie betrekkingen tot buiten- ities zijn gewijzigd. De stu- 'reemde volken moet daar- i ruimer plaats krijgen, met sympathie kennis moe- ;n van het sociale leven :re landen. Meer nog dan mische of politieke positie i interesseert ons die van lking. Le zouden we hier kunnen tan de vrouw. Indië is het het kinderhuwelijk, van sterftecijfer onder de zeer ieders en onder de zuige- >e vrouw leeft er in alge- inkelijkheid, meestal af ge in opgesloten in benauwde iten met weinig lucht en =t is het Turks-Perzische 'an de vrouwenafdeling: if zenana. Slechts heel i doen de eisen van de maatschappij ook op dit een verbetering komen, t zal pas het Christendom aan de Indische vrouw -soonlijke waardigheid te- chenken. Bizonder voor de Nederland bekende Medi- 3ie-Zusters, die als ver- s en artsen toegang heb- eze afgesloten vrouwen- an tragiek en ellende, ligt breed arbeidsveld open. et dat de Indische vrou- nature fijne omgangsvor men die men van haar met mgekweekt gebrek aan ontwikkeling weinig zou en. er men het interessante n prof. Fahrenfort over de toestanden daar leest, zeker meer begrip en oog voor het wat ons als gen eigenaardig aandoet, er nog zal men waarderen Christendom aan bescha- jeestelijke bevrijding biedt. 3te succes boekte de mis- als de zending der Pro bij de Panchama's, de men der Indische Hindoe- hap. Het is ook daar de van de eeuwenoude te- g tussen de machtige rij- zich verzadigd waanden ierigen van harte die hun aan goddelijk heil erken- Christendom heeft nog 'n k te vervullen in India, oie land met zijn vele mo- sn, leren we door dit zaakkundig geschreven met meerdere goede foto's is, beter kennen en .meer sn. H. J. VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 Mogen we de mededelingen van de officiële statistiek geloven, dan is sinds 1 Januari van dit jaar, toen we een 5 verhoging heb ben geïncasseerd, het kostenpeil opnieuw met 5 gestegen. Maar als we tot onze huismoe ders vertellen, dat in de eerste 9 maanden van dit jaar het leven 5 duurder is geworden, dan kij ken ze ons medelijdend aan en zeggen: „die stumper weet van een huishouding niets af". In elk geval is het een onbegonnen taak onze huismoeders enig vertrou wen bij te brengen in de betrouw baarheid van de statistiek. Het ergste is, dat ik niet gaar ne zou durven beweren, dat dit wantrouwen ongemotiveerd is, en allerminst mijn handen in het vuur zou willen steken voor de waarheid van de stelling, dat het leven werkelijk niet meer dan met 5 gestegen is. Ik wil direct wel zeggen, dat ik deze wetenschap voor een be langrijk deel put uit mijn dage lijkse ervaring als huisvader, maar toch ook wel uit een statistiek, al tooit die zich niet direct met het predikaat „officieel". Ik heb voor mij liggen het verslag van een onzer grootste Coöp. Zuivel fabrieken in ons land, waarin ons een beeld gegeven wordt van de zuivelpositie over het eerste half jaar. En dan lees ik daaruit, dat het gebruik van melk, boter, kaas en ook vlees, al behoort dit niet direct tot de zuivel, in ons land is teruggelopen tot een hoeveelheid, misschien doen we beter hier te spreken van een geringheid, wel ke belangrijk lager ligt dan in de meest sombere tijden van de dis tributie. Het gemiddeld kaasverbruik is momenteel in ons land minder dan 100 gram per hoofd en per week; het vleesgebruik haalt nauwelijks de 50 gram; de melk, waarvan het vetgehalte nog steeds is gestanda- riseerd op het peil van 2,*/i loopt sinds het opheffen van de melkdistributie nog steeds terug en heeft momenteel een peil be reikt van de donkerste periode uit de distributietijd. Het wil mij voorkomen, dat de ze sombere cijfers, beter dan wel ke officiële statistiek ook, aange ven, hoe verschrikkelijk duur het leven geworden is en dat de gro te massa van het volk vrijwillig, zover hier althans van vrijwillig heid kan worden gesproken, op zich een versobering toepast, welke wij in ergste schaarstetfjd niet hebben gekend. Want we moeten hierbij niet vergeten, dat deze cijfers opper vlakkig beschouwd veel te gunstig zijn. Wanneer we in de distribu tietijd één ons vlees per man kre gen, dan betekende dat immers, dat ieder ook dit onsje kreeg, al waren er natuurlijk altijd men sen die in de zwarte handel extra rantsoenen bij kochten. Maar een gemiddelde van één ons per hoofd van de bevolking betekent nu, dat er tienduizenden, die het finan cieel nog kunnen doen, of hun maaltijden kunnen declareren op diverse onkostennota's, veel meer krijgen dan één ons, en dat er dus honderdduizenden zijn, die minder krijgen dan dit uiterste miiimum. Van deze niet te weer- 1 i feiten, mogen vooral zij v ns goed kennis nemen, die n maar altijd oreren, dat ons voik soberder moet gaan leven en dat loontoeslagen, die zo noodza kelijke aanpassing aan een lager niveau maar tegenhouden. Want deze cijfers van deze Coöperatie tonen toch wel heel duidelijk aan, dat de versobering van de grote massa reeds zo diep is doorgewerkt, dat een zeer groot deel van ons volk leeft beneden het minimum rantsoen, dat voor een normaal levensonderhoud no dig is. Hier kom ik nu ook op de stel ling van de Regering, dat die 5 stijging zich voornamelijk voltrok ken heeft bij de prijzen van de alledaagse levensbehoeften en dat zij die meer dan f 3600.verdie nen, dus die 5 niet nodig heb ben. Ook dit is weer grauwe theo rie, welke daarom zo onrechtvaar dig werkt, omdat hier juist weer die middenklasse, die, zoals het rapport-Albrechts van de katho lieke werkende middenstand aan toonde, opnieuw tot bakezel wordt gemaakt waarop alles maar opge stapeld wordt. Juist die middenklasse, zo lezen we in dit rapport, is er het ergste aan toe. Zij valt buiten alle so ciale hulpverlening, moet bij ziek te en ongeval zelf alle kosten be talen, moet behoorlijk gekleed gaan, moet zich uitgaven getroos ten voor haar intellectueel werk en lijdt door dit alles vaak bittere armoede. We zouden zelfs een lief ding durven verwedden, dat het percentage van de minimum ver bruikers van de zuivel- en vlees rantsoenen, onder deze categorie onzer burgers nog belangrijk gro ter is, dan in de volksbuurten. Wie dezer dagen na de over gangsexamens de boekenrekening kreeg van de schoolgaande kinde ren, is wel hevig geschrokken van de prijsstijging, die zich hier de monstreerde. En dan spreken we nog maar niet van de schoenen en kleding, die in deze gezinnen nu eenmaal een belangrijke uit gave zijn en waar we de laatste maanden prijsstijgingen constate ren, die de 5 -grens met angst wekkende cijfers slaan. Als men deze mensen zou wil len wijsmaken, dat het leven sinds 1 Januari maar met 5 gestegen is, dan zullen ze je al leen maar kunnen zeggen, dat je getikt bent. Maar onze Regering zegt, jullie krijgen zelfs die 5 maar niet, pas je nog maar meer aan aan de versoberde levensstijl. Wat bete kent, dat dus deze schamele bo ter-, melk-, kaas- en vleesrantsoe nen nog meer naar beneden moe ten. Dat de moeder nergens meer heen kan en huissloof wordt, om dat ze geen schoenen en kleren heeft om buiten te komen. Deze gevallen doen zich voor in gezin nen met 6000 en meer gulden in komen. En dan te bedenken, dat in het zelfde verslag staat, onze rant soenen zelfs nog lager liggen dan die in Duitsland, waar per hoofd der bevolking meer kaas. meer vlees en meer boter geconsumeerd wordt dan bij ons. J. H. (Van een onzer redacteuren) Uitbouw van de industrie, die, gezien de groei van de bevolking en de noodzaak om werkgelegenheid te scheppen, een voorwaarde is voor het opvoeren van het welvaartspeil, gaat met kapitale sommen geld gepaard. Het industrialisatie plan voor de komende 2jaar kost 4 milliard. Waar moet dit geld vandaan komen? Het antwoord op die vraag staat de regering nog. niet geheel duidelijk voor ogen, zoals deze week nog uit de Industrialisatie-nota is gebleken. Wel heet de verwachting, dat het bedrijfsleven bereid zal blijken zijn bijdrage aan de industrialisatie te geven. Als stimulans heeft de regering afschaffing van de ondernemingsbelasting voorgesteld. Het daartoe strekkend wetsontwerp is gisteren in de Eerste Kamer aan genomen met de stemmen van de P.v.d.A. en de Communisten tegen In de afgelopen week hebben minister Lieftinck en de heer v. d. Kieft elkaar tweemaal op het par lementaire podium getroffen. En tweemaal stonden zij recht tegen over elkaar. Niet zo prettig voor de fractieleider van de P.v.d.A., die van zichzelf getuigde „anders te staan tegenover een „bevriend" minister, danAan de toehoor ders werd overgelaten of er ook „vijand-ministers" zijn of iets der gelijks. Deze uitlating van de heer v d. Kieft vormde maar een klein onderdeel van zijn betoog, dat al leen maar was bedoeld om het pijn lijke van de situatie wat te ver zachten. De kern van de redenering van de heer v, d. Kieft was, dat de besparing, die de afschaffing van de ondernemingsbelasting voor het bedrijf betekent voor investe ringsdoeleinden zal worden ge bruikt. Deze vermindering van be lastingdruk bedraagt ongeveer 92 millioen. En de heer v. d. Kieft merkte niet ongeestig op, dat in vergelijking met de 4 milliard, die voor uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe industrieën nodig zijn, er meer kans op is, dat de 92 millioen voor vertering dan voor investering zullen worden ge bruikt. Verder was deze spreker van mening, dat nu èn de begro ting, èn de betalingsbalans zulke grote tekorten aangeven er geen reden is een belasting af te schaf fen, temeer daar hij de indruk had dat de industrialisatie in het ge wenste tempo verloopt. „Ik ben nog verbaasd" Minister Lieftinck was het met de heer v. d. Kieft eens, dat de resultaten van de industrialisatie in de laatste 2 jaar zeker niet slecht zijn, doch hij wees er zijn partij genoot op, dat tot nu toe de finan ciering voor het grootste deel met overheidsgeld is geschied. In het komende jaar kan op deze weg niet worden voortgegaan. De be windsman zeide nog eens met na druk, dat in het kader van het met energie gevoerde industrialisatie beleid afschaffing van de onderne mingsbelasting op economische gronden zeer gewenst is. Maar niet alleen op economische motieven, aldus de minister, ook op grond van billijkheidsoverwegingen. „De laatste jaren heb ik in deze Kamer enige malen de ondernemingsbelas ting in bescherming moeten ne- AMSTERDAM, 28 Sept. De markt had vandaag een iets leven diger voorkomen, hetgeen verband hield met de hedenmorgen in de Eerste Kamer aangenomen wet op de dividendbeperking. De scheep vaartmarkt bleek vandaag het gunstigst beïnvloed te zijn. En kele maatschappijen, zoals de Ne derland, Oostzee en Hilligersberg haden reeds een dividend van 12 procent in het vooruitzicht ge steld, te betalen na aanneming van bovengenoemde wet. Aande len Nederland avanceerde tot 174 (171V«). Ook aandelen Scheep vaart Unie, waarop een dividend van meer dan 10 procent mogelijk is, boekten een winst van ruim 3 punten. De stemming was voor de in dustrie-aandelen goed prijshou dend. Kon. olie verbeterde 2Vs punt en sloten op 294'/», de hoogste prijs van de dag. Op de cultuurmarkt hadden ta baksaandelen aanvankelijk weer enig aanbod te verwerken. Er ont stond een verlies van twee pun ten, dat echter tegen slot ruim schoots kon worden ingehaald. Aandelen Amsterdamrubber boek ten twee punten winst. Ook de suikermarkt was vriendelijk op een iets hoger niveau. In Indonesische spoorwegwaar den was de stemming enigszins onregelmatig. De Amerikaanse sector was. ge heel in overeenstemming met New York, lager. Aandelen Ngombezi, waarop thans 12 procent dividend over 1949 is voorgesteld, kwamen van 294 op 296. men", zeide de bewindsman, „en ik ben er nog steeds over verbaasd, dat het mij is gelukt." Deze bewe- - ring, die de nodige hilariteit in de I de Arbeid behoorde de Kamervoor- van de inkomsten der schatkist in gereedheid worden gebracht. De indiening van wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer is binnen afzien bare tijd te verwachten. Na dit alles waren de heer v. d. Kieft en de minister nog niet dich ter bij elkaar gekomen. Bij de re plieken zeide de woordvoerder van de P.v.d.A., dat hij het niet eens was met het door de bewindsman genoemde billijkheidsmotief. Recht vaardiger, meende hij, zou zijn, in dien er geen accijns meer werd ge heven op geslacht, zout en suiker. Dat was geen gelukkige opmerking. Minister Lieftinck maakte de heer v. d. Kieft duidelijk, dat op geslacht geen, op zout binnenkort geen en op suiker binnenkort een gehal veerde accijns zal drukken. De heren Steinkühler (KVP), Rip (CH), Molenaar (WD) en Vixseboxse (CH) hadden zich eer der voor het ontwerp uitgesproken. Tenslotte werden de belastingwet ten aangenomen met 22 stemmen voor en 9 tegen. Van de Partij van Kamer teweeg bracht, staafde de minister door er aan te herinneren, dat de ondernemingsbelasting eigenlijk een dubbele inkomsten belasting is. De rechtvaardigheid eist. dat de belasting van de on dernemers zo spoedig mogelijk tot de normale proporties wordt terug gebracht. „Laat mij m'n gang maar gaan." De bewindsman gaf de Kamer en in het bijzonder de heer v. d. Kieft een goede raad. Hij vroeg de vergadering of het, wanneer de regering zich na zeer ernstig be raad, verantwoord acht een belas ting te verlagen, dan op de weg der Staten-Generaal ligt zich hier tegen te verklaren. „Ik zal er stel lig in slagen", zo verzekerde mi nister Lieftinck, „om ergens anders compensatie voor de verminderde belastingopbrengst te vinden." Door de heer v. d. Kieft was een rede van minister v. d. Brink in de Tweede Kamer geciteerd, waar in deze een ombuiging van de be- lastingpolitiek in het vooruitzicht stelde. Zonder op bijzonderheden van deze koerswijziging in te gaan, zeide minister Lieftinck, dat er inderdaad voorstellen tot verhoging Tweehonderd gulden voor - waardeloze francs Door de politie te Den Haag is proces verbaal opgemaakt tegen de oud-Indiëvaarder A. C.. die een caféhouder voor f200 had op gelicht. Na zijn terugkeer had C. zijn spaarpotje van ongeveer een mille in speelclubs opgemaakt en was daarna bij een caféhouder binnengestapt, leende f 200 in ruil voor 2500 Belgische francs. Toen C. na geruime tijd niet kwam op dagen, wilde de caféhouder zitter, prof. Kranenburg, voorstemmers. tot de BUITENLANDS OVERZICHT Woensdagavond in de Assem blee der Verenigde Naties, de z.g. vredesvoorstellen van de Russische minister Wisjinskv besprekend, zeide de Franse minister Schuman, of het wel ernstig werk genoemd mag wor- i den over Russische vredesvoor stellen te gaan spreken, terwijl Rusland overal vijfde colonnes instrueert en financiert om in landen van „bevriende" naties door gewelddadige agitatie een burgeroorlog te provoceren. Dit was tegelijk een antwoord aan de gedelegeerde van India. Sir Benegal Rau. die. zoals wij in ons overzicht van gisteren reeds schreven, de suggestie had geopperd, dat de grote vijf, nu ze toch in New-York bijeen wa- ijl j ren, eens met elkander moesten Zaterdag zal de burgemeester gaan praten, waardoor misschien van Westkapelle, mr. M. Tyde- de tegenstelling tussen Oost en man, aan de voet van de vuur- wBst wat verzacht kon worden, toren te Westkapelle een ge- Reeds voor mlnlster Schuman. had zijn Engelse collega Bevin Dinsdagavond hetzelfde betoogd: dat Rusland nog altijd de sinis tere rol speelt van de Janus met ment nn 3 (Vtnher 1944 en He de. twee gezichten, het ene ment op d uctoper iv't't en ae riendeliik kijkend en pratend beschieting uit zee op I INo- over vrede en samenwerking en denksteen onthullen ter nage dachtenis aan de ruim 160 slachtoffers van het bombarde- vember 1944. LONDEN (K.N.P.) Mgr. Mc Grath, aartsbisschop van Cardiff, heeft in de Westminster Kathe draal ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der ker kelijke hiërarchie in Engeland een pontificale H. Mis opgedragen, speciaal gereserveerd voor de vrouwelijke religieuzen. Tijdens deze H. Mis hield de aartsbisschop van New York, Kardinaal Spell- man, een predikatie voor deze kloosterzusters. In de straten van Londen is reeds sterk te merken, dat vele Engelse en buitenlandse congres sisten in de stad aanwezig zijn, doordat alle deelnemers aan deze eeuwfeesten getooid zijn met het speciale insigne, vertonende een wit pallium met vijf kruisjes ver sierd, op een blauwe achtergrond. De Katholieke weekbladen en zelfs verscheidene tijdschriften verschijnen met bijzondere edities waarin de geschiedenis van hon derd jaar Katholicisme in Enge land wordt beschreven. De laatste dagen zijn uit alle delen der wereld kardinalen, aartsbisschop en bisschoppen in Londen aangekomen. In totaal worden zes-kardinalen, elf aarts bisschoppen en zes en veertig bis schoppen verwacht. Woensdagmiddag is kardinaal -- de francs omwisselen en kwam toen von Preysing per vliegtuig uit tot de ontdekking, dat het geld 1 Berlijn aangekomen. Ook de waardeloos was. De politie slaag- aartsbisschop van Keulen, kardi- de er m C. op te sporen. naai Frings, kwam die dag in De minister van Economische Zaken heeft om advies aan de sociaal-economische raad toege zonden het voor-ontwerp „Vesti gingswet 1951". De minister acht het in de te genwoordige omstandigheden niet juist een algemeen vestigingsver bod te handhaven, waarbij het niet aan enige wettelijke norm ge bonden inzicht van de overheid beslist, of een vergunning tot ves tiging zal worden gegeven. Wat de erkenningsreglementen betreft, is de situatie deze, dat daaraan uiterlijk op 15 Februari 1953 de wettelijke grondslag zal ontvallen. Immers ingevolge de bepalingen van de wet op de be drijfsorganisatie zullen uiterlijk op die datum de hoofdbedrijf schappen en bedrijfschappen, die deze reglementen hebben vastge steld, verdwijnen. De wet zal niet meer zijn een wet uitsluitend voor het klein bedrijf. Zij beoogt niet de ontwik keling van ons vestigingsrecht te doorbreken, doch bouwt voort op datgene, wat onder vigueur van de thans geldende wettelijke rege ling gegroeid is. Nauwe aansluiting is gezocht bij de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. Evenals bij die wet treden bij het onderhavige wetsvoorstel drie hoofdpunten naar voren. De 15 maanden oude Barry Brame is waarschijnlijk de jongste golfspeler ter wereld. Het golfspelen zit de kleine Barry echter in het bloed. Zijn grootvader, de 75-jarige jock Woodson, die hem hier aanwijzingen geeft, is de oudste professional speler van Engeland. Vooreerst kent het ontwerp slechts objectieve vestigingseisen, waar aan de beheerder van de onder neming of de inrichting moet vol doen. Zo zal de eis van crediet- waardigheid niet worden gehand haafd. In de tweede plaats worden de vestigingseisen vastgesteld bij al gemene maatregel van bestuur. In de derde plaats wordt in deze slechts opgetreden op verzoek van het bedrijfsleven. De werkingssfeer van de wet zal niet beperkt blijven tot bepaal de delen van het bedrijfsleven. is te den Haag Woensdagavond de 46-jarige mevr. A. M. F. G.-B., tij dens het oversteken van de tram baan door een tram gegrepen en 's nachts in het ziekenhuis over leden. is de heer W. Noordhoek, adj.- directeur aan de H.B.S. te Zutphen benoemd tot opvolger van dr. H. D. de Vries Reilingh als leider van de Volkshogeschool te Eerbeek, zal in Maart en April 1951 te Maastricht een tentoonstelling van schilderkunst worden gehouden met het doel, te zoeken naar de noodzakelijke vernieuwing van de religieuze kunst. O.m. zal werk van Aad de Haas en van enkele moderne Franse en Belgische kun stenaars worden geëxposeerd. werd resp. 1 en 2 jaar gevangenis straf geëist tegen een 18 en een 22 jarige Hagenaar, die in twee maanden tijd niet minder dan 28 inbraken hadden gepleegd, waar bij de buit varieerde van fototoe- stelen tot leeggeroofde collecte bussen. zal van 9 t.m. 18 Februari 1951 in de R.A!.-gebouw te A'dam de eer ste na-oorlogse tentoonstelling van motorrijwielen en hulpmotoren voor rijwielen worden gehouden.... hebben de Nederlandse grafkisten makers besloten m.i.v. 30 Septem ber a.s. de prijzen van grafkisten met 10 pet te verhogen. is gisteren te Maastricht de eerste Katholieke middelbare hotelvak school van ons land geopend in hotel Du Levrier et de l'Aigle Noir. Londen aan, evenals de kardina len McGuigan van Torento, Ger- lier van Lyon en van Rooy van Mechelen. Mgr. Hanssen, de ver tegenwoordiger van het Neder landse Episcopaat, is reeds eerder in de Britse hoofdstad gearriveerd. het andere vijandig van uitdruk- ding, communistische onder horigen bevelend door het stich ten van wanorde en het orga niseren van terreur in andere landen, de grondslagen van deze staten ondermijnend. Wetsontwerp dividend- beperkinj goedgekeurd De Eerste Kamer heeft gister morgen het wetsontwerp op de dividendbeperking 1950 goedge keurd met 26 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de Partij van de Arbeid en de C.P.N. Donderdagmorgen werd in de Jn TwPpHp KnmPr Westminster kathedraal, het his- m Ut; weeue rvullier torisch hart der Kerk in Engeland, Kardinaal Griffin, aartsbisschop van Westminster, plechtig ontvan gen als Pauselijk Legaat voor de viering van het Eeuwfeest. Aan de Westelijke ingang werd Zijne Emi- (Vervolg van pag. 1 te worden gegeven. Over een nieuwe verhoging van de pen sioenen was de minister van Sociale Zaken minder positief in zijn mededelingen. Ook hier zou ne„U. "t™. do.» 1« P'.o.l en het hele kapittel van West- ieg kon hij geen nadere mede minster; onder een baldakijn i delingen doen. Deze verklaring schreed hij naar het priesterkoor, I bevredigde de heer Stapelkamp aan de epistelzijde staande voor om ook deze groep van de ver hun troonzetels, hem opwachtten, hoging te doen profiteren, tot tezamen met alle aartsbisschoppen uitdrukking werd gebracht. De heer Van Sleen (P.v.d.A die Engeland en z;ch dit politiek succesje niet Wales en vele andere bisschoppen gaarne zag ontgaan, kwam met uit de gehele wereld. een motie van gelijke strekking, hoewel veel uitvoeriger. De Mgr. Downey, aartsbisschop van minister noemde het een wets- Liverpool en de Kardinaal Griffin ontwerp! Maar noch de motie de oudste in de Engelse Hiërarchie van de heer Stapelkamp, noch heette de Pauselijke Legaat wel- I dle van de heer Van Sleen wil kom. 1 de de minister accepteren. De Tegelijkertijd met de H. Mis in de minister van Binnenlandse Za- kathedraal werd ook buiten de ken, die het op de eerste plaats aanging, was er niet en men diende toch ook het resultaat van het overleg af te wachten De heer Van Sleen trok daarop zijn motie in. Ten aanzien van de motie- Stapelkamp verklaarden de he ren v. d. Goes (P.v.d.A.) en An- driessen (K.V.P.), dat zij eerst het door de minister toegezegde overleg wilden afwachten. De motie-Stapelkamp kwam daarna in stemming en toen het resultaat daarvan werd opge maakt, bleek dat zij met 39 tegen 38 stemmen zou zijn ver- wopen. Vóór stemden de A.R., de V V D., de C.P.N., de C.H., de heer Weiter en mej. Tendeloo, en de heren Goedhart, Van Lïenden, Scheps en Van Sleen, allen van de P.v.d.A. Tegen stemden de overige leden van die partij en de K.V.P. Bij deze eerste telling bleek echter een fout te zijn gemaakt, en een ogenblik later werd dan ook medegedeeld, dat de motie-Sta pelkamp integendeel met 39 tegen 38 stemmen was aangeno men. kerk in de open lucht een H. Mis opgedragen vopr de duizenden, die geen plaats meer konden krii- gen in de kathedraal. Na de H. Mis hadden zij en de tienduizen den. die zelfs geen plaats op het kerkplein hadden, gelegenheid hun enthousiasme uit te juichen, toen de Pauselijke Legaat, de kathedraal verliet. Engeland staat wel zeer in het teken van dit Katholieke feest. Er is in de Chenil-Galeries een ge schiedkundige tentoonstelling, die een overzicht gefit van de snelle groei der Katholieke Kerk in En geland en waar men veel merk waardige en kostbare reliquieën kan zien uit de tijd der vervol ging in Engeland, o.a. de miiter van de H. Thomas Becket. Ook de Engelse radio en televisie geven aan het Eeuwfeest een zeer ruime plaats in hun programma's „WONDERDOKTER" OVERLEDEN Woensdagmorgen is te Rotter dam de in geheel het land bekende kruidkundige Pieter van Bijster- veld, Ambachtsheer van Hoogvliet overleden. De overledene, die op 11 Maart 80 jaar was geworden, begon zijn loopbaan als „wonder dokter" te Vlaardingen, maar ves tigde zich omstreeks 1895 reeds te Rotterdam. Gedurende deze 55 jaren is de toeloop van zieken voortdurend groter geworden. Zijn jaarlijks inkomen werd de laatste tijd op een cijfer met vijf nullen geschat. Gisterenavond te half negen is de Tweede Kamer opnieuw bijeengekomen teneinde in comité-generaal een aanvang te maken met de behandeling van het rapport van de gemengde commissie voor Nieuw-Guinea. De behandeling zal worden voortgezet in de vergadering die tegen hedenmiddag 13.00 uur is bijeengeroepen. Wat wij nu de laatste dagen weer in Oostenrijk zien, laat niet de minste twijfel over. dat thans dit' land door de Kom inform als doelwit is gekozen teneinde de daar schuchter op levende economische welvaart door stakingen en sabotages de kop in te drukken. Dat ook hier niet de minst' twijfel kan bestaan wie de eigenlijke leiders van deze sta kingen zijn, heeft de Oostenrijk se minister van Binnenlands' Zaken. Oskar Helmer, zonder blikken of blozen onthuld, toen hij Woensdagavond verklaarde, dat de politie over niet te be twisten documenten beschikt waaruit zonneklaar blijkt, dat de militaire en civiele Russische bezettingsautoriteiten deze jong ste communistische agitatie ge organiseerd hebben. De minister heeft het daarbii niet gelaten, maar de Russische bezettingsautoriteiten in een scherpe protest-nota beschuldigd dat zij de raddraaiers hebben aangespoord en geholpen de boel op stelten te zetten. En hii heeft de heren uitgenodigd in zijn kabinet te komen om inzage te nemen van de door de politip gevonden documenten waarop zijn protest gebaseerd is. Natuurlijk geven de heren niet thuis en doen ze ook hier weer of hun neus bloedt, vooral nu, dank zii de krachtige hou ding van de Oostenrijkse rege ring en de katholieke en socia listische vakorganisaties, reeds duidelijk is, dat ook deze re! weer een fiasco wordt. De door de communisten ge proclameerde algemene werk staking, welke Woensdagmiddag moest ingaan, is een volkomen mislukking geworden, doordat de grote massa van de arbeiders te verstandig was, om op het valse gefluit van de rode voge laar in te gaan. Wel zijn er overal partiële stakingen uitge broken, vooral in die gebieden die vallen onder de Russische bezettingszones, waar natuurlijk de communisten heer en mees ter zijn. Maar zelfs daar is de staking verre van algemeen. Er kan dan ook nu reeds veilig ge concludeerd worden, dat de communistische poging om van Oostenrijk een tweede Hongarije of Tsjecho-Slowakije te maken, volkomen is mislukt. In dit opzicht is de les van Praag wel duur, maar toch niet vergeefs geweest. Trouwens: de Oostenrijkse regering die staat onder leiding van de krachtige katholieke bondskanselier dr Figl en waaraan ook de socialis ten krachtige steun verlenen men kan zelfs zeggen, dat de Roomsrode samenwerking hier voorbeeldig is heeft er tijdig voor gezorgd, dat de communis ten geen sleutelposities kregen en dat de politie in Oostenrijk in betrouwbare handen is. Het is dan ook dank zij deze krachtige steun van de politie dat de communistische putsch direct de kop kon worden inge drukt. De regering trad onmiddellijk tegen de onruststokers krachtig op, joeg hun demonstraties uit een, bezette de officiële gebou wen en de grote fabrieken en zo kregen de communistische raddraaiers geen voet aan de grond. Hadden we hier een zwakke regering gehad, die bang was voor bloedvergieten, zoals helaas de socialistische regering-Benesj in Februari 1948, dan was ook Oostenrijk waarschijnlijk dezer dagen onder de voet gelopen. Want de communistische heren zijn niet zo bang voor bloedver gieten, zoals we elke a dag in Tsjecho-Slowakije en Hongarije kunnen constateren. We behoeven overigens niet te hopen, dat na dit échec in Oostenrijk, de Kominform zich voorlopig rustig zal houden. De Engelse minister van Arbeid, George Isaacks heeft Woensdag avond voor de radio de Engelse arbeiders gewaarschuwd op hun hoede te zijn. Want de regering zo zeido hij, beschikt over be wijzen dat de Kominform ook dezer dagen in Engeland het in dustriële en maatschappelijke leven zal trachten lam te leggen. Ook hiervoor zijn instructies van Moskou afgekomen, maar door de Engelse geheime politie ontdekt. Zo gaat Rusland, terwijl Wis- jinsky in New-York als de vredesengel poseert, overal rond om door sabotage en ondermij nende propaganda, een koude oorlog te voeren. Op 16 Octcber van di! jaar za! in Nederland de tweede bedrijfs- telling wo-den gehouden. De eerste telling geschiedde in 1930. In 1940 was een bedrijfstelling in een vergevorderd stadium van voorbereiding, doch tengevolge van de oorlogsomstandigheden kon deze telling, die volgens de wet elke tien jaar moet worden gehouden, niet doorgaan. Dagelijks worden aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek vragen gesteld met betrekikng tot de omvang en verspreiding van industrie-, atnbaehts-, winkel-, handels- en verkeersbedrijven, en vaak moet worden verwezen naar de 20 jaar oude gegevens van de telling van 1930, die nauwelijks meer bruikbaar zijn. De behoefte aan een jlgemene bedrijfstelling is daarom zeer dringend. De tel ling heeft betrekking op alle be drijven op het gebied van nijver heid, handel en verkeer, ongeacht of daarmede al dan niet het ma ken van winst wordt beoogd. De nijverheid omvat zowel de indus trie als het ambacht en onder ver- keef zijn ook de hotel-, café en restaurantbedrijven begrepen. Omstreeks de eerste helft van October zal aan alle vestigingen van bovengenoemde bedrijven een vragenlijst door tellers worden uitgereikt. Elke fabriek, elke win kel, elke werkplaats, elk kantoor enz. zal door een teller vóór 16 October (de teldatum) worden be zocht. In de tweede helft van Oc tober worden de beantwoorde vra genlijsten door de tellers verza meld. De vragen zijn beperkt in aan tal en zullen betrekkelijk eenvou dig te beantwoorden zijn. De voor naamste betreffen de soorten van bedrijven, de vervaardigde of ver handelde producten, het aantal werkzame personen, de verdeling van het totaal dezer personen naar drie leeftijdsgroepen en het aantal, de soort en het vermogen der krachtwerktuigen. Er worden geen omzetcijfers gevraagd. Het volledige naar waarheid verstrek ken der gevraagde gegevens is wettelijk verplicht gesteld. De tel lers en al dëgenen die betrokken zijn bij de verzameling der gege vens zijn verplicht deze geheim te houden. In de eerste helft van November zullen vragenlijsten (ongeveer een half millioen in aantal) bij het Centraal Bureau voor de Statistiek binnenkomen. In Maart is reeds een proef- telling gehouden in Voorburg en in een deel van 's-Gravenhage. Wanneer de kwaliteit van de verzamelde gegevens niet tegen valt, hoopt het Centraal Bureau voor de statistiek reeds in het eer ste kwartaal van 1951 enkele voor lopige resultaten te kunnen pubi- ceren. KAMERS. VAN KOOPHANDEL VRAGEN ER OM De Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant en Limburg, te weten die te Breda. Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Til burg. Waalwijk, Heerlen, Maas tricht, Roermond en Venlo, heb ben zich gezamenlijk gericht tol de ministers van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van Economische Zaken met een schrijven, waarin met grote aan drang wordt gewezen op de nood zaak van vestiging van een Tech nische Hogeschool in het Zuiden die volgens adressanten geen uit stel meer kan lijden. De zuidelijke provincies vormen een hoog ont wikkeld industrieel gebied en hel bevorderen van werkgelegenheid voor de snel groeiende bevolking van dit gebied impliceert, dat in het zuiden een Technische Hoge school onontbeerlijk is, zo me nen zij.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3