g rijkste land Bakermat van de ambachtsman J. G. ENGELN Bundeling van katholiek amateurtoneel en lekenspel-groepen E. W. VET I. W. A. HEUSEVELDT Het werk van de Congregatie der Broeders van O.L. Vrouw Burgerwacht in Frankrijk Grote brand te Beetsterzwaag MANCHESTER Succes-aanbiedingen NIEUWE COURANTEN gma-verklaring 1 November nde Eeuwfeest Scapulier Taak voor W.K.A. Niet alle banden kosten 4.85 Maastricht club kampioen wielrennen Se° Marktberichten De ideale werkkleding Wie rekentkoopt bij 0.69 0.59 0.69 1.69 7.75 3.65 3.90 1.85 1.85 1.85 2.40 5.95 1.59 KWALITEIT VOOR ALLES EN DAN TOCH STEEDS VOORDELIGER! De Speciaalzaak voor Huishoudelij'ke artikelen Nieuw Noordhollands Dagbic VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 PAGINA 15 nieuwe Bedrijfsvergun- een nieuwe Vesti- en een Wet met betrek kartel-vraagstukken, vraagt de administratie- ucht-rechtspraak binnen van de bedriifsorgani- aandacht. begroting heeft de mi- rgeleken met de begro- met haar suppletoire en besparing van rond ioen (36 pet.) exclusief aalsuitgaven verkregen, p de kosten van het mi- apparaat rond 5,5 mil- pct.) is bezuinigd. De sbezetting, die voor 1950 personen was geraamd, pet. verminderd tot een 4489 personen. HTIGE PROCESSIE 5TRATEN VAN ROME AANSTAD (K.N.P.) ding van de plechtige rklaring van O.L. Vrouw lopneming zal op 31 Oc- Rome een plechtige pro arden gehouden, waarin ide afbeelding van O.L. alus populi Romani (Heil Romeinse volk) zal wor- edragen door de straten euwige Stad. voor deze afbeelding van aagd, dat Paus Pius XII ar geleden zijn eerste H. Mis heeft opgedra- processie vertrekt uit de aria in Ara Coeli en gaat de wijken van Rome >int Pieter. ia de dogmaverklaring Santa Maria Maggiore tige dankdienst worden waarbij alle in Rome kardinalen en bisschop- acht worden. Reeds nu 1 aan, dat een zeer groot ardinalen en meer dan hopen aanwezig zullen de feestelijkheden ter d van de dogmaverkla- n het St. Pietersplein, ïeter en verscheiden ge- van de Eeuwige Stad geïllumineerd. ^TOONSTELLING IN ARNHEM 1 October om 12 uur boven-foyer van Musis te Arnhem de tentoon- Maria-devotie in het ge- ;ieel worden geopend, toonstelling is georgani- verband met het Zeven- Teest van het H. Scapu- het hoge Beschermheer- n Z. Em. Kardinaal de ning zal geschieden door erw. Pater Dr. Augusti- Provinciaal der Carme- tegenwoordigheid van en wereldlijke autori- genodigden. Het is de dat deze expositie, ats heeft in verband met ,e plaatselijke viering te zoveel mogelijk 09k in aatsen, waar deze viering heeft, zal worden inge- van de tentoonstelling is, tonen hoe de verheven van Maria's algemeen hap en Middelaarschap genaden zijn doordron- ïn het dagelijkse leven gelovigen in en rondom tot zelfs in de meest al- gebruiksvoorwerpen, k komt uit hoe zowel ip en kunst, alsook alle tl en zelfs de huisvlijt iwen door op uit zijn ge- 1 Maria's invloed op het ■r gelovigen zo effectief te maken door voortdu- Haar te herinneren. Uit en curieuze verzamelin- door verschillende perso- gemoedigd en geholpen onvergetelijke professor andsma, met veel geduld :it zijn bijeengebracht, hier voor het eerst ge- i. s meteen verraden zijn. rie, zou de schuld wel hebben. Dan zou van kwaad op haar worden misschien wel uitschel- dat zou hij zeker wel en: daar was hij teveel voor. Maar hij zou lzeker nooit meer aan- en haar niet meer ver- Dat zou ze beslist heel en. Maar zo'n brief kon el eens zoek raken Dat ergens wel eens meer zijn. En misschien kon bode zich ook wel niet erinneren, wat hij ge had, wanneer hem er vraagd werd. Ja, zoek durfde de brief niet ar beneden te breng? in een oude kist op zol- ;n wat rommel en speel- verborgen plaatsje ge waar niemand 'm ooit en. Toch was Marie er 1st op. Ze leefde de hele dag in spanning. Dat g verergerd toen van die avond de oudste ters om de post had ge- n deze gevraagd had: iders niets?" had vrouw de Reuver n hij was gegaan. Maar ie in de kamer was, at ze een kleur kreeg en gegaan. Wordt vervolgd. DE TONEELSPEEL-KUNST wordt sinds jaar en dag beoefend; in ons land kent men honderden plaatselijke amateurtoneel- en lekenspel-groepen. Tot voor kort kende men echter in katholieke kring geen samenbundeling in Diocesaan of landelijk verband. Men bleef plaatselijk werken en bleef daardoor uitgesloten van de grote voordelen van een centrale activiteit En dat, terwijl ons katholiek amateur-toneel en het lekenspel zo dringend lei ding behoefden bij de inschakeling van het toneel bij het streven tot culturele verheffing van ons volk. Dat hierbij de Katholieke beginselen een grote rol spelen spreekt vanzelf. Het toneelspel wordt niet uitsluitend beoefend uit oogpunt van amusement, maar door het spel behoort men „cultuur" te brengen, innerlijke beschaving. Juist waar in het geding is de innerlijke beschaving, zal ons katholiek toneel soms andere eisen stellen aan een „verantwoord' programma, dan het neutrale toneel. Men zal niet alleen mogen afgaan op de voorlichting, welke uitsluitend met zakelijke motie ven gegeven wordt, maar door samenwerking zal men moeten komen tot voorlichting, moreel en technisch, welke aan alle eisen voldoet. Alhoewel later dan bij vele andere organisaties openbaarde zich ook in de kringen van de toneelkunst een verlangen naar samenbundeling, vooral na 1945. Totdat op 29 November 1946 Z.E. Kardinaal de Jong aan het dage lijks bestuur van het Katholiek Centrum voor Cultuur opdracht gaf te onderzoeken of het wense lijk was te komen tot oprichting van een Katholieke Bond van Amateurtoneel- en Lekenspel- groepen. De conclusie van het bestuur luidde bevestigend en zo gaf op 24 Dec. 1947 het Episcopaat op dracht om tot oprichting over te gaan. Toen werd gesticht het W.K.A. (Werkverband Katholiek Amateurtoneel). Na de gebruikelijke kinder ziekten te hebben gememoreerd, kon dezer dagen de landelijke voorzitter op de 3e Landdag te Nijmegen met voldoening wijzen op de gestadige groei van het W.K.A., waarbij zich reeds meer dan 300 verenigingen hebben aan gesloten. In de korte tijd van haar bestaan heeft het W.K.A. in het leven geroepen: kring-, diocesaan- en landelijk bestuur. Men kent reeds de diocesane adviescolleges om de plaatselijke verenigingen bij te staan. Er zijn bibliotheken opgericht, internationaal contact werd gelegd. Nauwe samenwer king bestaat met de „Nieuwe Spoel", het leidinggevend toneel blad, terwijl men binnenkort hoopt te kunnen overgaan tot het uitgeven van een eigen maand blad. Nauwe samenwerking eveneens met de standsorganisaties, in het bijzonder met de Kath. Arbeiders Beweging, welke immers in tal De vakgroep Rijwieldetailhan del deelt mede: „In onderling overleg met het directoraat-gene raal voor prijzen, de Nederlandse bandenindustrie, de groot- en de kleinhandel, is overeengekomen, dat aangezien de levensstandaard aanmerkelijk verhoogd is, toch getracht moest worden een zo goed mogelijke maar tevens een zo goedkoop mogelijke rijwielband aan de markt te brengen. Hiervoor hebben de drie laatst genoemde groepen aanzienlijke financiële offers gebracht. Behalve de banden, waarvan de maximum verkoopsprijs 4.J5 bedraagt, wor den er diverse kwaliteiten in ver schillende prijzen, doch alle in een hogere prijsklasse, gefabriceerd Het ministerie van Economische Zaken deelt naar aanleiding hier van nog mede, dat van de zijde van de industrie de garantie is ge geven, dat een voldoende aantal banden van f 4.85 in de handel zal komen, die gemerkt zullen zijn met een rood driehoekje. Bij de duurdere banden zal er van overheidszijde op worden toe gezien dat geen extravagante prij zen worden berekend. De wielervereniging „Maas tricht", bestaande uit de ren ners Jansen, Nolten, Haan en Getissen is gisteren op het Ve- luweparcours clubkampioen van Nederland geworden. De wed strijd werd georganiseerd door de N.W.U. Het parcours was 116 kilometer lang. De tijd van de winnaars was 2 uur 44 min. 55 see. Er namen 24 clubs deeL Andere uitslagen luiden. 2. D.T.S., Zaandam (Van Beek, Bakker en Schellinger- houdt) 2.46.7; 3. Olympia, Am sterdam (Petri, Holleeder cn Donker); 4. „De Rotterdamse Leeuw", Rotterdam; 5. De Kam- ioen, Haarlem; -6. De Spartaan, en Haag. Pech hadden de teams van „Willebrord wil vooruit" uit Rucphen en „Wilhelmina" uit Eindhoven. In de eerste groep deed zich op ongeveer een kilo meter van de finish een valpar tij voor waardoor het rijwiel van Wim van Est onbruikbaar werd. Een sportieve toeschou van plaatsen toneelclubs als on derafdelingen heeft, alleen reeds in het Bisdom Haarlem ongeveer 80, welke allen hopelijk in het W.K.A. zullen worden opgenomen. In het Bisdom Haarlem hebben zich thans ongeveer 100 plaatse lijke toneel- of lekenspelgroepen aangesloten bij het W.K.A. In sommige gewesten is men reeds overgegaan tot het vormen van competitiekringen en zal men uitkomen op een concours. Maar wil het W.K.A. haar doel berei ken, en ook leiding kunnen geven bij de opleiding van spelers en spelleiders, dan zal het getal van de aangesloten verenigingen nog groter moeten worden. Speciaal in Noord-Holland, en wel in heel bijzondere mate in Noordelijk Noord-Holland, wacht het W.K.A. een dankbare taak. In dit verband mag gewezen worden op het rapport van de commissie tot bestudering van het amuse mentsprobleem in Noordelijk Noord-Holland, welk rapport ge publiceerd werd in „Pinkster vuur" van Mei en Augustus 1950. Willen de amateurtoneel- en lekenspelgroepen daadwerkelijk meewerken aan de veredeling van het vermaak, wil men werkelijk „cultuur" brengen, wil men wer kelijk spelers en publiek „op trekken" door een subliem spel en vooral de jongere generatie ontvankelijk maken voor de ho gere opvattingen omtrent het toneelspel, dan dienen de genoem de groepen zich aaneen te sluiten in het W.K.A., om door gezamen lijke krachtsinspanning te komen tot een zo dicht mogelijk bena deren van het gestelde ideaal. Aan de heren secretarissen zij medegedeeld, dat de plaatselijke verenigingen zich ter verkrijging van nadere informaties kunnen wenden tot de diocesane secreta ris: Kortgalgewater 6 te Leiden. L. v. JAARSVELD. Alkmaar, Sept. 1950. NEDERLANDS SPEEDWAY KAMPIOENSCHAP Metselaar verspeelt zijn titel Op de Donderdagavond in Am sterdam verreden wedstrijd om het kampioenschap heeft Co Boef in een zeer spannende finale be slag op de titel weten te leggen. Tinus Metselaar uit Limmen kwam in de derde heat, er werden er in totaal 20 met 4 rijders elk verreden, en behaalde in totaal 14 punten, evenals Tonny Kroese en Co Boef, die in een finale om het kampioenschap moesten vech ten. Tonny Kroese maakte de snelste tijd van de avond en reed zijn 4 baanronden in het Olym pisch Stadion, van 400 m., in de tijd van 1 min. 22.0 sec. Dit heeft Metselaar het kam pioenschap gekost, omdat hij, dank zij zijn goede rijden, kans zag de komende 4 heats te win nen en in de finale te komen, waarin hij de tweede plaats be zette. Het gisteren gesneuvelde baan record van 27 Augustus was 1 min. 22.8 sec. ADJUNCT-COMMIES ACHTER SLOT De Haagse rechtbank veropr- deelde gisteren de adjunctcommies bij het ministerie van Marine A. R. H. Sanders uit 's-Gravenhage. Hem was ten laste gelegd, dat hij twee bedragen van 268 en 75 gul den had aangenomen, ten einde bespoediging van Indonesische schadegevallen te verkrijgen. S. kreeg 8 maanden gevangenisstraf. De eis was een jaar en drie maan den. De afdeling ma- chirie-bankwer- ken in de Bis schoppelijke Nijverheids school te Voor hout. Jongens aan het werk in een van de vele leslokalen die van de meest moderne appara tuur zijn voor zien. (Van onze eigen redacteur) Een zeer voorname plaats in het Onderwijs wordt de laatste twintig, dertig jaar ingenomen door het in ons land steeds meer geperfectioneerde nijverheids-onderwijs, dat aan tal van uitste kende ambachtsscholen, in vrijwel iedere grote plaats gevestigd, wordt gegeven aan dat deel van de jeugd, dat zich door het werk harer handen een plaats wil veroveren in het maatschap pelijke leven. Naast de zorg voor het lager en middelbaar onder wijs hebben ook de katholieke onderwijs-organisaties begrepen, dat op het terrein van de vorming van de ambachtsman een taak voor hen was weggelegd. De Congregatie van de Broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, die door heel het land opvoedings-inrichtingen heeft, en met haar ruim driehonderd broeders wel niet de grootste, doch zeker een der meest actieve Congregaties in ons land is, heeft ook op dit terrein zegenrijke activiteit weten te ontplooien. wer stelde hem zijn normale toerfiets ter beschikking, waar door van Est de rit kon vol brengen. De jury kon deze hulp van buiten reglementair niet toestaan en moest tot disqualifi- catie overgaan. Ook „Wilhel mina" werd wegens onregle mentaire hulp gedisqualificeerd. De nieuwelingenwedstrijd werd gewonnen door van 't Hof (de Kampioen, Haarlem), 58 ki lometer in 1.24.10. Prins uit Breda won de vete- ranenwedstrjjd in 1.32.36 (58 ki lometer). Zo werd reeds in 1923 in Voor hout de grondslag gelegd voor een grote nijverheidsschool met inter naat die gevestigd werd in het oude Hageveld aan de LeidBe vaart. Een oud, vrijwel uitgeleefd gebouw, dat heel wat werk en kosten verg de, voor het in September van dat jaar door de Broeders in gebruik kon worden genomen. Een derge lijke school met internaat was in die jaren n°S iets nieuws, maar al dadelijk bewees een grote toeloop van leerlingen, dat de broeders hier de juiste weg hadden ingeslagen. Vele oudera, die hun kinderen, naast een goede vakopleiding ook een be hoorlijke geestelijke bagage in het leven mede wilden geven, zagen het belang van dit internaat in en stuurden vol vertrouwen hun jon. gens naar deze school toe, die van Mgr. Callier het predicaat „Bis schoppelijke Nijverheidsschool" kreeg. Het werk van Deken Jonck- bloedt, de toenmalige Algemeen Overste der Congregatie, werd voortgezet door Broeder Caspar, die de school tot grote bloei bracht. Er kwamen afdelingen voor timme ren. machine-bankwerken, electro- techniek, brood- en banketbakken, schilderen, metselen, schoenmaken, kleermaken, een typografische af deling, waaraan al spoedig de drukkerij en uitgeverij „Foreholte" werd verbonden, een bloemisten- en een warmoeziers-cursus, alle voor een driejarige opleiding. De lessen zÜn verdeeld in praktijk-, theorie en tekenlessen en buiten dit in rooster krijgen de jongens ook van de Rector godsdienstles. PRETTIGE SFEER Niet alleen het uitstekende on derwijs, ook de prettige sfeer die er hier heerst tussen de jongens en hun broeders, maken deze school tot een der meest ideale van dit genre. De band, eenmaal hier gelegd, blijft vaak het hele leven bestaan en nog tientallen jaren, nadat de meesten de school verlaten hebben, ziet men er in de zomervacanties oud-leerl. door de gangen van het reeds vele malen verbouwde en verbeterde tehuis dwalen. Deze speciale manier, waarmede de broeders met him jongens weten om tg gaan was al te bemerken bij de leerlingen van de lagere school, die ondergebracht in een tweetal lo kalen, jarenlang aaj, de B.N.S. ver bonden is geweest. Nu het Nijver- heidsonderwijs zo'n hoge vlucht heeft genomen, dat alles in Voor hout daarvoor moest wijken (zelfs het noviciaat der congregatie en het bestuur moesten naar elders overgebracht worden), is ook de lagere school stopgezet. Het huis is trouwens voor de 330 jongens en 60 broeders amper ruim genoeg. LANDBOUWWINTERSCHOOL In 1927 werd er nog 'n landbouw- winterschool begonnen, die onder leiding van Ir. Heymeijer kwam de staan, met assistentie van de Eerw. Broeder Hyaclnthus. Het internaat daarvan bood aan 25 jonge boeren plaats. De stichting werd onderno men door de afdeling Landbouw onderwijs van de LTB in het Bis dom Haarlem en de jongens wer den in de B.N.S. ondergebracht. Er bleek ook voor deze instelling een grote belangstelling te zijn. Nu er een tweede school in Hoorn is op gericht, is het aantal aanvragen in een hetere verhouding gekomen tot de plaatsingsmogelijkheid. UITBREIDING Toch zal er voor de B.N.S. naar uitbreiding moeten worden omge zien. In Warmond, dicht bij Voor hout, is een landgoed opgekocht waar het noviciaat en het bestuur der Congregatie, tijdelijk in Noord- wijkerhout gevestigd, een onderko men zal vinden, terwijl er tevens ook het internaat van de Land- bouwwinterschool zal worden ge vestigd. Naast deze huizen zijn nog aan de zorgen van de Broeders toe vertrouwd huize „Harreveld" bij Lichtenvoorde waar 25 broeders en 300 jongens wonen. De Heibloem te Heythuizen bij Baexem bergt 20 broeders met 120 jongens en in Til burg is, sinds de tijd dat Stokers horst te Nederweert in brand raak te, het internaat „Eigenhorst" in gebruik. Hier wordt evenals in Laurentius te Rotterdam aan de Binnenweg en St. Aloysius aan de Elandstraat te Amsterdam, het on derwijs gevolgd aan de reeds ge vestigde ambachtsscholen en fa brieksscholen. Hier zorgen de broe ders alleen voor de lichamelijke en geestelijke verzorging van de jon gens. Dit volgens de nieuwe opvat ting, die omtrent het internaatsle ven tegenwoordig gangbaar is. Met Wellerlooï in Limburg, waar het Juvenaat is gevestigd, zijn dit mo-, menteel de huizen der Congregatie der Broeders van O.L. Vrouw van Zeven Smarten. Plannen bestaan om ook in Friesland het Nijver heidsonderwijs onder de katholieke jeugd ter hand te nemen. Velen hebben aan het zegenrijk werk van de broeders hun vakken nis en godsdienstige opvoeding te danken en als het volgend jaar de congregatie van de broeders met de blauwe koorden haar 100-jarig be staan zal vieren, zullen velen dit feit dankbaar aangrijpen om van hun erkentelijkheid jegens hun vroegere leermeesters te getuigen. L£. TEGEN VIJFDE COLONNE EN PARACHUTISTEN PARIJS (Reuter). De Franse ministerraad heeft besloten op het land zowel als in de stad een „Burgerwacht" en mobiele ver sterkingseenheden te vormen te gen actie van de „vijfde colonne" luchtlandingstroepen en landings troepen in het geval van oorlog of een onmiddellijke oorlogsdreiging. De minister van Voorlichting verklaarde, dat deze eenheden ook tot taak zouden hebben de ver bindingen te beschermen en de interne orde te handhaven. De eenheden zouden al naar gelang de omstandigheden onder militair of burgerlijk bevel staan. De verdediging van elke vier kante metes Frans grondgebied wordt beschouwd als essentieel voor de verzekering der veiligheid van de achterhoede van het Euro pese leger en zal worden uitge voerd in nieuwe samenwerking met het intergeallieerde hoge com mando waartoe in New York be sloten werd. FRAUDE BIJ DE STAATSDRUKKERIJ De Haagse rechtbank veroor deelde conform de eis, de Hage naar H. V. tot 8 maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar, omdat hij in de jaren 1946U947 en 1948 fraude had gepleegd bij de Staats drukkerij en zich enige honderden guldens had toegeëigend. Conform de eis werd ook H. J. van d B. uit 's-Gravenhage tot 8 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van twee jaar veroordeeld. B. had een bedrag van 600 gulden ten nadele van de Staatsdrukkerij verduis terd. Voor het verduisteren van 500 gulden ten nadele van de Staats drukkerij werd de Hagenaar A. G. J. M. S. door de rechtbank, con form de eis, tot 6 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar ver oordeeld. Van Vliet weer winnaar in Algiers Ook de tweede wedstrijd in het Velodrome van Algiers, waaraan door enkele bekende sprinters werd deelgenomen, heeft van Vliet een overwinning gebracht. In de finale sloeg hij de Belg Scherens en de Italiaan Astolfi. Van Vliet legde in de finale de laatste 200 meter af in 11,4 sec. K.F.C. Keuring ALKMAAR: Cinema Amencain; De man op de Eiffeltoren, 18 jr Harmonie: Maria Goretti, 18 jaar; Victoria: Bengaalse Lanciers, 14 jaar. DEN HELDER: De Witte: De vis sersjongen, alle leeftijden; Het onstuimige blondje, 18 jaar; Ti- voli: Intrige in Noord-Afrika, on bekend; Het verraad ontmaskerd, onbekend. HOORN; Winston Theater: De slaap des doods, 18 jaar; Victoria: De man, die mij gegeven werd, 14 jaar. SCHAGEN: Royal; Bengaalse Lan ciers, 14 jaar. ENKHUIZEN: Munt: Blue Skies, 18 jaar; Spionne aan de Theems, 14 jaar; Alles wel aan boord, a.L MEDEMBLIK: Scala: Harpoen, 18 jaar; Dossier 649, 18 jaar. ANDIJK: Op stap naar Rio, a.l. DRACHTEN Gisternacht heeft de bebouwde kom van Beetster zwaag in ernstig gevaar verkeerd. In de bakkerij van de heer J. S. Slager ontstond, vermoedelijk door kortsluiting, brand di^ zo snel om zich heen greep, dat het gezin Sla ger zich slechts kon redden met medeneming van enkele kleding stukken. De bijna stormachtige wind joeg een vonkenregen over de omgeving, waardoor ook een naast gelegen huis bewoond doop twee ge zinnen, spoedig in lichter laaie stond. Inmiddels waren, -behalve de brandweer van Beetsterzwaag, ook die van Drachten, Gorredijk en Heerenveen te hulp gesneld, omdat ook andere huizen doop de vonken regen ernstig gevaar liepen. Gezamenlijk wist men het vuur te beteugelen. Van de bakkerij bleef een gedeelte gespaard. Winkel en woonhuis brandden geheel uit. Hoe groot de schade is valt nog niet te zeggen. Wel zou de verzekering in het geheel niet toerijkend zijn om de schade te dekken. COURSES TE MEREVELD De uitslagen van de draverij en te Mereveld luiden: Mereveldprijs. 2240 M. 1. Narrenkappe 5, 3.34 (1.37 3) 2. Odell; 3. Or de Casindra. W. 4.50, pl. 2.60, 5.20, 2.80; K 17.90; cov. 13.40. 4e Leerlingen kampioen- schapsprijs. 2600 M. 1. Leonidas Scott 4.04.5 (1.34.1); 2. Norbert M; 3. Linot- te S. W. 2.90, pl. 1.50, 1.80, 1.70; K. 12.10, cov. 4.20. Cruquius-prijs 2200 M. 1. Notekraker S 3.28.6 (1.32.3) 2 Oranje J; 3. Nanco M. W. 1.10, cov. 1.30: K. 1.60. Berkenrodeprijs. 2200 M. 1. Madame B. 3.23.6; (1.28.5); 2 O Nelly Zora; 3. Mikosa. W. 1.90: cov. 2.50; K. 2.50. Herfstprijs. 1640 M. Ie Heat: 1. Olga Pluto 2 27.6 (1.31.2); 2. My Darling 2.27.7 (1.30.1): 3 Kentucky's Queen B 2 28 (130.2). W. 11.90: pl. 2.50, 2.50, 2.10; K. 8.30: cov. 5.40. 2e Heat: 1. Kentucky's Queen B 2.26.5 (-1.29.4); 2. MV Darling 2.27 (1.29.6); 3. Olga Pluto 2.27.2 (1.30.9). W. 8.70, pl. 1.70. 1.40; K. 3.30, cov. 6.30. 3e Heat: 1. Kentucky's Queen B 2.25.5 (1.28.8); 2. Mv Darling 2.25.8 (1.28.9); 3. OTga Plulo 2.26.1 (1.30.2). W. 1.70, pl. 1.10, 1.10; K. 1.70, eov. 2.00. Totale omzet: f23.307. NEGEN KOEIEN BIJ BRAND OMGEKOMEN FERWERD, 29 Sept. Van nacht omstreeks half één brak brand uit in een kapitale boerderij te Ferwerd (Friesland), bewoond door do heer J. Bouma. Spoedig arriveerde de nieuwe autobrand spuit en kon het vuur met groot materieel bestreden worden. Ech ter kon niet worden verhinderd, dat de grote schuur geheel uit brandde. Een gedeelte van het woonhuis kon worden gered, maar de waterschade was hier groot. Ook het grootste gedeelte van de veestapel kon worden gered, maar negen koeien kwamen toch in de vlammen om. De schuur was tot de nok-toe gevuld met hooi en graan. De brandweer van Ferwerd bestreed het vuur met zeven stralen. Zes paarden en twaalf melkkoeien werden gered. De rest van de vee stapel was nog buiten. De oorzaak is nog niet bekend. De boerderij was verzekerd voor ruim twee ton. Deze boerderij was het eigen dom van de heer D. W. van Wei deren Baron Rengers, wonende in de Verenigde Staten. Verzending van zeepost Met de vqlgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet ziin bezorgd staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Oranje" (3 Oc tober); Nieuw Guinea: m.s. „Mod- jokerto" (31 Oct.); Ned. Antillen: m.s. „Willemstad" (10 Oct.); Su riname: s.s. „Cottica" (11 Oct.). Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Wijnanda E. d. v. Z. Peek en W. Kool, wonende te Beemster; Ni- colaas W. z. v. S. Kalf en H. S. Verhoef, wonende te Landsmeer; Marianne d. v. J. B. Mobron en A. G. Krijgsman; Elizabeth A. A. d. v. J. F. J. Kubbinga en E. A. A. Fikkers; Frans z. v. Chr. Kammerman en G. van Schaar denburg; Johanna Th. d. v. Tj. Hülters en L. van Wanrooij wo nende te 's Gravenhage; Lucas H. z. v. L. van Soolingen en TJ. Veenstra, wonende te Jisp; Ma ria J. d. v. J. B. A. Brinkman cn M. A. G. Gunsing: Karin H. d. v. S. Jbnk en H. Eiden; Nellie d. v. J. Rot en G. Bankersen wonende te de Rijp; Corrie d. v. idem. Ondertrouwd: Johannes W. v. Linge, oud 22 jaar, wonende te Amsterdam en Laurentia Vel- trop, oud 23 jaar; Klaas Nierop, oud 22 jaar, wonende te 's Gra venhage en Jacoba E. Wipprecht oud 22 jaar. Getrouwd: Arnoldus Peek, 25 jaar, bankdirecteur, wónend.e te Amsterdam en Johanna G. van Toor, oud 24 jaar: Frederikus A. van Kooten, oud 28 jaar en Wil helmina Chr. Kommerkamp, oud 27 jaar. Overleden: Cornelis J. Klap, oud 29 jaar, z. v. M. Klap en J van Iwaarden, wonende te Am sterdam: Hendrik Raap, oud 72 jaar, weduwnaar van Elisabeth de Jong, wonende te Beemster; SMjntje Sweer, oud 70 jaar, echt genote van Gerrit Betlem, wo nende te Edam; Jetje Elizabet Kat, oud 70 jaar, ongeh. NOORD-SCHARWOUDE, 29 Sept. Eersteling B 27.3028.35; 23.70— 35.50, 15 9050.60; bintje B 27 20 28.35, '21.50—35.45, 13.30—45.60; eigenh. AB 22.10—35,45, 15.30—45 op B 14.8045 op; bevelander A 23 28.35, 18—35.45, AB 2210—28.35; 16.9035.45; noorderling B 11.10— 45 op; voran B 18.8028.35, 15 20 35.45; doré B 15.10—28.35. 20.10— 35.50, 11 1050.60; ijsselster B 18.70 28.35, 17.5035.45, rode eersteling A 12—50.60. MARKTBERICH SCHAGEN 13 paarden 5001050; 12 tijd- koeien 650800; 35 gelde koeien (mag.) 525675; 72 geldekoeien (vette) 600—1000; 9 kalfkoeien '00850; 7 pinken 275350; 8 graskalveren 200—225; 14 nuch tere kalveren 45—85; 90 schapen (mager) 80—110; 60 schapen (Ye»e) 80—120; 747 lammeren 5085; 15 varkens 5065; 66 biggen 3555; 10 konijnen 14. MARKTEN PURMEREND Beveanders 9—11; Koopmans Blau we 10—12; Slabonen m. dr. 1523- Slabonen z. dr. 15—38; Pronkbonen 12—20; Komkommers 7—9; Tomaten A 4454; Bloemkool 846; Rode kool 615; Groene kool 511; Spruitkool 1836 Spinazie 1336; Sla 4—9; Andijvie 5—9; Rode bieten 47.50; Gare bieten 815; Bospeen 1820; Waspeen 1417; Uien 48' drielingen 4—7; Prei 12—16; Fran- kenthalers 5268; Aiicant 5470' Suiker meioen 10—36; AUington Pippin 829; Cok Orange Pippin 1236; Graham Jubilé 618; Jacques Lebel 417; Signe Tillisch 1024; Schellinkhouter 824; Transparante de Cronsels 5—22; Zoete Winterkroon 624; Beurré Clairgeau 439- Beurré Hardy 16—59; Beurré Lebrun 8—31; Bonne Louise cTAvranches 1349; Clapp's Favorite 25; Confé rence 848; Dr. Julius Guyot 418; Fertiion 1423; Gieser Wildeman 8—22; Kamperveen 8—18; Legipont 936; Maagdepeer 321; Soldaat Laboureur 10—33. AVENHORN 28 Sept. Witte kool 44.40 aanv. 98500 kg Rotje kool 4—11.10 aanv. 28500 kg; Gele kool 3.50—5.70 aanv. 5400 kg; Groene kool 56.20 aanv. 3000 kg; Chinese kool 10.10—13.40 aanv. 1000 kg; Gr. uien 4.805.80; gew. uien 6.607.30; Driel 7.608.70; Nep 67.70 aanv. 18700 kg; Bieten I Rond 7.20—8.70- Bieten II 4.30—6 aanv. 38500 kg; Peen II 3.60—4.70; idem III 5.20— 6.50; idem IV 4.10—5.10 aanv. 17500 kg; Slabonen I 27.70—34.90; idem II 15.5030.20 aanv. 9200 kg. NRD-SCHARWOUDE 29 - 9 Blauwe eigenh. 8.10—8.70; bintje 8.90 grote 8—8.90; 2000 kg uien 7.30; drielingen 8.30—8.50; nep 7—7.20; 350 kg andijvie 5; 1500 kg peen B 5.305.50; 6000 kg rode kool 4; 4000 kg gele kool 3.50; 2000 kg groene kool 5—6.20; 175000 kg witte kool 44.10; 5000 kg slabonen 1530.90. WARMENHUIZEN 29 Sept. 5200 kg aardappelen witte eigenh. 8.60—9.50; 1300 kg bieten 5.40—6.40; 2600 kg Slabonen 15—26.10; 3800 kg rode kool 8.60—9.80; 2900 kg gele kool 55.10; 125.000 kg witte kool 4—4.10. GROOTEBROEK 28 September Eersteling 7.80; Blauwe Eigenh. 7.908.30; Blanke eigenh. 7.908.10; Bintje 7.40—7.80; Yselster 6.80—7.40 10.000 kg: Slabonen 16.4032 aanv. 3000 kg; Bieten A 6.90—7.50; B 4.10 —4.30 14..000 kg; Rodekool 4.90— 10.70 3.5000 kg; Geiekool 4—7.60 5.500 kg; Groenekool 7.809.40 3.500 kg; Wittekool 4—4.30 23.500 kg; Uien driel. 8—8.80; nep 7.207.90 22.000 kg; Bloemkool B 28—42; B II 14— 25 67.000 stuks. LANGEDIJK, 29 Sept. 2000 kg aardappelen, bl. eigenh. 8,608,80; 8000 kg uien 4,607.60; grove 5 5,60; drielingen 5,408,30; nep 4.60 7.00; 2000 kg slabonen i531.90; 1700 kg bieten 5—7.40; 10.000 kg groene kool 55.50; 7000 kg gele kool 4.506.30; 7000 kg rode kool 510; 150.000 kg witte kool 4 4.10; 6000 kg bloemkool B 2238. Manchester jassen fijn rib sportmode], „Lon- neker" 40.65 Manchester broeken met sterke zakken 21.35 19.90 Manchester mouwves ten 24.45 23.90 18.75 Manchester plusfours v. jongens v.a. 16.50 Rijbroeken met dub bel zitvlak 29.75 22.50 20.95 Rlbcord jassen sportmodel 25.00 Ribcord broeken 17.85 Blauwe broeken 10.98 Blauwe jassen 11.98 Grijze broeken 11.25 Grijze jassen 11.98 Engelse truien, met en zonder rits 26.35 Trainingspakken vanaf 8.25 Trainingsbroeken voor alle leeftijden vanaf 3.65 Voorgekrompen overalls, alle maten 14.75 Jongensoveralls 11.50 Beste werksokken 2.76 Rode zakdoeken 79 et. Werkhemden, enorme keuze 8.25 7.50 6.98 6.50 Alléén Langestraai 37 ALKMAAR MAANDAGMORGEN GEOPEND GRIJZE VAATDOEKEN THEEDOEKEN RODE ZAKDOEKEN GEKLEURD FLANEL, per meter Mooie TRAININGSPAKKEN, vanaf Mooie TRAININGSBROEKEN, vanaf GEPL. DAMES ONDERJURKEN, v.a. Prachtige DAMES-CAMISOLES Prachtige DAMES-DIRECTOIRS Grote BADDOEKEN FANTASIE MERKWOL, per knot Vele kleuren WOLLEN JAPONSTOF, 130 cm. br„ per meter WIT SLOPENKATOEN, per meter Laat 114-118 - ALKMAAR - Payglop 16-18 PERCULATOR, slechts 3.90 PANSPONSEN, 3 stuks voor25 ets AM. BUSOPENERS, nu 49 ets TOILETZEEP, mooie stukken, 3 stuks 34 ets WANDKOFFIEMOLEN, gegarandeerd maalwerk, slechts 8.90 ALUM. FLUITKETEL, flinke maat 1.98 LEUKE GLAZEN JAMPOT met plastic dek sel, schotel en lepel, slechts 1.95 WEKKERS, prima uurwerk 5.87 PRESENTEERSCHOTELS met onderschotel 98 ets ENKA SPONSEN, spons en zeem in één ver enigd, vanaf 40 ets ZEEMLAPPEN. Ruime sortering, alleen le klas fabrikaat. Reeds een zeer mooie lap voor slechts 3.70 BUFLAMVERGASSERS voor kook- en ver warmingsdoeleinden 15.90 BED KRUIKEN, naadloos, vanaf 1.80 LOSSE MOLTONBEKLEDING voor Uw strijktafel 2.80 GASPOKEN voor het aanmaken van Uw haard of kachel. Geen turf of aanmaakhout nodig -1.85 HEETWATERSTOOF in koper uitvoering met bekleed bovenstuk 10.90 RUBBER HEETWATERKRUIK3.95 THEE- en LIKEURLEPELTJES, resp. 7-5 ets WANDGASCOMFOOR, ideaal voor klein be- huisden, t-vlams 31.50 2-vlams 59.30 VRAAGT ONS NADERE INLICHTINGEN! Langestr. 24 - Achterstr. Houttil - TeL 4170 in pakken van ongeveer 7 kale Afgehaald a. d. Bureaux van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5