Nieuw Afschuwelijke ramp in Zweden Een dorp bij grondverschuiving door de aardbodem verzwolgen Felle brand in Amsterdam Veiligheidsraad wijst veto van nationalistisch China af age *'n Rede en 'n interview In Seoel vielen 50.000 doden Nederland in de Veiligheidsraad mm mm EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDER, SCHAGEN Zweeds dorpje door aardbodem verzwolgen Acht landen dienen resolutie in bij de V.N. Wij dachten dat de wereld verging" Ambon beschoten Vrouw viel van vijlde etage in vangzeil Oproep tot het Katholieke Volk van Nederland Koninklijk Paar naar Engeland Kroniek en Kritiek Toch vertegenwoordiger Mao uitgenodigd r~ Scheepsberichten J \K\ 68 AAR e f. 5,95 is Modethoedje. Haatvelours f. 29.50 ire-'daffieshoed ffl. garnituur f. 9.50 lode &19SS0 Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) A S f H VAN HEDEN Pagina 1 Zaterdag 30 September 1950 46e Jaargang No. 1 1980 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 R 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 MET BELANGSTELLING hebben wij kennis genomen van een „ex clusief interview!', dat de „Gel derlander" heeft gehad met de heer A. C. de Bruyn, de voor zitter van de Kath. Arbeidersbe weging in Nederland, over de rede, welke prof. F. v. d. Ven onlangs heeft gehouden voor de herdenkingsbijeenkomst van de Algemene Katholieke Werkgevers vereniging in Nederland. Het is met dit oordeel over die rede een beetje een eigenaardige geschiedenis. De heer dè Bruyn geeft een niet mals vonnis, hoe wel hij erkent, nog niet beschikt te hebben over de volledige tekst van de rede. Bovendien spreekt de Bruyn enige malen over een „feestrede", wat het echter zeer nadrukkelijk niet was. Het werd met name aangekondigd als een woord van bezinning, en ook de spreker zelf gaf dat karakter dui delijk aan zijn voordracht. Een woord van bezinning van een wetenschappelijk man, die niet in concreto betoogde, dat-dit of dat nu maar gebeuren moest, doch voornamelijk de problemen heeft gesteld, in het licht van de zeer moeilijke actuele omstandig heden. Geen „feest-rede" dus, en dus geen aanleiding om nu te zeggen, dat deze „feestrede het inzicht en de eenheid niet bevor derd heeft". M!en kan natuurlijk menen, dat prof. v. d. Ven in zijn Woord van „bezinning op de hedendaagse sociale politiek" dingen heeft ge zegd, die wat vreemd en onaan genaam klinken in de sfeer van de sociale roes van na de bevrij ding, maar is het wel juist, dat de Bruyn de uiteenzettingen van v. d. Ven herhaaldelijk als zwart, pessimistisch en bovendien opper vlakkig, schildert? Wij staan graag op het stand punt, dat het optimisme moet worden aangewakkerd, zoveel als mogelijk is, maar het moet toch tenslotte wel verantwoord opti misme zijn en schijn en werke lijkheid moeten wèl van elkaar onderscheiden worden! Wie, zoals wij en niet de heer de Bruyn de feestvergadering heeft meegemaakt en getuige is geweest van de spannende aan dacht, waarmee de rede van de Tilburgse katholieke hoogleraar is aanhoord en van het ovationeel applaus, dat na die rede opklonk, die zal met ons die eigenaardige gewaarwording hébben opgedaan, die wel aanleiding tot commen taar kan geven, maar niet tot het commentaar, dat de heer de Bruyn bedoelt, menen wij. Wij zijn van oordeel, dat dit applaus een merkwaardige bete kenis had. Naar onze mening be tekent het geenszins, dat al die applaudiserende werkgevers pre cies hebben begrepen, waar het om ging. Zij hebben in de gedach ten, welke werden uitgesproken, veel ontmoet, dat weerklank bij hen vond en dat zij beschouwden als concrete zaken, zoals die door een minister van Economi sche of van Sociale Zaken zouden worden gezegd. Maar zo was het hier niet. Het betrof hier een bezinnend, voor namelijk theoretisch woord van een wetenschappelijk man, die nu niet bepaald voor de eerste maal zijn woord en daad in dienst stelt van de katholieke sociale en eco nomische actie! Als hoogleraar, rector-magnifi- cus laatstelijk, van de Katholieke Economische Hogeschool te Til burg, als inleider op verscheidene congressen en schrijver van di verse belangrijke publicaties, als voorzitter van de hoogst-belang- rijke commissie voor de P.B.Ó., heeft hij reeds zeer veel goeds gedaan, in zeer positieve en op bouwende zin, voor betere sociaal- economische verhoudingen, en wat met name de P.B.O. betreft, is hij een van de leidende mensen geweest, die heeft meegewerkt, om dit ideaal, óók van de katho lieke arbeidersbeweging, te con cretiseren. Een bezinnend, wetenschappe lijk woord, dat wèl op zijn plaats was in een herdenkingsvergade ring van de katholieke werkge vers, nu die uitdrukkelijk was opgezet als een dag van bezinning en lering. Te zwart, te pessimis tisch? Nu, misschien hier en daar dan wel, maar dat is nog geen reden, om deze inleider onder zo veel critiek te bedelven, als de Bruyn in zijn interview deed. Men kan een hoogleraar van Tilburg, die reeds veel gepresteerd heeft, gelijk wij hiervoor zeiden, toch eigenlijk bezwaarlijk weg-range- ren met opmerkingen als: „deze jonge man, een dorre pessimist, wat weet hij er eigenlijk van". Prof. v. d. Yen is óók Rijksbe middelaar voor de vaststelling van lonen en heeft dus in de practijk nog al een en ander met de mate riële sociale politiek te maken. Neen, wij vrezen, dat de Bruyn zichzelf heeft onderschat, toen hij meende, langs deze weg behoefte te hebben aan „dik doen". Dat heeft een figuur als de Bruyn niet nodig. En dat v. d. Ven „met zijn klompen door de bestaande goede samenwerking is gelopen", lijkt ons ook nogal.... pessimistisch. Voor zover deze rede misverstand kan wekken ook nog na kennis neming van de volledige tekst blijft dat mogelijk moeten o.i. de leidende figuren van de sociale beweging niet dik-doend langs elkaar heenpraten, maar recht op de man af „aan de ronde tafel" vaststellen, waaraan zij toe zijn. Wij hebben het slotwoord van v. d. Ven enige weken geleden vol ledig vermeld: „Gebrek aan een heid bedreigt nog steeds onze sociale politiek en de innerlijke kracht van ons land. Er moet meer begrip komen ook voor het weten- Ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der Katholieke hiërarchie in Engeland, vond in de Westminster Kathedraal een imposante plechtigheid plaats, tijdens welke kardinaal Griffin de Engelse vertaling voorlas van de brief, waarin hij werd benoemd tot Pauselijk Legaat. FLUSHING MEADOWS. Aan de V.N. zal vandaag een door Engeland, Cuba, Brazilië, Pakistan, Australië, Noorwegen, de Philippijnen en Nederland ondersteunde resolutie worden voor gelegd met het verzoek, uit te maken of geheel Korea onder de jurisdictie van de V.N. zal worden 'gesteld totdat vrije democra tische verkiezingen kunnen worden gehouden ter bepaling van de toekomst van het land. De resolutie verzoekt maatregelen te nemen om in geheel Korea omstandigheden te verzekeren voor een stabiele toestand en te bepalen dat de strijdkrachten der V.N. niet in enig deel van het land zullen blijven voorzover zij daartoe niet nodig zijn. Ook wordt de instelling gevraagd van een commissie der V.N. ,,voor de vereniging en wederopbouw van Korea". Vrijdagmiddag bereikten langs de Oostkust oprukkende Zuid- Koreaanse troepen de 38ste breed tegraad. Het Amerikaanse leger gelastte hen halt te houden en zich te hergroeperen. Men gelooft dat dit bevel uitsluitend om militaire redenen is gegeven, teneinde de vernietiging van de resten van het Noord-Koreaanse leger met des te groter doeltreffendheid te kunnen voorbereiden. President Syngh- raan Rhee en de leden van zijn re gering zijn gisteren na drie maan den weer in Seoel teruggekeerd. Generaal Mac.Arthur droeg de stad officieel aan hem over. Bij de aanvang van de plechtigheid die door een parade was vooraf gegaan, verzocht MacArthur de aanwezigen op te staan en het „Gebed des Heren" met hem mee te bidden. Hij werd door presi dent Rhee, die verklaarde, dat het overschrijden van de 38ste breed tegraad die volgens hem „niet bestond" het doel van de oor log was, met de Orde 'van Mili taire verdienste eerste klasse on derscheiden en vloog vervolgens naar Tokio terug. Bijna de helft van de stad is ver nield. De straten zijn een verwar de massa van verwoeste huizen en verspreid liggende telefoonpalen, waardoor buldozers een wég baan den naar het historische Duck Soe-paleis. Naar schatting zijn 30.000 in woners bij de gevechtshandelingen om het leven gekomen, terwijl 20.000 anderen, in hoofdzaak om politieke redenen, door de Noord- Koreanen zouden zijn gedood. 20.000 burgers van de stad zijn naar Noord-Koreaanse concentra tiekampen overgebracht. Ooggetuigen verhaalden hoe op een Zondag 2000 mannen tussen 18 en 25 jaar aan de oever van de Han werden vermoord. Na de her overing werden honderden com munisten en verdachte personen door Zuid-Koreaanse soldaten ge arresteerd. Zij traden daarbij dik wijls hardhandig op, en in som mige gevallen moesten Ameri kaanse soldaten tussenbeide ko men, om te verhinderen dat ver dachten ter plaatse werden neer geschoten. HEFFING OP EXPORT VAN ZANDAARDAPPELEN Met ingang van 7 October zal op de export van zandaardappelen f 5 per 100 kg worden geheven. Deze maatregel is genomen om de binnenlandse bevoorrading te be veiligen. De export van klei-aard- appelen staat reeds geheel stil, afgezien van kleine partijen die naar landen buiten Europa gaan. STOCKHOLM (Reuter). Een noodlottige aardverschuiving heeft gistermorgen het 2000 zielen tellende Zweedse dorpje Surte ten Noorden van Gothenburg grotendeels in de aardbodem verzwolgen. Door de aanhoudende regen kwam een klei-achtige laag in beweging die het dorp over meer dan anderhalve kilo- méter met zich mee sleurde. Ongeveer veertig etagewoningen waarin zich naar schatting 500 mensen bevonden, stortten als kaartenhuizen in elkaar. Sommige kantelden en zonken zo diep in de kleilaag, dat nog slechts de daken zichtbaar bleven. Andere bleven hangen boven de rivier de Goeta, die door duizenden tonnen klei werd versperd. Hei water steeg onrustbarend, terwijl het springen van de gas- en waterleidingbuizen en het afknap pen van electrische kabels de verwarring nog verhoogden. Sommige gedeelten van de vochtige bodem kwamen onder stroom te staan. Waar eens het dorp stond, gaapt nu een ravijn van vijftien meter diepte en tweehonderd meter breedte. Toen er beweging in de huizen blokken kwam, brak er een paniek uit. Het eerste slachtoffer was een vrouw die beschutting poogde te zoeken in een kelder. Onmiddellijk toen de ramp bekend werd. kwa men reddingsploegen in actie. In Gothenburg werden alle zieken huizen in gereedheid gebracht. Dertig slachtoffers werden daar reeds ondergebracht, waarvan later werd gemeld dat zij niet in onmiddellijk levpnsgevaar ver keren. Om het geteisterde gebied werd een politiecordon van vijf kilometer getrokken om nieuws gierigen op een afstand te houden. Meer dan 400 militairen hielpen politie en brandweer bij het zoe ken naar overlevenden. De Zweedse radio heeft alle inwoners van Surte die op het ogenblik van de ramp afwezig waren, opgeroe pen, zich bij de politie te melden, teneinde een overzicht te krijgen van de personen die zich wel in het dorp moetent hebben bevon- 4pn toen de catastrophe zich vol trok. Bij de Goeta ziin rivier- wachjen geplaatst om de stijging Van het water te controleren. Men gelooft dat men dynamiet zal moeten gebruiken om het stij gende water een uitweg te ver schaffen en nieuwe rampen te voorkomen. Geologen vrezen dat de steeds groter wordende scheuren rond de verwoeste gebouwen zich plot- LAKE .SUCCESS. Met resp. 47 en 57 van de 60 mogelijke stem men zijn gisteren Nederland en Brazilië voor twee jaar in de Vei ligheidsraad gekozen. Het vereiste minimum is 40 stemmen. Neder land vervangt Noorwegen, Brazilië Cuba. De nieuwe leden zullen op 1 Januari hun zetel innemen. Over het derde nieuwe lid dat Egypte moet vervangen werd twaalfmaal gestemd tussen Tur kije en de Libanon, die bij de laat ste stemming resp. 36 en 24 stem men behaalden. Na de achtste stemming was de vergadering an derhalf uur verdaagd om .de afge vaardigden gelegenheid te geven tot nadgr overleg. Dat leidde ech ter tot niets. Op voorstel van Chili is toen besloten een volgende maal opnieuw te beginnen. Aldus werd besloten. seling zullen verwijden en de red dingsploegen zullen verzwelgen. Officieel wordt het aantal ver miste personen opgegeven als 100. Men vreest dat zij met het puin van hun huizen naar de rivier zijn meegesleurd. Ook het spoorwegstation en 600 meter aarden baan zijn verdwe nen. De vrouw van de stationschef vertelde: „Het station bewoog. Er viel iets op mijn hoofd waardoor ik bewusteloos werd. Toen ik bij kwam werd ik gewaar, dat het station onder water stond. Ik be vond mij op de bovenste verdie ping. Een jojjgen probeerde mij bij mijn armen* door het dak naar boven te trekken. Na anderhalf uur slaagde men er in mij er uit te krijgen". Moeders, die onder hun instor tende woningen te voorschijn kropen, riepen jammerend om hun kinderen. Een vrouw verklaarde: „Ik greep mijn zoontje van vier jaar en probeerde naar buiten te hollen. Ons huis bewoog zich ech ter in snelle vaart naar de rivier. Plotseling stond het stil. Het voor pand scheurde van boven naar beneden open en wij konden door de grote scheur ongedeerd naar buiten komen. Ik dacht dat het einde van de wereld gekomen was. Het huis begon te zwaaien en de kalk kwam naar beneden". De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken" deelt mede van zijn regering bericht te hebben ontvangen, dat Indonesi sche vliegtuigen enige uren boven Ambon vlogen. Volgens dit be richt doken deze vliegtuigen, ver moedelijk Uitgezonden ter verken ning van de eilanden, enige malen over de stad Ambon die zijn mi trailleerden. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. Twee vrouwen zijn gistermiddag tegen half vier ternauwernood aan een hevige brand ontsnapt, die haar de weg naar beneden via het trappenhuis hsd afgesneden. Zij bevonden zich op de vijfde etage van het perceel Prins Hendrikkade 155 te Amster dam, niet ver van het Centraal Station, toen zij door het plotselinge vuur werden ingesloten. Zij openden het grote middenraam en riepen on- hulp. Juist op tijd arriveerde de brand weer, die, geholpen door burgers, onmiddellijk een vangzeil op het trottoir gereed hield. vendien tot op enkele meters werd benaderd. Binnen een uur was de brandweer het vuur meester. Het blussingswerk, dat ondef leiding stond van commandant J. B. Schuitemaker, werd gevolgd door burgemeester D'ailly en een Zuid-Amerikaanse brandweercom mandant, die toevallig aan een der kazernes een bezoek bracht, toen de brandmelding werd ontvangen. schappelijk oordeel inzake sociale wenselijkheden en mogelijkhe den". Dat was er de korte zin van. En heeft de K.A.B. niet in werke lijkheid de juistheid van deze stelling al erkend, gelet op het deze week door ons vermelde feit, dat de K.A.B. en enige katholieke vakbonden besloten hebben, over te gaan tot de aanstelling van eigen wetenschappelijke econo mische adviseurs, omdat de economie op het ogenblik zo van enorm belang is, naast, en soms tegenover het sociale, hoezeer dit ook in elkaar grijpt? Had prof. v. d. Ven in wezen iets anders betoogd? Wéér is de wereld vol angstige gevaren en bange dreiging! Wéér staan de vijanden van een vredig, welgeordend maatschappelijk leven klaar, om overal chaos en verwar ring te brengen! Wéér maken de haters van God en gods dienst zich op, om Christus' Kerk te bestrijden en de be lijders van Gods Naam van de aarde te verdelgen! Maar, wéér is de Octobermaand aangebroken. De maand van Maria, de maand van de Sterke Vrouwe, cfe Machtige Maagd. En evenals zij eens met haar Maagdelijke voet de kop van het helse serpent heeft verpletterd, zo kan zij ook nu ons en de wereld beveiligen tegen de duivel van het moderne godlozendom en tegen die trawanten van satan, die geloof en deugd willen uitrukken uit onze harten en uit de harten van onze kinderen. Maria kan dat en zij zal het ook, wanneer we nederig en vol vertrouwen tot Haar onze toevlucht nemen, zeker doen. Op de knieën dan. Katholiek Volk van Nederland! Met de rozenkrans in de hand naar de troon van onze Koningin, die tegelijk onze Moeder is. Laten in deze maand vctn 't gedenkwaardige jaar 1950 onze kerken iedere avond tot barstens toe gevuld zijn. Laat ieder huisgezin een intiem heiligdom worden van Maria. Dan zal onze Koningin en Moeder voor ons en heel de wereld weten te verkrijgen van Jezus Haar Kind, datgene, waarnaar wij zolang reeds hunkeren en snakken: vrede, eendracht, voorspoed en welvaart. Apostolaat van de Rozenkrans Dominicanenklooster, Huissen (Gld.) De jongste van de twee vrou wen, die zusters van elkaar zijn, de niet minder dan 215 pond we gende 35-jarige mevr. Helder, klom naar buiten, terwijl ze zich vast hield aan een ijzeren stang voor het raam. Ze durfde zich echter niet te laten vallen en hing geruime tijd in deze benarde positie, terwijl de brandweerlie den in allerijl een ladder naar boven draaiden. Intussen dreigde haar zuster, de 51-jarige mevrouw Boll, bij wie zij op bezoek was, in de kamer te verstikken. Dikke rookwolken kronkelden zich uit het raam. Mevr. Boll klom daarop door een ander en veel kleiner raam naar buiten. Tot haar geluk worden er aan het belendende perceel nr. 156, reparaties ver richt, waarvoor een steiger was gebouwd. Bouwvakarbeiders scho ven van deze steiger een plank tot voor het kleine raam en met veel moeite slaagden zij er in mevr. Boll er toe te bewegen zich op deze plank hoog boven de be gane grond in veiligheid te stel len. Intussen had de ladder de aan de stang hangende mevr. Helder bereikt. Grote vlammen sloegen toen al naar buiten. Het leek alsof de ladder haar even raakte. Zij liet de stang los en viel rakelings langs de gevel naar beneden, waar ze ondanks - haar gewicht veilig in het vangzeil terecht kwam. Haar oudere zuster moest echter in overspannen toestand naar het Binnengasthuis worden vervoerd. De brand is waarschijnlijk ont staan in het zeer smalle en lagere perceel nummer 154, dat aan de achterkant geheel overloopt in het perceel 155 en waar mevr. Helder met man en kind op de eerste, tweede en derde etage woonde. Men neemt aan, dat de brand ont staan is op de tweede etage van dit huis, vermoedelijk door een petroleumtoestel. Er was echter niemand aanwezig, want mevr. Helder zelf was op bezoek bij haar zuster in het huis ernaast. Nadat de vrouwen gered waren begon het blussingswerk. Vele me ters hoog laaiden de vlammen op. Het'vele oude houtwerk was voor het vuur goed voedsel. In enkele minuten tijds stonden de beide zolderverdiepingen in lichterlaaie, alsook de beide daaronder gelegen verdiepingen. Aan voor- en ach terzijde werden in totaal 12 stra len uit 5 motorspuiten op het vuur gericht, dat met drie ladders bo- H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins der Nederlanden hebben een uitnodiging aanvaard tot een officieel bezoek aan de Koning en Koningin van Engeland op Buckingham Palace van Dinsdag 21 November tot Vrijdag 24 No vember a.s. HET RAPPORT OVER NIEUW GUINEA Gistermiddag heeft de Tweede Kamer in vergadering met geslo ten deuren de bespreking van het rapport van de gemengde com missie Nieuw Guinea voortgezet. Tegen half zes gistermiddag is de vergadering gesloten. Een mede deling is niet verstrekt De pensioenen (Sm.) De lamentabele ge schiedenis van de pensioenen is weer in een nieuw stadium geko men. Het is een geschiedenis zon der einde. Nog ligt, na een behan deling van bijna een jaar, het wetje op de toekenning van toe slag op de pensioenen en dat be treffende de kindertoeslag op de pensioenen, bij de Eerste Kamer, de vorige loóntoeslag van 5 moet dus ook nog aan de veel-ge- plaagde en veel-gepensionneerden van de overheid ten goede komen en reeds is een nieuwe verhoging van 5 toegekend per 1 Septem ber j.l. Dit verdriet niet alleen de heer Stapelkamp, wiens motie terzake Donderdag in de Kamer wel degelijk aangenomen is, maar het verdriet de gehele Ka mer en ook wel, nemen wij aan, de regering. Maar het is met die pensioenen een ingewikkelde zaak. Een gewoon mens is geneigd te zeggen, waarom kan er in de pensioenwet niet een formulering opgenomen worden, dat in geval len van opeenvolgende loonron- den e.d. de pensioenen automa tisch worden verhoogd. Maar dat oordeel van gewone mensen, waar wij ons toe rekenen, schijnt niet houdbaar te zijnMet dat al wachten de gepensionneerden al heel lang en voor degenen, die onder particuliere pensioenrege lingen vallen, blijven alle vragen nog helerhaal open. Minister Joe- kes deelde, bij betreurde afwe zigheid van minister Teulings, on der wie de pensioenen ressorteren, mede, dat de regering nagaat, hoe dezè groep spoedig geholpen kan worden. Moge het werkelijk spoedig zijn, want de zaak loopt al zo lang! De motie van de heer Stapelkamp had tot doel, de noodzaak van die spoed nog eens te onderstrepen. De K.V.P.-fractie en de P.v.d.A., behoudens enige leden, wilden genoegen nemen met de toezegging van de rege ring. Toch werd de motie tenslot te aangenomen met 39 voor en 38 tegen. Zo stond het tenminste in onze krant. De ochtendbladen vermeldden alle, dat zij verworpen was, met omgekeerde stemver houding, maar onze parlementaire redacteur had het aan het rechte eind. Waarvan dankbaar acte! De regering kent het standpunt van de Kamer, ook zonder moties wel, maar zo'n dingetje kan toch op be paalde momenten geen kwaad. Blijkbaar wilde de K.Y.P. niet nog meer agressief zijn tegen de afwezige minister Teulings, door vóór die motie te stemmen. Kwaad zou het anders, dunkt ons. niet gekund hebben. Ook hier speelt de psychologie een woordje mee! Witte Raaf (Sm.) Een tenslotte: uit het antwoord van minister Teulings op vragen van mej. Tendeloo, die waakt voor het algemeen belang, bleek, dat in Haastrecht een amb tenaar gevraagd werd, die katho liek moest zijn, omdat men in de ze overwegend protestantse ge meente meent, dat er toch ook wel eens een katholieke ambtenaar mocht komen. Maar in ons geze gende land mag men zulke din gen niet hard-op in een adverten tie zeggen; dat moet clandestien, officieel gezeid, „intern" geregeld worden. Enfin, de minister heeft gezegd, dat hij het ook maar beter vond, dat het niet in de adverten tie had gestaan en dus is het va derland gered. Niettemin een ere saluut aan de Haastrechters. Hun gemeente is een witte raaf in Ne derland, aan de katholieke min derheid is haast recht gedaan FLUSHING MEADOWS. Was Donderdag in de Veiligheidsraad het Russisch voorstel, om onmid dellijk een vertegenwoordiger van communistisch China uit te nodi gen bij de debatten over de klach ten van Mao inzake de „Ameri kaanse agressie" tegen Formosa, verworpen, gisteren is deze zaak langs een omweg toch nog ten gunste van de communisten be slist. Met de stemmen van Engeland, Equador, India, Frankrijk, Noor wegen, Joego-Slavië en de Sowjet- Unie voor en die van de V.S., China, Egypte en Cuba tegen werd alsnog besloten communistisch China tot deze bespreking uit te nodigen, die tot 15 November werd uitgesteld, op voorstel van Equador. De Chinese Nationalistische ge delegeerde dr. Tsiang, verklaarde dat zijn stem als veto diende te worden beschouwd, omdat hij het doen van een dergelijke uitnodi ging een essentiële zaak achtte, waarover de Grote Vijf het eens dienden te zijn. Doch hoewel hij er aan herinnerde, dat de Sowjet- Unie reeds meer dan 40 veto's had uitgebracht, en zich afvroeg, of het zijne dan minder gerechtvaar digd werd geacht, werd zijn veto door de voorzitter van de raad, de Engelsman Sir Gladwyn Jebb niet ontvankelijk verklaard, om dat het hier geen essentiële doch slechts een procedure-kwestie zou betreffen. Dr. Tsiang's protesten baatten niets; met negen tegen één bevestigde de Veiligheidsraad de beslisisng van zijn voorzitter en verwierp ook Tsiang's voorstel om de kwestie aan het oordeel van het Internationale Gerechtshof te onderwerpen. „Korlenaer" naar Australië en Nieuw Zeeland Thans is vastgesteld dat Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" een bezoek zal brengen aan de Austra lische havens Brisbane en Sydney en de Nieuw Zeelandse havens Wellington en Auckland. Cheshire, Djakarta-Amster dam, 28 September in - Rode Zee dwars Massa- wah. Napoli, Djakarta-Marseille, 28 September 100 mijl Z. Penang. Sibajak, Djakarta-Rotter dam, 28 September te Suez. Zuiderkruis, idem. Chitral, Djakarta-Rotter dam, 28 September van Colombo. General C. C. Ballou, Dja karta-Rotterdam, 28 Sep tember te Port Said.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1