MacArthur eist overgave 't Is geen kunst Er dal! .CHIMIST Boodschap van de H. Vader aan de Kerk van Enoeland Veiligheidsraad verwerpt Sovjet-resolutie Plannen voor Nieuw Guinea „welwillend" ontvangen MacArthur eist capitulatie 38e breedtegraad overschreden West-Duitse politie verijdelde communistische demonstraties Treinbotsing EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De heer Loerakker overleden Eeuwfeest Hiërarchie in Engeland 100.000 man op de been OCTOBER: ROZENKRANSMAAND Integratie van de landbouw Koers van Canadese dollar vrij Maria de Mattias zalig verklaard mmm Vertrek Gouverneur van Waardenburg Brits schip aan de grond gelopen Scheepsberichten v_. n wij in combinatie ereldhekende firma LON uit PARIJS op een prettige isjeskleding met :n uit onze /ervaardigen. NGESTRAAT K H A A R it vlugger - het gaat beter - t U nog meer? Geen won- tnlijk, want Erdal's edele rten winnen het met glans je „voeden" bovendien r, dat zodoende soepel arstvrij en als nieuw. ele wassoorten! «rkrijgbaar in de «uren: zwart, bruin, 't en oxblood. een stenen trap, die naar twam toen terecht in een boeken, oude meubelen ls, waardevolle beelden, ■tom genoeg om er een ;ginnen. „Sjonge, sjonge", rstand heb ik er niet van, ens aan oudheden staat, n die rare alchimist zijn? ee te maken hebben? Ik eens een keertje aan die maar een raar zaakje". 3 en bewonderende blik- 1 kostbaarheden en zag Och, zó vreemd was het Iet was een soort fiets- flitspuit was het, zo'n 'en ongedierte verdelgen. Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50 'm alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT A S H VAN HEDEN m Pagina 1 Maandag 2 October 1950 46e Jaargang No. 11981 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET STAARTJE VAN DE SLAGBOOM AFFAIRE De slagboom-affaire tussen de Russische en Engelse bezetters van Berlijn heeft nog een staartje. De Britse mi litaire politie is een scherpe controle gaan uitoefenen op alle Oost-Duitse lichters. De bemanningslij sten moeten voorzien zijn van een stempel van het Britse Hoge Com missariaat. Voorts maakt de militaire politie alle aantekeningen op hun documenten met de meeste nauwkeurigheid. Tengevolge hiervan liggen er op het ogenblik ongeveer 50 lichters in de Spandau-sluis in de Britse zóne van Berlijn. Britse militaire politie tijdens het uitoefenen van de scherpe controle (links). De lange rij lichters in de sluis (rechts). Reuter meldde gisteravond, dat Amerikaanse verbindingsoffi cieren te Taegoe hebben verklaard, dat Zuid-Koreaanse troepen de 38ste breedtegraad in de richting van Jangsjang (aan de Oostkust) hebben overschreden. Zij hadden daartoe de mach tiging van generaal Mc Arthur. Generaal Mc Arthur heeft in een speciale boodschap, welke Zondag werd gericht tot de opperbevelhebber van de Noord-Koreaanse strijdkrachten, de overgave van alle troepen geëist. Zuid-Koreaanse troepen hebben de 38ste breedtegraad overschre den en zijn opgerukt in de rich ting van de stad Jangsjang aan de Oostkust. Een correspondent berichtte gisteren, dat de stad in brand stond. Jangsjang ligt ten noorden van de 38ste breedtegraad bijna 15 km van de kustweg. De Amerikaanse officieren heb ben tot dusver nog geen bèvel gekregen om de breedtegraad te overschrijden, doch zij zijn wel gemachtigd bij de derde Zuid- Koreaanse divisie te blijven, welke op weg is naar het noorden in de buurt van Jangsjang. Oproep van generaal Mc Arthur In een „speciaal bericht van het verenigd commando" heeft generaal Mc Arthur gistermid dag, vier uur Nederlandse tijd, een boodschap gericht tot de opperbevelhebber van de Nrd.- Koreaanse strijdkrachten, om, waar deze zich ook in Korea mochten bevinden, de wapenen neer te leggen en de vijande lijkheden te staken. De bood schap hield tevens de eis in alle V.N.-militairen en burger geïnterneerden in vrijheid te stellen. Mc Arthur maakte tevens be kend, dat een spoedige en totale nederlaag en algehele vernietiging OUD-VOORZITTER VAN ST. DEUS DEDIT In de leeftijd van 77 jaar is Zondag in Haarlem overleden de heer A. J. Loerakker, oud-lid van de Tweede Kamer voor de Booms- Katholieke Staatspartij en oud-lid van de Haarlemse gemeenteraad. De heer Loerakker was lange tijd voorzitter van de R.K. Bond van Land- en Tuinbouwarbeiders St. Deus Dedit Hij bekleedde verder voor de oorlog het wethouder schap van de voormalige gemeente Schoten. De uitvaartdienst is op Woens dag vastgesteld in de St. Lidwina- kerk te Haarlem, waarna om 11 uur de teraardebestelling op het R.K. Kerkhof St. Barbara zal ge schieden. van de gewapende macht en het oorlogspotentieel van Noord-Ko- rea waren te verwachten. Opdat de besluiten van de V.N. worden uitgevoerd met een minimum aan verder verlies van mensenlevens en vernieling van eigendommen, werd de boodschap uitgevaardigd. De voorzitter van de Veiligheids raad, Sir Jebb, is hiervan op de hoogte gesteld. Generaal Dean onderscheiden De Amerikaanse generaal-ma- joor William Dean, die reeds ge ruime tijd wordt vermist, is door president Truman onderscheiden met de ere-medaille van-het Con gres. Dean was de commandant van de 24ste infanteriedivisie. Apostolische afgevaardigde gevangen Radio Vaticana heeft omgeroe pen, dat de apostolisch afgevaar digde in Korea en zijn secretaris door de Noordelijken zijn gevan gen genomen en weggevoerd. De acties aan het front De troepen van de V.N. ont moeten weinig tegenstand. Van 14 divisies van de vijand weet men niet waar deze zich bevinden. Het merendeel van de soldaten, neemt men aan, is naar het noorden ge vlucht. Vliegtuigen bombarderen de bruggen om de terugtocht van de vijand te beletten. Telegram van Marshall De Amerikaanse minister van oorlog, Marshall, heeft in een telegram hulde gebracht aan Mc Arthur voor de bereikte successen. OP DE TENEN GETRAPT De Helmondse architect Fr. S. kan zich gelukkig prijzen, dat hij op 'n studie reis door Noord-Afrika in Algiers een man per ongeluk op zijn tenen trapte. Deze laatste werd hierdoor zo woedend, dat de heer S. hem op geen andere wijze kon kalmeren dan door van hem een lot te kopen, toen bleek dat zijn „slachtoffer" een lotenverkoper van de Franse Nationale Loterij was. Dezer dagen vernam de architect, die op het ogen blik in Frankrijk vertoeft, dat op het door hem gekoch te lot de hoofdprijs ten be drage van twintig millioen francs ca. 220.000 Neder landse guldens was ge vallen! LONDEN, 1 Oef. (KNP).-—Zondag 1 October was 'jt't hoogte punt van de feestelijke herdenking van het Hers'\»l van de Hiërarchie in Engeland en Wales, die zijn bekroning kreeg met de H. Mis in de open lucht in het grote Wembley Stadion, waar Z.H. Paus Puis XII een bijzondere boodschap van dankbaarheid en gelukwensen richtte aan het Engelse volk. Met 9 tegen 1 stem (Rusland), bij 1 onthouding (Joego slavië), heeft de Veiligheidsraad de Russische resolutie Zater dag verworpen, waarin geëist werd dat de Veiligheidsraad de beweerde Amerikaanse bombardementen op niet-militaire doelen in Noord-Korea zou veroordelen. Sir Gladwyn Jebb, Engeland, zeide, dat geen enkele militaire bevelhebber van bombardementen Een sterk machtsvertoon en een krachtdadig optreden van de West-Duitse politie, in totaal 100.000 man, hebben een poging van communistische jongeren om „vredesdemonstraties" te houden en incidenten uit te lokken in ge heel West-Duitsland, weten te verijdelen. 1200 communistische leiders zijn in arrest gesteld. Engelse militairen stonden gereed om de politie bijstand te verlenen. Bondskanselier dr. Adenauer en Karl Arnold, premier van Noord- Rijnland-Westfalen, hebben er gisteravond hun tevredenheid over uitgedrukt, dat het de politie is gelukt de demonstraties tegen te houden. Arnold noemde de loop der gebeurtenissen een voorbeeld van het weinige succes, dat de communisten in West-Duitsland boeken. De grootste demonstraties wer den in Hamburg gehouden, waar verschillende poliite-agenten ver wondingen opliepen bij kleine botsingen. De communisten wier- Een kleine 400 jaar geleden hing er over het beangste Europa een dodelijke dreiging uit het Oosten. De beslissende kentering van Lepanto op 7 October 1571 werd door Paus en gelovigen niet toegeschreven aan het potentieel der verbonden strijd krachten, maar aan de bijstand der Moeder Gods. Van toen af werd de aanroeping „Hulp der Christenen" toe gevoegd aan Haar litanie en de heilige Paus, die in die donkere tijd de Kerk bestuurde, Pius V, stelde op die 7de October het dankfeest in van „Onze Lieve Vrouw der Overwinning", dat nog thans als Rozenkransfeest op de eerste Zondag van October wordt gevierd. „Want", zo schreef men onder het schilderij van de slag bij Lepanto, in het doge-paleis te Venetië, „noch macht, noch wapenen, noch aanvoerders hebben ons de overwinning be zorgd, maar alleen Maria van de Rozenkrans". Ziet overeenkomst tussen October 1571 en October 1950? Zo ja, bedenk dan, dat het redmiddel nog hetzelfde is en Maria nog altijd even machtig. In Fatima noemde Zij zich de Koningin van de Rozenkrans en vroeg Zij ons het rozenkransgebed tot redding der wereld. RED DE WERELD. BID DE ROZENKRANS. DE KATHOLIEKE ACTIE IN HET BISDOM HAARLEM. pen met stenen naar de politie, die een demonstratie van 2000 be togers uiteen joeg. In Brunswijk werden 70 communisten onder arrest gesteld. In Hannover maak te de politie gebruik van gummi knuppels en in Lübeck werden als voorzorgsmaatregel 150 commu nisten ingerekend. 85 communis tische leiders bleken afkomstig te zijn uit de Sovjet-zóne. In Frankfort deden politie-agenten, gewapend met geweren, een aan val op het centraal station. In Dortmund was alles rustig. Britse militairen, die teruggekeerd waren van de manoeuvres, werden in de kazernes gereed gehouden om eventueel de politie bij te staan. De Russische autoriteiten hebben bij Helmstedt aan de grens van de Britse zóne het wegverkeer naar Berlijn afgesloten als tegenmaat regel. Incidenten deden zich daar bij niet voor. MINISTER MANSHOLT OVER NEDERLANDSE PLANNEN „Nederland zal binnenkort in staat zijn zijn plannen tot inte gratie van de Europese landbouw uit te brengen en het zal actie voeren voor een ernstige behan deling van een der moeilijkste Europese problemen: de integratie van de landbouw", aldus sprak minister S. L. Mansholt Zaterdag middag tijdens de opening van de nieuwe gebouwen der Nijmeegse veiling en op de bij deze gelegen heid georganiseerde landbouw tentoonstelling. De minister toonde zich onge rust over de jongste ontwikkeling van het internationaal handelsver keer. Onder de Werking van de liberalisatie van het handelsver keer is in ons omringende landen bezorgdheid ontstaan voor de eigen productie. Het oude protec tionisme steekt met beperkingen van de handel de kop op. Internationale economische sa menwerking is nodig, met een werkelijke integratie van land- en tuinbouw, die leidt tot stabilisatie van afzet en prijs en daardoor tot verhoging van de welvaart. zou kunnen afzien en aanvulling van de strijdkrachten van de vijand toelaten. De Amerikaan Gross zeide, dat de beweringen van de Sovjet- Russische gedelegeerde „twee pro pagandistische doeleinden had den: een beroep doen op de na tuurlijke afkeer van oorlog en de aandacht afleiden van het feit, dat de Verenigde Naties en niet alleen de Verenigde Staten in Korea actie voeren". Tegenover de Sovjet-Russische aanklacht, dat de Amerikanen niet-militaire ob jecten gebombardeerd hadden, haalde Gross een verklaring van Acheson aan, dat door de noorde lijken „vreedzame dorpen ge bruikt werden voor het verber gen van tanks en burgerkleding voor het verbergen van soldaten". Deze verklaring werd door Malik „komisch onzinnig" genoemd. Sir Benegal Rau van India zeide tegen de Sovjet-Russische resolu tie te zullen stemmen omdat deze wilde „veroordelen zonder onder zoek". De Raad werd voor onbepaalde tijd verdaagd. Overmaking van pensioenen, lonen en salarissen Tussen Nederland en West- Duitsland is een overeenkomst gesloten inzake de wederzijdse overmaking van pensioenen, als mede van lonen en salarissen. Met duizenden zijn de katho lieken op deze gedenkwaardige dag naar Londen gekomen per speciale treinen, autobussen enz. en ofschoon zij met de H. Mis in het stadion te Wembley door een speciale Pauselijke dispensatie aan hun Zondagsplicht konden vol doen, wilden de meesten toch eerst een H. Mis bijwonen in hun paro chie. Om acht uur in de morgen werd er een plechtige H. Mis ge lezen door de Primaat van Ierland. Mgr. d'Alton, aartsbisschop van Arnagh, in de kerk van Tyburn, dicht bij de plaats waar de laatste Engelse martelaar, de Zalige Oli ver Plunket, een zijner voorgan gers, werd opgehangen, te zelfder tijd werd te Tower Hill een H. Mis opgedragen door de bisschop van Southwark, Mgr. Cowderoy, op volger van de heilige kardinaal John Fisher, bisschop van Roches ter, die in de Tower werd ont hoofd. Zeer velen wilden deze herden king van Engeland's droefste uren 93 GEWONDEN RIO DE JANEIRO, 30 Sept. (Reuter). In de voorstad van Rio de Janeiro, genaamd Rocha, zijn twee electrische treinen op elkaar gereden. Er zijn 93 gewon den, van wie enkele zich in ern stige toestand bevinden. De po litie moest een van de bestuurders tegen de menigte beschermen. Een van de treinen stond stil bij een halte toen de andere van achteren naderde; twee rijtuigen werden in elkaar gedrukt. INSPECTEUR-GENERAAL RIJKSPOLITIE GAAT HEEN 0*p 1 October 1950 verlaat de generaal A. W. de Koningh wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, de politiedienst. De heer A. W. de Koningh, die gedurende meer dan veertig jaar in onderscheidene belangrijke functies het land heeft gediend en zijn militaire loopbaan afsloot als de laatste inspecteur van 't voor oorlogse wapen der Koninklijke Marechaussee, werd na de bevrij ding door de regering belast met de oprichting en organisatie van het huidige corps Rijkspolitie. OTTAWA, 30 Sept. (Reuter). De Canadese minister van finan ciën, Douglas Abbott, heeft Zater dagavond meegedeeld, dat zijn regering besloten heeft de koers van de Canadese dollar op de internationale geldmarkt vrij te laten. Dit is voor het eerst sinds elf jaar. De minster zei voorts, dat de controle op de import van con sumptiegoederen uit de Ver. Sta ten, ingesteld in 1947 om Ame rikaanse dollars te besparen, met ingang van 2 Januari zal worden opgeheven. Een Amerikaanse infanterist, die een gewonde makker van het gevechtsterrein op Korea over een afstand van bijna twee kilometer naar een medische post heeft gedragen, is aan het einde van zijn krachten gekomen op het moment, dat man schappen de gewonde van zijn schouders willen tillen. Met een van pijn verwrongen gezicht stort hij neer. meevieren voorafgaande aan de grootse plechtigheden, die deze dag in de geschiedenis van Enge land zullen kenmerken. Toespraak van de Paus De Pontificale H. Mis, die door een bijzondere dispensatie van Z.H. de Paus op dit late uur mocht worden opgedragen (de H. Mis begon om half drie Engelse tijd), werd 'gecelebreerd door de aarts bisschop van Birmingham. Mgr Joseph Masterson. Na de voorle zing van het Evangelie sprak Z.H. Paus Pius XII via de radio een boodschap tot de deelnemers aan dit eeuwfeest. In duidelijk Engels klonk de stem van Zijne Heilig heid door het Wembley Stadion. De H. Vader memoreerde de ge schiedenis van de Katholieke Kerk in Engeland, die ook Hij noemde Mary's Dowery, Maria's Bruid schat. Hij riep de vele martelaren op, die tijdens <.e Reformatie en de drie eeuwen van vervolging met hun bloed getuigden van hun geloof. De H. Vader prees het grote werk sinds het herstel der Hiërarchie in Engeland verricht, de grote offërs waarmede zij eigen scholen hebben gesticht, de vele religieuze stichtingen, liefdadige inrichtingen voor ouden van da gen, zieken en wezen. Een bij zonder woord van lof richtte de H. Vader tot de leken, die vooral door hun werk in literatuur en wetenschap aan de universiteiten en op vele andere terreinen zo veel hébben bijgedragen tot de resultaten, waarop wij nu trots kunnen zijn. De H. Vader zeide, dat het te lang zou zijn om allen op te noe men, die al hun krachten aan de heropbouw der Kerk hebben ge geven, doch een uitzondering maakte Hij voor Kardinaal New man, die het grote bekeringswerk voorging en op gang bracht, en Kardinaal Manning, „de kampioen van de arbeiders in Engeland". Hij sprak Zijn groot vaderlijk medeleven uit voor de bisschop pen, die resideren in gebieden, waar de Katholieke Kerk nog pas aan Haar begin staat. De H. Vader dankte de katho lieken van Engeland voor hun bij dragen in het missiewerk over de hele wereld. Voor de koning en de koningin van Engeland, de regering en het Engelse volk, sprak Hij Zijn wel gemeende wensen uit en riep Gods zegen af over alle mensen van goede wil, speciaal ook over hen, die dit eeuwfeest hebben ge organiseerd. VATICAANSTAD, 1 October (KNP). In de met rood damast rijk versierde Sint Pieter is Zon dagmorgen zuster Maria de Mat tias, stichteres van de zustercon gregatie der Aanbidding van het Kostbaar Bloed, op plechtige wijze zalig verklaard. Daarmede is de reeks van luisterrijke H. Jaar-plechtigheden, die tijdens de zomermaanden waren onderbro ken, weer hervat, 's Middags vond de intocht plaats van de H. Vader. Tienduizenden juichten Z.H. toe op de weg van Castelgandolfo naar de St. Pieter. Om tien uur begonnen de plech tigheden in de St. Pieter. Van de balcons hingen afbeeldingen van de wonderen, die God op voor spraak van de nïeuwe Zalige heeft verricht. Kardinaal Tedeschini las het pauselijk decreet voor. Grote drommen Romeinen trok ken in de middaguren naar de St. Pieter en omgeving om de komst van de H. Vader af te wachten. In de kerk waren 50.000 gelovi gen. Duizenden stonden op het St. Pietersplein. In tegenstelling tot wat bij andere zaligverklarin gen tijdens het H. Jaar gebruike lijk was, liet de H. Vader zich over het plein dragen, gezeten op de Sedia Gestatoria. Zakenmensen die hun relaties aan het andere eind van de wereld willen opbellen dienen wel terdege rekening met het tijdsverschil te houden. Maar welke zakenman kan zonder haperen zeggen hoe laat het in Brazilië, Nieuw Zeeland, IJs land en India is, wanneer de klok bij hem op bijv. drie uur staat? Waarschijnlijk niet één ter wereld. De zakenman die in het bezit is van het nieuwste Zwitserse horloge, kan dit ech ter wel. Met één vingerbewe ging kan hij overal ter wereld de juiste tijd aflezen. Het hor loge op deze foto is uit goud gemaakt en met juwelen bezet. De heer S. L. J. van Waarden burg, gouverneur van Nieuw Gui nea, is Zaterdagavond, in gezel schap van zijn echtgenote, weer naar zijn standplaats vertrokken. Bij het afscheid waren de minis ters van Maarseveen en Spitzen aanwezig. Kort voor zijn vertrek van Schiphol stond hij een vraag gesprek toe aan de pers. De heer van Waardenburg sprak er zijn voldoening over uit, dat zijn plannen in Den Haag in be ginsel „welwillend werden ont vangen". Hij toonde zich tevreden over de besprekingen inzake het bouwplan, omvattende de bouw van een nieuwe stad, een haven en een weg. De komende maand zal een deskundige van het depar tement van Wederopbouw naar Nieuw Guinea vertrekken om ter plaatse de situatie op te nemen. Met de bouw van het plan is een bedrag gemoeid van f 30 millioen. Tonijn visserij Een ander project, dat de heer van Waardenburg onder handen heeft, is de ontwikkeling van de tonijnvisserii. Er bestaat een goede kans. dat de V.S. afnemers zullen zijn van de markt. Hij verklaarde vooral belangstelling te hebben gewekt bij het Nederlandse be drijfsleven. Samenwerking met Australië Hij hoopte nog dit jaar een be zoek te brengen aan zijn Austra lische ambtgenoot in Oost-Nieuw- Guinea. De opzet van de ontmoe- E.C.A.-TOEWIJZINC VOOR NEDERLAND De E.C.A. heeft aan Nederland een bedrag van 300.000 dollar toe gewezen voor aankoop van ruwe olie en petroleumproducten en 58.000 dollar voor aankoop van gedeeltelijk gezuiverde ertsen, ferro-legeringen en benodigdhe den voor kwekerijen. ting is om intensief van gedachten te wisselen en een basis van samenwerking te leggen, een con tact dat reeds bestaat binnen het kader van de South Pacific Com missie. Hij sprak in het bijzonder zijn voldoening uit over de steun die de bevolking ondervond van het Rode Kruis. Over een jaar verwachtte hij opnieuw met de regering overleg te kunnen ple gen. OP STRAND BIJ VLISSINGEN Het Britse stoomschip „Accring- ton", groot 1680 ton en eigendom van de „British Transport Com mission" te Londen, is Zaterdag avond op het strand te Vlissingen aan de grond gelopen. De „Accrington" was op weg van Antwerpen naar Harwich via het Oostgat. Doordat 't een ander schip moest passeren is de „Ac crington" uit het vaarwater ge raakt. Later wist het schip op eigen kracht vlot te komen. Weltevreden: van Djakarta naar Rotterdam; 29 Sept. te Aden. Zuiderkruis: van Djakarta naar Rotterdam; 29 Sept. van Port Said. Chitral: van Djakarta naar Rotterdam; pass. 29 Sept. Minicoy. General C. C. Ballou: van Djakarta naar Rotterdam; 29 Sept. 80 mijl van Alexandrië.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1