Luisterrijke inzet van de jubileum-viering in het Sint Bonifacius-Missiehuis >k Korea in de politieke commissie der V.N. Plaatsen op Ambon door Rl-troepen bezet Mgr. J. P. Huibers droeg hedenmorgen in de kapel een pontificale H. Mis op Ondernemingsbegrip dient gewijzigd Driedaagse oefening rond Lemelerberg AKKERTJES Katholiek Westfriesland schonk plm. f5000.- voor feestcadeau In Christus' Licht Geschenk voor circusdirecteur Noord-Koreanen worden niet gehoord Prof. Romme tot de J.O. in de K.V.P. Gevaar herleving van oude geest in nieuwe vormen Heffing op uitgevoerde kaas Nederlanders vragen interventie Slag om Formosa aanstaande? Amerikanen vol lof Besluit opleiding V.O.C. Wezep morgen ziek te zijn! Naar wij vernemen: MAANDAG 2 OCTOBER 1950 PAGINA 3 Hoog boven de ingang van het Sint Bonifacius-Missiehais is een grote vergalde kelk geplaatst Daarboven staat tegen de gevelmuur een enorm wit kruis. Beide verheven symbolen van de arbeid der mis sionarissen in heidense landen, zijn 's avonds prachtig verlicht In de duisternis straalt het kruis. In de duisternis van het heidendom plant de Congregatie van Mill Hill ditzelfde teken van verlossing. Zij doet dit ook met behulp van de fathers die 25 jaar geleden in Hoorn hun eerste opleiding ontvingen en in het verloop van deze kwart eeuw bij tientallen werden voorbereid op de grootse taak, waarvoor God hen heeft geroepen. Daarom is er vreugde en dank baarheid om dit zilveren jubileum en hebben de fathers, broeders en studenten ook het interieur van hun huis in overeenstemming gebracht met de hooggestemde gevoelens, welke passen bij het feest dat thans wordt gevierd. Er is een sobere, waardige ver siering aangebracht in de kapel, waar de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, hedenmorgen de pontificale Hoogmis heeft op gedragen. Bloemstukken sieren de gangen, in de recreatie-zaal der studenten hangen vlaggen en bloemen en is het portret van de stichter der congregatie, kardi naal Herbert Vaughan, voorzien van een kleurige omlijsting als een hulde voor zijn initiatief, waarvan geen mens de verdien sten kan bepalen. Onze bisschop wilde bij de vie ring van dit jubileum tegenwoor dig zijn. Met zijn komst gaf hij opnieuw het bewijs van zijn waardering voor de congregatie van Mill Hill, waarvan hij vóór de bisschopswijding als deken van Hoorn talloze malen blijk had ge geven. Dat Mgr Huibers ook de Hoogmis wilde opdragen, stemde de bewoners van het Missiehuis tot bijzondere dankbaarheid. De kerkelijke viering kreeg hierdoor een luister, onuitwisbaar in de herinnering van allen die het voorrecht hadden hierbij tegen woordig te zijn. Aankomst in de regen. In een stromende regen reed de auto van de Bisschop voor. Mgr. Huibers, vergezeld van zijn Secre taris Dr. de Jong, werd door Father Rector begroet en zegende C.e jongens die van alle kanten naar de ingang renden om deze aankomst bij te wonen. Zo was deze verwelkoming min of meer, geïmproviseerd, noodgedwongen door het slechte weer. Maar ze was er niet minder hartelijk om! Een half uur na de aankomst begon de pontificale Hoogmis in de kapel. Monseigneur werd geassi steerd door dr. J. v. d. Dries, rec tor van het St. Joseph-Missiehuis te Roosendaal als Presbyter As- sistens; Troondiakens waren de zeereerw. fathers Th. Lefeber stichter van het Missiehuis) en J. Zuydervliet, de vierde rector en thans hoofdprocurator; diaken aan het altaar was de weleerw. father M. Eeltink, leraar te Roo sendaal en oud-leraar van Hoorn; subdiaken aan het altaar: de wel eerw. father C. Landman, pro curator van Nieuw Vrijland te Oosterbeek, vroeger van Hoorn; le ceremoniaris; de secretaris van de bisschop; 2e ceremoniaris.: de weleerw. father J. Tijsen, leraar van het Missiehuis. De lagere functies werden vervuld door de studenten. Het koor van de studenten on der leiding van father C. Kamps zong in het Gregoriaans de 8e Mis en het le Credo. De feestpre- dicatie werd gehouden door de hoogeerw. heer H. Kuiper, deken van Wognum. De kapel was geheel gevuld met genodigden, oar. de hoog eerw. heer P. L. Ch. v. d. Meer, deken van Hoorn, de zeereerw. rectoren B. Roes van het Missie huis te Haelen, H. Hemmer van Oosterbeek, G. Bisschop van Til burg en H Hegge van Arnhem. Ook verschillende oud-leraren woonden de Hoogmis bij; voorts rector J. N. M. Smulders, de wel eerw. kapelaan v. d. Voort, eerw. zusters, burgemeester Peters van Medemblik, wethouder Kalden- bach, leden van kerk- en arm bestuur, de president van het college van regenten van het R.K. Weeshuis, de heer H. Stumpel: de president van het regenten- college van het St. Jans-Zieken- huis, mr. Windhausen: vertegen woordigers van K.A.B., Kath. Middenstandsvereniging, Kath. Vrouwenbeweging en Kath. Jon gerenbeweging. hoofden van ka tholieke instellingen van onder wijs, afgevaardigden van de plaatselijke feest-comité's in Westfriesland en de studenten van het Missiehuis. Fcestpredicatie. „De Heer zal hetgeen begonnen is, voltooien. O, Heer, Uw genade blijft in eeuwigheid. Laat het werk Uwer handen niet onvoltooid". Uit onszelf slechts onvermogen en zonde, heeft Christus ons met Zijn goederen, met Zijn waarheid, met Zijn genade, met Zijn verdiensten over- rijk gemaakt. Wat zouden wij zijn zon der Hem, zonder de gemeenschap met Hem, het hoofd der Kerk? BENEDICTUS Deken Kuiper koos deze woor den uit de 137ste psalm, als tekst voor zijn predicatie. De Hoogeerw. Feestpredicant gewaagde van de overgrote dankbaarheid jegens God op deze blijde dag, de herden king van het zilveren feest. En wat is het resultaat geweest van 25 jaar Missiehuis-historie? Deken Kuiper herinnerde aan de wijding van de 104 priesters die hier hun eerste schreden hebben gezet op de weg naar het priesterschap. Zij leggen thans banden tussen ons land en de verre missiegebieden; zij zijn de verkondigers van het Evangelie en bereiden de Eenheid in Christus tussen vreemde vol keren. Het gaat hier niet om ij dele roem, zo vervolgde de De ken, maar ge moogt stellig ver heugd zijn bij de gedachte dat de congregatie van Mill Hill de mees te priesters geeft van alle mis sionerende orden en congregaties. De moeilijkheden voor de mis sionaris stapelen zich op; moeten we wederom vrezen voor vernieti ging van bloeiende missie's in Azië en Afrika? Daar missen de Chris tenen de zichtbare steun van mil- lioenen geloofsgenoten. Maar houdt het voorbeeld van Father Felix Westerwoud voor ogen. Hij was de roem en eer der Congrega tie. 14 jaar heeft hij gewerkt in de Missie van Noord-Borneo, maar de resultaten waren naar mense lijke begrippen gering. Hij had echter de wetenschap dat God zou voltooien hetgeen begonnen is. Zo denkt ook gij. Missionarissen van Mill Hill. In de toekomst zal ook de steun van priesters en ge lovigen in rijke mate worden ge geven en naar Christus woord zal Uw werk blijvende vruchten voortbrengen. De Hoogeerw. Deken richtte zich met een speciaal woord tot de studenten. „Denk er aan dat je pas een goed missionaris zult zijn als je een goed student bent geweest". Na de preek zongen de priesters het Confiteor en deelde Deken Kuiper mede, dat Mgr. Huibers 100 dagen aflaat had verleend voor allen die hier aanwezig waren. De voorlezing van dit besluit werd gevolgd door de Bisschop pelijke Zegen. De feestvergadering In de ontspanningszaal der stu denten kwamen Mgr. Huibers, priesters en genodigden kort na de H. Mis bijeen. Behalve de reeds genoemde autoriteiten, wa ren nu ook het college van B. en W. van Hoorn en burgemeester G. H. Essing van Blokker en Westwoud getuige van deze plechtigheid, waarin het cadeau van de Westfriese katholieken werd overhandigd. Dit geschiedde door de heer S. J. J. Luyckx, die in zijn toe spraak mededeelde dat thans nog niet alle bedragen zijn verant woord, maar wel mag worden aangenomen dat het totaal van de inzameling pl.m. f 5000.zal zijn. Dit bedrag zal worden ge bruikt voor een door de rector aan te wijzen doel. R.T.C. MET SURINAME EN ANTILLEN Niet voor komende voorjaar De Ronde-Tafelconferentie, die uiteindelijk de status van Surina me en de Nederlande Antillen in het koninkrijk moet bepalen zal naar berekening in officiële krin gen, niettegenstaande de recente aanvaarding van de interim-rege ling der Nederlandse Antillen door de Eerste Kamer, niet eerder kunnen worden gehouden dan op zijn vroegst in het komende voor jaar, aldus verneemt het ANP van officiële zijde. „SACRAMENTEN EN VOLKSGEBRUIKEN Promotie Universiteit Nijmegen Gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift getiteld: „Sacramenten en volks gebruiken", een proeve van prac- tische missie-aanpassing, de Zeer eerw. pater Th. G. M. Tangelder M.S.C., geboren te Arnhem. ALKMAAR. In verschillende plaatsen, waar het Nederlandse circus Jos Mullens na de ramp in Utrecht is verschenen, bleek door verschilende attenties van de zijde van het publiek ,dat men mede leeft met het wel en wee van het circus. Zo werd Zaterdagmiddag in Alkmaar een grote chocolade plaquette aan het circus bezorgd waarop zeer kunstig een romeinse zegewagen van chocolade en sui kerwerk was aangebracht, In gul den letters stond er geschreven: „Leed gedragen, nooit verslagen. Zegetocht door Nederland". Het was een sympathieke geste van de heer H. uit Alkmaar, werkzaam bij de Ringer's fabrieken, die van zijn directie speciale toestemming had ontvangen dit fraaie werkstuk te maken. Even te voren was er op het circusterrein een crayonteke- I ning van een leeuwenkop bezorgd, afkomstig uit de inboedel van de familie d'A., die voorheen vriend schappelijke betrekkingen onder hield met de vader van Jos. Mul lens. Op 18 October zal de Engelse koning door een druk op de knop de Schotse Luch Sloy elec- triciteitscentrale in werking stellen. Deze centrale, waaraan 2200 mensen vijf jaar lang hebben gewerkt, heeft een ca paciteit van honderd millioen kilowatt. De reusachtige pijp leidingen in het Grampian gebergte. De politieke commissie van de V.N. is Zaterdag voor het eerst bijeen gekomen. Het punt dat ter behandeling op de agenda voor kwam, was de kwestie-Korea, in de vorm van een Engels voorstel om te geraken tot een Verenigd Korea. De landen, die dit plan steunen, waren Nederland, Austra lië, Brazilië, Cuba, Pakistan, Noorwegen en de Philippijnen. Een Russisch voorstel om Noord en Zuid-Koreanen beiden te horen werd verworpen. WisjinSky, de Sovjet-minister van buitenlandse zaken, verzocht de „kwestie van het massa-terro- risme in Griekenland" te behan delen. Hij werd gesteund door de vertegenwoordiger van Tsjecho- Slowakije, doch andere leden eis ten de behandeling van dè Ko reaanse kwestie. Voor Wisjinsky het woord nam werd de Belg Fernand v. Langen- Van onze parlementaire redacteur „Wij zullen de arbeider ook nader moeten brengen tot het resultaat van de onderneming". Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de Katholieke Tweede Kamerfractie, prof. Romme, in een rede over „sociaal-economische ordening en politiek, welke hiertoe leidt', welke hij Zaterdag te Utrecht hield op een landelijke bijeenkomst van K.V.P.-Iongeren. Tevoren had prof. Romme in dit verband, zijn gehoor de vraag voorgelegd, welke waarborg de arbeider tot nu toe heeft, dat hij bij een toenemende welvaart daarin zal delen. Thans is het nog zo dat de enige waarborg zijn eigen organisatorische macht is. Het stelsel van winst deling wilde prof. Romme welis waar niet als enige mogelijkheid zien, maar wel beklemtoonde hij zeer sterk, dat de arbeiders- wereld in elk geval het gevoel moet krijgen dat zij vastheid heeft De inleider bekroop wel eens het gevoel, dat het vraagstuk van het aandeel van de arbeider in het resultaat van de onderne ming al te zeer naar het terrein van de studie wordt verwezen. Wij moeten ook sociale vraag stukken kunnen oplossen. Voor- ai in een tijd. waarin opvoering van de productiviteit nummer één is, dienen wij ons wel te re aliseren, dat niet alleen sociale onwil maar ook sociale onbe kwaamheid ernstige gevolgen kan hebben. Ontwikkeling In het bredere verband van zijn onderwerp ging prof. Rom me de ontwikkeling na, die de denkbeelden op sociaal-econo misch terrein hebben doorge maakt. Na jaren van volledige individuele vrijheid, is een pe- dachte baanbrak, dat men deze vrijheid althans binnen bepaalde grenzen diende te houden. Daar na kwam de tijd, waarin men deze machtsverhoudingen tussen individuen ging ombouwen tot rechtsverhoudingen, hetgeen thans tot belangengemeenschap pen is uitgebreid. In de P.B.O aldus prof. Romme, .vinden wij echter nog iets meer. Er ligt de erkenning aan ten grondslag, dat tussen individuen en de staat een wezenlijke plaats toekomt aan hen, die tesamen in bepaalde belangen hebben te voorzien. Achtte de inleider de ontwik keling tot zover bevredigend, an derzijds wees hij zijn gehoor op het gevaar van een herleving van de oude geest in nieuwe vormen. De moderne onderne ming bundelt mensen, die zich uitslnitend ten doel stellen winst te maken. De wet op de onder nemingsraden erkent zulks zelfs met zoveel woorden. Hieruit blijkt mede hoe nodig het is om wijziging te brengen in het on dernemingsbegrip. De omschrij ving in het wetsontwerp op de F.B.O. gaat al veel verder. Hier wordt de onderneming mede dienstbaar gemaakt aan de be langen van het Nederlandse volk. Prof. Romme vertrouwde, dat de gedachten, die in de P.B.O. in beginsel zijn neergelegd, zich in de praktijk verder zullen con cretiseren. Niet direct in de vorm van wetten, maar als een doorbraak in het bedrijfsleven zelf. De arbeider en de N.V. Op het terrein van de N.V.'s dacht de inleider zich de moge lijkheid, dat de verantwoor dingsplicht van de leider zich uitbreidt tot allen om wier be langen het bij de leiding van de onderneming gaat. In de Raad van Commissarissen zou mede het arbeiderselement kunnen worden ingeschakeld. Bij ge wichtige besluiten van de Alg. vergadering van Aandeelhou ders ware vooraf het advies te vragen van de ondernemingsra den. Aan het slot van zijn betoog riep prof. Romme de jongeren op om zich gereed te houden om de vaandels te kunnen overne men, teneinde op sociaal-econo misch terrein datgene uit te bouwen waarvoor thans de grondslagen zijn gelegd. Teneinde het prijspeil Van kaas voor de binnenlandse consumptie te kunnen beheersen heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening bepaald, dat met ingang van heden. Maandag 2 October 1950, voor uitgevoerde kaas een heffing verschuldigd is, welke voorlopig is vastgesteld op 10 cent per kilogram. In verband met de Beneluxverhoudingen wordt deze heffing niet gelegd op kaas, welke naar België en Lu xemburg wordt uitgevoerd. De afgifte van uitvoermachtigingen voor kaas, welke tijdelijk was stil gezet, zal met ingang van vandaag worden hervat. Van die datum af zullen de uitvoermach tigingen een geldigheidsduur van drie dagen hebben. hove gekozen tot vice-voorzitter onder Roberto Urdane uit Colum bia. Een Russisch voorstel om ver tegenwoordigers uit Noord- en Zuid-Korea te horen werd ver worpen met 46 tegen 6 stemmen, bij 7 onthoudingen, terwijl een motie van nationalistisch China, om alleen Zuid-Koreanen te ho ren, werd aangenomen. De vertegenwoordiger van de V.S., Warren Austin, verklaarde, dat alles gedaan moest worden om de kracht en de mogelijkheid om aanvallen te doen van Noord-Ko- reaanse zijde tegen te gaan. De V.S. wensten geen speciale positie in Korea en de V.S. zouden de troepen in de toekomst terug trekken. Nederlands standpunt De Nederlandse afgevaardigde, de heer van Balluseck, drong er op aan de resolutie te ondersteu nen; z.i. bestond er geen geldige reden voor verdeling van Korea. Het debat is daarna tot Maan dag (heden) verdaagd. ERNSTIG ONGEVAL TREFT ALKMAARSE BOYS-SPELER In de gistermiddag te Kromme nie gespeelde voetbalwedstrijd K.V.V.- 3Alkmaarse Boys 3 is een zeer ernstig ongeval gebeurd. Bij de aanval op het doel van de Alkmaarse Boys kwam de doel man C. Liefting in botsing met een tweetal K.V.V.-aanvallers, waarbij hij bewusteloos op het veld bleef iiggen. De inmiddels ge komen geneesheer achtte de toe stand van de Boys-speler zo ern stig, dat hij hem niet durfde laten vervoeren en het nodig achtte dat de getroffene van de laatste H.H. Sacramenten werd voorzien en dat zijn familie zou worden ge waarschuwd. Later is Liefting toch naar het Gemeenteziekenhuis te Zaandam vervoerd, waar hij in de loop van de avond tot bewust zijn is gekomen. Bij onderzoek bleek dat hij een dubbele kaak- fractuur had opgelopen. Was zijn toestand later op de avond al iets beter, vanmorgen vernamen wij, dat hoewel zijn toestand nog ern stig is, het directe levensgevaar is geweken. Bij nader onderzoek bleek ook een halswervel te zijn gebroken, terwijl men vreest voor een her senbloeding. DEN HAAG, 2 Oct. Het bu reau Zuid-Molukken deelt mede: >,Op 28 September vielen 's mor gens acht schepen (w.o. drie kor vetten) en twee B-25 bommenwer pers van de Republiek Indonesië de plaatsen Wai en Tulehu op het eiland Ambon aan. Beide plaatsen werden door de vijand bezet. Een der vliegtuigen werd neergehaald. De aanvaller slaagde er in op Vrijdag 29 September door te dringen tot Suli. Heftige tegen stand werd door de R.M.S. (Repu bliek Maluku Selatan)-troepen ge boden. Op 30 September 's mor gens stoomden twee R.I.-korvetten de baai van Ambon binnen en hebben de stad hevig beschoten. Een der korvetten werd stukge schoten. Er vielen veel slachtoffers onder de burgerbevolking. Schade werd aangericht aan scholen, het ziekenhuis, het postkantoor en de Moskee. De vijand kon te land doordringen tot Paso. Hierdoor werd de toestand voor Ambon cri- tiek, doch 's middags slaagden de Ambonnese troepen er in de vij and tot Suli terug te slaan. Op Zondagochtend 1 October voer weer een korvet de Ambonbaai binnen. De beschietingen waren nog heviger, waardoor vele slacht offers onder de burgers vielen en vele woonhuizen vernield werden. Op het tijdstip van deze beschie ting vierde de Christengemeen schap het Heilig Avondmaal in de kerk. De aanvaller verloor vele honderden gesneuvelden. Aan Am bonnese zijde vielen onder de militairen nog geen tien slacht offers. Verzocht wordt om spoe dige interventie ter voorkoming van meerdere slachtoffers". DAGORDER VAN TSJOE TEH Generaal Tsjoe Teh, de opper bevelhebber van het Chinese com munistische leger, heeft in een dagorder zijn troepen opgedragen om gereed te zijn voor „de slag om de bevrijding van Formosa", j In de dagorder beschuldigt Tsjoe Teh „het Amerikaanse imperia lisme ervan een gewapende inva sie op Korea te hebben gelanceerd en samen te werken met „de res ten van Tsjiang Kai Sjeks bandie tenbenden op Formosa". „Ik draag u op ten volle paraat te zijn en onze nationale verdedi ging te versterken voor de slag om de bevrijding van Formosa en om onze broeders in Tibet te hel pen zich zelf te bevrijden", aldus de opperbevelhebber. INSTALLATIE NIEUWE BURGEMEESTER TEXEL. De installatie van de nieuw-benoemde burgemeester de heer C. de Koning, is vastgesteld op Zaterdag 7 October a.s. Het programma is feestelijk opgesteld en behalve de buitengewone raadsvergadering 's middags waar onder de nieuwe magistraat door de loco-burgemeester de heer de Waard zal worden geïnstalleerd, omvat deze dag nog andere hul digingen, zowel van schoolkinde deren als van ouderen, 's Morgens zal de heer C. de Koning met zijn gezin om half elf vanuit den Hel der door de gepavoiseerde „Dr. Wagenmaker" naar Oudeschild worden gevaren, waarna de rij toer volgt tot aan het Raadhuis. „Nelly" uit Australië naar Djakarta Het door de Nederlandse rege ring gecharterde Panamese schip „Nelly", dat sedert 28 September in de haven van Melbourne was opgehouden tengevolge van een ontploffing in de machinekamer, is heden naar Djakarta vertrok ken. Het schip zal vandaar Neder landers naar Nederland vervoe ren. Neem één of twee „AKKERTJES" met hete melk of thee en ga vroeg onder de wol. Terwijl gij slaapt doen de geneeskrachtige stoffen, waarmee „AKKERTJES" gevuld zijn hun werk en als ge opstaat zijt gij verbaasd dat dat ellendige gevoel van de vorige avond zo spoorloos verdwenen is. helpen direct Van een onzer verslaggevers WEZEP Eenige weken geleden bracht een delegatie officieren van het Amerikaanse leger een onverwacht bezoek aan het Eerste Vrijwilligers Opleidingscentrum te Wezep. Zij kwamen midden in een examenweek. Gold het hier controle van de Amerikaanse bewapeningsgelden? De uniformiteit in de oplei ding in verband met het Atlantisch pact? Hoe het ook zij, de hoge bezoekers verklaarden bij hun vertrek tegenover de com mandant van het V.O.C., luit.-kolonel B. Koning, dat zij ten zeerste getroffen waren door hetgeen zij hadden gezien. Zij zeiden, dat het V.O.C. gerekend kon worden tot de beste op leidingsinstituten. Met dit compliment kon de Com mandant, die nog geen jaar geleden bet VOC ten doop hield, het doen. Maar nog steeds wordt aan de ver dere vervolmaking van de opleiding gewerkt. Zo werd het grootste deel van de officieren van het VOC de laatste maanden getraind in Ame rikaanse kampen in Duitsland. Hier door werd een belangrijke unifor miteit in de opleiding bereikt en de standaardisatie van de wapens zal hierop in de naaste toekomst nauw aansluiten. Kolonel Koning vergt alles van zijn mannen, maar hij is ook trots op hen. Naast de opleiding van instructeurs, worden er korte trainingscursussen gegeven aan alle officieren en instructeurs van de verschillende wapens en aldus wordt heel ons leger van een en hetzelfde idee doordrongen. Zo groeit een eenheid in de instructie, welke ons leger slechts ten goede kan komen. In het eerste jaar bezochten niet minder dan 2000 officiepen, instruc teurs en cursisten het V.O.C. In de afgelopen week was de eer ste opleiding van een groep van 200 cursisten geëindigd. Daarop was een ouderdag gevolgd, die officieren, ouders en cursisten aan een gemeen schappelijke dis verenigde. Dit was het grote moment, waarop Luit.- Kol. Koning manschappen en ouders kon toespreken en de drie beste cursisten kon onderscheiden met een prijs. Een driedaagse oefening in het hart van Overijsel vormt het sluitstuk van de eerste opleiding. Zij zijn geslaagd voor het korporaals examen en de zware oefeningen in voor hen volkomen vreemd terrein zullen moeten laten zien, dat zij deze inspanningen, zonder extra vermoeienissen kunnen doorstaan. De oefeningen worden uitgevoerd in samenwerking met de luchtstrijd krachten van de Twentse opleidings school. De invloed van het lucht- wapen wordt steeds groter. Jagers, lichte bommenwerpers en transport vliegtuigen zullen actief aan de „strijd" deelnemen, welke een actief defensief zal dragen. Dank zü de volledige medewerking van de eigenaren der gronden, zijn deze oefeningen mogelijk. Dinsdagmorgen om 8.30 uur begin nen de oefeningen, welke zullen voortduren tot Donderdagavond 4 uur. Te Oudleuzen wordt de eerste dag gestart en om half zes zal na een overtocht van het Ommerkanaal Hoogengraven bereikt zijn. De eer ste helft van de tweede dag geeft een naderingsmars naar Diffelen aan. Na de middag volgt het opruimen van gevechtspatrouilles in het ge bied van Junne met overtocht van de Vecht nabij Arriën. De derde en laatste dag begint om 4.30 uur met een nachtmars naar de Lemelerberg. alwaar een steunpunt ter verdediging wordtin- gericht. Dan bereiken de oefenin gen hun hoogtepunt. Bevriende transportvliegtuigen zullen contai ners neerlaten. Er zullen jagers en bommenwerpers in de lucht ver schijnen, die een aanval op het steunpunt zullen ondernemen. Er zullen bommen geworpen worden en wie het geluk heeft door zulk een bom getroffen te worden, zal er komen uit te zien als een mole naar of bakker, want de bommen zijn papieren zakjes, gevuld met meel. Dat wordt een eclatant hoog tepunt in de strijd, waaraan om 4 uu een einde wordt gemaakt. C. Om half acht zullen de deelnemers aan de oefeningen, vooraf gegaan door de plaatselijke harmonie, een mars door Ommen maken, waar voor verschillende autoriteiten zal wor den gedefileerd. Het bureau Zuid-Molukken zond aan de minister-president dr. W. Drees een door de heer R. J. de Rijk namens de Nederlanders op Ambon verstuurd telegram toe: Tet telegram luidt: „Diep begaan met het Ambonnese volk dat thans heldhaftig strijdt voor onafhan kelijkheid en recht en dat in de steek gelaten wordt door de inter nationale wereld, verzoekt onder getekende R. J. de Rijk namens de Nederlanders op Ambon de Nederlandse regering om inter ventie in het Ambonnees-Indone- sische geschil. Met ontroering heeft hij geconstateerd, dat op het ereveld de Nederlandse driekleur wappert boven de graven der ge vallenen voor de Nederlandse en wereldzaak in de tweede wereld oorlog. Ambon verdient uw hulp. (w.g.) R. J. de Rijk". heeft de burgemeester van Bloe- mendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, Zaterdag onder een enorme be langstelling het feit herdacht, dat hij voor 25 jaar geleden tot burge meester werd benoemd. Hij is thans 19 jaar burgemeester van Bloemendaal, na 6 jaar ais zodanig in Diepenheim (Ov.) te hebben gefungeerd wordt de afgetreden administra teur van het Marshall-plan, Paul Hofmann, 16 October in ons land verwacht voor een kort bezoek zal het Donderdag a.s. 25 jaar zijn geleden, dat de Vereniging tot Bevordering van de Vakoplei ding in de Typografie werd opge richt. Het feit zal Dinsdag 14 Oct. in Utrecht in een grote bijeen komst in Esplanada worden her dacht...... is Zaterdag het 30-jarig bestaan gevierd van de Nieuwe Leidse Courant zullen 44 verpleegsters uit Scandinavische landen een 14- daagse conferentie bijwonen, die in Nederland wordt belegd en die georganiseerd is door de Neder landse regering en de Wereldge zondheidsorganisatie is de heer Tudor Andreescu, legatieraad en tijdelijk zaakgelas tigde aan de Roemeense legatie in ons land, door de Roemeense rege ring van zijn post ontheven. De Nederlandse regering heeft hem asylrecht verleend is op de vliegbasis te Gilze- Rijen het 200ste brevet uitgereikt. Z.K.H. Prins Bernhard was ver tegenwoordigd door de kapitein Erdman van de staf van de Prins is te Amstelveen op 53-jarige leeftijd de heer J. M. Corsten, hoofd van het toto-technisch en cartografisch bedrijf van de KLM overleden is te Den Haag opgericht een „Bond ter behartiging van de be langen van Indische juristen". Deze bond stelt zich ten doel, de juristen door het scheppen van de gelegenheid tot het afleggen van een aanvullend examen in de Nederlandse rechten de kans te geven in het arbeidsproces in Nederland te kunnen worden op genomen (Advertentie) Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken En zo is het dan de hoogste tijd om regel matig Kruschen te nemen. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aanspo rende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopendè werk te doen. Rheumatische pijnen maken .chag rijnig, want ze verstoren uw goe de humeur; op de duur zit ge uzelf en anderen in de weg Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dage lijkse gewoonte. Veemarkt te Utrecht Op de veemarkt te Utrecht wei den heden aangevoerd in totaal 5131 runderen, 1003 graskalveren 285 nuchtere kalveren, 127 scha pen cn lammeren, 1445 varkens, 546 biggen, 1326 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor: stieren van f400 tot f 800; kalf- vaarzen van f 650 tot f 825; gras kalveren van f 200 tot f 280; nuch tere kalveren van f 45 tot f 60; pinken van f 325 tot f 475; melk koeien van f 600 tot f 900: kalf- koeien van f 625 tot f 900: vaars- koeien van f 550 tot f 700: scha pen van f 80 tot f 120; lammeren van f 65 tot f 90; magere varkens van f 50 tot f 75; zeugen van f 200 tot f 340: biggen van f 25 tot f 45; bokken en geiten van f 15 tot f 45. De handel in rundvee was ge drukt, schapen redelijk, varkens en biggen flauw, nuchtere kalve ren stug.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3