Ontvluchte politieke delinquenten kregen slaag van de bewakers D.D.D. Postzegel-tentoonstel I i ng in het Stedelijk Museum JERSEY Katholieke Vrouwenbeweging ontvouwt het wsnferprogramma Hoornse Krententuinanno 1946 Mishandeling als gevolg van psychische stoornis? ALKMAAR Een unieke gebeurtenis J>rspe Marktberichten R,K. V.l.O.S. Medische faculteit R.K. Universiteit Garantie voor kwaliteit Adverteert in dit blad Cassano-drop met ster! „LABOR I" Drogerijen Specerijen Chemicaliën NV. VRIESIA Jan de Vries Alkmaar Goed voorgaan Doet goed volgen Voor de Alkmaarse arrondissementsrechtbank stond Dinsdag terecht de vroegere kampbewaker R. W. die er van werd beschul digd in het begin van 1946, toen de Hoornse „Krententuin" in r-Vuik was als kamp voor politieke delinquenten, enige van de.-' mensen te hebben mishandeld. Het was op de avond van de 20ste Februari, dat twee gevangenen, politieke delinquenten, trachtten uit te breken. Dat gelukte tot aan het water; prikkel draadversperringen namen zij, maar het ijskoude water bleek een onoverkoombare barriere. En zo kwamen de twee mannen druipnat weer op hun schreden terug. En meldden zich bij de wacht. Twee bewakers en de kamp commandant hebben toen eens even gezegd waar het op stond en hierbij zijn klappen gevallen. R. W. heeft de gevangenen geschopt. Dat is door verschillende getuigen verklaard. Maar verdachte ont kende dit. Na een uitvoerig ver hoor, dat ongeveer een uur in be slag nam, kwam dan vast te staan dat de ex-politieke delinquent B. maar een lichte klap had gekre gen, waarover hij niet veel woor den meer wilde vuil maken. Maar A. D. was er slechter aan toe. Die werd aan zijn linkerarm gewond en nu beweerde getuige, die een arm miste, dat door die verwon dingen de arm moest worden ge amputeerd. De officier van Justitie. Mr. Holsteijn, achtte de mishandeling van A. D. bewezen en liet de be schuldiging in het geval B. vallen. Voor de mishandeling van A. D. eiste de officier een boete van f 100 of 30 dagen, daarbij de toe- Standen in aanmerking nemend. Mr. Dr. C. Berkhouwer pleitte voor de bewaker en zette de toe standen, die in dat kamp heersten, uiteen. Bovendien achtte pleiter niet mogelijk, dat de arm van ge tuige door die verwonding zo zou ziin toegetakeld, dat er geampu teerd moest worden. Ook dokters verklaringen zouden op een an dere complicatie wijzen. Overdreven beschuldigingen Ook de voormalige kampcom mandant van de Hoornse Krenten tuin, S., had zich voor deze zaak te verantwoorden. Hij zou de ge vangenen hebben mishandeld en in een ijskoude cel hebben laten opsluiten. Verder was hij natuur lijk uiteindelijk verantwoordelijk voor de daden van zijn onderge schikten. Maar uit getuigenverklaringen van de voormalige politieke de linquenten zelf, bleek, dat deze man, die na de kampjaren door de Justitie was overgenomen en nu een zeer goede betrekking be kleedt bij het gevangeniswezen, nog zo slecht niet was als men aanvankelijk wel zou veronder stellen. Het kamp te Hoorn stond, qua behandeling en voeding, goed bekend en de meeste gevangenen konden met deze commandant goed opschieten. De commandant had dan ook een ideaal: ziin ge vangenen heropvoeden. Hii wist dat zulks met de zweep niet zou lukken. Hij heeft heel wat aan het kamp, dat hij in 1945 ver waarloosd aantrof, verbeterd en ieder was over hem tevreden. En toen de getuigen, ook een departements-ambtenaar, eens aan de tand werd gevoeld, bleek, dat van die koude cellen heel geen sprake was. De verwarming func- tionneerde goed en de cellen wa ren allemaal behoorlijk verwarmd. Van slaan en schoppen was geen sprake en zelfs getpige A. D., de meest gedupeerde, erkende ruiter lijk ,dat hij kon begrijpen, dat de commandant in de gegeven om standigheden uit zijn vel was ge sprongen en hem een tik had ge geven. Daarna had de comman dant, weer tot zich zelf gekomen, de mannen op een behoorlijke ma nier toegesproken. „En", zo voegde een der getuigen er heel eerlijk aan toe, „wij waren nu ook zulke lekkere jongens niet!" Toch meende de officier van justitie, dat zulke practijken niet gedoogd konden worden, zeker niet van de leiding en hii vroeg voor de klap een boete van f 150 of 30 dagen. Mr. Schenkeveld schilderde de hele levensloop van verdachte en toonde aan, hoezeer deze zijn best voor de gevangenen had gedaan. Hij was een belang rijk verzetsman. Pleiter vond het .niet zo erg, dat er eens een klap was gegeven. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Terugslag van illegale werk. het tengevolge waarvan de arm la ter moest worden geamputeerd, subsidiair, dat hij zou hebben ge trapt en D. daardoor pijn ver oorzaakt en 3.) dat hij B. een klap tegen het hoofd zou hebben gegeven waarop deze ineenzak te en bewusteloos neerviel. Verdachte ontkende niet, wel eens te ver te zijn gegaan, maar omtrent de feiten kon hu zich niets meer herinneren. Hij acht te het niet uitgesloten, dat hij D. en B. zou hebben mishandeld, maar kon daaromtrent niets met zekerheid verklaren. Hij verkeer de destijds in een wat overspan nen toestand. Uit het getuigen verhoor concludeerde de offi cier van justitie in zijn requisi toir, dat, naar zijn mening, de schop in de rug van D. bewezen geacht kon worden, dat het pri mair ten laste gelegde onder 2 niet bewezen was doch wel het feit van de schop tegen de arm en dat de klap, die B. is gegeven niet overtuigend bewezen geacht kon worden. Voor het niet be- wezene vorderde de officier vrij spraak en overigens wilde hij volstaan met het opleggen van 'n geringe geldboete omdat uit rap porten, zowel van reclasserings- zijde als van psychiatrische kant, de verminderde toerekeningsvat baarheid van verdachte tijdens het plegen der feiten was komen vast te staan. De officier eiste f 50 of 25 dagen. Uit de rappor ten was de belangrijke en ver dienstelijke rol, die verdachte in het verzet heeft gespeeld, dui delijk te lezen. Na de bevrijding heeft deze jongeman de terug slag van zijn illegale werk on dervonden in een storing van zijn psychisch evenwicht. Hierop wees o.a. in zijn pleidooi de ver dediger van M., Mr. Scholten uit Alkmaar, die het ook niet bewe zen achtte, dat verdachte D. in de rug heeft getrapt, omdat nie mand het heeft gezien. Hij vroeg de rechtbank rekening te hou den met de mentaliteit die toen- dertijd heerste en verzocht om een lage geldboete voor zijn cliënt. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De derde, die ervan beschul digd werd de politieke delin quenten D. en B. na hun mis lukte ontvluchtingspoging te hebben mishandeld, was B. M. uit Hoogkarspel, die in '46 hoofd-1 bewaker was in de Krententuin. Hem was ten laste gelegd dat hij D. een schop in de rug zou hebben gegeven, tengevolge waarvan deze van een trapje was gevallen, 2.) dat hij hem daarna toen hij op de grond lag, nog te gen zijn linkerarm en andere li chaamsdelen zou hebben getrapt, Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels. (Adv.) Wij waren gisteren de gast van de Alkmaarse vereniging van Postzegelverzamelaars; zulks, om nadere bijzonderheden te vernemen over de postzegeltentoonstelling, welke van Zaterdag Opnieuw hebt U kou gevat en hoest Udagen- lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigtt Neem heden nog akker-s abdijsiroop. die weldra Uw hoest zal stillen en Uw keel en luchtpijpen zuiveren van prik- kelend slijm en ziektekiemen. Morgen reeds zijl U zoveel beier/ Tegen t.Kou, Hoest, Bronchitisen Griep-. Thuisvarende militairen Met het troepenschip „General S. D. Sturgis", vermoedelijke aan komst Maandag 9 Oct. te Amster dam, keren de volgende militairen in oatria terug: Sold. J. Berkhout, Boerhavestr. 44, Den Helder; sold. J. Grippeling, Gankert 5, Nibbixwoud; sold. M. Hoogenboom, Koningsweg 169, Akersloot: sold. J. Kooiman, Keern 481, Zwaag; sold. G. Vlaming, Oos terend, Kerkstraat 8, Texel; sold. G. Filarski, Breelaan 22, Bergen; korp. W. Hofstee, Vogelenzang 12, Alkmaar; sold. J. Hovis, v. Ever- dingenstraat 12, Alkmaar; sold. A. Kater, Balistraat 31, Den Helder; sold. A. van Heijningen, Midden weg 15, Limmen; korp, P. Adolf, Helderseweg 3A, Alkmaar. Thuisvarende militairen Met het troepenschip „Cheshire", Vermoedelijke aankomst 15 October te Amsterdam, zullen de volgende militairen evt. met gezinnen naar Nederland repatriëren: Mevr. C. J. E. de Graaf—Collet en gezin, Krugerstraat 100, Den Helder; Ltz. Ill J. Hoogenbosch en gezin. Gravenstraat 01. Den Hel der; S.M. Vgmr. A. Quispel en ge- Zin, Goverstraat 25, Den Helder; mevr. J. M. v. d. Reydenv. d. Lans en gezin, Tuintjesweg 8, Huis duinen, Den Helder; mevr. P. Th. RoymansRamler en gezin, Hert zogstraat 66 B, Den Helder; mar. verpL J. Ox, LoodsfracM 3. Den Helder. a.s. tot Woensdag d.o.v. gehouden. Nu is een bezoek aan de maande lijkse bijeenkomst van deze phila- telistenvereniging al een attractie op zich; wij vernamen er, dat er ,in Alkmaar zo'n 7 a 800 postzegel verzamelaars zijn, niet meegeteld het „kleingoed", dat ook aan ver zamelen doet Van die 7 a 800 zijn er een goede honderd georgani seerd in de Alkmaarse vereniging, die weer een afd. is van de grote Ned. Ver. van Postzegelverzame laars. Het is een vreedzaam gezelschap, dat daar maandelijks in „Ceres" bijeenkomt. Zij nemen hun kostba re verzamelingen mee en er wordt dan zo onder elkaar wat gehan deld; er zijn naast verzamelaars uit liefhebberij ook enkele handelaren lid van de vereniging en zo bloeit de postzegelhandel daar in „Ceres" rustig voort. Wij kregen daar in de gaten, dat de postzegelhobby een dure hobby is; er gaat nogal wat geld zitten in het verzamelen van postzegels. Als men nagaat, dat al leen de in Nederland verschijnende series zo'n f 25.per jaar belopen, dan kan men zich een denkbeeld vormen, van de geldsbedragen, die er mee gemoeid zijn, als men ook de overzeese gebiedsdelen en do andere landen van de wereld „bij" wil houden. Zo'n verzameling post zegels, die op zo'n bijeenkomst aan. wezig is, loopt al gauw in de vele duizenden guldens. Maar, het is een aardige hobby; de een verzamelt schilderijen, de ander lucifersmerken, een ander weer postzegels. Voor deze laatste hobby geldt hef: jong geleerd, oud gedaan. Het gaat er gemoedelijk toe °T> zo'n bijeenkomst van philatelisten. Wij constateerden, dat er een strenge ballotage plaats vindt, als men zich als lid aanmeldt. Geen wonder, er ligt daar op zo'n avond een kapitaal voor 't grijpen, zodat het te verwachten is, dat het be stuur maar niet iedereen als lid accepteert. Overigens gaat het er rustig toe. De albums gaan van hand tot hand en men vertrouwt elkaar volkomen. Men doet zijn keus en betaalt zijn koop aan he hand van de in de catalogus genoemde prijzen; dat wil niet zeggen, dat men de catalo gusprijs aanhoudt; want die is aan de hogei kant. Die catalogus wordt n.l. door de georganiseerde post zegelhandel vastgesteld en uitgege ven De prijs onder de verzame laars ligt iets lager. Op zo'n bijeenkomst van philate listen wordt het laatste „postzegel- nieuws" medegedeeld. Ditmaal vormde de in het stedelijk museum te houden tentoonstelling daarvan de hoofdschotel. Wij hebben er reeds het een en ander van verteld. De collectie van w,"n„ 'Ratv, (jie van 2a- in het Stedelijk Museum wordt terdagmiddag tot en met Woensdag a.s. in het Stedelijk Museum wordt tentoongesteld, wordt gearrangeerd door de Alkmaarse vereniging van postzegelverzamelaars. Deze col lectie van Nederland en koloniën' bovat niet minder dan 16000 ver- sahlilende postzegels, gebruikt en ongebruikt, in enkelvoud en in bloes gedeeltelijk en is verzekerd voor 6000; de collectie, die vorige week Woensdag per K.L.M.-vlieg- tuig in Nederland is gearriveerd, staat onder politiebewaking en werd verzonden in> een speciale kist. Vandaag reeds zijn enkele leden van de Alkmaarse Philatelis- tencluib met de directeur van het museum, de heer Wortel begonnen de verzameling uit te pakken en te arrangeren. Wij vernamen, dat de collectie, die 600 vellen omvat, keurig geselectionneerd en uitste kend verzorgd is. Zij bevat hoofd zakelijk de meer-kostbare zegels; de goedkopere, meer-gewone soor ten zijn er uit weggelaten. Een Engels philatelistenblad noemde deze collectie van de heer Wills „een van he mooiste collec ties, die ook in Engeland een goede naam heeft". En dan te bedenken, dat Mr. Wills er eerst in 1942 mee begon deze collectie aan te leggen. Het is een unieke collectie en derhalve is het ook een unieke ge legenheid, die deze vier dagen rond 8 October geboden wordt, om een dergelijke collectie bijeen te zien. „Luchtpost" Behalve de postzegels zal er waarschijnlijk nog iets anders te zien zijn. Mr. Wills heeft n.l een verzameling blaadjes meegestuurd, die tijdens de oorlog in Nederland en koloniën boven bezet gebied door vliegtuigen werden uitgewor pen; deze collectie heeft hij ook compleet verzameld en al heeft dit nu niets met de philatelie te maken het zal toch interessant zijn, om al deze „luchtpost"-blaadjes eens te zien. Het zal van he beschikbare ruim te afhangen, of ook deze curiositeit te zien zal zijn. De opbrengst van de tentoonstel ling, die tegen een geringe entree te bezichtigen is, komt ten goede aan de uitzending van kinderen uit Alkmaar naar Bath en omgekeerd, tijdens de vacantie. Het ligt in de bedoeling, dat deze tentoonstelling, waarvan Alkmaar de primeur heeft, daarna nog zal gaan naar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Wij verwachten, dat deze unieke tentoonstelling niet alleen door de bijna 1000 Alkmaarse phi latelisten zal worden bezocht, maar door nog vele andere bezoekers uit Alkmaar en omgeving. Het is im mers een unieke gebeurtenis, die zich niet zo spoedig meer zal her halen. AANBESTEDING HEILOO Dezer dagen werd onder grote belangstelling in de Rustende Jager, door architect J. Rus aanbesteed het bouwen van een huis voor bejaarden te Heiloo. De hoogste inschrijver in massa was de Fa. Selleleijer en Hevels te Velsen f 227.000,De laagste L. J. Schuit Egm. a.d. Hoef f 141.750, De gunning is aangehouden, OOK LANGEDIjK IN CENTRALE GASDISTRIBUTIE Naar wij vernemen heeft de Raad van Beheer van de gasfabriek van Langedijk en St. Pancras beslo ten zich aan te sluiten bij de Cen trale gasdistributie, die door he Alkmaarse gasfabriek voor een groot deel van Noordholland zal worden verzorgd. Schaken EGMOND De Egmonden speelden Woensdag j.l. een vriendschappelijke wedstrijd te gen Oppositie uit Heiloo en wisten een eervol resultaat te behalen. De uitslagen luiden: J. Alle manA. Holtes 10; W. Ligthart A. Heere V»W. Termaat J. de Waal 10; W. Breeuwer J. van Don 10; F. LaasJ. Koopman 10; J. BastiaanseG. a. d. Brinke D. KoornM. Blaauboer 10; N. OtterH. Franse HoedemakerC. Wester VPrangerA. Roo- zing 01; de BoerJ. Stikvoort 0—1; H. Molde—J. Zijp 0—1. Uitslag 75 in het voordeel van Oppositie. K.A.B. ZET HET WINTERSEIZOEN IN BEEM9TER. De katholieke arbeiders van Wêst-Beemster heb ben het winterseizoen ingezet in het verenigingsgebouw. Een groot aantal leden was bijeen, toen voor zitter G. Weel de hamer opnamen begon een woord van felicitatie te spreken tot de mannen van de Credo-Pugnoclub, die het diploma thans in hun bezit hebben. Even eens werden gelukwensen aange boden aan de voorzitter van de afd. „St. Deus Dedit", de heer Jn. Bijman, die deze zomer 12% jaar de leiding van de afdeling in han den had. Besloten werd in het komende seizoen behalve ontwikkelings avonden ook enkele ontspannings avonden te organiseren. Deze avond sprak reeds de heer Th. Stevensin een duidelijk betoog over het pro bleem der lonen en prijzen. Als agent van de Lanteern-boe- kenreeks werd de heer G. Weel aangesteld. De Geestelijk Adviseur sprak over de dingen, die speciaal hem zijn toevertrouwd en de con tactman der K.A.B., de heer A. Tol herinnerde eraan, dat thans, weer volop kalenders en zakboekjes bij hem te krijgen zijn. Met een vrien delijke vermaning om de avonden in de toekomst op tijd te laten beginnen, werd deze bijeenkomst gesloten. Benoeming BEEMSTER. De heer Rinsma, directeur van de Coöp. Zuivelfa briek „Bamestra" te Midden-Beem- ster is benoemd tot assistent- directeur van de N.V. Zuivelfa briek „Neerlandia" te Stompetoren BEGIN VAN BRAND ALKMAAR. Gistermiddag om streeks 2 uur werd een begin van brand ontdekt in een perceel aan de Lindengracht. De brand was ontstaan door kortsluiting in een electrische toevoerkabel, welke on der de vloer van de woning was aangelegd. Met emmers water heb ben omwonenden de brand weten te blussen. ACHTERVOLGING ALKMAAR. Gisternacht heb ben agenten op de Kennemerstraat- weg een vrachtauto willen aanhou den om controle uit te kunnen oefenen. De bestuurder gaf echter op het stopteken geen acht en reed door. Een der agenten die midden op de weg stond kon nog juist weg springen. De agenten zetten direct de achtervolging op de fiets in en wisten de vrachtauto op de Helder seweg nog te achterhalen. Tegen de chauffeur werd wegens het niet voldoen aan het stopteken een proces-verhaal opgemaakt, terwijl tevens tegen de man nog een pro ces-verbaal moest worden opge maakt wegens het niet juist invul len van zijn rijhoekje. De man had n.l. een veel te lange werktijd ach ter de rug. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Petrus W zv W. Beers en J. E. Kaandorp; Anna E. dv L. Beentjes en A. M. Kramer; Gerardus J. zn J. C. de Groot en C. Rood. Gehuwd: Pieter Gorter en Elisa beth Schaap. Overleden: Maria C. de Wit oud 70 jr. geh. met C. Kroon. GEEN VOORRANG VERLEEND ALKMAAR. Gistermiddag te gen 6 uur kwam een petroleum- venter met zijn bakfiets uit de Schoutenstraat en wilde linksaf de Laat oprijden. Een motorrijder kwam tegelijkertijd uit de richting van V. en D. De man kon door een tegenligger gehinderd, niet genoeg uitwijken en verwachtte dat de olie-venter voorrang zou verlenen. Hij kwam In botsing met de bak fiets, kwam te vallen en bleef met een gebroken been op straat liggen. P.er ziekenauto werd de man, de 24-jarige C. J. B. naar het St. Elisabeth-zlekenhuis overgebracht. De motor werd beschadigd, ook de bakfiets, Proces-verbaal werd tegen de bakfietsbestuurder opgemaakt. „Gen. C. C. Ballou" ALKMAAR Wij ontvingen he den een aanvullende passagierslijst van het troepentransportschip ..Ge neral C. C. Ballou". Op eerstelijst komen nog voor de namen van: Sold. J. Goudsblom, Dorpsstraat 29 Zuid-Scharwoude; Sold. A. de Tourton Bruins Snaarmanslaan 9 Alkmaar. Kajottersnieuws ALKMAAR Na de avonden die een vormend karakter droegen een licht verteerbaar programma. Spraakfonteinen en mensen met lange benen zullen wedijveren in vernuft en snelheid Vooral voor die jonge arbeiders die buiten onze beweging staan is deze avond zeer geschikt om kennis te maken met de K.A.J. Komt allen en brengt je beste humeur mee. BERGEN. Dezer dagen is het keurig verzorgde winterprogramma van de Katholieke Vrouwenbewe ging afd. Bergen uitgekomen. In het voorwoord legt pastoor Th, v. Beers er de nadruk op, dat niet alleen amusement ons leven kan vullen; het bestuur heeft dan ook de juiste keuze gedaan en ernst en luim in het programma op te ne men. Juist die avonden die ons die bezinning en inhoud geven, dienen wij vooral te bezoeken. Niet alleen moet men voor een pretje te vinden zijn; eerst dan handelt men in de geest van deze belangrijke vereniging ter plaatse. Donderdag 5 October a.s., om 8 uur, is de eerste bijeenkomst, welke wordt aangevuld met de film: „Als je lacht dan ben je rijk". Dinsdag 10 October is er een kookdemon stratie in „St. Jan", terwijl er op 24 October begonnen wordt met een kookcursus in Hotel Spoorzicht. In November houdfc de eenvoudige spreekster, schrijfster en moeder, mevr. Boudens van Heel, een cau serie. In Januari spreekt de school arts dr. Sikkema over „Contact tus sen schoolarts en ouders", terwijl er voor deze maand tevens een cur- sus huishoudelijke ziekenverzorging van 9 lessen op het programma staat. Voor Februari een feestavond en in Maart een passiespel van Gabriël Smit opgevoerd door de jongens van de Bosbeek uit Heem- DE JONGEREN ORIËNTEREN ZICH BEEMSTER. De Jongeren- K.V.P. opende dezer dagen het win terseizoen met een oriëntatie-avond over lonen en prijzen, 'n onderwerp dat menig gehoor nog al „ligt" in deze tijd.. Voor deze avond was als spreker de heer Th. Stevens, stu dent in de economie, uitgenodigd. Zijn inleiding trok veel belangstel ling, hetgeen wel bleek uit het kruisvuur van vragen, dat tenslotte op hem Werd gericht. CON-ZELO-NIEUWS WAARLAND. Con Zelo I—K.S.V. I 4r—1 Con Zelo II wist in 't Veld tegen V.ZV III met 2—3 te winnen, ter wijl Con Zelo IH in Warmenhuizen Vios III een 1—1 sPel af te dwingen. WINKEL—SPARTANEN 1—0 Vergezeld van een groot aantal supporters togen de Spartanen naar Winkel met de hoopvolle gedachten 1 of 2 punten te bemachtigen. Steeds hebben de Spartanen het heft in handen gehad, doch voor de rust was het de lat, welke een ver diend doelpunt in de weg stond. Na de rust kwam Winkel goed opzetten, maar slechts voor korte duur en eerst toen kreeg ook de Spartanendoelman enkele moeilijke ballen te verwerken. Een van de vele daarop volgende Spartanen- aanvallen werd besloten met een doelpunt van de rechtsbuiten, doch de grensrechter verklaarde, dat de bal tevoren reeds over de lijn was geweest. Rakelings gingen enkele ballen over of naast het Winkeldoel totdat 12 minuten voor het einde de kansen op een overwinning tot het maximum gestegen. Ridder be ging echter de fout een penalty naast te schieten. Winkel maakte van deze tegenslag gebruik door te profiteren van een fout, in de Spartanenachterhoede 10. Het slotoffensief gaf nog enkele mooie kansen, maar ook die werden niet benut. PURMEREND, 3 Oct. Eeieren, aanvoer 6000 st„ kipeieren 15 16, 1000 eendeneieren 9.- per 100 stuks; 2000 jonge henneneieren. Veemarkt. Totaal aanvoer 901 runderen; 380 vette koeien 2.102 60 p. kg, goed; 351 gelde- koeien 500775, matig 105 melk koeien 6501075, kalm; 31 pin ken 350—525, stug; 12 stieren 525750, stug; 22 graskalveren 160275, kalm; 8 vette kalveren 120-275, kalm; 138 nuchtere kal veren slacht 45115, goed; 273 vette varkens slacht 1,721,89, stug; 921 mag. varkens 4052.50 stug, biggen 2540, stug; 2916 schapen, weiderii 50120: ram fokkerij 11001506, kalm; lam meren 5595, stug; 36 paarden 550425, stug; 11 veulens 175 280, stug; 11 fokzeugen 250375 stug; totaal aantal dieren 5299; 1100 konijnen 16.50. GROOTEBROEK 2 Oct. 4.000 kg. Aardappelen, BI. Eigenhei mers 8.50-9.10; Alpha 8.70; Bint je 7.20-9.40; 700 kg. Slabonen 24.00-28.80; 2.600 kg. Rode kool 4.90-12.40; 3.300 kg. Groene kool 6.10-8.10; 9.700 kg. Witte kool 4.00-4.20; 2.000 kg. Andijvie 5.00 -5.20; 13.000 kg Uien 8,i0; driel 8.10-8.70; nep 6.90-7.60; 110.000 stuks Bloemkool 22.00-36.00; BII 8.00-17.00; C 20.00-23.00; 11.000 stede. Kortom, een programma wat de moeite waard is om gezien te worden en voor „elck wat wils" biedt. Ook wordt nog vermeld, dat de R.K. Gymnastiekvereniging voor haar leden een aardig clubje heeft, waarbij wordt gebruik gemaakt van knotsen en ballen, een prijsvraag voor een idee voor Bloemencorso 1950 en nog diverse dingen. Wij wensen het bestuur succes met haar doelstelling: de vrouw ontwikkeling te brengen op cultu reel en geestelijk gebied en haar bij te staan in haar veelzijdige en juist nu zo moeilijke taak. WARMENHUIZEN. Hoewel VIOS I met een veranderde opstel ling in 't veld kwam, moesten zé toch het onderspit delven tegen Alkmaar, Voor de rust was het een aardige wedstrijd en werd er ge speeld, doch na de thee het slappe futloos gedoe, zoals zoveel gebeurt. VIOS 2 wist het even anders te doen en klopte Berdos, dat met invallers speelde, met 110, waar van door de midvoor 7 doelpunten werden gescoord. De scheidsrechter leidde een heel rustige partij en een pluim voor Berdos 3, die zo sportief tot het einde doorwerkte. De andere elftallen konden hét ook niet tot een overwinning bren gen, zodat VIOS geen erge gunstige sportdag had, vooral wat de heren betreft. Maar dan de dames. Een 10 overwinning boekten ze in de eerste competitiewedstrijd handbal. Goed zo, girls! Marktoverzicht PURMEREND Het aanbod van vette koeien was gisteren iéts min. der groot dan de vorige week maar de handel was veel beter. Vooral het vee van prima kwaliteit was gezocht, en hoger in prijs. Het aan bod van gelde koeien was vrij groot. Er zat ook iets meer bewe ging in de handel en een goede ge- bruikskos met melk was iets beter te plaatsen. Ofschoon de handel in verse koeien zeei- stroef was bracht een goede melkkoe met witte pa pieren daar een goede prijs op. Het jonge vee was in het begin van de dag vrij veel gevraagd maar later werd de vraag aanmerkelijk min der. Voor nuchtere kalveren was veel belangstelling en de prijzen waren iets hogeir. Het aanbod van vette kalveren was vrij gering zo dat deze gemakkelijk te plaatsen waren De wolveemarkt was gister morgen weer te klein omdat er ook een flink aanbod was van fok materiaal. De handel in vette scha. pen was trekkerig. Er was vrij veel vraag naar exportlammeren maar de pijzen lagen 4 4 5 gulden lager dan de vorige week. In fok schapen en -rammen was een zeer kalme handel. De handel in bokken en geiten was bepaald stug te noe men. De vette varkensmarkt gaf een heel verschillend beeld te zien; een enkel zeer zwaar spekvarken bracht f 1.94 op, voor lichtere var kens noteerde men hoogstens f 1.84 en de prijs voor nog lichtere dieren schommelde tenslotte om de f 1.70. Over het geheel had de handel in varkens een stug verloop. Met de biggen vlotte het ook niet erg De gang in de handel was zeer stug waardoor de prijzen er ook niet beter op werden. Met de fokzeugen was het precies hetzelfde en even zo met de bokken en geiten. Op de paardenmarkt was niet veel drukte en weinig handel. Er was een vrij grote aanvoer van konijnen maar de handel was zeer stug. EERSTE HOOGLERAAR BENOEMD NIJMEGEN (K.N.P.). Het be stuur van de St. Radboudstichting heeft Dr. E. C. H. J. Noyons te Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar in de medische facul teit der Kath. Universiteit te Nij megen met leeropdracht voor Chemische Physiologie. Prof. Noyons zal onmiddellijk in func tie treden. Hij is n.l. in het bijzon der belast om samen met andere universiteiten het propaedeutisch onderwijs in de medische faculteit te helpen voorbereiden. Hij zal bijvoorbeeld de inrichting van een voorlopig laboratorium ter hand moeten nemen. Met deze eerste benoeming is wederom een belangrijke stap ge zet in de richting van een medi sche faculteit aan onze Katholieke Universiteit. De benoeming van andere do centen is in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. PROMOTIES BIJ DE RIJKSPOLITIE Bij Koninklijk Besluit zijn te re kenen van 1 September 1950 tot Dirigerend Officier Rijkspolitie le klasse benoemd de Dirigerend Offi cieren der Rijkspolitie 2e klasse Th. B. W. van de Vliervoet, Gewest commandant 's Hertogenbosch, J. A. M. J. de Hoog, Gewestcomman dant Groningen en J. Gerritsen, Ge westcommandant Amsterdam. In de opvolging van de Inspec teur-Generaal A. W. de Koningh, die, gelijk wij reeds eerder bericht ten, op 1 October j.l. 't commando over het Corps Rijkspolitie heeft neergelegd, is nog niet voorzien. Met de waarneming van dit com mando is de Kolonel H. G. van Everdingen, Gewestcommandant 's Gravenhage tijdelijk belast. kg. Bieten A 5.50-6.80;; B 4.20- 4.40. AVENHORN 3 Oct. 1200 kg. Aardappels Grove Schot 8.20-8.40 Midd. 8.40-8.50; 68.000 kg. Wit te kool 4-4.50; 22.500 kg. Rode kool 4-13.10; 1700 kg. Gele kool 4-4.40; 1500 kg. Chinese kool 7.50 -8.20; 25.700 kg. Grove Uien 5.20 -5.60: Gewone 6.50-7.90; Driel 8.10-9.30 Nep 6.50-7.40; 26.500 kg Bieten I Rond 7.10-7.90: II 4-4.50; 23.700 kg. Peen II 2.50-5.30; III 4-5.90; IV 4.10-4.30 p. 100 kg. 4.750 kg. Slabonen I 36.20-40.40; II 30.40-J7.80: III 19.50-28.60. WARMENHUIZEN 3.000 kg. Aardappelen bl. eigenh. 9.10; witte eigenh. 9.60; 1325 kg. uien 6 90-7.10: 300 kg. slabonen 35.20 -36.10; 3800 kg. rode kool 4.40- 6.40; 68.000 kg. witte kool 4-4.20; suces witte 4.40. NRD.-SCHARWOUDE, 4 Oct. 1400 kg aardappelen: blauwe Eig. 8.50, Koopm. biauwe 8.70; 7500 kg uien 6—7.60, grote 6.60—6.70, driel. 3.20—8.50, nep 7.70—8.10; 2300 kg slabonen 17—50; 700 kg peen B 5; 5000 kg groene kool 7.20; 900 kg i kroten A 6.70; 1000 kg gele kool 3.50; 142.000 kg witte kool 44.20; Succes witte kool 4.405.10. LANGEDIJK. 4000 kg. uien 5.707.40; drielingen 7.809- nep 4.90—8.70; 2500 kg. peen 2.50—5; 6000 kg. bieten 7—7.70; 2500 kg. andijvie 66,80; 1500 kg. slabonen 23.5042.70; 4000 kg. groene kool 8.1010.10; 6000 kg. gele kool 4.50; 10000 kg. rode kool 59.70; 120000 kg. witte kool 44.20; succes witte 4.70—5; 38—47. 3000 stuks bloemkool B FEESTAVOND MARIA-CONGREGATIE WIERINGERWERF. Nadat Zondagavond 49 jongemannen hun opdracht in de Maria-congregatie gedaan hadden, begaven alle con- greganisten en hun ouders zich naar „De Maaier", alwaar in buitenker kelijk verband een feestavond werd gehouden. Het Dameszangkoor on der leiding van mej. J. Meyerink. luisterde de avond op met een aantal liederen, op de piano bege leid door de heer P. Spanjaart. In een korte kernachtige toe spraak wenste de Pastoor der pa rochie de jongemannen, onder Ma ria's voorspraak, een vruchtbare toekomst, strijdbaar in het geloof en gelukkig in de arbeid, waar te-' wereld ook. Zowel voor als na de pauze kon de geheel gevulde zaal genieten van de vingervlugheid en de humor van de goochelaar-humorist Willy Al- bert. Het openings- en slotwoord werd gesproken door de prefect der Jongemannen-congregatie H. van Dijk. Niet telefoneren met Hollandia De radiotelefoonverbinding Am- sterdam-Hollandia (Ned. Nieuw Guinea) is met ingang van heden tot nader bericht in verband met technische moeilijkheden gesloten. INDERDAAD IDEAAL VOOR DE MODERNE VROUW REKVRIJ KRIMPVRIJ RUWVRIJ KLEURECHT 100 ZUIVER WOL A 20 MODETINTEN 130 cM. BREED var 14 98 Voordelige prijs I per Meter ALLEEN VERKRIJGBAAR BIJ: STOFFENHUIS LANGESTRAAT 93 Tel. 4326 ALKMAAR de ouderwetse Itali aanse pijpdrop, het geneesmiddel tegen keelpijn, hoest en verkoudheid bij LAAT 66 naast de Kapelkerk ALKMAAR Adverteert in dit blad Toen U nog klein was, waren het de „groten" die al bij Hildering een kin derwagen kochten. Nu U groter bent komt U voor de „kleine" weer bij Hildering. Immers, goed voorgaan doet goed volgen. ALKMAAR: Luttik Oudorp 66-68 (Zaadmarkt) Telef. 2975 DEN HELDER: Koningstraat 47 Tel. 2719

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5