Dseerde waard EVANGELISCHE HELDHAFTIGHEID als Christelijk levensideaal Plattelandsvrouwen bijeen Torpedobootjager redde duizend achtergelatenen i Kleine kwestie rond melkprijzen ,an besteding I.LO.-school ■ioogkarspel n tuinbouw Vermaan van drOlierook op de Alkmaarse Onderwijzersdag Van onze activiteit hangt #t af Emigratie .FRANCO HUIS UIT VOORBIJE DAGEN Tjerk Hiddesz", voorpost van de vrijheid Ultimatum van Atjeh aan Djakarta DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 PAGINA 3 ■ERSVERWACHTING :deeld door het K.N.M.I. te t, geldig van Donderdag tot Vrijdagavond (opge- te 10 uur): ZUIDELIJKE. WIND weer met over het alge- vemig bewolking. Zwakke tige Zuidelijke wind. Wei- randering in temperatuur. >M. A. HOOGERVORST de goede gever! :is LIKEUR of OUDE JENEVER! (Advertentie* r KARSPEL Dinsdagmor- •d in de Raadszaal de aan- g gehouden van een te R.K. B.L.O. school te spel. •memers schreven in, De uidt als volgt: igedijk Heiloo 132.800; C, 3zn, Bergen 120.370; N. J! l.utjebrook 128.500; Fa. de Reek Alkmaar 132.500; J. an Andijk 155,500; Masten- Volendam 140.000; Gebr. Zand 130,000; J. J. Groot, 1 144.987; J. Ruijter en Zn. jk 122.000; N.V Kuin Szn„ 130.900; Evert Nannmgs, 53.800; Th. Hoogewerf, Ur- 750; Fa. A. Groskamp Blok- .00; Jos. Wittebrood, Beem- 000; S. Rood Zwaagdijk G. Bot Zwaagdijk 138.000; ïutte, Zaandam 118.600; P. jdorp 127.900; Th. J, Bot, rspel 157.000; G Kuiper, ld 127.840; N. Jonk, Volen- .000; M. Ruijter, Hoogkar- 16.000; Philips, Haarlem H. Winnubst, Medemblik Jorritsma, Edam 141.000; elman, Wervershool 125.000 neijer Hoogkarspel 142.000; ïroot, Hoogkarspel 128.000; Vertelman Wervershool Jn. Botman Wervershool N Tol Volendam 148.000; irtelman Zwaagdijk 155.000. gste inschrijver was Fa. lman te Wervershool, voor De gunning is aange- EMBOLLENBEDRIJF ACCOORD MET LOONSVERHOGING vernemen van de zijde L.T.B. dat als gevolg hearing van de looncom- 'an de Stichting van de op 3 October j.l. de ersorganisaties in het llenbedrijf besloten de bij het College van niddelaars ingediende 5 tot ontheffing van de te 5 pet. loonsverhoging ikken. September j. 1. is dus uwe loonsverhoging van publicaties hierover algen. ld in de zaal geplaatst een n met goudreinetten. Het :reeg gelegenheid om te ieveel gram aan appelen gen. Er hingen 23 appelen t juiste gewicht was 5320 3t bezoek kan men tevre- Vele honderden nieuwe 'en zich op, zodat het le- aardig naar de 1000 zal nsdagavond sloot de voor- een toepasselijk woordje huisvlijt enz. tentoonstel- '.V.V.-LOTERIJ JFDPRIJS VIEL IN AKERSLOOT iLOQT. Bij de trek- de grote loterij van de van V.V.V.'s, welke imber heeft plaats ge- e hoofdprijs gevallen op 435, behorende aan de reniging „De Kleine e Akersloot, die thans jaar bestaat, nsen de vereniging pro- t de eerste prijs, name- koeien ter waarde van ig van 5000.en ver veel succes. Zonder ge- niemand wel. jrgeriijke Stand 7CRAS. Geboren: Cor- v J. Booi en A, Mulder; Iv KI. Wognum en M. de anna dv J. Kooij en G. d: J. Muis 25 j. Koedijk ■roen 21 j. alhier. )uwd: S. C. Bouwstra 20 i E. W. Ofman 21 j. Ber- iis 25 j. Koedijk en A. J. alhier. n: J. Stet 67 j. timmer- nde te H.H. Waard, en: M. Vos van Kapelle medenweg 47; L. Kwaad 'an Heerhugowaard naar 341; G. Oud echtgen. k van Koedijk naar v. d. 4a. :en: C. de Jongh naar G. Lap naar Huizen NH, tituut; J. Langedijk naar r; P. Hauwert naar Wa- J. H. Altena en gezin icum; H. H. Bouwmees- Castrlcum; A. J. Groen Muig naar Koedijk; S. "a naar Bergen NH.; A. iaar Heerhugowaard; H. aar Grands Rapids USA. Gulden Vlies te Alkmaar is gisteren de elfde R.K. Onder- wijxersdag gehouden, die georganiseerd is door de afdelingen Alkmaar-stad, Alkmaar-buiten, Hoorn en Den Helder der St. Augustinusvereniging. In het vroege morgenuur werd de jaar lijkse Onderwijxersdag begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen tot intentie van de deelnemers, in de St. Laurentius- kerk, door de Bisschoppelijke adviseur der Alkmaarse onder- wijxersdagen, de Zeereerw. Zeergel. Heer Rector Dr. F. Holthuixen, met assistentie van de Hoogeerw. Heer P. L. Ch. v. d. Meer, deken van Hoorn als diaken en de Zeereerw. Heer C. Vis, pastoor van Anna Paulowna als subdiaken. Het mannen- en knapenkoor onder leiding van de heer C. Hof, verzorgde de liturgische gezangen. Tijdens de H. Mis hield de Zeer eerw. Heer Rector B. J. Bot, geestelijk adviseur van de St. Augustinusvereniging, een korte predikatie. Het woord van Christus, „gaat heen en weest vruchtbaar", aldus de predikant, geldt zowel voor het natuurlijke als voor het boven natuurlijke leven. Na een parallel getrokken te hebben tussen de vruchtbaarheid in natuur en bo vennatuur, wees Rector Bot op de potentie die de Christen heeft tot bovennatuurlijke voortbrenging. Van onze activiteit hangt het af of er meer of minder genade aan anderen gegeven wordt. Door het volbrengen van Gods wil kunnen wij genade losmaken uit de hemel, en wij volbrengen Gods wil door stipte plichtsvervulling. Onderwij zers zijn allereerst persoonlijk heidsvormers. Wij moeten bidden en offeren voor hen die ons zijn toevertrouwd. De potentie die wij bezitten tot voortbrenging in de bovennatuurlijke orde, moeten wij verwerkelijken in stipte plichts betrachting. In 't Gulden Vlies, waar in het café-restaurant door verschillende uitgevers, groothandelaars en kleinhandelaren een interessante expositie werd gehouden van schoolboeken en leermiddelen, die de belangstelling trok van de deelnemers en deelneemsters aan de Alkmaarse onderwijzersdag, werd de ochtendbijeenkomst ge opend met een welkomstwoord van de voorzitter van het uitvoe rend comité, de heer J. A. Spigt, die zijn voldoening uitspraak over de grote opkomst der deelnemers. In het bijzonder heette de heer Spigt welkom de Deken van Hoorn, wethouder Bakker, de voorzitter van de contactcommissie der onderwijzersdagen, de heer van Leeuwen uit Den Bosch, de heren Mol en Ploeg, afgevaardig den van het N.O.V., de heer Knaap,, afgevaardigde van de Christelijke onderwijzersvereni ging, het hoofdbestuur van de St. Augustinusvereniging en de oud- voorzitter daarvan, de heer de Boer. de afgevaardigden van de afd. Amsterdam, de heren der schoolbesturen, de oud-inspecteur de heer Dun, en de inspecteuren, de heren v. d. Worp, Feringa en Vernooij. Na een dankwoord, ge sproken tot de predikant van de morgen en de dirigent van het zangkoor, beval de heer Spigt de tentoonstelling der leermiddelen in de belangstelling aan en dankte de heer Dijkstra voor zijn werk aan de voorbereiding van deze elfde onderwijzersdag. Van de wethouders Leesberg en van Slingerland en van het raads lid Mej. Kamphuys was bericht van verhindering binnengekomen. Rede Dr. Olierook. De hoofdschotel van de ochtend bijeenkomst werd gevormd door de rede van de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. A. A. Olierook, over het onderwerp; „Onze geestelijke uit rusting in tijden van geloofscrisis". In een uitstekend gedocumen teerde, magistrale rede, die even diepzinnig van inhoud was als kunstzinnig van vorm, hield Dr. Olierook de bijeengekomen onder wijzers en onderwijzeressen, reli gieuzen en leken, als christelijk levensideaal het evangelisch he roïsme voor, dat slechts kan uit gedragen worden door die paeda- gogen, die een juiste conceptie hebben van de menselijke per soonlijkheid. Het grootste probleem van het wereldgebeuren is de scheiding van de mensen in gelovigen en ongelovigen, in hen die vóór, en in hen die tegen Christus zijn. In onze tijd is de emigratie van geloof naar ongeloof helaas groter, dan de immigratie van ongeloof naar geloof, alle Roomse blijdschap en hoera-katholicisme ten spijt. Het christendom brokkelt af als de duinen aan de zee, althans daar, waar het hart van het christendom diende te kloppen. Europa is nog slechts christelijk in naam. Een christelijke elitebeweging als Frankrijk die kent en een stra lende jeugdbeweging zoals ons land die bezit, geven in dit opzicht nog enige hoop, maar het is een feit dat Europa wegglijdt van Christus. Tussen de werelden van geloof en ongeloof speelt zich de trage die van de twijfel af. Men spreekt van een geruisloze geloofsafval, maar voor het stadium der geruis loosheid komt het moment van de crisis. De geloofscrisis is een feit, niet alleen bij volwassenen, maar ook bij de pubere, zelfs bij de jongere jeugd. In de strijd om het behoud van het geloof nemen de onderwijzers en onderwijzeressen een sleutel positie in. Om die positie waardig te zijn dient men echter een zui vere conceptie te hebben van de menselijke persoonlijkheid. De menselijke persoonlijkheid is een veelzijdige diamant, waarvan de moderne wetenschap omtrent de mens, verworden tot verwer pelijke aberraties, al te vaak slechts één facet belicht wil zien. De ideale menselijke persoonlijk heid is een zelfbewuste eenheid als een schone afstraling van Gods wezen met de harmonieuze ver binding van zedelijk, sociaal, aesthetisch en individueel leven. En hoe verderfelijk het moderne existentialisme ook moge zijn, het heeft in de conceptie der mense lijke persoonlijkheid een goudkor rel der waarheid behouden, omdat het die als een eenheid voorop stelt. De moderne stroming van het vitalisme, een der laatste uitlopers van die wetenschappelijke syste men, die van de menselijke per soonlijkheid slechts een aspect be lichten, heeft de paedagogiek dich ter gebracht naar het katholicisme. Op de vraag „wat is het leven"? geeft het katholicisme antwoord. Wij aanbidden de levende God. Christus noemt zich het Leven. Het katholicisme is leven. De jeugd wil leven. Ons geloof met zijn machtige vitaliteit kan de jeugd dat leven geven. Wij, onderwijzers en onderwijzeressen, hebben hier een taak. zo groot, dat we er van duizelen. De jeugd DR. OLIEROOK komt in oppositie tegen het bour- geoisleven, dat de religie slechts ziet als een assurantiepolis voor de eeuwigheid. De jeugd wil het avontuur, het waagstuk om het waagstuk en de kans op onder gang neemt zij op de koop toe. Door het vitalisme, dat het heroïs me predikt, is deze levensdrang opgevangen. Het nazisme kwam op en ging onder, maar de geest ervan leeft nog altijd. De Held heeft het genie vervangen. Laten wij waakzaam wezen, want het heroïsme, door het vitalisme ge kweekt, is uitermate onchristelijk. Nietsche verweet het Christendom de perversering van het leven, maar de decadentie is begonnen, toen men begon geloof en cultuur te scheiden. De schuld van de decadentie ligt niet bij het Chris tendom. Maar wel dienen wij ons af te vragen of wij steeds naar onze aloude en immers steeds nieuwe beginselen hebben ge leefd. Dat het communisme begroet kan worden als een verlossing, zou ons moeten verbijsteren. Wij heb ben die verlossing niet overbodig gemaakt. Berdjajef zegt, dat het communisme alleen maar moge lijk is omdat het Christendom zijn plicht heeft verzaakt. Evangelisch Heroïsme. Is in ons nog kenbaar de doods verachting der eerste martelaren, de forse stap van de kruisvaar ders? Dragen wij het beeld van Christus onvermengd door het leven? Of hebben wii ons al te zeer verzoend met de opvattingen van de moderne wereld, die ons omringt? De publieke opinie is de konin gin der aarde en wij zijn haar dienaren. Wij leven zoals mén leeft; wij zijn zoals mén is. Wij trekken ons terug op enkele brug- gehoofden, zoals het initiatiefloze Amerikaanse leger aanvankelijk in Korea deed. Volgen wij dat leger echter ook in zijn triomf. St. Franciscus heeft 't heroïsche levensideaal verwezenlijkt. Hij heeft de publieke opinie vertre den. Door de magische kracht van zijn voorbeeld bracht hij de nieu we evangelische gedachten tot leven. Hij is het type der groot- menselijkheid. Maken wij echter onderscheid tussen de romantische en de historische Franciscus. Wij bejubelen de troubadour van de liefde, de zanger van het zonne lied, maar Franciscus was ook de overgegeven boeteling, de bruide gom van Vrouwe Armoede. In onze tijd moeten wij tegen over het heroïsch ideaal van het Vitalisme het heroïsch ideaal van het evangelie stellen. Dit helden dom is niet gelegen in het ver beten ondergaan van het noodlot in een geest van wanhoop, maar in de opoffering aan God in de geest van hoop. De heroïek van het evangelie is zowel de held haftigheid van de martelaren, als die van de huisvaders, die offeren voor hun kinderen, zowel die van de missionaris als die van bruid en bruidegom, die elkaar eeuwige trouw beioven. Deze heldhaftigheid, deze grote stuwing naar de ideale persoonlijkheid wordt niet alleen gekenmerkt door actieve deugden, maar evenzeer door passieve, als ootmoed en ge duld, die de. vruchten zijn van hardnekkige innerlijke strijd. Zo kennen wij, christenen, ook het lijdensheroïsme, waardoor de pas sieve deugden een dynamische kracht krijgen. In de synthese van actieve en passieve deugden ver toont zich het beeld van de ware held en heldin. Christus houdt geen rekening met de publieke opinie. Hij is de heros, die telkens weer blijk geeft van zowel actieve als passieve deugden. Ook het Lam ter slachtbank geleid zonder kracht, is de heros van het evan gelie. Ook van zijn apostelen heeft Hij dat heroïsme geëist. Wij moeten de jonge mens de heroïek van het evangelie voor houden. Het schild des geloofs en de helm des heils zij onze wapen rusting. Dit is een heerlijke taak. De paedagogie is de ars artinm, en in die naam is de grootste taak uitgedrukt van de onderwijzer, die een kunstenaar van mensenzielen is. Aan dat kunstenaarschap wor den in deze tijd van geloofscrisis hoge eisen gesteld. Wij zijn de architecten van het christelijk ge bouw der toekomst. De vlam van de onderwijzer is het licht voor het kind. Opvoeden is uitstralen van per soonlijkheid, want het is een on ophoudelijke dialoog van ziel tot ziel. Wat wij zijn is het voornaam ste, want vooral door ons voor beeld voeden wij op. Wij moeten zijn: persoonlijkheden, gedrenkt in Christus' Bloed en doordrongen van Gods genade. Dan zal wat wij geloven, hopen en beminnen, ook door het kind geloofd, gehoopt en bemind worden. Als ge de juiste conceptie hebt van de menselijke persoonlijkheid, dan zal worden verwezenlijkt: „Zij die anderen hebben onderwezen, zullen schit teren als sterren aan het firma ment". Middag-bijeenkomst. In de middagbijeenkomst, waar voor op het programma stond het optreden van de „Ghesellen van de Spelewei", met de moraliteit „Elekerlyc", in de bewerking van Jan Engelman en van „De klucht van Mr. Pieter Pathelijn", moest de voorzitter van het uitvoerend comité tot zijn spijt meedelen, dat het de „Ghesellen" niet mogelijk was, de twee genoemde stukken op te voeren, omdat de vervuiler van de hoofdrol door ziekte ver hinderd was op te treden. Niette min brachten de Ghesellen van de Spelewei des middags een ge varieerd en kunstzinnig program ma van klein-toneel, voordracht en muziek, waarna de heer Spigt met woorden van dank en af scheid, deze uitstekend geslaagde Alkmaarse onderwijzersdag sloot. Onder zeer grote belangstelling hield de Provinciale afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen Woensdag in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar haar al gemene vergadering. Mevrouw Vis-Leguit uit Ven huizen de presidente, heeft in haar openingswoord de nadruk gelegd op de taak, die de organisatie in deze moeilijke tijd heeft. Wij moe ten ons niet door de zorgen laten terneer drukken. Dit wil niet zeg gen, dat wij zorgeloos moeten zijn, maar dat wij bewust leven. Vele jonge mensen hebben hun over wicht verloren; zij hebben geen basis meer, zij zoeken de zin van het leven niet meer in hun werk, maar in hun vrije tijd. Voor hen moeten w;j trachten, weer inhoud aan het leven te geven. In dit verband herinnerde mevr. Vis-Leguit aan de rede. die mevr. Van der Sluis-Fintelman verleden jaar heeft gehouden over de Ver enigde Naties. Zij drong er bij de afgevaardigden op aan, dit sei zoen bijeenkomsten te beleggen, waarop onderwerpen als Verenig de Naties, Wereldvoedselraad, We reldgezondheidsraad worden be handeld. Wij moeten meer besef kweken, dat wij niet alleen op de wereld zijn. En nodig daarbij de mannen ook maar uit, raadde zij haar toehoorsters aan. Medegedeeld werd, dat van 12 tot 17 Februari 1951 in Het Wapen van Heemskerk te Alkmaar een Kledingtentoonstelling zal worden gehouden, waar, in samenwerking met fabrikanten e.d. kleding en schoeisel zullen worden getoond, die doelmatig en degelijk zijn. Tot nieuw bestuurslid in de va cature mevr. Bakker-Groot te Hauwert werd gekozen mevr. Bur ger-De Leeuw te Oostwoud. De heer Julius Ingerman uit Haarlem hield een zeer interes sante lezing over „Emigratie", waarin hij waarschuwde voor mis lukkingen. De emigrant dient vooraf wel degelijk te overdenken, 'wat hem te wachten staat. Er wordt hier iets afgebroken en elders moet opnieuw opgebouwd worden. Wie hier 'n stoere werker is, is daarom nog niet altijd ge schikt voor emigratie. Men dient rekening te houden met de levens omstandigheden elders en de men taliteit van andere volkeren. De keuze van 'n levensgezellin is voor de emigrant van het grootste ge wicht; daarvan hangt het al dan niet slagen als emigrant voor 'n groot deel af. 'n Goed Nederlan der, die tevens 'n goed Christen is aldus spr. zal slagen in den vreemde. WIE WORDT DE 7000ste? WIERINGERMEER. Blijkens onlangs gepubliceerde cijfers be droeg het aantal inwoners van de gemeente Wieringermeer op 31 Augustus 1950: 6783. Derhalve scheiden ons nOg slechts 216 personen van het ronde getal 7000. Hierbij kan worden opge merkt dat gedurende de Augustus maand de toename 65 bedroeg. De werkzaamheden aan de Sluis te Veere, die in het begin van 1951 geheel vernieuwd zal zijn, vorderen goed. De foto toont een overzicht van het werk. (Van onze redacteur) DEN HELDER. Wij vergeten vlug, misschien wel te vlug. Vooral wanneer het gaat om feiten, die eigenlijk niemand mag vergeten, omdat daarin geschiedenissen liggen, die eeuwenlang stof tot nadenken zullen geven. Zulk een feit is de redding geweest, die Hr. Ms. torpedojager „Tjerk Hiddesz" in 1942 heeft kunnen verrichten, waarbij ongeveer duizend guerilla- strijders, vluchtelingen, vrouwen en kinderen, van het door de japanners bezette Timor konden worden gehaald. ALKMAAR. Voor de Alk- jt.taarse politierechter moesten Woensdagmiddag terecht staan de directeuren van de melk fabriek Eureka te Binnenwij- zend en van Neerlandia te Stompetoren. De eerste, W. P., werd ervan beschuldigd dat hij aan de slijters van zijn fabriek, speciaal de groep Eensgezind heid te Enkhuizen, een afhaal- vergoeding van 0.05 per 100 I liter had toegekend, terwijl de melk helemaal niet werd afge haald, doch door de fabriek franco thuis werd bezorgd, met dien verstande, dat de bussen voor de slijters in veel gevallen werden afgezet in hun wijk. Daardoor was de melkprijs voor deze mensen goedkoper komen te liggen dan voor an dere slijters. Het ging om een hoeveelheid van 1.550.000 liter. Dat was volgens de directeur allemaal een gevolg van de toe standen uit de oorlog, toen de melk op een centraal punt werd bezorgd. De officier van iustitie, mr. Vellinga, kon met de gang van zaken geen genoegen nemen en eiste een boete van 80 gulden of een gevangenisstraf van 20 da gen, de laatste door de direc teur uit te zitten. Het vonnis werd een boete van 60 gulden of 20 dagen. Bij Neerlandia lag de zaak schijnbaar even anders. Hier verklaarde de directeur, H. D dat de fabriek als het ware door de slijters gedwongen werd. de vergoeding te geven. Deze be- Wanneer men de opvarenden van de bodem ernaar vraagt zijn ze die drie enerverende tochten bijna weer vergeten. Er heeft zich teveel afgespeeld in die jaren liggend tus sen 1940 en 1945, teveel om te kun nen onthouden voor henzelf en te veel, wat zij liever niet willen ont houden. Maar hoe ging het toen: de Mari nestaf had eindelijk hoe zal al tijd een raadsel blijven bericht binnengekregen, dat op Timor on geveer duizend personen zaten, die wanneer zij niet zouden worden afgeihaald, ten dode waren opge schreven. Daarbij waren enkele honderden militairen, die hadden gezworen zich nooit aan de Jap over te geven, tenzij gesneuveld. Daarbij waren ook vluchtelingen, Portugezen, Inlanders, Nederlan ders en Australiërs, maar ook een groot aantal vrouwen en kinderen. Hoe ze het hebben klaargespeeld is het zoveelste oorlogsgeheim of -raadsel, maar zij hadden een radiozender in elkaar kunnen zet ten en na lange dagen en nachten van zenden werden zij in het ver re Australië gehoord. Al die tus senliggende tijd hadden zij zich in de binnenlanden schuil weten te houden, maar de nood steeg hoger, er was praetisch niets meer en wanneer er niets zou gebeuren, dan waren zij ten dode opgeschreven, gavangengenomen hetgeen onher roepelijk een vreselijke dood zou betekenen, of van ontbering om komen. De sprong Op 10 December echter waagde de Tjerk Hiddesz de sprong naar het onbekende avontuur, dat de redding van deze duizend opgeslo- tenen in feite betekende. Wat er echter voor training aan vooraf is gegaan bleok wel aan de uitsteken de discipline, die er aan boord heerste, toen men het eiland ge naderd was. Dit naderen op zich was al een groot risico, omdat men zonder behoorlijke gegevens moest varen langs een rotsige kust, die bovendien goh eel in het duister was gehuld. De commandant de toen malige Itz I W. J. Kruijs beschik te slechts 'over een vrij behoorlijke silhouet-kaart van de gehele kust. Radiografisch had men met de guerilla's afgespoken, dat op het strand drie vuren zouden worden onstoken en daar was, nadat men op enkelei mijlen afstand van de kust was gekomen het kijken naar. Men wist intussen echter niet, dat de guerilla's de grootste moei te hadden om deze vuren te ont steken, omdat het regenachtig weer was. Maar ook nu was het geluk met hen en op die seinen kon de Tjerk Hiddesz de sloepen uitzetten naar het strand, waar de honderden waren saamgedromd om de gewon den en uitgeteerde zieken. Men kan slechts denken, hoe de ontvangst van de Nederlandse Ma rine mannen daar op het strand was en het weerzien met de eigen mensen. Driemaal Tot driemaal toe moest de torpe- dobootjager deze tocht maken om allen veilig naar Australië te kun nen brengen en op al deze tochten is er van daadwerkelijk gevaar I geen sprake geiweest. Zo ja, dan zou de ramp met al die vluchtelin gen boven de normale rol niet te overzien zijn geweest. Voor dit werk heeft de Regering het ereteken met gesp „Timor 1942" ingesteld en Woensdagmor gen stonden tien mannen van de vroegere opvarenden van de Tjerk Hiddesz aangetreden op Hr. Ms. Wachtschip Neptunus te Den Hel de om uit handen van de comman dant kapitein ter zee D J. Kom mer het ereteken in ontvangst te nemen. De Commandant herinnerde .aan Toneeluitvoering D.W.O. MIDDENMEER. In aanslui ting op ons vorig bericht kunnen wij thans mededelen, dat het toneel stuk „Kinderen van ons volk" op Zondag 22 Oct. door D.W.O. voor het voetlicht gebracht zal worden. Het ligt verder in de bedoeling dit seizoen drie uitvoeringen te ge ven. Hiervoor kan men zich abon neren. De prijs hiervan zal uiterst laag gehouden worden om iedereen in de gelegenheid te stellen deze uitvoeringen bij te wonen. Dezer dagen zullen de parochianen per cireulaire nadere bijzonderheden vernemen. deze tochten, aan de risico's die er werden gelopen en aan de grote zelftucht, die ieder lid van de be manning zich had opgelegd, om alles absoluut geheim te houden. Aan dit alles schreef kolonel Kom mer de gelukkige tochten toe, die aan honderden ten dode opgeschre- venen het leven deden behouden. Het was dan ook geen wonder, dat hij deze tien en al de anderen, die eveneens het ereteken ontvingen of nog zullen ontvangen, ten voor beeld stelde aan de jongeren, die thans de vloot bemannen. Door kapitein ter zee D. J. Kom mer werd tenslotte aan de volgende Marinemannen het ereteken „Ti- mor 1942" uitgereikt; lt.z. techni sche diensten I M. Deutekom, ad judant P. J, H. Nelissen, de ma joors S. Spoel, J. Slicker, J. E. Nordman, de sergeanten J. J. de Loos, G. P. Pieters en de korpo raals C. Main en F de Lange. Er zijn vele grootse daden ver richt in de voorbije oorlog en er worden nog steeds roemrijke wa penfeiten uitgevoerd, waarover boekdelen te schrijven zijn. De mannen, op wie dit alles betrek king heeft zeggen er zelf weinig van, omdat zij dit alles niet nodig j vinden. Ook eretekenen woeden talrijker, naarmate er over de ge hele wereld moet worden opgetre den tegen aanvallers, rustverstoor ders en agressieve landen. Doch bovenaangehaalde feiten zijn daar bij eveneens vermeldenswaardig, omdat op dat kleine stukje van de wereld duizend mensen zouden zijn omgekomen zonder meer, ware het niet, dat een gebrekkige radio verbindingen maakte met de vrije wereld en een torpedobootjager bij nacht en ontij honderden mijlen voer, om hen uit die hel te gaan verlossen. Misschien erg simpel in verhou ding tot alles wat er gebeurde en nog te gebeuren staat. Doch waard, om niet te worden vergeten. OOGSTDANKDAG WORDT UITGESTELD MIDDENMEER. Evenals voor gaande jaren zou ook dit jaar weer, de tweede Donderdag in November de Oogstdankdag gehouden worden. Hiervoor was reeds een mooi toneel stuk uitgezocht n.l. „Graankorrel- tje" van Jac. Schreurs. De repeti ties stonden onder de bekwame leiding van de heer F. 't Hoen. Er kwam echter een kink in de kabel daar de heer 't Hoen niet langer de leiding op zich kon nemen, aan gezien hij door het beroepstoneel voorlopig geheel in beslag genomen wordt. De Raad van Overleg heeft thans besloten de Oogstdankdag uit te stellen tot Donderdag 30 Nov. waarbij getracht zal worden op korte termijn een bekwame regis seur voor dit moeilijke stuk te vin den. CRASDROGERIi WIERINGERMEER. Momen teel wordt ernstig gewerkt aan plannen tot stichting van een gras drogerij in de polder. Naar verluidt heeft men Wieringerwerf als plaats van Vestiging gekozen. UITBREIDING AANTAL SMEDEN WIERINGERMEER Na het we der droog vallen van de Wieringer meer is. op grote schaal een onder zoek ingesteld naar de mogelijk heid en wenselijkheid tot uitbrei ding van 't aantal smeden in deze polder. Elk der drie dorpen telt thans een landbouwsmederij, terwijl in het nog te stichten „vierde dorp" in het oostelijk deel van de polder eveneens een smederij is geprojec teerd. Hiervoor heeft zich reeds een gegadigde aangemeld. Het zuidelijk deel van de Wierin germeer zal een smederij krijgen, die is geprojecteerd op de plaats waar het Wagenpad en de Medem- blikkersluisweg bij elkaar komen, niet ver van de Hoornse brug. Door het kantoor Alkmaar van de Kamer van Koophandel en Fa brieken is thans aan de heer J- B. Koop te Wieringerwerf vergunning verleend op dit punt een smidsbe drijf te vestigen.- Voor de landbouwers in het zui delijk deel van de polder zal dit <->en belangrijke verbetering bete kenen. VERGUNNING VERLEEND WIERINGERMEER, Door B. en W. werd aan de heer C. Omis, thans tijdelijk woonachtig te De Haukes, vergunning verleend tot 't herbouwen van zijn ten gevolge van de inundatie verwoeste woning aan de Havenweg te Wieringer werf. Aan het Loonploeg en -maaibe- drijf J. G. Wolfs te Slootdorp werd vergunning verleend tot het bou wen van een garage op het Indus trie-terrein aan de omgelegde Ha venkade te Middenmeer. Het bestuur van de Kath. Boeren leenbank ontving vergunning tot 't bouwen van een kantoor met wo ning aan de Brugstraat tegenover Hotel Smit te Middenmeer. VAKONDERWIJS WIERINGERMEER. Velen benutten de lange winteravonden om hun kennis te verrijken. Maan dagavond vond de eerste les plaats van de Vaktekenschool in een der lokalen van de Wieringermeer- school te Slootdorp. Een 21-tal leer lingen heeft zich aangemeld voor deze school, welke onder auspiciën staat van de afdeling Wieringer meer van de Vereniging to Bevor dering van het Vakonderwijs in West-Friesland. Door de Stichting voor Land- en Tuinbouwonderwijs zal deze winter weer 'n cursus voor motorenkennis worden georganiseerd. Geslaagd WIERINGERWERF. De heer F. L. van Setten behaalde te Am sterdam het Vakdiploma Schoen winkelier. De heer van Setten is werkzaam bij de fa. G. Bronner alhier. Bedolven onder xakken graan SLOOTDORP. Dezer dagen raakte de heer Edens uit Sloot dorp bedolven onder een stapel zakken met graan, die kantelde. Aanwezigen schoten direct toe om hem te bevrijden. De heer E. klaagde over inwendige pijnen, maar er werden geen lichaams delen gebroken. Vaktekenschool SLOOTDORP. Maandag be gon te Slootdorp de avondvak- tekenschool van de Ver. ter be vordering van het Vakonderwijs in Westfriesland. De belangstelling was groot, getuige de 21 cursis ten die dit jaar de lessen volgen onder directie van de heer H. A. Bakker te Slootdorp. KAASHANDEL TREKT AAN 'T LANGSTE EIND Op 5 November 1949 (de datum van de afschaffing der kaasdistri butie) werd aan alle voorraadhou- ders van kaas door het bedrijfs- schap voor zuivel een heffing opge legd van 27 cent voor elke kilo kaas die zij in voorraad hadden. Het scheidsgerecht voor de voed selvoorziening te 's Gravenhage heeft thans de heffing van 27 cent pep kilo vernietigd. Sommige kaas handelaren, die reeds een groot deel van het aanvankelijk verschuldigde bedrag hebben betaald, zullen dus de gestorte bedragen weep terug krijgen. droeg hier ƒ0.30 per 100 liter. Het was alles tegen de zin van de heer D. gegaan, maar hij kon er werkelijk niet onderuit. In al die jaren was de vergoeding op gelopen tot een bedrag van 9000 gulden ruim. Eigenlijk bleek het hier een kwestie van de fabriek Wilhelmina. aan de Ber- gerweg, te betreffen, welke sinds geruime tijd door Neerlan dia is overgenomen. De eis luid de 300 gulden of 30 dagen. De politierechter vonniste met een boete van 250 gulden of 30 da gen. AUTONOMIE GEVRAAGD DJAKARTA, 5 Oct. (Aneta). Dinsdag kwamen te Djakarta twee Atjehers aan, die leiders en volks vertegenwoordigers in Atjeh ver tegenwoordigden. Zij hebben de regering der republiek Indonesië een ultimatieve resolutie aange boden, waarin voor Atjeh autono mie en de status van provincie wordt gevraagd. Indien wordt er in het schrij ven gezegd de regering dit ver zoek niet inwilligt, kunnen de aan bieders van het petitionnement niet instaan voor het volk en zul len de ambtenaren en de volkslei ders hun ambten neerleggen, welk voorbeeld door vele lagere ambte naren zal worden gevolgd. Benoeming SLOOTDORP. De heer J. Bij post, alhier, werd door het hoofdbestuur van de P.T.T. be noemd tot voorman der bestellers. PAARDENSPORT TE ALKMAAR ALKMAAR. Nog slechts eenmaal is er dit jaar gelegen heid tot het bezoeken van paardencourses op het Sportpark te Alkmaar, namelijk op Zondag 7 October a.s. Het bestuur van de paarden- sportvereniging „Vooruit" heeft kans gezien om voor deze laat ste course een aantrekkelijk programma samen te stellen. Naast de nummers over de lange afstand en de kortebaan- draverij in heats, trekt in het bijzonder de aandacht de twee kamp tussen de oude rivalen, de heren amateurrijders Caste- lein (Friesland) en Hibma (Groningen). Beiden zijn er bij zonder op gesteld de uitgeloofde beker in hun bezit te krijgen. Het grote aantal ingeschreven paarden, n.l. 128, waarvan 36 voor de kortebaan, benevens de mogelijkheid dat een of meer courses gesplitst moeten wor den, maakt het noodzakelijk, dat de wedstrijden om één uur een aanvang nemen. Het voor deel van dit vervroegde aan- vangsuur is ook, dat de wed strijden nu tijdig zullen zijn af gelopen. OP EN OM DE BEURS WIERINGERMEER. De Mid- denmeerse beurs had Woensdag de primeur van twee nieuwe motor voertuigen. De eerste was dg vóór de oorlog zo bekende en laat ons ook gerust zeggen zo beroemde bleine DKW personenauto type standaard, die destijds voor nog geen duizend gul den te koop was. De hier door de fa. Droog gedemonstreerde wagen, gefabriceerd in de Russische zone en juist gisteren geïmporteerd, is tot in de kleinste bijzonderheden een getrouwe copy van het model 1939. Zelfs de houten met zeildoek beklede carrosserie is precies het zelfde gebleven; de voorwielaan drijving, motor, vering, en benzine verbruik eveneens. Maar voor de zakenman is de prijs helaas ook al ruim verviervoudigd. De tweede nieuwigheid was de Primus Diesel tractor, ook al van Duitse herkomst. Deze tractor ziet er met de tot zitplaatsen uitgebouw de keurige achterspatborden en de spatborden boven de voorwielen vrij luxueus uit. De hier door de fa. Cremers gedemonstreerde Primus was een 3 cyl., de zwaarste van de serie die ruim 28 Pk. produceert. De electrisch startbare motor is uitgerust met Bosch pomp, sproeier gloeibougie's. en koplampen. De tractor heeft 5 versnellingen waar mede 26 km. p. u. kan worden ge haald. De wielbasis is 180 en de spoorbreedte verstelbaar van 125 tot 145 cm. De modellen P 24 en P 18 zijn beide tweecvlinders en ontwikkelen resp. 24 en 18 pk, maar zijn verder nagenoeg hetzelfde uitgevoerd. Riemschijf en aftakas maken ze voor allerlei werkzaamheden ge schikt. In Finland is men ijverig bezig met de voorbereidingen voor de Olympische Spelen, die in 1952 gehouden zullen worden. De foto toont het Olympisch Stadion te Helsinki, waar de voet balwedstrijden en athletiekduels zullen plaats vinden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3