Een productieve oefenwedstrijd van voorlopige Oranjeploeg De algemene staking in Oostenrijk mislukt DE GESLOTEN POORT Almelo; van Ned. elftal - Middlesex 4-1 Magisch vierkant op dreef met uitstekende binnenspelers Van Melis was niet ideaal Courses te Duindigt Beursoverzicht Het Nederlands elftal 'n Geheim agent Zwitsers elftal speelde gelijk Koffie is duur geworden.... Arubaanse staten leden protesteren Naar wij vernemen: Buitenlands overzicht 2 bietenrooie Bakkersknechl een ervaren R.K. kinderjuffroi R.K. hulp i. d. huis NET MEISJE DONDERDAG 5 OCTOBER 1950 Het voorlopig Nederlands Elftal heeft z'n oefenwedstrijd tegen het (verzwakte) Middlesex Wanderers gewonnen met flinke cijfers. Toch zullen er weinigen onder de 35.000 toeschouwers zijn geweest, die durfden zeggen: „dit was nu het elftal waarop we na de nullen wachtten". Zeker is er door velen verdienste lijk gespeeld, maar de wedstrijd bleef beneden het internatio nale peil. Vooral enkele nieuwelingen vielen uit de toon en zij moesten toch eigenlijk het nieuwe elftal mee uit de sloot op de veilige (Burg)wal brengen. Bovendien moet men bij de beoordeling van het geleverde spel in deze ontmoeting nog het feit in aanmerking nemen, dat de tegenstand van de Engelse amateurs vrij gering was. Hier en daar, wij denken aan doel man Bennet, rechtsback Aston en de beide binnenspelers Hors- ly en Phebey, vertoonde de ploeg der gasten sterke punten goede laag langs de grond ge speelde passes aanval na aanval werd opgebouwd, deed vermoe den dat ook een sterkere tegen stander voor menig onoplosbaar probleem had komen te staan. Toch was deze linie verre van gaaf te noemen. Want in de eer ste plaats voldeed midvoor van Melis volstrekt niet. Gedurende de eerste helft zagen wij letter lijk niets van hem. De kleine aanvalsleider van Eindhoven stelde zich wel steeds goed op, doch wanneer het op handelen aankwam had hij te veel tijd nodig om gevaarlijk voor doel en ook het veldspel was soms man Bennet te kunnen worden en van spelverdelen was geen sprake. Een enkel schot, dat in deze periode van zijn schoen kwam, miste de juiste richting. Na de hervatting kwam hij er beter in en ten slotte maakte hij met een werkelijk zeer mooi schot het derde doelpunt, maar menig toeschouwer zal de naam van Roosenburg en diens hui dige productiviteit op de lippen hebben gehad. De andere debu tant in de voorhoede, de Graaf (Limburgia), begon zwak, maar in de loop van de wedstrijd her stelde de snelle Zuiderling zich volkomen. goed, maar over het geheel ge nomen was het een matig elftal, dat er vooral voor doel weinig van terecht bracht. Terlouw en Kraak speelden een goede wedstrijd, hoewel de Stormvogel wel een paar maal verkeerd timede. Van de beide nieuwelingen in de verdediging heeft de Blauwwitter Mesman wel voldaan, doch de dekking van de buitenman werd door hem vaak op riskante wijze ver waarloosd evenals trouwens van Tuyl dit aan de andere kant deed. Bovendien bleek de Eind- hovenaar, van huis uit spil, te traag in dit milieu en het ver wonderde dan ook niemand, dat hij na de hervatting werd ver vangen door van der Klink van Hermes DVS. Deze pakte de zaak onmiddellijk energiek aan, steide zich goed op en vormde zodoende, mede door zijn goede wegwerken, met Terlouw en Mesman een verdienstelijke ver dediging. In de middenlinie was het wederoptreden van Van Schijndel niet zoals velen dat misschien hadden verwacht, maar toch heeft de lange Schie dammer bewezen dat hij zich op de rechtshalfplaats in het inter nationaal voetbal nog uitstekend thuis voelt. Stoffelen, onvermoeibaar Het was prettig te constate ren, dat Oranje's aanvoerder zich volkomen heeft hersteld van de inzinking, waarvan hij aan het eind van het vorig sei zoen last had. Overal waar in het middenveld hulp geboden was. was de onvermoeibare Stoffelen en menig duel wist hij m zijn voordeel te beslissen om dan met een goede pass zijn voorhoede aan het werk te zet ten. Van de Nederlandse aanval gmz kracht uit. Ook hier moet echter weer worden vermeld, dat middenlinie en verdediging van Middlesex geen al te groot struikelblok vormden, maar de wii ze waarop vooral door het uitstekende spel van Rijvers met Lenstra op schot Behalve Rijvers was ook Len stra. ondanks zijn geringe acti viteit als verbindingsschakel tussen middenveld en voorhoede in uitstekende vorm. Abe had er kennelijk zin in en zijn beide doelpunten, de eerste met een juweel van een kopbal uit een corner van Clavan, de tweede met een fraai schot uit een haar scherpe pass van Rijvers, waren van de allerbeste kwaliteit. Cla van heeft nog nooit gefaald en ook in deze wedstrijd haalde hij weer een voldoende, maar zijn schot is de Hagenaar de laatste tijd kwijt. Behalve de individuele pres taties was het spel van de ploeg als geheel na een aarzelend be gin hoopgevend. In de verdedi ging mankeerde wel het een en ander aan de dekking en achter de voorhoede ontstonden nog al eens grote gaten door het niet dadelijk meekomen van de kant- halves, doch verder zat er wel vaart en stootkracht in het elf tal. Over het verloop van de wed strijd kunnen we kort zijn. Na wat zoeken en tasten in de eer ste minuten kwam de bonds- ploeg los en na ruim een kwar tier opende Lenstra de score met een kopbal uit een goed door Clavan genomen hoekschop. Nog geen half uur was gespeeld toen de Graaf de stand op 20' bracht. Een voorzet van Clavan werd rakelings door het hoofd van de springende Lenstra ge mist. De Limburger schoot de bal in volle ren in en via de toppen van de Engelse keeper vloog het leder in het doel. Na de hervatting kwamen de Brit ten sterk opzetten en na een kwartier passeerde rechtsbuiten Major Kraak onhoudbaar met een felle schuiver. Even zag het er naar uit, dat Middlesex Wan derers nog een gelijk spel of meer zouden forceren, maar toen van Melis een goede center van Rijvers op de juiste wijze af werkte en de stand op 3-1 bracht, was het gedaan met de Engelsen. Drie minuten voor het eindsignaal van de uitnemend leidende scheidsrechter Ausum maakte Abe er met een ver on houdbaar schot in het uiterste linker bovenhoekje 4—1 van VRIJDAG 6 OCTOBER HILVERSUM 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; l 402 M.: 7.00— - 7.15 gewijde mu ziek; 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gram.muz.; 9.15 voor de zieken 9.30 waterstanden; 9.35 gram.muziek; 10.30 morgendienst; 11.00 tenor en piano; 11.30 amusementsmuziek; 12.00 gram-muz.; 12.30 mededelin gen; 12.33 Metropole-orkest; 13.00 nieuws; 13.15 mandolineanuziek; 13.45 gram.muz.; 14.40 voordracht; 15.00 militaire kapel; 15.20 gram. muziek; 15.40 voordracht; 16.00 vo caal ensemble; 16.30 twee piano's; 17.00 „Dat wil ik horen"; 17.30 vocaal kwartet; 17.45 Friese uit zending; 18.00 gram.muz.; 18.15 ,,Om het behoud van het vaderlijk erf deel", causerie; 18.30 gram.muziek; 18.45 geestelijke liederen; 19.00 nieuws en weerberichten; 19.15 regeringsuitzending; 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 omroeporkest en solist; 20.55 „Ge zin en school", causerie; 21.10 gram. muziek; 21.25 Utrechts Sted. Ork. en koor; 22.00 „Het vraagstuk West-Europa", causerie-; 22.15 pianorecital; 22.30 boekbespreking; 22.45 avondoverdenking; 23.00 nieuws; 23.1524.00 gram.muziek. HILVERSUM H, 298 M.: 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 ochtendgymn.; 7.30 gram.muz.; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gram.muz.; 8.50 voor de vrouw; 9.00 gram.muziek; 10.00 „Kinderen en mensen", cau serie; 10.05 morgenwijding; 10.20 gram.muz.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 sopraan en piano; 11.05 radio- feuilleton; 11.25 orgel en zang; 12.00 politieorkest; 12.30 mededelingen; 12.33 sportpraatje; 13.00 nieuws; 13.15 kwartet; 13.45 gram.muziek; 14.00 voor de vrouw; 14.20 kamer orkest; 15.00 voordracht; 15.20 Dis co-causerie; 15.50 gram.muziek; 16.30 voor de jeugd; 17.00 klein koor; 17.20 muzikale causerie: 18.00 nieuws; 18.15 felicitaties; 18.30 voor de strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 10.15 felicitaties; 19.30 „Wat met de kerk?", causerie; 19.50 berichten; 20*00 nieuws; 20.05 boek bespreking; 20.10 vrouwenkoor; 20.35 „Twijfel en zekerheid", cau serie; 21.00 verzoekprogramma; N..30 Aetherforum; 22.00 buiten land; overzicht; 22.15 dansorkest: 22.40 „Vandaag", causerie; 22,45 Avondwijding; 23.00 nieuws; 23.15 „Huwelijk van a tot z", causerie; 23.3024.00 gram.muziek. Het eerste Nederlandse doelpunt in de wedstrijd Voorlopig Ned. Elftal-Middlesex Wanderers is door Ahe Lenstra met een kopbal gemaakt. Doelman Bennett heeft het nakijken. Van links naar rechts: de Engelse spil, van Melis, Bennett en scheidsrechter van Aussem. De uitslagen van de draverijen te Duindigt luiden: Navarraprijs 2100 m.: 1. On of Eve 3.15.4 (1.32.2), 2. O Marijke 3.15.8, 3. Octavianus 3.15.8; tot.; w. 27.30, pl 6.20, 2.90, 6.40, k. 9.30, cov. 3.70] Nebraskaprijs 2060 m.; 1. Mon- dragon 2.58.8 (1.27.6), 2. My Dar ling 2 59.4, 3. Linottes 3.00; tot.: w. 6.60, pl. 2.10, 2, 1.80, k 25.10, cov. 6,20 Nevadaprijs 1560 m., Ie serie: 1. Oviedo a 2.17 4 (1.30.4), 2. Monte Carlo d 2.18.6," 3 Leonidas g 2.19.4; tot w. 2.30, pl 1.50, 3.90, 2.30, k. 6.20, cov. 20.40.' 2ei serie: 1. Nike van Hollo 2.20 (1.29 7), 2. Lexington 2.20, 3. Miss Zelda 2.20.1; tot. w 7.70, pl 3.60, 2.90, 3.10, k 9.90, cov. 6,40. Finale; "1. Lexington 2.17.9 (1.28.1), 2, Nike van Hollo 2.18.1, 3 Oviedo a 2.18.9; tot. w 9.10, pl 1.7Ó 2,40, 1,40, k. 34, cov. 7.20. Niagaraprijs 2460 m.: 1 Mientje Deter 3,40.9 (1.29.1), 2. Lazuur 3.41, 3. Kalumet Axkit 3.44 2; tot. w. 4, pl. 1.50, 2.30, 1.30, k. 43]10. cov 9.10. Neiptunusprijs 1200 m.: 1. Propo sal 1 23,4, 2. Bellatrix, 3 Aman; tot. w. 2.70, pl. 1.30, 1.30, 2,10, k. 2.20, cov. 4,80 Totale omzet f37120. WERELDRECORD VAN FANNY BLANKERS ERKEND De Internationale Athletiek Fe deratie, da LAAF, heeft de tijd van 24.2 sec., waarin onze landgenote Fanny Blankers-Koen op'29 Juni jl te Brescia de 220 yards aflegde, als wereldrecord gehomologeerd. Het oude record stond sedert Februari van dit jaar op naam van de Australische sprintster Marjorie Jackson met 24.3 sec. Fanny BlankeirsKoen heeft gis teravond deelgenomen aan de wed strijden bij kunstlicht van Birch- field Harriers. Zij won de 100 m. een invitatienummer in 11.8 sea L.S.K.-ERS TERUG VAN ROME-BEDEVAART De manschappen van de verschil lende commando's van de Ned. Luchtstrijdkrachten, die een bede vaart naar Rome hebben gemaakt onder leiding van majoor-aalmoeze nier Vroom, zijn gisteren na te Nij megen te zijn aangekomen, weer naar hun verschillende garnizoens plaatsen vertrokken. Te Castel Gandolfo waren de mi litaire bedevaartgangers door de Paus in audiëntie ontvangen. De Paus heeft zich in de Duitse taal geruime tijd met de Nederlandse soldaten onderhouden. De Amsterdamse Effectenbeurs was gister bepaald flauw gestemd en met uitzondering van de Scheep- vaarthoek waren alle sectoren twee tot zes punten lager. De kwestie Ambon en vooral de protestnota van minister Drees beschouwde men als de voornaamste reden van deze tleeurstellende koersontwikke ling. De affaire had vandaag weep niet veel om het lijf. Cultuurfondsen openden ca. vier punten lager, waarna nog een kleinigheid aan het verlies werd toegevoegd. Van de internationale waarden bleken olies met een verlies van ruim vijf pun ten aan het hoofd te gaan. De ove rige industriepapieren deden het wat kalmer aan, maar zagen zich per saldo toch twee a drie punten ontgaan. De Scheepvaart opende vrij vast, doch bleek niet bestand tegen de markttendens. De nadelige verschil len voor zover zij hier voorkwamen bleven echter beperkt tot ca. een Tund VAN TUYL VERVANGEN DOOR HUYBREGTS Naar het ANP verneemt is het Nederlands Elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland op 15 October te Basel, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Huybregts (BW) en Mesman (Blauw Wit), Midden: v. Schijndel (SW), Terlouw (Sparta) en Stoffe len (Ajax). Voor: de Graaf (Limburgia), Rijvers (NAC), v. Melis (Eind hoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO) Reserves: van Raalte (Blauw Wit), van der Klink (Hermes DVS), Biesbrouck (RCH) en Rohrig (HBS). De wedstrijd van gisteren is dus voor de Keuzecommissie aan leiding geweest om van Tuijl, de stopperspil van Eindhoven, die men aanvankelijk een backplaats had toegedacht, te vervangen door de BW-er Huybregts. Het bleek trouwens in de eerste helft van de wedstrijd tegen Middlesex Wanderers al, dat hij volkomen ongeschikt was voor back, van daar dat van der Klink (nu re serve) zijn plaats innam voor de rest van de wedstrijd. De overige debutanten hebben blijkbaar genoeg vertrouwen ge wekt voor een definitieve opstel ling tegen Zwitserland. Zelfs van Melis, die gisteren tegenviel, heeft de voorkeur gekregen boven Roo senburg. Opnieuw hebt U kou gevat en hoest U dagen lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt!! Neem heden nog akker-s abdijsiroop, die weldra Uw hoest zat stillen en Uw keel en luchtpijpen zuiveren van prik- 'ij. kelend slijm en ziektekiemen. Morgen reeds zijt U zoveel beter! Tegen 'Kou, Hoest, Bronchitis en Griep: Post voor de „Skaugum" Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Skau gum", welke In een der tussen havens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk 9 October as. in Nederland worden ter posf be zorgd. Op het adres moet, behou dens de gebruikelijke gegevens, vermeld staan; Aan boord van het troapenschip „Skaugum" op thuis reis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Gistermorgen stond voor de Bijz. Raad van Cassatie de 50- jarige Amsterdammer G. v. Reede, die zich tijdens de oorlog uitgaf voor Engels geheim agent. „Dat was ik inderdaad", zei van R. ook nu nog. Intussen had het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam al 15 jaar gevangenisstraf voor v. R. niet te zwaar bevonden. Het ver raad van een illegale groep en het „verwalten" van 'n Joodse firma waren hem aangerekend. De verdachte ontkende alles wat tegen hem werd ingebracht. Het geen niet hielp, want prof. Lange- meijer concludeerde tot verwer ping van het door v. R. ingestelde beroep. De voorlopige Zwitserse nationale ploeg, die gisteren eveneens een oefenwedstrijd speelde, kon het te gen de Stedelijke ploeg van Bern niet verder dan een 44 gelijkspel brengen, dank zij een strafschop in de laatste minuten. Vooral in de tweede helft werden de nationalen volkomen onder de voet gelopen en zagen de met rust vrkregen 30 voorsprong omgezet in een 34 achterstand. '~\T og nooit hebt U zo- ■IV veel voor koffie be taald als U straks gaat doen; want hoe dan óók, Uw kopje koffie wilt U toch niet missen! Nog nooit is het van zo veel belang geweest om d» krachtigste en geurigste koffie te kiezen, want U wenst toch zeker waar voor Uw dure geld! Nog nooit heeft De Gruyter's koffie met 10% horting zoveel voor een huisvrouw betekend, want daardoor betaalt U voor de beste kwaliteit minder dan waar ook! ^Vat een uitkomst in deze tijd! Daarom juist nu met Uw koffiebonnen naar De Gruyter: de koffie- en thee zaak. (Adv.) TELEGRAM AAN H.M. DE KONINGIN Vijf Arubaanse statenleden heb ben in aansluiting aan bet tele gram van 29 September in ver band met de aanneming van het wetsontwerp-interimregeling Ne derlandse Antillen een telegram aan H. M. de Koningin gezonden Hierin wordt gezegd; „De be volking van Aruba veroorlooft zich andermaal de vrijheid in deze voor haar hoogst gewichtige be- staanskwestie een allerlaatst doch klemmend beroep op Uwe Majes teit te doen. Dit strekt er toe om van Uwe Koninklijke bevoegdheid gebruik te willen maken tot op schorting van Uw bekrachtiging van deze wet, in afwachting van nader te plegen overleg met een •door de Nederlandse regering eventueel uit te nodigen Aru baanse delegatie, althans gemelde wet te doen afkondigen met uit sluiting van de bepaling betref fende de zetelverdeling met her opening van het verzocht overleg. De bevolking van Aruba hoopt en vertrouwt, dat Uwe Majesteit gehoor zal willen geven aan het verzoek van een volk, dat immers zijn aanhankeliikheid aan Neder land en Uwer Majesteits Huis ge toond heeft. Met gevoelens van eerbied, namens de bevolking van Aruba: (getekend) de Statenleden Eman, TromD, de Cuba, Amelink en Geerman". heeft de vereniging Simavi een bedrag van f 25.000 beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van geneesmiddelen voor de Nieuw- Guinese bevolking ontving Nederland uit de Mar shallhulp weer een toewijzing van 8.620.000 dollar voor de aankoop van broodgraan hebben de Philipsfabrieken te Eindhoven een zeer geïnteresseerd bezoek ontvangen in de personen van Selden Chapin, U.S.A.-am- bassadeur, admiraal John Forres ter en Marshall-inspecteur Cla rence Hunter verscheen gisteren de Haagse notaris A.K. in beroep voor het Haagse Gerechtshof. Na reeds tot drie jaar veroordeeld te zijn, wilde hij de barmhartigheid der recht spraak inroepen voor zijn gezin. Voorshands echter zonder veel succes, want de procureur-gene raal vond het ten laste gelegde (valsheid in geschrifte en de ver duistering van f 60.000 van zijn cliënten) al te zwaar wegen De talrijke in het plaatsje Buchschlag bij Frankfort wonende Amerikaanse families hebben voor hun kinderen een school gesticht. Om de kinderen veilig de straten te doen oversteken heeft men uit de leerlingen der hogere klassen een verkeers- brigade samengesteld. De leden zijn in miniatuur uniformen gestoken. Nadat tot nu toe Oostenrijk en We nen voor 'n Russisch optreden als in O.-Duitsland en Berlijn gespaard was gebleven, wijst alles erop dat Moskou thans besloten heeft de koude oorlog ook naar Oostenrijk over te brengen, om te trachten ook dit land met de communisti sche ideologie te verrijken. Hoewel bij de na-oorlogse en geheime verkiezingen zelf in de Russische zone telkens bleek, dat maar een zeer geringe minderheid van het Oostenrijkse volk de com munistische zegeningen op prijs stelde. Nadat de vorige week de communistische agitators reeds tevergeefs gepoogd hadden bij verrassing de rooms-rode regering Figli een beentje te lichten, heeft men het gisteren opnieuw ge poogd, maar nu meer langs een voorbereide weg. Een motief voor deze commu nistische putsch was de loon- en prijspolitiek van de Oostenrijkse regering, waarmee de kleine min derheid van communistische ar beiders zich niet verenigen kon. Op grond daarvan poogden zij de vorige week overal partiële sta kingen te proclameren, waarbij het consigne was, dat de arbei ders de fabrieken moesten bezet ten, de productie in eigen hand moesten nemen en op die wijze de regering te dwingen te capitu leren voor de volksdemocratie. Maar zoals wij dezer dagen hier reeds hebben uiteengezet, was de regering op haar qui vive. Zij had, gewaarschuwd door een zeer goed op de hoogte zijnde veiligheidspo litie, de fabrieken, waar de roden meenden een kans van slagen te hebben, door de weerbaarheidspo- litie laten bezetten en dank zij deze paraatheid vingen de rode agitators overal bot. Nu de poging door middel van verrassing geen kans had, werd Maandag besloten, nadat de bonds regering het communistische ulti matum inzake een wijziging van de loon- en prijspolitiek had afge wezen, tegen Woensdagmorgen in heel Oostenrijk de algemene werk staking te proclameren. Wel werd gezegd, dat deze staking geen po litiek karakter had en geenszins de bedoeling had de regering uit het zadel te lichten, maar hoe een algemene werkstaking met het doel een regering te dwingen voor andere dan de democratische par lementaire machten te capitule ren, geen politiek zou zijn, is al leen in de „volksdemocratie" te begrijpen. Zolang deze natuurlijk in de minderheid is. Want als zij eenmaal de macht heeft, staat op het proclameren van de algemene werkstaking zonder pardon de doodstraf. De kominform meende, dat een staking in de Russische zone, met steun van de Russische militairen, natuurlijk zou slagen en dat dan het verkeer, ook buiten deze zone wel zou worden stilgelegd. Waar ook een deel van de water-, gas- en lichtbedrijven in de Russische zone liggen, meende men ook op die wijze het openbare leven el ders te kunnen verlammen. Maar de toestanden in Oostenrijk en Wenen liggen anders dan in Oost- Duitsland en Berlijn. Het land is niet verdeeld in twee afzonderlij ke staten, met eigen politie en le ger, neen, alleen is een deel. van Oostenrijk bezet door de Russen. Maar de Oostenrijkse regering oefent er het bewind uit, met eigen politie en eigen ambtenaren die natuurlijk in de Russische zone rekening hebben te houden met de inzichten van de bezetters. En nu is gisteren wel duidelijk geble ken, dat. hoewel de Russische mi litairen openlijk partij kozen van de stakers, deze zelfs voorzagen van Russische militaire vracht auto's en de Oostenrijkse politie beletten in de Russische zone openbare gebouwen en fabrieken te beschermen tegen stakers en deze ook belette werkwilligen te beschermen, de algemene werk staking een groot fiasco is gewor den. Hoewel wij in het late avonduur van Woensdag nog niet volledig op de hoogte waren van wat in de avonduren gebeurde, wijst het verloop van de dag er duidelijk op, dat ook hier de kominform- tactiek andermaal is vastgelopen tegen de krachtige houding van de regering en de fiere houding der arbeiders, die zich hier niet door een communistische minder heid wilden laten terroriseren. Toen gisterenmorgen de trams en treinen in het door de Russen be zette deel toch uitreden en com munisten met knokploegen de werkwilligen wilden dwingen het werk neer te leggen, verboden de Russische militairen de politie tussen beide te komen. Maar daar was op gerekend. Er waren vlie gende colonnes van arbeiders ge reed gemaakt, die de taak van de politie overnamen en hun werk willige collega's beschermden. Het zelfde gebeurde bij de lichtfabrie ken en waterleiding. Hier pro beerden communisten de fabrie ken binnen te dringen om met ge weld een staking te forceren en ook hier kreeg de politie bevel van de Russen zich afzijdig te houden. Maar de vliegende colon nes van de werkwilligen stonden ook hier paraat en gooiden de communisten de fabrieken weer uit. Waar bovendien in de door de geallieerden bezette zone allen aan het werk bleven, mislukte de staking volkomen. Men had nog gevreesd, dat de Russen niet alleen de stakers zouden beschermen te gen de politie, maar ook zou hel pen fabrieken en gebouwen te be zetten, als de werkwillige arbei ders de communistische rad draaiers er uit gooiden. Maar de Engelsen en Amerikanen hadden de Russische commandant gewaar schuwd dat in dit geval geallieer de militairen met geweld deze Russische hulp zouden verijdelen, en speciale bataljons zwaar gewa pend, waren naar bedreigde pun ten gedirigeerd. Ook deze krach tige houding heeft op de Russen indruk gemaakt en zij hebben het niet gewaagd, daadwerkelijk de communistische raddraaiers te helpen. Zo is door een krachtige houding van regering, van arbei ders en geallieerden, ook deze nieuwe putsch in Oostenrijk mis lukt. En opnieuw bewezen, dat het enige argument, waarvoor de communisten respect hebben is een krachtige houding en een pa raatheid om geweld met geweld te keren. Had ook Tsjecho-Slowa- I kije dit in Februari 1948 maar be grepen. DE KERKVERVOLGING IN TSJECHO-SLOWAKIJE In Vaticaanse kringen werd Woensdag verklaard, dat „een atmosfeer van terreur en geweld op de katholieke geestelijkheid in Tsjecho-Slowakije is neergedaald". Volgens deze kringen heeft de geheime politie de secretarissen van een aantal katholieke bis schoppen gearresteerd en hen op gesloten in de „verschrikkelijke Pancrasgevangenis te Praag", waar de drie laatst gearresteerde bisschoppen ook gevangen gehou den worden. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven hoge populieren. Men schrok deinsde terug. 30. „Ge moest een geweer heb ben, dan knalde ge ze zo neer." „Dat heb ik," had de Reuver gezegd. Toen hadden ze afge sproken, dat de Reuver het werk verder zou laten liggen tot de avond. Dan kwam Piet terug met zijn kameraad en zouden zij samen de Reuver helpen bij hét vervoeren van de mest hoop. Het werk in huis was gedaan en ook vrouw de Reuver met Marie en Gon stonden op het erf toe te kijken toen de ene werker de mestvaalt afgraafde en de ander wegkruide. De Reu ver stond op de uitkijk met een groot dubbelloops jachtgeweer, de vinger aan de trekker. „Zal ik schieten?" had de an dere gevraagd. „Nee," zei de Reuver, „ik geef er mijn wapen niet uit mijn handenvoorlopig nog niet." „Pang.... pang. Een dubbel schot vloog af en echode tegen de en e terug. Vlak voor de voeten van de Reuver lag een grote rat. Een andere rat had gemeend te kun nen ontvluchten, maar ze \vas vlak onder de heg door het tweede schot getroffen. Allen kwamen om de Reuver staan kijken. „Ge hebt er nog een zuiver schot. Reuver." Hij diepte uit zijn broekzak een paar nieuwe rode patronen op en laadde opnieuw. De mest vaalt werd verder afgegraven, maar geen levend gedierte trachtte nog een goed heen komen te zoeken. Wel hadden ze, na vele gangen gevolgd te te hebben, een nest blinde jon gen uitgegraven, die ze dood ge knuppeld hadden. De werkers hadden die avond nog lang bij de Reuver buiten op de bank en stoelen gezeten. Vrouw de Reuver had zelfs een paar flessen bier gehaald en het ging er steeds luidruchtiger naar toe. Dat had de Reuver tot zijn ergernis de laatste tijd al meer opgemerkt. "Sinds de poort ge sloopt was, had ieder voortaan toegang tot zijn erf. Waren die twee immers die Zaterdag en Zondag ook niet rond de keet blijven hangel, toen de oudste op de fiets allang verdwenen was? Later op de middag waren de blonde en Kees, zoals de Reuver die andere telkens hoor de noemen, aan de pomp water komen halen en ze hadden daar bij helemaal geen haast gehad. Tegen de avond hadden ze een bank uit de keet gehaald en die buiten in de schaduw gezet. Uren hadden ze daar beiden op de bank gezeten tot Riek. de vriendin van Marie en Gon, over de dijk was gekomen. Zij kon daar niet voorbij, zonder een praatje. Riek had ze mee naar beneden, naar de „Peppel hoeve" gebracht. En voor de hoeve buiten op de bank was het er nog lang luidruchtig naar toe gegaan. Dat alles had de Reuver wel mee beleefd, want hij was niet ver uit de buurt gegaan, maar je kunt er toch niet telkens wat zeggen gaan en aanmerking maken. Zelfs toen wat later op de avond zijn doch ters waren opgestapt om Riek een eindweegs de dijk te bren gen, had de Reuver goed gezien dat de beide werkers mee de dijk waren opgelopen. Ja, houdt ze eens binnen en keer de an deren er eens uit, als de poort er niet meer staat! Maar de vrouw moest ook verstandiger zijn. Er waren reeds enkele dagen voorbij sinds van Buchem weer was teruggekeerd. De werk zaamheden aan de dijk gingen weer gewoon door. Marie wss de laatste dagen erg onrustig. Ze wist dat van Buchem weer terug was, want de ramen en deuren van de directiekeet ston den weer geregeld open. Ze had hem echter nog niet gezien en hij was ook niet beneden komen vertellen, dat hij terug was. Ze had zeker verwacht dat hij dav gedaan zou hebben en gevraagd zou hebben of er soms geen boodschappen voor hem waren gekomen. Maar niets van dat alles. Hij had zelfs niet eens de post gehaald, maar die de oud ste van de werkers laten halen. Zii keek sinds de Maandag van zijn terugkeer wel telkens van uit alle deuren en ramen, wan neer zij zich ergens in de buurt daarvan bevond. Maar ze had van Buchem zelf nog niet kun nen ontdekken. Marie had hem zo graag gezien al was het van verre afstand en maar heel even. Zij begon zich steeds meer ongerust te gevoelen dat van Buchem alles wist van die ge stolen foto en er haar op zou aanzien. Dan zou hij wel heel erg kwaad op haar zijn en dat zou zo blijven. Ja, hoelang zou hij daar nog blijven? Zeker wei niet zo lang meer als hij er tot nu toe geweest was. Zou ze hem dan alles maar vertellen als ze hem zag? En hem zeggen, dat ze dat niet met opzet gedaan had, maar alles per ongeluk zo verlopen was? Of zou ze hem eerlijk zeggen dat ze het eigen lijk had gedaan om hem iets on prettigs te besparen? Maar toen Marie op een avond van het land terugkeerde, had zij van Buchem zo ineens in de kamer zien zitten. Hij zat met moeder de Reuver te praten zo heel gewoon en joviaal als anders. „Ah, Marie," had hij haar toe geroepen, „je zoudt warempel geld geven om jou te zien!" Was hij dezelfde? Ja, de toon waarpp hij dat zei klonk als anders. Maar toch was er in hem iets veranderd. Was het die gefronste plooi, die hii boven zijn ogen had liggen? Dat gefronste voorhoofd had zij nog eens bij hem opgemerkt, name lijk toen hij die kaart uit Brus sel van zjjn vrouw ontvangen had. Wordt vervolgd. ALMELO. 1 stond in Almelo c Kloosterweg ligt Het erbij behoren de monniken bew te Kloosteres. Lat plaats een villa, t Kloosteres kreeg, er nog en ls nu politiebureau. Ael bureau heeft de oorspronkelijke be gekregen. Alleen monniken, die de i maar een stel Al tussen acht en ve door de politie a boerderij „De Kit zijn geholpen. Commissaris Hei het idee om op c jeugd van de straa werd vergaderd r ken, met de Almi verenigingen, met met de boerenbond schillende andere i wildernis in de t politiebureau wei sporen van de orti en de Canadese werden verwilderd mingsdienst kwam er werd gehakt en lingen van de kwamen hier hun doen en tenslotte k' modelboerderij tot Zij wordt o.a. geiten een schaap, ven en, op de Woer door (tot nu toe) et Familieberichte P. D. HARTOG en CATH. N. RUS hebben de eer U nis te geven va) voorgenomen 1 lijk, waarvan d< trekking te Hooi Blaats hebben 'insdag 17 Oc a.s. nam. 2 uur. Alkmaar, Pr. Bernhardlaan 2 5 October Hoorn, Veemarkt 17 Receptie op de tr dag van 3.305.30 in Café Rest. „Jan tersz. Coen". Tot onze diepe dr< heid overleed hec na een geduldig dragen lijden, vc zien van de H.H. cramenten der SI venden, onze gel: de man, vader, huwd- en grootva SIMON VADER Echtgenoot var Margaretha Bleek in de ouderdom 5 bijna 68 jaar. Uit aller naam M. Vader-Bleel kinderen, behu en kleinkinder Oudorp, 4 Oct. 1951 Westerstr. A 18. De gezongen H. U vaartdienst zal pla; vinden op Zaterdaf October a.s. des mi gens half 10 in de t rochiekerk van de Laurentius te Oude waarna de begrafei op het R.K. Kerkl a'daar. Rozenkrans biddei 's avonds 7.30 u. th) Advertentiën gevraagd. P. SMIT, O huizerweg 10, Not Beemster. Gevr. een HALFW SCHOENMAKERSK C. H. op de Weegh, Tc saintstr. 7, Alkmaar. Terstond gevraagd: I halfwas. WED. BEEMSTERBOER, dewind. Gevraagd AARDAPP', ROOIERS. M. de M. Jan G'ijnisweg 27, H. Hugowaard Z. Per 1 November wo te Amersfoort gevraa in groot gezin waar) de kinderen schoolga! Bekend met naai- verstelwerk en gene) lichte huish. werkzaa hedgn te verrichten, hi van dienstbode en we: ster aanwezig. Inlicht gen en sollicitaties Mevr. KöSTER, Lani straat 22, Alkmaar. Gevraagd: Nette in klein gez., werks aanw. Zaak is apart. VERMEULEN, Gr. Hoi straat 170, Haarlem. Gevraagd voor direct: HOTEL „DE BOSHOE1 Studler van Surckla 14, Bergen. Gevr. NET R.K. MEIS. voor d. en n. Mevr. Hc be, Verdr.oor'd 65, Al maar (na 7 uur). Te koop 45 snees Deen "WITTE BEWAARKOC Desgew. met bewaa ruimte er bij te huur. de Groot, Stationswi 82, Haerhugowaard, ti 228—K 2266.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4