Nieuw Communisten poogden staking met geweld door te drijven mm Wat hebben zij misdaan? Diep geschokt? Mijnramp in Chili De Noord-Koreanen organiseren hun weerstand Ambon verzoekt interventie Trein botste op Sovjet-tank OOK PRESIDENT SUKARNO BESCHULDIGT NEDERLAND EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD Ill filing Korea-detachement oefende met scherp Kindje verdronken in bleekwater Kominform faalde in Oostenrijk Weigering der arbeiders dwong einde der terreur af Slechts even gespannen toestand Minister Mansholt in West-Duitsland Pseudo-vogelpest uitgewoed Amerikaanse jagers naar Den Helder De zaak-Naundorff „Zonder Unie kan 't ook wel" Strijd spoedig beslist? Scheepsberichten Achttien jaar voor ir. G. J. Huygen Verslapt niet met herbewapenen Veel paling aan de afsluitdijk Canadees marinebezoek Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; m aile edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dacrhlad I Huilen God ts 'i nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A s H VAN HEDEN Pagina Vrijdag 6 October 1950 46e Jaargang No. 1 1985 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 MERKWAARDIG is het, ken nis te nemen van de reacties be treffende het telegram van dr. Drees inzake Ambon, welke voor komen in de socialistische pers, die altijd voorstander van een progressieve, om niet te zeggen ultra-progressieve politiek inzake Indonesië geweest is. Daar is allereerst het „Parool", bekend, om niet te zeggen berucht om zijn doldrieste vooruitstrevend heid op dit gebied. Het „Parool", dat als een verzachtende omstan digheid aanvoert, dat het conflict tussen Djakarta en Ambon door de Indonesiërs wordt beschouwd als een binnenlandse aangelegen heid. Daarom moet Nederland zich er niet mee bemoeien en had dr. Drees dat telegram niet moeten zenden. Maar toen Nederland met de oude republiek van Djocja overhoop lag,vond „Parool". dat toen ook een binnenlandse aangelegenheid? Er „bestond en bestaat ten aan zien van Ambon niet de minste dubbelzinnigheid", na de souve- reimteitsoverdracht, beweert „Pa rool", en dat ontbreken van die dubbelzinnigheid is, voor wat Ne derland betreft, zeker juist, maar verder? Bijzonder fraai is, wat „Parool" schrijft over de erkenning van het zelfbeschikkingsrecht. Ja, zegt het blad, men zou let wel zou! van Nederlandse zijde kunnen betogen, dat Djakarta ten aanzien van Ambon zijn toezeggingen in zake het zelfbeschikkingsrecht „niet volledig is nagekomen", maar.men dient hierbij te be denken, dat dit recht zijn natuur lijke beperkingen moet vinden „in geografische, financiële, economi sche, politieke en strategische fei ten' Nu, als het die kant uitgaat, dan blijft er van het zelfbeschik kingsrecht al heel weinig over! Dit recht is echter niet alleen ten aanzien van Ambon in het geheel niet, laat staan volledig nageko men, maar ook ten aanzien van de andere deelstaten is het zo ver uitgehold, dat er niets of weinig meer van resteert. Vanwege al die feiten natuurlijk Hoewel „Parool" van mening is, dat de kwestie een binnenlandse aangelegenheid is, geeft het niet temin als zijn aggressieve mening te kennen, dat de eis van „het eilandje Ambon", om autonoom te zijn, „exhorbitant is". Waarom mag „Parool" dit zeggen en waar om mag dr. Drees geen telegram sturen, om met vechten tegen dit broedervolk op te houden?? Het zeer bijzondere van het ge val in de kritiek van „Parool" is echter wel, dat die kritiek het tegendeel is van het bewijs voor de bewering van dr. Drees in diens telegram, dat het Nederlandse volk diep geschokt is, juist in die kringen van hen, die „gedreven door oprechte sympathie voor de nationale aspiraties van het Indo nesische volk, de ontwikkeling van de onafhankelijke Indonesi sche staat met grote belangstel ling hebben gevolgd". Met andere woorden: juist de progressieven zijn zo diep ge schokt door wat er nu in Ambon gebeurd is. Het spijt ons voor de goede bedoelingen van dr. Drees, maar dat klopt niet helemaal, als we „Parool" lezen, dat het met het zenden van dit telegram hele maal niet eens blijkt te zijn. „Pa rool" is niet geschokt, in het minst niet, alleen geërgerd door wat dr. Drees heeft gedaan. Dr. Drees deed dat inderdaad in een persoonlijke boodschap, maar hij sprak uitdrukkelijk na mens de Nederlandse regering en daarom is het, ook al voor de waardering van de diepte van die schok in de befaamde progressie ve kringen, typerend, dat ook het officiële blad van de P.v.d.A., het „Vrije Volk", in een klein entre filet] e niet beter weet te doen, dan bij herhaling te zeggen, dat het hier een „persoonlijke" bood schap van dr. Drees betrof. Ken nelijk met de bedoeling, om het geval zoveel mogelijk te baga telliseren. Ook op het Hekelveld is de schok blijkbaar niet zo erg aangekomen. Intussen staat het „V.V. toch heel wat sympathieker tegenover de zaak dan het „Parool" en de wens van het „V.V.", dat het be roep van de minister-president „wederzijds de geneigdheid, om tot een vredelievende oplossing te komen, moge vergroten", onder schrijven wij nogmaals, in aan sluiting op onze beschouwing van gisteren, van harte. Daartoe zou, nu Indonesië ïm. mers tot de V.N. is toegelaten, ook het beroep, dat Nederland op de UNCI heeft gedaan, kunnen bijdragen. De UNCI is gewend, om zich bezig te houden met „aange legenheden, welke volgens som migen van binnenlandse aard zijn" 34 MIJNWERKERS GEDOOD Het Chileense ministerie van binnenlandse zaken heeft mede gedeeld, dat 34 mijnwerkers van een kolenmijn te Lota gister ochtend om het leven zijn geko men. Vijf mijnwerkers werden gewond. Doordat er geen brand uit brak na de explosie, die door mijngas werd veroorzaakt, kon den vele mijnwerkers de uitgan gen bereiken, zo wordt medege deeld. &pi De nieuwe Hoge Commissaris in Indonesië, mr. A. Th. Lam ping, heeft op het paleis Gambir aan president Sukarno zijn geloofsbrieven aangeboden. Na de overhandiging werd een dronk op beide landen uitgebracht. De vrijwilligers van hetNe derlandse Korea - detachement hebben gisteren in het schiet kamp Oldebroek een oefening met „scherp" gehouden, gesteund door artillerie en straaljagers. Er wordt overwogen voortaan ook dienstplichtigen met scherp te laten oefenen. Het detachement zal midden- October scheep gaan; het zal be staan uit twee tirailleur-compag nieën, een stafcompagnie en een ondersteuningscompagnie. De eenjarige Johanna Ver- groen. is Woensdagmiddag in de ouderlijke woning aan de Krui- zemunfstraat te Rotterdam in een wasketel met bleekwater gevallen. Bij aankomst in het Zuiderziekenhuis bleek de klei ne te zijn overleden. Nadat reeds Woensdag was gebleken, dat de door de commu nisten opgezette staking in Oostenrijk niet de minste weer klank vond bij de arbeidende bevolking, was de Donderdag rustig begonnen. Slechts in de Sovjet-sector werd onder be scherming van het rode bewind gestaakt. Tegen de middag echter trachtten de communisten nog hun gezicht te redden. verzocht de geallieerden de con trole-overeenkomst in alle ge strengheid te doen toepassen. Het bleek echter, dat deze troe belen een laatste poging van de communisten waren geweest nog enige winst te behalen. In de avonduren maakte het stakings comité van de winkelbedienden via ,de Sovjet-radio bekend, dat de staking werd afgelast. Het comité verklaarde, dat de regering geweld had gebruikt te gen de stakers en dat de weste lijke geallieerden druk hadden uitgeoefend tegen „een ordelijk protest, gericht tegen de loon- en prijspolitiek van de regering". In Oostenrijkse politieke krin- i gen wordt het afgelasten der sta king als een algehele capitulatie beschouwd. Het was volgens deze kringen Donderdagochtend al dui delijk, dat de staking mislukt was. Gistermiddag zouden de drie westelijke hoge commissarissen in Oostenrijk een bijeenkomst met kanselier Figl hebben om te be spreken wat er gedaan kan wor den „in het kader van de bezet tingsovereenkomst teneinde de tegenwoordige toestand van on zekerheid te verlichten". Alle spoorwegverbindingen van Wenen met het Noorden werden afgesneden eh op vele wegen werden door oproerige elementen barricaden opgeworpen. In de Sovjet-zóne hielden stakers het verkeer op en werden werkwilli gen gemolesteerd. Hier raakte de toestand gespannen. Het Oostenrijkse kabinet heeft aan de geallieerde raad een pro testnota gezonden, waarin wordt beschreven hoe de Sovjets de Oostenrijkse politie verhinderden de orde te herstellen. Het kabinet Minister Mansholt, die een tweedaags bezoek aan West- Duitsland brengt, heeft gister middag een onderhoud gehad met de kanselier dr. Adenauer Daarvoor had minister Mansholt geruime tijd besprekingen ge voerd met professor Niklas, de Duitse minister van landbouw, over de ontwikkeling van de Ne derlandse landbouwexport naar Duitsland. MR. CIEBEN OVER DE KWESTIE-AMBON Gisteravond is op Schiphol de afgetreden wnd. Hoge Commis saris van Nederland te Djakarta, Mr. Gieben aangekomen. Tegen over journalisten verklaarde hij over de kwestie Ambon maar weinig te kunnen vertellen, om dat te Djakarta hierover geen mededelingen worden gedaan. Er zijn, zo vertelde Mr. Gie ben, ook op Java nog tal van doorgangskampen met Ambon- nezen. Deze mensen zijn mo menteel zeer bevreesd voor re- pressaiiiemaatregelen, maar daar was de ex-wnd. Hoge Commissa ris zelf niet bang voor. Men ver geet in Indonesië snel, zei hij DUITSE VISSERSBOOT MET MACHINESCHADE Blijkens opgevangen radio bericht van het Zweedse stoom schip „Sumatra" had het visser schip „Nordmeer", afkomstig uit Bremerhaven te kampen met machineschade. De „Nordmeer" vroeg om sleepboothulp. Het schip dreef ongeveer 50 mijl be noorden Ameland. De Duitse trawler „Frankfurt- main" heeft de „Nordmeer" op sleeptouw genomen. SEECERS KRIjCT CONFORM DE EIS Het Gerechtshof te Amster dam veroordeelde de Amster damse gemeenteraadsleden J. Brandenburg en L. Seegers con form de eis tot resp. één maand voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en een boete van f100.subs, tien dagen en f100.boete subs, tien dagen. De veroordeelden hadden zich op 21 September te verantwoor den gehad wegens hun optreden tijdens de raadszitting van 13 Juli 1949. Omkoopbare ambtenaren in de gevangenis De Haagse rechtbank veroor deelde een aantal ambtenaren, aie giften in verschillende vor men hadden aangenomen als te genprestatie voor het bevoorde len van een Amsterdamse vij- lenfabriek met invoervergun ningen. J. A. F. K., een ambtenaar van het Rijksbureau van metalen, kreeg drie maanden gevangenis straf. De ambtenaar van het zelfde bureau, P. R. werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden, terwijl de ambtenaar J. H. P.. eveneens van dit Rijksbureau, werd vrij gesproken. De ambtenaar van het bureau zakenreizen van het departement van economische zaken, J. M. S. kreeg twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van 50 gulden. IRIAN WIL NEDERLANDS GEZAG BEHOUDEN Gisteravond arriveerden op Schiphol de heren Ariks, Kasie- po en Abdullah Arfan, de verte genwoordigers van de bevol kingsgroepen yan Nieuw-Guinea, die de gasten zullen zijn van de Nederlandse regering. Zij ver klaarden met nadruk dat zowel katholieken, protestanten als Is lamieten verlangen, dat Nieuw- Guinea geleid zal Wijven worden door de Nederlanders. BRUTALE OVERVAL TE SITTARD In Sittard is gisteren een zeer brutale roofoverval gepleegd. Mevrouw S. kwam over de Verl. Heinsscheweg en wilde zich naar het station begeven. Plotseling sprong een gemaskerd persoon achter een heg te voorschijn en wist de vrouw haar tasje te ont rukken. De rover wist met de buit ruim honderd gulden be vonden zich in het tasje te ont komen. De pseudo-vogelpest is gedu rende de afgelopen vier a vijf weken niet opgetreden. Dit ziet men als een bewijs dat de be strijding gunstig heeft gewerkt. Het is niet uitgesloten, dat. de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening over enige tijd het besluit zal nemen tot op heffing der maatregelen die voor de bestrijding van de pseu do-vogelpest indertijd zijn uitge vaardigd. 36 DODEN BIJ MI|NRAMP IN TSJECHO-SLOWAKIJE Tengevolge van een mijnont- ploffing in het gebied van Ostrava zijn 36 mijnwerkers gedood. De ontploffing deed zich gisternamid dag voor. Het gebied van Ostrava is het voornaamste centrum van de Tsjechoslo waakse anthraciet- mijnen en de zware industrie. De Noord-Koreanen hebben dan toch hun terugtocht gestaakt en zijn ongeveer 130 kilometer ten Noorden van de 38ste breedte graad begonnen tegenstand te bieden. Intussen passeerden de Zuidelijken op weg naar het noor den Tsjangdong. De Zuidelijke opmars verliep tot nog toe zo snel, dat speciale voorzorgsmaatregelen moesten ge nomen worden om te vermijden dat zij door vliegtuigen der V. N. onder vuur zou worden genomen. De Zuidelijken dragen thans ro de herkenningsborden boven hun hoofd, opdat men hen niet voor Noord-Koreanen houdt en uit de lucht beschiet", aldus melden de piloten van de 5de luchtmacht na hun terugkeer. Ten noorden van Seoel staan de Amerikanen nog 11 km van de parallel. Zuid-Koreaanse mari niers zijn in het achterland van Zuid-Korea geland te Mokpo en Josoe. Britse troepen zijn Donderdag per vliegtuig van Tokio naar een punt aan de 38ste parellel ver voerd. Waarnemers zien in deze haastige en kostbare troepenver plaatsing een aanwijzing, dat Mc Arthur van plan is spoedig de grens te overschrijden. Heden is bekend gemaakt, dat Zondag j.l. de Amerikaanse mij nenveger „Magpie" voor de Ko reaanse kust op een mijn gelopen is en gezonken. 21 opvarenden worden vermist. Achter de linies van de U.N.O.- troepen neemt de guerilla-activi- teit toe. Talrijke benden, van 10 tot 1000 man groot, vormen een gevaar voor de verWndingslinies der Zuidelijke troeperf. De Amerikaanse torpedoboot- jagers „Soley" (DD 707) en „Fur- se" (DDR 882) zullen van Maan dag 9 October tot Donderdag 12 October een operationeel bezoek brengen aan Den Helder. De sche pen zullen Maandagmorgen om streeks 12 uur in de buitenhaven te Den Helder afmeren. U.S.S. „Soley" (DD 707) is een van de 53 eenheden van de „Allen M. Sumner"-klasse. Deze jagers hebben een standaard-waterver plaatsing van 2200 ton. Het schip heeft een snelheid van 36 mijl. De bemanning bestaat uit 350 koppen. U.S.S. „Furse" .DDR 882) is een van de 103 eenheden van de „Gea- ring"-klasse, waarvan reeds tal van schepen gedurende de laat ste jaren onze havens hebben be zocht. Deze torpedobootjagers heb ben een standaard-waterverplaat sing van 2400 ton. De „Furse" is uitgerust met speciale vliegtuig opsporing en werd in 1945 ge bouwd. De heren C. J. A. Begeer te Voorschoten en D. P. Oosterbaan, stadsarchivaris te Delft, delen het volgende mede; Naar aanleiding van een publi catie in een dagblad naar aanlei ding van een interview met dr. Hulst uit Leiden, moeten wij ver klaren, dat de daarin gedane en niet volledige mededelingen met betrekking tot het onderzoek dat dr. Hulst heeft ingesteld naar het gebeente van Naundorff, ons zeer voorbarig voorkomen. Het rapport dat geheim is heeft de heer Begeer eerst Donderdagmorgen bereikt. Op een persconferentie, die binnen afzienbare tijd zal worden gehouden, zullen nadere mededelingen worden gedaan. NIEUWE RIDDER MILITAIRE WILLEMSORDE De reserve eerste luitenant der infanterie G. J. Schussler is benoemd tot ridder in de Mili taire Willemsorde wegens het zich in de strijd onderscheiden hebben door uitstekende daden van moed, beleid en trouw. In de maand Januari 1949 in Midden- Sumatra en vervolgens in het tijdvak van 20 Februari tot en met 30 April 1949 in Oost-Java bij verscheidene acties tegen terroristische benden bracht hij aan de vijand zware verliezen aan doden en wapens toe. Dit succes was te danken aan het telkenmale door hem gegeven voorbeeld van stoutmoedig en doortastend optreden. Tijdens de debatten over de regeringsverklaring in het Indo nesische parlement verklaarde de partijloze Yamin: „Ik ben ervan overtuigd, dat voor ons spoedig de tijd zal aanbreken, dat wij zul len zeggen: „Zonder Unie met Nederland kan het ook wel wellicht zelfs beter". General C. C. Ballou (rep.), Djakarta-Rotterdam, 4 Oct. dwars Lissabon, 7 October te Rotterdam verwacht. Ontscheping 's middags om 12 uur. Sibajak (rep.), Djkarta-Rot- terdam, Maandag 9 October te Rotterdam, ontscheping 's middags om 1 uur. Zuiderkruis (rep.), Djakarta- Rotterdam, Maandag 9 Oct. te Rotterdam, ontscheping 's morgens om 9 uur. Chitral (rep.), Djakarta-Rot terdam, 4 Oct. van Aden. General S. D. Sturgis, Dja karta-Amsterdam, pass. 4 October Malta. Weltevreden, Djakarta-Rot terdam, 4 October van Port Said. Hoewel het bureau der Zuid- Molukken in Nederland gisteren nog mededeelde, dat de Ambon- nese troepen de invasiebataljons der R.I. op drie plaatsen langzaam terug drijven, ziet het er naar uit, dat de strijd zijn einde nadert. Het bureau deelde reeds mede, dat wanneer Ambon zelf overwel digd is, de strijd voor de vrijheid van de Zuid-Molukken door het bureau in Nederland zal worden voortgezet. Vanuit Ambon werden oproe pen om interventie gericht tot de U.N.C.I., president Truman, Ache- son, Attlee en de Australische regering. De U.N.C.I. heeft met de van haar zo bekende snelheid van han delen de vraag in beschouwing genomen wat zij in de Ambon- nese kwestie kan doen. Ongetwij feld zal de commissie zo werd verklaard het Nederlandse ver zoek tot interventie beantwoor den. Ook zullen aan de regering der R.I. inlichtingen worden ge vraagd. Deze regering heeft ech ter reeds laten doorschemeren, dat zij van de tussenkomst van de V.N.-commissie niet gediend is. In Djakarta werd gisteravond verklaard, dat „de strijd geheel vnnrhii wac behalve het kabaal daarover". Daarentegen kwam van Ambon zelf nog het bericht, dat de Ambonnese troepen in het offensief waren gegaan en zowel op Ambon als op Ceram de R.I.- troepen terugsloegen. Intussen gaat de verwoesting van dorpen voort. De bijzondere strafkamer te Utrecht heeft ir. G. J. Huygen te Bilthoven, voormalig secretaris generaal der N.S.B., veroordeeld, terzake van hulpverlening aan de vijand, tot een gevangenis straf van achttien jaar met af trek. Twee weken geleden was tegen H. vijftien'jaar met aftrek geëist. DERTIG GEWONDEN BIJ TREINBRAND Een dertigtal personen is ge wond bij een ontploffing, veroor zaakt door een botsing te Erie (Pennsylvanië) tussen de sneltrein Boston-Chicago en een ontspoorde trein met tankwagens. Op de ont ploffing volgde een brand, die echter door de brandweer spoedig geblust werd Voor de bestrijding van de kanker De landelijke collecte voor de kankerbestrijding heeft opgebracht een bedrag van f 450.000.Hiervan werd te Amsterdam f 110.000.ge collecteerd, inclusief de f 2000 tijdens de ballonrace bijeen gebracht. In enkele steden als Rotter dam, Apeldoorn, Leeuwarden en Zutfen zal de collecte bin nenkort worden gehouden. SYMINGTON WAARSCHUWT Stuart Symington, de voorzit ter van de Amerikaanse Veilig heidsraad voor de nationale hulp bronnen, heeft Donderdag ge waarschuwd tegen een verslapping van het streven naar versterking van de defensie. Het feit, dat de Sovjet-Unie de atoombom bezit en in staat is deze op de Verenigde Staten neer te werpen, noemde hij de grootste bedreiging, die Amerika ooit in zijn geschiedenis heeft gehad. Hij voegde hieraan toe, dat de Ver enigde Staten geen algehele be scherming tegen aanvallen met atoombommen kennen. DERTIG DODEN Dertig personen zijn om het leven gekomen of ernstig ge wond bij een botsing tussen een arbeiderstrein en een Sowjet- Russische tank bij Nauen, in de Sowjet-zone van Duitsland, zo meldt het West-Berlijnse blad „Der Abend". Door het onstuimige weder van de laatste tijd is blijkbaar de pa ling iets vroeger op trek gegaan dan gewoonlijk en ook in veel groter aantal. Wel was steeds het z.g. October-donker (donkere maan in October) de beste tijd, maar vangsten als nu voorkomen, zijn toch vrijwel onbekend in de laatste jaren. Verschillende schepen kwamen te Makkum binnen met vangsten, variërend van 5000 tot 12000 pond van eenmaal lichten. In de beste fuiken werd meer dan 1500 pond per fuik gevangen. Enkele sche pen moesten tweemaal per dag de reis naar Kor-nwerderzand waar dicht bij de spuisluizen de beste vangplaatsen zijn maken, om dat ze in eenmaal de vangst niet in de beunen van hun kotters kon den bergen. Ook de kwaliteit van de aal is veel beter dan vorige jaren. De vis is veel grover en er zijn naar verhouding veel dikke palingen. De prijzen zijn uitstekend en variëren voor de gewone paling va 94 tot 97 cènt per pond en voor de dikke aal van f 1.50 tot f 1.56. LONDENSE GASARBEIDER5 WEER AAN 'T WERK Nadat tien van hun leiders tot een maand gevangenisstraf waren veroordeeld, hebben de stakende arbeiders van de Londense gas fabrieken Donderdag op een grote vergadering bij meerderheid be sloten Maandagochtend het werk te hervatten. In een. radiorede ter gelegen heid van de vijfde verjaardag van het leger heeft president Sukarno Ponderdagavond Nederland ver antwoordelijk gesteld voor wat hij de kwesties Bandung, Makassar en Ambon noemde, welke opstan dige bewegingen tegen het Indo nesische bestuur waren gericht. Sukarno sprak echter niet over de huidige militaire aanval op Ambon. Sukarno was van oordeel, dat de voornaamste moeilijkheden, waartegenover Indonesië sedert de souvereiniteitsoverdracht ge steld was, veroorzaakt werden door militairen onder Nederlandse verantwoordelij kheid. „Ik weet, dat de Nederlandse regering nooit ontkent, dat het haar plicht is discipline irj haar leger te verzekeren, doch zie naar de kwesties Bandung, Makassar en Ambon. Toonde men aan Ne derlandse zijde oprechtheid in het volbrengen van deze plicht?" zo vroeg Sukarno. De president beschuldigde Ne derland „van het vasthouden aan Nieuw Guinea", enkel vanwege het Nederlandse sentiment, dat wilde, dat de plaats van Neder land als „grote mogendheid" met Van 11 tot 16 October a.s. zal een Canadees eskader ons land bezoeken. Een vliegtuigmoeder schip, de „Magnificent", zal on der commando van commodore K. F. Adams ligplaats kiezen in Rotterdam; twee torpedojagers, de Micmac onder lieutenant- commander F. C. Fewer en de Huron onder lieutenant-com mander E. F G. Madgwick de bemanning telt circa 400 man zullen waarschijnlijk aan het Stenen Hoofd te. Amsterdam "•orden gemeerd koloniën zowel in het Oosten als in het Westen gehandhaafd bleef. „Zelfs ofschoon het Nederlandse volk is vooruitgegaan in zijn standpunt ten aanzien van kolo niale aangelegenheden", zo voegde Sukarno hieraan toe, „is het niet ver genoeg gegaan om tot het be wustzijn te geraken, dat vriend schap met Indonesië slechts moge lijk is, indien men met het kolo nialisme geheel heeft afgerekend en dit tot en met de wortel uit geroeid heeft". Nu de Noord-Koreaanse troe pen, die hen uit hun woonste den hadden verdreven, door de legers der Verenigde Naties zijn teruggeslagen, komen de Zuid-Koreanen weer naar hun dorpen terug. Ondanks zijn hoge leeftijd nam een Zuid- Koreaanse boer een vermoeid meisje op de rva.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1