Econc gui Gasten uit Bath vieren 8 Oetoberfeest mee Slechts een matig seizoen I Ontwikkelingscursus v. meisjes Overzicht der feestelijkheden ALKMAAR EN OMSTREKEN onze agenda Verheugend begin J Een gebeurtenis voor F. Kamstra overleden Bergen meent: Bergenaren niet actief genoeg? t.o.c.-nieuws Meisje dodelijk verongelukt Vierde lustrum van V. Z. V. dru Dieseltram de c PAGINA 2 VRIJDAG 6 OCTOBER 1950 ALKMAAR. Zoals v ij in ons blad van Woensdag reeds hebben gemeld, zullen enkele gasten uit Bath met de Alkmaarse bevolking het 8-Oetoberfeest meevieren. De burgemeester van Bath, cllr. Miss Kathleen Harper, de burgemeeste- resse, haar zuster Miss Dorothy Harper en bovendien de ereburger van Alkmaar en secretaris van het Alkmaar-comité, de heer F. C. Wills, zullen de officiële gasten zijn van onze stad. Bovendien zul len naar Alkmaar komen, de heer F. Aldridge Lyon, penningmeester van het Alkmaar-comité, twee vrienden van de heer Wills, rota rians uit Oxford, en mej. E. B. Gorner, geboortig uit Bath, direc trice van het Burgerziekenhuis in Amsterdam, die erelid is van het Alkmaarse Bath-comité. Zaterdagavond vindt ten' stad- huize de receptie plaats, waartoe zoveel mogelijk stadgenoten, die in een of ander verband zijn betrok ken geweest in de verhouding Alkmaar—Bath, zijn uitgenodigd. Tijdens de receptie, die om half negen begint, zal de Mayor een Engelse vlag aan het Alkmaarse gemeentebestuur aanbieden. Voordat de receptie begint is er een fakkeloptocht, die door de En gelse gasten vanaf het stadhuis bordes zal worden gadegeslagen. In het stadhuis zal het bekende Bath- orgeltje aanwezig zijn. De kerkdienst, die men van plan was op Zondagmorgen onder lei ding van een Engelse predikant te doen houden, kan door omstandig heden niet doorgaan. Des middags maken de gasten een door het Bath-comité georga niseerde trip naar Groot-Schermer, Graft, de Rijp en door de Beemster, waar zij, onder leiding van burge meester Pesman, een boerderij zul len bezichtigen. Via Furmerend gaan zij dan naar Edam. Daar zal een wandeling worden gemaakt, waarbij w.s. het gebouw der uit- waterende sluizen zal worden be zichtigd. Over de IJselmeerdijk gaat het gezelschap via Hoorn terug naar Alkmaar. Maandag 9 October zullen de officiële Engelse gasten, de Mayor, de Mayoress en Mr. Wills, volko men staan onder de hoede van de burgemeester en de 8 October-ver- eniging. Met hen zullen ze alle feestelijkheden van de dag mee maken. Bij de receptie ten stadhuize op Zaterdagavond zullen bovendien aanwezig zijn de secretaris van de Engelse Ambassadeur in Nederland en de heer George Franks, cor respondent van Reuter. Ook de vqorzitter van het Per manent Hof van Intern. Justitie, de heer Mac Nair, is op deze re ceptie genodigd. Voor overige bijzonderheden ver wijzen wij naar ons uitvoerig be richt van 4 October j.l. TWEE KUSTVAARDERS IN DE STAD ALKMAAR. Twee Nederlandse kustvaar ders voeren dezer dagen onze stad binnen en meerden aan de Kanaalkade, waar hun lading, bestaande uit resp. 50 en 55 standaard hout, bestemd voor de houthandel van de fa. G. A. Conijn en Zn. aan de Frieseweg, werd gelost. De kustvaarders hebben hun lading uit Zweden gehaald. De Posterijen op 9 October ALKMAAR. In verband met de festiviteiten op 9 Octo ber a.s. zal de dienst op hef postkantoor als volgt worden gewijzigd: a. de loketten voor de post dienst te 13 uur gesloten; b. de tweede bestelling wordt opgeheven: c. de huslichting van 19 30 uur wordt niet uitgevoerd; d. kwitantie-invordering vindt niet plaats; e. het agentschap Houttil "N ALKMAAR Bioscopen: Harmonie: Madame Bovary, 18 jaar; Cinema Amerlcain: De Jazz Opera, alle leeft. Victoria theater: Paul Vlaan deren en het Z-mysterie, 14 jaar. Voorstellingen: Vrijdagavond 8 uur. Zaterdagavond 7 u. en 9.30. In de Cinema Ame- ricain; Zaterdagmiddag bo vendien om 2.30 uur. Nachtdienst apotheken: Apotheek B. H. J. Schouten, Emmastraat 47 Nachtdienst 'taxi's: Chr. de Vries, Frieseweg 4, tel. 4237. Gulden Vlies 8 uur: Gezel schap Marcel Marceau met frans pantomime-spel. 8 OCTOBER-VIERING ALKMAAR Het derde en laatste concert van het festival 1950 zal op Maandag wordt voor de post- zowel als 9 October te 19 30 uur worden uit- voor de telegraafdienst te 13 uur gevoerd door dé jubilerende Ned. j gesloten. Hei-v Oratorium Vereniging, onder j De busrechthouders kunnen leiding van Con. Jonker. Na de 2 hun correspondentie afhalen als prachtige uitvoeringen, die wij op de gewone werkdagen, reeds in dit festival te genieten De telegraafdienst blijft onge- kregen, zijn onze verwachtingen j wijzigd. voor het laatste concert niet min der hoog gespannen, temeer omdat zal worden uitgevoerd het mach tige scheppingsverhaal in Haydns oratorium ,,De Schöpfung". Als solisten zullen medewerken Ida Maria Visser, Sopraan: Leo Larssen, Tenor; terwijl in plaats ALKMAAR. Wij geven hier van de in het buitenland vertoe- j onder nogmaals in het kórt een vende Laurens Bogtman, zal mede- overzicht van de feestelijkheden, die werken Theo Baylé, Bas. Voor de i de viering van Alkmaars Ontzet dit muzikale omlijsting draagt zorg de jaar luister zullen bijzetten. Haarlemse Orkest Vereniging, Zaterdag 7 October 19.30 uur: Een uitvoering, die muziek- en Lampion- en fakkeloptocht voor zangminnend Alkmaar en wijde Kinderen. 20.30 uur: Receptie der omgeving op prijs dient te stellen. EngelSe gasten 0p het stadhuis. Maandag 9 October 8 uur: Reveil - 8 OCTOBERFEE5T ,ie, aubade der schoolkinderen bij 't PM rjp INVALIDEN huis van de burgemeester. 9 tot 9.30 cm uur: Koraalmuziek vanaf de trap- ALKMAAR. Evenals vorig pen van jje^ stadhuis. 10 tot 11.30 jaar zullen ook dit 3aar de mva- uur. Doelschieten en hindernisloop liden weer kunnen deelnemen voo jongens op de Laat; geeostu- aan de 8 Oetober-festmtelten op meerrdJe optocht voor meisjes vanaf daarvoor voor hen gereserveer- de Breedstraat en'Srndemonstratie door „De Halter" en „Turnlust'' op het Waagplein. 11.30 tot 12 uur: Carillonbespeling. 11.45 Tocht naar het Vietoriebeeld vanaf de Breed- straat. 12 uur: Herdenking van Alkmaars Ontzet bij het Victorie beeld: zang declamatie en herden kingsrede. 14 tot 14.30 uur: Weder om carillonbespeling. 14.30 tot 17 uur; Optocht „Het Nederlandse Lied". 17 tot 17.30 uur: Carillonbe speling. 19.30—21 uur: Kerkconcert in de Grote Kerk: „Die Schöpfung". 21.30—22 uur: Vuurwerk op de Noorderkade. Bovendien op beide dagen kermis op Canadaplein en Paardenmarkt. De straatversiering Wij hebben eens rondgekeken naar wat ons bij de festiviteiten van de 8 October-herdenking te wachten staat aan straatversiering in onze goede stad. Op het Hofplein zagen we de muziektent klaarstaan. Daarvoor is een versiering aange bracht van lichtjesguirlandes on dersteund door siermasten, in een halve cirkel. De Langestraat prijkt met grote rode en witte achten, ge flankeerd door vaderlandse vlaggen en opgeluisterd met lichtversiering. Aan de straatkanten staan levens LAGE TEXTIELPRIJZEN ALKMAAR. De fa. Hilckmann heeft het zekere voor het onzekere genomen en haar magazijn gevuld met een voorraad, waarvan de prij zen met de stijgende textielprijs spotten. Er is een buitengewoon grote collectie mantels en japonnen aanwezig, en wat die kosten, vertelt de advertentie in dit blad. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Laurentius G. M. zv G. L. den Nijg en A. M. Mul; Ondertrouwd: Douwe Mons 45 j. en Emma L. M. Schakel 25 j.; Adrianus Schipper'27 j. en Maria Klaaren 26 jr.. Bastiaan de Jong 24 j. en Neeltje Verhoeve 22 j. Johan nes Duingveld 25 j. en Adriana J. Molenaar 21 j.; Cornells H. W. Schilder 26 jr. en Geertruida M. Pronk 25 j.; Klaas Schreuder 38 j. en Elisabeth Nol 27 j.; Petrus J. Kok 41 j. en Pietêrtje D. Dikke- boom 36 j.; Jan van Galen 24 j. en Johanna van Geen 21 j.; Hendrik C. Greven 23 j. en Dirkje Kruijt 19 j.; Jan N. van der Plas 28 j. en Anna M. J. van de Geer 21 j.; Jo hannes G. Oeben 29 j. en Elisabeth Looker 33 j. Overleden: Jan C. M. Verton oud 67 j. geh. met E, Bergkamp. VLAM IN DE PAN ALKMAAR. Gistermorgen omstreeks half twaalf werd de poli tie gealarmeerd voor een brand in een perceel aan de Mient. De politie die met een brandblusser was aan gekomen behoefde geen dienst te doen, want het vuur, veroorzaakt door het slaan van de vlam in een pan met vet, was inmiddels door de bewoners geblust. ALKMAAR. In de grote zaal van Victory begon gister avond de ontwikkelingscursus voor meisjes van zeventien jaar en ouder uit de Sint Dominicus- parochie. De opkomst was bui ten verwachting; er waren circa 250 meisjes, w.o. ook verschei dene uit andere parochies van Alkmaar of omgeving. Geen wonder, dat pater Beerents in zijn openingswoord zijn vreugde uitsprak over dit hoopvolle be gin. Hij trok een parallel met het bezoek aan de congregaties op Donderdagavond, dat niet zo denderend is; doch hij ver- Wachtte nu, dat ook het congre- gatiebezoek op Donderdagavond groter zou worden. Het bleek althans, dat de meisjes zich voor deze avond wel vrij kunnen maken. Hij spoorde de meisjes aan, om elk in haar eigen paro chie eerst de congregatie te be zoeken, alvorens naar de cursus te komen, die steeds om kwart over acht begint. Dtimaal werd het iets later, omdat het wel enige tijd duur de voor de lange queue van wachtende meisjes de zaal was binnengeloodst, nadat de admi nistratieve rompslomp van deze eerste avond tot een goed einde gebracht was. Pastoor Drost van Schoorl, die door de pater speciaal was ver welkomd, gaf hierna zijn eerste les over het onderwerp „Van meisje tot vrouw". De oud- praeses van de Sint Josephgezel- len gaf daarbij blijk, dat hij niet alleen de mentaliteit van de jongens goed aanvoelt, doch ook en wellicht juist omdat hij qud-praeses van de jongemannen is geweest ook de mentaliteit van het jonge meisje volkomen begrijpt. Hij behandelde op delicate, doch bevattelijke wijze de moei lijkheden van het jonge meisje in haar puberteitsjaren en de daaropvolgende periode, de tijd van het ontwaken, gevolgd door die van het uitgroeien. Dit zijn de mooiste jaren van het meis- de plaatsen. Zij kunnen de 8 October-optocht a.s. Maandag zïqn in de Sint Laurensstraat, die geheel voor hen wordt ge reserveerd. Zij dienen daar vóór twee uur des middags aanwezig te zijn. ALKMAAR. Zaterdagmiddag: om 3 uur zal zoals wij reeds uitvoerig meldden de burgemees ter van Bath in het Alkmaarse Ge meentemuseum de tentoonstelling openen, die gewijd zal zijn aan een selectie uit de unieke postzegel ver zameling van Nederland en Kolo niën, die het eigendom is van de ereburger van Alkmaar, de heer F. C. Wills te Bath. Deze tentoonstelling, waarop wij tevoren een kijkje konden nemen, is werkelijk voor iedere philatelist en voor elke jeugdige beginnende postzegelverzamelaar een evene ment. Niet alleen zeer zeldzame en gezochte exemplaren is deze ver zameling rijk, maar ook brieven uit het prae-philatelistische tijdperk, uit de Napoleontische tijd en uit de tijd der Oost-Indische Compag nie b.v. Unieke serie oorlogsdocumenten. Behalve een zeldzame serie post zegels, bezit de heer Wills ook een wonderlijk volledige verzameling van z.g. leaflets, dat zijn allerlei boekjes en brochures, pamfletten en strooibiljetten, die tijdens de afgelopen oorlog door Geallieerde vliegers boven Nederland zijn uit geworpen. Ook deze verzameling vlugschriften, die o.a. een volledige serie van „De Vliegende Hollander" bevat, wordt in het gemeente museum tentoongesteld. Niet alleen de postzegelliefhebber, maar elke Nederlander zal er dus vinden wat van zijn gading is, want ook de serie vlugschriften, waaronder er verschillende zijn, die menigeen nog nimmer heeft gezien, is een bezoek aan het museum overwaard. De tentoonstelling duurt tot en met Woensdag en is geopend van 10 tot 12 van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Op 9 October 2al de tentoon stelling ~'s avonds gesloten zijn. Harmonie St. Caecilia ALKMAAR Zaterdagavond beginnen wij de 8 Octoberfeesten met de fakkeloptocht. Wij vertrek ken precies om kwart voor zeven van de Paardenmarkt. Het is don- ketr dus zorgen we er voor dat de verlichting in orde is. Maandag 9 October beginnen we met het op luisteren van de Turndemonstratie die op het Hofplein gehouden wordt. Wij vertrekken om kwart over negen van de Paardenmarkt, 's Middags de grote optocht, dan vertrekken we om kwart vöór 2 van de Paardenmarkt. Het bestuur rekent er op dat al de leden pre- -ent zijn. 't Scharloo is getooid met vlagge tjes en mét lichtjes langszij en over de straat. Aan de Stationsweg staan spectaculaire bloemenstanders, ge sierd met bloemmotieven en Alk maars wapen. Zij ondersteunen de reeks lichtjes langs de wegzomen. De Spoorstraat is volop verlicht met rode lampjes; vlaggetjes on derstrepen de feestelijkheid. Het Fnidsen heeft een lampjesverlich ting overdwars en de Mient heeft 'n Chinese verlichting met oranje lan taarns, omhooggehouden door drie- armige bloemversierdê staanders. De drijvende muziektent, in licht en groen, zal de Mient een sprook jesachtig feestcentrum maken. De Appelsteeg draagt ook zijn lichtjes en de Hoogstraat heeft kleine lamp jes en grotere lantaarns in rood en wit en tenslotte draagt ook de Schoutenstraat met een feestver lichting tot de 8 Oetoberviering bij. BERGEN. Gisteravond is na een operatie en na een kortstondig ziekbed overleden de bekende Ber gense schilder, de heer F. Kamstra. Deze altijd opgeruimde man, Fries in hart en nieren, begon zijn loopbaan in Sneek met een ma trassen- en meubelfabriek. Deze periode is wel de meest bewogen tijd van heel zijn leven geweest. Vooral op politiek gebied nam hij een belangrijke plaats in, door zijn verkiezing in de Prov. Staten van Friesland. Later verhuisde hij naar Blaricum, het centrum van de schilderskunst. Hier zette hij zijn zaak voort en hier inspireerde hem de schilderskunst. Na enige jaren verliet hij het zakenleven en zag hij zijn lang ge koesterde wens in vervulling gaah: te kunnen gaan schilderen. Hij vestigde zich in Amsterdam, waar hij o.a. de werken van Frans Hals en van Ruysdael copieerde. In 1930 vestigde hij zich in Bergen, waar hij spoedig bij zijn kunstbroe ders en publiek populariteit ver wierf, Als lid van het K.C.B. expo seerde hij vele malen. Nog dit jaar opende de heer J Koeman een jubileum-tentoonstelling in de kunstzaal van het K.C.B., in ver band met zijn 80ste verjaardag. De laatste jaren verwierf hij enige bekendheid bij het schilderen van kerkinterieurs. Zijn enige wens was zijn zoe" op 24-jarige leef tijd naar ging, nog eens te bezoeker, as is deze wens niet voor hem m vervulling gegaaii. O BERGEN. Nu de balans van het seizoen ls opgemaakt, moet helaas worden geconsta teerd dat deze niet geheel be vredigend is. Het rendement van de voortijd in Mei en Juni was vrijwel nihil voor hotels en pensions, terwijl het slechte weer de oorzaak was dat vele „dagjesmensen" Bergen niet be zochten. - Wel leefde het bezoek na half grote lichtbakken. Het stadhuis is junj op> doch die zakenmensen met lichtjes geheel omlijnd In de Huigbrouwerstraat ziet men een smaakvolle gevelversiering met lichtjes en bloemen. Twee grote achten markereh begin en einde van de straat. De Laatls met oranje accoladen versierd, Lichtjes verlich ten ze en vlaggetjes in de stadskleu ren hangen eraan. De Lindelaan heeft een eenvoudi ge verlichting langs de wegzomen. 4 OCTOBER DIERENDAG ALKMAAR. Ontvangen van mej. V. 2.50, Heer P. 3.00. Heer W. 2 50. mevr. D. (Schoorl) 2.00. mevr. N. 2.50. mevr. K. 2.50, uit dankbaarheid voor Ptmmie 0.50. mej. H. 2.50, Bobbie 2,00. Adres inspecteur: C. Verwer Baanstraat, Alkmaar. OVERTREDING PRIJS VOORSCHRIFTEN ALKMAAR. Proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van Art. 2 VervreemdingSbeslUit onroe rende goederen en Art. 77 van het pachtbesluit tegen een veehouder te Heerhugowaard en tegen 2 land bouwers te Langedijk en te Heer hugowaard wegens het kopen en verkopen van een boerderij tegen te hoge prijs en tegen een te hoge prijs pachten en verpachten van een boerderij. BOYS-SPELER GAAT GOED VOORUIT ALKMAAR. De Alkmaarse Bóyê-speler Liefting die Zondag j.l. ernstig werd gewond, maakt het goed, dit in tegenstelling met an ders luidende geruchten. die het van het mooie weer moeten hebben, zoals fotografen, ijsverkopers en lunchrooms (hierbij vooral Bergen aan Zee niet te vergeten), konden niet tevreden zijn; tevens ontbrak hierbij de voor mooi weer ken merkende royale- en vacantie- stemming, die de portemonnaie vlotter doet opengaan. Boven dien heeft de nazomer, die in September dikwijls nog vele mensen naar Bergen lokt, nog parten gespeeld. September was immers de slechtste maand sinds honderd jaar. Opmerkelijk is echter dat de weersgesteld heid in het Oosten en Zuiden van het land veel beter is ge weest. Desondanks heeft Bergen nog ongeveer 18.000 gasten in zijn midden gehad. De altijd weer actieve V.V.V., in haar werk zaamheden beknot doör finan ciële moeilijkheden, heeft 1800 mondelinge inlichtingen ovez verhuur en pension verstrekt, terwijl 4371 schriftelijke en on geveer 500 telefonische inlich tingen en aanvragen werden be handeld. Zeer teleurstellend is echter, dat zo vele Bergenaren het be lang van een goede V.V.V, niet in2ien, zodat vele belangheb benden er nog afzijdig tegen over staan. Ook van hen, die in direct betrokken zijn bij het vreemdelingenverkeer, is het ledenpercentage veel te laag. Vaak wordt vergeten dat Ber gen practisch geheel op de vreemdelingen is ingesteld. Ber gen mag in vele opzichten kun nen wedijveren met andere bad plaatsen door zijn zee, bos, dui nen en landschap: het mono polie heeft het niet. Men vraagt zich thans weer af waar men het prettigst en voordeligst zijn vacantie kan doorbrengen. Dan wordt een grote behoefte ge voeld aan een ontspanningsge legenheid waar men zich bij slecht weer en 's avonds kan vermaken, b.v. in de vorm van een casino. En in Bergen aan Zee, evenals voorheen, een duinmuseum ingericht in het luw gelegen Parnassiapark. Ze ker, om zo iets op te bouwen kost in deze tijd enorm veel. En toch ls het bijna een nood zakelijkheid geworden. Er zijn echter ook nog andere mogeiyk- heden; b.v. de verlichtingsavond te besluiten met een dansje in de openlucht met begeleiding van een pierement; by het bloe mencorso de stoet 's avonds een tweede rondgang te laten maken belicht door schijnwerpers en besloten met een sprookjesach tig spel, opgevoerd door oudere kinderen. De aparte sfeer die Bergen zo eigen is, behoeft hier mede in het geheel niet aan getast te worden, Integendeel, zij kan er door bevorderd wor den. Dit echter kan niet zonder ieders medewerking. De V.V.V. beijvert zich geensznls voor een bepaalde categorie, zij drukt im mers haar stempel op het be houd van de tram (welke tot 1 October 1951 blijft lopen), op de schoonheidscommissie en uit breidingsplan, waarvan de voor delen een ieder ten goede ko men. Het is daarom de plicht van iedere ingezetene de V.V.V. moreel, maar vooral ook finan cieel te steunen. Bergenaren: „Let op Uw saeckl" LEESREIZOEN GEOPEND BURGERBRUG, Zondag a.s. wordt de Parochiale Leesbibliotheek in het Kerkehuis heropend. De leden worden hier, na de Hoogmis, verwacht. De lijvige fo lianten kunnen dan uit. hun zomer- slaap worden gewekt. Men zoeke de pagina, waar men de laatste winter bij het kachel- doven is gebleven en begeve zich weer op weg door letterland. Gezellige reis f 0-10 per étappe. jesleven, waarin het meisje zich voorbereidt op haar toekomst, op haar moederschap in het ge zin of haar moederschap in het sociale leven. Spr. stelde de meisjes gerust omtrent de moeilijkheden, die zich in deze periode voordoen en wekte ze op door een geeste lijk moederschap in de kring van het gezin en in het werk milieu andere meisjes te helpen die moeilijkheden te overwin nen. Hij beklemtoonde, hoe de ontspanning, de sportbeoefening enz. van het meisje gericht moet zqn op de toekomst van het meisje: hij besprak de voor- en nadelen van de coëducatie en spoorde de meisjes aan bij de- keuze van een beroep toch voor al een vrouweiyk beroep te kie zen. Dat zal haar helpen het evenwicht te bewaren. Na deze met grote aandacht gevolgde eerste les volgde nog een geanimeerde gedachten- wisseling, waarna pater Bee rents met een hartelijk dank woord aan pastoor Drost en met een opwekking, om ook de vol gende twaalf lessen in zo grote getale te komen bijwonen, de avond sloot. Burgerlijke Stand OUDORP Géboren: Theodorus C M. zv Dirk Zuurbier en Adria na Swinkels; Johannes zv Johannes Lover en Albertine Peereboom; Catharina A. dv Nicolaas Pronk en Maria Huberta van der Stoop; Johannes J. M. zv Petrus Hendri- kus Vis en Cornelia van der Meer; Theodora A. dv Sijvert Holienberg en Catharina Bül; Margaretha M. dv Sijbout Poelsma en Agatha Maria Brink; Gehuwd: Simon Cornells Wortel 30 jaar en Geertruida Commandeur 26 jaar te Koedijk; Overleden: Grietje de Jong 55 jaar gehuwd m. Sjoerd v. Stralen. Ingekomen personen: Anna H Vroonhof van Boskoop naar Heerenweg A 39; Geertruida M. de Wit van Boskoop naar Hee renweg A 39; Hendrika A. Goos- sens van Spanbroek naar Heereiv- weg A 39; Josef M, Kroone van den Helder naar Wésterstraat 100; Jantje van der Veen van Bergen naar Burgemeester G. Bosstraat 44; Joseph N. Janiin van Brunsum naar Burgemeester G. Bosstraat 3; Jo hannes G. Moerkout van Nieuwer. Amstel naar Westerstraat 78; Pe trus Dekker van Rotterdamnaar Schermerdijk D 1; Jacobus C. A. Jansen van Alkmaar naar Wester straat 100 b; Petronella Berkhout van Alkmaar naar Westerstraat 100 b Vertrokken: Bea de Ridder n. Bergen, Loudels- weg 20; Anna M. E. Hooijschuur naar Bergen Loudelsweg 20; Petro nella Groenveld naar Boskoop Reijerskoop 18; Maria C. Laan naar Hoedekenskerke Kwadendamme B 38; Martinus J. Pieters naar Hoorn Ramen 1; Christiaan F. Blanken- daal naar Alkmaar Jaagpad; Jo hannes P. Buijs naar Haarlemmer meer Meerdijklaan 243; Johannes P. Punt en gezin naar Nieuwer- Amstel, B van Douwerdclaan lt Maria E. Blom naar Egmond aan Zee, Prins Hendrikstraat 25. OVERGEPLAATST EGMOND AAN ZEE. De heer Peters, wachtmeester der Rykspo- litle, die sinds enige jaren in onze gemeente is gestationeerd, ls over geplaatst naar de gemeente War- menhuizen, met standplaats Dirks- horn. VAL MET ERNSTIGE GEVOLGEN EGMOND AAN ZEE. De heer P. D. alhier, oud 77 jaar, had het ongeluk in het donker te struike len over een muurtje, langs een perceel aan het West-einde. Hij kwam daarbij zo ongelukkig te recht, dat hij bewusteloos en bloe dend aan hét hoofd, werd gevon den en naar het ziekenhuis in Alk maar moest worden overgebracht. Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: Hen rietta Johannes Cornells zv C, J, Daalmeyer en J. F, Konijn.; Atje Ietje dv Hedzer Douma en Hiltje Veenstra; Nellie dv Simon Bos- schieter en Maartje Pronk; Helena Franciscca, dv Quirinus Petrus Kra mer en de Goede, Clasina Geer truida; Engelina Clalsina Maria dv Petrus Roet en Maria Elisabeth Nlb- bering, -■Getrouwd: Nicolaas van der Leie den en Josephlna Maria Gilissen Johannes Lenstra en Marie Luijt. Overleden Karei Christiaan Pistoor wedm. van Hermina Sie- belhoff; Pieter Kok wedn. van Bartha van Hees; Grieitje Lange- berg wed van Rijndert Middel burg. Bcrdos-nicuws VIOS 1 Bardos 1 2.30 Berdos 2West Frisia 4 2.30 Berdos 3—RKAFC 4 12.00 Berdos 4Hollandia T. 2 2.30 Duinranders 2—Berdos 5 2.30 Berdos Adsp. A—RKAFC A 1.15 Berdos Adsp. B—RKAFC D 12.00 Berdos Welp.—RKAFC Welp. 3.80 R.K. Handbalver. „D.I.O." Het eerste elftal speelt a.s Zondag thuis tegen Oudorp. De wedstrijd begint om twee uur; we zijn dus allen om uiterlijk kwart voor twee op het terrein aanwezig. De opstelling staat aangegeven op het bord bij de kerk. Denkt om het uniform! Er is weer gelegenheid om zich op te geven als lid. Men kan zich op de trainingsavonden en bij het bestuur opgeven. De trainingsavond is op Vrij dag van 7 tot 9 uur, waar men vrijblijvend een kijkje kan ko men nemen. GESLAAGD AAN DE landbouwhogeschool STOMPETOREN. Voor het ingenieursexamen Nederlandse landbouw slaagde aan de Land bouwhogeschool te Wageningen on ze plaatsgenoot, de heer h. Dave- laar. woningbouw te oosthuizen OQSTHUIZEN. De gemeente raad van Oosthuizen heeft besloten tot de bouw van 16 (8 dubbele) wo ningen en daarvoor een crediet van f 149.534.verleend. Tien wonin gen zullen aan Koater's Kaashandel en twee aan Kaashandel van Am- mers worden toegewezen. HENGELAARS HERDACHTEN HUN TWEEDE LUSTRUM ST. PANCRAS. De sporthen- gelaarsvereniging,, St. Pancras" herdacht Woensdag j.l. haar 10- jarig bestaan in het Wapen van Vrone te St. Pancras. Om dit feit op een zo luisterijk mogelijke wijze te herdenken was door het bestuur het overbekende gezelschap Kees Stet uit Ierswoud uitgenodigd. De zaal was dan ook totaal uitverkocht. Om precies half acht opende de voorzitter, de heer Welcker, van de hengelaarsvereniging deze feeste lijke bijeenkomst, met een hartelijk welkomstwoord aan alle aanwezi gen, w.o. burgemeester en wethou ders en enkele ere-leden. Tijdens de moeilijke bezettings jaren is deze vereniging in het le ven geroepen. Begonnen met een 10-tal leden, is zij in de loop der tijden uitgegroeid en wel zo dat nu 100 Leden kunnen worden geteld, die over het gehele land verspreid zyn", aldus voorzitter. Op 25 Mei 1944 werd door de oorspronkelyk In Alkmaar opge- richtte vereniging contact gelegd met enkele bekende personen uit ons dorp, waaruit de hengelaarsver. „St. Pancras" ontstond. By al deze onderhandelingen had de heer de Vries een grote rol gespeeld, door zijn hulpvaardigheid waarvoor het bestuur en alle leden hem dan ook zeer dankbaar waren. Ook 't «re-lid oud burgemeester Kroonenburg, werd door de voorzitter toegespro ken. Na dit openingswoord werd 't woord gegeven aan burgemeester Kroonenburg, welke de vereniging hartelijk feliciteerde met haar 2e lustrum en een medaille uitloofde voor de eerstvolgende viswedstrijd. Kees Stet Na deze officiële opening werd de leiding in handen gegeven van 't kleinkunstensembLe van Kees Stet. We hebben op deze avond meesters op de planken, meesters in de mu ziek en een meester in de goochel kunst gezien. Bekende personen van formaat, als Annie de Moor- Kostelijk, Ger Visser en Co Sieu- werts en niet te vergeten Kees Stet, persoonlijkheden die wq zonder tussenkomst van de sporthenge- laarsvereniging nooit in St. Pancras zouden zien, hebben hier een avond ten beste gegeven. Op een keurige wijze werden diverse stukjes aan gekondigd door de conferencier Nico Akkerman. Het is dan ook niet te verwonderen dat het gezelschap een welgemeend applaus in ont vangst had te nemen. Openbare verkoping KOLHORN. Door de notaris sen G. A. Verkade te Alkmaar en H. A. Warmelink te Amsterdam werden Donderdagmiddag in café „De Rode Leeuw" te Kolhorn in één zitting een viertal percelen gelegen in de Waardpolder nabij Kolhorn openbaar verkocht. De percelen 1 en 2, resp. be staande uit een woonhuis met erf en tuin aan de Prov.weg hoek Waardweg no G la en een pakhuis met erf en grond daarachter ge legen, beiden tot 1 Febr. 1954 verhuurd aan de coöp. de Ster te Barsingerhorn voor f 3120.— per jaar, werden voor de somma van f37620.gekocht door de huur der. De percelen 3 en 4, resp. een bouwterrein aan de Hoofdweg ter grootte van 10.55 A, en een bouw terrein aan de Prov.weg ter groot te van 42.65 A, werden gekocht door de gemeente Barsingerhorn voor een totaalbedrag van f4158.-. Deze zeer vlot verlopen verkoping genoot een bevredigende belang stelling. HEERHUGOWAARD. Om tegemoet te komen aan het groot aantal aanvragen om lid te mogen worden van T.O.G heeft het bestuur besloten om een jeugdafdeling op te richten en wel voor meisjes en jongens van zeven tot en met tien jaar. Het inleggeld voor deze jeugd leden bedraagt 50 cent en de contributie is 10 cent per week. Dit gaat in met ingang van Za terdag 7 October en wel .van 2 tot 3 uur voor de meisjes en van 3 tot 4 uur voor de jongens. Dus van nu af is het parool: Alle jongens en meisjes worden lid van T.O.G, Ook voor de andere leden zijn de oefenuren veranderd en wel in de plaats van op Donderdag en Vrijdag voortaan op Zater dag. De oefenuren zijn nu als volgt: 4 tot 5 uur meisjes van elf tot en met dertien jaar, 5 tot 6 uur rust, 6 tot 7 uur jon gens van elf tot en met zestien jaar, 7 tot 8 uur meisjes van veertien tot en met zestien jaar, 8 tot 9 uur dames en van 9 tot 10 uur heren. Er is gebrek aan heren-leden. Verder worden de leden er aan herinnerd, dat onze jaar vergadering wordt gehouden a.s. Vrijdag na het lof by Heiligen berg. Alle leden boven de vijf tien jaar worden hierbij uitge nodigd Hugo-Girls-nieuws HEERHUGOWAARD—NRD. De afgelopen Zondag heeft voor de Girls niet het resultaat gebracht dat van haar verwacht werd. Zo keerde het eerste met een 20 ne- delaag terug uit 't Veld en moest het tweede thuis genoegen nemen met een 1—1 gelijkspel tegen DOS 2 Had uit beide wedstrijden niet iets meer geihaald kunnen worden da mes? De junioren deden het goed. De A-tjes herstelden zich van hun ne derlaag en stuurde WGW a zonder een enkel puntje huiswaarts en de B-tjes overtroffen de verwachtingen door het sterke Con Brio A met 43 te kloppen. De wedstryden voor a.s. Zondag zullen op de trai ningsavond worden besproken. Aller opkomst is dus noodzakelijk. TONEEL BIJ v. d. HEILIGENBERG HEERHUGOWAARD Zondag 8 Oct. a.s. treedt in de zaal v.d. heer v.d. Heiligenberg op de be kende E K. Toneelvereniging St. Bavo uit "Haarlem, die in Haarlem noord een zeer goede reputatie ge niet. Het spel wat men a.s. Zondag zal opvoeren is getiteld „Achter de wolken schijnt de zon". Overal waar dit stuk gespeeld werd trok het volle zalen en ook Zondag zal de zaal v.d, heer v.d. Heiligenberg goed bezet zijn. We willen de be zoekers er attent op maken dat er na afloop gezellig samenzijn is. De avond begint pas na de plechtighe den in verband met de orgelwij- ding in de parochiekerk v.d. H. Dionysius. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. VRIJWEL OVERAL DROOG Aanvankelijk weinig, morgen in het Westen van het land toe nemende bewolking, maar vrij wel overal droog weer. Meest matige wind hoofdzakelijk tus sen zuid en zuid-west. In de westelijke provincies dezelfde of lagere temperaturen dan van daag. Elders weinig verandering in temperatuur. Geen audiëntie Z. H, Exc. de Bisschop van Haar- letm zal Dinsdag 10 en Woensdag 11 October geen audiëntie verlenen. DEN HELDER. Vrijdagavond om half zes is het 5-jarige dochter tje van de fam. B. te Den Helder onder een bestelauto geraakt en vrywel op slag gedood. Het kindje liep spelenderwijze 't trottoir in de Spoorstraat af, juist op het moment, dat de auto passeer de. De bestuurder die vrij langzaam reed, kon een aanrijding niet meer voorkomen met bovenvermeld ge volg. Uiteraard veroorzaakt^, dit onge val grote ontsteltenis bij de hon derden voorbijgangers. Het ongeluk geschiedde n.l. juist toen het perso neel van de Rükswerf huiswaarts keerde. K.F.C. Keuring ALKMAAR Cinema American De Jazz-opera, alle leeft. Harmonie Madame Bovary 18 jaar Victoria Paul Vlaanderen en het Z-mysterie 14 jaar. DENHELDER De Witte Ter reur 18 jaar; Spoorwegbandieten 14 jaar; TivolL Moederlied 14 jaar; 20 jaar op wacht alle leeft. HOORN Winston Theater; De kapitein van Castilië 14 jaar; Vic toria Fra Diavolo, alle leeft. SCHAGEN Royal: De onder gang van Rod-Witch 18 jaar; Feest op de farm, alle leeft. MEDEMBLIK Scala: Nightstop in Dakar 14 jaar; De Tijgerin 18 j- WIERINGEN Dc Haan: De be levenissen van dr Wassell, 18 j. LUTJEBROEK City Theater: Verloren grenzen, alle leeft. Dokfersdienst Rayon West-Friesland (West) Dokter Van de r Meer te West woud, telef. 2601; Dokter Do Vries te Bermingbroek, telef. K 2299 :251; Dokter Wajon to Spanbroek, telef, K 2263:215. BESTUURSVERKIEZING TURNLUST ALKMAAR, Op de Donderdag 5 Oct. gehouden ledenvergadering van Turnlust, zijn de moeiiykheden dip onlangs gerezen waren, tot een. uitermate bevredigde oplossing ge komen. Het afgetreden bestuur be staande uit de heren: G. de Rie, voorz.; Jac. Narold, secr.; H, Wiers. ma perm,; H Besteman, 2e, voorz,; P. Van Heugten; C, J, Rabicht; J, Smit en Mevr. SchofcvangërBie- man commissarissen, is in zijn ge heel teruggekeerd. In verband met het 50-jarig bestaan der vereniging is het uitgebreid met de heren: L. M. van Zoonen Jz, 2e secr.; Mevr. SohetsDen Das 2e penn.,;' L, van Bodegraven en Mej. Ninl Madderom als commissarissen. Directeur de heer J. van Zoonen.. Bescoermheer Mr, G. van Hilten, ARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER By geen gehoor bij de eigen arts, zijn vanaf Zaterdag 7 Octo ber te 14 uur, tot Maandag 9 Octo ber te 8 uur, alleen voor spoed gevallen bereikbaar de artsen: Kok, HippolytUshoef, tel. 47; A. J. Bouman, Winkel, tel. 335; A. P. Hoogkamer, Middenmeer. tel. 21; A. J. Koning, Schagen, tel. 435; T. Nauta, Wieringerwaard, tel. 262; J. J. Schreuder, Oude Niedorp, tel 212; J. N. Veenis, Breezand, tel. 250; J. F. Verheul, 't Zand, tel. 223; E. v. Wieringen, Schagerburg, tel. 214. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 8 October hebben dienst de dierenartsen N. J. Bouman, tel. 146 te Slootdorp en E. J. Hakke- steeght, tel. 437 te Schagen. 'T VELD Men schrijft ons: De viering van dit feest werd 's morgens ingezet met een H. Mis en Algemene H. Communie van de leden, waarna gezamenlijk ontr beten werd in het clubgebouw. Er stond voor deze dag heel wat op het programma, met als hoofd schotels; de wedstryd VZV IGeel Zwart I en de aangekondigde feestavond. De wedstryd ls een succes ge worden. Al schreef de sportredac teur over een overwinning voor Geel-Zwart, onze jongens hebben laten zien dat zij nog heel wat van plan zijn in deze competitie. In een vlot gespeelde wedstrijd legde VZV zijn wil op aan Geel- Zwart, Het werd een 30 zege. Jongens, speelt Zondag ook met zoveel élan en open spel en het is oké. Het tweede kreeg een gevoelige nederlaag te slikken (72) in Hoorn tegen Hollandia. Het derde moest met 23 zijn meerdere erkennen in Conzelo II. Het vierde deed het beter en plaatste zich boven aan de rang lijst door een overwinning op Petten III 13. Zondag a.s. Schoorl I—VZV I. Allen die tüd hebben gaan mee!) 's Avonds kwamen allen Weer bijeen voor de feestavond. Daar werd door de Toneelver. „Nut en vermaak" een éénactertje opge voerd, dat ondanks allerlei tekort komingen in goede aarde viel. Na 'n overigens minder geslaagd optreden van 'n oud-lid werd er in besloten gezelschap nog een uurtje gezellig gedanst. KAASMARKT 6 Oct. 42.000 kg kaas: 14 stapels fabriekskaai f 108; 5 stapels boerenkaas f 109.50. Han del rustig. In hel begin vai Instituut te Rott opdracht tot het bronnen in de uitgebreid tot het vraagstuk, in verl genomen opheffii Het N.E.I, kreeg toekomst diende t vervoer op het tra dat dezer dagen het N.E.I. tot de c onafhankelijk is v in de moeifijkhed door een verbredi met het instellen banen; dat in de misch meest-vera exploitatie met d zakelijke voorwaa zijn: uitstel van overneming-om-ni Het lijvige rappor na's druk beslaat, p pagina's by lagen, b tereenvolgens het w de openbare vervoer en tram. Het vraa; tramverbinding is van het gehele verl van Bergen. Dit pro staan door de sterke het karakter der bes der gemeente en de terende spanning tl vang van de verkeer: capaciteit van het i in de naaste toekon: voorzieningen zullen moeten zijn, aldus c Iers van het rappor ningen op te heffen de eisen van de verk aangepaste wegensl stand te brengen. De E Bij de bestudering vang van het wegvt toegangswegen naar men de rapporteurs van een op 25 Augusi de Prov. Watersta verkeerstelling tot dat de Eeuwige Laan meest-gebruikte ver van de wegen rond laan verwerkte b.v. personenauto's dan d en 14 pet. meer dan voorts 33 pet. meer fi Bergerweg en 16 pet. Zeeweg. De Bergerw< die dag 965 auto's, Laan 1.338, de Zeew fietsen waren de cijfe: 7.753 en 6.696. Het bu: autovervoer in aanra* men, berekent het dagelijkse verkeersgei nen en komt dan verkeer buiten besef laten tot de volg< Bergerweg 3.064 tol Laan 3.129 ton en Z ton. Het aantal perso Eeuwige Laan die da wordt op 16.000 geraai denke, dat het een weer was in het dru seizoen; het aantal bedroeg slechts 260 of het totaal. Wat de spreiding v keer betreft, bleek, keer op de Bergerwe? matig was. terwijl c Laan en Zeeweg het keer in de middagurer ken kregen. Blijkens een door I len op het Verkeers< uitgebracht prae-advie in de zomer van 1946 de tertiaire wegen ee gewicht van minder d ca. 12 pet. een gewicht en 2000 ton en nog nie gewicht tussen 2000 Tengevolge van het si: genomen verkeer, dj cijfers enigszins gecor worden, zodat aange worden, dat thans 88 p keersgewicht verwerkl der dan 1500 ton, 12 i wicht van 1500 tot 3i 1 pet meer dan 3000 De Eeuwige Laan haar 3.129 ton verkeers; een uitzonderlijke pos opzichte van de overij wegen. Er was een installati meter hoogte nodig hoogteroer van de Cl glas Globemaster, du de Walker luchtmach Roswell bevond, te Het enorme roer tro de top af gemeten, meter van de began

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2