>EHT Even kennis maken met Brazilië JIÈ ,Wot hebben zij misdaan? DE GESLOTEN POORT Van Alle Dag NOODTOESTAND BEDREIGT DE GEREPATRIEERDEN FRAAY jk schuimend! 181 Minister vraagt woonruimte RADIO Wachtmeester was onvoorzichtig Beursoverzicht Professor Pootjes is weer vrij man rwhuxx^fi Een Duhse krant over nazi-misdadigers in Nederland Eet" in de herfst kleine eieren! Wij laten ons niet wegdrukken Naar wij vernemen: In ChristusLicht VRIjDAG 6 OCTOBER 1950 NHUIZEN, 6 Oct. ardappelen: bl. eigen- 10, witte eigenheimers bintjes 8.90, 750 kg 21.7044.80, 500 kg 300 kg gele kool 4.00, vitte kool 4.004.30. DIJKER GROENTEN- E. 6 Oct. 4000 kg -8.30, nep 7.10—8.40, 8.40—9.20, 4000 kg 1—6.00, 1000 kg sla- 044.70, 1000 kg an- 16.50, 10000 kg groe- 10—7.90, 15000 kg rode -9.40, 180000 kg witte -4.20, succes witte kool stuks bloemkool B 0. 6 Oct 5500 k slabo- 17.20; 13.000 kg bieten A 3 4—430; 10.000 kg uien jrove 4 106; drielingen f.70; 50Ó0 kg breekpeen 1600 kg savoye kool 5 kg rode kool B 44.40; tte kool 4. TENSTRAAT 18 >ON 4795 LAR ^or een vriendelijk h? Wie ziet ■kkelijk uiterlijk witte tanden? ,a elke maaltijd' dijk fris, de tanden bevat Dispergon n tandbederf! 476 l'r/o KLEINE GROTE MENSEN! j Er zijn advertenties, zo schreef deze week een onzer weekbladen, die een mens meer aan het denken zetten, dan ganse standaardwer- ken, omdat door zo'n advertentie een mens zich zo argeloos, naakt en hulpeloos kan vertonen, een stumpertje, die hunkert naar een papieren koninkrijkje. Deze ontboezeming vond haar oorsprong in een der advertenties j in onze grote bladen van de A.O.A. (Amercian Overseas Airlinies), I een grote Amerikaanse maat schappij, die haar cliëntèle voor namelijk zoekt onder de grote heren van de beurs, handel en industrie en haar cliëntèle mee deelde, dat zij voor een supple ment van slechts f 95.per nacht ruime heerlijk-zachte bedden be schikbaar stelde, in haar vlieg tuigen. Maar naast dit bed, voor een peulschilletje van f 95.per naqht extra, heeft deze maat schappij nog veel meer aanlokke lijks. Zij heeft toestellen, die ons de suggestie scheppen van te le ven in een paleis. Men geniet er, zo adverteert zij, een ongekende luxe, zoals sleeperette fauteuils, cocktails, een luxe diner van zeven gangen, met champagne en likeur, verfijnde muziek en voor de dames parfum en orchideeën. We willen eerlijk bekennen, er geen notie van te hebben, wat nu precies „sleeperette fauteuils" zijn, maar het schijnen een soort stoelen te zijn, die men in de paleizen, zoals een Amerikaan die zich denkt, kan vinden. Want naast dat bed voor dat peulschilletje van f 95. extra per nacht, moeten deze stoe len wel de paleissfeer scheppen, die de directie aankondigt. Inder daad door een dergelijke reclame wordt die grote mens, die in onze moderne zakenwereld een grand seigneur lijkt, toch wel in al zijn menselijke kleinzieligheid gede monstreerd. Om enkele uren, daar hoog in de lucht, te genieten van de schijn van een paleisleven, laat hij zich verlokken om handen met geld uit te geven. En waaruit bestaan nu die verlokkingen? Uit een diner van zeven gangen cham pagne, cocktails, parfums en or chideeën. Wij kunnen ons inden ken, dat dat kleine architectje uit Helmond, komende uit een een voudig milieu, plotseling de hoofd prijs krijgend in de Franse loterij, met zijn twee ton geen raad weet en in dure bedden gaat slapen, diners verorbert van zeven en meer gangen en in een dure slee gaat rijden, naar we in de couran ten lazen, van 12 cylinders. Hij leeft in een roes en waant zich een koning te rijk. Maar deze roes is gauw genoeg voorbij. Maar waar deze A.O.A op speculeert met baar „meest luxueuze luchtdienst dat is de „upper ten" van het grote zakenleven, mensen wier financiële en economische macht zó groot is, dat ze vaak „het lot van wereld en de mensheid in handen hebben". (S. A.). En de directie, haar „Pappenheimers' blijkbaar kennende, onthult ons in haar reclame, dat deze magna ten geestelijk, toch eigenlijk niet staan boven de droom van hun jongste klerk, die in zijn kinder lijke verbeelding een heerlijk zacht bed a f 95.per nacht, sleeperette fauteuils en een diner van zeven gangen enz., als het meest begerenswaardige ideaal beschouwt. Maar erger dan dit is alles, dat terwijl de mensheid in een angstige spanning leeft, omdat de aarde, daar onder dat vliegen- de-paleis-in-schijn, in bloed en tranen dreigt onder te gaan. deze wereld blijkbaar geen hogere idea len koestert, dan dit snobisme. Ar me verdwaasde mensheid. (S. A.) J. H. Het is precies honderd jaar geleden dat William Stoke op het idee kwam een bolhoed te laten vervaardigen. De herdenking van de honderdste verjaardag van de bolhoed ging in Enge land met grote feestelijkheden gepaard. Hier ziet U drie geslachten Bowler (de nakomelingen van de eerste bolhoed fabrikant) met drie verschillende modellen. ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 HILVERSUM 1, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7 00 Nieuws; 7.15 Gramofoonm.; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gramofoonmuz.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonm.; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Me- tropole orkest; 11.00 Voor de zie ken; 1145 Gramofoonmuz.; 11.50 u. Godsdie'nstiga causerie; 12.00 An gelus; 12.03 Gramofoonm.; 12.30 u. Mededelingen; 12.33 Gramofoonm.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Amuse mentsorkest; 14 00 Tenor en orgel; 14.20 Engelse lés; 14.40 Accordeon orkest; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten; 15.35 Dameskoor; 16.00 Gramofoonmuz.; 16.30 „De schoon heid van het Gregoriaans"; 17.00 u. Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz 18.15 Causerie over industrialisatie 18.25 Gramofoonmuziek; 18.48 uur Sport, „Dit is leven" en voor de jeugd; 19.00 Nieuws; 19.15 Actuali teiten; 19.23 Gramofoonm.; 19.52 u. Journalistiek weekoverzicht; 2000 Nieuws; 20.05 De gewone man zégt er 't zijne van; 20.12 Gramofoonm.; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op, heren"; 21.00 Gevarieerd programma; 21.45 Puzzle; 21.55 Po pulair concert; 22.30 Gramofoonm., Godsdienstige causerie, avondge bed en liturgische kalender; 23 00 Nieuws; 23.45 Nieuws in Esperan to; 23.3024.00 Maastrichts Stede lijk Orkest en soliste. HILVERSUM 2, 7.00 VARA, 10 u. VPRO, 10.20 VARA 19-30 VPRO, 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn; 7.30 Gramofoonm.: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Gramofoonm.; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgen-, wijding; 10.20 Voor do arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Pia noconcert; 12.00 Dansmuz.; 12.30 u_ Mededelingen; 12JJ3 Hawaiianmu- ziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramo foonmuziek; 13.45 Pianoduo; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Politiekapel; 15.15 Boekbespreking: 15 30 Geva rieerd programma; 16.30 „Van de wieg tot het graf', causerie; 16.45 Kamerorkest; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 „Pas separtout", causerie; 19.40„ Het oude in het nieuwe testament", causerie; 19 55 „Deze week", cause rie; 20.00 Nieuws; 20.05 „Hein Fes tijn"; 20.10 VARA-Varia; 20.15 Ge varieerd programma; 21.15 Zwit serse muziek; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Sextet; 22.15 u. „De commissaris vertelt"; 22.45 u. Orgelspel; 23.00 Nieuws; 23.1524 uur Gramofoonmuz. BRUSSEL 324 m en 484 m. Van de uit Indonesië gerepa trieerde gezinnen, die voorlopig zijn gehuisvest in opvangcentra en woonoorden, heeft in de afge lopen maanden slechts een gering aantal een blijvende woonruimte kunnen betrekken. Hierdoor dreigt een noodtoestand te ont staan. In de nog resterende maan den van dit jaar zal voor ruim 2000 gezinnen woonruimte gevon den moeten worden. De minister van binnenlandse zaken heeft daarom Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht een beroep te doen op de gemeen tebesturen om een aantal van de woningen, welke in dit jaar nog gereed komen, ter beschikking te stellen van uit Indonesië repa triërende gezinnen. Teneinde te voorkomen, dat andere gegadigden naar deze wo ningen hierdoor te zeer zouden worden gedupeerd, heeft de mi nister van Wederopbouw en GEVANGENE NAM DE BENEN De Bredase rechtbank veroor deelde Donderdag de wachtmees ter der Rijkspolitie A.S. uit Haar lem, die op 8 Juni van dit jaar een gearresteerde inbreker door on voorzichtigheid in de gelegenheid had gesteld te ontvluchten, tot een geldboete van 100 gulden subsi diair 30 dagen hechtenis. De inbreker bevond zich in voorarrest in de politiekazerne te Strijbeek. De verdachte had de arrestant overgenomen van een collega, die voor dienstzaken naar Breda moest. Toen de bel aan de voordeur ging, opende verdachte de deur zonder voorzorgsmaatre gelen te nemen om te voorkomen, dat de gearresteerde zou weglo pen. Deze zag echter zijn kans schoon, nam de benen en ver dween in de achter de kazerne gelegen bossen. ZEER STILLE MARKT AMSTERDAM, 5 Oct. Opmer kelijk weinig verschil met gisteren en zeer geringe fluctuaties waren vandaag de kenmerken van de Amsterdamse Effectenbeurs. Dat de V.N. besloten hebben de -38ste parallel te overschrijden kwam niet als opzienbarend of verontrus tend nieuws, evenmin opende de verklaring van Moh Natsir als ant woord op het protest van Minister- President Drees nieuwe gezichts punten. De stemming bleef maten de animo was ver te zoeken. De industri/markt was, in tegenstel- i ling tot gisteren, vandaag goed j prijshoudend; de scheepvaartmarkt daarentegen was overwegend een kleinigheid lager. De Indonesische sector, die gis teren een flinke veer heeft moeten laten, was vandaag prijshoudend zonder meer. De 3 pet. dollarlening Nederland werd vandaag twee punten lager geadviseerd, een opmerkelijk ver schil. De guldensbeleggingen waren zo goed als onveranderd. Op de Amerikaanse sector werd de vaste stemming van Wallstreet niet nagevolgd. Ten opzichte van gisteren veranderden de koersen hier slechts weinig, waardoor het agio inkromp tot circa 6% pet. Volkshuisvesting van zijn kant zich bereid verklaard de gemeen ten, die aan de oproep gevolg geven, tegemoet te komen. Dit geschiedt door het voor deze ge meenten mogelijk te maken een extra aantal woningen te bou wen. Dit extra aantal zal 20 a 25 pet. hoger zijn dan het aantal nieuwe woningen, dat in het tijd vak van 1 Augustus tot 31 Decem ber a.s. voor gerepatrieerden wordt beschikbaar gesteld. De al dus extra gestelde woningen zul len met een verminderde premie of bijdrage moeten worden ge bouwd. De 59-jarige professor Pootjes, hoogleraar aan de door hem zelf opgerichte hogeschool der cultus- vrjje christenbelijders te Hilver sum, is gisteren door de Amster damse rechtbank veroordeeld we gens uitlokking van desertie en wegens majesteitsschennis. De rechtbank legde de verdachte een gevangenisstraf op van één jaar, waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien werden van deze straf zes der bijna tien maanden in mindering gebracht, die de professor sedert September van het vorig jaar in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Hij werd in Mei j.l. onder storting van een borgsom van tienduizend gulden voorwaardelijk in vrijheid gesteld. De rechtbank veroor deelde Pootjes ook nog tot voor waardelijke beschikbaarstelling van de regering, eveneens gedu rende een proeftijd van drie jaar. De verplichting zich uitsluitend op te houden in de gemeente Bla- ricum is niet in het vonnis op genomen, zodat de professor, wan neer dit vonnis onherroepelijk is geworden, weer het recht zal heb ben zich vrij door geheel Neder land te bewegen. Hij krijgt dan ook zijn borgsom van tienduizend gulden terug. MEES TOXOPEUS NAAR ZIJN GEBOORTEPLAATS NW. PEKELA De schipper van de te Oostmahorp gestation- neerde reddingboot „Insulinde", Mees Toxopeus, zal op Zaterdag middag 21 Oct door het gemeente bestuur van Nieuwe Pekela, zijn geboorteplaats, officieel worden ontvangen. Tevens zal die middag een receptie worden gehouden waar da bevolking van Nieuwe Pekela gelegenheid zal krijgen haar oude plaatsgenoot te begroe ten. Wol was je VEILIG in Het in Wuppertal verschijnende liberale blad „West-Deutsche Rundschau" bevat een uiterst scherpe aanval op Nederland we gens de behandeling, die 150 Duitse oorlogsmisdadigers, die zich nog in Nederlandse gevange nissen zouden bevinden, zouden ondergaan. Het blad zegt, dat van deze oorlogsmisdadigers elf ter dood zijn veroordeeld en vijf tot levenslang, terwijl anderen nog altijd op hun berechting in eerste instantie zonden wachten. De „West-Deutsche Rundschau" schrijft onder meer: „Wat hebben deze mensen misdaan? Wat geeft de Nederlandse regering het recht Duitse vaders en zonen vijf jaren na het einde van de oorlog te onderwerpen aan een procedure, die volgens getuigenis van voor malige tegenstanders en volgens de jongste ervaringen in de Korea- oorlog bijzonder twijfelachtig is? Kan men soldaten ervoor bestraf fen, dat zij het ongeluk hebben gehad onder dwang van militaire verhoudingen in het veld te zijn gebracht tegen verzetsgroepen in bezet gebied?" Het blad meent dat de Neder landse bijzondere rechtspleging inbreuk maakt op het ook door Nederland in de Verenigde Naties erkende rechtsbeginsel, dat geen straf kan worden opgelegd zonder voorafgaande wet. De ANP-correspondent in West- Het publiek klaagt thans over de duurte van de eieren. De 'groothandel in eieren deelt naar aanleiding hiervan mede, dat deze duurte een gevolg is van het feit, dat het publiek steeds grote eieren wenst, die echter in de herfst zeer schaars zijn, daar de eierproductie van de oudere kippen dan niet meer bedraagt dan 25 pCt. van de normale leg- capaciteit. De vakgroep dringt er daarom bij het publiek op aan om in déze tijd van het jaar jonge henneneierèn te kopen, die weliswaar kleiner, doch 40 pCt. per kilogram goedkoper en van uitstekende kwaliteit zijn. Ergerlijke diefstal Voor de derde maal in korte tijd is de verbandtrommel met inhoud uit de onbewaakte verbandpost aan de rijksweg van Apeldoorn naar Amers foort, bij de weg naar Uddel, gestolen. Het hoofdbestuur van de Ned. Vereniging van EHBO heeft thans besloten deze winter de post opnieuw, doch voor de laatste maal van nieuw verbandmateriaal te voorzien. Zou dit wederom worden gestolen, dan zal de EHBO zich genoodzaakt zien deze post, die bij eventuele ongevallen van weggebrui kers uiterst belangrijk is, te laten vervallen. Duitsland zegt hierover het vol gende: Deze aanval op Nederland kan gezien worden in het licht van het streven der Duitse pers om de behandeling van Duitse oor logsmisdadigers door westelijke geallieerden als grof onrecht voor te stellen. Naar aanleiding van de bewe ring in het dagblad „West-Deut sche Rundschau" verklaarde de West-Duitse minister van justitie, dr. Dehler, dat hij deze beschul digingen volledig ongegrond acht. MINISTER SCHOKKING TOT DE SCHOOLJEUGD Minister Schokking heeft giste ren in de Rotterdamse Schouw burg voor de leerlingen van het hoogste leerjaar der middelbare scholen een lezing gehouden over „onze defensieve taak binnen het Atlantisch Pact". Deze lezing be hoorde tot een serie onder de titel „inzicht en verantwoordelijkheid", die voor deze leerlingen wordt gegeven. De minister gaf een overzicht van de werkwijze in het Atlan tisch Pact en het ontstaan van dat Pact Op het ogenblik, aldus de minister, is de West-Europese de fensie nog te zwak, maar in geval van oorlog moeten we in staat zijn de eerste stoot op te vangen. De eerste maand zal in zo'n geval de kritiekste zijn. Ook Korea heeft ons dat geleerd. Naar aanleiding van de gestelde vragen zei de minister nog, dat Nederland zijn eigen plaats in de zeemacht wil behouden. Daar is de „West", dat buiten het Noord- Atlantisch Pact valt en onze grote koopvaardijvloot. De ervaring van de jongste wereldoorlog heeft ons geleerd, dat er voor een goede beveiliging een flinke zeestrijd kracht nodig is. Wij willen ons niet laten wegdrukken. De minister besloot zijn speech met een beroep op de opofferings gezindheid van de jongeren. De wethouder van onderwijs, de heer A J. van der Vlerk, had een wel komstwoord tot de minister ge sproken. LAGERE PRIJZEN OP DE THEEVEILING De gisteren te Amsterdam ge houden theeveiling had een on regelmatig verloop. Aangeboden werden 6400 hele en 32 halve kisten Java-thee en 1440 hele kisten Sumatra thee. Over het algemeen zijn de handelaren van mening, dat de theeprijzen te hoog liggen. De prijzen waren gisteren dan ook tot 15 cents per halve kg. lager dan op de vorige veiling. Speciaal voor de ordi naire soorten werd minder ge boden, doch ook de middenkwa liteiten en de goede soorten kwamen op een overwegend la ger niveau. Er was weinig vraag voor export. Het meeste werd aangekocht voor de binnen landse consumptie. arresteerde de politie te Henge lo de oud-SS-er J. van Joolen uit Amsterdam, die, blijkbaar thans de kust veilig achtende, zonder geldige papieren uit Duitsland ons land binnenkwam om zijn ouders in Utrecht te bezoeken; kreeg W. G. Lensink te Den Haag, voormalig plaatsverv. leider van de N.S.D.A.P., terzake van hulpverlening aan de vijand, vijf- fien jaar gevangenisstraf met af trek. De eis was twintig jaar; hield de Haagse politie een huis schilder aan, die Maandagmiddag in de drukte bij de uitgang van het station Hollands Spoor kans had gezien, een dame een bedrag van 139 gulden te ontfutselen; werd de 39-jarige voormalige rechercheur der Staatspolitie C. Heynis uit Den Haag tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld, omdat hij, tijdens de bezetting, tal van joden en illega le werkers aan de S.D. had over geleverd; nam de politie Woensdagmid dag in een vergunningslokaliteit aan de Thomsonlaan te Den Haag een roulette met toebehoren in beslag. De vergunninghouder kreeg een proces-verbaal; zal binnenkort de benoeming te verwachten zijn van Jhr. Mr. M. P. M. van Karnebeek tot buiten gewoon gezant -en gevolmachtigd minister van Nederland bij de staat Israël; hebben enige zakenlieden uit Volendam en Amsterdam het plan, aan de Julianaweg te Volendam een restaurant te bouwen met terras, film- en toneelzaal, plaats biedend aan 500 personen; arresteerde de vreemdelingen politie Woensdagavond op de Nieuwendijk te A'dam 14 Italia nen, die, omdat er klachten over hen waren binnengekomen, spoe dig als ongewenste vreemdelingen het land uit zullen worden gezet BUITENLANDS OVERZICHT Licht ensemble; 12.30 Weerberich ten; 12.32 Gramofoonm 12.45 Licht ensemble; 13.00 Nieuws; 13.15 uur Vlaamse zang; 14.00 Causerie; 14.10 Pianorecital; 15.00 Filmmuz.; 15.30 Liohta muziek; 16.00 Omroepork. en soliste; 17 00 Nieuws; 17,10 Ac cordeonduo; 17.25 uur Pianorecital; 17.35 Accördeonduo; 17.50 Gramo foonmuziek 17.55 Economisch over zicht; 18.00 Jazzmuziek; 18.30 voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19,30 u. Gramofoonm.; 19 50 Radiofeuille ton 29.00 Symphónle-orkest en so list; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoek programma; 23.00 Nieuws; 23.05 u. Swingmuziek; 23.3024.00 Rustige gramofoonmuziek. 484 m: 12 0§ Orkest en solisten; 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekprogr.; 13.25 Kroniek van het Rode Kruis; 13.30 Verzoekprogr.; 14.00, Er komt schot in de werkzaamheden aan de sluizen bij Tiel, welke de grootste .binnensluizen van Europa worden. In de loop van deze week zal er een begin worden gemaakt met het inhangen van de sluisdeuren, die een afmeting hebben van 10 bij 15 meter en 65.000 kg wegen. Een der sluisdeuren, welke reeds gereed ligt voor het zware karwei. Wij komen enkele ogenblik ken de aandacht van onze lezers vragen voor de presidentsver kiezingen in Brazilië, welke daar Dinsdag 3 October zijn gehou den. Zuid Amerika is een zeer belangrijk gebied en vooral het onmetelijke grote Brazilië mei zijn rijke economische bronnen is een land, dat in de naaste toe komst een grote rol kan spelen. Nu zijn Zuid-Amerikaanse verkiezingen, ook al geldt daar een geheim en algemeen stem recht, nog wel iets anders dan West Europese verkiezingen. De bevolking is erg heet geba kerd en vooral bij verkiezingen stijgt het temperament onrust barend. De verkiezingsdag is dan ook ditmaal allerminst rus tig verlopen, 'En er is flink ge vochten. Alleen in de hoofdstad Rio de Janeiro vielen er die dag bij deze verkiezingen relletjes 9 dóden. Een tweede factor des onder scheids is, dat er ongeveer een maand mee heengaat voor de uitslag bekend is. Dat is misschien heel goed, omdat in die tijd de verhitte ge moederen wat gekalmeerd zijn, want een uitslag onmiddellijk na de verkiezingsactie, zou door geen enkele partij aanvaard worden en tot nieuwe uitbar stingen leiden. Natuurlijk moet deze vrees niet het motief worden voor dit lange uitstel, maar de geweldige afstanden en de gebrekkige ver keersverbindingen spelen hier een rol. Wat nu deze verkiezingen zelf betreft, het volgende. De huidige president, generaal Dutra was niet herkiesbaar en zijn partij, die zich sociaal democratisch noemt, moest met een andere candidaat komen en dat was ge neraal Machado. Tegenover deze sociaal democratische partij staat de nationaal democratische unie, die mèt de bekende gene raal Gomez als candidaat kwam. De eerste groep geldt als demo cratisch, de tweede als conserva tief, maar dat zijn daar in Zuid Amerika woorden, die heel an dere begrippen dekken dan bij ons. We zouden de eerste democra tische liberalen kunnen noemen en de tweede groep conserva tieve liberalen, al is de laatste groep wat meer anti-clericaal dan de eerste. Maar er is ook een derde par tij die zich de arbeiderspartij noemt en geheel geschoold is op die van president Peron in Ar gentinië. Dit is een soort arbeidersdicta tuur d.w.z. mensen die veel voe len voor de sociale rechtvaardig heid en van oordeel zijn, dat op dit gebied de arbeiders nog veel te kort komen, maar die van de politieke democratie, die vooral in Zuid-Amerika sterk verbu- reaucratiseerd is, weinig hebben moeten. Deze partij, die ook de warme steun heeft van generaal Peron in Argentinië, neemt ditmaal voor het eerst deel aan de presi dentsverkiezingen en wel mei de in Argentinië zo zeer popu laire figuur van generaal Var gas, die van 1930 .tot 1945 presi- l dent was en nogal dictatoriaal l regeerde en daarom ten val ge- bracht werd. Als vierde in de politieke arena komt dan nog I een links socialistische groeD j met communistische sympathiën met als candidaat de politicus Mangabeira. De enige van de vier die geen generaal is. In het geheel zijn er elf mil- lioen kiezers, die Dinsdag op een van deze heren gestemd heb ben. We zeiden reeds, dat het nog wel enige weken zal duren voor de officiële uitslag bekend is, maar volgens de tot gisteren binnengekomen berichten heeft generaal Vargas overal de lei ding met 620.000 stemmen. Var gas heeft in zijn verkiezings manifest hogere ionen en betere sociale voorzieningen belooft, maar zijn dictatuur van 1930 tot 1945 heeft hem ook in arbeiders kringen vele vijanden gemaakt. In Washington is hij ook niet ge zien, omdat men daar vreest, dat hij met Peron een eigen Zuid- Amerikaanse politiek zal voeren als derde grote partij in de we reld, terwijl de officiële sociaal democratische partij, die nu aan het bewind was, zeer goede be trekkingen met Washington on derhield. Wanneer dus de eerste berich ten een betrouwbare koers zou den uitstippelen en de heer Var gas weer aan het bewind zou komen men verwacht, dat ook de communisten en linkse arbeiders op hem stemden, want de heer Mangabeira heeft nau welijks een voet aan de grond gekregen dan zouden er in Zuid Amerika zich belangrijke wijzigingen kunnen voltrekken, waardoor ook <j° Noord Ameri kaanse positie wel eens verzwakt zou kunnen worden in de we reldpolitiek. Want doordat Brazilië trouw was aan het Noorden, werd niet alleen de politiek der Ver. Sta ten krachtig gesteund maar was ook de positie van Peron zwak. Ontvalt de Braziliaanse steun aan het Noorden en komt deze Peron ten goede, dan wijzigen de verhoudingen zich wel radi caal. Vandaar dat Washington voor deze verkiezingsuitslag ook grote belangstelling heeft. Wat zou de uit komst zijn als wij een vergelijking wilden maken tussen de jonge christen-ge- meente van Corinthe LI rijp voor de komst des Heren, rijk aan genaden, aan inzicht, aan deugd, aan chris telijke werken en onze christelijke pa- rochies en gezinnen, *1 vooral ons persoonlijk genade- en deugd- leven? BENEDICTUS FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 31. Zij had niet langer in zijn bijzijn durven blijven toen hij haar aangekeken had. Zou hij het weten? Ze ging naar boven en kwam niet eer beneden dan toen ze van achter het gordijn voor het zolderraam gezien had hoe hij met zijn zelfde veerkrachtige stap over de dijk liep en in de keet verdween. Eerst toen stond ze even later weer in de kamer, maar ze droeg nog dezelfde jurk, waarmee ze van het land was gekomen. Ook haar haren had ze niet opgemaakt. Waarom im mers? 16.30 en 17.10 Gramofoonm 18.30 Accordeonm.; 19.00 en 19.40 Gra mofoonmuz. 19.45 Nieuws; 20.00 u. Militair orkest; 21.00 Zang; 22 00 Nieuws; 22.15 en 22.30 Gramofoon muziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramo- 324 m; 12.00 Gramofoonm.; 12.15 foonmuziek; 23.55 Nieuws. De werkers hadden de eerste 15.15, i berichten uit Wanre meege bracht dat er kermiswagens op het dorpsplein stonden. Een dag later wist Riek te vertellen, dat men bij de „Rode Leeuw" reeds planken voor de ramen had ge timmerd en Dries de timmer man reeds binnen een verhoog voor de muziek aan het klaar maken was. Achter op het erf zou de grote danstent wel weer komen, die er ieder jaar had gestaan. Ze had ze zelfs horen vertellen, dat er dit jaar een nog veel grotere zou komen met spiegels langsde wanden, een die afgedekt was door een groot zeil. Hier en daar: op het bord bij de kerk en bij de kruidenier hingen aanplakbiljetten waarop stond, dat er bij het dansen in de grote tent zelfs een komiek aanwezig zou zijn om de boel aan de gang te houden. Dat be gon op de grote stad te gelijken. En eer een paar dagen voorbij waren, was het dorpsplein voor het raadhuis rondom de linden- bomen volgebouwd met kramen en tenten en stak de kop van Jut zich boven alle, nog gesloten vermakelijkheden uit. De jeugd wrong zich door de smalle gan getjes tussen de tenten en kra men en lichtte, als de „bazen" het niet zagen, de zeilen op om er achter te zien wat er te doen zou zijn. Als men 's avonds door het dorp kwam, zag men veel meuwsgierige mensen op straat en op de hoeken de gebeurtenis staan te bepraten. Hier en daar zat er buiten of achter een zolderraam een lid van de harmonie op een hoorn of klarinet zijn muziek in te stu deren. Onder het raam stonden de meer bezadigden hun pijp te smoren en te luisteren. Jonge en giechelende meisjes probeer den elkaar in het rulle zand een danspas te leren en deden het stpf hoog opwaaien. Vooral de grote danstent ach ter de „Rode Leeuw" kreeg veel bekijks. Nu de schotten waren opgezet en ze minder konden zien, drong men half in de toe gangen. Ze liepen de sjouwers in de weg en werden terugge- vloekt, maar ze drongen telkens weer op. Zondag, als de kerk- dienst van vier uur ten einde was, zou de kermis open gaan en zouden alle vermakelijk- i heden tegelijk beginnen dat horen en zien verging. Dan i werd het eerst met recht druk. Alle vaders en moeders moes- ten dan met hun op kijken be- l luste kinderen langzaam langs alle kramen schuifelen. Het feest was algemeen en wie er i niet om gaf, geraakte immer i vanzelf in de stemming van an-1 ders doen dan men gewend was, waneer men in de luidpratende en drukdoende menigte werd opgenomen. Als het weer nu maar meewerkte zou het er dit jaar weer bar naar toe gaan. Het was de hele week al snik heet geweest. Reeds vroeg, wan neer de dauw nog op de velden lag en het in de polder rook naar de blauw-vochtige damp, die hangen bleef tot de eerste stralen boven de horizon ver schenen, was de Reuver op zijn perceel langs de weg naar Hir- tum bezig zijn aardappels te rooien. Het loof was slap gaan vallen en was verdroogd en ver brand. De aardappels waren nu voldoende „gezet". Hij kon ze er nu beter bijtijds uitdoen, want vorig jaar was het zo'n zelfde zomer geweest, waarop een periode van aanhoudende stromende regenbuien was ge volgd. Hij had zijn aardappels toen moeten laten staan in de drijvend natte grond, waarop de platgeslagen struiken hadden liggen rotten. Toen hadden ze veel te lang in de drabbige mod der moeten blijven staan. Bij het eerste kooksel had de vrouw hem al opgemerkt, dat de aard appels blauw werden en, er min der smakelijk uitzagen. De Reu ver had beweerd, dat ze best zouden „bloemen", wanneer zij de aardappels maar op tijd af goot en opschokte. Maar hij zelf wist goed dat hij eigenlijk on waarheid sprak. Maar een stads- juf moest zich nu eenmaal geen boerenverstand willen aanmati gen. De Reuver was nu voor de eerste keer over zijn nieuwe doorgang gegaan, maar hij deed het niet met wijding. Het nieu we „dekske" was goed gelegd en gemakkelijker berijdbaar, omdat het langzamer heide en ook eens zo breed was gewor den. Het wegdek was zelfs ver hard, zodat de Reuver de vos niet zo kort aan de teugel be hoefde te houden, wanneer hij met een zware vracht moest op trekken. Maar het zat hem maar steeds dwars, dat hij zijn erf niet meer kon afsluiten. Ieder die zo brutaal was over de nieuwe ingang te komen, kon zo maar ongevraagd op stal of erf staan. Tegen Gon, die de muds- zakken mee op de kar had ge dragen, had de Reuver gezegd: „Ge moest er moeder straks maar mee brengen dan kan ze de poters rapen." De Reuver had naar de lucht gekeken. Ze was nu deze keer meer loodkleurig dan hei-blauw; dat kon vandaag wel eens op regen uitdraaien Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5