A Illegalen liquideerden echtpaar twee dagen na de bevrijding De eerste sluisdeuren bij Tiel opgehangen ERRES GOED! 7<k COMMUNISTISCHE SPIONNAGE MOET STERKVERBETERD WORDEN Wereldwerkloosheid steeg eer de strijd in Korea begon Missie leed in Zuid-Korea zware oorlogsschade IIEUW Communisten dragen schuld In Wenen alles normaal néér voordelen één nadelen 2rsoons f 43.50 ersoons f 57.50 n St Dreesmann rkfberiehten Zware straffen geëist In ChristusLicht Mooi weer ten einde Onthullingen van een vluchteling Oostenrijk komt in gevaar In Mei 1951 weer de Ronde v. Nederland Naar wij vernemen: In Nieuw-Zeeland slechts 30 werklozen V.N.-troepen zijn geen bedreiging Vele priesters en zusters gedood of vermist RSVERW ACHTING ïeld door het K.N.M.I. te leldig van Zaterdagavond agavond. iSTELIJKE WIND J bewolkt en overwegend er. Matige, langs de kust toe krachtige westelijke tnig verandering in tem- PRODUCTEN onveranderlijk (Adv.) INDERRUBRIEK inderen, het spijt ons, 2 moesten vandaag, om redenen, jelui wekelijk- ubriek tot Maandag laten jAG aanbesteding 1GERWERF Ten over- de Technisch-ambtenaar iate vond ten kantore van raadschap de aanbesteding .n het resterende herstel- i de Wieringermeerdijk idemblik en Den Oever, reven werd door N.V,. drP. Daalder, Alkmaar Gebr Keppel Amsterdam Wiersma Sloterdijk 25.940 rs Zürich (Fr) 26.400; J. Ie Amsterdam 26.550. De >odroeg f 27.550; gunning niet plaats' gevonden. (Advertentie) KANTEL-LEDIKANT in-behuisden 'n uitkomst eel nieuw systeem, een- en practischer dan het opklapbed schroeven aan wand ïuur akkelijk verplaatsbaar 4 wielen) akkelijk opmaken (want unt er omheen lopen) aar garantie ze voordelen zullen wij ;n bezoek aan onze bed- ling gaarne vrijblijvend reren. Het zien alleen de moeite waard!! LKMAAR N.V. tS.V.-programma o. DAG: HSV C Meervogels C LG: Grasshoppers 1 -HSV 2 JSVU 3 HSV 4 aHSV jun. a b—HSV jun. b idsp. aHSV adsp. a Idsp. bHSV adsp. b speelt om 12 uur. speelt om 2.30 uur op het levoortsdijk tegen Grass en ieder dé moeite waard ïnendg strijd te gaan zien, er tijdens de wedstrijden enheid zich op te geven rter van Rood-Geel. ËNHUIZEN 7 Oct 7000 ïppelon bl. eigenheimers witte eigenh. 9.7010.10; Meerlanders 10.20; 900 kg 1547; 1500 kg peen 5.60; uien 4.50—5.40; 3000 kg 6.70—9 10; 51000 kg witte .30. O. 6 Oct. Snerciebonen nijbohcn 41—60; prönkbo- >1; spruitkool 3163; toina- spinazie 4854; andijvie telen 1317; druiven 61-92; —8. AAR, 6 Oct. Export- Snijbbnen kas 941.22; spinazie 20—52; poste- tomaten 1236; andijvie sla 213.50; bloemkool IA 2030, II 1220; komkom- 7; gele köól 4.506.50; rode .60; groene kóól 57; bie- worteltjes 826; uien aardappelen blaüw 8.50", 1652; knolsoep 217; ra- iderie 511; peterselie 2-5; n 714; handperen 1946; 335; druiven Muscaat 74 cant 5284, Frankenthalei-s IARWOUDB. 8000 kg. len bl. eigenh. 8.60—9.10; 'en grote 8.709.30; 7000 7; grote 77.10; drie- ju8.90-nep 5.408.60; peen B 2.40—4.90; C 3.10; slabonen 1547; 700 kg. .407.20; 10.000 kg. rode 8000 kg. groene kool 10.000 kg. witte kool 4; itte 45. EDlJK. '7000 kg. blaüwe ners 8.308.80- 9000 kg. 900 kg. dlldijVig 8.20—8.90 40; 1000 kg. slabonen 15 7.50; drielingen 48.70; groene kool 57.40- 5000 kool 4.50—5.70; 14000 kg. 5—12.50; 14Ö0Ü0 kg. witte 20; succes 4.304.60; 800 emkool B 2935. KARSPEL 6-10 Bloem- 4—39; B II 8—21; stek 3— 42.000 ststambonèh 34 1500 kg;' Krot ehA 5.70— 4.40 aanv. 5000 kg; Rode aattv. 260 kg; groene kööl aanv. 1500 kg; witte kool 5600 kg; uien 2.20—8.30, kg. ZATERDAG 7 OCTOBER 1950 PAGINA 3 De rechtbank te Utrecht behandelde gisteren de xaak tegen een drietal oud-leden van een knokploeg twee mannen en een vrouw die op de avond van de 7e Mei, dus twee dagen na de officiële capitulatie van Duitsland, te Zuilen de vrouw G. W. W., die men van verraad verdacht, en haar man W. P., met voorbedachte rade, hadden doodgeschoten. Het was de 30-jarige magazijn bediende J. C. van den H. uit Utrecht, die erkende, dat hü in de nacht van 6 op 7 Mei 1945 met de beide medeverdachten het plan besproken had de vrouw G. W. W. te liquideren. Daarover was reeds eerder gesproken en de inmiddels niet meer in leven zijnde leider van de knokploeg, waarvan de beide mannelijke verdachten deel uitmaakten, had zelfs een order uitgegeven dat te doen, omdat men aannam, dat de vrouw G. W. W. een verraadster was. Van den H. had een revolver van zichzelf, de andere verdachte, de 38-jarige machine-bankwerker J. G, B. eveneens uit Utrecht had een pistool ter beschikking gekregen van de derde verdachte, de 42- jarige mej. van T. Verdachte B. legde overeenkom stige verklaringen af als v. d. H. Uit beider verhoor bleek verder, dat B. de vrouw had gedood en dat de man, die op dezelfde kamer was en zich verzette, eveneens, maar door van den H. was gedood. Beide verdachten waren van me ning, dat, hoewel het zeven Mei was en de Duitsers gecapituleerd hadden, er van de zijde van G. W. W. nog grote gevaren dreigden. De derde verdachte erkende een der vuurwapens ter beschikking te hebben gesteld, wetende wat hiermede zou gebeuren. Voorts verklaarde zij, dat inderdaad van S., de niet meer in leven zijnde commandant van de knokploeg, reeds eerder een liquidatie bevel had gegeven. De officier van Justitie was van oordeel, dat er geen daadwerke lijk gevaar meer kon dreigen want de capitulatie was toen al bekend. Op 7 Mei zijn nog wel enkele slachtoffers gevallen, maar dat MR. STOMPS OVER DE RIJKSDAGBRAND Mr. B. W. Stomps, de verdediger van van der Lubbe in het Rijks dagbrand-proces, heeft in Gronin gen voor de Ned. Vereniging van Ex-politieke Gevangenen een boeiende lezing gehouden over de achtergrond van de Rijksdagbrand. Mr. Stomps was indertijd ge kozen tot verdediger van van der Lubbe. Hij vertelde diverse interessante anecdotes over van der Lubbe, die grotendeels blind was, niet meer verstand had dan een schooljon gen en weliswaar communist, doch geroyeerd lid was, omdat hij zich in geen partijdiscipline wilde schikken. In tegenstelling tot de gangbare mening, dat de Rijksdagbrand door de nazi's was gesticht om zelf aan de macht te komen, bracht mr. Stomps als zijn hypo these naar voren, dat de commu nisten het meest geprofiteerd hebben van deze brand en de daaruit voortvloeiende gevolgen en dat door een uiterst geslepen spelletje van intriges Moskou dit plan heeft gesmeed om de wereld te misleiden en de aandacht van zich af te wenden. Spr. vertelde hoe van der Lubbe tweemaal een poging heeft gedaan, tweemaal een verkeerd gebouw nam en voor de derde keer op het balcon van het Rijksdaggebouw is getild en hoe tezelfder tijd het gehele gebouw dat van tevoren chemisch was geprepareerd in lichter laaie stond. De brand zou door Goering (die een onderaardse verbinding had van zijn huis naar het gebouw) zijn voorbereid, maar dit spel is uitgedacht door een vooruitgeschoven communistische pion in de nazi-gelederen. De heer Stomps staafde deze veronderstelling met allerlei be wijzen en besloot met te vertellen, dat hij door een Russische agent gewaarschuwd was een en ander 2 maanden lang geheim te houden, totdat nl. van der Lubbe veroor deeld was en de drie Russen (mede-beklaagden) teruggeroepen zouden zijn naar Rusland. Om deel te hebben aan het Offermaal der H. Mis is het niet voldoende dat iemand toegang heeft gekre gen tot de bruilofts zaal, d.w.z. dat hij gedoopt is. Van het allergrootste belang is het bezit van het bruiloftskleed, de „nieuwe mens, die volgens God gescha pen is in gerechtig heid en ware heilig heid". BENEDICTUS Nederlander op Ambon gedood Volgens het bureau Zuid-Mo- lukken heeft Radio-Ambon om geroepen, dat de Nederlander H. J. van Polanen Petel bij de ge vechten op Ambon is gedood. waren mannen, die met wapens liepen, waartegen de Dnitsers meenden zich te moeten verdedi gen. De officier zeide dan ook deze liquidatie als eigen rechting te moeten beschouwen, weshalve hij tegen B. en van der H. ieder 8 jaar gevangenis eiste en tegen T. een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek. Mr. A. B. Stomps uit Haarlem verdedigde de drie verdachten. Hij toonde zich ernstig geschrokken van de eis en meende, dat de ca pitulatie op 7 Mei nog niet effec tief was. Op 7 en 8 Mei zijn in Utrecht nog mensen gevallen en op 8 Mei in Amsterdam op de Dam schoten de Duitsers op weerloze feestende burgers. Voorts meende pleiter dat ook in het geding ge bracht kan worden het ambtelijk bevel, want beide mannen waren lid van een knokploeg, die tot de legers van de geallieerden geacht mochten worden te behoren. De commandant van de knokploeg heeft dus bevoegd het bevel tot liquidatie gegeven. Naar de op vatting van pleiter had het bevel op 7 Mei nog zijn kracht, omdat de feitelijke bevrijding toen nog niet bereikt was. Pleiter verzocht begrip voor het gebeuren en een zo clement mogelijke bestraffing. Uitspraak op 20 October. (Van onze weerkundige medewerker) Nadat we enkele dagen hebben kunnen genieten van mooi herfstweer, waarop trouwens al te lang gewacht was, ziet het er jammer genoeg niet naar uit, dat dit mooie weer ook nog gedurende het weekend zal aanhouden. Het gebied van hogeluchtdruk boven Midden-Europa trekt nu van ons weg naar het Oosten, terwijl het tevens in betekenis afneemt. De barometers daalden gisteren dan ook over onze omgeving en een koufront, dat over Engeland lag, kreeg kans om ook tot ons land door te trekken. Deze koufront-passage ging plaatselijk zelfs nog met lichte regen vergezeld. Ten zuidwesten van Ierland trok gisteren een depressie naar het noordoosten, maar de bijbehorende fronten trekken in onze richting en het laat zich dan ook aanzien, dat deze gedurende het weekend aanleiding kunnen geven tot enige regen, terwijl tevens de temperatuur, vergeleken bij de afgelopen dagen, vrij laag zal zijn. Canadees Kardinaal bezocht Groesbeek Gistermiddag bezocht Kardi naal Bisschop Giacomo Carlo Mc Guigan van Toronto (Canada) de Canadese militaire begraafplaats te Groesbeek. De kardinaal werd vergezeld door Mgr. Hanssen. Bij de sluiswerken van het Amsterdam-Rijnkanaal te Tiel is gistermorgen het eerste stel sluis deuren opgehangen. Reeds om zes uur 's morgens begon men met dit grote werk. De deuren, die een afmeting hebben van 10 bij 14 meter en ieder 65000 kg wegen, werden per schip in gedeelten aangevoerd. De montage van deze ijzeren kolossen geschiedde in de sluis. Met behulp van twee vijftons lieren werd de deur van het zui delijk tussenhoofd onder grote belangstelling van Rijkswaterstaat en pers in de juiste stand gebracht. Om 11.00 uur waren de werk zaamheden gereed en kon de deur draaien. In totaal zullen zes van deze z.g.n. puntdeuren (deuren die open en dicht draaien) in deze sluis worden aangebracht, waar door met de hefdeur van het bui- tenhoofd de drie schutkolken worden verkregen, die een lengte van 90, 170 en 900 meter hebben. Dit geeft grote energie- en tijd besparing, omdat afhankelijk van de drukte van de scheepvaart, van een of meer schutkolken gebruik gemaakt kan worden. Men behoeft dan niet steeds de hele sluis te openen. De hefdeur van het buitenhoofd, die 170 ton zal wegen, wordt niet afgewerkt gemonteerd, maar zal t.z.t. met behulp van drijvende bokken „nat" worden opgehan gen. Zover is het echter nog lang niet. Thans is men druk bezig het hefportaal stortklaar te maken. Om een beeld te krijgen op welke hoogte hier wordt gewerkt zij ver meld, dat de nok vap de heftoren komt te liggen op plm. 43+ NAP. Bij deze sluisbouw heeft men tevens gebruik gemaakt van de mogelijkheid om water van de Waal op de Lek te brengen. Hier voor zijn aan weerszijden van de sluis twee grote riolen aange- baacht, voorzien van electrisch beweegbare schuiven, om elk transport van water bij het schut ten te verhinderen. Ook de verdere werkzaamheden vorderen goed, zodat verwacht mag worden, dat het geheel in 1952 gereed zal zijn. GOUDEN KLOOSTERFEEST VAN MGR. WILLEKENS DJAKARTA (Aneta). De Apostolisch Vicaris van Djakarta, Mgr. Willekens, ontving op de receptie, welke in verband met zijn gouden klooster jubileum Zon dag 1 October werd gehouden, o.a. gelukwensen van de minister van sociale zaken, Hariadi, de Neder landse Hoge Commissaris, A. Th. Lamping, de pauselijke nuntius, Mgr. de Jonghe d'Ardoye, de voor zitter van de Partai Katholik Re- publik Indonesia, Kasimo, en vele andere Indonesische en Neder landse autoriteiten. Het afhangen van de sluisdeuren in de sluis van Tiel, de grootste binnensluis van Europa. De sluisdeuren, die een afmeting hebben van 10 bij 15 meter, wegen elk 65.000 kg. Een van de twee deuren, welke werden geplaatst, in de takels. (K.N.P.) Dezer dagen zijn door een Hongaars vluchteling be langrijke feiten medegedeeld, die verband houden met de geheime Kominform-bijeenkomst, die van 5 tot 10 Augustus in een slot aan het Plattenmeer'is gehouden. De Hongaar zelf was op deze vergadering aanwezig geweesf. Op de bijeenkomst waren vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie, Bulgarije, de Duits-democratische republiek, joego-Slavië, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Op de eerste twee dagen van de conferentie ging het nog al hard toe. De Sovjet vertegenwoor diger deed niets anders dan uit varen tegen de andere Komin- formlanden. Zij leefden veel te veel in nationalistische afzijdig heid, wat vooral tot uiting kwam in de uitwisseling van arbeids krachten. Deze klacht was spe ciaal voor Polen bedoeld, want hier trok men zich niets van deze hele uitwisseling aan. Ook de concurrentie tussen de Hongaarse en Roemeense industrieën moest nu eens van de baan zijn. Er moest een zuivering komen in de verantwoordelijke kringen. Het bleef echter niet bij dreige menten. Op de volgende dagen werden enkele plannen uitge werkt, die o.a. behelsden, dat met het oog op de mogelijke compli caties ijl de wereldpolitiek, de politie- en spionnagediensten ver beterd moesten worden. De alge hele arbeidsinspanning in de sa tellietstaten liet nog te veel te wensen over en de Sovjets eisten, dat in al die landen strenge poli tiemaatregelen zouden worden ge troffen. Dit euvel moest verhol pen worden. Om tot dit doel te komen, moest de idiologische scho ling van de veiligheidsdienst veel intensiever worden. Bovendien moest het spionnagenet in het buitenland door alle communisti sche staten gezamenlijk worden opgebouwd. Een ander belangrijk besluit was de verbetering van electrici- TABAKSPRODUCTEN VOOR BINNENLANDS VERBRUIK van de satellietlanden de industrie in Wenen-Neustadt uitbreiden. Ook zou Oostenrijk gedwongen worden meer ijzererts te leveren ten behoeve van de Hongaarse in dustrie en het beschikbaar stellen van zijn chemische industrie voor de landen van het Oostelijk blok. EEN URN MET GOUDSTUKKEN Onder de gemeente Bergeyk (N.B.) zijn arbeiders bij ver bouwingswerkzaamheden aan een huis gestoten op een urn, die een groot aantal goud stukken bleek te bevatten. Nu maar kibbelen, wie de schij ven in de wacht zal slepen! ANTI-COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE Het vervoer, de winkels en de fabrieken te Wenen gaan weer regelmatig hun gang. De Engelse Hoge Commissaris, Sir Harold Caccia, deze maand voorzitter van de geallieerde raad voor Oosten rijk, heeft een speciale spoedbij- eenkomst over de gisteren geëin digde staking afgelast. Het perso neel van de Steyr-machinefabrie- ken en van de Staalfabriek te Linz heeft besloten overuren te maken en ook Zaterdag te werken om de door de staking veroor zaakte productieverliezen in te halen. Vrijdag hebben 10.000 arbeiders en middenstanders te Wiener Neustadt in de Sovjet-zóne een protest-demonstratie gehouden te gen de communistische acties van de laatste dagen. De Oostenrijkse regering heeft een plechtige verklaring uitgege ven, waarin „het Oostenrijkse volk en de politie dank ontvangt voor de verdediging van het land door het moedige optreden en het bewijs tegenover de wereld, dat Oostenrijk nooit een volksdemo cratie zal worden". ZEG HET MET DISTRIBUTIEKAARTEN De politieke partijen in de wes telijke sectoren van Berlijn heb ben de inwoners van de Sovjet- Russische sector opgeroepen om het overgebleven gedeelte van hun oude distributiekaart naar West-Berlijn te zenden bij wijze van deelneming aan een referen dum voor het eisen van „vrije en democratische verkiezingen in alle vier sectoren van de stad". Volgens West-Berlijnse functio narissen zijn in de .eerste drie dagen van het referendum reeds meer dan tien postzakken met 150.000 distributiekaarten gevuld. De Oost-Berlijnse autoriteiten hebben thans de Oost-Berlijners gewaarschuwd, hun oude distribu tiekaarten niet weg te doen. In West-Berlijn houdt men rekening met de mogelijkheid, dat door de Oost-Berlijnse instanties speciale attractieve rantsoenen op de oude coupons beschikbaar zullen wor den gesteld. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM. Ondanks 't minder gunstige financiële re sultaat, dat de Ronde van Ne derland in 1950 voor de organi satoren opleverde, zal deze ook in 1951 weer gehouden worden. De route wordt uitgebreid en de tour-karavaan zal nu elke pro vincie, dus ook Zeeland, door kruisen. De ronde zal waar schijnlijk negen dagen duren. Evenals het vorig jaar zal de ronde vrij zeker ook thans weer in Mei verreden worden, maar de juiste data zullen eerst in Januari bekend kunnen zijn. Ge tracht wordt de buitenlandse vertegenwoordiging uit te brei den. Amsterdam zal weer begin- en eindpunt Zijn. De plaatsen die étappe_eindpunt zullen zijn worden later bekend gemaakt eiste de Officier van Justitie bij de Amsterdamse Rechtbank vier jaar gevangenisstraf tegen een 33- jarige Amsterdammer, die op 30 Juli te Amsterdam een man uit Muntendam met drie kogels uit een revolver zwaar had gewond reed gistermorgen op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam een tram op een vrachtwagen, die even op de trambaan moest wach ten op een andere auto, die van rechts kwam. De zware auto kan telde door de botsing. Tram en auto kregen veel schade, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor...™ heeft de directeur-generaal van het Loodswezen, schout bij nacht Callenfels, gisteravond om zes uur, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, de nieuwe vuurtoren van Ouddorp officieel in gebruik gesteld moest circuseigenaar Mikkenie zich voor de rechter te Amster dam verantwoorden wegens de- viezenovertredingen. Het ging om 500.000 Belgische francs en 20,000 Nederlandse guldens. Vonnis: f 5000 boete...™ PARIJS (KNP) Het Internationale Arbeidsbureau heelt onlangs een statistiek gepubliceerd over het verloop van de werkloos heid in de eerste helft van 1950 in 16 landen van Europa, Ame rika en Oceanië. De publicatie toont duidelijk aan, dat er over de hele lijn een zorgelijke stijging in het aantal werklozen valt waar te nemen. Slechts uit vier landen wordt een daling van de werkloosheid gemeld, te weten uit Ierland met 36.300 werklozen, 3,4 pet., tegen 42.000, 10.8 pet., een jaar voordien; Zweden met 18.400 werklozen, 2 pet., tegen 25,900, 2.5 pet, vorig jaar; Nieuw Zeeland, waar slechts 30 werklozen in totaal zijn en Australië met slechts 0,8 pet. werklozen onder alle ingeschreven arbeiders. Overal elders neemt men in meerdere of mindere mate een stijging waar. In Engeland is het percentage werklozen maar wei nig toegenomen, van 350.000 (1,5 op 352.000 (1,7 wat nog altijd zeer laag is vergeleken met de toestand van voor de oorlog. In de Verenigde Staten is het aantal in een jaar tijds verdub beld. Eind 1948 waren er 2.664.000 (4,4 eind 1949 4.480.000 (7,9 .In Canada zijn er in 1950 222.000 werklozen 9,7 tegen 144.100 (6,3 het vorig jaar. In Frankrijk werden in December 1949 geregistreerd 153.000 aanvra gen voor werk, waaronder begre pen dl aanvragen voor verande ring van werkkring, tegen 98.600 in 1948. In Noorwegen is de toestand ongeveer dezelfde als in Engeland, ongeveer 1,5 der arbeiders is zonder werk; in Finland echter is het aantal werklozen in een jaar tijd meer dan verdubbeld. De landen, die het ergste te lij den hebben van werkloosheid, zijn Oostenrijk en de Westelijke zóne van Duitsland, Italië met l'/s mil- lioen werklozen en Porto Rico met 100.000, dit is 14 In België liep het aantal werk lozen van October 1949 tot eind Januari met 50.000 op tot een totaal van ruim 300.000; van Ja nuari tot Maart liep dit getal met 65.000 terug, zodat het toen min der was dan in October vorig. jaar. In Nederland, dat eind 1948 slechts 32.700 werklozen telde, nam de seizoenwerkloosheid in het Vierde kwartaal 1949 het aantal met 42.000 toe tot een totaal van 83.137 en Januari 1950 tot 104.111, dit is 2,1 Het ergste was de werkloosheid in Drente (6,5 Groningen en Friesland (3.6 het minst in de provincies Utrecht (1,4 en Limburg (1,2 Van Januari tot Maart liep het aantal terug tot iets onder de 106.000, doch is nog altijd 36.000 meer dan in October 1949. Met zijn ruim 2 staat Ne derland niet slecht tussen al deze andere landen, waar een stijging wordt waargenomen bij de landen met een liberale regering, een da ling of een zelfde niveau bij de landen met een socialistische rege ring, uitgezonderd dan Denemar ken. Het is niet nodig op te mer ken, dat deze cijfers intussen wer den achterhaald door de oorlog in Korea, die in heel de wereld een streven naar herbewapening op riep, waarmee groei in de oorlogs industrie, die weer veel arbeids krachten tot zich trok, gepaard ging. Het is nu maar de vraag, of de plotselinge wending in de strijd om Korea ook weer verandering zal teweeg brengen in de arbeids markt. teit en verkeer in het Donaubek- ken, waardoor het vijfjarenplan vergemakkelijkt kon worden. Bo vendien bezat men dan in geval van oorlog een gemakkelijk com municatiemiddel. De electrificatie der spoorwegen moest verhaast worden, terwijl de bovenloop van de rivier de Thaiss bevaarbaar gemaakt moest worden, opdat er een krachtstation gebouwd kon worden. Ook werden plannen ge maakt om aan Hongarije stroom te leveren vanuit Oost-Slowakije, door het bouwen van een kracht station aan de samenloop van de rivieren Murava en Donau. Aan dit laatste besluit zijn ge volgen van politieke betekenis verbonden, want door druk uit te oefenen op de Oostenrijkse re gering, wilde men bewerkstelli gen, dat dit land grondgebied voor dit doel zou afstaan, waar door de werkzaamheden verge makkelijkt worden. Tevens zou men aan Oostenrijk voorstellen ook financieel aan dit plan deel te nemen en als tegen prestatie zou Rusland met behulp De algemene vergadering der V. N. heeft gisteren een Sowjet- Russisch voorstel, om zowel Noord- als Zuid-Koreaanse ver tegenwoordigers uit te nodigen tot deelneming aan de bespre kingen over de toekomst van Korea, verworpen met 41 tegen 6 stemmen bij zes onthoudingen. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck verklaarde I in de loop van het debat over de i door acht mogendheden inge- diende resolutie, waarin o.m. het i i instellen van een verenigde, on- 1 afhankelijke en democratische I regering in Korea wordt voorge- steld: 1 „De strijdkrachten der V. N. in Korea zijn voor niemand een bedreiging, idie ons niet bedreigt Wij geloven in de geest van ver draagzaamheid, indien er een basis van wederkerigheid is." SEOEL.. De strijd, die twee maal over de Zuidkoreaanse hoofdstad is gegaan, de gealli eerde bombardementen en het Noordkoreaanse communistische schrikbewind, dat drie maanden heeft gednurd, brachten ook grote schade toe aan het missie werk. Met zekerheid werd ge meld, dat Thomas Ri, de Vicaris- Generaal van Seoel die het be_ stuur over het bisdom waarnam voor mgr. Paulus Ro, die op het ogenblik van de inval in Rome vertoefde en Seoel niet meer kon bereiken, door de communisten De Apostolisch Delegaat van Korea, Mgr. Byrne, die in Seoel bleef, werd door de Noord-Koreanen gevankelijk weggevoerd. Men vermoedt dat hij zich in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang bevindt. Mgr. Paulus Ro, de Apostolisch Vicaris van Seoel, die ten tijde van de rode inval in Zuid-Korea in Rome vertoefde, doopte onlangs de heer Tjyeng en diens echtgenote. De heer Tjyeng was jarenlang hoofd van de Kerk der Methodisten in Korea, werd vermoord, omdat hij hen de bisschoppelijke residentie niet ter beschikking wilde stellen. De Apostolische delegaat van Korea, mgr. P. Byrne, zou door de communisten gevankelijk naar Pyonggyang zijn overgebracht, waar nog meer missionarissen gevangen zouderi zitten. Tezamen met mgr. Byrne zouden vele priesters en religieuzen zijn ge vangen genomen en weggevoerd. Over hun lot verkeert men in volkomen onzekerheid. Wel staat vast, dat mgr. Thomas Quinlan, missionaris van de H. Columba- nus en Apostolisch Prefect van Tsjoon Tsjoen door de commu nisten werd vermoord, tegelijk met zijn confrater pater James P. Maginn. De zusters van het klooster van de H. Paulus in welk gebouw de communisten een legeronderdeel hadden on dergebracht, werden tijdens de bombardementen gedwongen zon der bescherming voor het kloos ter op en neer te lopen teneinde de geallieerde piloten te mislei den omtrent de werkelijke ac tuele bestemming van het kloos ter. Men vreest dat ook zusters om het leven zijn gekomen bij het bombardement van de kathe draal van Seoel, waarvoor zij eveneens gedwongen zouden zijn geposteerd. Het seminarie en de katholieke middelbare school werden door de roden als kazer ne gebruikt. Ze werden als zo danig gebombardeerd en brand den geheel uit. Ook de pas vol tooide school van Andong, die van Ke Tsjang en Taejon, en de kerk, de school en 't klooster van Wonsan werden tijdens de ge vechtshandelingen door brand verwoest. In vele andere plaatsen namen de roden de missiegebou wen in beslag en men vreest dat er weinig meer van over zal zijn. Hoezeer Zuidkorea echter ook een toonbeeld van verwoesting zal blijken: de missiegebouwen in puin en vele gelovigen gedood, het missiewerk zal worden voort gezet, ook door de aalmoezeniers, die met de legers van de V. N. zijn meegekomen met de bedoe ling, na de strijd de gelederen van de missionarissen te komen versterken t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3