Amerikaanse patrouilles trokken Zondag over de breedtegraad ORTING TOOMT Zuid-Koreanen drongen het bolwerk Wonsan binnen Dertien mijnenvegers van Amerika voor Nederland Hoofdarbeiders willen in de P. B. O. een eigen vertegenwoordiging Turkije sluit zijn grens voor massa-immigratie w - Amsterdam CONCERT Gen. MacArthur vraagt overgave Hitu heroverd? En toch vlootbeperking? Explosie rre Monteux =o van der Pas fst-aanbieding EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Van kweker tot trappist Na dertig jaar Horecaf werd een groot succes Inval bij hamsteraar r -""^L Vrouw fingeerde overval Demonstratief Congres te Utrecht bij BPM te Pernis Het herstel van oude gobelins Scheepsberichten Een conflict met Bulgarije i\ 3rima j damesmantel n warme Flausch riet flatteuze knoop- garnering. In grijs ;n diverse soorten sruin. In de maten 12 tot en met 20 AG 15 OCTOBER Einde pl.m. 4.30 uur GEBOUW-ORKEST -ture „Euryanthe" :rste Pianoconcert l'après-midi d'un faune ligma-variaties ioor-Concertgebouwkaar- rde prijzen aan de Sta- fraagt inlichtingen a. d. nsloketten FITEERT nu van onze ALLE VERFPRIJZEN verven alle kleuren 1902 voor de gezinswas lefoon 4192 HOORN Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Pagina 3 Maandag 9 October 1950 46e Jaargang No. 11987 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59, teL 4243. Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 HET FEIT, dat dertig jaar gele den de „financiële gelijkstelling" op onderwijsgebied tot stand kwam, is onlangs al eens in her innering gebracht. Een beslis sende datum in deze geschiede nis mag gerede aanleiding zijn, op de betekenis van dit zesde lustrum hier nog eens te wijzen Het was nl. Zaterdag j.l„ 7 Octo ber, precies dertig jaar gele den, dat de Eerste Kamer deze „wet op de financiële gelijkstel ling van het bijzonder met het openbaar onderwijs", zonder hoofdelijke stemming goedkeur de. Het was in „de Linie" van de afgelopen week, dat een mede werker deze belangrijke en heu gelijke gebeurtenis memoreerde. Jammer, dat hij zijn, overigens interessant relaasje, ontsierde met de opmerking, „dat de vrij heid van onderwijs voor de staatsschool een débacle is ge worden". Dit is jammer en on tactisch, want hoezeer die dé bacle als feitelijk gevolg van de nieuwe regeling niet ontkend kan worden dergelijk com mentaar maakt de bereidheid voor de verdedigers van het openbaar onderwijs, om de ver dere consequenties van de „ge lijkstelling" te aanvaarden, niet gemakkelijker. Bovendien moet zelfs de s c h ij n vermeden wor den van de indruk, dat het van onze zijde om die „débacle" te doen geweest is. Dat was het zeker niet. Het ging hier om een eis van b e- g i n s e 1 en om een eis van recht en het lag voor de hand, dat de bevoorrechte positie van het openbaar onderwijs een einde zou nemen. „Gelijkstel ling" zou trouwens „bevoorrech ting" uitsluiten en de verdere ontwikkeling werd uiteraard in de hand gewerkt door de omstan- digheid, dat de katholieke en protestants - christelijke ouders, over het algemeen genomen een andere, en stellig betere opvat ting hadden van „gezinnen-poli tiek" en de verplichtingen ten aanzien van het kindertal. Inderdaad echter geeft het verloop van de cijfers op dit punt over de afgelopen dertig jaar, een bijna sensationeel beeld! In 1920 waren er in Ne derland 3424 openbare lagers scholen met 564.573 leerlingen; 1179 katholieke met 246.451 leer lingen en 1239 protestantse met 201.451 leerlingen. Maar in 1950, dertig jaar later, waren de bord jes verhangen! Toen telden we 2790 openbare scholen met 378.667 leerlingen, 2942 katho lieke met 558.345 leerlingen en 2172 protestantse met 347.985 leerlingen. Dit zijn krasse cijfers, welke echter eerder aanleiding geven tot uitingen van vreugde en dankbaarheid, dan tot commen taar, dat verbittering kan wek ken. Vreugde en dankbaarheid dus. Over de erkenning door de overheid van de rechten van het vrije onderwijs, die door de Kerk steeds gepropageerd zijn, over de samenwerking, welke op politiek terrein mogelijk bleek, om tot dit wezenlijk-democrati sche resultaat te komen, over de moed, volharding en trouw waar mede onze voorgangers hebben gestreden om deze staal van christelijke politiek te concreti seren. Nederland is inderdaad een voorbeeld op dit terrein; óók op dit terrein. In het buitenland, allereerst bij onze deelgenoten in het West-Eüropese verband, be nijdt men ong. Maar naast vreugde en dank baarheid om het verleden en het heden, is er de gedachte aan de toekomst. De „gelijkstelling" moet nog verder worden door getrokken en voltooid en het is tenslotte de politieke macht en de staatkundige kracht, welke hier het beslissende woord spreekt. In dit verband denken wij vooral aan de dringende wensen en eisen op het gebied van het Nijverheidsonderwijs! De herinnering aan het grote feit van dertig jaar geleden moge het besef levendig houden, dat ook op dit punt onze staat kundige idealen niet ver bleekt zijn maar nog leven met dwingende kracht. Een drieling te Amsterdam In het Luthers diaconessenhuis te Amsterdam heeft mevrouw F. J. Wijnands-Snijders het leven geschonken aan een drieling. Moe der en kinderen drie jongens Gert-Jan, Dick en Kees ma ken het uitstekend. Patrouilles van de Amerikaanse eerste divisie cavalerie hebben Zondagochtend ten noordwesten van Kaesong, dat Zaterdag door de Amerikanen werd veroverd, de 38e breedtegraad zonder tegenstand overschreden. Men gelooft, dat deze patrouilles zullen worden gevolgd door de hoofdmacht. Zondagavond werd gemeld, dat de Zuid-Koreanen Wonsan waren binnengedrongen. Wonsan dat steeds een Noord-Koreaans bolwerk werd genoemd, ligt aan de Oostkust. Troepenbewegingen der Noord- Koreanen uit Wonsan in noorde lijke en westelijke richting doen vermoeden, dat de Noord-Korea- nen niet de bedoeling hebben in dit gebied grote tegenstand te bieden. Volgens Reuter kan men in het algemeen zeggen, dat de Noord-Koreaanse strijdwijze veel gemeen heeft met die, welke de Amerikanen in het begin toepas ten, namelijk een „vertragings actie door de achterhoede". Er be vinden zich thans, vier zuidelijke divisies ten noorden van de grens. Zondagmiddag begon de slag om Wonsan met een aanval op de ver dedigingsposities langs de rivier de Mandai, 16 kilometer ten zui den van de stad. De Amerikanen hebben in het zuiden, tien kilometer ten noor den van Jongdong tussen Koemt- sjon en Taedjon, slag geleverd te gen een Noord-Koreaanse troe penmacht van ongeveer 2000 man, die naar het noorden trachtte uit te breken. Volgens de 25ste Ame rikaanse divisie zijn 1400 Noord- Koreanen gesneuveld of krijgsge vangen gemaakt. 70.000 BEZOEKERS De Internationale Horecaf-ten- t.oonstelling, die gedurende tien dagen in het R.A.I.-gebouw te Am sterdam werd gehouden ,is een groot succes geworden. Toen Zon dagavond de poorten werden ge sloten, hadden ongeveer 70.000 bezoekers, waaronder velen uit het buitenland, het R.A.I.-gebouw be zocht. De organisatoren zijn niet alleen tevreden, omdat hét aantal bezoekers de verwachtingen ver heeft overtroffen, maar ook om dat zeer waarschijnlijk een be langrijk bedrag als overschot van de financiële uitkomsten bestemd zal kunnen worden voor liefdadige doeleinden en voor het vakonder wijs. DESERTEUR ONDERSCHEIDEN Aneta meldt uit Bogor (Bui tenzorg) dat de tweede luite nant van de Apri (Indonesi sche strijdkrachten) J. C. Prinsen, over wie twee jaar geleden geregeld berichten in de pers verschenen wegens zijn desertie uit de Konink lijke Landmacht en aanslui ting bij Indonesische gueril la's, ter gelegenheid van de Indonesische legerdag onder scheiden is met de Bintang Guerilla. De politie te Bussum deed een inval in een huis aan de Sta- tenlaan, daar zij vermoedde, dat een der bewoners door de ham sterwoede was aangetast. Dit bleek het geval te zijn, want de provisiekast van de heer S. bleek o.ra. te bevatten: 134 dubbele stukken huishoudzeep, 109 stuk ken toiletzeep, 98 pakken zeep poeder, 50 pakken lucifers, 210 rol closetpapier, 90 kilo rijst, 20 kilo suiker, 35 pakken thee, 24 blikken conserven en 10 blikken slaolie De gehele voorraad werd in beslag genomen. Tegen de hamsteraar werd proces-verbaal opgemaakt. 1 rami X r A AMBON lil - lijl *K4ireroE_ HASAl\ U>ASO y TbNpAHTENQAH fu "pssj ~*rj $OERENO O&^ASILOELOB ■M I he roe Éliiw*«;W ROeMAHTIOA^^g^itP^OO SAHOeROE0t&?$?jglr^LONO* -frTv jflGALALA soeAKCDCj&r' uf f y f IJa TOEZr HOE KOE R 'LA HAVEN VOO» ÏSX "X WATERVLIEGTUIGEN J -WEGEN l^s 1 06 1 Mn... I..G. i M Banda zep --JE2E8 - - .vfpre» Ongeveer duizend Noord-Korea- nen gaven zich met hun officie ren over toen de toestand hopeloos bleek. Het gebied, waar deze grootste slag van de laatste weken werd geleverd was tevoren „murw gemaakt" met napalmbommen, die gestremde benzine bevatten, welke bij de ontploffing brandend weggeslingerd wordt. De strijdkrachten van de Ver enigde Naties hebben sinds het begin van de campagne meer dan 50.000 Noord-Koreanen krijgsge vangen gemaakt. Tot de oorlogs buit behoorden onder meer 440 lichte machinegeweren en duizen den Japanse geweren. TOKIO, 9 Oct (Reuter). Generaal Douglas MacArthur heeft tot Noord-Korea de oproep gericht zich over te geven. In dien de wapens niet onmiddellijk worden neergelegd, zou hij „de noodzakelijke militaire' actie on dernemen om de besluiten van de V.N. uit te voeren". De V.N. namen Zaterdag een resolutie aan, waarbij MacArthur de bevoegdheid kreeg te hande len volgens hetgeen de toestand in Korea noodzakelijk maakte. Het ultimatum van MacArthur werd in de nacht van Zondag op Maandag om 2 uur door de zen ders te Tokio en Seoel uitgezon den. Mevrouw S. uit Sittard, die Donderdagmorgen op de Ver lengde Heinsche weg door een gemaskerde man zou zijn aange vallen en beroofd zou zijn van haar handtas met f 100, heeft dit gehele verhaal gefantaseerd. Mevrouw S. kreeg verleden week 100 gulden extra van haar man, waarmee beiden op de bewuste Donderdag een uitstapje naar Amsterdam zouden maken. De vrouw had de honderd gulden in die week echter reeds aange sproken, maar durfde dit haar man niet te zeggen. Ze trachtte bij kennissen f 100 te lenen, doch dit mislukte en toen verzon ze een „roofoverval", die haar van lastige en wellicht boze vragen van haar echtgenoot maar niet van die van de politie zou afhelpen. DE TOESTAND OP AMBON Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag ontving van de rege ring te Ambon een telegram, waarin wordt gezegd, dat Zater dagavond om zeven uur Hitu heroverd is. De vijand vlucht naar het noorden, waarbij op de smalle wegen veel mensen, wa pens en voedsel in handen van de Ambonnezen vallen, zo gaat het telegram verder. Na de ver overde plaatsen op Ceram staan onze troepen thans vlak voor Piru aan de kust, aldus het te legram. be Indonesische minister Leima- na, die te Djakarta van de Zuid- Molukken is teruggekeerd, deel de daarentegen aan Aneta mede, dat het grootste deel van Am- bon door de Aori (Indonesische strijdkrachten) is Dëzëti De kwestie-Ambon zou, volgens Lei- mena, waarschijnlijk binnen enkele dagen opgelost zijn. Het antwoord van Djakarta op de brief van Unci, waarin wordt verzocht de strijd te staken, zal naar wordt verwacht, heden worden overhandigd. Op de ere-begraafplaats te Leeuwen Beneden vond Zondag de jaarlijkse plechtige herdenking van de gevallenen van het Regi ment Stoottroepen plaats. Tijdens de toespraak van de Staats secretaris van Oorlog, Mr. W. H Fockema Andreae. (Van onze Helderse redacteur) In het kader van militaire hulp aan de landen van het Atlantisch Pact heeft Amerika aan Nederland dertien mijnenvegers afgestaan als aanvulling van de Nederlandse oorlogsvloot. Daarbij komen de vijf onderzeebootjagers, waarvan er onlangs reeds twee werden overgedragen, terwijl er voorts nog sprake is van de overdracht van enkele onderzeeboten. Deze berichten doen vreemd aan in het raam van de plannen die Amerika en Engeland zouden heb ben om Nederland te adviseren de oorlogsvloot te beperken. Waar deze beperking dan in zou moe ten bestaan is vooralsnog een raadsel, waar Amerika zelf sche pen van verschillend type en be wapening ook aan Nederland over draagt. Het bericht van Reuter uit Lon den is intussen door bevoegde De hoofdarbeiders, verenigd in de Ned. Kath. Bond van admini stratief verkopend- en verzekeringspersoneel Sint Franciscus van Assisië zijn Zondag in een landelijk demonstratief congres te Utrecht unaniem tot de conclusie gekomen, dat het nood zakelijk zal zijn, dat de hoofdarbeiders in het algemeen bij de te stichten bedrijfsorganisaties in het raam van de P.B.O. een eigen vertegenwoordiging zullen krijgen opdat hun eigensoortige belangen naar behoren zullen worden behartigd. Uidt deze overwegingen blijven zij afwijzend staan tegenover het streven de vrije vakorganisaties van thans om te vormen tot be- drijfsbonden, waarin men bedoelt alle werknemers van een betrok ken bedrijfstak onder te brengen, ongeacht de functie, welke zij daarm vervullen. Het congres stond onder voor zitterschap van de heer J. J. de Wit uit Bussum. Onder de 1800 aanwezigen bevonden zich verte genwoordigers van de minister van Sociale Zaken, van de alge mene katholieke werkgeversver eniging, van de Katholieke Mid denstandsbond, van Belgische en Nederlandse zusterverenigingen en voorts prof. dr. J. A. Veraart, de pionier van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Het congres legde de conclusies van deze middag vast in een reso lutie, waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat de administra tieve en commerciële werknemers volwaardige bedrijfsgenoten zijn. Wil de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie slagen, dan zal de ver tegenwoordiging der werknemers een zo getrouw mogelijke afspie- gelng zijn van de in de bedrijfstak of onderneming bestaande groe peringen. Het congres was van mening, dat voor de behartiging van de belangen der administratieve en commerciële werknemers in het bedrijfsleven de vakorganisaties van nu, gesplitst in zelfstandig .werkende bedrijfsgroepen, moeten blijven bestaan. Deze zelfstandige bedrijfsgroepen behoren ten nauwste samen te werken met ge lijksoortige groeperingen van de overige werknemers in een be trokken bedrijfstak. Zo zal het contact verkregen worden, dat de belangen der leden, geestelijk zo wel als maatschappelijk en eco nomisch zo goed mogelijk tot hun recht komen. Over de noodzakelijkheid van een eigen vertegenwoordiging der hoofdarbeiders in de te vormen bedrijfsorganisaties sprak op dit congres prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. Deze wees, uitgaande van het pariteitsbeginsel, waarop de P.B.O. zal rusten, op de grote ver antwoordelijkheid van de twee partners, werknemers enerzijds en werkgevers anderzijds. Rigoureuze centralisatie in elk van beide groepen zal de ernstig ste nadelen met zich meebrengen voor de belangen der samenstel lende delen en moet daarom streng wordeq afgewezen. In de groep der werknemers is een sterke onderscheiding aan te wij zen tussen hoofd- en handarbei ders, die zowel op sociologische als op psychologische gronden verant woord is. De hoofdarbeiders vor men een middengroep, die uitlo pers heeft in de groep der hand arbeiders, maar ook leden telt, die zich essentieel tot de leiding van het bedrijf kunnen rekenen. Uit deze overweging achtte prof. v. d. Ven het daarom noodzakelijk, dat de groep van de hoofdarbei ders een eigen plaats in de bestu ren der bedrijfsorganisaties moet worden ingeruimd. Het gevaar is, aldus spreker niet denkbeeldig, dat deze besturen te omvangrijk zouden worden, maar anderzijds behoeven de hoofdarbeiders niet accoord te gaan met een minimale vertegenwoordiging. Samenwer king tussen de verschillende cate gorieën der hoofdarbeiders is een eerste vereiste. De tweede spreker van dit con gres, pater mr. dr. Th. Keule- mans, wees de gedachte tot vor ming van bedrijfsbonden scherp van de hand. De vakorganisaties hebben in het maatschappelijke leven een eigen taak en de be drijfsbonden zullen die taak niet kunnen overnemen. Zij zijn een hulpmiddel bij de uitvoering van de taak der standsorganisaties te vens, voor welke de bedriifsbon- den niet zullen kunnen worden in geschakeld. Ook zal de bedriifs- bond geen strijdmiddel kunnen zijn. Er dient, aldus pater Keule- mans, gestreefd te worden naar eén meer organisatorische opbouw der P.B.O., waarbij de sociale op vatting van het recht ten grond slag zal moeten liggen, in het kader der wet moet de bedrijfs organisatie worden opgebouwd op de basis van de bestaande organi saties. Indien hierdoor geen waar borg voor de behartiging van alle belangen verkregen zou worden dienden vakcentralen in het leven te worden geroepen, die deze be langen wel behoorlijk zouden ver tegenwoordigen en de voorwaar den zouden bezitten, waardoor zii door de overheid als centraal en representatief zouden kunnen worden aangemerkt. TIEN MILLE VERDUISTERD De Officier van Justitie te Mid delburg eiste een gevangenisstraf van twee en een half jaar met af trek tegen de 36-jarige kantoor bediende J. B. uit Middelburg, die in dienst van de Ned. Heidemaat schappij gelden tot een totaal be drag van f 10.640.had verduis terd. B. bekende gedurende twee jaar bij het klaarmaken van de loon zakjes geknoeid te hebben. Hij plaatste op de loonstaten de na men van lieden, die al lang niet meer in dienst waren en fingeer de handtekeningen om het voor te stellen alsof deze mensen uit betaald waren. Het geld stak hij in eigen zak. De verdachte moet ook nog voor de Krijgsraad verschijnen wegens verduistering van twee duizend gulden, toen hij werkzaam was op het afwikkelingsbureau te Woer den. De uitspraak is op 18 October. Geen massa-vrijlating van politieke delinquenten Naar aanleiding van geruchten, dat een omvangrijke vrijlating van politieke delinquenten in het voornemen zou liggen, verneemt het A.N.P. van bevoegde zijde, dat deze zeer overdreven zijn. Wel is het juist, dat evenals reeds eerder is geschied, ten aanzien van be paalde categorieën van politieke delinquenten (zoals de jeugdige en de wapendragers) thans zal worden nagegaan wie van degene, die reeds geruime tijd gedetineerd zijn en tot de minder zwaar ge straften behoren, voor spoedige vrijlating in aanmerking komen. Bij de beoordeling van elk geval zal dan onder meer gelet worden op de aard van de delicten en het gedrag in de gevangenis. kringen in den Haag niet aanvaard als officiële uitlatingen van Enge land en de Minister van Marine Mr. F. H. Schokking heeft dezer dagen in een lezing voor leerlin gen van Middelbare scholen te Rotterdam met klem verzekerd, dat Nederland er niet aan denkt zijn oorlogsvloot prijs te geven. Daarvoor zijn de belangen van Ne derland te groot, wist Z. Exc. er nog bii te voegen. De uitlatingen zowel van de Amerikaanse senator als van het Engelse nieuwsbureau doen der halve zeer vreemd aan, of het moest zijn dat zekere kringen (En gelse Admiraliteit?) liever ziet, dat Nederland ter zee niet meer zulk een grote invloed moet be zatten. Komt de vrees van „de bezem in de mast" weer naar bo ven aan de overzijde Van het Ka naal? Men kan het moeilijk gelo ven, gezien de indrukwekkende steun, die de Koninklijke Marine m de laatste oorlogsjaren nog ge schonken heeft aan de gehele Ge allieerde oorlogsvloot en oorlogs voering. Ook in de afgelopen oor log zijn er nu en dan tegenstellin gen gerezen over de Nederlandse koopvaardij en oorlogsvloot, doch Nederland heeft voortdurend met klem van redenen aangetoond, dat men niet aan onze vloot moet tornen. Merkwaardig is echter, dat deze vlootbemoeienissen komen in een stadium, dat volgt op bemoeiingen van bepaalde kringen in Amerika ten opzichte van de Amerikaanse Marine. De leger- en luchtmacht- leiding aldaar heeft enige tijd ge leden sterk aangedrongen op ver steviging van deze beide strijd machten (desnoods) ten koste van de Amerikaanse Marine en ook Engeland heeft deze interne strijd gekend. Zal men deze controver sen nu gaan uitvechten op het hoofd van de Nederlandse Maagd? Het is immers een publiek ge heim, dat ook in Nederland be- PaaMe militaire kringen gepoogd hebben voor b.v. het wapen der luchtstriidkraehten een eigen de partement te vormen of een staatssecretaris van de luchtmacht te benoemen, zoals dit bij Marine en Oorlog reeds het geval is. Nog ,m ,4® laatste oorlogsbegroting heeft Minister Schokking er echter op gewezen, dat een sterk Marine- apnaraat onontbeerlijk is. Het is te hopen, dat hii en ziin adviseurs dit standpunt ook op de a.s. conferentie van de ministers van Defensie op de juiste wiize zal weten te verdedigen. In de raffinaderij van de B.P.M. te Fernis heeft zich Zondagmor gen een explosie voorgedaan, waarbij een viertal arbeiders zijn gewond, waarvan twee ernstig. In een der pijpleidingen van de ontparafineringsinstallatie was een lek ontstaan. Men vermoedt, dat de brandbare olie op een der pijp leidingen is gedruppeld. Mede door de aanwezige gassen heeft zich toen in het ongeveer 100 vierkante meter grote gebouw, waar zich acht arbeiders bevon den, een explosie voorgedaan. Hierna ontstond brand. De be drijfsbrandweer trad direct in actie en trachtte het vuur met 20 stralen te bestrijden. Om een uur gistermiddag was de brand be dwongen. De vier arbeiders, die brandwonden opliepen, zijn naar het ziekenhuis aan de Coolsingel vervoerd. De schade aan het ge bouw schijnt aanzienlijk. EXPOSITIE TE HAARLEM In het Frans Halsmuseum te Haarlem is Zaterdag een tentoon stelling geopend, die een overzicht geeft van het herstel van oude gobelins en wandtapijten. In Ne derland is er slechts een werk plaats waar zulke restauraties kunnen worden uitgevoerd (naast het atelier van het Amsterdamse Rijksmuseum) namelijk in Haar lem, onder leiding van Mej. Dr. G. van Ysstelstein. De gemeenten Nijmegen en Enkhuizen financie ren deze werkplaats aangezien er van rijkswege nog geen conclusie is getrokken over de wenselijkheid van dit instituut. Zolang de deel neming van het rijk nog onzeker is kunnen er nog geen uitgebreide orders worden aangenomen. De expositie is gearrangeerd om meer belangstelling te wekken voor dit minutieuze en boeiende werk, dat een stuk cultuurbezit van de vernietiging redt. De werk plaats telt 60 employe's. Amarapoora (rep.) 6 October van Djakarta. Ca. 10 No vember te Rotterdam ver wacht. Chitral, Djakarta-Amsterdam, passeerde 6 October St. Johns eil. (Rode Zee). Napoli (rep.) Djakarta-Mai- seille, 6 October 500 mijl O.Z.O. Guardafui. New Australia, Djakarta-Rot terdam, 6 October 200 mijl O.N.O. Enggano eil. Ca. 26 October te Rotterdam ver wacht. Skaugum (rep.) Djakarta- Rotterdam, passeerde 6 Oc tober Enggano eil. 26 Octo ber te Rotterdam verwacht. Sibajak heden te Rotterdam. Zuiderkruis heden te Rotter dam. General S. D. Sturgis, mor genochtend om 9 uur te IJmuiden verwacht. Cyrenia ca. 22 November van Djakarta. 15 December te Marseille. Dorsetshire ca. 13 November van Djakarta, 15 December te Rotterdam. Empire Brent ca. 20 October van Djakarta, 17 November te Rotterdam. Nelly ca. 2e helft October van Djakarta naar Rotterdam. Otranto ca. 11 October van Djakarta. 1 November te Rotterdam verwacht. De Turks-Bulgaarse grens is sinds Zondagmorgen op bevel van de Turkse regering gesloten om de immigratie van duizenden Mo hammedanen van Turkse oor sprong zonder visa te voorkomen. De Turkse troepen hebben instruc tie gekregen indien nodig te schieten. De spanning tussen beide lan den is groter geworden in ver band met het Bulgaarse voorne men om 250.000 Turken, die in Bulgarije woonden, naar Turkije terug te zenden. De Turkse minister van Binnen landse Zaken verklaarde tegen over Reuter: „Wij hebben immi granten, die visa hadden, opge nomen, maar nu er grote massa's personen aankomen zonder visa hebben wij moeten besluiten tij delijk alle verbindingen met Bul garije te verbreken". Op tien Augustus vroeg Bulga rije de toelating in Turkije, binnen drie maanden, van 250.000 Mo hammedanen van Turkse oor sprong. Turkije achtte de tijds limiet te krap en verzocht om on derhandelingen. Volgens het Turkse antwoord was Turkije bereid de repatriëring van de Turkse minderheid in Bul garije te aanvaarden, mits deze in een redelijke tijd zou kunnen ge schieden en Bulgarije bepaalde voorwaarden in acht nam. Volgens een nieuwe Bulgaarse nota van 22 September waren er geen behoorlijke visa aan de Turk se minderheid uitgereikt en was het duidelijk, dat de Turkse rege ring haar onderdanen niet wilde terugnemen. NOG STEEDS MEER INVOER DAN UITVOER Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samen gestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van de totale invoer (dus incl. pakketpost en diamant) in Augustus f 636 millioen en van de totale uitvoer f 442 millioen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1