De medische faculteit te Nijmegen Ook onze Senaat besluit tot behandeling in comité Een crisis met een staartje Amerikanen rukken snel op ondanks heftige tegenstand IROOP DE GESLOTEN POORT Van Alle Dag MATSTE NIEUWS E: DF BEURS Het rapport over Nieuw Guinea i RADIO Het bondselftal voor Assen Buitenlands overzicht Van het front in Korea Raad van advies geïnstalleerd inzake de gebouwen hoest Naar wij vernemen.' WOENSDAG 11 OCTOBER 1950 PAGINA 3 WEERSVERWACHTING idegedeeld door het K.N.M.I. te Bilt. geldig van Woensdag- jnd tot Donderdagavond. KANS OP NACHTVORST ude nacht met weinig bewol- ig en op enkele plaatsen lichte ihtvorst. Morgen overdag toe- nende bewolking, maar ©ver gend droog weer met dezelfde iets hogere temperatuur dan ïdaag. Meest matige wind, mpend van West naar Zuid- 'st of Zuid. BRITSE TROEPEN in Korea len nog versterkingen krijgen, ndaag zijn weer 3000 man eep gegaan. OPMARS IN KOREA van de epen der Verenigde Naties irt nog onverminderd voort, terikaanse troepen, die de Zuid- reanen steunen, hebben de irdelijken zware verliezen toe- racht, terwijl de superforten erminderd doorgaan met het token van de verbindings- ren. AMBON hebben de troepen i de Republiek bij Ceram zware liezen geleden. Thans wordt nieuwe aanval vanuit Makas- voorbereid. Schepen met ex- IL-militairen zijn eveneens uit tassar vertrokken om de Am- ezen hulp te bieden. Intussen ran de Nederlandse regering tocht een oorlogsschip te zen- om de schepen van de Repu- k tegen te houden. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER e Meervoudige Kamer van de maarse arrondissementsrecht- Ic deed gisteren uitspraak in de fende zaken: M. K., Grootebroek, diefstal, praak: 1 jaar gev. straf, door irengen in de bijz. strafgevan- is voor jongelieden. J. J. 's Gravenhage, appélvon- kantongeirecht, uitspraak: be- iging vonnis, waarvan beroep E Haarlem, appélvonnis kah- ferécht, uitspraak: bevestiging lis waarvan beroep. v. V. Spanbroek, appélvonnis ongerecht, uitspraak: bevesti- 1 vonnis, waarvan beroep. P. Amsterdam, appéivonnis ongerecht, uitspraak bevesti- vonnis waarvan beroep. B. Andijk, appélvonnis kan- [erecht, uitspraak: bevestiging lis waarvan beroep, behalve de opgelegde straf aangaat. Te aanzien vernietiging van het lis en oplegging van 7 weken tenis. Parmantige kleine legt eerste steen! OOTDORP Dat was een gebeurtenis in het leventje Alida Bakker, toen ze dezer n, hoewel nog maar één jaar, or.sic steen mocht leggen van nieuwe woonhuis van haar tvader en grootmoeder, de en mevr. Jn. Bakker, Wester- veg F 70. Het was een heel Alle werkers, bij de bouw ikken, waren getuige en de atie bleef nauurlijk niet ach- ege. Jammer, dat onze foto- het niet van te voren gewe- heeft, het was een plaatje d geweest! DGMAALS DE KWESTIE ANDVOORTMEEUWEN t voltallig bestuur van de voortmeeuwen heeft met al- me stemmen besloten een ram te zenden aan de KNVB het verzoek vóór 14 October ntwoord te geven op het pro- ;legram, dat Donderdag j.l. inden werd in verband met pelen van acht leden in een lalwedstrijd tegen een plaat- en badgasten elftal op 29 j.l. icht het eventuele antwoord nstig zijn, dan zal het bestuur ledenvergadering van Maan- 23 October zijn mandaat ter likking stellen. lanadese oorlogsbodems heden in ons land Canadese oorlogsschepen, andaag in Nederland worden acht, hebben door slecht weer aging. De „Magnificent", het iekschip, wordt nu heden om voor Hoek van Holland ver- t en de beide jagers zullen schijnli.ik om 12 uur voor iden zijn. DANIELS t Nijmegen overleed gisteren l-jarige leeftijd de heer J. :ls, oud-voorzitter van de ïene R. K. Officierenvereni- Pe heer Daniels werd Maan- oen hij een vergadering van ,V.V.-Nijmegen-Vooruit pre- •de, plotseling onwel. Hij was /e-luitenant-kolonel bij de Landmacht. VO VERDIENDE MEER BELANGSTELLING 3RHUGOWAARD. In de zaal van de heep v, d. Heili- g trad het toneelgezelschap uit Haarlem op met het zeer stuk „Achter de wolken toch de zon," was jammer voor de vereni- lat de belangstelling niet zo yas, de zaal was slechts ten evuld,want hetgeen zij naar brachten was goed. hebben gezien hoe een va- rom heeft gelegen °m Zijn te laten studeren wat hier- ijn dank was. Hoe dicht be- e de inhoud van dit stuk is het werkelijke leven. Ten- was het de kostganger Jas- uitkomst bracht in alles en ,p ook veranderde van kost- tot schoonzoon. Werkelijk /erd dit alles door dg Haar- tonceivereniging weer gege kt applaus wat de vereniging 'Op in ontvangst had te ne- ras dan °Dk verdiend- De ras in handen van de heer Langenveld, terwijl bet kan- rerzorgd werd doop de fa an uit Amsterdam. Graag ie Heerhugowaarders dit ge- 5 n°g eens terugzien. „ZIELZORG-PROBLEMEN Naast de ramp van het ge mengde huwelijk is de „afval door verandering van het mi lieu", wel een der meest ernstige factoren in de ondermijning van het kath. geloofsleven in ons va derland. De bekende Amsterdamse pa rochieherder van „de Zaaier", astoor Mgr. W. Nolet heeft over it verschijnsel dezer dagen een onderhoud gehad met een redac teur van „De Nieuwe Eeuw" en daarbij ook dit probleem van de afval in de grote stad aange roerd. Hij noemde daarbij enige cijfers van deze afval in Am sterdam, welke inderdaad huive ringwekkend zijn. Want wat onze missionarissen in afgelegen gebieden met zware offers win nen, dat gaat in eigen vaderland, door een tekort aan herderlijk werk, weer volkomen verloren. Dit „tekort" demonstreert zich op velerlei gebied. Allereerst door de onvoldoende godsdien stige opleiding op ons Roomse platteland. Zolang deze katho- ieken daar in hun eigen milieu blijven, wreekt dit tekort zich niet zo erg, maar als zij in een geheel andere omgeving moeten leven om hun brood te verdie nen, dan blijkt al heel spoedig, dat het beetje kennis, dat deze mensen van hun geloof bezitten, hen al heel weinig steun biedt, als ze op hun eigen benen moe ten staan. Pastoor Nolet onthult, dat het helemaal niet een be paalde anti-godsdienstige propa ganda is, waardoor deze mensen hun geloof verliezen. Ze wonen op één trap met andersdenken den en als ze op een Zondag naar de kerk gaan, dan is een enkele sarcastische opmerking: „Hé, zijn jullie ook nog Rooms?" al voldoende om deze mensen een soort minderwaardigheids complex te bezorgen, wat ze na enige weken menen te kunnen bestrijden, door niet meer naar de kerk te gaan. Er zijn ook tal van gezinnen, zo vertelt pastoor Nolet, die alleen maar uit de kerk wegblijven, omdat ze zien daar in die nieuwe grote paro chiekerk niet thuis voelen. Ze missen de intimiteit van hun eigen kleine dorpskerk, ze ver staan de preek niet meer, omdat ze in hun eigen dorp in een ge heel andere taal werden toege sproken, met als gevolg, dat ze na enige tijd uit de kerk weg blijven. Deze mensen zijn als een boom, die tussen andere bo men in het bos welig tiert, maar zodra hij verplant wordt, zijn bladen laat hangen en na enige tijd afsterft. En dan merkt pas toor Nolet op, dat wanneer deze mensen tijdens déze klimaat verandering maar wat geeste lijke steun hadden gehad, ze wél trouw waren gebleven. Maar ze zagen nooit een geestelijke, daar was geen kath. organisatie, die hen opving en wegwijs maakte in de grote stad en daardoor kan het eigenlijk ook niet anders, of deze mensen moeten voor de Kerk verloren gaan. Is dit eigen lijk geen verschrikkelijke con clusie, maar ook een verschrik kelijke aanklacht? Er is hier de Brabantse geestelijkheid wel eens de schuld gegeven, dat zij de kath. Brabanders godsdien stig te oppervlakkig heeft opge voed. In deze klacht zit mis schien iets waars en als hier van een tekort sprake is, zal dit zo spoedig mogelijk moeten worden ingehaald. Vooral nu ook zovele jonge kath. boeren zullen moe ten emigreren naar ver afgele gen landen, waar ze helemaal op eigen benen moeten staan en de „klimaatswijziging" nog heel wat groter is. Maar de fout ligt ook in de grote steden zelf. Pastoor Nolet erkent het volmondig. Het zou dringend nodig zijn, dat ieder kath. gezin of persoon, die zich van uit zijn kath. dorp ves tigt in een grote stad, zo spoedig mogelijk een geestelijke op be zoek kreeg. Daaraan hebben deze mensen behoefte als brood, voor al in de eerste weken. De wer kelijkheid is echter, dat er maanden en jaren voorbij gaan, dat er geen geestelijke komt en deze mensen geheel aan hun lot worden overgelaten. We willen de geestelijke in de grote steden hiermee niet beschuldigen; we weten, ze zijn overladen met werk en ook hier is het aantal arbeiders te weinig. Toch komt de vraag hier op. of dit huisbe zoek niet voor alles moet gaan? De N. Tilb. Crt. oppert in dit verband een ander idee n.l. of het niet dringend nodig wordt, dat we in onze grote steden een soort vliegende brigade krijgen bijv. van Brabantse paters, die zich speciaal bezig houden met de zielzorg_ van deze mensen, in de eerste tijd dat zij in de grote stad zijn. Deze paters zouden deze mensen in hun eigen taal kunnen toespreken en de over gang van het klimaat zeer ver gemakkelijken kunnen. Zo zou den er nog andere middelen ziin. Het probleem is belangrijk ge noeg, om het als punt één op de agenda van kath. werkzaamheid in ons land te zetten. J. H. AMSTERDAM, 10 Oct. Ook vandaag had de Beurs weer te kampen met een totaal gebrek aan belangstelling. Dat de fluc tuaties zeer klein zijn spreekt in een dergelijke markt haast van zelf, maar vandaag kwam dit toch wel zeer bijzonder tot uiting. Van de tapefondsen, in clusief Kon. Olie, was er geen een die meer dan een vol punt fluctueerde. Olies werden op een gegeven ogenblik zelfs op 292 1/8 B„™ain?eid' «e- ecn bewijs hoe beperkt de affaire wag. De industriemarkt wag per saldo een fractie lager, hetgeen eveneens geldt voor de scheep vaartmarkt. De Indonesischs sector was ongevoelig voor het antwoord uit Djakarta op de protestnota van min, Drees. Ta- pakken hgdden weef eriig $an- bod te verwerken, doch de ver liezen bleven vandaag beperkter pan gisteren, De rubberwaarden «npd handha, ven. De staatsfondsenmarkt was prijshoudend, zowel voor dollar als guldensleningen. De Ameri kaanse sector kwam, in navol ging van Walistreet, op een iets lager niveau. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gister middag besloten om het rapport van de Gemengde Nieuw Gui- nea-Commissie, evenals aan de overzijde van het Binnenhof, in comité-generaal te behandelen. Bij de discussies over dit punt lagen de verhoudingen echter geheel anders dan in de Tweede Kamer. De woordvoerder van de K.V.P.-fractie, mr. Kropman, was maar matig enthousiast. Evenals van socialistische zijde in de Tweede Kamer betoogd was, ging ook mr. Kropman er van uit, dat ecn debat aan de hand van een rapport nu niet bepaald gebruikelijk was. Ook wees hij op het gans an dere karakter van de Eerste Ka mer, die een Kamer van revisie is en in dit stadium dus Veel minder behoefte heeft aan een gedachtenwisseling met de re gering. In tegenstelling tot zijn partijgenoot v. d. Goes van Na- ters voelde oud-minister Jonk man (P.v.d.A.) echter alles voor een debat. Liever zou hij zelfs een openbare gedachtenwisse ling gehad hebben, maar hij er kende dat hieraan bezwaren kleefden. Intussen behield hij zich wel het recht voor om er bij de behandeling van de begroting voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen op terug te komen. Tenslotte werd conform het voorstel van de voorzitter beslo ten, met de stemmen van de Communisten tegen. De rest van de middag, die ook gebruikt werd voor afde- lingsonderzoek, ging heen met de behandeling van het wets ontwerp, dat de aansprakelijk heid van de Overheid regelt voor handelingen, verricht tijdens of tengevolge van de bezetting. Dit wetsontwerp dateert al van 12 Maart '47 en ook de tweede ge wijzigde druk, die thans in be handeling kwam, wijst er op, dat er onderwijl reeds heel wat aan gedokterd is. Twee woord voerders, prof. Molenaar (v.v.d.) DONDERDAG 12 OCTOBER HILVERSUM 1 402 M. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon muziek; 7.45 Morgengebed en h" turgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonm. 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoon- muziek; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Orgelconcert; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoon muziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Gramofoonmuziek; 13.35 Pianorecital; 14.00 Promenade orkest en solist; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Sopraan en piano; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Vocaal en semble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.50 Regerings uitzending; 18.00 Amusementsmu ziek; 18.30 Causerie; „Over de vier de loonronde"; 18.45 Gramofoon muziek; 19.00 Nieuws en weerbe richten; 19.15 Vragenbeantwoor- ding; 19.30 Gramofoonmuziek; 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Kerk koor; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM 2 298 M. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening; 8.00 NieuwB en Weerberichten8.15 Gramofoon muziek; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.30 Dansorkest, 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gramo foonmuziek; 10.50 Voor de kinde ren; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.45 Voor de jeugd; 12.00 Lunchconcert; 12.30 Mededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest-coilcert; 13.45 U kunt' het geloven of niet; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de vrouw; 174.30 Zang en piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd programma; 17,00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor tafelten nissers; 18.00 Sportpraatje; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Thea terorkest; 19.25 Zang en piano; 19.45 Causerie over de internatio nale vereniging; van diëtisten; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Radio Philharmonisch orkest en pianoduo; 22.15 Tranen over Johan. nesburg, hoorspel; 22.15 Let op de bel; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactu- aliteiten; 23-30—24.00 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gramofoonmuziek; 12.15 Lichte muziek; 12.30 Weerberich ten; 12,33 Voor de landbouwers; 12.40 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13,15 Pianospel; 13.30 Filmmuziek; 13.45 Pianospel; 14.00 kfuziekge seluedenis; 15,00 Engelse les; 15.15 Gramfoonmuziek; 15.40 Franse les; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Cau serie; 16.30 Vioolrecital; 17.00 Nieuws; 17.10 Volksliederen; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Sydicale kroniek! 18,25 Pianoduo; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19,30 Gramofoonmuziek; 19,50 Vrije politieke tribune! 20.00 Verzoekpro- grgmma; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Gramofoonmuziek; 21.45 Actualitei ten; 22.00 Nieuws; 22,15 Kamermu zjek; 22,55 Nieuws; 23,0524.00 Gramofoonmuziek, BRUSSEL 484 M. 12,05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 1340, 13 30 en 15,00 Gramofoon muziek 16,30 Viool en piano; 16.50 Gramofoonmuziek; 17.10 Dansmu ziek; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Omroeporkest: 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Dansmuziek; 22,55 Nieuwe; 23,00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. en de heer Reyers (c.h.) wezen het wetsontwerp radicaal af. De grondtoon van het betoog van prof. Molenaar was, dat de Overheid met dit wetsontwerp het recht afhankelijk zou maken van financiële overwegingen. De heer Reyers was van oordeel, dat de Overheid hier geen nieu we maatstaven mocht aanleggen omdat bij het vertrek van de re gering alle bevoegdheden aan generaal Winkelman zouden zijn overgedragen. Hetgeen generaal Winkelman had ondertekend en alles wat daaruit was voortge vloeid bond dus ook de regering. Mr. Witteman, de woordvoer- der van de K.V.P, fractie, liet I een ander geluid horen. Ook hii was niet enthousiast over hei wetsontwerp, maar hij kon toch niet tot de conclusie komen, dat de regering van bestaande rechtsbeginselen was afgeweken Die beginselen, aldus mr. Witte man, gelden slechts voor nor male tijden. Een wetgeving, die regelen achteraf stelt, is welis waar niet fraai, maar het is toch geenszins een novum. De samenstelling van 't Bonds elftal, dat Zondag 15 October te Assen tegen het Drents KNVB- elftal zal uitkomen, is als volgt: Doel: Landman (Sparta) Achter: Metselaar (Alkm. Boys) en Meines (Frisia). Midden; Van den Wassenbergh Longa), Massuger (Longa) en Schenk (Sparta). Voor: Hendriks (Vitesse), Man- gelmans (ADO); Willem (ADO) van der Weerd (Wageningen) en Groeneveld (Haarlem). Reserves: Hofkamp (HSC), van Eist (Heracles), van Hout (Longa) en Barends (Haarlem) Opstelling Drents elftal De opstelling van het Drentse elftal dat Zondag a.s. in Assen een jubileumwedstriid tegen een Bondselftal speelt luidt: Doel: van Wijk (Vako). Achter: Leiseboer (Achillles) en Koops (Zwartemeer). Midden: Lanjouw (Eext), Jansen (Zwartemeer), Timmer (Em- men). Voor: van Zand (Achilles), Drent (Emmen), Jacobs (Zwartem.), van der Werf (Zwartemeer) en Dijkhuis (Achilles). Amsterdam heeft zijn vliegende burgemeester, maar Miami (Florida) heeft een vliegende motorbrigade. Hier ziet U de leden van de Miamische motorpolitie, die zich met motor en al aan boord van een Pan American Clipper begeven. Dit is het begin van de reis naar Los Angeles, waar de politiemannen de jaarlijkse nationale vergadering van de Amerikaanse politie bond zullen bijwonen. Het reeds lang zwevende con- ïlict tussen de prot. chr. minis ter van binnenlandse zaken in de Duitse bondsregering en de kath. bondskanselier heeft giste ren eindelijk tot een definitieve breuk geleid en de enige pro testantse minister in dit overwe gend kath. kabinet, zal nu de West-Duitse Bondsregering ver laten. De onmiddellijke oorzaak van dit heengaan zou het geschil zijn over het feit, dat dr. Adenauer, in de afgelopen zomer, zonder zijn mode-minister hierin te kennen, aan de geallieerden als zijn mening te kennen had ge geven, dat z.i. West-Duitsland actief moest deelnemen aan de West-Europese verdediging. Dit 1 inderdaad al te autoritaire op- treden van de bondskanselier is hem niet alleen kwalijk geno men door dr. Heineman, maar door vrijwel alle leden van zijn kabinet, die terecht meenden zelf ook niet eens, omdat hij, op grond van godsdienstige bezwa ren, een tegenstander is van een herleving van het militairisme in Duitsland. En hier ligt de kern van dit zeer belangrijke po litieke geschil, dat voor de in terne kracht van de christ. dem partijen in West-Duitsland nog wel eens ingrijpende gevolgen j kan hebben. Zoals men weet bestaat de christ. dem. partij in Duitsland j wel voor het overgrote deel uit katholieken, maar ook de Duitse I protestanten zijn lid van deze partij en dr. Heinemann verte- genwoordigde hen in het kabi- i ret, en de anti-militairistischo opvatting. welke dr. Heinemann i nu inneemt en die hem noopte uit het kabinet te treden, is geen persoonlijke opvatting van hem, maar wordt gedeeld door de Duitse Evangelische Kerk, die i nog kort geleden in een herder lijk schrijven zich tegen elke dat in zo'n belangrijke zaak. de i heropleving van het militairisme kanselier geen stappen mag doen j heeft uitgesproken, zonder zijn collega's daarover te hebben geraadpleegd. Maar de bedenkingen van dr. Heinemann gingen veel verder. Hij was niet alleen ontstemd over het autoritaire in het op treden yan dr. Adenauer, maar hij was het met het standpunt DELANNOIT- Ondanks hardnekkige tegen stand rukt de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie, die Zondag over de 38ste breedtegraad is getrok ken, snel op in de richting van Pjongjang, de Noord-Koreaanse hoofdstad. Dinsdag is deze divisie meer dan zes kilometer gevorderd. Maandag kon de divisie, die 800 meter over de breedtegraad krach tige tegenstand ontmoette, slechts 1600 meter vooruitkomen. Volgens kringen van het hoofd kwartier van het Amerikaanse achtste leger hebben de Noord- Koreanen bevel gekregen niet te rug te trekken en tot de dood toe te vechten. Het schijnt, dat de meesten van hen dit bevel opvol gen gezien de weinige gevangenen die worden gemaakt. Amerikaanse bronnen weten te melden, dat de troepen van de Verenigde Naties een massa tanks en artillerie con centreren. De opmars van de Ame- Nu het concept van het bouw programma voor de gebouwen van de medische faculteit der R.K. Universiteit te Nijmegen, opgesteld door dr. A. E. v. d. Werf, ir. Jan A. v. d. Laan en de heer A. Tummers, in overleg met verscheidene deskundigen, zijn voltooiing begint te naderen, heeft de St. Radboudstichting een Raad van Advies ingesteld, om zich van zo breed mogelijk standpunt te doen voorlichten over alle problemen, welke met de plannen en de realisering daarvan te maken hebben. Deze raad van advies, die Za terdagmiddag is geïnstalleerd, zal advies moeten uitbrengen aan de bestuursraad van de St. Radboudstichting zowel over het gehele structuurplan als over de wijze, waarop dit in verschillen de perioden zal worden tot stand gebracht. Door zijn uitgebreide (Advertentie) Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst overblijft. Be- strijd kinderhoest met AKKER'S 73» samenstelling zal hij naar men hoopt in staat zijn de ingewik kelde plannen naar juiste waar de te beoordelen. Bij de installatie heeft Mgr. Prof. Dr. R. R. Post de taak van de raad nader omschreven. Prof. Dr. W. Bronkhorst. voorzitter van de Raad van Advies, beant woordde de installatie-rede van prof. Post met de verzekering, dat alle leden en hijzelf over tuigd zijn van de noodzakelijk heid van de medische faculteit, werkend op de grondslag van de katholieke levensbeschouwing en tevens van de dringende eis van het ogenblik om deze te stichten. Hii vertrouwde, dat zi.i door een goede - samenwerking de verant woordelijke taak degelijk zouden vervullen en spoedig tot een goed einde brengen. De Raad van Advies is als volgt samengesteld: prof. dr, W. Bronkhorst, hoogleraar te Utrecht, voorzitter: ir. J. B. Rid der de van der Schueren, Com missaris dpr Koningin in Overii- sel, curator der R.K, Universi teit te Nijmegen: dr. .T. P. A. Hoefnagels, curator der R.K. Universiteit te Nijmegen: prof. dr. L, J. M. Beel, hoogleraar te Nijmegen: prof. J. M Cobben- bagen. hoogleraar +r> Tilburg; dr. W. Weeber's, voorzitter van de R.K. Artsen vereniging; mr. Th. M. E, H. Hustinx. burgemeester van Nijmegen; dr. J. A. M. J. Enneking. genppsbeer-dirertmjr St. Canisinsziekenbiiis te Niime- gen: dr. H. J. G Wiiers. patho loog-anatoom ziekenhuis St. Jo annes de Deo te Den Haag. rikaanse troepen wordt krachtig gesteund door de luchtmacht. Elk half uur komt een golf van duik bommenwerpers van het vliegveld Kimpo bij Seoel en bestookt de verschanste Noord-Koreanen met bommen en raketten. Een Brits-Amerikaanse strijd macht is meer naar het westen doorgestoten tot voorbij Paektsjon op v/eg naar de haven Haedjoe aan de westkust. De Zuid-Korea- nen hebben gisteren Wonsan ver overd. de on een na grootste stad van Noord-Korea. kreeg de Haagse bankbediende W. A. G., die 4800 gulden had ver duisterd, één jaar gevangenisstraf met aftrek, terwijl van het restant nog vier maanden als voorwaarde lijk worden beschouwd. ontving H. M. de Koningin gis termorgen op het paleis te Am sterdam de nieuwe Australische ambassadeur, Mr. A. Stirling, in audiëntie ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. werd in een villa aan de burge meester Knappertlaan te Schie dam ingebroken. De daders na men voor een waarde van meer dan 20.000 gulden mee aan siera den, contanten en twee radiotoe stellen. zal een detachement van ongeveer 50 man van een vechtwagenregi- ment van het Britse Rijn-leger van 11 tot en met 19 October a.s. voor oefeningsdoeleinden een be zoek aan ons land brengen. krijgt Enschede een nieuw station, dat op Zaterdag 28 October offi cieel zal worden geopend. Het nieuwe station is dichter hij het centrum van de stad dan het oude. zal minister Mansholt op 14 Octo ber te Utrecht, ter gelegenheid van het twintig-jarig bestaan van de wettelijke controle op eieren, een rede houden over actuele pro blemen in de Landbouw. kwamen gistermiddag met het troepentransportschip „General S. D. Sturgis" 1301 militairen, vrou wen en kinderen uit Indonesië in het vaderland terug bevestigde de Centrale Raad van Beroep de beslissing van het amb tenarengerecht, waarbij niet ont vankelijk werd verklaard de vor dering van de heer A. J. G. P. M. J. te Haarlem, zich noemende „niet gedemobiliseerd kapitein van speciale diensten", op het Minis terie van Oorlog terzake van het niet uitbetalen van achterstallige wedde als reserve-officier. DE BRUIN? Dinsdagavond 17 Oct. a.s. zou te Antwerpen een wedstrijd worden gebokst tussen Cyrille Delannoit (B.) en de Fransman Lucien Ca- boche. Aangezien Caboche dezer dagen te Hamburg een k.o. neder laag in twee ronden heeft geleden, voelen de organisatoren te Ant werpen er niets voor hem tegen- over Delannoit te plaatsen. Naar i wanneer deze wij vernemen hebben zij zich tot Theo Huizenaar gewend met de vraag of Jan de Bruin bereid zou zijn de Fransman te vervangen. Huizenaar en de Bruin hebben onmiddellijk bevestigend geant woord, en wanneer hun voorwaar den worden geaccepteerd zal de Bruin op genoemde datum de handschoenen met Delannoit kruisen. DE DOOD VAN JAN REMIE Het hoofdbestuur van de Neder lands boksbond deelt mede met het onderzoek van het sterfgeval van Jan Remie te hebben gewacht op het rapport van de bevoegde in- stanties te Rotterdam. Op zijn ver- j zoek kreeg het hoofdbestuur kor- telings het medisch rapport toe gezonden en de commissie van i onderzoek, bestaande uit mr. dr. J. A. van Thiel, oud-procureur- generaal bij het Amsterdams Ge rechtshof, de heer E. H. Rapmund, ere-voorzitter van de N.É.B, en de heer Th. Huizenaar, promotor te Rotterdam, zal thans onmiddel lijk haar taak opnemen. De grote stuwer in deze rich ting is de bekende dr. Niemöller. in de eerste wereld-oorlog zelf marine-bfficier, maar daarna overtuigd geworden, dat het mi litairisme voor een christen on aanvaardbaar is, welke theorie- en hij ook als predikant in Ber lijn voor de oorlog reeds onder het nazi-regime verdedigde en daardoor reeds in 1938 in een Duits concentratiekamp terecht kwam. Na de oorlog, daaruit door de Amerikanen bevrijd, is hij nog dieper overtuigd gewor den, dat het militairisme de bron is van het grote kwaad door het Duitse volk bedreven en is hij een volslagen anti-militairist ge worden, die zelfs nu zover gaat, dat hij weigert de wapens op te nemen tegen de communisten, zouden trachten Op 16 October 1925 werd het Pact van Locamo ondertekend, waardoor de grondslag tot een Duits-Franse Overeenkomst werd gelegd en waarbij de weg naar ae Verenigde Staten van Europa geëffend scheen, doch de toekomst verstoorde deze illusie wredelijk en het verdrag werd een waardeloos stuk pa pier, Deze foto toont U de te vreden glimlachende Franse minister van Buitenlandse Za ken van 1925, Briand, bij het verlaten van een zitting der conferentie, welke aan de on dertekening van het Pact voor afging Links en rehts van hem zijn technische en politieke adviseurs. met geweld West-Europa te ver meesteren. Hij zou dit desnoods nog liever accepteren, dan weer een Duits leger te zien. Hoe be grijpelijk van zijn standpunt deze houding misschien ook mag zijn, toch behoeft het wel geen nader betoog hoe gevaarlijk in deze tijd het practisch doorvoe ren van dit beginsel zou zijn, want het zou eenvoudig hierop neerkomen, dat men een weer loos Europa in de handen zou spelen van het communisme, waarbij dr. Niemöller er van verzekerd kan zijn, dat Stalin, evenmin als Hitier, de bezwaren van de anti-militairisten zou re specteren, maar deze met alle machtsmiddelen zou bestrijden. De behandeling welke de Getui gen van Jehova momenteel in Oost Duitsland ten deel valt, laat daaromtrent niet de minste twij fel over. Dat een heropleving van het militairisme in Duitsland grote gevaren in zich bergt, daarover zullen, met uitzondering van een groep Duitse militairisten, alle verstandige lieden het eens zijn. Het is juist thans het grote pro bleem in het Westen, op welke wijze aan deze b-°" e- worden tegemoet gekomen, zon der de plicht om het Christen dom en de beschaving in de we reld tegen de communistische horden te verdedigen, te ver waarlozen. Maar de absolute weerloosheid kan hier nooit het antwoord zijn, omdat daardoor de heiligste goe deren van de volkeren in gevaar gebracht worden. Juist vanwege deze conse- quentie is het zo onbegrijpelijk, dat de doctrine van een ds. Nie möller een zo grote invloed ge- 1 kregen heeft in de Duits Evan- I gelische Kerk, waarvan nu het j uittreden van dr. Heinemann wel een duidelijk bewijs is. Geen enkele regering, die in deze tijd zich van haar grote verantwoor delijkheid tegenover het volk bewust is, om het tegen de af schuwelijke communistische idio- logie te beschermen kan de weerloosheid aanvaarden, ook al wordt zij op nog zulke princi piële en op zich te eerbiedigen motieven verdedigd. Indien dan ook mocht blijken, dat het stand punt van dr. Heinemann, door al zijn politieke vrienden op eigen kerkelijk terrein, werd gehul digd dan zou de thans ontstane erisis in West-Duitsland, tenge volge van het uittreden van dr. Heinemann voor West-Duitsland wel eens ernstige gevolgen kun nen hebben. Maar ook de gealli eerden, hoe verdeeld zij momen teel nog zjjn over de wijze waar op Duitsland aan de verdediging van West Europa moet deelne men, zouden nooit de politiek van de weerloosheid zoals dr. Niemöller en met hem de Duits Evangelische Kerk nu predikt, kunnen aanvaarden. Vandaar dat deze crisis in het West-Duitse ka binet nog wel eens een belang rijk staartje ken hebben, FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 35. „Toeoettoeteeeet," Het W3S het meer gehoorde sig naal van een bekende auto ge weest. Van Buchem's vrouw, Miep, was er onverwacht mee overgekomen en zat nu op Ra- oul's kamer in de direetfekeet. Jean lag in volmaakt luie hou ding in de wagen en wachtte buiten, Raoul had zijn vrouwtje niet verwaeht. Toen hij dan ook het hem bekende hqornsignaal hoor de, was hij onmiddellijk opge houden met zijn werk aan de tekentafel. Hij stond met passer en liniaal in zijn hand en het potlood nog achter zijn oor reeds in de deuropening nog voor Miep goed en wel de wagen had verlaten. Hij was oorspronkelijk blij verrast, maar gijn wenk brauwen fronsten samen teen hij Jean tegelijkertijd m de auto opmerkte. Hij gaf hem een slap pe hand maar nodigde hem niet uit om binnen te komen. „go, Miep, nu meende ik eens eeht dat je me kwam verrassen, begon van Buchem, toep zy zieh in zijn kamer bevonden. „Maar", vervolgde Miep op dezelfde toon, ,maar je doet hét eigenlijk niet!" „Nou ja, dat zeg ik zó niet." „Nee, je gegt hat gó wel niet ,maar je bedoelt het zó toch wel. Jij aitjjd met je insinua ties!" zei ze iets snibbig terug. Raoul meende verstandig te doen met maar piet veel te zeg gen, maar hij kon het echter ook niet laten iets van teleur stelling in zijn woorden te log gen. Hij had van zijn vrouwtje pën. Zij" naro'ëaT'Sgaret én tik minnen, maar ook die liefde voor ieder zichtbaar uitdragen om daardoor zelf middelpunt te zijn in omgang en gesprek. Zij speelde met Rauol op een ge waagde manier en trachtte hem nog meer aan zich te binden door hem jaloers te maken Raoul was in zijn liefde besten dig en lijk waë rijk alleen al door het bezit van Miep. Liefdevol ging hij met haar om en hij was al tijd vol attenties. Miep echter VPn(i hém te koel en te gelijk matig en zij speelde een gevaar- „ljjk spelletje mot Jean, waarmee ze door familie-relatie in contaet was gekomen. En dat contact wenste zij nog niet los te laten. „Zeg, Raoul," zei ze vleiend, ,zou je Jean nu eens niet binnen halen? pie jopgen zit daar nu al zo lang buiten," Zo was Miep even later het gesprek weer begonnen. Raoul was bezig onder uit zijn boeken kast iets verfrissends op te die piet gevraagd mee te komen. Ik meende dat jij alleen voor mijn plezier kwammaar ik geloof dat je meer voor je eigen plezier hier bent." ,,Poe niet zo béte, Raoul. Ik blyf toch zeker maar evenZe zag dat Raoul verwonderd op- keek en vervolgde; „Jij had toch evenwiehtig, zijn huwe- zeker piet gedacht, dat ik POg langer op dit nest zoii aarden!" „Negt of geen nest! Ik daeht heus dat je voor mij alleen was gekomen en wat kan het je dan schelen waar je je bevindt. ais je immers maar elkaar bent. Ik had verwacht dat je minstens vandaag gebleven had. Ik heb je tooh geschreven dat het hier kermis is. Je rijdt straks mee naar Wanre ep dan eten we bij de „Rode Leeuw". De waard zal best wat weten te verzinnen, Tegen de avond wandelen we even de vermakelijkheden af en Int.ftn one hior rlnnr nono altijd met een onzelfzuchtige liefde gehouden en misschien juist dagrom W8S er door Miep jets sphêefs .in hun verhouding gekomen, Miep, ais enigst kind van gegoede ouders en doer hen tot ib de grond verwend, zag de ware liefde nog steeds als een onstuimig wild avontuur, Haar i man moest haar niet alleen be te nervgus op het tafeitje al vorens zij ze aanstak. „Raoulr „Ja?" dead hjj wat op verschil- lig, alsof hii haar niet gehoerd had- „Meat Jean nog langer wach ten, vraag ik?" „Noii ja.... dat moet hij weten. Ik heb hem toch zeker „Ja zeker," zei Miep, „ik ga hier een beetje parade draven! Ik dank je feestelijk voor de eer. En waar moet ik 'dan slapen?" Nu, dat kun je desnoods hier doen. Maar ik zal wel een ka mer in de ,Rode Leeuw laten klaarmaken. Daar is het heel proper en netjeg." „Zeg, doe niet zo YUlgair! Ik heb niet eens iets bij me. Nee, maar nu moet ik toeh eeht lachen. Ik zie me morgenvroeg al opstaan en me met groene zeep wassen in egp waskom met water ep mijn gezicht afdrogen met eep bontgeruite handdoek! Oh, mijn teint zeg! Even tjes voor zes maanden bedor ven!" Ze had het op minachtend lachende toon gesproken. „Pus jij blüft niet?" had Ra oul enigszins gepikeerd ge vraagd. „Maar Raoul toch! Hoe kom je erbij? Ik bij die boeren hier? ik geloof dat het hoog tijd wordt dat je weer wat geciviliseerd wordt en weer in de beschaafde wereld komt. Jij wordt zo gênant en gedegenereerd „Raoul liet haar eehter niet uitpraten. „Maar Miep, zwijg toch en maak geen gpène, Gedegene reerd, dat peem ik niet, Men is hier misschien wel wat ruwer dan da fijne manieren uit de stad, Maar jij blameert mij hier met je verhouding met Jegn voor het werkvolk en voor hoe! het dorp, „En ze kennen me hier nipt pens!" gaf ze giftig terug in hapr overmoed, „O, pee? Maar Miep, spreek toeh de waarheid en ga als ie blieft eerlijk met me ?m.' Wordt vervolg

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3