;himist Nieuw De Regering beraadt zich over belastingverzwaring UNCI-rapport over Ambon aan de Veiligheidsraad Rood China waarschuwt Amerika opnieuw Gezondheidscongres te R'dam Hands Dagblad EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHD] Rapport over Ambon naar de Veiligheidsraad Moh. Roem: terroristische dictatuur' ii Sovjets willen conferentie Scheepsberichten l'f ^W®ÊM^ÈÈÊÈÊÈÊÈÈÊI0 Toegezegde verlichtingen worden teruggenomen Franse troepen trekken terug Chinese invasie in Tibet? Tegemoetkoming inzake de omzet belasting Opmars in Noord-Korea blijft vorderen Kans op nachtvorst groter geworden De crisis aan Oorlog De nieuwe schoolgeldregeling De Omzetbelasting uk; 3.000 jonge hennen 10 er stuk. Veemarkt: 1217 st. ■en, waarvan 461 vette 1.802.60 per kg, stug; 569 oeien 500775 p. st-, matig; eikkoeien 650—970 p. st., 34 pinken 350525 p. st., 15 stieren 525975 p. st., 26 graskalveren 160—250 p. g; 5 vette kalveren 120275 kalm; 152 nucht. kalveren 0 p. st., stug; 166 vette var- r. d. slacht 1.721.86 p. kg, 632 magere varkens 40 biggen 2540 p. st., kalm; ichapen: weiderij 70120, ij 75110, lammeren 5595 matig; 70 bokken en geiten p. st., stug; 35 paarden 550 p. st., stug; 7 veulen 180 st., stug; 36 fokzeugen 220 p. st., matig. Totaal aantal 3783. Pluimvee: 750 konij- —6.50 p. stuk. C,KARSPEL. 10 Oct. 15000 •mkool B 1730; Bloemkool -18; Bloemkool stek 34.50; Stambonen 49—54; 2000 kg A 5.105.50; Kroten B 4; Uien 7.00. 3TEBROEK. 10 Oct. 3000 ïwe Eigenh. 8.509.00; 750 onen 4067; 5600 kg Witte >0; 1500 kg Gele kool 6.40— 300 kg Groene kool 5.00- >0 kg Andijvie 5.107.50; cg Bieten A 5.606.10; Bie- 4.004.10; 12500 kg Uien 306.groot 7.107.90; 8.909.00; nep 7.40—750; stuks Bloemkool B 18.00 3 II 8.00—16.00. GEDIJK 1500 kg aard- i, bl. eigh. 8,608,80; :g uien 4,707,30; grove ,90; driel. 4,209,50; nep ,80; 4000 kg bieten 5,10— 500 kg slabonen 5562; 1 andijvie 7,20—8,40; 18000 ene kool 58,40; 9000 kg )ol 4,108,30; 9000 kg ro- 1 4,30—9,90; 10.000 kg wi.t- 1 44,30; succes witte kl. 70; 800 st. bloemkool 32- .MENHUIZEN, 11 Oct. aardappelen, witte eigh. I. eigh. 8,80—9,20; 900 kg kool 6,80; 2500 kg rode 407,50; 44,600 kg witte —4,20; succes witte 4,80 70.000 slabonen 4353. IHARWOUDE, 11 Oct. aardappelen, eigenheimers eigenh. 6.908.70; beve- 8.60; grove 8—9.30; 1400 6.907; grove 6.80; nep 000 kg rode kool 411.30; groene kool 79; 9000 kg 01 3.50—9.40; 167.000 kg 301 44.40; succes witte 4 0 kg slabonen 3860; 1500 vie 8.10. ken van ongeveer 7 kilo, aid a. d. Bureaux van het in. „Ick en hebbe geen ir", zei Vosmaer met eede groote moeilyck- en met piecken ende ghen de onafhancke- nog by ende er was Sen droevighe maere ■ghen ende geen Sul- i dat nu gebruyeken chimist werd nu ont- r af en schreeuwde: hy my diets maeken, te coop syn in der hy wilt my een cool er blufte Vosmaer het hem al aangevlogen, lustig op los! Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET EEIT builen God IS 'l nergens veilig. (Vondel) A s H VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 12 October 1950 46e Jaargang No. 1 1990 Kantoren; HOORN, Draofsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DJAKARTA. Nadat de UNCI zeer langdurig had vergaderd, werd Woensdagavond bekend gemaakt, dat zij besloten heeft aan de Veiligheidsraad een telegrafisch rapport uit te brengen over haar pogingen om voor het vraagstuk van de Zuid-Molukken een vreedzame oplossing te bereiken, en over het'mislukken daarvan. In een brief aan Moh. Roem heeft de UNCI van dit voornemen mededeling gedaan. Het rapport zal vandaag ter publicatie worden vrijgegeven. In een brief aan Roem betreurt de Amerikaan Doolittle het. dat de regering der Republiek geen mo gelijkheid heeft gezien om te vol doen aan het op haar door de commissie gedaan beroep om aan de vijandelijkheden in de Zuid- Molukken een einde te maken en haar aanbod voor goede diensten te accepteren. De UNCI publi ceerde tevens de tekst van de brief die Moh. Roem haar 9 Octo ber heeft gezonden. Volgens Roem zou aanvaarding van de goede diensten van de UNCI de indruk geven, alsof de Republikeinse regering niet in staat zou zijn zich van haar bin nenlandse verantwoordelijkheden te kwijten zonder hulp van buiten. De brief stelt verder, dat dui delijk is geworden dat Ambon de laatste zes maanden in de macht MEISJE OP TEXEL ONDER DORSMACHINE GEDOOD (Van onze correspondent) Woensdagmiddag is de 8-jarige Miep Spigt op de Postweg, Eier- land, Texel, door een dorsmachine overreden en vrijwel op slag ge dood. Het meisje zat met enkele vriendinnetjes en vriendjes op de machine toen ze er op tot dusver onverklaarbare wijze afviel met bovenvermeld gevolg. VAN DE GROTE VHF LAKE SUCCES (Reuter). De Sovjet-Unie heeft Woensdag formeel een conferentie van de „vijf grote mogendheden' voor gesteld om het handhaven van „de internationale vrede en vei ligheid" te bespreken. In een ontwerp-resolutie, die te Lake Succes is uitgegeven stelt de Sovjet-Unie voor, dat deze conferentie zal worden be legd voordat men strijdkrachten ter beschikking van de Veilig heidsraad zal stellen. Cheshire, Vrijdagmorgen 13 October verwacht te Am sterdam. Ontscheping be gint 8 u. v.m. Groote Beer, 11 Oct. vertrok ken van Tandjong Priok met 972 passagiers. Amarapoora, 9 Oct. vertrok ken van Tandjong Priok met 623 passagiers w.o. 38 baby's New Australia (rep.), Djakar ta-Rotterdam, 10 Oct. pass. Minicoy. Skaugum, Djakarta-Rotter dam, 10 Oct. pass. Point de Galle. Willem Ruys, 10 Oct. van Dja karta naar Rotterdam. Chitral, Djakarta-Amsterdam, 10 Oct. 270 mijl O. Malta. van „een terroristische militaire dictatuur" is geweest. Premier Moh. Natsir heeft gis teravond het parlement van de brief van de UNCI mededeling ge daan in het mondeling gedeelte van het regeringsantwoord op de opmerkingen van 108 parlements leden bij de algemene beschouwin gen. Dat antwoord zou vijf uur voorlezen hebben gevraagd, met het oog waarop het voor het groot ste deel slechts schriftelijk werd gegeven. Natsir zei o.m., dat de bewering, dat het buitenlands ka pitaal nog steeds dezelfde functie heeft als in het verleden, „getuigt van een gebrek aan zelfvertrou wen". Over de krijgsverrichtingen meldde radio Ambon dat het eiland door corvetten van de Re publiek van zee uit werd gebom bardeerd, dat de vloedgolven te Tanahgojang, Gelala en Hutimuri grote schade hebben veroorzaakt en het stadje Suli weer in Ambo- nse handen is gevallen. Op Ceram zouden honderden aanvallers zijn gesneuveld. Het Internationale Rode Kruis heeft 50.000 Zwitserse francs voor de hulp aan Ambon ter beschik king gesteld, terwijl de stichting „Door de eeuwen trouw" melkpoe der, sera, vaccins, verbandmidde len etc. ter waarde van een kwart ton in de nabijheid van het eiland ter beschikking heeft. De heer Weiter heeft de minis ter-president schriftelijk gevraagd of door het Nederlandse Rode Kruis pogingen zijn aangewend om in de dringende behoefte van de Ambonese bevolking aan me dicijnen en geneesmiddelen te voorzien. Gistermorgen meer den de Canadese torpedobootjager ..Micmac" (links boven) en Huron" (links beneden) voor een vijfdaags bezoek aan het Stenen Hoofo in Amster dam. Het vliegdek- schip „Magnificent" (rechts) meerde gis termiddag af op de boeien bij het Wil lemsplein in R'dam. Het gehele smaldeel staat onder bevel van schout-bij-nacht Edmond Rollo Mainguy, heeft op 23 Aug. Halifax verlaten en bezocht reeds Noord-lerland, Schotland en de Scandinaafse landen. Antwerpen, Cherbourg, Lissabon, Gibraltar en de Bermuda's staan nog op het programma. In totaal tellen de twee torpedoboten een bemanning van 450 koppen. De „Huron"- nam actief deel aan de strijd op de Noordzee en bracht in het Kanaal o.a. het door de Duitsers afgebouwde zusterschip van de „Tjerk Hiddes", de torpedobootjager Gerard Callenburg" tot zinken. De „Micmac" (de namen van de beide jagers zijn ontleend aan Noord-Amerikaanse Indianen-stammen) werd in 1947 in de haven van Halifax bij mist door een koopvaarder geramd, waarbij 7 leden van de bemanning het leven lieten. Het schip, de eerste topedobootjager die ooit in Canada van de helling kwam in 1945 bleef toen twee jaar buiten dienst. De „Huron" gaat in April 1951 naar Korea. SftfëHw I - 4 - - AFTREDEN VERWACHT VAN MINISTER SCHOKKING Schokking 's-GRAVENHAGE, 11 Oct. Naar het A.N.P. ui tgoede bron verneemt, is het aftreden van de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking binnenkort te verwachten. In Rotterdam is gisteren het 51e Gezondheidscongres van het Ned. Congres voor Openbare Gezond heidsregeling in aanwezigheid van Staatssecretaris dr. P. Muntendam geopend. Het is gewijd aan „Het woningprobleem in zijn verband met de geestelijke volksgezond heid". De voorzitter, dr. L. C. Kersber gen, wees er op, dat naar ziin me ning het aantal t.b.c.-patiënten in ons land weer zal toenemen, wan neer de noodzakelijkste voedings middelen in prijs zouden stijgen. Dr. A. Querido uit Amsterdam, waarschuwde in een inleiding over „geestelijke hygiëne en wonen" tegen het gevaar bij de huidige woningbouw, dat de mens te wei nig gelegenheid krijgt om zijn in dividuele behoeften uit te leven. De Rotterdamse architect ir. W. van Tijen kwam in een referaat over „de bouwhoogte van onze volkswoningen" tot de conclusie, dat hoogbouw die een lift nood zakelijk maakt in het algemeen niet de voorkeur verdient boven gewone etagebouw. Inleider schatte dat onze be volking tot 1970 nog met 2.5 mil- lioen personen zal toenemen en dat de voor hun huisvesting be nodigde grond ca. 22.500 ha zal bedragen, d.i. minder dan 1 pet. In het Indisch Instituut te Amsterdam is gisteren de Europese Dienstregeling-Conferentie geopend, welke tot 21 October zal duren. Het doel van deze conferentie is de loop der internationale treinen met hun aansluitingen te regelen, en te trachten het grensoverschrijdend railverkeer te vergemakkelijken. Na het openingswoord van ir. F. Q. den Hollander maakten enkele congressisten een praatje in de hal van het Instituut. Er zijn 200 deelnemers uit 24 Europese landen voor en achter het IJzeren Gordijn. Het verst reisde de heer Durukal uit Istanboel. Hij staat het meest rechts op de foto. van onze cultuurgrond. We mogen ons dan ook niet tot ongemotiveer de angst voor het scheppen van steenwoestijnen laten verleiden. De psycholoog C. Bitter behan delde „het onderzoek naar de psy chologische invloed van de geho righeid in woningen". Hii wees er op dat voldoende geluidsisolatie in woningen zulke hoge kosten meebrengt, dat zij economisch niet verantwoord is. Binnenkort zal een rapport verschijnen over de door de geluidcommissie T.N.O. te Rotterdam en den Haag gehou den enquêtes op dit punt. Reuter meldt uit Saigon, dat volgens een legerbericht de Franse troepen uit Thai Ngoeyen, de hoofdstad der Vietminh-opstan- delingen, die eerst enkele dagen geleden door de Fransen werd veroverd, hebben ontruimd. Thai Ngoeyen (Noord-Indo-China) ligt 65 km ten noorden van Hanoi. NEW DELHI, 12 Oct. (Reuter). Volgens de correspondent van de „Statesman" te Kalimpong zouden Chinese communisten Tibet zijn binnengetrokken en een strook van 80 km breed hebben bezet. „Dit is pas een proefaanval en de grote aanval zal ongetwijfeld volgen als de besprekingen tussen Tibet en China mislukken", aldus de correspondent. De communisten hadden zich verschanst te Dongma, bij een moeilijk toegankelijke bergpas op 4500 meter hoogte, waar zij door de Tibetanen waren tegengehou den. LUCHTREIS AAN DE STAART VAN EEN VLIEGTUIG MEXICO, 11 Oct. (Reuter). Een luchtverstekeling, die, han gend aan de staart van een vlieg tuig, een angstige luchtreis van vijftig minuten lang had gemaakt, werd, na behouden op het punt van uitgang te zijn teruggekeerd, te Torreon in Mexico gearresteerd. Het was een 19-jarige boeren jongen, Cliserio Reyes, die naar de stad Mexico een afstand van 680 km over hoge bergruggen had gewild. De piloot van 't vlieg tuig bemerkte, op een hoogte van 3500 meter gekomen, sterke tril ling in het toestel en belemmerde werking van het roer. De lucht verstekeling was door de sterke luchtstroming, die zijn kleren aan flarden had gescheurd, bijna ver stikt. HET ZIET ER, zoals reeds te vrezen was en uit de Troonrede al kon worden opgemaakt, niet zo rooskleurig uit met de belastingen. Gisteravond is nl. verschenen het verslag van de commissie van voorbereiding, die na het wisselen van het Voor lopig Verslag en de Memorie van Antwoord nog nader overleg gepleegd heeft met de minister en zijn staf van deskundigen. Het gaat hier over een aantal wetsontwerpen, welke reeds geruime tijd geleden zijn ingediend, anders dan de radiobe richten van hedenmorgen suggereerden, waarin gezegd werd, dat al deze wetsontwerpen nu ingediend waren. len, de overige (in de Memorie van Antwoord voorgesteldel ver lichtingen ongeveer kunnen com penseren. Blijkens het verslag van de commissie van voorbereiding heeft de minister bij dit overleg medegedeeld, dat de regering zich thans beraadt op verzwa ringen van de belasting. De op zet van de indiening van het ge hele complex belastingontwerpen is geweest het bedrijfsleven eni ge verlichting te verschaffen en voor het overige een aantal ver schuivingen te doen geschieden. In de Memorie van Antwoord, welke is verschenen vóór het uitbreken van de strijd op Ko rea, is nog een aantal verlich tingen voorgesteld, welke een offer voor de schatkist zouden betekenen van rond 60 millioen. De regering ziet zich echter tot haar leedwezen genoodzaakt, ge zien de jongste ontwikkeling op internationaal gebied, dit offer in zoverre wederom ongedaan te maken, dat een gedeelte van die verlichtingen worden teruggeno men en een ander gedeelte wordt gecompenseerd door belasting verzwaring elders.' De regering heeft besloten de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting van 3 op 3% pet., voor zover betreft de schakel van de kleinhandel, terug te ne men en de verhoging voor de schakel van de fabrikanten te brengen op 4 pet. Het ligt in de bedoeling de ge- unificeerde omzetbelasting in de Benelux zo op te bouwen, dat voor verrichtingen door fabri kanten en voor diensten 5 pet. omzetbelasting zal zijn verschul digd en de overige schakels ge heel zullen zijn vrijgesteld. Het nieuwe regeringsvoorstel zal een meerdere bate voor de schatkist opleveren van rond 51 millioen, indien het percentage voor de diensten ook tot 4 pet. wordt verhoogd. Wordt dit even eens op 3 pet. gelaten, dan zal slechts een meerdere opbrengst van 17 millioen worden verkre gen; een méér-opbrengst van 51 millioen zal te zamen met het terugnemen van de (in de Me morie van Antwoord voorgestel de) verlaging van het registra tierecht bij .plaatsing van aande- Volgens de minister hebben berekeningen uitgewezen, dat de voorgestelde verlaging van de inkomstenbelasting voor de ge zinnen met lagere en middelba re inkomens vrijwel volledige compensatie biedt voor de huur verhoging. De minister acht het niet mo gelijk, de achteruitgang in reëel inkomen als gevolg van de waar devermindering van de gulden voor alle bevolkingsgroepen te compenseren. De regering is van oordeel, dat alleen compensatie kan worden geboden voor een verzwaring van lasten, en dan nog slechts daar, waar deze het hardst van node is, dus voor de groepen met de lage en middel bare inkomens. Daarnaast is het een nationaal belang, dat de ou ders het passende onderwijs voor hun kinderen kunnen bekosti gen. Vandaar de speciale op de kosten van het onderwijs gerich te compensatie. De meerderheid der commissie was intussen van mening, dat de voorgestelde belastingverlaging onvoldoende tegemoet komt aan de groep middelbare inkomens. Een voorstel van de belasting commissie van enige Kamers van Koophandel inzake een nieuw tarief, dat een verlies van op brengst met zich zou brengen van 45 millioen. (Volgens de re gering meer dan 50 millioen) is voor de regering onder de huidi ge omstandigheden onaanvaard baar. Het moeilijkst hebben het thans die categorieën van de groep van middelbare inkomens, welke schoolgaande of studeren de kinderen hebben. De minister wees er op, dat men de betekenis van het rege ringsvoorstel niet moest onder schatten. Voor de inkomens van f 9000 bijv. wordt een verminde ring van 14 pet. voorgesteld voor die van f 18.000 'n vermindering van 6 pet. Daarboven komt dan nog de halvering van het school geld, die van groot belang is. De minister bleef bij zijn me ning, dat verbetering van de positie van de gehele bevol kingsgroep met een middelbaar inkomen slechts mogelijk is, in dien betere tijden aanbreken. TOKIO (Reuter). „De Amerikaanse strijdkrachten pogen thans op grote schaal de 38ste breedtegraad te overschrijden. Het Chinese volk; kan bij een dergelijke ernstige toestand niet werkeloos toezien", aldus is gisteravond door radio Peking een woordvoerder van het communistisch Chinees ministerie van Buitenlandse Zaken geciteerd, in een uitzending, waarin de Verenigde Staten voor de tweede keer in tien dagen door rood China werden gewaarschuwd „zich buiten Noord-Korea te houden". De woordvoerde noemde de op dracht der V.N. aan MacArthur onwettig. De 47 stemmen die voor de resolutie tot grensoverschrij ding werden uitgebracht „verte genwoordigden in geen enkel op zicht de wil van de volken der wereld", zo ging de verklaring verder, waarin werd gesteld dat de stemmen vóór de resolutie wer den uitgebracht namens 660 mil lioen mensen, terwijl de door de Sowjet-Unie voorgegane landen, met inbegrip van rood China 720 millioen mensen tellen. De door Amerika in de V.N. geleide meer- (Van onze weerkundige medewerker) .in de algemene weerssituatie hebben zich gisteren wel zeer vlug enkele zeer belangrijke veranderingen voorgedaan. Nog in de nacht van Dinsdag op Woensdag trok een depressie, die met grote snelheid de Atlantische Oceaan was overgetrokken, over de Noordzee en via zuid Zweden in noord-oostelijke richting. Vooral in het noorden gaf dit passeren aanleiding tot vrij krachtige windstoten. Gisterochtend reeds begon de barometer zeer snel te stengen. Zo noteerde het vliegveld Eelde om 6 uur een barometer stand van 760 mm en om 18 uur een van 770 mm. De oorzaak hiervan was dat zich boven Frankrijk een apart hogedrukgebied vormde. Hoewel er gisteren reeds een warmtefront over Ierland lag onder invloed van een diepe depressie, die zich midden op de Atlantische Oceaan bevindt, mag verwacht worden, dat de regen die dit front brengt, mee zal vallen, en zich tot plaatseliike lichte regens zal beperken. Wel mag er op gewezen worden dat de kans op nachtvorsten groot is geworden, tengevolge van de sterke uitstraling bij stil en helder weer. derheid is dus in feite een minder heid" aldus radio Peking. Intussen duurt de opmars der verbonden troepen in Noord Ko rea voort. De Zuid-Koreanen be zetten het verkeersknooppunt Hoemhwa, alsmede Haatsjon en Tsjorwon, aan de spoorlijn van Seoel naar Wonsan. Britse en Australische troepen rukten giste ren 14 km snel op langs de voor naamste weg naar Pjongjang. Zij dekken de rechterflank van de Amerikanen, die op het centrale front gisteren weinig voortgang maakten. Zij moesten voorzichtig een weg tasten door grote mijnen velden en kregen twee tegenaan vallen af te slaan. De vijfde Ame rikaanse luchtmacht heeft Woens dag het vliegveld van Wonsan in gebruik genomen, het eerste be noorden de 38ste breedtegraad. DIES NATALIS VAN DE KATHOLIEKE UNIVERSITEIT NIJMEGEN (K.N.P.). Op Dinsdag 17 October zal Mgr. R. Soegijapranata S.J., Apostolisch Vicaris van Semarang en titulair bisschop van Danaba, ter gelegen heid van de zeven en twintigste Dies Natalis van de R. K. Univer siteit in de St. Jozefkerk aan het Keizer Karelplein te Nijmegen een Pontificale H. Mis opdragen. Des namiddags spreekt de Rec tor Magnificus Mr. F. J. F. M. Duynstee in de Aula van de Uni versiteit aan de Wilhelminasingel de dies-rede uit. MINISTER SCHOKKING zal dus dezer dagen heengaan. Op de eer ste plaats als gevolg van de debat ten bij de laatste behandeling van de Oorlogs- en Marinebegroting in de Tweede Kamer, toen men, vooral van de zijde van de K.V.P.- fractie, ernstige bezwaren had tegen het beleid van deze minis ter, aan wie men verweet, dat hij niet krachtig genoeg optrad. Bo vendien zullen straks te begin nen 25 October a.s. de belang rijke besprekingen op hoog niveau te Washington moeten plaats heb ben, waaraan ook de ministers van defensie van de landen van het Atlantisch Pact zullen deelnemen. Mede in verband met de agitatie, welke van zekere zijde wordt ge voerd tegen onze marine, zal zeer zeker noodzakelijk zijn, dat van onze kant daaraan wordt deelge nomen door een figuur, die de nodige kracht weet te paren aan een juiste tactiek, en meer nog, is het onmisbaar, dat onze man daar blijkt te kunnen steunen op het vertrouwen van de Volksver tegenwoordiging. Dit vertrouwen bezit minister Schokking niet, al thans niet in de mate, zoals dat in de gegeven bijzondere omstan digheden zeer wenselijk is. Het gevolg van het aftreden van minister Schokking zal zijn, dat ook de beide staatssecretarissen, de heren Fockema Andreae en Moorman, heengaan. Dat is een gevolg van het feit, dat die heren ook politieke figuren zijn en als de politieke figuur van de minis ter heengaat, dan gaan zijn eerste politieke assistenten mee. Dit be tekent natuurlijk niet, dat zli met de nieuwe minister als opvolger van mr. Schokking, niet zouden kunnen terugkeren. Hoewel dit, om persoonlijke redenen, wel niet het geval zal zijn met mr. Focke- ma, zou het, dunkt ons, in de be- kende omstandigheden met be trekking tot de vlootkwestie, te betreuren zijn, als ook staatssecre taris Moorman niet weerkeerde. Allicht immers zou dit in bepaalde kringen in het buitenland ver keerd kunnen worden uitgelegd, na de recente „kei-harde" verkla ringen, door hem, als het stand punt van de regering, afgelegd in verband met de actie van zekere buitenlandse militaire groepen tegen onze vloot. Die verkeerde indruk moet o.i. ten koste van alles worden voorkomen. Wij zeggen dit met nadruk, om dat w;j niet voor niets in ons artikel van gisteren hebben doen uitkomen, dat verwacht en ver trouwd moet worden, dat de uit- latingen van de heer Moorman i door de regering als geheel wor- I den gedekt. Is dit niet het geval? Een suggestie in de „Telegraaf" I van hedenmorgen geeft zoiets al te verstaan! Staat minister Schok king alléén achter de verklaringen van Moorman en moet er in het plotseling aankondigen van het aftreden van deze minister een tegenstelling, ja, erger nog, een conflict, tussen „Oorlog en Marine" en de rest van het kabi net worden gezien? Dat zou zeer te betreuren zijn. Om verkeerde indrukken te voorkomen, zou het dus wel van belang zijn, indien wij spoedig zouden kunnen te we ten komen, hoe het nu met deze zaak staat. De politieke zijde van de crisis, voor wat ons binnenland betreft, biedt ook al stof voor ver schillende speculaties. Wij laten die thans echter rusten. Reeds is de naam van ir. Staf, directeur- generaal van de landbouw, als op volger van mr. Schokking ge noemd. Er is echter vooralsnog reden om aan te nemen, dat de definitieve keuze een andere rich ting zal uitgaan. Blijkens het verslag van het overleg tussen Minister en Ka mer inzake de nieuwe belasting- ontwerpen, zal de nieuwe rege ling betreffende de schoolgelden aldus worden gewijzigd: Het inkomensbedrag, waarbij het maximum schoolgeld moet worden betaald, ligt thans voor "t middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs bij f 16.000 en voor het lager onderwijs bij f 12.000 (bij degenen die in de vermogensbelasting vallen, zijn deze bedragen lager). De bedoe ling is nu, deze bedragen te stel len op f 30.000 voor het middel baar en voorbereidend hoger on derwijs en vermoedelijk op f 24.000 voor 't lager onderwijs. De opklimming van 't school geld zal zodanig zijn, dat bij in komens beneden de eerstge noemde bedragen het school geld wordt gehalveerd, terwijl voor inkomens tussen f 16.000 en f 30.000 (bij het lager onderwijs f 12.000 en f 24.000) de vermin dering geleidelijk afneemt. Blijkens het eindverslag is in de commissie voor de nieuwe belas tingwetten bepleit, uit het tussen- tarief te schrappen die goederen, welke voorheen omder het lage ta rief vielen of geheel waren vrijge steld, zodat in (het tussentarief al leen de goederen overblijven, wel ke vroeger in het weeldetarief wa ren opgenomen. Minister Lieftincl verklaarde dat de regering op he standpunt staat, dat het tussenta rief dient te worden gehandihaafo' De tegen het plaatsen van sommig artikelen in dit tarief in den land gerezen protesten waren h.i. over dreven en niet steeds gegrond 04 juiste gegevens.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1