Sportloze Zondagen en gesloten café's Enkhuizer magnetiseur voor de rechter Een olieput in Welsum? Drie ernstig gewonden bij ontploffing in Wildervank BERGEN BREIDT ZICH UIT Aanbesteding in Wieringermeer iersverwachting TSTE NIEUWS Had zijn behandeling de dood tot gevolg? Grof geld verdiend met „geneesmiddelen Opnieuw 15 woningen in aanbouw Benzine-explosie in schoolmeubelfabriek 1-0 voor lichtkrant van West-Berlijn De omzetbelasting voor sigaren President Truman vertrokken Canadian Post Maar het tour isme viert hoogtij Geschied vervalsing DONDERDAG 12 OCTOBER 1950 PAGINA 3 deeld door het K.N.M.L Bilt, geldig van Donder- id tot Vrijdagavond: O G WEER üoude nacht en ochtend iet weinig wind en plaat- ilijk mist. Overigens roog weer met enkele verdrijvende wolkenvel- en en ongeveer dezelfde imperatuur als vandaag, wakke, af en toe matige uidelijke wind. 4ISTER SCHOKKING RAAGT ONTSLAG Staatssecretarissen van irlog en van Marine len hun ontslag aan AVENHAGE, 12 Oct. ij thans van officiële zijde :n heeft mr. W. F. Schok- inister van Oorlog en van aan H.M. de Koningin zijn aangeboden, aangezien bij ndeling van de begrotin- zijn departementen voor de Tweede Kamer der leneraal niet is gebleken l zodanig algemeen ver- in zijn beleid, als hij in idig tijdsgewricht nodig zijn taak te volbrengen, latssecretarissen van Oor- 'an Marine, de heren mr. ockema Andreae en H. C. rman, hebben in verband e eveneens hun ontslag den. Ie Koningin heeft het ont- beraad genomen en de en de staatssecretarissen inmiddels al datgene te verrichten, wat zij in het ang nodig achten. FILMAVOND RS MONTFORTANEN 3RBRUG. Oils diorp ïsdagavonci kennis gemaakt film Thérèse Martin. Ze ingeleid door Pater M. Mointfortaan. Hij steldé heresia van Lisieux ook patrones van de Missie en nkele interessante herin- op uit zijn missiewerk on. ■oodhuiden van Zuid-Ame- n Thèrése Martin is ge- x>r Maurice Canorage. Hij ar sober geconstrueerd en tig gehouden. E>e opnamen inkleding van de jonge in het Carmelitesseökloos- n interessant en boeiend, nmultaan-montage van de- dlimgspIeoMiglhedid en de smis van Thèrése's vrien- een goede vondst, voorprogramma zagen we, ankele tekenfilms, instruc. LOmen over de Nederland- molwirming, an van deze avond komen aan de Missie van de Pa- tfortanen, vooral voor hun 3orneo en Centraal Afrika. Schreurs zal met dit ta de kop van Noord-Hol- izen. Men lette dus op de gingen. RLANDER MIDDEN IERS VERGADERDEN jAND. Dezer dagen :e R.K. Midderistandsver- nder le.iding van voorzit- oot in het Café „De Post en geanimeerde bijeen- ij de ingekomen stukken een antwoord van het uur der P.T.T. op het jk schrijven, betreffende is gedane verzoeken om aonaansluitingen, waaruit nog niet direct tot uit- van het telefoonnet in kan worden overgegaan, verd besproken het ver subsidie van het plaat- nité tot instandhouding kleuteronderwijs in Waar- iwel de vereniging over einige middelen beschikt, i besloten tot steun van doel een geldelijke bij- verlenen. Bij de bespre- ïtosfonds" werd besloten 29 Oct. a.s. bij de kerk na de H. Missen met staan, tot steun aan tu- standgenoten. De Z.E. ;oor Averhaar, die inmid- 'ergadering was gekomen, in zijn goedkeuring. Door A. Bos werd namens de die tot taak had de mo te onderzoeken om hier :e een tentoonstelling te n; enige mededelingen 'aaruit men de conclusie lit in Waarland voorlopig uitvoerbaar is. Hierna mige discussie in beginsel )m tegen het a.s. Nico- een reclameblaadje uit Bij de rondvraag kwam ingsvraagstuk ter sprake. was men van mening e verkavelingswerkzaam- in de kom van het dorp ng hebben genomen, deze urgent is, en dat het zeer s, dat er spoedig een be- deze wordt genomen. M SUPPORTERS VERENIGING AND Naar wij ver- op de vergadering van Sporbver. „Con Zelo" ter tomen om alhier een vereniging op te richten, elo in deze competitie a resultaten weet te boe- in er steeds meer belang- bij de wedstrijden on- ïlclub te komen. Zij die oprichting dezer vereni- i interesse hebben, kun- D.a. vervoegen bij de hr. js, Oostkade D lila. RI|KE BHEENKOMST /.P.-JONGEREN GERWERF Vrijdag- belegt de Jongerenafde- Je K V.P. in de Wierin- en bijeenkomst, die stel- jngsbelling van vele jon- trekken. A. Kommeren, die deze 1 studiereis naar Zuid- laakte, zal die avond het der mededelen over zijn n, speciaal di.e in Beet le Nederlandse kolonie, sinds enige jaren is gei- „De mogelijkheid bestaat, dat veelal te laat geneeskundige hulp ingeroepen wordt door de aanwezigheid van deze kwakzalver. Dit is wel het grote gevaar van zijn practijken". Het waren de woorden van een deskundige tijdens de berechting van de Enk huizer magnetiseur en masseur j. A. voor de Hoornse kanton rechter, mr. Bolt. Deze „wonderdokter" behandelde o.a. een vrouw, die precies een week na diens eerste consult overleed en verdiende bovendien grof geld met het verstrekken van allerlei „geneesmiddelen". Twee uur nam gisteren de be handeling van deze zaak, waaraan een droevige herinnering verbon den is, in beslag. Veel is er dui delijk geworden, maar juist dat gene, waar men thans na geruime tijd van onderzoek opheldering van wilde, bleef duister en wel licht zal dit nooit bekend worden. Het is de doodsoorzaak van de echtgenote van de heer S. K. te Enkhuizen. Reeds geruime tijd leed de vrouw, die op 68-jarige leeftijd stierf, aan chronische bronchitis en een ernstige hartkwaal. Zij stond onder geneeskundige behan deling van dr. v. d. H„ die ter zitting verkl^rde, dat de toestand kort voor haar overlijden iets ver beterd was. Precies een week voor haar dood werd ze het eerst door „dokter" A. behandeld, die enkele medicijnen meebracht. De dag voor haar dood kwam hij weer op consult en had een nieuw ge neesmiddel bij zich. Het was een donkere vloeistof, waarvan ze tien druppels moest innemen. De vol gende dag verergerde de toestand van de vrouw zienderogen en bin nen enkele uren was ze gestorven. Vlak voor haar dood was A. nog bij de vrouw geweest en enkele uren er na was hij weer terug gekomen, had het flesje met de druppels weer meegenomen, „daar K. er nu toch niets meer aan had" en thans is het flesje spoorloos en dus ook de inhoud. A. beweert echter hardnekkig, dat het flesje reeds leeg was, toen hij het mee naar huis nam, hoewel K. zelf beweerde, dat het nog bijna vol was, hetgeen zeer logisch is. Op de vraag van de kantonrechter, waarom hij dat flesje eigenlijk teruggehaald had, want hij had er toch geen belang bij daar het immers leeg was, antwoordde A.: „Och, ik heb er niet bij gedacht. Het was immers gewoon water, dat gemagnetiseerd was". Het was echter een zijpaadje in deze zaak, want A. was ten laste gelegd onbevoegd de geneeskunde uitgeoefend te hebben en boven dien „drankjes en pillen" ver kocht te hebben. Dit zijpaadje, de achtergrond van een triest ver haal, dat eehter het meest benau wende was van de practijken van deze kwakzalver. Een zijpaadje, dat een uitermate belangrijk ca chet aan deze rechtszitting gaf, maar dat zeer waarschijnlijk wel oneindig lang zal blijken, zonder dat ooit het einde in zicht komt.». Punt voor punt behandelde de kantonrechter de lange dagvaar ding. Zes getuigen werden ge hoord, maar allereerst volgde een felle dialoog tussen kantonrechter en verdachte, die zoveel indruk maakte, dat er in de zaal van het kantongerecht een drukkende sfeer heerste, die soms tot het uiterste geladen was. Allereerst werd het geval K. stukje voor stukje losgepeuterd. Het ging niet gemakkelijk, want men kon niet aan de indruk ont komen, dat de verdachte geen woord te veel wilde zeggen, om niet in nog grotere moeilijkheden te geraken. Vrijwel elke keer moest mr. Bolt zijn vraag tot tweemaal toe herhalen eer ver dachte een antwoord, zo voorzich tig!, kon formuleren, want elk detail was belangrijk voor het te leveren bewijs. Steeds weer, bij elk geval af zonderlijk, moesten vragen als: „hebt u verklaard de patiënt te kunnen genezen", „gaf u genees middelen", „vroeg u ook betaling voor uw geneesmiddelen", her haald worden en steeds waren de antwoorden: „Ik heb nooit gezegd te kunnen genezen, maar wel te willen helpen; het zijn geen ge neesmiddelen, maar versterkende middelen (waarbij de kanton rechter opmerkte, dat dit hetzelfde was) en betaling vroeg ik ook niet. Alleen zei ik: de onkosten, die ik er voor besteed heb, zijn zoveel en als men mij deze ver goedde. was het best. Maar deed men het niet, dan kon ik er ook niets aan doen". Intussen bleek op de zitting wel, dat A. aan deze drankjes, drup pels, pillen en tabletten flink ver diend had, want alle nog te ach terhalen medicijnen waren in be slag genomen en zijn onderzocht. De meeste bleken niets anders te bevatten dan alcohol, kalk en meer van dergelijke dingen, die in de winkel te koop waren, maar waarvoor A. bedragen van f 15. en f 12.per flesje ontving. Dit alles kon A. zich echter niet meer herinneren. HET GETUIGENVERHOOR Als eerste van de getuigen kwam de heer W. de W. uit Enkhuizen, zoon van E. de W. de H.. die ook doop verdachte behandeld was. Hij had verd. enkele malen thuis ont moet en deze had toen gezegd, dat hij z'n moeder kon genezen. Ook had zijn moeder medicijnen van- hem gekregen. Het was een donker bruine vloeistof geweest en per fles had ze hiervoor twaalf gulden betaald. Bovendien kreeg ze nog tabletjes voor f 1.60 en dit had zich meerdere malen herhaald. Baat had de vrouw er echter niet bij gevon den. Het dochtertje van de familie G. B.B. te Enkhuizen, dat erg zwak was, had A. ook behandeld. Ook hier had hij verteld het kind te kunnen genezen en had medicijnen gebracht in een fles. Later was ge bleken, dat het een soort staaldrank was geweest. Men had f 10,per fles betaald, maar de ouders dach ten wel, dat het kind er door op geknapt was. Het drankje had weer de bruinachtige kleur gehad. De echtgenoot van de overleden vrouw S. K. uit Enkhuizen, ver telde van het bezoek van A. in diens woning. Op 6 April van dit jaar had het eerste consult plaats ge vonden. Hij had de vrouw gemag netiseerd en had later enkele drankjes meegebracht. Hij was nog een paar maal op bezoek geweest, de laatste keer op 12 April. Toen had hij de donkere druppels laten brengen. De volgende dag had A. eens willen kijken hoe het met de patiënt was en zag toen, dat het einde gekomen was. Hij stuurde K. naar de dokter om een spuitje te vragen en was zelf weer wegge gaan. Het was toen echter reeds te laat geweest want na een uur was de vrouw overleden. Later had K. verdachte op straat aangehouden en verteld, dat de medicijnen niet ge bruikt waren. A. was toen eens bij K. thuis geweest en had f 15,te rugbetaald. Hij had niet eens ge vraagd naar de flessen met medi cijnen om zich te overtuigen of ze inderdaad niet gebruikt waren. Op de vraag van de kantonrech ter of K. dacht, dat zijn vrouw door de behandeling van Appel was over leden, antwoordde deze daarna be vestigend. Ook de deskundige, dr. v. d. H. te Enkhuizen, die de overleden vrouw behandeld had, deed belang rijke mededelingen. Hij bezocht de vrouw meestal om de veertien da gen of drie weken, omdat haar toe stand niet zo ernstig was. Toen K. bij hem was gekomen, met de me dedeling dat zijn vrouw stervende was, was hij geschrokken. Een der gelijk einde had hij niet verwacht, juist omdat de vrouw de laatste tijd enigszins opgeknapt was. Op 1 November a.s. zal de be handeling van de zaak worden voortgezet met het horen van een deskundige getuige, die de inhoud van de in beslag genomen flessen heeft onderzocht. Dan zal ook de ambtenaar van het Openbaar Minis terie zi.in requisitoir houden en de uitspraak worden gegeven. BERGEN. Wederom zal een complex woningen, eveneens aan de oostelijke zijde van het dorp worden gebouwd, welk complex zal bestaan uit 15 middenstandswoningen die verrijzen zullen aan de nieuwe Bergerweg. Dit zijn de eerste huizen aan deze verkeersweg, die in 1948 gedeeltelijk gereed kwam, en thans voltooid zal worden. De woningen zullen dat gedeelte beslaan dat loopt vanaf de Ooster- weg tot aan de spoorbaan, bij het Spooriaantje. In aansluiting hierop zal in de naaste toekomst een weg worden aangelegd langs de spoor baan, die aansluiting zal geven op de van Bladerenweg. Hierdoor zal een mooi aaneensluitend geheel ontstaan van huizen en wegen, waarbij tram en bus voor dit wijk- gedeelte gemakkelijk bereikbaar worden. De huizen welke door de aanne mer M. Bijl, met gebruikmaking van de Rijksfinancieringsregeling 1948 worden gebouwd, worden aan ing van dit weggedeelte valt toe te juichen, daar deze hoofdweg, waar langs het grootste deel der vreem- gealarmeerd, een vijftal was vrij ri o,11Tl rfo ftn Cf wnni o 4 ftim U,i'nri 7 1 1 ..1iri _1_ .1 - 11 Nadat reeds een en ander maatschappij te Oldenzaalnaar Soldaten van het eerste Bataljon van de Royal Northumberland Fusiliers zijn gisteren met de „Empire Halladale" uit Southamp ton naar Korea vertrokken. (Van onze correspondent) WILDERVANK. In de schoolmeubelfabriek „Wildervank" gevestigd in een der gebouwen van de firma R. Wortman aan het Oosterdiep te Wildervank, is Woensdagmiddag een vat benzine ontploft. Drie arbeiders werden hierbij ernstig gewond. Twee hunner moesten, na voorlopig verbonden te zijn, naar het Ac. Ziekenhuis te Groningen worden overgebracht. Er ontstond geen brand. hierover was gepubliceerd, al of niet met de nodige commen taar, hebben ook wij ons begin dezer week naar het landelijke Welsum (Olst) begeven, om de weiwaterput, inmiddels tot olie bron gepromoveerd, in ogen schouw te nemen. Wij hadden stellig verwacht, nu wel een verklaring te horen van het wonderlijk verschijnsel, doch bleken ons te hebben vergist Men leeft hier nog immer in het onzekere en staat als vooi een raadsel. Ongeveer twee maanden al drijft in een 6% meter diepe weiwaterput van de klompenmaker G. J. Neute boom, nabij de Ned. Herv. Kerk aan de voet van de IJsseldijk te Welsum, een laag van circa ti.en cm. dik die naar petroleum ruikt en zeer brandbaar is. De kleur is don- ker-oranje, als bepaalde soorten benzine. Het is niet mogelijk dat de olie er van boven is ingebrahet, ge zien het feit dat, toen zich de aan wezigheid van olie het eerst open baarde, de put geheel was dicht gemetseld. De pomp gaf steeds prima water en was het vorig zo mer met de lage waterstand niet te gebruiken omdat de put leeg was en bij die gelegenheid nog geheel is schoongemaakt. Zoals gezegd, men staat voor een raadsel en weet voor dit niet allerdaagse verschijnsel geen verklaring te vinden. Trou wens, ook de meer of minder des kundigen, uit verschillende delen des lands o.m. van de Aardolie- Om pl.m. half drie werd de om geving opgeschrikt door een he vige knal. Toen bleek dat in het achterste gedeelte van de fabrieks hal, waar stalen schoolmeubelen worden gelast, een benzinebus uit elkaar was gesprongen. De gevol gen waren ontzettend. Door een hevige steekvlam wa ren de arbeiders A. Piening, ge huwd en wonende te Veendam, J. Lourens, eveneens gehuwd te Wildervank en de ongehuwde G. Doddema te Wildervank in brand geraakt. De andere arbeiders, bedacht op verdere ontploffingen, verlieten in allerijl de plaats des onheils. Geheel brandend en on der verschrikkelijke pijnen liep Doddema als een razende heen en weer, hetgeen de blussing van zijn kleren de eerste minuten ernstig belemmerde. Onmiddellijk werden alle dokto ren van Wildervank en Veendam delingen ons mooie dorp binnen komt .teveel op een doorbraak lijkt, welke indruk nog wordt versterkt door 't uitzicht op de achter-erven van reeds bestaande huizen. Hoe wel wij over het algemeen meer prijs stellen op een open bebouwing achten wij het zeer juist gezien, hier een min of m'eer gesloten be bouwing te projecteren, waardoor bedoelde achtererven zo veel moge lijk aan het oog worden onttrokken. Wanneer dergelijke complexen, zoals de Jb. Weijandweg en Nieuwe beide kanten van de weg geplaatst Bergerweg op de juiste wijze wor- zo dat er aan de linkerkant, (ge zien vanaf de Oosterweg) eeg blok van 2 en een van 5 woningen zullen verrijzen. Aan de rechterkant komt eveneens een blok van twee en van vijf en één enkel huis te staan. De huizen komen niet strak in de rooilijn te liggen, waardoor een speels aanzien wordt verkregen en de entree van het dorp zeker aan vriendelijkheid zal winnen, temeer waar de tuintjes zullen worden voorzien van zware gaasbespanning begroeid met klimrozen. Voorts blijven er nog twee bouwterreinen over, waarvan een op de hoek van de Oosterweg en een op de hoek van de Spoorlaan, waarop nog resp. 2 en 3 woningen geplaatst kunnen worden. Een antwoord op de belangrijke vraag, wie de woningen zullen be trekken, kan reeds worden gegeven. Een aantal woningen zal aan reeds in Bergen gevestigde gerépartiëer- den worden verhuurd, terwijl het in de bedoeling ligt de overige te verkopen vooj, zelfbewoning, waar bij aan reeds in Bergen gevestigde gezinnen, voorrang zal worden ver leend. De gehele wegbreedte. gemeten vanaf de tuin tot aan de overzijde tuin. zal 32 meter bedragen, terwijl de doorgaande rijweg tot 12 meter verbreed zal worden. Aan weerszij den van deze weg komen plant soenstroken van 4 meter breedte, terwijl daarnaast aan elke zijde een ventweg, (een weg voor het locale verkeer) komt elk 4 meter breedte, eveneens met groenstroken. Het initiatief ran het Gemeente bestuur tot bebouwing en verfraai den omlijst met bomen en plantsoe nen, evenals dit is geschied in com- pex „Merelhof". kan Bergen hogen °P een gezonde woningbouw- politiek. spoedig ter plaatse. Ook de brand weer werd gewaarschuwd, doch deze behoefde geen dienst te doen. Vrijwel onmiddellijk was ook waarn. burgemeester Liese op het terrein van de ramp aanwezig. Het ergst was Doddema er aan toe. Verbrand over zijn gehele lichaam werd hij per ziekenauto naar Groningen vervoerd, evenals Lourens, die ernstig aan handen en gezicht was verbrand. Piening kon, na ter plaatse verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. Wonderlijk genoeg veroorzaakte de ontploffing aan het gebouw practisch geen schade. Wel werd in een op vijftig meter afstand gelegen gebouw een glasruit in gedrukt. Over de oorzaak tast men vooralsnog in het duister. Begrij pelijkerwijze was de verslagenheid In de groene zaal van hotel Krasnapolsky te Amsterdam, kwam gistermorgen de jury bijeen om de schilderijen en tekeningen, die door jonge Nederlandse kunstschilders, welke in aanmerking wensen te komen voor Koninklijke subsidie, werden vervaardigd, te keuren. De jury tijdens haar moeilijke taak. V.l.n.r. zittend: M. Kolthoff (secr.)van Zweden (voorz.)Mathieu Wiegman en Ton Meijer. Staand v.l.n.r.: Jean Adams, Gerard v. Vliet, H. van Dam, Jo Mulder en Ger Gerrits. Met de schilderijen: Jan Wiegers en Charles Roelofsz. WIERIN GER WERF. Ten over staan van het hoofd van de Bouw kundige afdeling van het Rentambt Wieringermeer, de heer A. J. Suy- kerbuyk, vond in het Domeinkan toor de aanbesteding plaats van de herbouw van 4 boerderijen met woningen, t.w. de nos. B 76, B 78, B 79 en B 102. De begroting bedroeg f 145.768, Ingeschreven werd ais volgt: Koorn en De Jong, Medemblik, f 150.200.Gebr. Tuin, 't Zand, f 153.890.A. Groot, Lambert- schaag, f 144.318.Fa. v. Dijk en Co., Nieuwveen (Z.H.) f 133.350. laagste; N.V. v.h. A. Kingma en Zn., Leeuwarden, f 138.600.G. Kuijpers, de Weere, f 152.000. P. Bot en Zn., Heerhugowaard, f 159.300.Fa. de Haan en Reek, Alkmaar, f 151.000.J. Kingma en Zn., Middenmeer, f 138.177.H. Lont, Hippolytushoef, f 148.375. C. van Essen, Den Helder, f 156,741; C. Noort en Zn., Bergen f 175.000. Daarna vond de aanbesteding plaats van de electrische installatie van 13 boerderijen, waarvan en kele weken geleden de herbouw werd opgedragen. Begroting: f 6600. A. Nipshagen, Middenmeer f 8700; G. Struik en C„ Slootdorp f 8380; Fa. P. Lepelaar, Leiden, f 6900. Techn. Bur. Robu, Halfweg, f 11690; Bakker, Nieuwpoort (Z.H.), f 10.850.Scheerman, Alkmaar, f 17.920.J. Koning, Zwaagdijk, f 3455.—;; M. Geertsma, Wieringer- werf. f 8712.J. Roozendaal, Me demblik, f 8800.P. Ruiter, Ber gen, f 7245.Gebr. v. Lierop. Hel mond, f 11.315.—. Voor de electrische installatie in bovengenoemde vier boerderijen werd als volgt ingeschreven: Begroting f 2100. A. Nipshagen, Middenmeer f 2950; G. Struik en Co., Slootdorp, f 2360; NIEUW WEST-DUITS MINISTER BONN. Dr. Robert Lehr, een 67-jarige Christen-democraat, die in 1924 burgemeester van Dussel- dorf werd en in 1933 om politieke redenen werd gearresteerd, is Woensdag door dr. Adenauer be noemd tot West-Duits minister van Binnenlandse Zaken. Hij volgt dr. Gustav Heinemann op, die aftrad uit protest tegen de naar zijn me ning te gunstige houding van de regering t.o.v. de Duitse herbewa pening. Lehr heeft zitting in de Raad van beheer van de „Ver- einigte Stahlwerke" en is commis saris van de Rheinisch Westphali- sche Bank. Hij zal zijn functie onmiddellijk aanvaarden. Fa. P. Lepelaar, Leiden, f 2300. Techn. Bur. Robu, Halfweg, f 3597; Bakker, Nieuwpoort (Z.H.), f 3150; Scheerman, Alkmaar, f 5560.J. Koning, Zwaagdijk, f 1150.M. Geertsma, Wieringerwerf, f 2920. J. Roozendaal, Medemblik, f 2902; P. Ruijter, Bergen, f 2120.Gebr. v. Lierop, Helmond, f 3445. Gunningen vonden nog niet plaats. Belgische belasting op bewapeningswinsten In België zal een bijzondere be lasting worden ingevoerd op de winsten, voortvloeiende uit ver richte leveranties voor de herbe wapening i.v.m. de verdediging van West-Europa. onder de mede-arbeiders van de slachtoffers groot. Op het Ooster diep had zich een groot aantal nieuwsgierigen verzameld. die echter op veilige afstand werden gehouden. Bij informatie hedennacht aan het Ac. Ziekenhuis deelde men ons mede, dat de toestand van Doddema zeer ernstig is en niet zonder levensgevaar. Katholieke Centrale Emigratie Stichting DEN HAAG (K.N.P.). —Het Hoogwaardig Episcopaat van Ne derland heeft Rector J. van de Hoogte te Amsterdam benoemd tot bisschoppelijk commissaris van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. BERLIJN. Dinsdagavond is de West-Berlijnse lichtkrant op de Potsdammerplatz, waarvan de letters een halve meter hoog zijn, door tweeduizend lampen worden verlicht en gelezen blijken te kun nen worden tot diep in de Sowjet- sector, officieel in gebruik geno men met een toespraak van burge meester prof. Ernst Reuter en de tekst van MacArthurs tweede ultimatum aan de Noord-Korea- nen. Onder het hoongelach van een grote menigte, die zich aan beide zijden van de zone-grens had ver zameld, poogde Oost-Duitse volks- politie vergeefs het effect van de krant te verminderen door er grote schijnwerpers op te richten. Ook werden door luidsprekers anti-Amerikaanse leuzen en com munistische liederen ten gehore gebracht. Effectief zou slechts zijn, het gehele verkeer in de om liggende zeer drukke straten te verbieden, of de krant door een hoge stellage aan het gezicht te onttrekken. De Berlijners wach ten af. TWEE BIETENSCHEPEN OP HAVENHOOFD In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn twee met suiker bieten voor Puttershoek geladen schepen tijdens hevige regen en sterke wind op het havenhoofd van Willemstad gevaren. Een van de schepen brak middendoor en zonk. Het ander zit boven op de palen. Alle opvarenden konden worden gered. KLEINERE MODELLEN, EENVOUDIGER VERPAKKING De Tweede Kamer-commissie voor de belastingen heeft met mi nister Lieftinck nader overleg gepleegd over de verlaging van de omzetbelasting op sigaren en ^e'verhoging van die op sigaret ten. Aan beide maatregelen wenst de minister vast te houden om om vooroorlogse verhouding in belastingdruk .op beide produc ten te herstellen. De minister acht voor de handhaving van de werk gelegenheid de sigarenindustrie van veel groter betekenis dan de sigarettenindustrie. De werkloos heid in eerstgenoemde industrie is belangrijk teruggelopen. Waren er in de week van 17 tot 24 Juni 9310 personen volledig in werk zaam: dit aantal was in de week van 11 tot 16 Sept. weer tot 12.206 gestegen. De moeilijkhe den z;jn waarschijnlijk veroor zaakt door het te snel opvoeren van de productie na het vrijge ven van de grondstoffen. De si garenindustrie heeft verklaard naar verlaging van de productie kosten te zullen streven door het beperken van de reclame, het vervaardigen van kleinere mo dellen en het vereenvoudigen van de verpakking, dit alles om prijs verhoging ten gevolge van de duurdere grondstoffen te voorko men. WASHINGTON. Nadat pre sident Truman gisteren dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken had ont vangen, die door het begrip van de president voor de Oostenrijkse problemen „zeer was gerustge steld", is hij voor zijn ontmoeting met MacArthur naar de Stille Oceaan vertrokken. Acht en dertig correspondenten van nieuwsbu- reaux, dagbladen, radiozenders en fotodiensten vergezelden hem met een viermotorige „Stratocruiser". De reis van Truman is in Washing ton „de grootste verrassing van het jaar". Men acht het zeker dat zij grote invloed zal hebben op de verkiezingen van 7 November, en de eensgezindheid tussen Truman en de „leidende republikeinse militaire held" zal onderstrepen N.V.V, 400.000 leden Naar gisteravond in de Apollo- hal door de heer H. Oosterhuis, voorzitter van het N.V.V.. werd medegedeeld, is het ledental van dit vakverbond thans de 400.000 gepasseerd. 4 Vrienden in Holland! Vandaag is het Zondag. Dat betekent in Canada een volstrekte rustdag, vooral voor het Engels sprekende gedeelte, waar de traditie van het stamland volledig wordt gehand haafd. Op last van de overheid blijven op Zondag alle ontspan ningsgelegenheden, bioscopen, ca- fc's enz., gesloten. Voor ons, jonge emigranten uit Holland, is dat een bittere pil. Wij zijn immers zo gewend om Zon dags naar een voetbalwedstrijd te gaan of een partij biljart te spelen, en soms, een dansavond te bezoe ken. Vissen, jagen of zwemmen Het is dan ook een hele toer om je tijd Zondags om te krijgen. Die telt buiten kerktijd nog zoveel uren. Vele Canadezen hebben echter een prima oplossing gevon den. Ze gaan vissen, jagen of zwemmen. Voor deze vorm van sportbeoefening is ruimschoots ge legenheid in dit grote land met zijn onafzienbare brokken onge repte natuur. De gemiddelde Ca nadees trekt dan ook Zondag smorgens na kerktijd met zijn hele gezin in de „car" de stad uit naar een of ander meer, om daar te zwemmen of te vissen. Vooral „Brittish Columbia" is bij uitstek geschikt voor het maken van zulke trips. Het biedt alles aan schoon heid wat de natuur maar geven kan. In het Zuiden groeien tropi sche planten in ongekende rijk dom en winter kent men er haast niet. Rijkdom der natuur Maar in het noorden van deze provincie komt de sneeuw haast niet van de grond af, en 60 graden vorst Is er geen bijzonderheid. Hier zijn machtige bergen, waar van de toppen in de wolken ver dwijnen en reusachtige kaarsrech te bomen, die niet zelden 100 m. lioog zijn. Hier en daar worden deze bos sen onderbroken door idyllische meren met een haast wonderbaar lijke visrijkdom. Het vissen loont hier de moeite. Prachtige valleien, doorstroomd door helderblauwe rivieren. Talrijke farms staan daar verspreid op de vruchtbare grond, zodat het van de bergen af gezien achteloos verloren kinderblokken schijnen. De Orkanagan-vallei is een rijk fruitgebied, dat aan de Betuwe doet denken. Aan de westzijde wordt Br. Columbia be grensd door de zonnige Pacific Oceaan, waar de visserij vooral die op zalm druk wordt' be oefend. Aan de kust van de Paci fic zijn talrijke moderne badplaat sen verrezén, met monumentale hotels, onderdak biedend aan de honderdduizenden touristen, hoofdzakelijk afkomstig uit de U.S.A. Een „slee" op afbetaling Duizenden prachtige Ameri kaanse „cars" glijden dagelijks af en aan langs de wegen, en niet zelden ontwaart men er de naam borden „Washington" of „Califor nia" tussen. Eigenlijk sta je als Hollander een beetje gek te kij ken. Zijn hier dan zoveel rijke mensen om zulke auto's te kopen? Maar al spoedig wordt het raadsel opgelost. In dit land met zijn grote autofabrieken, die slechts weinig onder doen voor de auto-industrie in „de States", heeft iedereen een car. De gewone arbeider rijdt dik wijls in een mooiere auto dan zijn baas. Dit land is economisch nl. georganiseerd op een afbetalings systeem voor vrijwel alles: van horloges tot auto's toe. Wanneer men een auto van 2000 dollar wil kopen, kan men volstaan met 500 dollar ineens te betalen en de rest met 50 dollar per maand. Binnen 2</2 jaar heeft men dus een ..slee", die in Holland minstens 9000 gul den zou kosten. Wel. dit is voor deze keer alles. Een groet uit het dollarland naar het kleine Hol land. ANDRé LOUWE. hier gekomen, schudden met het hoofd en trachten het probleem op te lossen. Men zag reeds in de geest hoge boortorens langs de ri vierdijk en volgeladen tankschepen op de ÏJssel doch zover is het nog niet. Intussen komen er steeds nieuwe belangstellenden, worden er telkens weer proeven genomen en neemt men zelfs hoeveelheden mee op te proberen of de olie die nen kan voor motorenbrandstof Fusie van weekbladen De drie onlangs tot het week blad „Uitzicht" samengevoegde weekbladen „Nieuw Nederland" (prof. Gerbrandy), „De Schouw" (Ch. I. J. M. Weiter) en „Op Wacht" zullen thans opgaan in het weekblad „Burgerrecht" van het gelijknamige comité. Hoofdredac teur blijft de heer L. M. van Breen. „DE WAARHEID", dezer dagen misschien niet helemaal ten on rechte constaterende dat de waar dering in ons land voor het verzet tijdens de oorlog, 5 jaar na de her overde vrijheid waarvoor zovelen hun leven gaven, in belangrijke mate is gedevalueerd, zegt zich over deze houding van de Neder landse bourgeoisie weinig te verba zen. De oorzaak hiervan zou dan gelegen zijn in het feit dat de kern van deze verzetsstrijders werd ge vonden in de gelederen van de communisten. Zij voornamelijk zouden het verzet hebben georga niseerd en geleid en die toen hun leven gaven voor hun vaderland worden thans door de bourgeoisie op één lijn gesteld met de landver raders uit de bezetting, met wie ze toen op leven en dood gestreden hebben, aldus „De Waarheid". Deze voorstelling van zaken kan niet anders dan als een geschiedverval sing worden gesignaleerd. Aller eerst is het volkomen juist, dat de houding van de communisten nu geen zier verschilt met die van de N.S.B.-ers in de vooroorlogse jaren. Al zou het waar zijn, wat het com munistisch blad van de Nederlandse communisten beweert, dan werd daarmee dit feit nu, niet ongedaan gemaakt, want evenals de N.S.B.- ers v#óór 1940 uit sympathie voor de nazi-ideologie bereid waren ge mene zaak te maken met de vijan den van hun land, evenzeer zijn nu de communisten bereid, uit liefde voor de Sovjet-ideologie bij een eventuele Russische agressie tegen ons land, zich in dienst te stellen van Stalin. Wie de N.S.B.- ers dan ook voor landverraders uitmaakten en de communisten deden daar druk aan mee moe ten nu op precies dezelfde gronden dit verwijt ook richten tot de communisten, althans tot de Stali nisten onder hen. Belangrijker is intussen ons verweer; tegen de vol komen valse voorstelling van za ken, dat de Nederlandse commu nisten „de kern en de spil" van het Nedeijlandse verzet zijn ge weest en dat zonder hen van dit verzet niets terecht was gekomen. De waarheid is juist, dat het com munistisch verzet slechts een frac tie is geweest in het nationale ver zet en een betrekkelijk kleine frac tie, terwijl zij aan dit verzet deel namen op een tijdstip toen vele andere strijders in dit verzet reeds lang in gevangenissen en kampen zuchtten. Met uitzondering van de Februari-staking 1941 in Amster dam, welke een typisch Amster damse emotionele volksstaking was tegen de onmenselijke vervolging der joden, zijn de communisten eerst in het verzet gegaan, na Juli 1941, toen Hitier Rusland de oorlog had' verklaard. Aan het Amster damse Februari-verzet namen na tuurlijk ook communisten deel, maar meer als deel van het Am sterdamse volk, dat toen spontaan in opstand kwam, dan tengevolge van een communistische leiding. Want tot 22 Juni 1941, de dag waarop Hitier Rusland binnenviel, waren de communisten, volgens hun eigen brochure van 1944, nog steeds bezig het ondergronds ver zet voor te bereiden. Wij kenden in ons land gelukkig tal van ver zetsorganisaties, die met het com munisme niets te maken hadden. Wij noemen onze katholieke arbei dersbeweging, onze ondergrondse pers, het werk van de knokploe gen, het verzet van de studenten. De strijd van de kerken en hun acties de slachtoffers van de Duitse onderdrukking financieel te steu nen. Dat alles vormde het, Neder landse volksverzet en in dit verzet waren de communisten maar een keine groep. Evenals de overwel digende meerderheid van ons volk uit niet-communisten bestaat, be stond ook de overweldigende meer derheid van het verzet uit niet- communisten. Men kan ervan ver zekerd zijn, als de Russen wat God verhoede in ons land nog eens de baas werden, de commu- nnsten ook deze geschiedvervalsing met behulp van een knechting van de vrije pers en vrije meningsuiting, zouden opdringen. Met precies de zelfde „unverfrorenheit" waarmee men nu in Rusland het onontwik kelde volk wijsmaakt, dat de Rus sen de uitvinders zijn van de elec- triciteit, de s-toom, de fiets en de auto. Krijgt „De Waarheid" in Nederland het monopolie van de volksvoorlichting, dan hebben we gedurende de bezetting in Neder land alleen maar gekend commu nistische verzetsstrijders en liggen op de erekerkhoven alleen maar communisten. Dan zijn er alleen maar geweest katholieke, protes tantse, christelijke en liberale col laborateurs, dan heeft een Pater Bodewijk en een Frits de Zwerver nooit bestaan, dan is een Goseling nooit als martelaar van het verzet gestorven, dan is een dr. Wiardi Beekman nooit doodgemarteld, dan zijn de mannen als prof. Telders en zovele anderen nooit als geraam ten uit de concentratiekampen teruggekeerd. Mar zolang er in Ne derland nog een vrije pers en een vrije meningsuiting is, zullen we tegen deze valse voorlichting, tegen dit minderwaardig gekuip telkens opnieuw opkomen. Niet dat wij zo naief zijn om te vermoeden dat dit de communisti sche voorlichting wijzigen zal, men leeft daar nu eenmaal van de leu gen en het bedrog. Maar de groh meerderheid van ons volk moe1 tegen deze misleiding behoed wor den en de communisten moetn goed begrijpen, dat wij hen ook hie „volledig dóór hebben"! J. IT i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3