CHIMIST Plan-Mansholt is in studie het Kabinet bij De „Missouri" vernietigde een Noord-Koreaanse stad Minister sloeg de eerste paal boten GEMAKKELIJK DRUKWERK DRUKKERIJ STUMPEL Tel. 4243 K 2 2 9 0 EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Een sprookje op kasteel „de Haar Nog vee/ onduidelijk UNCI rapporteert de Veiligheidsraad Koninklijk bezoek aan Den Haag Minister Schokking ontbeerde steun van Kamer èn Kabinet Tropen-toelagen zijn verhoogd Thatkhe ontruimd Luxemburgs elftal tegen Z.-Nederland Stalin stuurt „zijn beste wensen Beruchte inbrekers aangehouden voor 1800 Amsterdamse huizen Tien-jaren-plan van 50.000 Kloosterlingen gebrandmerkt? Twee employé's op Java vermoord Russisch veto tegen herbenoeming Lie Scheepsberichten Het Rijkspersoneel en de vijf procent Ambon volgende week in Veiligheidsraad? VAN GEELKERKEN kwam weer voor vall te helpen. iderdduizenden ee. Ze vliegen ie kant van de ie boekje „De en, ga dan nog ;t postkantoor, het niet meer l uitverkocht is, >.s opgeeft en je '.en goede kans, MAAKT HET U BEL ons even op en wij komen bij U ter bespre king van uw idier kroop nu onder de ikte af. Toen mompelde zullen voor alle zeker de twee nemen we dan pnieuw onder de doek, helemaal niet op ge- bij het fotografenwerk c de kans schoon, nam oestel. Het gevolg hier- adier als het toestel als ar ontspon zich nu een het nadeel verkeerde, ioek en kon weinig of bewegingen belemmerd nt die waren samenge- enval zijn benen vast- Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum 4. familieberichten 20 ct., resp. 50 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) wcr A S H VAN HEDEN Pagina 3 Vrijdag 13 October 1950 46e Jaargang No. 11991 Kantorens HOORN. Dracrfsingel 59. tel 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 merkwaardig duidelijk is in de officiële mededeling over de ontslag-aanvrage van minister Schokking gezegd, dat deze te wijten is aan het feit, dat de Kamer niet voldoende vertrou wen heeft in het beleid van deze minister. Hiermede zou deze crisis dus inderdaad allereerst ge stempeld worden tot een crisis van binnenlands-politieke aard, gelijk gister in dit nummer in een eerder-geschreven voorlopige be schouwing al wordt opgemerkt. Maar al is die mededeling in dat officiële bericht dan ook verras send d u i d e 1 ij k, de vraag mag toch gesteld worden, of ze ook volledig is. Van „bevoegde zijde" verspreidde het A.N.P. n.l. giste ren in de namiddag een „nader commentaar" op de ontslag-aan vrage, waarin, al niet minder verrassend,duidelijk, een aan vulling wordt gegeven op de motieven, welke hier een rol zou den spelen. Men treft die mededeling, welke wij geven op gezag van de be voegde zijde van het A.N.P., elders in dit nummer aan. Er staan merkwaardige dingen in! Het komt eigenlijk, ten eerste, neer, op de suggestie, dat de mi nister veel verder wilde gaan, ook wat de financiën betreft, maar dat de Kamer niet mee wilde. Ten tweede, en dat is nog belang rijker, wordt er zonder blikken of blozen gezegd, dat er al voort durend tegenstellingen waren in net kabinet en dat de minister tenslotte ook niet op voldoende steun van het. kabinet kon re kenen. Hier rijzen verschillende vra gen. welke wij thans nog niet uit puttend zullen behandelen. Wij geloven enerzijds wel, dat minis ter Schokking, slachtoffer van verschillende omstandigheden, thans als een zondebok de woestijn wordt ingestuurd. An- derziids zien de verdedigers van minister Schokking „iets" over het hoofd. De Kamer en waar schijnlijk ook wel een deel van het kabinet zagen, tot voor kort althans, niet, dat de enorme uit gaven voor de defensie op de Rijksbegroting, een efficiënte mi litaire verdediging tot resultaat hadden. Het is niet helemaal billijk, dat alleen aan minister Schokking te wijten, maar hoe kan een „be voegde zijde", die zich geroepen gevoelt, het pleit voor mr. Schok king op te nemen, de indruk wekken, dat hij wel veel meer wilde doen, maar dat, behalve de Kamer, ook het Kabinet hem niet voldoende steunde? In welk opzicht ontbeerde hij die steun en wat is er waar van de geruchten, dat achter de mili taire schermen krachten en te- gen-krachten, belangen en contra- belangen, de minister „voor de voeten en tussen de benen" lie pen? Het antwoord op deze vraag is ook voor de toekomst van be lang! Wat als wèl de minister gaat, maar dit macabre spel achter de schermen blijft, wie zal zich dan als opvolger van Schokking aan deze taak gewijd? En wat betekenen in de Troon rede, in het aangezicht van deze crisis, de positieve uitspraken over de voorrang van de defen sie-uitgaven boven andere? Was het aandeel van mr. Schokking in de concrete plannen op dit gebied zo gering, dat hij nu, als verder onbekwaam, het bos moest worden ingestuurd? Kan men, gelet op de inhoud van de Troonrede en de inmiddels gepubliceerde bijzonderheden over de aanvullende militaire credieten, in ernst volhouden, dat het Kabinet niet ver genoeg wilde gaan? Of wilde de Minis ter, met zijn adviseurs en hun vaak tegenstrijdige adviezen nog veel verder, wellicht e x- orbitant vèr gaan, zodat het Kabinet niet volgen kon? Is de tegenstelling in de Regering derhalve meer van graduele dan van principiële aard? Dat er innerlijke tegenstellin gen in de Regering zijn, is een feit. Het is, van deze „bevoegde zijde", openhartiger gezegd dan minister Schokking het, een maand geleden, zelf in de Kamer wilde doen. Toen hij, bij de de batten over de begrotingen van Oorlog en Marine, opmerkte, dat „Korea nodig was, om in de Ka binetten de waarschuwende stemmen van de ministers van defensie te doen verstaan", vroeg overste Fens, van de K.V.P., of dit ook op het Nederlandse Ka binet sloeg. De minister is daar toen niet op in gegaan. Zijn pleitbezorgers doen dat nu, via een officieus communiqué wèl! Fr is in de huidige crisis-situatie nog veel onduidelijk! DJAKARTA, 12 Oct. (Aneta). De commissie der Verenigde Na ties voor Indonesië heeft aan de Veiligheidsraad voorgesteld, dat deze een beroep zal doen op de Indonesische regering, om het bestaande apparaat der UNCI te benutten voor het bereiken van een vreedzame oplossing in de kwestie-Ambon. Dit voorstel is vervat in het d.d. 11 dezer verzonden telegra fische rapport der commissie. Daarin wordt uitvoerig de ge schiedenis van de kwestie-Ambon uiteengezet. AMATEURTONEEL OP GALA-AVOND Op 16 November a.s. zullen Koningin Juliana en Prins Bern- hard een officieel bezoek aan 's-Gravenhage brengen dat tege lijkertijd zal gelden voor de ge hele provincie Zuid-Holland waarvan het vorstelijk paar reeds verschillende delen heeft bezocht. In het gebouw van de Eerste Kamer zullen de Statenleden en een aantal provinciale ambtena ren, in het stadhuis de raadsleden en meerdere vooraanstaande Ha genaars aan de Koningin worden voorgesteld, waarna de symboli sche overdracht zal geschieden van het speelgBed, dat leerlingen van Haagse scholen voor hun misdeelde makkertjes in andere provincies hebben vervaardigd. De dag wordt beslaten met "n gala avond in de Koninklijke Schouw burg, waar amateurtoneelgezel- schapen uit Delft, Leiden, Helle- voetsluis en Voorburg speciaal voor deze gelegenheid geschreven eënacters zullen opvoeren, geba seerd op historische gebeurtenis sen in deze provincie en geschre ven door A. den Hartog, Anna Blaman, Ben van Eysselsteyn en Bob van Leersum. FRANKRIJK VRAAGT WAPENS VOOR INDO-CHINA PARIJS. De Franse premier René Pléven heeft minister Jules Moch die thans in Amerika -ver toeft, telegrafisch opgedragen er bij de Amerikaanse regering op aan te dringen spoedig de wapens te zen den welke de Fransen in Indo china thans zo dringend nodig heb ben, vooral vliegtuigen, tanks en uitrustingen voor parachutisten. Frankrijk zou thans, behalve de 140.000 man van het Vreemdelin genlegioen die er reeds vertoeven, nog twee divisies op oorlogssterkte in Indo-China behoeven. VAN WELINGELICHTE ZIJDE vernemen wij, dat de ontslag aanvrage van minister Schokking zeker niet alleen berust op het feit, dat de minister bij de behandeling van de begrotingen van zijn departementen niet het algemeen vertrouwen van de Tweede Kamer heeft verworven, aldus het A.N.P. De minister is mede tot hpt besluit gekomen, omdat hij meent, dat de uit voering van de besluiten, genomen door de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact op hun bijeen komst van 26 September j.l. de volledige steun zowel van het Kabinet als van de Volksvertegenwoordiging zal moeten heb ben. Deze besluiten zullen namelijk zeer belangrijke offers op het gebied van de defensie van het Nederlandse volk vragen De behandeling van de begrotingen voor 1950 heeft de minister overtuigd (zo gaat dit A.N.P.-bericht verder), dat de Volks vertegenwoordiging hem die steun niet in die mate zal verlenen als hij in 's lands belang nodig acht. Bovendien schijnt de minister, die bij de verdediging van zijn plannen in het kabinet steeds tegenstand heeft ondervonden, er van overtuigd te zijn, dat hij voor de verwezenlijking der thans gestelde eisen zeer zeker de noodzakelijke ruggesteun in het kabinet zal ontberen. Verwacht wordt, dat minister Schokking in verband met het bovenstaande niet zal deelnemen aan de conferentie van de Ministers van Defensie van het Atlantisch Pact in Washington op 26 October a.s. Eveneens zal de Staatssecretaris mr. Fockema Andreae niet aanwezig zijn bij de voorbesprekingen voor deze conferentie. FRAUDE MET MELK TE ARNHEM Bij de melkinrichting „Ca- miz" te Arnhem is een uitge breide fraude met melk ont dekt. De fraude loopt over een aanzienlijke periode. Door me dewerking van twee leden van het fabriekspersoneel kregen zes melkslijters meer melk dan voor hen werd geboekt. De op brengst werd onderling verdeeld. Alle acht betrókkenen zijn ge arresteerd. De fraude kwam aan het licht doordat meer le dige flesjes waren ingeleverd dan 'er volle waren afgeschre ven. Op de binnenplaats van de Koning Willem I kazerne te Den Bosch had voor het front van de troep de overdracht van het commando over het eerste regiment genietroepen aan de luite nant-kolonel van het voormalige, KNIL, S. L. Huizer, plaats. Uit handen van de oud-commandant van het regiment, kolonel J. C. C. Nottrot, ontving de nieuwe commandant het vaandel. Het laat zich aanzien, dat de besprekingen in regeringskringen over het plan voor integratie van de West-Europese landbouw, dat door minister Mansholt werd ont worpen, een gunstig verloop heb ben, aldus vernemen wij. In doorgaans goed geïnformeer de kringen in Den Haag wordt dit „plan-Mansholt" een „uiterst belangrijke bijdrage tot een toe komstige samenwerking van de West-Ëuropese landen" genoemd. Sommigen verklaren, dat dit plan de enig mogelijke basis zal zijn voor een onbelemmerd sociaal- economisch samengaan. Over grote lijnen en details van het plan-Mansholt worden overi gens nog geen inlichtingen ver strekt. Sommige punten van het plan schijnen nog onderwerp van overleg te zijn tussen minister Mansholt en enige zijner collega's uit het kabinet. Zijn wij wel in gelicht dan is de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker, die voorzitter is van de Directeur laboratorium Bloedtransfusiedienst Tot opvolger van dr. J. Spaan der als directeur van het Centraal laboratorium van de Bloedtrans fusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis is per 16 Oct. benoemd dr. J. J. van Loghem, die op grond van zijn rhesusonderzoekingen ook in buitenlandse wetenschap pelijke kringen reeds grote be kendheid geniet. organisatie voor Europese econo mische samenwerking (O.E.E.S.) bij dit overleg betrokken. Het ligt voor de hand, dat ook de ministers van Economische Zaken en Finan ciën hun deskundig oog over be paalde aspecten van het plan laten gaan. Gezien de gang van zaken mag verwacht worden, dat de Neder landse regering zich binnen af zienbare tijd het wellicht in de tails hervormde „plan-Mansholt" zal stellen. Od welke wijze het nadien voor het forum van de wereldopinie zal worden gebracht is nog niet bekend. VOOR DE LANDMACHT IN INDONESIë Te rekenen van 1 October 1950 zijn de tropentoelagen voor de in Indonesië verblijvende militairen van de Koninklijke Landmacht niet onbelangrijk verhoogd. De oude toelagen bedroegen per dag voor de soldij-genietende mi litairen: voor een soldaat f 1.10, voor een soldaat der le klasse f 1.20, voor een korporaal fl.30, voor een korporaal der le klasse f 1.40 en voor een sergeant titulair f 1.55. De nieuwe dagtoelagen zijn thans respectievelijk geworden: f 1.75, f 1.90, f2.05, f2.20 en f2.45. Voor de wedde-genietende mili tairen is de toelage gebracht van 50 pet. op 75 pet. van de maande lijkse wedde. SAIGON, 13 Oct. (Reuter). Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Franse strijdkrachten in Noord-Indo-China begonnen zijn de buitenpost Thatkhs te verlaten. Het Luxemburgse elftal, dat Zon dag 15 October te Luxemburg tegen Zuid Nederland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: doel: Magnani (The National), achter: Wagner (Fola) en Schueur (Tetange), midden: Bock (The Na tional), May (Red Boys) en Jami- net (The National!, Voor: Kettsl (Diekirch), Feiten (Stade), Gales (Sporaï, Revenig (Spora) en Kne- bel (The National). Hel Amerikaanse slagschip „Missouri" dal met xijn negen 40 cm. kanonnen en twinf-ig kanonnen van 12,5 cm. waarschijnlijk het- machtigste oorlogsschip ter wereld is, heeft gisteren, van een afstand van 16 km. uit de kust, een vernietigende aanval uitgevoerd op een Noord-Koreaanse havenstad. Volgens Reuter- berichten betrof het een aanval op Tsjongdjin, 100 km. ten Zuiden van de Sowjet-Russische grens, doch volgens op het marine-hoofdkwartier ontvangen meldingen was de aangevallen plaats Songdjin, dat 100 km. Zuidelijker ligt, Duizenden granaten werden drie uur lang op de stad afge vuurd, die daarna nog een half uur werd blootgesteld aan een bombardement door vliegtuigen REEKS INBRAKEN IN NOORD HOLLAND EN FRIESLAND OPGEHELDERD In de afgelopen maanden wer den verscheidene inbraken ge pleegd in gemeenten in de pro vincie Noord-Holland. Etalage ruiten van goudsmidswinkels en fotozaken werden verbrijzeld en de inhoud van de uitstalkast mee genomen. Door de districtsrecher che der Rijkspolitie te Amsterdam en Alkmaar werd een onderzoek ingesteld. Toen een verdachte in Amsterdam goederen afkomstig van een inbraak in Noord-Schar- woude te koop aanbood, waar schuwde de Amsterdamse politie de districtsrecherche. Aangehou den werden de 27-jarige M. S. B. en P. H. Toen zij eenmaal de in braak in Noord-Scharwoude had den bekend, volgden bekentenis sen van inbraken te de Rijp, Haarlem, Uitgeest en Lisse. Tenslotte bekende één der ver dachten nog inbraken te hebben gepleegd in het voorjaar van 1946 te Heiloo. Uitgeest, Purmerend, Bussum. Alkmaar, Leidsendam en enige plaatsen in Friesland. De verdachten zijn voor offi cier van Justitie ie Alkmaar ge leid. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. In 't Veld, heeft gistermorgen de eerste, met groen en bloemen versierde, paal ingeheid voor het complex van 1800 woningen, dat in Bosch en Lommer-West in Amsterdam zal verrijzen. „Moeilijk werk", constateerde hij na afloop: „Minis ter zijn is gemakkelijker dan hei baas". Van de huizen in het nieuwe complex zijn er al 1744 aanbesteed en men wil het in één jaar gereed hebben, hetgeen de minister, als het slaagt, „een unicum in de geschiedenis van het Nederlandse bouwwezen" noemde. De ministe rieel ingeheide paal was de eerste van de 16.000 waarop de 1800 wo ningen, waaronder 49 winkels, zullen komen te rusten. Bij deze gelegenheid heeft de Amsterdamse wethouder v. d. Velde mededelingen gedaan over een hoofdstedelijk tien-jaren-plan voor de bouw van 50.000 wonin gen. Met deze 1800 mee, zijn op het ogenblik 3873 woningen in aanbouw. 2400 woningen zullen nog dit jaar gereedkomen. Acht wederopbouwplannen zijn bij de gemeente in voorbereiding met het oog op het grote aantal huizen dat dririgend moet worden vervangen. In 1951 zal worden begonnen met de bouw van 10.000 huizen in Tuindorp Slotermeer. De wethouder hoopte dat deze in 1953 betrokken zouden kunnen worden. In dat jaar zal de bouw op het Geuzenveld beginnen. Op het programma staan voorts 6000 woningen op het terrein Sloter- vaart. Bouw en exploitatie van het complex van 1800 zullen door zes woningbouwverenigingen ter hand worden genomen. De ministerzette enigermate een domper op het enthousiasme van de wethouder. Hij zei niet in staat te zijn te verklaren: „Dat komt voor elkaar". We kunnen niet zoveel bouwen als we willen, en de gegevens van het departe ment „kloppen niet geheel met die van Amsterdam". Maar een oplos sing van dit verschil moet moge lijk zijn, zo troostte de bewinds man, die toezegde dat de hoofd stad niet te kort zal komen. VATICAANSTAD (Reuter). Volgens Vaticaanse kringen zijn 300 katholieke kloosterlingen door de Tsjechoslowaakse politie ge brandmerkt, voordat zij uit Zuid- Slowakije met onbekende bestem ming vertrokken. De Vaticaanse kringen, die be richten uit Tsjechoslowakije als bron noemden, verklaarden, dat de trein, waarmee de monniken vervoerd werden, 's nachts op een klein stationnetje had gestopt. Daar zou men hen de baard heb ben afgeschoren en op het been gebrandmerkt. Sindsdien zou niets meer van hen zijn vernomen. van vliegdekschepen. Waarnemers rapporteerden in de stad, die nog slechts een smeulende puinhoop was, de vernietiging van een staa-1 fabriek, een olie-opslagplaats, rangeerterreinen en tunneis. Zuid-Koreaanse troepen bezet ten gisteren de havenstad Haed- joe, 130 km ten N.W. van Seoel. Amerikaanse en Britse troepen trokken voorbij het verkeerscen- trum Koemtsjon aan de hoofdweg van Seoel naar Pjongjang, en sloten verschillende duizenden Noord-Koreanen in. Ook is de verovering gemeld van Pjong- gang, 50 km ten N. van de 38ste breedtegraad. Stalin heeft, in antwoord op een telegram van Kim Ir Sen ter ge legenheid van het feit, dat twee jaar geleden diplomatieke betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en Noord-Korea werden aange knoopt, „de Koreaanse bevolking, die de onafhankelijkheid van haar land heldhaftig verdedigt, de suc cesrijke voltooiing van haar ja renlange strijd voor een verenigd, onafhankelijk en democratisch Korea" gewenst De interim-commissie der V.N. voor Korea, waarin o.m. Neder land zitting heeft, keurde giste ren een Australisch voorstel goed, om het gezag van president dr. Syngman Rhee tot Zuid-Korea te beperken en MacArthur te advi seren, dat het verenigd commando de Noordelijke gebieden na bezet ting zal overnemen en er een burgerlijke regering instellen. EEN ZWAARGEWOND Woensdagmorgen is de Ameri kaan Ch. Rush, employé van het houtverwerkingsbedrijf „Kiboda" te Sukabumi en commandant van de fabriekswacht door onbeken den vermoord. Na eerst thans bekend werd, is ook Vrijdag op Java een slacht offer gevallen, te weten de admi nistrateur van de tabaksonderne ming „Tananan" van de Bezoeki Tabaks Mij, de heer W. E. J. Eil- bracht. Tijdens een incident op deze onderneming in de buurt van Bondodoso, werd voorts de em ployé Reverman zwaar gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Dj ember overgebracht. LAKE SUCCESS (Beuter). De Sowjet-Unie heeft Donderdag in een besloten bijeenkomst van de Veiligheidsraad haar veto uit gesproken tegen de herbenoeming van Trygve Lie als secretaris generaal der V.N. Zij stelde voor de Poolse minis ter van Buitenlandse Zaken, Zyg- munt Modzielewski, te benoemen. Men meent te weten dat dit voor stel met vier stemmen tegen een bij zes onthoudingen werd ver worpen. Tegen stemden: China, Cuba, Ecuador en Joego-Slavië. Engeland. Frankrijk, de V.S., In dia, Egypte en Noorwegen ont hielden zich. Men verwacht, dat de kwestie thans naar de algemene vergade ring zal worden gewezen, welke Lie's ambtsperiode voor twee of drie jaar kan verlengen, en dit naar alle waarschijnlijkheid ook wel zal doen. Groote Beer (rep.), Djakarta- Amsterdam, passeerde 12 October Minicoy. Napoli (rep.), Djakarta-Mar seille, passeerde 11 October Elba Cape. New Australia (rep.), Djakar ta-Rotterdam, 11 October 850 mijl O.Z.O. Guardafui. Skaugum (rep.), Djakarta- Rotterdam, passeerde 11 Oc tober Minicoy. Het overschrijden van de 38ste breedtegraad door de troepen van de Verenigde Naties, ging met een korte plechtigheid gepaard, waarbij op de grens tussen Noord- en Zuid-Korea een bord werd geplaatst. De mannen die het eerst het Noord- Koreaans grondgebied betraden behoorden tot de 3e ROK divisie. In het Noorden van Indo-China werden gedurende de laatste da gen hevige gevechten geleverd: strijdkrachten van Bao Dai en Franse koloniale troepen werden aangevallen door troepen van Ho- Tsi-Min, de aanvoerder der com munistische verzetbeweging. De strijd werd in het nadeel van de Fransen en Vietnamesen beslist en, naar verluidt, zou er op het ogenblik in feite geen grens meer bestaan tussen communistisch China en Noord-Indo-China. De troepen van Ho-Tsi-Min blijken geen ongeregelde guerrilla-strij ders, maar goed gewapende en getrainde, in militair verband strijdende, soldaten te zijn. Frank rijk heeft een beroep op Amerika gedaan om met wapenleveranties te hulp te komen. Ten aanzien van tegenstrijdige berichten over hetgeen het Rijk als werkgever zal doen, nu bij algemene vergunning de aanvan kelijk bij de 5 pet. salarisverho ging gestelde grens van f3600. zal kunnen worden overschreden, verneemt het A.N.P. dat op korte termijn over deze aangelegenheid besprekingen met het Georgani seerd Overleg kunnen worden ver wacht. LAKE SUCCESS, 12 Oct (Reu ter). - Men verwacht dat de Vei ligheidsraad de volgende week zal bijeenkomen om het voorstel van de commissie der V.N. voor Indo nesië inzake Ambon te bespreken. NEDERLAND UITGENODIGD VOOR TOUR DE FRANCE Jacques Goddet heeft Nederland officieel uitgenodigd met een eigen ploeg deel te nemen aan de Ronde van Frankrijk 1951. Het aantal renners zal maximaal 6 of S zijn al naar gelang de verhouding tussen de z.g. kleine ploegen en het aantal renners waarover de heer Ru de Grood, de Nederlandse ver trouwensman van de Tour zal kun nen beschikken. De gedachten gaan in dg richting van een ploeg van jonge renners met een of ten hoog ste twee ouderen. GEEN FACILITEITEN VOOR HET SPAREN Naar aanleiding van de in de pers verschenen berichten inza ke 'n door de Nationale Spaar- raad ontworpen plan van een z.g. huwelijksspaarregeling met belastingfaciliteiten, deelt het Ministerie van Financiën mede, dat hieraan geen bepaalde ver wachtingen moeten worden verbonden. Reeds eerder nl zijn denkbeelden van dien aard bestudeerd, doch als niet doel treffend door de regering ver worpen. BRIEVENBESTELLER VAN DIEFSTAL VERDACHT Te Hengelo werd de brievenbe steller T. gearresteerd, die er van verdacht wordt zich tijdens kan toorwerkzaamheden brieven te hebben toegeëigend, vermoedende dat er geld bij ingesloten was. Doordat de afvoer van een W.C. verstopt raakte werd ontdekt dat iemand trachtte stukken in het riool te laten verdwijnen. De post- recherche had toen geen moeilijke taak meer. OPNIEUW DE DOODSTRAF TEGEN HEM GE-EIST De 50-jarige voorm. ülaatsver- vangend leider van de N.S.B., C. van Geelkerken, tegen wie in Maart de doodstraf werd geëist, doch wiens zaak later werd aan gehouden tot het uitbrengen van een rapport over zijn persoonlijk heid door de Utrechtse zenuwarts jhr. dr. J. J. M. van der Does de Willebois, stond gisteren opnieuw terecht voor de Bijzondere Straf kamer van de Utrechtse Arron dissementsrechtbank. Het rapport komt o.m. tot de conclusie dat verdachte de dingen niet serieus nam en geen verantwoordelijk heidsgevoel had, doch niet uit machtswellust handelde. „De reli gieuze oplossing is niet de beke ring van een zondaar in de gevan genis, doch de natuurlijke bekro ning van de ontwikkeling der per soonlijkheid van iemand, die zich geeft", aldus het rapport. De offi cier van Justitie, mr. L. W. M. M Drabbe persisteerde bij zijn eis tot doodstraf. De uitspraak valt op 26 Oct. a.s.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1