RAAD ALKMAAR, LANGDURIG BIJEEN, BEHANDELDE 30 AGENDA-PUNTEN Na hevige discussie toch een nieuw lokaal voor de St. Willibrordus-school St. Bavo-schoo! v/erd hetzelfde èn een radio geweigerd Verordening op de winkelsluiting VOLOP u.s.a. NYLONS De Winter's DIKKE SNIJTAAI f 0.75 per 500 gr. ALKMAARS TONEELGEZELSCHAP met „Stormeiland" Gemeente Velsen breekt kleedlokalen van V.S.V. af Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 13 OCTOBER 1950 Onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Dr. H. j. Wytma, behandelde de Alkmaarse gemeenteraad gisteren, in vergadering bijeen op het stadhuis, een agenda van 30 punten, waarvan de helft gewijd was aan voorstellen op het gebied van het onderwijs. D burgemeester memoreerde het bezoek van Prins Bernhard aan onze stad, waarbij deze had verklaard getroffen te zijn door de hartelijke ontvangst die Alkmaar de Prins heeft bereid. Voorts herinnerde de burgemeester aan het feest van 8 October, waarvan de mayor van Bath heeft verklaard, dat de gemeenschappelijke, waardige en enthousiaste feestviering een diepe indruk op haar heeft gemaakt. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring van Ged. Staten van de uitgaaf van f457.182 voor de bouw van een handelsschool en van een rijks- iandbouwwinterschool. Er was een verzoek van de vereniging St. Joseph voor de R.K. Jongens scholen, om de nodige gelden te willen toestaan voor de stichting van een R. K. school voor gewoon lager onderwijs in het oostelijk deel van de stad. Het verzoek werd in handen gesteld van B. en W. om bericht en raad. Om prae- advies werd eveneens in handen van B. en W. gesteld het verzoek van de woningbouwvereniging Rochdale, om medewerking voor de bouw van 59 woningen aan de Coornhertkade en de Huijgen- straat, om een grondvoorschot voor deze bouw van f 97.350.en 'n bouwvoorschot van f 563,303.69. Bij de behandeling van de ge meentebegroting 1951 zullen de verzoeken om subsidie, die bin nengekomen waren van de N.H, Oratoriumver. ten behoeve van de uitvoeringen van de Matthaus Passion, van de Muziekvereniging Excelsior en van de N.H. Com missie voor Gezinszorg, worden behandeld. Op hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan de heren J. Smink en H. J. Beurslag, resp. als onderwijzer van de U.L.- school en als leraar aan de Am bachtsschool. Er werd besloten tot een twee de uitkering van 5 pet, van het salaris aan het personeel der lagere publiekrechtelijke orga nen. Ook de z.g. A-arbeidscon- tractanten zullen een dergelijke loonsverhoging genieten. Een aantal bewoners van de Noorderkade heeft een klacht in gediend inzake vervuiling van een sloot langs de Noorderkade. In verband hiermee wees de bur gemeester er op, dat de gemeente buiten deze aangelegenheid staat. De sloot staat onder schouw van een polderbestuur en is in onder houd bij de Rijkswaterstaat. Naar aanleiding van de goed keuring van Ged. Staten van de oprichting van de N.V. Gasvoor- ziening Kop van Noord-Holland, sprak de voorzitter een woord van gelukwens aan het adres van de promotor van dit voorstel, wethouder Leesberg. Op hun verzoek werd eervol den aangeschaft voor de Juliana- school (U.L.O.), omdat het aan tal leerlingen is toegenomen. Met gemeentelijke steun krijgt ook de St. Annaschool de meubelen, die nodig zijn voor het onderwijs in wasbehandeling. Voor het plaatsen van een hek tussen het gebouw van de Sint Aloysiusschool aan de Koornlaan en de openbare weg. wilde de raad geen medewerking verlenen, omdat deze voorziening zijns in ziens onnodig is. Er staat reeds een muurtje, dat als afdoende wordt gezien. Hevige discussie over een schoollokaal Er was een voorstel van B. en W. tot weigering van medewer king aan de uitbreiding van de St. Willibrordusschool met een lokaal en een fietsenstalling. B. en W. argumenteerden hun houding door er op te wijzen, dat het hier een tijdelijke maatregel gold, die zij in verband met de de aangelegenheid beraden. De vergadering werd dientengevolge geschorst. Na de hervatting van de ver gadering laakte wethouder Bak ker nog eens het beleid van het schoolbestuur. In de jurispruden tie zijn steunpunten te vinden zo wel voor het standpunt van B. en W, als voor dat van de heer Venneker. De raad is niet geneigd de zaak zo te stellen dat het een beroep-zaak wordt. De inspecteur van het onderwijs is tegen de verbouwing. B. en W. hebben zich opnieuw beraden en hebben besloten hun standpunt te herzien en thans voor te stellen het verzoek van het schoolbestuur niet af te wij zen, maar toe te staan. De V.V.D.-fractie, behalve de heer Berkhouwer, die afwezig was en de heer Eriks (Arb.) wilden geacht worden te hebben tegengestemd. Nog meer onderwijszaken De raad weigerde medewerking voor de bouw van een lokaal voor de St. Bavoschool, dat bestemd zou worden voor het onderwijs aan woonwagenkinderen. Er is in de school zelf nog een lokaal be schikbaar, dat tijdelijk een an dere bestemming zou krijgen. Dit overwegende, achtte de raad het bouwen van een nieuw lokaal niet verantwoord. De heer Wol- dendorp (K.V.P.) deelde mede dat het schoolbestuur in hoger beroep zal gaan. Het voorstel kwam in stemming en werd aan genomen, met tegen de stemmen der katholieke fractieleden be halve de wethouders. Geweigerd werd eveneens de gemeentelijke medewerking bij de aanschaffing van een radio apparatuur met toebehoren voor hoee kosten die ermee ziin ep- St. Bavo-, de St. Aloysius- en noge Kosten, cue ermee zijn ge- de gt Laurentiusschool. Deze moeid, niet verantwoord achten. Over dit voorstel ontspon zich een hevige discussie. De heer Venneker (K.V.P.), sprekend na mens zijn gehele fractie, wees op het sterke ruimtegebrek in de St. Willibrordusschool. Het gaat hier om het inrichten van een overdekte speelplaats als klaslokaal, met welke inrichting betrekkelijk geringe kosten zijn gemoeid. In deze school, die recht heeft op een handenarbeidlokaal, is dit lokaal reeds vermaakt tot twee klassen. In een klein kaar- tenlokaal moet het hoofd der school aan 13 leerlingen les geven. De voorziening is beslist nood- zakelijk en B. en W. mogen zich i niet, zoals zij doen, beroepen op eventuele spreiding van de leer- j lingen over andere scholen als j de nieuwe R.K. Uloschool jn ge bruik zal zijn. De school zal alle leerlingen van de St. Dominicusparochie op vangen en 'zal daardoor over enkele jaren 8 klassen nodig hebben. Het handenarbeid-lokaal zal weer als zodanig moeten wor den gebruikt. Dus zal er een klas tekort zijn, omdat de school slechts 7 klassen telt. Met het wetboek in de hand toonde de heer Venneker aan, dat het college zich ten onrechte be riep op een wetsartikel uit de Lager Onderwijswet. Hij ontken de dat hier sprake zou zijn van voorziening komt naar de mening van de raad niet voor gemeen telijke vergoeding in aanmerking. Aan de besturen der R.K. Be waarscholen en van de vereni ging „Alkmaarse Fröbelschool" zal worden bericht, dat voors- IN ONZE KOUSENBAR ken van de algemene verorde ning, die de benoeming regelt van leden der besturen van gemeente lijke instellingen van liefdadig heid. Het wordt niet noodzake lijk geacht, dat de verordening blijft bestaan, nu in de regle menten van deze instellingen be palingen zijn opgenomen betref fende benoeming van 't bestuur. Ook cristal- en net weefsfel! Alle maten HERFSTTINTEN STOFFENHUIS arci eervol j one. in ontslag verleend aan 'de heren een maatregel van tijdelijke aard. J. H. Hager en H. de Winter als leden van het bestuur van de Sociale Werkplaats en aan de heer dr. M. J. Adriani als leraar in de natuurwetenschappen aan het Murmellius Gymnasium. Benoemingen Allereerst werd na dit alles overgegaan tot aanvulling van het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon. In de vacature mevr. E. M. Fels-Stobbe werd benoemd mevr. H. Tappe-v. d. Goot. De leden van de Adviescommissie Woonruimtewet werden herbe- j w noemd, evenals de plaatsvervan- 1 motivering van hun gende leden, met dien verstande, voorstel beroepen, mag met in De heer Venneker deelde aan het eind van zijn betoog mede, met geheel zijn fractie tegen het voorstel van B. en W. te zullen stemmen. Nadat de heer Hojjtink (A.R.) had aangedrongen op concentra tie der aanvragen van de ver schillende schoolbesturen, ver klaarde hij zich een medestander van de heer Venneker. De duurte van de voorziening, waarop B. en dat in de plaats van de heer G. Peereboom als plaatsvervangend lid werd benoemd de heer C, v. Westrienen, secretaris van de Chr. Woningbouwver. ..De Voor zorg". De adviescommissie is dus thans als volgt samengesteld: leden: mevr. Roos-Cikot en de heren H. Bruin, mr. H. Lester- huis, J. F. H. Plas en A. F. Zee- gers; plaatsvervangende leden: mevr. Meijer-Siewertsen en de heren M. H. Erkamp, mr. J. War- naer, J. v. Wijk en C. v. Westrie nen. Onderwijs Als tijdelijke leraren aan de Handelsschool werden benoemd de heren J. J. Schilstra, leraar aan de H.B.S. te Enkhuizen en mr. dr. A. H. Stikker, tijd. leraar aan de H.B.S. te Velsen. de eerste als leraar Engels, de laatste als leraar staatshuishoudkunde en recht van het maatschappelijk verkeer. In de vacatures Greebe en Smink werden benoemd als on derwijzer aan de U.L.-school de heren J. Wiersma, onderwijzer te Zaandam en A. Fielmich, onder wijzer te Schagen. De heer T. Leungen werd overgeplaatst van de Jan Ligthartsehool naar de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. De raad besloot medewerking te verlenen bij het aanschaffen van schoolmeubelen voor de St. Josephschool, de St. Adelbertus- school en de St. Aloysiusschool, in verband met toename van het aantal leerlingen. Eveneens wordt van gemeentewege medewerking verleend bij de aanschaffing van meubelen, boeken en leermidde len ten behoeve van de St. Lau rentiusschool aan de Oosterkolk- straat, ook wegens uitbreiding van het leerlingental. De raad wenste mee te werken bij het maken van een overdekte rijwiel bewaarplaats voor 30 rijwielen voor dê St. Bavoschool. School boeken en leermiddelen zullen ■i'-t steun van de gemeente wor- het geding zijn. Wethouder Bakker (Arb.) ver dedigde vervolgens het voorstel tot weigering, waarhij hij de me ning uitsprak dat er aan de voor uitziende blik van het bestuur der R.K. Jongensscholen wel het een en ander ontbroken had. Op een houten schoolgebouw, dat het in '49 is aangeboden, fieeft het geen prijs gesteld. Hoewel hem de noden van de school bekend zijn, meende de wethouder dat de voorziening niet te verantwoorden tvas, in ver band met toekomsitge spreiding van de leerlingen der Willibro- dusschool. Bovendien voerde de wethouder aan, dat in de Sint Bavoschool nog altijd een lokaal vrij zou zijn. Het betoog van wethouder Bakker was niet in staat de heer Venneker te overtuigen. Handhaving van het voorstel noemde de heer Venneker in strijd met de wet. De kleding van de scholieren hangt in de open lucht; de kinderen moeten buiten om om de toiletten te bereiken: deze school, aldus de heer Ven neker, heeft behoefte aan ruimte. Ook de heer Hoijtink bleef op zijn standpunt staan, hij deelde zelfs mee, tegen het voorstel te moeten stemmen, na het betoog van de wethouder. Aan het objectieve recht van het schoolbestuur, aldus de heer Hoijtink, mag niet getornd wor den. Hij vroeg aanhouding van de bijlage. De heer Sietsma (Arb.) ver klaarde dat zijn fractie zich aan vankelijk met het voorstel van B. en W. had kunnen Verenigen. Nadat men zich echter nader in deze materie had ingewerkt, had men de indruk gekregen, dat hier de zaak werd uitgevochten over de ruggen der scholieren. De heer Sietsma verzocht om schorsing van de vergadering voor fractieberaad. Ook B. en W. wilden zich over hands geen lokalen in het Berger- wegkwartier te hunner beschik king kunnen worden gesteld, doch dat getracht zal worden bouw volume te krijgen voor de bouw van twee kleuterscholen in dat kwartier, één voor een katholieke en één voor een neutrale kleuter school. De heer de Zeeuw (KVP) wees in dit verband nog even op de urgentie van het R.K. kleuter onderwijs. De heer Hoijtink brak een lans voor het Christelijk kleu teronderwijs en vroeg B. en W. te trachten bouwvolume te krij gen voor nog een derde, christe lijke, kleurterschool. De heer Holsmuller (V.V.D.) meende, dat dit bouwvolume zelfs in '51 niet zou worden verkregen. Hij ver zocht enige lokalen van de Knoop- school ter beschikking te willen stellen van het kleuteronderwijs. Ook verzocht hij om bespoediging van de bouw van een kleuter school bij de Heilooërdijk. Tenslotte werd een verordening vastgesteld, die de bezoldiging regelt van het onderwijzend per soneel voor het vakonderwijs aan de scholen voor openbaar onder wijs. De V.V.D.-fractie stelde zich op het standpunt dat het vak onderwijs momenteel een luxe is. Daarom, aldus de heer Holsmul ler, zal de fractie tegenstemmen. Het voorstel, in stemming ge bracht, v/erd aangenomen met de stemmen van de 3 V.V.D.-fraetie- leden en van de heren de Zeeuw en v. d- Borden (C.H.) tegen. Verordening opnieuw vastgesteld In 1943 werd een verordening vastgesteld, die in acht diende te worden genomen bij het uitvoe ren van werken en leveringen ten behoeve van de gemeente. Op grond van het besluit bezet tingsmaatregelen vervalt deze verordening op 1 December 1950. B. en W. hebben het wenselijk geacht dat de bepalingen van de verordening gehandhaafd blijven. Daarom hebben zij voorgesteld de verordening opnieuw vast te stellen. De raad deelde de zienswijze van B. en W. en stelde de ver ordening opnieuw vast. Eveneens werd de verordening met algemene bepalingen voor het in exploitatie brengen van bouwterreinen door particulieren opnieuw vastgesteld. Ook deze verordening, in 1942 vastgesteld, zal namelijk op grond van het besluit bezettingsmaatregelen op 1 December vervallen. N.a.v. een advies van de heer Berkhouwer zijn in de verorde ning enkele textuele wijzigingen aangebracht. De raad besloot tot het intrek- Verordening op de Winkelsluiting Alkmaar wordt nogal eens be zocht door ingezetenen uit de omtrek en door vacantiegangers, die gehuisvest zijn in de buurt van onze stad. Deze mensen be zoeken hier toneel-, bioscoop- of andere voorstellingen. Zij zijn na afloop van zo'n voorstelling niet in de gelegenheid iets te gebrui ken tenzij in café's en "restau rants, omdat de winkels gesloten zijn. De commissie voor het ontwer pen van strafverordeningen heeft daarom voorgesteld, dat dc raad een verordening zou vaststellen, waarin is vervat, dat B. en W. aan winkeliers, die uitsluitend of in hoofdzaak patates-frites, pof fertjes, wafelen, oliebollen, cro- quettcn, vis en dergelijke waren en zuurwaren verkopen, op hun verzoek, vergunning; kunnen ver lenen om in afwijking van het bepaalde in het winkelsluitings- besluit, hun winkel voor het pu bliek geopend te hebben voor de verkoop van bovengenoemde waren, op Zondag van 20 tot 24 uur. In het tjjdvak van 1 Octo ber tot 1 April op de vijf eerste werkdagen der week van 18 tot 24 uur, op Zaterdag van 19 tot 24 uur. En in het tijdvak van 1 April tot 1 October op werk dagen van 19 tot 24 uur en op Zaterdag van 20 tot 24 uur, Dit alles op voorwaarde dat de winkel van 5 tot 14 uur niet ge opend mag zijn en dat de tijd van opening van de winkel dui delijk gedrukt is aangegeven. De raad stelde deze verorde ning aldus vast. De heer Hoytink kon zich niet met het voorstel verenigen, evenmin als de heer Bos (arb.). Zij konden zich principieel niet vérenigen met de opening der winkels op Zondag. De heer Koot (arb.) had be zwaren tegen het voorstel, als het extra Zondagsarbeid mee brengt voor het winkelpersoneel. De heer Berkhouwer (v.v.d.) verzette zich tegen de verplich ting tot sluiting van 5 tot 14 uur. De vrees van de heer Koot noemde de voorzitter ongegrond. Er zal een keus zijn tussen dag verkoop en avondverkoop, ant woordde de voorzitter de heer Berkhouwer. Hij noemde dit ook principieel juist. De heer Berkhouwer trok een vergelijking met het cafébedrijf. Hij vreesde concurrentie van vreemden met de stedelijke mid denstand. Be heep Berkhouwer diende een motie in, strekkende tot in trekking van de sluitingsver plichting. De heer Hoytink toonde zich, in tegenstelling tot de heer v. d. [Borden, een tegenstander van de opvatting van de heer Berk houwer, uit sociale overwegin gen. Ten gunste van de midden stand zou de heer Hoytink het gehele voorstel willen intrekken. De heer Sietsma vroeg of deze verordening ook slaat op kra mers van buiten de stad. Op sociale grond verzette de heer Couwenhoven zich tegen Zondagsarbeid. I Als de morgensluiting niet op genomen wordt, zei de voorzit ter, dan zal het Besluit Winkel sluiting niet de goedkeuring van de Kroon krijgen. Een kraam is voor de wet gelijkgesteld met een winkel. Spr. waarschuwde ffgen een Iocaal-autarchisch standpunt. Hiertegen zijn, zou geen bescherming zijn 'van de middenstand. De stad moet een trekpleister worden. De burge meester bepleitte het aannemen van de verordening. De heer Hoytink diende een amendement in om de opening op Zondag te laten vervallen. Dit amendement werd verworpen met 14 tegen 11 stemmen. Het amendement-Berkhouwer werd met 19 tegen 6 stemmen verwor. pen. Het voorstel werd met 18 tegen 7 stemmen aanvaard. Verbetering stadsplan rondom de Grote Kerk Over het voorstel van B. en W. tot vaststelling van voor schriften tot verbetering van het stadsplan rondom de Grote Kerk hebben wij reeds eerder uitvoe rig geschreven. Wij hebben aan de hand van de beschrijving van de architect Dudok ook getracht duidelijk te maken wat het plan behelst. Daarom zullen wij in dit raadsverslag niet nogmaals uit voerig op dit onderdeel van het programma ingaan. Genoeg zij mededeling te doen van het feit dat de Alkmaarse gemeenteraad het vooorstel van B. en W. heeft aanvaard. De heer Berkhouwer deelde mede, dat er nog een ander plan omtrent de Grote Kerk bestaat, het plan van het Hoge Huys. Dit plan echter betreft een detail, zo verklaarde de burgemeester. De gemeente verkoopt, koopt en verhuurt Aan de fa. P. van Maarleveld en Zn. zal een deel van het water van de Schelphoek worden verkocht, evenals een reeds ge dempt gedeelte van het water dat de firma reeds in huur had. Water en grond zijn groot 579 Vierkante meters. De koopsom bedraagt f 1.— per m2. Een perceel grond van het in dustrieterrein Noord bij het Kwakelpad van 510 m2 'opper vlakte, zal voor 14.per m2 worden verkocht aan de N.V. Zaandhandel en Zaadteelt L.T.B. die er magazijnen, kantoren en opslagplaatsen zal bouwen. Van hetzelfde industrieterrein is een perceel grond verkocht aan de confectie-industrie P. Bakkum Jr. Dit gedeelte is niet groot genoeg gebleken, waarop aan haar optie is verleend. Tot Drie percelen weiland, toebe horende aan de heer B. Strooker en gelegen nabij de Kalkovens- weg, ter grootte van 5.47.70 ha, zullen door de gemeente worden gekocht voor de prijs van 4000 gulden per ha. Aan de Coöp. Verbruiksverenl- ging „Voorzorg" G.A., die een gedeelte van het perceel Laat 35 in huur heeft, zal een terrein van 20 m2, dat achter dit per ceel ligt en een ernaastliggend terrein van 29 m2 worden ver huurd. De weekhuur van het pand wordt dientengevolge met 0.50 per week verhoogd. Een geschenk voor de gemeente Dokter J. H. den Hartogh te Hilversum heeft de gemeente ten behoeve van het gemeente-museum een tweetal schilderijen ten ge schenke aangeboden, geschilderd door de Alkmaarse schilder Ber- nardus Gerardus ten Berge, die leefde van 1825 tot 1873. Een schilderij stelt voor een ge zicht op het Doelenveld, waarop enkele schutters zich oefenen in het vogelschieten en waarop men op de achtergrond, tussen geboom te, de Oude Doelen ziet. Het an dere schilderij stelt voor een ge zicht op de Lombardsteeg, van de Nieuwesloot af, met links het ge bouw Harmonia en rechts het Huis van Achten. Beide schilderijen zijn Waardevolle aanwinsten voor het museum. De gemeenteraad besloot het geschenk onder betuiging van bijzondere dank aan de schenker, te aanvaarden. Nieuwe straatnamen Een voorstel van B. en W. ver meldde nieuwe straatnamen voor nieuw aan te leggen straten. Op het industrieterrein Noord zouden we dan de volgende straten krij gen: Zijperstr. Pettemerstr. Koe- dijkstr. Kwakelkade (inplaats van Kwakelpad), De Jagerstr., Noor- derstr., Huiswaarderplein, De Sim- sonstr., Oosterweezenstr.; op het terrein Bergerweg-Houtvaart: Van Oostsanekade, Cornelis Buysstr., Maertenshof en op het terrein kost niet f 0.75 per 250 gr., maar «Advertentie* Willem de Zwijgerlaan-Rochadle- kwartier: Watermanstr., Gr. Beer- str. en Zuiderkruisstr. Bovendien stelden B. en W. voor de straat naam Nieuwpoortsdwarsstraat te laten vervallen. In de eerste groep straten worden topografische na men levendig gehouden. In de 2e groep wordt aangesloten aan het schilderskwartier van Bergerweg- Zuid en voor het kwartier waar de gedemobiliseerde militairen zullen komen te wonen zijn de namen gekozen van de meest bekende troepenschepen, die tal van gede. mobiliseerden naar huis hebben gebracht. Dit voorstel werd aan gehouden voor behandeling in de volgende raadsvergadering. Vernieuwing gashouder Voor vernieuwing van de klok van de gashouder van 10.000 m3, staande op het terrein van de gas fabriek, die in de oorlog ernstig geleden heeft, stelde de raad een crediet beschikbaar van f 136.500 Een groot deel van dit bedrag zal worden terugbetaald als vergoeding wegens oorlogsschade door het rijk en de molestverzekeringsmaat- schappij. Vragen omtrent de automarkt De heer Berkhouwer diende een request in om vragen te mogen stellen met betrekking tot de kwestie van de automarkt. De burgemeester antwoordde dat deze aangelegenheid nog altijd alle aan dacht heeft. Hierna sloot de voor zitter deze tot een langdurige zit ting uitgedijde raadsvergadering. Hengelwedstrijd ALKMAAR. De afd. Alkmaar van het CNHV organiseert op Za terdag en Zondag a.s. een hengel wedstrijd, waarvoor de deelname nu reeds bijzonder groot is. Aan deze najaars-wedstrijd zul len het ongekende aantal van 221 hengelaars deelnemen. Zaterdag zullen een 40 henajjaars het aas uitwerpen, maar ZMdag zijn het er een 180 en men kan zich voor stellen welk een gezicht het zal zijn zo'n 180 vissers langs de water kant te zien staan. De wedstrijd wordt gehouden in het Noord-Hollands kanaal aan Westeinde en er wordt uitsluitend op baars gevist. Behalve de wisselbeker, zijn ef nog een 70 tal prachtige en Waarde volle prijzen, als vanzelfsprekend hengelsport-artikelen, prijzen, wel ke de winnaars meteen naar huis kan nemen. Het loont de moeite waard de prijzen eens te gaan bezichtigen, ze zijn bij de heer Klugt, Hekelstraat 10, ten toon gesteld. ALKMAAR. De toneelgroep ,,'t Alkirfaarse Toneelgezelschap" debuteerde gisterenavond in 't Gulden Vlies met „Stormeiland" van Bob Bertina, dat een wel verdiend succes heeft geoogst. Het talrijke publiek, dat de zaal van het theater geheel vulde, heeft oprecht genoten van goetl gebracht amateurtoneel, Het liet van zijn voldoening dan ook blij ken in een hartelijk applaus na - - "e hét de drie bedrijven, die rijk is. stuk De voorzitter van de groep, de heer A. Bakker, sprak aan het begin van de avond een woord van welkom, waarin hij het een blijk noemde van het actieve Alkmaarse gezelschapsleven, dat er eennieuwe toneelgroep als dit gezelschap, kon worden op gericht naast de vele andere toneelgezelschappen die onze stad reeds telt. „Stormeiland" is een verhaal van de zee. Een gezin van zee lieden telt een stiefzoon, die de lucht boven de zee verkiest. Zijn broer maakt hem uit voor een lafaard, doch hij bewijst geen lafaard te zijn, wanneer' hij met zijn vliegtuig assistentie ver leent aan scheepsvolk in nood, dat door zijn broer, de zeeman, mede wordt gered. De piloot stort in zee. Zijn leven wordt door zijn broer en diens vriend gered. Hijzelf wordt dan in het zeemansgezin erkend als even waardig aan de zeelui. Haast de kern van het verhaal staan de gezonde liefdesgeschiedenissen der hoofdpersonen, die niet dan door strijd tot een goed einde komen. Er waren uitstekende rollen DEEL VAN VICTORY-PARK MOET VERDWIJNEN ALKMAAR. In verband met dp bouw van de nieuwe Friese brug, waarvan de onderbouw dezer da gen is aanbesteed, zal, zoals wij reeds eerder meldden, een deel van het Victorypark moeten verdwij nen. Met voorbereidende werk zaamheden is door de gemeente reeds een begin gemaakt en twee dagen geleden is door een man of zes van de Plantsoenendienst be gonnen met het wegsteken van de beplanting. Alle heesters in het westelijk deel van het park worden uitgegraven. De meesten gaan, waar er in de Stadskwekerij geen plaats meer is helaas naar de brandstapel. Een circa dertig bomen, die ook moeten worden omgehakt, worden verkocht. Als dit terrein is geëga liseerd, zal de aannemer beginnen met de nodige afgravingen. Een begin is er al, de brug-misère gaat onherroepelijk haar einde tege moet. „OUD ALKMAAR" IS NOC JONG Dit jaar bestaat de Vereniging „Oud Alkmaar" 25 jaar; het is dus nog een jonge vereniging, al zou de naam anders doen vermoeden. Op Dinsdag 17 October wordt op een bijeenkomst van „Oud Alk maar" in Victory het vraagstuk van het verkeer rond de markt ter sprake gebracht worden, inge leid door de voorzitter; het is te verwachten, dat Oud Alkmaar zich wel tegen demping zal uit spreken. Op 25 October komt Mej. H. van Guldener uit Amsterdam spreken over „De Meester van Alkmaar", waarna een rondleiding op de ju bileumtentoonstelling ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van het Stedelijk Museum zal volgen. Op 21 November spreekt de heer Wortel, gemeente-archivaris over de verdiensten van Bruinvis voor Alkmaar en op 12 December zal de verkoop van het bedoelde het 25-jarig bestaan van Oud-Alk- stuk grond werd besloten. maar worden gevierd in Victory. van Suze Bruuns als moeder Dekker, van Jaap Renooy als Thijs, de vriend en van Jan de Moor als de zoon Jan en goed vertolkte rollen van Kees Mooij als de piloot, Arie Bakker als oom Leo, mevrouw Pronk als Kristien, Nonja Mooij als Han- neke en Jan Tulp als Gijs Dek ker. Het had ons juister geleken, wanneer de rol van Kristien zou zijn gegeven aan Nonja Mooij en die van Hanneke aan mevrouw Pronk, maar beidé dames heb ben de haar toebedachte rollen uitstekend gespeeld, al was het ogenwerk van mevrouw Pronk wel wat te opvallend en al man keerde er hier en daar wel eens iets aan de uitspraak. Een eri- tisch oog zou een enkele regie fout hebben kunnen ontdekken, doch over het algemeen was de regie van Jan de Moor prijzens waardig. Decor en grime, respec tievelijk van Theo Groothuizen en Michels waren zeer verzorgd. Als 't Alkmaars Toneelgezel schap op deze wijze voortgaat goed amateurtoneel voor het voetlicht te brengen, dan zal het ongetwijfeld een populaire Alk maarse toneelgroep worden. Na de uitvoering, die besloten werd door een dankwoord van voorzitter Bakker, werden bege renswaardige prijzen verloot en daarna bleef men bij de muziek van Ton Dekker's band nog lange tijd gezellig bijeen. Burgerlijke Stand ALKMAAR. - Geboren: Arnol- dus M. zv P. J. van Nimwegen en M. M. Beemsterboer; Johannes L. M. zv H. B. A. A. Stumpel en C. Hylkema; Johannes P. zv C. Kaal en C. C. A. Morsch; Jozef J. M. zv L. Cornelisse en c- M. J. Ewalds, Yvonne M. J. dochter van A. F. Eskes en C. M. van Reyn. Ondertrouwd: Albertus H. J. Wisman 57 j. en Christina A. M. de Lange- 55 j. Gerardus van Elten 33 j. en Everdina van der Wissel 24 j. Lambertus A. van Vugt 22 j. en Helena Kluft 20 j. Hillebrand D. Limburg 21 j. en Alida Blokker 19. j.; Theodorus J. de Munnik 23 j. en Reina J. Vos 21 j. AANGEHOUDEN ALKMAAR. Gisteren is een 25-jarige man aangehouden, omdat hij op 18 Sept. een zedenmisdrijf heeft gepleegd, bedoeld in art. 239 van het Wetboek van Strafrecht. Na verhoor en nadat proees-vebbaal is opgemaakt is de man op vrije voeten gesteld. AANGEHOUDEN ALKMAAR. Gister is even eens aangehouden een 32-jarige los arbeider uit Beverwijk, wegens het opzettelijk onttrekken van goed aa.n een gerechtelijk beslag. De hond van de man was door de justitie in beslag genomen en in een kennel geplaatst. De man heeft zich naar de kennel begeven, waar hij met de eigenaar ging onderhan delen over de aankoop van een hond, toen de eigenaar van de kennel zich eien ogenblik verwij derde, nam de man de benen met zijn hond Het dier is wederom in beslag geinomen. GROENTEBOEREN BEKEURD ALKMAAR. Twee groenteboe ren hier ter stede zijn bekeurd we gens overtreding van de IJkwet. PLAFOND STORTTE IN ALKMAAR. Gisteren is in 'n perceel aan de Stuartstraat een gesitucadoord plafond naar beneden gekomen. De bewoonster van het huis, die in de kamer aanwezig was waar dei ravage werd aange richt, kreeg geen letsel. Aan de in boedel is schade aangericht. Bouw en Woningtoezicht is van een en andeir op de hoogte gesteld. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. MORGEN MEER BEWOLKING Vannacht tamelijk koud met weinig bewolking en hier en daar mist. Morgen half tot zwaar bewolkt mot later op de middag in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen of een regenbui tje Op de meeste plaatsen iets minder zacht. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Nadat er reeds geruime tUd een meningsverschil had bestaan tussen de Velsense eerste klasser VSV en het gemeentebestuur van Velsen, heeft thans de gemeentelijke over heid ingegrepen door op het pas aangelgdc nieuwe sportterrein, dat volgens de gemeente niet in over eenstemming is met het uitbrei dingsplan en bove.|dien in conflict komt met de politieverordening ten opzichte van de verkeersregeling, de inmiddels gebouwde kleedgele genheden af te breken. De voetbalvereniging VSV had namelijk geen vergunning aange vraagd voor het bouwen van deze kleedhokken en onder toezicht van de politie zijn deze nu met de grond gelijk gemaakt. In «ie laaste Velsense raadsver gadering heeft de wethouder van spoot- en cultuur zaken, een uit eenzetting gegeven, die ar op neer kwam, <iaf de gemeente in elk ge val het been stijf houdt ten op zichte van VSV, daar volgens de gemeente VSV een juridisch ver keerde en moreel ontoelaatbare houding aanneemt. SCHORSING ZANDVOORTMEEUWEN NIET OPGEHEVEN Bij het bestuur van Zandvoort- Meeuwen is bericht van de KNVB binnengekomen inzake de twee protesttelegrammen, die gezonden werden in verband met de schorsing van acht Ieden gedurende vier we ken wegens deelneming aan een voetbalwedstrijd in het verboden seizoen tussen een plaatselijk en een badgasten-elftal op 29 Juli j.l. De KNVB deelt mede, dat er geen aanleiding bedtaat de schor sing op te heffen omdat aangeno men wordt, dat de spelers van het badgastenelftal, onder wie de aan voerder van het Nederlands elftal, Stoffelen, te goeder trouw zijn ge weest doch de spelers van Zand- voort Meeuwen van tevoren tegen deelneming aan deze zijn gewaar schuwd. Tegen deze beslissing zijn negen spelers van Zandvoort Meeu wen in appèl gegaan. De commissie van beroep van de KNVB zal hier over zo spoedig mogelijk vergade ren. HERSTELLING BRUG OMVAL OUDORP. De verksersbrug aan de Omval wordt van. een nieuw brugciek voorzien terwijl oqk de onderbouw waarvan epige balken los geraakt waren, grondig in orde gcibracht wordt. Van het oude dek waren verschillende planiken versle ten en losgeraakt. Dit bleek de laatste tijd wel duidelijk door het lawaai wanneer voertuigen do brug passeerden. Als men het zeer druk ke verkeer ove rdeze brug in qan- meiking neemt, is het duidelijk dat aan deze brug zware eisen worden gesteld Op dei Nieuwe Schermerweg zijn de kuilen die door verzakkingen zijn «witstaan, een verschijnsel die bij een nieuw aangelegde weg dik wijls optreedt, aangevuld en vlak gemaakt. Een geruststelling voor de bestuurders van motorrijtuigen die, wanneer ze hier ter plaatse be kend waren, «ie verzakking o.a. bü de Uitvalsweg zorgvuldig verme den. De vrees, dat de veren van de wagen zullen breken is nu niet meer gere«hitvaardig<i. AVENHORN, 12 Oct. Witte kool 4—4,70, 60800 kg; 33500 kg rode kool 410,80; 5500 gele kool 3,80 8; 4850 ltg groene kool 56.80; Chinese kool 11.90, 225 kg; 10850 kg Grove uien 5,20—6; gewone 6,20 —6.80; Driel 7,80—8,50; Nep 7— 9.30; 12200 kg Bieten I, rond 6.30 —7.10; Bieten II 4—4,40. 10500 kg Peen II 2,20—3,70; Peen IH 3,20— 5,20; IV 3,20—3,70. 5300 kg Slabo- nen II 42—57 per 100 kg; III 21— 47; 1400 kg andijvie 5.505,80. WARMENHUIZEN, 13 Oct. 2100 kg uien 5.006.50, grove 4.204.70, 8000 kg aardappelen: blauwe eigenheimers 9.00, witte eigenheimers 9.G0, meerlanders 9.10, bientjes 8.50, 1500 kg peen 3.303.40, 400 kg andijvie 6.30, 700 kg slabonen 40.00^—49.00, 1400 kg gele kool 4.906.90, 1000 kg rode kool 5.8012.00, 51000 kg witte kool 4.004.10, suces witte kool 4.804.90. N. SCHARWOUDE. 6000 kg aardappelen, bevelanders 8.50; hl. eigenh. 8.108.50; grove 8.10-8.70; 700 kg peen B 2.70; 6000 kg uien 6.10—6.50; grove 6.30—6.60; drie lingen 8.709.10; nep 8.709,60; 5400 kg slabonen 2047; 8000 kg andijvie 56.60; 254.000 witte kool 44.30; succes witte 4.404.80; 9000 kg rode kool 4,70,-11.20; 7500 kg gele kool 3.508.70; 9000 kg groene kool 55.90. LANGEDIJK, 13 Oct. 6000 kg uien 4,707; grove 4,705,60; drie lingen 6—8,80; nep 4,60-9.60; 1200 kg slabonen 1550; 5000 kg andij vie 5.506.70; 16000 kg groene kool 56,20; 5000 kg gele kool 4.50 —6.50; 18000 kg rode kool 5-11.60: 160.000 kg witte kool 4-420; 50.000 kg succes witte kool 4.304.60; 1400 st. bloemkool B 3138. HOOGKARSPEL, 12 Oct. Andij vie 100 kg 5.9000 st. Bloemkool A 27; A II 15—18; B 22—27; B n 8—14; stek 3—10, 500 kg 42—46; 1000 kg uien 5.408. GROOTEBROEK 12 October Eersteling 78; BI. eigenh. 8.50 —9; Alpha 8- Koopmansblauwe 8 9.70 aanv. 11.000 kg; 3000 kg rode kool 4.7013; 5700 kg gele kool 3.807; 1000 kg groene kool 9.30 9.50; 11.250 kg witte kool 44.70; 5000 kg bieten A 5.60—5.80; B 4; 6000 kg slabonen 48—62; afw. 33 39; 7000 kg uien 6.60; driel. 8.80 9.50; nep 7.80—8.20; 110.000 stuks Bloemkool B 14—34; B II 8—17.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2