A Rode vlieger die niet opgaat DE GESLOTEN POORT RADIO Het onderwijs in de H. Schrift Minder verlies voedingswaarde bij inkuilen van veevoeder Daders inbraak te Zwartemeer in Duitsland gesnapt MEYER's Sublien Richtlijnen van de Pauselijke Bijbelcommissie De ontploffing te Wildervank Nieuwe methode ondervindt belangstelling Hebt Gij ook al rheumatiek Snsek maakt jacht op ontvluchte aap Ir> ChristusLicht Naar wij vernemen: DE BEURS Buitenlands overzicht 42.50 49. PAGINA 4 VRIJDAG 13 OCTOBER 1950 In een schrijven aan de Bis schoppen, Oversten van Orden en Congregaties en liijbel-pro- fessoren heeft de Pauselijke Bij belcommissie belangrijke richt- de commentaren der Kerkvaders en der grote Katholieke exege ten, moderne werken van gewij de geschiedenis, van Bijbelse theologie en van andere bijko- lijnen gegeven om het prestigemende wetenschappen, een Bij en de degelijkheid van het On- I belse encyclopedie, lexicons, derwys in de Schriftuur tebe-tijdschriften etc. Deze moeten vorderen en de kennis van Gods woord meer en meer te verbrei den „Die roeer dan één ver dwaalde ziel tot het Geloof kan terugbrengen". De Pauselijke Bijbelcommissie legt allereerst de bijzondere na druk op de uitzonderlijke more le eigenschappen waarvan de Professoren moeten blijk geven. Het is nodig, dat deze specialis ten niet alleen een deugdelijke en diepgaande kennis van de Bijbelse Exegese bezitten, doen ook van de philologie, en ar cheologie, de epigraphie, de ge schiedenis en de ethnographie. Rekening houdend met 't feit, dat hij aanstaande zielzorgers opleidt, zal de Professor in de H. Schrift voor zijn leerlingen de steeds ter beschikking van pro fessoren en leerlingen staan. Het is een taak van het aller grootste belang een groter aan tal specialisten in de bijbelse problemen op te leiden. De pro fessoren moeten er al hun zor gen aan besteden om tussen hun meest begaafde leerlingen deze jongelingen uit te kiezen, die voor hen waardige medewerkers en opvolgers zullen zijn. De Bis schoppen en Oversten der Con gregaties moeten er voor waken, dat de smaak van de Schriftuur en de Bijbelse studies bij de grote dogmatische en historische priesters die het seminarie of het opwerpingen aansnijden, die het huidige ongeloof of het Protes tantisme tegen de Katholieke op vatting en interpretatie van de Bijbel inbrengen. De Professor zal zich toeleggen op het onder richt der Bijbelse talen, van het Hebreeuws en het Bijbel-Grieks, waardoor de leerling intiem de gedachten der geïnspireerde schrijvers kan kennen. De leer ling zal het gehele eritische ap paraat waarvan de wetenschap pelijke uitgaven der Bijbel zijn voorzien, moeten leren hanteren. Bij gebrek aan deze kennis van de tekstcritiek „zou de priester maar een armzalig figuur slaan bij de voorziene of niet te voor ziene ontmoetingen met de ge lovigen van de Hervormde gods dienst of met de ongelovigen". De Bijbelstudie moet meer ge ïntensiveerd worden en daarom dient een uitgebreide aandacht geschonken te worden aan alle bijkomende Bijbelwetenschap pen. De voorschriften der Pause lijke Bijbelcommissie eindigen met een reeks practische sug gesties en raadgevingen. De vooraamste ervan zijn: Alle instellingen voor Ónder wijs aan Geestelijken moeten 'n Bijbelse bibliotheek hebben. De ze zou minstens moeten bevatten theologisch college verlieten, niet verloren gaat. •Van onze correspondent) VEENDAM. Een ingesteld on derzoek heeft uitgewezen dat niet, zoals aanvankelijk werd beweerd, een lasapparaat ,doch een vat met cellulose-verdunner Woensdagmid dag is geëxplodeerd in de school- meubelfabriek „Wildervank" te Wildervank, waarbij drie slachtof fers ernstig werden gewond. De drie slachtoffers, Doddema, Lourens en Piening, werkten vlak in eikaars nabijheid. Omdat er te weinig ruimte was, had men een geïmproviseerde werkbank ge maakt, waarvoor een ijzeren vat werd genomen met daaromheen 'n ijzeren balk. Door de lasvlam is het vat waar in zich een gaatje bevond via de ijzeren balk heet geworden. Er ont wikkelden zich gassen, die door de lasvlam werden ontstoken, met de bekende noodlottige gevolgen. Dat er geen schade in de fabriek is ontstaan, komt door het feit, dat het gas door de druk van de zware balk benedenwaarts moest uitwij ken. In de toestand van de slachtof fers, die in het Ac. Ziekenhuis te Groningen zijn opgenomen, is nog geen verbetering gekomen. De toe stand, waarin Doddema verkeert is zeer ernstig, die van Lourens is n,iet ongunstig. - phoörXMMA ZATERDAG 14 OCTOBER 1950 HILVERSUM I, 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Gram. 9.30 Water standen. 9.35 Klein koor en instru mentalisten. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 Gods dienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Mededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lunchconcert. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Vocaal ensemble. 15.10 Kroniek van let teren en kunsten. 15.45 Musice rende dilettanten. 16.20 Luchtvaart causerie. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Causerie over schoolradio. 18.25 Piano en orgel. 18.48 Sportpraatje „Dit is leven", causerie en voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Gram. 19.52 Journalistiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Gram. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 „Steek eens op, heren". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 „Wat zou u doen?" 21.55 Populair con cert. 22.30 Godsdienstige causerie. Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.0024.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VA RA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 „Onder ons gezegd". 8.23 Orgelspel. 8.45 Gram. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.25 Cello en piano. 12.00 Dans- orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Hawaiianmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Uitzen ding van amateurs. 15.00 Streek- uitzending. 15.25 Kwintet. 15.45 „Van de wieg tot het graf", cau serie. 16.00 Gram. 16.30 Sport praatje. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Propagandatoespraak. 18.20 Gram. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Passe partout", causerie. 19.40 Causerie over het Oude Testament. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn. 20.10 Vara varia. 20.15 Gevarieerd pro- framma. 21.15 Weense muziek. 1.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Metropole Orkest. 22.40 „De commissaris vertelt". 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL, 324 en 484 M. 324 M.: 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerbe richten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 en 13.45 Gram. 14.00 Causerie. 14.10 en 15.00 Gram. 15.30 Orgelrecital. 16.15 Ethnische muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Ac- cordeonspel. 17.25 Gram. 17.30 Dis cussie. 18.00 Accordeonspel. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Gram. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Gevarieerde muziek. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.1524.00 „II Barbiere di Sivighlia", opera. 484 M.: 12.05 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.10 Verzoekprogramma. 14.00 Gram. 15.15 Verzoekprogramma. 16.30 Dansmuziek. 18.30 Accor deonspel, 19.00 en 19.40 Gram. 19.45 Nieuws. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.55 Nieuws. 23.00 Gram. 23.55 Nieuws. Op de modelboerderij te Heino (Overijsel) werd Donderdag een nieuwe methode voor het inkui len van veevoeder gedemon streerd. Bij het inkuilen van gras, klaver, lucerne of eventu eel ander veevoeder ging tot nu toe een groot deel van de voe dingswaarde verloren. Het oor spronkelijk aanwezige eiwit gehalte verminderde vaak tot 40 procent. Een gevolg hiervan was, dat voor wintervoeding van het vee nog steeds een belangrijke import van buitenlands kracht voeder zoals lijnkoeken, soja, se sam enzovoort noodzakelijk was. De Stichting voor de Land bouw had de demonstraties te Heino georganiseerd om boeren en landbouwvoorlichters uit het ganse land te tonen met welke machines het nieuwe inkuil-pro- cedé wordt verricht. De bedoeling is dat aan het gras enz. een bepaald percentage melasse of voederbieten wordt toegevoegd, waardoor het meng sel na inkuiling veel beter zijn voedingswaarde behoudt. Het verlies aan eiwit vermindert bij voorbeeld tot de helft. Doordat de bedrijven hierdoor veel beter dan tot dusver voor hun eigen veevoeder kunnen zorgen, zal de import van krachtvoeder minder kunnen worden. Te Heino waren thans alle 113 soorten inkuilmachines aanwe zig, welke thans in ons land op de markt zijn. Honderden be langstellenden, zelfs uit Zeeland en Limburg naar hier gekomen, stelden zich van de nieuwe me thode op de hoogte. De meren deels Duitse machines zijn te kostbaar (om en bij f5000') om door particulieren aangeschaft te worden. Bijgevolg doet de over heid alle moeite de boeren er toe te brengen „werktuigen-coö peraties" te vormen om de ma chines gezamenlijk te gebruiken. Wil men het nieuwe inkuil-pro- cedé volgen dan zal men ook machines moeten aanschaffen daar het onmogelijk is de ver menging van gras met melasse met de hand te doen geschieden. Momenteel zijn er 22 machines in Nederland in gebruik, waar van 9 in West-Overijsel. Advprtpvtip'* Wie de kwellingen van rheumatiek of van rfteumatische aandoeningen kent, weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"» Kloosterbalsem, waarvan de genees krachtige bestanddelen diep In de weef sels doordringen, voelt U, hoe een heer lijk verwarmende balsem Uw pijnen lenigt en zult U bemerken welk een wel dadige werking dit ideale wrljfmiddet be zit. Niet voor niels zegt men: Akker"» Kloosterbalsem„Geen goud zo goed". VOORLOPIG IS HIJ IEDER TE SLIM AF SNEEK. Dinsdag heeft een aap van Circus Strassburger de vrijheid gekozen. Na mislukte pogingen om het dier te vangen, belandde het tenslotte in een hoge boom. Toen staakte men de pogingen om de ontvluchte te vangen, omdat men hoopte dat hij door de honger ge dwongen wel naar beneden zou komen. De verwachting, dat de aap zo tégen de avond, wanneer de hon ger hem begon te kwellen, wel naar beneden zou komen, is echter niet bewaarheid geworden. Ook de he vige slagregens gedurende de nacht konden de aap niet bewegen uit de boom te komen. Integendeel, gistermorgen zat mijnheer nog prinsheerlijk hoog in de boom, doch zo tegen het middaguur zorgde hij voor een nieuwe, niet minder sen sationele attractie. Met een grote sprong wipte de aap uit de boom op het dak van een daar staande woning. Onmiddellijk werden door personeelsleden, bijgestaan door verschillende stadgenoten, pogingen in het werk gesteld de aap te van gen, doch hij liet zich niet zo maar grijpen. In tegendeel, dan weer verscheen hij op de ene kant van het huis, dan weer op de andere. Soms zag men hem langs de ge vels wandelen, om via een z.g. krimp weer aan de andere zijde (Oude Koemarkt) te verdwijnen. Het was een hopeloze taak. En hoe wel men vrijwel de gehele middag bezig was, had men gisteravond de aap nog niet te pakken. Niet allen die in de gemeenschap der hei lige Kerk zijn opge nomen, zijn daarom ook reeds zeker van de opname in de ge meenschap van de verheerlijkte Kerk. God heeft ons zonder onze verdienste en zonder enig toedoen van onze kant tot de Kerk geroepen. Maar Hij maakt ons niet zalig zonder ons, zon der onze medewer king. BENEDICTUS zal de Hoge Raad op 7 November in cassatie de zaak behandelen van oud-burgemeester Visser van Den Haag, die, zoals bekend, door de Haagse rechtbank werd veroor deeld wegens overtreding van het deviezenbesluit. viert Mevrouw W. van Itallie-van Embden, oud-lid van de Tweede Kamer voor de toenmalige libe rale Staatspartij, op 22 October haar tachtigste verjaardag. wordt in Amsterdam een interna tionaal Meubelindustriecongres gehouden waaraan vertegenwoor digers uit acht landen deelne men. zijn de gezanten van Thailand en Libanon in ons land aangekomen ter overhandiging van hun ge loofsbrieven. wordt in Oosterbeek een congres gehouden, waaraan 30 Nederland se en 30 West-Duitse burgemees ters deelnemen. is levenslang geëist voor de Haag se Bijzondere Strafkamer tegen de voormalige machinist der koopvaardij A. Damen, die als spion voor de Duitse „Abwehr" tal van Nederlanders heeft verra den, waarvan er drie in concen tratiekampen zijn overleden. D. schoot ook een verzetsstrijder neer. is de 28-jarige Beverwijker J. F. C. die 20 inbraken pleegde, bij zijn eerste arrestatie een politieagent zwaar mishandelde en daarna ontsnapte, tot zes jaar veroor deeld. De tien-tons Vrijheidekiok, die een tocht door de Verenigde Staten heeft gemaakt, van) de Oost- naar de Westkust, is op de „General Blatchford" ingescheept, voor de tocht naar Berlijn. In één der Berlijnse torens zal de klok in de toekomst haar stem van de vrijheid laten klinken. Bij deze goederen bevonden zich ook een paar schoenen, waarvan kon worden vastge steld dat deze te Zwartemeer tijdens de inbraak waren gedra gen. De schoenen bleken eigen dom te zijn van v. d. H.. Vervolgens ging de tocht naar Lingen voor het voorlopig verhoor van beide verdachten. Hierbij bleek, dat v. d. H. een knoop van de jas miste, welke door de politie in de winkel te Zwartemeer was gevonden. Met deze bewijzen was 't niet moei lijk de Duitse autoriteiten te overtuigen en dat de textielgoe- deren werden afgegeven. Nadat de beide personen in Duitsland hun straf hadden gehad voor 't illegaal overschrijden van de grens, zijn ze door- de politie naar Emmen overgebracht. Thans zitten ze opgesloten te Emmen en hebben inmiddels een volledige verklaring afge legd. EMMEN. Zoals bekend, is in de nacht van 19 op 20 Sept. een inbraak gepleegd in de zaak van de heer B. Kreuze te Zwartemeer. De daders zijn door de ruit van de deur gekro pen, waardoor zij toegang kre gen lot het pakhuis. Van het pakhuis konden zij in de winkel komen, waar zij een rijke buit vonden. De zware kassa werd de winkel uitgesleept naar de tuin van de heer Kreuze, vak- kundig geopend en de inhoud I staken ze in de zak. Een voor- i raad textielgoederen werd te vens vermist. Door de politie te Emmen werd toen het onderzoek met kracht ter hand genomen. Zij vonden belangrijke sporen op de plaats van de inbraak, die tenslotte leidden naar de da ders. Reeds twee dagen na de in braak kwam vast te staan, dat een der daders was J. F. V., vroeger wonende te Zwarte meer en thans vermoedelijk in Duitsland verblijf houdende. Enige dagen later kwam er 'n telefonische mededeling van de Kon. Marechaussee te Ootmar- sum dat door de Duitse politie te Neuenhaus was gearresteerd een zekere van D. De politie in Neuenhaus werd verzocht te willen nagaan of D. nog iets met de Nederlandse politie had te vereffenen. Van D. werd in verband gebracht met de inbraak te Zwartemeer, omdat hij, voor zover bekend was, wel omgang had met V. De opperwachtmeester te Oot- marsum werd verzocht een voorlopig onderzoek te willen instellen en na te gaan of van D. in het bezit was van textiel goederen die in Zwartemeer werden vermist. Uit dit onderzoek bleek dat v. D. niets had uit te staan met deze inbraak. Maar van meer belang was dat de opperwacht meester in Neuenhaus ter ore kwam dat V. in gezelschap van de H. in Duitsland bij Itterbec- ke was gearresteerd door de Duitse douane toen zij met een grote voorraad textiel de grens DuitslandNederland wilden passeren. Beide personen waren opgesloten in het huis van be waring te Lingen. Onmiddellijk begaf de politie uit Emmen zich naar Duitsland, waar in gezelschap van de op perwachtmeester en niet volle medewerking van de Duitse po litie, een verder onderzoek werd ingesteld. Allereerst werd een bezoek gebracht aan Hauptsollambt Nordharnn waar de in beslag genomen goederen zich bevon den. Vastgesteld werd dat de goederen afkomstig waren uit Zwartemeer. HOGER NIVEAU AMSTERDAM, 12 Oct. Hoe wel de activiteit ter beurze van daag vrijwel overeen kwam met die van gisteren, d.w.z. zo goed ais nihil, was de stemming bij de opening vrij vast. Aanvankelijk was men bevreesd dat het gebrek aan affaire, de winsten vrijwel geheel zou reduceren, maar gedu rende het verder verloop bleek dit niet het geval te zijn en bleven de openingsprijzen zeer goed ge handhaafd. Een reden voor deze stemming kon moeilijk worden opgegeven. De markt is zeer dun en reeds kleine aan- of verkoop orders leiden tot relatief grote verschillen. ,De mdustriemarkt was circa 1 punt hoger met aan het hoofd Kon. olie, die van 291 tot 2931/! avan ceerde. De scheepvaartmarkt was vast en sloot op het hoogste punt van de dag. De winsten waren hier iets groter en varieerden van 1 tot ruim 3 punten. Scheepvaart Unie bijvoorbeeld kwam op 163'/: tegen gisteren 160Va. Bij de cultuuraandelen herstel den Deli's zich met 4 punten van de gisteren en eergisteren geleden verliezen. Amsterdam-rubber, waarvoor gisteren 131 geboden werd, golden vandaag 133. Ook de suikermarkt was vriendelijk. Trekvogels bederven rietoogst Nu de grote vogeltrek weer mas sa's vogels op de wieken drijft verzamelen zich tienduizenden spreeuwen langs het Twente kanaal waar de vogels in de riet- zoom een schuilplaats voor de nacht vinden. Het riet bezwijkt echter onder het gewicht der grote wolken vogels, zodat het niet ge oogst kan worden. Zondag zullen dan in Oost-Duits- land de z.g. verkiezingen worden gehouden, die de schijn moeten wekken, dat het Duitse volk ach ter het IJzeren Gordijn nog iets te zeggen heeft over de wijze waar op het zal worden geregeerd en in zake de problemen, waarbij Moskou over hen en zonder hen zal beslis sen. Natuurlijk denken de Sovjet leiders er niet1 aan het volk hier ook maar enige zeggenschap te ge ven. Dat behoort nu eenmaal niet tot de z.g. volksdemocratie, wat volgens de Russische terminologie betekc-nt: een democratie waarin het volk niets te zeggen heeft De verkiezingen zullen plaats hebben voor de z.g. Volkskamer, maar reeds vóór de stembus ge opend is, hebben de heren Grote- wohl en Pieck beslist, dat deze Volkskamer niet alleen 400 leden zal tellen, maar ook, dat deze zal bestaan uit 280 vertegenwoordigers van de S.E.D. (de communistische partij), terwijl de christelijken, socialisten en liberalen te samen 120 zetels mogen bezetten. Overi gens denke men niet, dat deze 120 leden oppositie mogen voeren. Ze zouden dan onmiddellijk als volks vijandig gesignaleerd en spoedig in concentratiekamp opgesloten zijn. Trouwens, de 120 z.g. oppositie leden, die waardig zijn gekeurd op de lijsten te mogen prijken, zijn zorgvuldig geselecteerd, en alleen zij kwamen er op, die in de afge lopen jaren bewijzen hebben ge geven, dat ze, óf volkomen door de communistische bacil geïnfec teerd waren, óf een volkomen ge brek aan ruggegraat gedemon streerd hadden tegenover de com munisten. Degenen die nog gepro beerd hebben eigen beginselen hoog te houden, moesten vluchten naar de West-Duitse gebieden of zuch ten in gevangenis of concentratie kamp. Dit hele Parlement is dan ook een poppenkast. Van een serieuze behandeling van voorstellen of het uitoefenen van enige critiek op de regering is na tuurlijk geen sprake. Deze 400 dames en heren mogen alleen maar ja knikken en toejuichen wat de communistische regeerders, op wier benoeming of aftreden deze Volks kamer ook niet de minste invloed heeft, hen believen voor te zetten. Een kind begrijpt dat in deze omstandigheden deze verkiezing 'n farce is, een bespotting van alles wat nog maar zweemt naar demo cratie. Zelfs de leuzen voor de ver kiezingscampagne zijn van boven af voorgeschreven. Het gaat Zon dag alleen om de vraag, zo heeft de heer Grotewohl gezegd, „oorlog of vrede". Wie voor onze lijsten stemt, stemt voor de vrede en wie daarop „neen" stemt, verklaart zich een medestander van de Ameri kaanse oorlogsophitsers. En waar het hier dus gaat, zo ging hij voort, om een der allerbe langrijkste problemen van ons volk, willen we ook geen geheime stem ming. Men moet hier maar open lijk kleur durven bekennen en ten overstaan van het Duitse volk dan maar durven verklaren, dat men voor een oorlog is. Dat een geheim stemrecht een der voornaamste pijlers is van de democratie weet de heer Grotewohl natuurlijk ook wel. Maar als trou we vazal van Moskou mag hij dit niet zeggen. Dat men echter op die wijze straks gemakkelijk komt tot 99 pet. voorstemmers, is duidelijk. Het aardigste bij dit alles is ech ter, dat, terwijl de communisten letterlijk niets verzuimd hebben, om het Duitse volk zo stevig mo gelijk te muilbanden, de tegenstan ders hen toch een lelijke poets hebben gebakken; op vernuftige wijze zijn ze er in geslaagd, een vóórstemming uit te lokken, die een duidelijk beeld geeft van de inzichten van de Duitsers, die het voorrecht genieten onder het com munistisch regiem te „mogen" le ven. Alle Oost-Duitsers hebben nog een levensmiddelenkaart en daar aan bevond zich een bon, die reeds een maand geleden waardeloos was gemaakt. Toen heeft de burgemees ter van Berlijn, prof. Reuter, tot zijn landgenoten achter het IJze ren Gordijn gezegd: „Als gij de monstreren wil, dat ge tegen het communistische regiem zijt, stuurt dan die bon van uw kaart naar het gemeentebestuur van West- Berlijn. Wij zullen die punten als evenveel stemmen beschouwen, te gen de S.E.D. uitgebracht." De communisten waren radeloos. Eerst hebben ze ieder die deze bon miste, gedreigd met zware straffen. Toen ze merkten, dat dit niet door te voeren was, hebben ze alsnog die bon zeer waardevol gemaakt, door er textiel op beschikbaar te stellen, waar de Oost-Duitsers drin gend om verlegen zitten. Maar ondanks dit alles waren gistermiddag reeds meer dan 750.000 bonnen, d.i. meer dan de helft van de kiezers van Oost-Berlijn, in West-Duitsland binnengekomen. Die bon kan alleen gepost worden in een der brievenbussen in West- Berlijn, want in een brievenbus in Oost-Berlijn worden ze er on middellijk uitgehaald. En ook op andere plaatsen in de Oost-zóne kan men deze brieven niet posten. Het feit, dat meer dan de helft der kiezers in Oost-Berlijn op deze moeilijke wijze en ten koste van een groot offer aan textiel, heeft gestemd tegen de communisten, be wijst wel afdoende, hoe het Duitse volk achter het IJzeren Gordijn over de communistische zegenin gen denkt. En nu staan we nog 2 dagen van de verkiezingen af, zodat het aantal bonnen nog wel groter zal worden. Men is er gisteren reeds toe overgegaan alle brievenbussen in West-Berlijn onder bewaking te stellen, omdat de communisten van plan waren ze in brand te steken. De geheime stemming is ondanks de communisten dus wel schitterend geslaagd en toont aan heel de we reld duidelijk, welk een misleidende comedie deze communistische ver kiezingen zijn. MARKT BARNEVELD Pluimveehandel. In de afgelo pen week was de aanvoer van oude kippen wederom zeer groot. Het is in deze omstandigheden een geluk, dat er een hoeveelheid uit gevoerd kan worden naar Enge land, want het binnenland kan de enorme aanvoer alleen niet aan. Er was een flinke aanvoer wild, waarvan de prijzen niet tegen vie len. In jonge hennen was weinig handel, wat mede verband houdt met de slechte kwaliteit dezer die ren. De goede soorten brachten een redelijke prijs op. Prijzen: oude kippen 1.253.75 (per kg 1.301.50), jonge hanen 1.50—3.00 (per kg 1.50—1.90), tam me konijnen 1.504.00, hazen 3.00 5.25, fazanten 3.004.00, patrij zen 1.002.50, wilde konijnen 1.50 1.80, wilde eenden 1.001.25. Eiermarkt: Heden zeer trage handel. Totale aanvoer ca. 500.000 stuks. Grote eieren van een ge middeld gewicht van 6264 gram 18.0019.00 per 100 stuks, kleine eieren v. 4055 gr. 11.0014.00. HUNTER de Export-Virgini» van blijvend goede kwaliteit. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn beforgd staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië s.s. „Teiresias" (19 Oct.); Nieuw Guinea m.s. „Modjokerto" (31 Oct): Ned. Antillen s.s. „Breda" (24 Oct.): Suriname m.s. „He cuba" (25 Oct.). FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 37. Doe je dat niet dan vergroot je de moeilijkheden in jezelf of er komen onaange naamheden buiten je „Ssst", zei Marie „ik hoor wat op het pad. Ze keek naar buiten. Maar reeds werd er op de deur geklopt, en stond van Buchem meteen op de drempel van de voorkamer. „Goede avond", kwam hij met vrolijke toon binnen „Moeder de Reuver doet vertelsels!" Ze moesten alle drie lachen. Nu eerst ontdektenzij zelf dat de manier waarop zij zo dicht bijeen hadden gezeten er op kon duiden dat ze samen gezellig hadden zitten keuvelen. „En jullie niet naar de ker mis?" had van Buchem ge vraagd. De meisjes hadden nee geknikt, zonder zich nader te verklaren. „Nü, dat had ik vast verwacht Ik meende zelfs mijn radiotoe stel mee te brengen, dat ik al zo dikwijls beloofd heb. om er jul lie ouders een plezier mee te doen. Ja, waar is de Reuver?" Moeder vertelde dat hij reeds 's morgens van huis was gegaan. „Maar dat spijt me nu werke lijk" had van Buchem gezegd „ik zou het zelfs met opzet voor de Reuver gedaan hebben. Hij is zo heel erg gekant tegen al wat nieuw is en ik wilde hem juist vanavond eens laten zien hoe verkeerd dat soms is. Hoe een groot genot en plezier het ie mand geven kan in sommige dingen met z'n tijd mee te gaan. Vooral op het gebied van elec- triciteit". „Maar er is toch nog geen stroom mijnheer?" vroeg vrouw de Reuver. „Nee dat duurt nog enkele maanden! Maar ik heb 'n accu en daarop werkt dat kleine toe stel zeer gemakkelijk". „Hé, m'nheer, gaat U het n's halen?" drong Marie aan. „Zou ik het doen, moeder?" vroeg van Buchem „maar dan moet een van de twee mij even helpen dragen". ,,'t Is mij goed", had vrouw de Reuver gezegd „ik wil dat dan eens horen". Gon was met van Buchem mee gegaan om de accu te dragen. Van Buchem zelf droeg het kleine toestel en. had een rolle tje draad bij zich. Onder gespannen aandacht van moeder de Reuver en de doch ters had van Buchem het kleine radiotoestel op het kastje ge plaatst voor de beeldjes onder de stolpen. Hij had koperdraadjes vastge maakt en achter in het toestel enkele pinnetjes gestoken. En daar ging het wonder gebeuren Van Buchem draaide aan een knop en inwendig was het toe stel nu ineens verlicht. Daarop had hij een ander knopje iets uitgetrokken en gedraaid. En daar klonken onverstaanbare stemmen en muziekgeluiden ver ward dooreen. Maar toen van Buchem ophield met draaien klonk daar zuiver en helder mu ziek door de kamer! Moeder de Reuver lachte ver genoegd: „Wat is dat mooi m'n heer en zo handig. Wat zijn de mensen toch knap tegenwoor dig". Gon keek dom verwonderd en Marie keek verlegen lachend naar van Buchem. „Wat vind ik aat mooi", had zij gezegd. „Ik weet niet, maar het is precies of je ineens in een andere wereld bent". Van Buchem was voldaan, dat hij op zo'n eenvoudige manier die mensen zo ruim kon vol doen. Moeder de Reuver stuurde Gon naar Wanre om wat koeken en oliebollen. Zij zou het die laatste kermisavond dan thuis maar wat gezelliger maken. Ma rie zat zo echt met gespannen aandacht naar het wondertoestel te turen, haar voorhoofd zat ge spannen en er flikkerden licht puntjes in haar nu grote grijze ogen. Dat ja! daar had zij altijd zo erg naar verlangd dat te be zitten en het al die jaren moe ten missen: gezellige huiselijk heid! Leven! Dat heette leven! In stilte was zij van Buchem dankbaar voor deze avond, die hij haar, zo schijnbaar heel ge woon, nu gaf. Ze moest afwisse lend kijken van van Buchem naar het radiotoestel, waaruit dat ondergeluid kwam. dat de sfeer in de kamer zo ineens ver anderde en daar iets warms en genoegelijks bracht. Nu werd er gesproken. Van Buchem draaide aan de knop tot er weer muziek weerklonk. Ma rie volgde elke beweging van zijn handen. Gon bleef lang weg en kwam eindelijk achterom binnen. „Moeder, ik heb de bus afge wacht, maar vader is niet mee gekomen". „Oh, dan komt hij met de laat ste bus van elf uur" zei vrouw de Reuver. Ze schonk nieuwe koffie op, terwjjl van Buchem even naar de directiekeet was gegaan om te zien wat hij kon meebrengen om de feestelijke stemming wat te verhogen. „Moeder...." begon Gon aar zelend. „Ja". „Ik heb Riek nog gezien". „Nu en wat zou dat? Ze was zeker niet alleen?" „Nee, natuurlijk met Piet!.... Maar Kees was er ook bij". „Nou ja", zei moeder. Even later begon Gon weer over hetzelfde en zij vertelde, dat ze met opzet de bus had af gewacht om te zien of vader was meegekomen. Riek en de jongens hadden haar gevrangd of zij niet een paar uur de kermis mee mocht gaan sluiten. Wordt vervolgd DAMES CAMIS< m. schouderbai rose fantasie v Bijpassende direci DAMES CAMIS< m. ronde hals, i interlock, vanaf - In Bijpassende direci vanaf HERENSINGLET prima interlock B|jp. sportbroeke vanaf Bijp. lange panta vanaf In alle maten LANGE HEREN PANTALONS, jaeger-tricot, in maten, vanaf FLANELLEN HEI HEMDEN met dubbele t Heerlijk warm alle maten, van; GORDIJNSTOFFEN Een unieke keur-co Handweefstof, 1! Velours, 125 cm enkel, vanaf dubbel Cretonnes, 80 cr 120 cm. breed KARPETTEN Wollen Holtap 12/4 en 14/4, Wilton, 12/4 var 14/4, vanaf Smyrna-karpette en nu nog t TAFELKLEDEN Wollen handweei Wollen kelim, v; Wol-moquette, v Onze étalages bovenstaande K\ DIEPZWARTI Feilloos mooie PERLON Nog beter dan 1 't Toppunt van zaamheid. Weer; elastisch. Een w van élegance. Thans NYLONKOUSEN Fraaie herfsttinte 5.50, 5.95, SPORTKOUSEN. Nylonvoet, ijzerst 2.34, 2.10, Pracht flanel DA PYAMA'S en NA HEMDEN 14.90, 11.75, Spreekwoordelijk:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4