Voor alles moet de achterstand bij landmacht worden ingehaald Paul Hoffman vol lof Amerika ook terughoudend over Franse vloot-plannen Twee kinderen te Den Haag door gas gestikt Zuid-Koreanen zijn Pjongjo tot op 50 km. genaderd EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN NHO Een nieuwe minister een nieuw geluid Vliegtuigongeluk eist twee doden Minister s'Jacob verklaart: Soldaten van beste kwaliteit welke in Europa denkbaar is Minister s'Jacob: geboren regent Breek de handelsbelemmeringen af" Over gebruik dat Nederland van Marshall-hulp maakte Nadruk moestvallenop landstrijdkrachten TWEE DODEN bij ongeluk in N.O.P. Scheepsberichten Jan Oudegeest overleden Bijna allemaal „ja" in Oost-Duitsland Missiebisschoppen voor de microfoon Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 <per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief fier editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; «in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. ("familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per mm. ®ij contract belangrijke korting. Directeur: IE. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Dagblad M Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) het ren A S H VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 17 October 1950 46e Jaargang No. 11994 Kantoren; HOORN. Draafsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Gisterenmiddag omstreeks half vijf is een Piper Cub van de Goois-Stiehtse Aeroclub bij de landing op het vliegveld Volkel met een der vleugels met de lan dingsbaan in aanraking gekomen, ■waardoor het toestel omsloeg en in brand vloog. De beide inzitten den, de le lt. van de Kon. land macht K. Rithagen en de heer P. Wingers uit 's-Hertogenbosch kwamen om het leven. Luitenant Rithagen, die in Indonesië zijn sportbrevet had gehaald, had het toestel voor een dag van de club gehuurd. PRINSESJES KRIJGEN NIEUWE LERARES Jonkvrouwe C. J. L. M. Sic- kinghe, die enige tijd geleden aan de Leidse Universiteit haar doctoraal Frans haalde, is door H.M. de Koningin aangezocht zich gedurende enige tijd te wil len belasten met het geven van leiding bij het maken van huis werk in het algemeen en dat van het Frans in het bijzonder aan de twee oudste prinsesjes. De Sultan van Marokko, die enige dagen geleden voor een bezoek in Parijs is gearriveerd, heeft ook een bezoek gebracht aan de Moskee van de Franse hoofdstad. De nieuwe minister van Oorlog en Marine, mr. H, L. s'Jacob, wiens benoeming gisteren offieieel bekend werd gemaakt en wiens beëdiging eveneens Maandag plaats vond, heeft een ver slaggever van het A.N.P. een en ander verteld over xijn inzich ten met betrekking tot zijn nieuwe taak. Van zijn aanstaande benoeming vernam hij, toen hij juist met vacantie naar de Betuwe was vertrokken. De problemen waarom het gaat zijn hem o.m. van nabij bekend, omdat hij van 1 Januari tot 1 Octo ber j.l. naast zijn eigen ambt ook dr. Hirschfeld verving als Regeringscommissaris voor het Atlantisch Pact, welk commis sariaat het overleg met Amerika coördineert over de militaire hulp in het kader van dat Pact. Het grote vraagstuk voor de defensie van alle landen noemde de minister dat van het materieel dat astronomisch kostbaar is ge worden en een ondraaglijke last, indien men alles tot in de perfec tie wil organiseren. De meest mo derne tank kost meer dan alle ge weren van een gehele divisie. De door de oorlog zwaargetroffen westelijke landen kunnen deze bedragen onmogelijk opbrengen zonder Amerikaanse hulp. Ver splintering zal daarbij zoveel mo gelijk moeten worden voorko men, terwijl ons land zich ook zelf op industrieel gebied zal moeten aanpassen. Voor Nederland is bovendien het marine-probleem actueel. Zonder de marine te willen in krimpen, is het toch ondenkbaar dat men haar in hetzelfde tem po als dat voor land- en lucht macht nodig is zal kunnen ver beteren. De minister zag het zo, dat luchtmacht en marine, die tus sen 1945 en 1949 reeds aan een nieuwe opbouw in Nederland hebben kunnen werken, een slag vóór zijn bij de landmacht, waar met alle kracht gewerkt zal moe ten worden aan het inhalen van een achterstand, zowel wat de materieelvoorziening als de om scholing betreft. Die achterstand is ontstaan door de politie-taak in Indonesië, waarbij in kleine verbanden ver spreid moest worden geopereerd. Wij hebben nu een groot con tingent getrainde gevechts-solda- ten, individueel van de beste kwaliteit welke in Europa denk baar is. maar nog niet geoefend DIRECTEUR ALGEMEEN HANDELSBLAD OVERLEDEN Gisteren is in de vooravond, na een zeer korte ongesteldheid over leden de heer A- J- Boskamp, direc teur van het Algemeen Handels blad. De heer Boskamp is in de loop van de ochtend tijdens zijn werkzaamheden ziek geworden en in de vooravond in zijn werkkamer ten kantore van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam over leden. De heer Boskamp, die 53 jaar oud werd, begon zijn journalis tieke loopbaan bij de Maasbode, zette haar voort bij de Telegraaf en kwam in 1928 als redacteur in algemene dienst bij het Han delsblad, waarna hij, via het secretariaat van de redactie en het algemeen secretariaat, in 1939 tot onder-directeur werd be noemd. Na de bezettingsjaren, waarvan hij een gedeelte in gijze laarsschap doorbracht, werd hij in 1945 directeur. Hij was o.m. voorzitter van het Curatorium van het Instituut voor Perswe tenschap aan de Gemeente-uni versiteit van Amsterdam. De be grafenis zal Vrijdag te Wester- veld geschieden. in grote verbanden, hetgeen zich, aldus de nieuwe minister, vooral wreekt bij het hogere kader dat nog geschoold moet worden in het optreden in divisieverband. Ook materieel is er achterstand daar de kwaliteit van de bewa pening in Indonesië, waar men geen modern bewapende tegen stander tegenover zich had, min der belangrijk was dan thans in het Westen. Inzake het eventueel samen smelten van de militaire depar tementen kwam het de minister voorshands voor, dat men met het in elkaar passen van de verschil lende diensten als b.v. de genees kundige dienst, de sociale zorg etc. van onderaf zou moeten be ginnen om gaandeweg een sa mensmelting te verwezenlijken MINISTER LIEFTINCK OVER AMBTGENOOT Op de persoonlijke kwaliteiten van minister s'Jacob viel gisteren volop het licht, toen hij afscheid nam als secretaris-generaal van Financiën, in welke functie hij vermoedelijk door mr. H. A. M. van der Dries zal worden opge volgd. Minister Lietfinck, die zelf niet tegenwoordig kon zijn we gens een bijeenkomst van de ministerraad, maar wiens echtge note aanwezig was, had een per soonlijke boodschap gezonden, waarin er aan herinnerd werd dat mr. s'Jacob als geboren regent bij uitstek geschikt was om het grote departement de noodzakelijke krachtige leiding te geven. Zijn hartelijke en joviale persoonlijk heid werd geroemd, die als bin dend en voortstuwend element ten departemente teamgeest had gekweekt. In de toespraak van mr. v. d. Dries werd gewezen op de „voor departementale gewoon ten revolutionnaire opvatting" die mr. s'Jacob had getoond met be trekking tot de ongenaakbaarheid van zijn functie. Tegenover hem was geen sprake van de beklem ming, waarmede menig ambtenaar vroeger het werkvertrek van de secretaris-generaal placht binnen te gaan. HET LANGZAAMST In de Rue Lepic te Parijs zijn Zondag traagheidswed strijden voor motorvoertui gen gehouden. De winnaar legde het 660 meter lange parcours af in 10 uur, 40 minuten en 51 seconden, een gemiddelde snelheid van 61 meter per uur. Nummer twee „haalde' een gemiddelde van 70 m. zonder de dagelijkse gang van zaken tijdelijk al te zeer te ont wrichten. Men kan moeilijk van de mili taire departementen verlangen, dat zij in de huidige faze van uiterste krachtsinspanning voor wederopbouw van de weermacht in versneld tempo tevens te grote administratieve experimenten gaan beginnen. Naar zijn politieke richting ge^ vraagd, zeide de minister, dat hij bij geen politieke partij is aangè- sloten, doch de Chr. Hist, begin selen is toegedaan. (Van een onzer verslaggevers) Onder het floodlight van een vijfdubbele rij schijnwerpers heeft Paul Hoffman, oud-administrateur van de E.C.A., de organisatie die sinds 1948 de Marshall-hulp aan Europa regelt, gisteren in Den Haag tot de pers gesproken en daarbij zeldzame lof aan Nederland toebedeeld. Als wij niet een Amerikaan voor ons hadden gezien en diens traditionele nuchterheid en eenvoud niet zo duidelijk tot ons hadden gesproken, zouden wij het bijna niet geloofd hebben. Maar Hoffman heeft het met even veel woorden gezegd, dat Nederland, onder de Europese landen die van de Marshall-hulp een goed gebruik maken, een van de eerste plaatsen inneemt. Nogmaals, de Amerikanen zijn van hoog tot laag te reëel en te nuchter om er doekjes om te winden, dus Nederland mag zich wel verheugen in een zo hoge lof als ons gisterenavond werd toegezwaaid. Het werd in menig opzicht een voorbeeld genoemd voor alle landen van West- Europa. Met name minister Stik ker kreeg menige pluim op zijn hoed. Hij heeft, zoals de heer Hoffman zeide, op het stuk van het wegwerken van de belem meringen die de handel tussen de verschillende Europese lan den nog aan banden leggen, een heel bijzondere taak op zich ge nomen. De Amerikanen blijven dit nog altijd als een onmisbare voorwaarde zien, wil een werke lijk herstel in Europa, zoals zij zich dat denken, tot stand ko men. Ook wat betreft de voorlich ting in eigen land heeft Neder land een voorbeeld gegeven. De manier waarop hier de grote doeleinden en de noodzakelijke voorwaarden voor het slagen van het Marshall-plan aan ons volk zijn voorgehouden, heeft men in Amerika zo weten te waarderen, dat men in de States het systeem van onze voorlich ting zelfs heeft overgenomen. WASHINGTON (Reuter). Maandagavond hebben de Ver enigde Staten in principe de plan nen van de Franse regering om haar strijdkrachten in Europa tegen het einde van 1951 op 10 divisies te brengen goedgekeurd. De V.S. hebben de afgevaar digden van de Franse regering, die thans te Washington vertoe ven, de verzekering gegeven, dat de Amerikanen financiële steun zullen verlenen om tegemoet te komen aan de kosten van deze strijdkrachten. De Amerikaanse delegatie heeft voorgesteld, dat Frankrijk zich, in de loop van 1951, vooral toe legt op de oefening van zijn nieu we divisies en de taak om haar uitrusting compleet te maken tot het jaar daarna uitstelt. De Amerikanen zijn namelijk van oordeel, dat als de herbewa pening in 1952 in volle gang is, het niet moeilijk zal zijn de mo dernste uitrusting te leveren, op voorwaarde dat Frankrijk en de overige landen van het Atlan tisch Pact de nodige manschap pen voor het gebruik van deze uitrusting zullen hebben geoefend. Aan Frankrijk werd voorgesteld, de uitvoering van de huidige productieplannen van uiterst ge mechaniseerde anti-tankvoertui gen en anti-tankwapens op te schorten tot dat dit materieel vol ledig zal zijn beproefd. De Amerikaanse afvaardiging heeft zich terughoudend betoond ten opzichte van het Franse plan om belangrijke credieten te ge bruiken voor het bouwen van vier vliegdekschepen. Het Amerikaan se standpunt is, dat in het kader van een evenwichtige gezamen lijke strijdmacht de vliegdeksche pen door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zouden kunnen worden geleverd, en Frankrijk zich zou toeleggen op de land strijdkrachten en kleine vloot- eenheden. Dit is Sadie Isaacs uit Manchester. Sadie is één der dames, die naar Londen is gekomen om met een aantal andere vrou welijke biljart-enthousiasten uit alle delen van Engeland de strijd op het groene laken aan te binden om de titel amateur biljart-kampioene. .nei gevolg is aai er menige film over ons land in Amerika draait. Op de vraag wat er zal ge beuren wanneer in 1952 de Marshall-hulp afloopt, ant woordde Hotfman, dat de Ver enigde Staten vol vertrouwen, zijn, dat de landen van Europa tegen die tijd door onderlinge samenwerking inderdaad hun herstel zullen hebben bereikt en zichzelf zullen kunnen helpen. Overigens is de Marshall-hulp gedaent als een herstelprogram en kan geen enkel land in onze dagen nog als een eiland be schouwd worden. Nooit zal de consequentie eindigen, dat de landen er zijn om elkaar te hel pen. Zij kunnen door het vrij maken van hun handel nog on noemelijk veel doen om tot veel betere toestanden te komen. Wanneer aan de voorwaarde wordt voldaan die de Amerika nen Europa al zo vaak hebben gesteld, namelijk dat men door samenwerking sterker wordt, kunnen ook de defensielasten gedragen worden. „Maar u gelooft toch niet, dat ons levensniveau onveranderd zal blijven, wanneer wjj zoveel productie voor defensiedoelein den er nog bij moeten leveren-, was de wedervraag. „Dat geloof ik wel," antwoordde de vroegere t.C.A.-leider en hij zette met cijfers uiteen welke mogelijk heden Amerika reeds in deze eeuw heeft ontplooid. De diepe oorzaak van de enor me vooruitgang der Verenigde Staten zag hij in het feit, dat dit land één markt vormt. Dat heeft de koopkracht ontzaglijk doen toenemen, doordat men veel efficiënter werkt en minder kracht verspilt aan overbodige dingen. „Breek de handelsbe lemmeringen, de grenzen en de talloze andere remmen af en ge zult het klaar spelen om uw welvaartsniveau op te voeren en tegelijkertijd nog voor de defen sie te produceren," zo zei 'hij. In Amerika is in de afgelopen drie jaar dertig milliard voor bewapeningsdoeleinden uitgege ven. Dit program zal tot hon derd twintig milliard worden opgevoerd. Daarmede laden de Amerikanen een belasting op zich die zwaarder is dan die welke zij onder de afgelopen oorlog te dragen hadden. Maar het is de enige manier om de veiligheid te verzekeren, aldus Hoffman, die niet geloofde dat Rusland een nieuwe grote oorlog nastreeft. HEISTELLING INGESTORT Gisterenmiddag om ongeveer half één is bij de bouw van een nieuwe boerderij te Ramspol in de Noord-Oost-polder een hei stelling in elkaar gezakt, die vermoedelijk niet goed was ge plaatst. Hierbij zijn twee personen om het leven gekomen, n.l. de bouwkundig opzichter .G. J. Goorhuis, wonende te Marknes se, die gehuwd was en vader van twee kinderen, en de arbei der H. de Vries uit Lemmer. Beiden waren werkzaam bij de fa. Hielkema. Atlantis (rep), Djakarta-Am sterdam, 15 October 780 mijl Z.O. Dondrahead. Chitral (rep.), Djakarta-Am sterdam, passeerde 14 Oct. Lissabon. Castel Bianro (rep.), Djakar ta-Amsterdam, 14 October 250 mijl W. Mentawei eil. Napoli (rep.), Djakarta-Mar seille, 14 October 100 mijl N. Alexandrië. New Australia (rep.), Dja karta-Rotterdam, 14 Oct. van Aden. Skaugum (rep.), Djakarta- Rotterdam, passeerde 15 October Guardafui. Willem Buys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 15 Oct. Point Degalle. Grote Beer, Djakarta-Am sterdam, passeerde 15 Oct. Guardafui. VOORMAN UIT SOCIALISTI SCHE VAKBEWEGING Gisterochtend is te Oegstgeest overleden de heer Jan Oudegeest, oud-voorzitter van de S.D.A.P. in Nederland en een van de pioniers der Nederlandse vakbeweging. De heer Oudegeest was 80 jaar. Hij werd op 5 Augustus 1870 te Utrecht geboren, ging tot zijn 12e jaar naar school en was ver volgens tot 1903 in verschillende rangen werkzaam bij de admini stratie van de Ned. Spoorwegen. De spoorwegstaking van 1903 werd grotendeels door hem ge organiseerd. Hij nam een actief aandeel bij de oprichting van het N.V.V., waarvan hij secretaris en in 1908, als opvolger van dr. Henry Polak, voorzitter werd. In 1918 kwam hij tot 1922 in de Tweede Kamer, in 1919 werd hij secretaris-generaal van het Int. S erbond van Vakverenigingen en van 1927 tot 1934 leidde hij de S.D.A.P. Van 1929 tot 1936 was hij lid van de Eerste Kamer, ter wijl hij ook lid is geweest van de gemeenteraad van Utrecht en Amsterdam, waarna hij zich uit het politieke leven terugtrok. Zijn stoffelijk overschot zal Donder dagmiddag op Rhijnhof bij Oegst geest worden begraven. Volgens de telling tot gister ochtend acht uur waren, naar de madedeling van het Oost-Duitse ministerie van binnenlandse za ken bij de verkiezingen van Zon dag 12.088.745 „ja" en 35.544 „neen" stemmen uitgebracht. 98.4 pet. van de kiesgerechtigden had aan de stemming deelgenomen. Conclusie van het Oost-Berlijnse blad „Vorwarts": De overwinning van de democratie bewijst, dat het Duitse volk rijp is voor de hogere vorm van démocratie, de enige ware". MGR. SOEGIJAPRANATA, MGR. BRONSVELD EN MGR. DE LANGE In verband met Missie-Zondag, 22 October a.s., zullen twee mis siebisschoppen en een apostolisch prefect, die de drie werelddelen Azië, Afrika en Amerika verte genwoordigen, Zaterdag 21 Oct. a.s. om kwart over zeven een radiogesprek houden met de na tionale directeur der Pauselijke Missiegenootschappen, Mgr. H. J. J. van Hussen. Het zijn Mgr. A. Soegïjapranata, apostolisch vicaris van Semarang, Mgr. C. Bronsveld, apostolisch vicaris van Tabora (Afrika) en Mgr. J. de Lange, apostolisch prefect van Teffé in het Ama zonegebied van Zuid-Amerika. Zij zullen spreken over de sociale noden in hun gebied en de inspanning om zichzelf te hel pen, doch met alle dankbaarheid voor wat Nederland reeds deed, toch nog weer een beroep doen op onze edelmoedigheid, omdat nu in deze tijden juist alles voor de Missie te winnen of te ver liezen is. LOONGRENS OP f 4680.— Bij de Tweede Kamer is in gediend een wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet, Ongevallenwet, Land- en Tuin- bouwongevallenwet, Zee-onge vallenwet, Ziektewet en kinder bijslagwet, waarbij de voor deze wetten geldende loongrenzen worden gebracht op 4680. welke grens ook zal gelden voor de toepassing van het Zieken- fondsenbesluit. Hier ziet U het kleinste tank station ter wereld, bestemd voor voetgangers, die opeens bemerken dat hun aansteker weer eens leeg is. Zij hebben maar een muntstukje in het apparaat te gooien, en drie cm3 benzine stroomt hun aan steker binnen. Voorlopig zal dit gemak echter alleen de Zwitsers dienen. De troepen der Ver. Naties heb ben thans alle wegen die naar de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang leiden in handen. Amerikaanse troepen bezetten Sohoeng, ongeveer 70 km ten Zuid-Oosten van de hoofdstad; Zuid-Koreaanse troepen waren haar tot op een afstand van bijna 50 km genaderd. Zij rukken met lichte wapens op en stuitten slechts op lichte tegenstand. De beslissende slag om de hoofd stad wordt thans „binnen enkele dagen" verwacht. De opmars naar het Noorden geschiedt langs de hoofdwegen, die omzoomd zijn door met struikgewas begroeide heuvels, die zich uitstekend lenen voor guerilla. Tot dusverre heb ben de gedesorganiseerde Noord- Koreaanse legers, die de Ameri- Gisterennacht zijn in de Van Limburg Stirumstraat te Den Haag twee kleine kinderen, de twee en een half-jarige J. B. M. van R. en de één-jarige D. J. M. van R., door gasverstikking om het leven gekomen. De kinderen sliepen in een kamertje, waar een gaskacheltje was geplaatst. Bij het uitdoen van deze kachel had hun vader de gewoonte om wel de kraan van de kachel, maar niet die van de gasleiding aan de muur dicht te draaien. Daar de slang, die van de gaskachel naar de kraan in de muur liep, een scheurtje had. heeft zich door de gasdruk gisterennacht zoveel gas in de kamer opgehoopt, dat dit de dood van de kinderen ten gevolge heeft gehad, 's Avonds is de vader nog naar zijn kinde ren komen kijken en bevond al les in orde. Toen hij Maandag morgen zijn slaapkamer verliet, bespeurde hij een sterke gas- lucht, die uit de kamer van zijn kinderen kwam. Toen hij bin nentrad zag hij tot zijn grote ontsteltenis, dat de kleinen overleden waren. Het gezin had nog een kindje van veertien dagen, dat aan deze gasverstikking ontkomen is, doordat het bij de ouders sliep. kaanse opmars boven de 38ste breedtegraad bemoeilijkten, er weinig gebruik van gemaakt. Een Zuid-Koreaanse patrouille rukt snel op naar een tunnel, 30 km ten noorden van Jonghoeng, waarin de Noord-Koreanen 8Ó0 Amerikaanse krijgsgevangenen hebben opgesloten. Enkele Ame rikanen, die zijn ontsnapt, ver klaarden, dat zij met hun mede krijsgevangenen te voet en bijna naakt door de noordelijken op hun terugtocht van Seoel waren meegevoerd. Zij hadden geen voedsel gekregen; achterblijvers werden neergeschoten. Uit Won san oprukkende Zuid-Koreaanse troepen vonden in een dal 500 zwaar-verminkte lijken van Zuid- Koreaanse soldaten, die bij de terugtocht met bommen en ka nonvuur waren afgemaakt. In Moentsjon zouden voorts 420 Zuid-Koreanen, die met de han den op de rug gebonden een schuilkelder moesten binnengaan, door electrische stroom ter dood zijn gebracht. MR. FOCKEMA ANDREAE NAAR V.S. VERTROKKEN De Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Foekema Andreae, is gisteravond, uitgeleide gedaan door de nieuwe minister van Oor log en Marine, mr. H. L. s'Jacob, van Schiphol naar Washington ver trokken, waar hij zal deelnemen aan de voorbesprekingen voor de bijeenkomst der ministers van De fensie van de landen van het Atlan tisch Pact. Muzikale burgemeester De burgemeester van Utrecht, jhr. C. J. A. de Ranitz, zal op 10 December in Aarhus (Denemar ken) als pianist met het stede lijk orkest optreden op een lief dadigheidsconcert voor Kerst mis. Op 25 October treedt hij in Utrecht met het U.S.O. op in het Tweede Pianoconcert van I Rachmaninoff.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1