„Oud-Alkmaar" wil veemarkt verplaatsen in de Langestraat stortte een markies neer DEMPEN? DAT NOOIT! Twee nota's over Bello Dank van de Mayor van Bath Een meisje werd getroffen Godfried Bomans spreekt te Bergen Propagasida-avond Alkmaarse Invaliden Overweegt Attlee kabinetswijzigingen? Ontmoeting tussen twee broers °AGINA 2 WOENSDAG 18 OCTOBER 1950 ALKMAAR. In de eerste bijeenkomst van dit seixoen van de ver. „Oud Alkmaar" kwam gisteravond het marktvraagstuk ter sprake, n.a.v. het door de commissie ad hoe uitgebrachte rapport, waarin het alternatief dempen of breken gesteld werd en waarin de meerderheid van de commissie adviseerde tot het doen afbreken van het kaaspakhuis tussen Waagplein en Peperstraat. De heer Th. Ringers, voorzitter, hield een inleiding over het vraagstuk en aan het eind van de vergadering werd besloten, dat de vereniging zich tot het gemeentebestuur zal richten met het verzoek een onderzoek te doen instellen naar de kosten van een verplaatsing van de veemarkt naar de rand van de stad. Nadat de voorzitter wijlen de heer Vos, oud-bestuurslid had herdacht en de nieuwbenoemde bestuursleden, mevr. De Lange- Van Foreest en Ir. H. Knol ge ïnstalleerd had, ging hij de voor geschiedenis van het markt vraagstuk na, dat ontstond, om dat de toegangswegen te nauw werden geoordeeld. Dempen, aldus spr., zal Alk maar nooit dulden; het zou een groot bedrag kosten, nog meer zelfs dan het afbreken van het pakhuis. Toch achtte spr. de mo gelijkheid van een raadsbesluit tot 'demping niet uitgesloten. Spr. betoogde, dat Alkmaar zal uitgroeien tot een stad van 70.000 inwoners; dan zal de markt te klein zijn. Hij wees op Deventer, waar reeds lang gele den de markt verplaatst werd, doch nu reeds weer in het cen trum ligt. Hij wees ook op an dere plaatsen, om tenslotte aan het succes van de verplaatsing van de markt te Den Bosch te herinneren. Daar nam de aan voer toe en Den Bosch werd na Rotterdam de eerste veemarkt in den lande. Hij citeerde brieven van arch J. J. Kok van ru m. ïngwev- spraken tegen dempen of bre ken, doch zich verklaarden vóór verplaatsing. Hij stelde voor aan de ge meente te verzoeken een onder zoek te doen instellen naar de kosten van verplaatsing van de veemarkt naar de Jan van Sco- relkade, dicht-gelegen bij slacht huis en spoorlijn. Dat dit terrein tot de gemeente Bergen behoort, vond spr. geen bezwaar; één praatje met de betrokken minis ter en 't was voor mekaar, aidus meende spr. Op voorstel van Mr. Berkhou wer werd echter het verzoek in meer algemene vorm gesteld, zo dat niet per sé het terrein Jan van Scorelkade op het oog wordt gehouden; de heer Berkhouwer wees op het terrein, waarop de tentoonstelling „Van de Wadden tot het Y" onzaliger gedach tenis werd gehouden; mis schien kon de gemeente, die dit terrein destijds aan het Rijk ver kocht, dit weer terugkopen, al dus spr. Discussie De heer C. W. Keysper be toogde, dat men een markt niet kan verplaatsen en wees op het belang van de middenstand, dar niet met verplaatsing gediend wordt; hij vreesde groot nadeel voor de middenstand van ver plaatsing. Dit zou tevens van het Waagplein 'n „Oud Alk maar" maken. De heer Van Drunen wilde de Pieterstraat als éénrichtings- toevoerweg gebruiken; er be hoefde daarvoor maar één Me ter afgenomen te worden van het gebouw Handelskade, hoek Pieterstraat (Zd-zijde). (Een nogal bedenkelijke operatie, red. NHD). Ook zag hij een op lossing in het verbreden van R.K. Handbal A.O.C. 1—ZEEVOGELS 1 ALKMAAR. - De belangstelling voor deze match was groot. Geen wonder! Beide ploegen stonden ste vig aan de kop AOG 3 3 0 0 6 13—3 Zeevogels 3 3 0 0 6 145 Alkmaar speelde met een invaller. Jammer, dat de leiding volkomen faalde, hetgeen in een big-match te betreuren is. Al direct na de start nam Zeevogels de leiding daar AOG een goal cadeau gaf. Enige minu ten later fungeerde Alkmaar weer voor Sinterklaas en het was 20. AOG vocht moedig door, maar bijna iedere aanval werd dood-ge- floten. Na de rust hetzelfdg spel. Ge lukkig maakte de rechtsbuiten van Zeevogels nog een juweel van een goal. zodat de eindstand 30 werd. De sterkste won! Hierna speelden de AOG Junio ren tegen de zusjes van Vitesse uit Castrieum,... en wonnen met 31, terwijl de rust inging met 21. In Limmen speelde AOG II tegen de club van diP naam, en sneuvelde met 51. Volgende week tegen DIO draaien we de cijfers om. NOORD-HOLLANDS TONEEL MET „MARIA GORETTI" ALKMAAR. Zondagavond a.s. geeft het Noord-Hollands Toneel onder regie van Jos Groenland, in 't Gulden Vlies een sublieme op voering van de grote episode uit hef leven van „Maria Goretti" in het spel van Frans Drost „De Wraak van een Heilige". Evenals de film laat dit stuk niet na een diepe in druk te maken. In grote stilte volgt men het aangrijpende spel. van het leven en de tragische dood van het eenvoudig boerenmeisje Maria Go retti. Van de medespelenden noemen wij: Wiesje Blom, Wim Pieters, Arie Jonker, Jan Dogger, Guus van Ettinger, Jan Fernée, Bert Schmeddes en Cor Tesselaar. Kajottersnieuws ALKMAAR. Hedenavond staat eng verblijf voor iedere jongen open. Dit voor degenen die nog niet de moed hadden om eens te komen kijken. Er is gelegenheid om te biljarten, tafeltennissen enz. Maar een half uur wordt dé aandacht gevraagd voor iets dat belangrijker is dan dat. Diefstal van eenden ALKMAAR. Voor diefstal van eenden, te Alkmaar gepleegd, moest zich gisteren A. v. d. H. uit Achtkarspelen voor de Alkmaarse Rechtbank verantwoorden. De Officier van Justitie eiste 4 maan den voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. De uitspraak is over 14 dagen. een bocht van de hoek Zijdam, in de richting van de Dijk. Hij bestreed op enkele punten het rapport van de di recteur van het marktwezen, die betoogd had, dat de boeren af hankelijk waren van de vervoer ders. Dit ontkende spr. Ook was hij het niet met genoemde direc teur eens, dat de Voordam niet tot de meest-fraaie gedeelten van onze grachten behoort en geen, gebruiksveemavkt, zoals Den Bosch, met welke plaats Alkmaar dus niet als markt plaats vergeleken kan worden. Een verplaatsing moet econo misch verantwoord zijn; en zou dat zijn, als de ruimte nu en in de toekomst onvoldoende mocht heten of worden, hetgeen niet het geval is, zodat uit dien hoof de verplaatsing geen dwingende noodzaak is. Daarom werd de verplaatsing verder buiten be schouwing gelaten, al is er na tuurlijk hot laatste woord nog niet over gesproken. De heer Kieft uit Groot Scher mer, lid der commissie gaf nog als zijn mening te kennen, dat de ruimte voor de slachtvee- Schapebrug, markt de eerste 100 jaar groot Het water wordt nog steeds gebruikt en kan niet gemist worden. Hij wilde ervoor waar schuwen, dat demping van I slechts een gedeelte van de Voordam wel eens demping van de overige grachten, als Mient, Luttik Oudorp en Verdronke- noord tengevolge zou kunnen hebben. Ir. Knol, dir. van Gemeente werken gaf nog een technische toelichting op de verschillende in het rapport geopperde moge lijkheden. De verbinding Han- delskade-Waagplein was in het rapport buiten beschouwing ge laten; men heeft slechts de ver binding tussen Dijk en Nieuwe- sloot met het Waagplein onder de ogen gezien. Hp besprak voorts de gevolgen van de ver schillende voorstellen, door de commissie onderzocht. De heer Scheffel wees op de economische gevolgen van een eventuele verplaatsing, waar eveneens een onderzoek naar in gesteld zou moeten worden. Hij vond het jammer, dat de ver plaatsing in de commissie buiten beschouwing was gelaten. De Burgemeester, die met weth. van Slingerland aanwezig was, betoogde, dat verplaatsing van de markt niet a priori bui ten de discussie gehouden was. Alkmaar is een slachtveemarkt genoeg zal- zijn. Na nog enige discussie sloot de heer Ringers de bijeenkomst onder dank. Geslaagd ALKMAAR Bij het door de Vakraad voor het Kappersbedrijf i in café Haring alhier gehouden examen afd. Damesvak behaalde de heer L. Bons alhier het diplo ma Dameskapper. Burgerlijke Stand ALKMAAR Gehuwd: Bastiaan de Jong en Neeltje Verhoeve. Overleden: Guurtje van 't Woudt oud 65 jr. geh. C. v.a. Kappelle. ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: Ca baretgezelschap, Max van Praag. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: 13 Stoelen, alle lft.; Victoria-Theater: 'n Avon tuur in Napels, 14 jr.; Har monie: Salome, 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Rit sevoort 5. NACHTDIENST TAXI's: D. de Leeuw, Stuartstr. 90, telef. 2288. VICTORY-HOTEL 8 uur: St. Adelbertus-vereniging onderwerp; „Bezitssprei- ding". In de middagzitting van de Meervoudige Kamer van de Alk maarse recluoank stonci ue üastricummer c. j. H. tereent, die ervan beschuldigd werd, door zijn roekeloosheid het U- cnamenjK letsel van een ander te hebDen veroorzaakt. Voor net raam van de bovenverdieping de van de getuigen van de Officier, hij wees op de harde wind op de dag van het ongeval en bracht naar voren dat voor de bevesti ging van de zijstukken van het scherm z.g. zwalu.wstaart-poot- duimen zijn gebruikt. De beves tiging is geschied op een manier die meer voorkomt. Dan is ook de zorgvuldigheid in acht geno men. Pleiter achtte niet bewezen, dat verd. het scherm roekeloos heeft opgehangen. De eigenaar die het touw niet heeft vast- noemde hij onacht- van een perceel in de Lange- „prTlaatt straat had deze man een mar-1 ;aa™ p, ST CSTïSft.'US Maart I èfi mo^t vS^* gedaan. Op 3 April stortte het Uitsnraak de zonnescherm .naar beneden enl j ,,zf' trof een meisje, de verkoopster I dagen. A. van B., die op dat moment op straat passeerde. rechtbank Hei meisje iueeg nei scherm op haar hoofd en bleef bewuste loos liggen. Negen weken is zij niet in staat geweest te werken en thans nog is zij onder dok tersbehandeling. De schade, die zij tengevolge van het ongeval heeft geleden, bedraagt f350. Het ging er nu maar om, of het zonnescherm op onverantwoorde wijze aan de gevel is bevestigd geweest, ja of neen. Neen, zei verdachte, het scherm zat stevig genoeg, maar het is waarschijn lijk door de gedurige wind van die dagen zodanig op en neer bewógen, dat een der duimen waaraan het hing, verbogen is geraakt, tengevolge waarvan het spreking markies na de laatste windstoot j hadden is losgeraakt en neergevallen, Bij de bevestiging van het I scherm is alle aandacht gewijd aan de toestand van de duimen. Bovendien was het markies bo ven in het midden aan een zeer I stevige haak bevestigd. Er waren verschillende getui- gen in deze zaak, verschillende getuigen-deskundigen ook. Op de dag van het ongeval woei er een stevige wind. Men heeft op gemerkt, dat andere markiezen op een steviger manier aan hun gevels waren bevestigd dan dit scherm. Vooral aan de onder kant zou het scherm niet stevig genoeg zijn vastgemaakt Men achtte de gebruikte duimen te licht en te weinig in aantal. Van Wanneer wij de nota van B en W van Bergen van 3 October j.l. aan de gemeenteraad gericht, vergelijken met de nota van dit college van 17 Mei 1949 over hetzelfde onderwerp, dan moe ten wij vaststellen, dat daarin een zeer verschillend geluid ge hoord wordt. Beide nota's handelen over de kwestie Bello en in hun nota van 17 Mei zeiden B en W het te betreuren, dat de tram zou moe ten gaan verdwijnen; in hun be- met de Spoorwegen zij het onvermijdelijke van deze ontwikkeling moeten erkennen. En aangezien de her ziening van het uitbreidingsplan in voorbereiding was, waarbij aan Ir. v. d. Ban, Ir. Krijns en Drs. v. d. Berg, van de Prov. Planologische Dienst, het maken van een plan in hoofdzaak van het verkeersvraagstuk rond Ber gen was opgedragen, moest, al dus lezen wij verder in bedoelde nota, in dit plan een oplossing van het verkeersprobleem wor den aangegeven, waarbij reke ning gehouden zou moeten wor den met onvermijdelijke beslis sing van de N.S., dat de tram eerlang zou verdwijnen. Hoe geheel anders is het ge luid van het college in zijn nota de andere kant werd opgemerkt, i van 3^0ctober j.l. Hoewel 't door dat, wanneer het dubbele touw' T binnenshuis zou zijn vastge knoopt, het ongeluk niet zou zijn gebeurd. Een der getuigen be weerde met zekerheid te weten, dat alle duimen bij bevestiging van het scherm in órde zijn ge- j weest. Het scherm zou met de gebruikte duimen en met de ste- vige bovenhaak goed genoeg zijn vastgemaakt. De wijze waarop het scherm was vast gehecht zou eenzelfde manier van vastmaken zijn als ook voor verschillende andere markiezen wordt gebruikt. Er werd zelfs gesproken van negentig procent. Niettemin meende de Officier van Justitie in zijn requisitoir dat de bevestiging van het mar kies berekend had moeten zijn op de hier in Alkmaar altijd waaiende wind. Het scherm was z.i. niet stevig genoeg vastge maakt. Hij achtte hier schuld aanwezig en eiste tegen H. - f60.of 30 dagen. Mr. Leesberg Jr. die H. verdedigde, voerde in zijn pleidooi aan, dat de straf rechtelijke aansprakelijkheid een andere is dan de civielrech telijke, dat er n.l. in strafrechte lijke aangelegenheden een gro tere schuld moet blijken. Door de strafrechter mag niet de alleruiterste zorgvuldigheid worden geëist, doch slechts eën zorgvuldigheid naar redelijke maatstaf. Die was hier volgens pleiter aanwezig geweest. Plei ter betwistte de deskundigheid het N.E.l. uitgebrachte rapport over het verkeersvraagstuk en de tramverbinding niet de volle dige basis vormt voor het voor te stellen wegenplan in hoofdzaak, beschouwen B en W dit rapport wel als een verant woorde motivering voor hun ac tie tot het behoud van de rail verbinding. Zij vragen zelfs machtiging aan de Raad alles wat mogelijk is te doen om deze railverbinding te behouden, als zijnde de meest-gewenste ver voersoplossing en de uit ver- voerseconomisch oogpunt enig verantwoorde exploitatiewijze. Het kan verkeren, zei Breêro reeds; zo ook hier. Er is in het tijdsverloop tussen de eerste en de tweede nota wel het een en ander gebeurd; een spoedverga dering, die de actie tot het be houd van de tram op brede basis inluidde; de actie van V.V.V. en de als gevolg van een en ander gevoerde actie van het college Nu het rapport van het N.E.L tot behoud van de railverbin ding heeft geconcludeerd, welke conclusie, naar wij verwachten, door de Raad wel zal worden ge volgd, zal o.i. de opdracht aan de Planologische Dienst gewijzigd dienen te worden, omdat deze conclusie van het N.E.l. precies het tegenovergestelde beoogt, dan hetgeen voor de Plan. Dienst bii het maken van het plan-in-hoofdzaak voor ogen diende te houden. Ontwikkelingscursus voor meisjes ALKMAAR Voor de on t wikke- lings-cursus voor meisjes, welke 5 Oct. in Victory begonnen is, kun nen geen nieuwe cursisten van bui ten de parochie meer worden aan genomen. Morgenavond komt zus ter Hoogenbosch hoofdverpleegster te Zandvoort, spreken over „Moe der en Kind." Met het oog op de congregatie die meisjes natuurlijk allemaal eerst bijwonen, wordt om kwart over acht begonnen. Aikm. Schaakclub V.V.V. ALKMAAR Onder grote belangstelling nam gisteren de wintercompetitie een aanvang. Er wor.dt in vier groepen van 15 a 16 spelers gespeeld, zodat on geveer 60 spelers aan de compe titie deelnemen, Ook de compe titie voor de Nrd.-Holl. 'Bond nam gisteren een aanvang; het eerst moest gisteren het derde tiental de strijd aanbinden tegen Zaandam. Do punten werden gelijk verdeeld. Hier volgt de volledige uitslag: V.V.V. III Zaandam III A. HarsteenH. Wardenier 01 Dr, F. HelderM. de Wit 0—1 J. de WaalW. Brinkman 10 J. de RuiterD. Bakker 01 J. MaatsD. Dekker 10 P. v. d. SluijsJ. Huizinga 10 D. OudesA. Mars H. DageletJ. Renes 10 Groenenbergv. Verzen K J. SchuurmanG. Bakker 01 OVER „HUMOR" BERGEN. Godfried Bomans zal op Dinsdag 24 October a.s. des avonds om 8 uur in de Rustende Jager te Bergen op uitnodiging van het Kunstenaars Centrum aldaar spreken over „Humor". Daarmede zet het KCB het winterseizoen in, nu de tentoonstellingsperiode voor lopig weer is afgesloten. In de Nederlandse literatuur is Bomans spoedig na het verschijnen zijner eerste werken een bekende en vertrouwde figuur geworden. „Pieter Bas" was zijn eersteling, geschreven in zijn studententijd, la ter volgde „Erik", vertaald in zes talen sindsdien. De Haagse Post noemt in een be schouwing van 14 October deze li terator „een fijnzinnig stylist met onnavolgbare meesterlijke inval len". De bezoekers moge met recht ver wachten dat Bomans. die zijn hu mor op hoog niveau in zijn schrif turen weet te hanteren, hen met zijn gesproken beschouwingen over deze geestesgesteldheid niet zal te leurstellen. Naar aanleiding van het officieel bezoek van Bath aan Alkmaar ont ving de burgemeester de volgende dankbetuiging van. de mayor van Bath. Ik wil gaarne, mede namens mijn zuster, uitdrukking geven aan mijn gevoelens van grote dankbaarheid tegenover U en de leden van de gemeenteraad, voor de prettige da gen, die U ons bereidde, toen wij Uw mooie stad bezochten. Het was voor ons beide een groot genoegen Nederland te bezoeken en met buitengewone belangstelling hebben wij alles bezichtigd, wat U, met opoffering en tijd, ons hebt willen laten zien. In het bijzonder hebben wij genoten van de schoon heden van Uw mooie stadhuis. Ook hebben wij zeer op prijs ge steld de hartelijke wijze, waarop de ingezetenen van Alkmaar ons heb ben ontvangen, en ik zal U zeer dankbaar zijn, indien U onze er kentelijkheden en evenzeer onze ge lukwensen zoudt willen overbren gen aan al diegenen, die bijgedra gen hebben tot de schitterende organisatie van de 8 October- viering. De uitwisseling van bezoeken als deze, zullen niet alleen de vriendschap tussen onze steden, maar evenzeer tussen onze beide naties, verstevigen. Met herhaalde vriendelijke dank, Uw dienstwillige, Kathleen M. Harper. Mayor. Ook van één van de andere leden van 't Engelse gezelschap, dat een bezoek bracht aan Alkmaar, ont vingen de burgemeester en mevr. Wytema een enthousiaste brief, waarin hij zijn erkentelijkheid be tuigt voor de prachtige dagen in Alkmaar doorgebracht en zijn be wondering uitspreekt voor de 8 October-viering in Alkmaar. Aan deze brief wordt .vertaald, het volgende ontleend. Teruggekeerd in Engeland in Oxford, kan ik mijn dagelijkse werkzaamheden niet hervatten, dan nadat ik U beiden heb geschreven om uitdrukking te geven aan mijn diepgevoelde erkentelijkheid voor de prachtige tijd, die U ons liet meemaken ter gelegenheid van de schitterendp Ontzetfeesten. De heer Wills had mij reeds ver teld, welk een schoon feest op 8 October voor U het belangrijkste feest van het jaar plaats vindt, Grote overwinning van D.I.O. BERGEN Het eerste elftal van DIO heeft Zondag de vierde com petitiewedstrijd gespeeld en wel in Schermerhorn. tegen D.D.O. Bij de rust stond DIO reeds met 40 voor. Na de rust vertoonde zich het zelfde spelbeeld, ook wat de doel punten betrof. Weer wist onze voor hoede 4 maal de bal doeltreffend te plaatsen, zodat de eindstand ten slotte luidde 80 voor DIO. Het tweede elftal moest een ne derlaag lijden tegen Limmen 3 41. Deze week is er geen training. De wedstrijden voor Zondag worden nog nader bekend gemaakt. Wil men er orn denken, dat het ver plicht is om in volledig uniform te spelen! Handbalnieuws SCHERMERHORN. Het was Zondag voor DDO een dag om maar spoedig te vergeten. De thuiswed strijd van DDO I tegen DIO I uit Bergen werd met 80 verloren. Over de wedstrijd valt weinig te zeggen. DIO nam van het begin af het spel in handen en regelmatig volgden de aanvallen op het DDO- doel elkander op. Rust 40. Tegen het einde kwam DDO wat krachti ger opzetten om althans te trachten de eer nog te redden, doch tever geefs., Ondanks dit slechte resul taat van jJ- Zondag kan men de volgende wedstrijden toch met ver trouwen tegemoet zien daor onze meisjes bij vorige wedstrijden reeds hebben getoond ook tot betere pres taties in staat te zijn. De wedstrijd DDO 2AOG 3 was afgelast. Zie de berichten in het kerkportaal en bij café Bontje. ALKMAAR. In Het Wapen van Heemskerk heeft de afdeling Alkmaar van de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond gister avond haar derde propaganda- feestavond gehouden, die, evenals de vorige avonden, uitstekend is geslaagd. De zaal was tot In de uiterste hoeken bezet, toen de voorzitter van de afdeling, de heer J. Bierman, zijn welkomst woord uitsprak, waarin hij, na de vertegenwoordiger van de di recteur van sociale zaken en die van de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau in het bijzon der te hebben verwelkomd, zijn vreugde uitte over de grote be langstelling, die. het Alkmaarse publiek voor deze avond had ge toond. In lyrische bewoordingen zette de heer Bierman uiteen wat het streven is van de bond, die ge richt is op het geluk van de min der validen. Wat is geluk? vroeg spreker zich af en daarover filo sofeerde hij een ogenblik door op milde poëtische toon. Met een woord van propaganda, waarin hij de aanwezigen opwekte pp deze regepavond een donatiere gen te ontketenen, besloot de heer Bierman zijn toespraak, waarna hij het vers van Adema van Scheltema, „Aan hen" - decla meerde. De R.K. Toneelvereniging D.I. N.D.U.A. voerde vervolgens het blijspel in drie bedrijven „Wie kust de mummie", op. Van de goede vertolking van dit stuk, waarin de dwaasheid nu en dan ten top gevoerd wordt, heeft de volle zaal danig genoten. Het tiental Dindua-leden, dat op ver dienstelijke wijze de rollen van dit stuk voor zijn rekening had genomen, werd dan ook met har telijk applaus beloond. In de pauze verklaarde een lid van het hoofdbestuur van de bond het grote doel van de ver eniging: de revalidatie der invali den. Hij wees op de noodzakelijk heid van de strijd voor de ver strekking van goede prothesen en spoorde de aanwezigen aan, niet door medelijden, maar door mede leven en medewerken het mooie doel van de bond mede te ver werkelijken. Na afloop van het blijspel vond een uitgebreide verloting plaats, waarbij de deel nemers vele en velerlei begerens waardige prijzen ten deel vielen. De muziek werd, ook na de ver loting, toen er nog volop tijd bleek te zijn voor een gezellig dansje, op voortreffelijke wijze verzorgd door de Crescendo Boys, welk orkest echter niet uitslui tend uit Boys bleek te bestaan. Het meisje, dat mede deel uit maakt van deze band bleek ech ter op het gebied van de lichte muziek haar mannetje wel dege lijk te staan. Het was een ge slaagde avond voor en na. K.A.B. HEILOO 30 JAAR HEILOO De viering van het 30 jarig bestaan van de afde ling Heiloo van de Katholieke Arbeiders Beweging begint met een driedaags Triduum, op 26, 27 en 28 October voor alle leden met hun dames in de parochie kerk, te houden door Pater Ber nards. Op Zondag 29 October is er dan om 8 uur een H. Mis, tot in tentie van de leden, waarna ge meenschappelijk ontbijt. De ver dere viering vindt plaats op Zondag 5 November in de aula van de St. Willibrordusstichtlng, waar „het Masker" het bekende toneelstuk van Molière „de Vrek" ten tonele zal brengen. De faam, die dit toneelgezel schap terecht geniet, is reeds een waarborg voor een genot volle avond op hoog peil. Vrien den, houdt er nu reeds rekening mee, dat U van dit alles niets zult missen; U zult daar geen spiit van hebben. Van een en ander krijgt U nog een uitvoerig programma. Handbal: H.S.V.Zeevogels 2 HEILOO Zondag speelde het dames handbal elftal, onder aanvoering van juffr. Dekker, de eerste competitiewedstrijd. Zeevogels II, dat een sterke te genstandster is, won dit eerste treffen met 30. Alle begin is moeilijk. Moed houden dames! maar wat ik in werkelijkheid zag, overtrof mijn stoutste verwachtin gen en ik zal dit nimmer vergeten. Het heeft mij getroffen, dat de Alkmaarse gemeenschap in al haar geledingen op ondubbelzinnige wij zen getoond heeft, hoe zij denkt over de bevrijding, die in 1573, bijna 400 jaar geleden plaats vond. Voor U en Mevrouw Wytema moet het bemoedigend zijn te weten, dat de trouw van de bevolking, voor welke U Uw dagelijkse taak ver richt, zo groot is. Op mijn reizen heb ik nimmer zulk een democratisehe toewijding gezien ten aanzien zowel van de plichten als van de vreugden, als maarse bevolking en het iK mijn op waai-van ik getuige was bij de Alk- rechte wens, dat de bloei van Alk maar hij voortduring moge toene men en dat de band, die ons volk en Uw volk hecht aaneenblndt nog steviger moge worden, Met vriendelijke gToeten aan U beide, Uw dienstwillige, Norman J. Jones. „Dreo"-nieuws DE RIJP. Wederom goede berichten uit het Dreo kamp. Dreo 1 heeft hef tegen de Akersloters niet verder kunnen brengen dan een gelijk spel en dit is o.i. wel de juiste verhouding. Voor de rust was Meer- vogels het meest in de aanval, doch wist hieruit slechts éénmaal te scoren, terwijl Dreo daarna de stand weer gelijk bracht, door snel rea geren van middenvoor Bakker. Na de thee maakte Meervogels het tweede doelpunt. Dreo zette toen alles op alles en een kwartier voor het einde kwam dan ook de gelijk maker onder groot gejuich van de Dreo aanhang. Dreo II verdient alle lof, omdat het het sterke RKSVS in eigen huis met 21 heeft geklopt. Deze jon gens hebben weer door hun hard werken en volhouden de wedstrijd gewonnen: een 10 achterstand werd netjes tot een 21 voor sprong omgezet. De junioren wonnen van Wormer die hebben zin om kampioen te worden. De adsp. a versloegen GVO met 30 en hielden zich dan ook beter dan hun jongere broertjes die met 50 werden verslagen door Volendam. Gecombineerde vergadering L.T.B. en A..B.C. DE RIJP. Op een vergadering in café Grasboer van de LTB en de Coöp. Aardappel-Bewaar-Centrale werd door de voorzitter van de afd. van de LTB, G. J. Visser medege deeld dat do Op het economisch In stituut een enquête zal worden ge houden betreffende de bedrijfsuit- komsten in het afgelopen jaar- Hiervoor werden een tiental tuhi" ders, uitgenodigd gegevens te ver strekken. Op voorstel van het bestuur, zal op de Kringvergadering in Novem ber worden aangedrongen pogingen in het werk te stellen teneinde te komen tot een door de regering ge garandeerde prijs voor de produe- en tot een bedrag van 80% van de kostprijs. Na de rondvraag, werd de voor zittershamer aan de voorzitter van de Coöp. A.B.C., de heer G. Roe- lofsen overhandigd. Onder zijn lei ding werden nu de belangen van de Coöperatie besproken. De hoofdschotel van dit gedeelte vormde besprekingen betreffende een door het bestuur voorgestelde nieuwe tariefsregeling ter dekking van de exploitatiekosten. Uit de praktijk was n.l. gebleken dat een wijziging noodzakelijk was. Aanvankelijk was een vergoe ding, verschuldigd van f 150. per box voor bewaring van pootaardappelen, een aparte ver goeding zou worden verlangd voor bewaring van overige stapelproduc ten. Ter vereenvoudiging werd nu voorgesteld in totaal een bedrag van f 200.te eisen. Indien een hut gedurende een be paalde tijd niet werd benut dan zal deze ruimte door het bestuur aan derden worden verhuurd. De op brengst hiervan zal in dit geval worden terug betaald. Na een breedvoerige gedachten- wisseling bleek dat ook aan deze regeling moeilijkheden verbonden waren. De he'er J. Oudejans stelde een geheel andere tariefsregeling voor Verschillende leden voelden veel voor deze regeling, doorvoering bleek echter voor dit jaar niet mo gelijk. Door het béstuur werd toe gezegd, het voorstel ernstig te be studeren en zo mogelijk een en an der voor het volgende jaar vast te stellen. In verband met de plaatsing van een tweetal brandblusapparaten in de hutten, stelde het bestuur voor binnen afzienbare tijd een demon stratie met deze apparaten te geven. TONEELUITVOERING URSEM De Parochiële To neelvereniging bracht in de zaal van de heer H. Mulder het toneel stuk „Geef mij Uw hand," een tra gedie in drie bedrijven van W. Du- mont voor het voetlicht. In zijn openingswoord sprak de Z. E. Heer Pastoor de wens uit dat alleen het veie werk van de to neelvereniging, om zulk een avond te kunnen geven, zou worden ge waardeerd door hun aandachtig gehoor. Het lange en zware toneel stuk dat de vereniging in korte tijd had ingestudeerd werd uitstekend vertolkt .hetwelk werd bewezen doordat allen de gehele avond het boeiende stuk met volle aandacht volgden. Na afloop van het spel dankte dan ook de Z..E. allen die hadden medegewerkt aan deze mooie en leerzame toneelavond. Hierna bleef men nog enige tijd onder een gezel lig dansje bijeen. A.s. Zondag 22 Oct. woi'dit dit boeiende toneel stuk voor de laatste maal opge voerd. R.K. Dansclub LIMMEN De R.K. Dansclub „Vrij en blij" te Limmen geeft in „St. Maarten" a.s. Zondag 22 Oct., half 8, de eerste dansavond van dit seizoen. Deze zal onder leiding staan van de heer J. van Berkum. Met medewerking van de bekende A.B.C.-band o.l.v. W. Lighthart. Men kan zich nog opgeven vóór 21 Oct. bij voorz. N. do Groot, Rijksweg 122, Tel. 265. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: OVERWEGEND DROOG! Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en overwegend droog weer, met in het Zuiden van het land in de ochtend hier en daar regen of mist. Wei nig verandering in tempera tuur, Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. (Advertentie) HOOFDPIJN! ■<- Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijncabletten. Koker 75 ct. LONDEN, 18 Oct, (Reuter). Volgens de „Daily Mirror" neemt men aan, dat de Engelse minister president Clement Attlee volgende maand een aantal kabinetswijzi gingen overweegt. De omvang van deze „wijzigingen" zou onzeker blijven, totdat meer bekend is over de gezondheidstoestand van de Minister van Financiën, Stafford Cripps, aldus het blad. NA ZEVEN JAAR BRISBANE (Reuter). Twee broers, Nederlanders, beiden voor malige verzetsstrijders, die door de Duitsers werden geïnterneerd, hebben elkander Dinsdag, voor de eerste maal in zeven jaar, in de Australische haven Brisbane ont moet. toen de Nederlandse torpe- dobootjager „Kortenaer" daar voor anker ging. De broers zijn de seheeparts van de „Kortenaer", luit. ter zee, arts der derde klasse G. A. Verstege en H. Verstege, thans woonachtig te Brisbane. H. Verstege werd door de Duit sers als krijgsgevangene geïnter neerd, wist in December 1943 te ontsnappen en begaf zich in 1947 naar Australië, waar hij met een meisje uit Brisbane in het huwelijk trad. Dr. G. A. Verstege is een der op varenden van de „Kortenaer", die thans een „goodwill"-bezoek aan Australië en Nieuw-Zeeland brengt Uit het Con Zelo-kamp WAARLAND. Het is afgelo pen Zondag een goede dag voor onze plaatselijke voetbalvereniging geweest, want alle elftallen, die in het strijdperk traden, behaalden de volle winst. Het tweede elftal toog vol goede moed naar Heerhugowaard en bond KSV aan haar zegekar. Het was vooral voor de rust een spannende partij, doch na de hervatting gaven onze mannen de toon aan. Ruststand was 11, uitslag 15 voor Con Zelo. De junioren waren weer ouder wets op dreef. Ze lieten de Duin- randers-doelman maar liefst 9 maal vissen. Hier was de uitslag 90 voor Con Zelo. Ook de adspiranten A bondfn de strijd aan tegen de Duinranders- adspiranten A en wisten na een spannende strijd met 63 te zege vieren. De adspiranten B wilden niet voor hun oudere broers onderdoen en stuurden LSW met een 50 nederlaag naar Langedijk terug. Tot slot wonnen de welpen A Zaterdagmiddag met 41 van Hugo Boys. Jammer dat de tegenstanders van de B-tjes niet konden opkomen. Burgerlijke Stand SCHERMERHORN Geboren: Theodorus L. zv Theodorus P. Ko nijn en L. J. Berkhout; Margare- tha C. M. dv A. van der Lee en Maria Dekker. Overleden: Jannetje Raven, 79 j. wed. van F- Keuris. Ingekomen: Louise Wiebrock, wed. van C. T. Zaal, met dochtertje, van Purmerend naar A 35. Guur- truida W. M. Smit, echtgenote van C. Appelman, van Heiloo naar C. 15a; Jan Planting, met echtgen en kinderen, van Z. en N. Schermer naar C 25. Vertrokken: Anne C. C. Horjus, echtg. van A. v. Splunter en kinde ren van C 36 naar Amsterdam; Ali- da Schilder van A 148 naar Bergen N.H.; Elisabeth H. Dagelet van A 169 naar 's Gravenhage. Burgerlijke Stand ZIJPE. Geboren: Ybe, zoon van Pieter de Haan en Grietje Vrolijk: Geertruida Marg. Maria, dochter' van W. Apeldoorn en J. E Keijzer; Roelof, zoon van Corn. Snip en Tr. G. Jongbloed. Ondertrouwd: Marinus van der Vorst, 37 jaar, en Agatha Cornelia Muntjewerf, 43 jaar. D.W.O.-nieuws SBOOTDORP. Het eerste elftal van DWO speelde een spannende en goede wedstrijd tegen VIO uit Wog- num. Direct ontwikkelde zich een snelle, gelijk opgaande strijd. Al heel spoedig wist DWO te profite ren van een fout in de VIO achter hoede. Hierna kwam VIO iets in de meerderheid, maar de snelle aan vallen van de thuisclub leverden steeds gevaar op en tot driemaal toe moest paal of lat redding bren gen. Doordat ook de DWO achter hoede goed stand hield bleef het 1—0. Na de rust ontwikkelde DWO 'n fraai spelletje, waarop VIO weinig vat kon krijgen. Het werd een wa re belegering, maar de doelverde- digster en de backs wisten met taai volhouden en een dosis geluk stand te houden. Het was verwonderlijk, datjuist in de 2e helft VIO tot tweemaal toe uit één van de spora dische aanvallen wist te doelpun ten. Met 21 kreeg de VIO de zege die eigenlijk de thuisclub toekwam. De jun. a, trokken naar Strand vogels en kogelden daar een dozijn doelpunten bij elkaar, 120 was de klinkende overwinning.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4