t De fotograaf bij Texel's burgemeestersinstallatie Overeenstemming op agrarisch gebied noodzakelijk voor welslagen van Benelux >k DE GESLOTEN POORT IV0R0L: Gezonde tanden - Gezond tandvlees R 12.' Omzetbelasting wordt verhoogd op sigaretten van 4,5 cent weegt Attlee etswijzigingen? noeting tussen wee broers Een ingezonden stuk boemerang voor de loco-burgemeester.... RADIO lUmSlllfHTP'JPlH 'ABDUSIROOi Naar wij vernemen Zij vervalt tijdelijk voor sigaren Minister Mansholt over a.s. landbouwbesprekingen In België heerst wanbegrip door verkeerde voorlichting In ChristusLicht Bij rheumatiekt Beursoverzicht Nieuw laagte-record biljettencircuSatie Mr. W. F. Schokkina nam afscheid WOENSDAC 18 OCTOBER 1950 PAGINA 3 RSVERWACHTINC 5ld door het K.N.M.I. te leldig van Woensdagavond erdagavond: RWEGEND DROOG! bewolkt met plaatselijk igen en overwegend ,-ecr, niet in het Zuiden t land in de ochtend daar regen of mist. Wel- randering in tempera- verwegend matige wind telijke richtingen. (Advertentie) DPIJNT oofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Koker 75 ct. N, 18 Oct, (Reuter). de „Daily Mirror" neemt dat de Engelse minister- Clement Attlee volgende :en aantal kabinetswljzi- mrweegt. De omvang van jzigingen" zou onzeker itdat meer bekend is over dheidstoestand van de van Financiën, Stafford Idus het blad. A ZEVEN JAAR VNE (Reuter)Twee 'cderlanders, beiden voor- erzetsstrüders, die door ers werden geïnterneerd, lkander Dinsdag, voor de aal in zeven jaar, in de :he haven Brisbane ont- ;n de Nederlandse torpe er „Kortenaer" daar voor ag. ers zijn de scheeparts van enaer", luit. ter zee, arts e klasse G. A. Verstege erstege, thans woonachtig ane. stege word door de Duit krijgsgevangene geïnter- ist in December 1943 te :n en begaf zich in 1947 ïtralië, waar hij met een t Brisbane in het huwelijk A. Verstege is een der op- van de „Kortenaer", die a l,goodwill"-bezoek aan en Nieuw-Zeeland brengt het Con Zelo-kamp LAND. Het is afgelo- dag een goede dag voor atselijke voetbalvereniging want alle elftallen, die rijdperk traden, behaalden winst. eede elftal toog vol goede ir Heerhugowaard en bond haar zegekar. Het was lor de rust een spannende .ch na de hervatting gaven men de toon aan. Ruststand 1, uitslag 15 voor Con lioren waren weer ouder- dreef. Ze lieten de Duin- loelman maar liefst 9 maal Her was de uitslag 90 1 Zelo. e adspiranten A bondfn aan tegen de Duinranders- en A en wisten na een e strijd met 63 te zege spiranten B wilden niet i oudere broers onderdoen den LSW met een 50 naar Langedijk terug. >t wonnen de welpen A middag met 41 van Hugo r dat de tegenstanders van 3 niet konden opkomen. lurgerlijke Stand tMERHORN Geboren: s L. zv Theodoras P. Ko- j. J. Berkhout: Margare- dv A. van der Lee en kker. len: Jannetje Raven, 79 j. P. Keuris, nen: Louise Wiebrock, C. T. Zaal, met dochtertje, nerend naar A 35. Guur- M. Smit, echtgenote van man, van Heiloo naar C. Planting, met echtgen en van Z. en N. Schermer 5. tken: Anna C. C. Horjus, a A. v. Splunter en kinde- 36 naar Amsterdam; Alt er van A 148 naar Bergen sabeth H. Dagelet van A 's Gravenhage. lurgerlijke Stand Geboren: Ybe, zoon er de Haan en Grietje Geertruida Marg. Maria, van W. Apeldoorn en J. ir; Roelof, zoon van Corn. Tr. G. Jongbloed, rouwd: Marinus van der jaar, en Agatha Cornelia arf, 43 jaar. D.W.O.-nieuws ■DORP. Het eerste elftal speelde een spannende en dstrijd tegen VTO uit Wog- ect ontwikkelde zich een slijk opgaande strijd. Al idig wist DWO te profite ren fout In de VIO achter- erna kwam VIO iets in de eid, maar de snelle aan- m de thuisclub leverden svaar op en tot driemaal paal of lat redding bren- rdat ook de DWO achter- ed stand hield bleef het rust ontwikkelde DWO 'n lletje, waarop VIO weinig trijgen. Het werd een wa rring, maar de doelverde- de backs wisten met taai i en een dosis geluk stand a. Het was verwonderlijk, in de 2P helft VIO tot toe uit één van de spora- mvallen wist te doelpun- 21 kreeg de VIO de zege lijk de thuisclub toekwam. a trokken naar Strand- i kogelden daar een dozijn n bij elkaar, 120 was de i overwinning. NAAR AANLEIDING van ons ar tikeltje in de krant van Maandag 9 October j.l. onder de titel „Geen foto's", waarin wij motiveerden, waarom wij geen foto's hadden van de installatie van de burge meester van Texel, on Zaterdag 7 October, ontvingen w(j van wet houder S. de Waard van Texel, d.d. IS October, dus vijf dagen na de publicatie van onze opmerkingen, een ingezonden stuk van de heer de Waard, dat wij hieronder laten volgen: Mijnheer de Redacteur, Van een vriendenhand ontving ik uw blad van Maandag, 9 Octo ber, waarin U een verklaring geeft waarom in uw krant geen foto's waren opgenomen die be trekking hebben op de installatie van burgemeester C. de Koning te Texel. U stelt het zo, dat door mij als loco-burgemeester een plaatselijk blad zou zijn bevoorrecht, dat al leen Woensdags en Zaterdags ver schijnt, onder het mom van geen ruimte, en dat uw correspondent daartegen zou hebben gepro testeerd. De feiten liggen zo: De vraag omtrent ruimte in de raadzaal zal ongetwijfeld door een persfotograaf anders worden ge zien dan door degene die de leiding van de vergadering heeft. Vast staat, dat deze minimaal was en, wilde men de plechtigheid zonder stoornis doen verlopen, was er slechts ruimte voor één fotograaf. Dit was niet alleen de mening van ondergetekende, doch ook van mijn collega wethouder, tevens abonnee op uw blad, welke verder ook geheel accoord ging met de door mij aangegeven weg. Uw correspondent heeft alleen geprotesteerd tegen het feit, dat wel de fotograaf van de Texelse Courant toegang kreeg en niet zijn fotograaf, doch met geen woord gerept over de omstandigheid van het verschijnen op Woensdag en Zaterdag van de Texelse Courant en de andere bladen de foto's eer der zouden brengen. Persoonlijk, als zijnde geen persman, heb ik zelfs niet eens gedacht aan deze verschijning. Had hij dit wel gedaan, dan zou ik zonder meer aan de Texelse Courant de voorwaarde hebben opgelegd de foto's nog diezelfde dag van de installatie ter beschik king te stellen. U ziet dus dat uw hele verhaal omtrent bevoorrechting, welke PROGRAMMA DONDERDAG 19 OCTOBER HILVERSUM I 402 m. 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00—24.00 NCRV 7.00 nieuws, 7.15 gram. muz., 7.45 morgengebed en liturgische ka lender, 8.00 nieuws en weersbe- richten, 8.15 gram. muz., 9.30 wa terstanden, 9.35 gram. muz., 9.40 schoolradio, 10.00 gram. muz, 10.15 morgendienst, 10.45 gram muz., 11.00 voor de zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 angelus, 12.03 gram. muz., 12.30 mededelingen, 12.33 gram. muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 gram. muz., 13.30 bariton en piano, 14.00 promenade orkest en solist, 14.45 voor de vrouw, 15.30 tenor, bariton en orgel, 16.00 bijbellezing, 16.45 vocaal ensemble 17.00 voor de jeugd, 17.30 streekprogramma, 17.50 regeringsuitzending, 18.00 pianoduo, 18.15 gram. platen, 18.30 land- en tuinbouw-causerie, 18,45 gram. muz, 19.00 nieuws en weerberichten, 19.15 gram. muz., 19.40 radiokrant, 20.00 levensvragen van allerlei aard, 19.30 nieuws, 20.05 gevarieerd program ma, 22.00 gram. muz., 22.15 buiten lands overzicht, 22.35 kerkkoor en solisten, 22.45 avondoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15-24.00 gram. muz. HILVERSUM II 298 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.002400 AVRO 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn. 7.30 gram. muz. 7.50 dagopening, 8.00 nieuws, 8.15 gram. muz., 9.00 morgenwijding, 9.15 gram. muz., 9.30 amusementsmuziek, 10.30 voor de vrouw, 10.35 gram. muz., 10.50 voor de kinderen, 11.00 gram. muz., 11.45 die ene stap.... causerie, 12.00 kwartet, 12.30 mededelingen, 12.33 in 't spionnetje, 12.38 gram. platen, 12.45 zuid-Amerikaans orkest, 13.00 nieuws, 13.15 AVRO-allerlei, 13.20 dansorkest, 13.45 U kunt het ge loven of niet, 13.50 gram. muz. 14.00 voor de vrouw, 14.30 viool en piano, 15.00 voor de zieken, 16.00 assortimento, 17.00 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 voor tafelten nissers, 18.20 sportproblemen, 18.30 orkestconcert, 19.10 gesprek met de brandweerman, 19.20 zang en piano, 19.45 reportage, of gram. platen 20.00 nieuws, 20.05 actuali teiten, 20.15 AVRO-allerlei, 20.20 concertgebouworkest en solist 21.25 gram. muz., 21.45 ronde tafel dis cussie, over intern, vraagst., 22.15 let op de bel, 23.00 nieuws, 23.15 sportactualiteiten, 23.30-24.00 gram. muz. BRUSSEL 324 m. 12.00 gram. muz., 12.30 weerbe richten, 12.33 voor de landbouwers, 12.40 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 lichte muziek, 13.30 gram. muz., 14.00 voor de jeugd, 15.00 Engelse les; 15.15 gramofoonmuziek; 15.40 Franse les; 18.00 gramofoon muziek; 1615 causerie; 16.30 gram.- muziek; 17.00 nieuws; 17,10 gram.- muziek; 17.15 voor de kinderen; 18.15 gram.muziek; 18,30 voor de soldaten; 19.00 nieuws; 19.30 Vlaamse liederen; 19.50 politieke causerie; 20.00 verzoekprogramma; 21.00 klankbeeld; 21.30 gram.muz.; 21.45 actualiteiten; 22.00 nieuws; 22.15 kamermuziek; 22.47 gram.muz. 23.00 nieuws; 23.05—24,00 gram. BRUSSEL 484 M.: 12.05 Omroeporkest en solisten; 13.00 nieuws; 13,10, 13,30 en 15,00 gram.muziek; 16,30 kamermuziek: 16.50 gram.muziek; 17,10 dansmu ziek; 18.30 gram.muz.; 19,00 om roeporkest en solist; 19,45 nieuws: 20.00 hoorspel: 22,00 nieuws; 22,15 dansmuziek; 22.55 nieuws; 23.00 gram.muziek; 22.55 nieuws. dopr mij zou zijn gepleegd als over heidsdienaar, volkomen onjuist is. De zaak was deze; Er werd één fotograaf toegelaten in de raad zaal en deze moest de foto's ter beschikking stellen aan andere bladen. De keus viel op de Texel se Courant, als plaatselijke krant het dichtst met de gemeente ver bonden. Overigens kon uw fotograaf, zo wel van de aankomst te Qude- schild. aankomst te Den Burg, de- filé door de verenigingen, zang- hulde in het park enz., net zoveel foto's nemen als hij wilde. Uw fotograaf was echter boos, omdat hij niet zoveel moed kon opbrengen om met een concurrent samen te werken op momenten als dit noodzakelijk is. Hij wilde bij voorbaat de foto's van de Te xelse Courant niet accepteren. Waarom? Is hij zoveel beter vak man? Dat uw blad geen foto's gaf was dus zonder meer de schuld van een door uw correspondent aangezochte fotograaf, die precies als een verwend kind, zijn zin niet kreeg en toen niets meer wilde. Overigens zou ik de redactie in overweging willen geven, alvorens een besehuldiging aan het adres van de overheid te lanceren, de rfeiten grondig te onderzoeken. Dit is niet meer dan een plicht van journalistiek fatsoen. Hetgeen U in uw blad van Maandag 9 Octo ber zonder meer schreef, was op zijn zachtst uitgedrukt onbehoor lijk en een blad dat prijs stelt op juistte berichtgeving, onwaardig. S. DE WAARD Texel. 13 Oct. 1950. In verband met het feit, dat wij over deze aangelegenheid overleg moesten plegen met ons rayon-kan toor in den Helder e.d., kunnen wij eerst heden plaatsing verlenen aan dit stuk, waarbij wij echter nu het volgende moeten aanteke nen: Het motief van plaatsgebrek kan in redelijkheid niet worden volge houden met alle respect voor de bevoegdheden van „degene die de leiding heeft". Er was, in de aan grenzende kamer, waarvan de deu ren geopend waren, een perstafel opgesteld, waarvan aan de ene kant de fotoman van de Tex. Cou rant Stond, terwijl aan de andere zijde niemand had plaats genomen, terwijl daar zonder enig bezwaar de fotograaf van het N.H.D. plaats had kunnen nemen. Maar het wordt nog veel mooier: toen onze fotograaf de heer de Waard tele fonisch vroeg, hoe het geregeld kon worden, dat hij in de zaal fo tografeerde, werd hem geantwoord; „Er komt niets vanin, er komt geen fotograaf, jelui met je Blitz- licht verstoord maar de intimiteit van de plechtigheid". Maar: in 'n tweede gesprek, omstreeks een half uur later, vertelde de loco burgemeester, dat er gefotogra feerd zou worden door de man van de Tex. Crt„ „en daar moesten wij de foto's dan maar van nemen!" De heer de Waard heeft dus klaar blijkelijk zijn bevriende en door hem systematisch bevoorrechte T. Crt- opgebeld dat er fotokapers op de kust waren, waarna de zeer bijzondere regeling met de Tex. Crt. getroffen is, Dat de inzender niet wist of niet bedacht heeft, dat het hier een nieuwsblad betrof, dat slechts Woensdag en Zaterdag verschijnt, is, „op zijn zachtst uit gedrukt", een praatje voor de vaak, Want het is op Texel bekend, ook bij correspondenten van de Hel- derse Crt. en het.... „Vrije Volk", meneer de wethouder van de F.v.d.A., dat de Texelse Crt. op alle manieren door de heer de Waard, inzonderheid tijdens diens loco burgemeesterschap, bevoorrecht is. Zo werd geregeld de eorr. van het „Vrije Volk" bewogen, om van punten van de raadsagenda niet van te voren melding te maken, de,niet-bevoorrechte" Texel- se Crt. mocht er eens mee achter aan komen.,.. Het programma der installatieplechtigheden ontvin gen de dagbladen, nadat zij er al kennis van genomen hadden uit de Tex. Crt.! Het komt ons voor dat onze Helderse redacteur in zijn artikeltje van Maandag 9 Oc tober in het geheel niet overdre ven heeft, eerder het tegendeel, hij heeft de achtergrond van de zaak, die ook uit algemeen journa listiek oogpunt niet zonder belang is, nog maar niet aangeroerd. Waar de lezer, die onbevooroor deeld zijn mening wil vormen, het „onbehoorlijke" en „onjuiste" in deze aangelegenheid wil zoeken, zal niet moeilijk zijn uit te maken. De grote woorden, die de heer de Waard tegen ons gebruikt, rich ten zich, als een boemerang, tegen hèm. Of moeten wij zeggen: zoals de waard is. vertrouwt hij zijn gasten?(Hoofdredactie N.H.D.) TREIN IN BRAND Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur geraakte een motorwagen van de trein AmsterdamUtrecht bij het station Muiderpoort in brand. Met een schuimblusapparaat en geas sisteerd door de Amsterdamse brandweer kon het treinpersoneel de brand stuiten. De passagiers hadden meer dan een uur vertra ging. KIND VIEL IN TEIL KOKEND WATER TER APEL. -Het tweejarig jarig kindje van de fam. Weidijk had het ongeluk in een grote teil met kokend water te vallen. On middellijk werd dokter de Vries ont boden, die de kleine in deerniswek kende toestand naar het ziekenhuis te Emmen liet overbrengen, waar het is overleden. (Advertentie) Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter te Roesten! Neem bij de minste klacht de snel werkende, ver zachtende, slijmoptossende, AKKERS is de heer J. A. Kleijnenberg, thans wnd., benoemd tot burge meester van Ouddorp en de heer J. Aten, thans wnd, secretaris van Voorschoten, tot burgemeester van Schoonhoven is op 45-jarige leeftijd te Am sterdam overleden de actrice Nelly Borkman-Ernst, die is op getreden bij Louis de Bree, de Jonge Spelers, het Masker en het A.T.G viert Zaterdag de souffleur van het Rotterdams Toneel, Henri Cheval, zijn 40-jarig jubileum, Hij is aan bijna alle groto gezelschap pen verbonden geweest heeft de Onderlinge Brand waarborg Mij. „Neerlandia" te Scheveningen een overwegend belang verworven in het maat schappelijk kapitaal van de N.V. Verz. Mij. „De Noord-Zuid-Hol lander" te Santpoort is gisteren op de Nieuwe Maas te Rotterdam een motortank- scheepje gekapseisd en gezonken. De schipper en zijn knechtje kon den zich nog tijdig redden overweegt de voorzitter van de Duitse vereniging van filmprodu centen, Walter Koppel, die thans ons land bezoekt, de filmstudio's in Duivendrecht voor de Duitse filmindustrie in gebruik te nemen viel gisteren een 3-jarig jonge tje, dat op de treeplank van een vrachtauto bleef zitten toen deze wegreed, onderweg van de wagen en kwam onder het achterwiel. Het ventje was binnen enkele minuten dood. NIEUW WEGEN VERKEERSREGLEMENT Gisteren is verschenen Staats blad K 377, waarin gepubliceerd werd een K.B. tot vaststelling van voorschriften ter uitvoering van de Wegenverkeerswet (We genverkeersreglement) Deze wet zal in de plaats komen van de uit 1905 stam mende Motor- en Rijwielwet. Vervallen zullen dan ook Motor- en Rijwelreglement en -beschikking. Het thans verschenen Ver keersreglement zal in werking treden op een nader te bepalen dag. OPLEIDING BEGONNEN VAN WEST-DUITSE POLITIEMACHT DUSSELDORF. Een woordvoerder van het West- 45 auto's namen dit jaar dtel aan de traditionele traagheids wedstrijd naar de „top" van Montmartre. De winnaar wist het parcours in ruim tien uur af te leggen, met een ge middelde snelheid van 60 meter per uur. EMIGRATIE NAAR NIEUW-ZEELAND Te Wellington is een emi gratie-overeenkomst getekenc. tussen Nederland en Nieuw Zeeland, Ter bevordering van de uit voering van deze overeenkomst zal de regering van Nieuw- Zeeland te Den Haag een emi gratiekantoor vestigen. Gedu rende het eerste jaar kunnen uit Nederland 1200 ongehuwde mannen en 800 ongehuwde vrouwen tussen 18 en 35 jaar in Nieuw-Zeland toegelaten wor den. CONTROLEUR STEELT f2180.— De Amsterdamse politie speurt naar de 25-jarige controleur van een metaalwarenfabriek, die met een bedrag van 2180is verdwenen. Zaterdagmiddag, nadat het werk was neergelegd, meldde de controleur zich bij de portier en vroeg de sleutel van het kan toor. De portier gaf de sleutel af en de controleur ging naar boven. Hij forceerde een bureau op de afdeling loonadministratie en ontvreemdde een geldkistje. Maandagmorgen werd de dief stal ontdekt. (Adv.) De Tweede Kamer heeft vannacht te half één zonder hoofde lijke stemming een wetsontwerp aanvaard volgens hetwelk sigaren voor de tijd van twee jaar zullen worden vrijgesteld van omzetbelasting, terwijl als compensatie daartegenover de omzet belasting op sigaretten van 90 cent per pakje van 20 zal worden verhoogd, Daardoor zal de belastingdruk op sigaren met onge veer 6 pet. van de kleinhandelsprijs worden verlaagd, en die op de duurdere sigaretten met 2.3 pet. verhoogd. In het oorspronkelijke ont werp was de sigarettenprijs, waarvoor de verhoogde belas ting zou gelden, op 70 cent per pakje bepaald, doch minister Lieftinck kwam gisterenavond de Kamer tegemoet in de be zwaren, die vrijwel alle spre kers tegen de verhoging hadden, door de grens wat hoger te stel len. En 45.00 per 1000 was pre cies het, bedrag, dat de heer Lucas (K.V.P.) als aanvaard baar had genoemd, ai was zo- Duitse ministerie van landse Zaken heeft Dinsdag medegedeeld, dat in Noord-Rijn- land-Westfalen begonnen is met de opleiding van ae eerste een heden der nieuwe mobiele West-Duitse politiemacht, die in totaal dertig duizend man sterk zal zijn. De politiemannen zul len een verbintenis van zeven jaar aangaan. Binnen-1 wel als 1161 merendeel van de andere deelnemers aan het debat eigenlijk van mening, dat in het geheel geen compensatie op sigaretten behoorde te wor den gevonden. Algemene waar dering vond de steun aan de sigaren-industrie die door de maatregel vooral wordt beoogd, - ----- al vond de heer Ritmeester i tweede bijslag van 5 pet. te ver- sigarenindustrie, waarvan de ontwikkeling het laatste drie kwart jaar de regering met zorg vervulde. De opleving van de laatste vier maanden houdt niet onwaarschijnlijk verband met de gebeurtenissen in Korea. Het ontwerp beoogt eerder belas tingverschuiving dan -verlaging en het resultaat zal zijn, dat daarmede de relatief ongunstige positie der sigaren met betrek king tot de belastingdruk is weggenomen Hij deed tenslotte nog een tweede concessie, door het percentage van de verhoging op 2 inplaats van op 2,5 te be palen. En toen kwam het ont werp er met vlag en wimpel door. OOK 5 PCT. Bij NOODWET-DREES Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de Noodwet-Drees, waarbij wordt voorgesteld een „Mijn hoop is, dat wij samen werkelijk constructieve arbeid zullen kunnen verrichten indien wij niet vasthouden aan oude formuleringen en standpunten", aldus beantwoordde minister Mansholt de vraag van de corres pondent van het agentschap Belga, welke zijn verwachtingen waren met betrekking tot de Benelux landbouwbesprekingen, die Vrijdag en Zaterdag a.s. te Luxemburg worden gehouden. Minister Mansholt legde er de nadruk op, dat de komende con ferentie voor Benelux zeer be langrijk is, omdat een overeen stemming op landbouwgebied noodzakelijk is voor het slagen van de Economische Unie. „Het komt er nu maar op aan", aldus de minister, „wat de overeen komst inhoudt. En dan kan ik alleen zeggen, dat ons standpunt, zoals wij dat reeds sinds jaren innemen, niet gewijzigd is; de Nederlandse landbouw wil zeker niet door lage prijzen de Belgi sche landbouw voor onoverkome lijke .moeilijkheden stellen. Het probleem echter om. mede gelet op de Europese Betalingsunie, Wie de ladder op wil, moet bij de eer ste sport beginnen. Het eerste werk be staat hierin, dat wij tegen onze fouten strijden en onze be dorven natuur van haar onzuiverheden reinigen en het on kruid uit de aarde van ons hart rukken. Het kost moeite en in spanning. Maar, al mag het begin zwaar vallen, het werk wordt steeds gemak kelijker BENEDICTUS onze betalingsbalans in evenwicht te houden, brengt mede, dat de export naar Beigië van agrari sche producten een zekere mate van tegenwicht moet vormen voor de zeer grote industriële export van België naar Neder land. Het komt er op aan op de komende conferentie die maat regelen te treffen, die de Belgi sche landbouw een zekere be scherming geven en anderziids de Nederlandse landbouw behoor lijke mogelijkheden laat. Het is vanzelfsprekend, dat in een Eco nomische Unie invoerrechten door België op Nederlandse producten geheven tot de onmogelijkheden behoren. Dit zou immers naar buiten betekenen dat er geen Economische Unie is. De oplos sing zal gezocht moeten worden in een overgangsperiode, waarbij de bijzondere omstandigheden die van invloed zijn op het prijspeil van agrarische producten geres pecteerd worden". Minister Mansholt beklemtoon de verder, dat door een verkeerde voorlichting in België in brede lagen wanbegrip is ontstaan om trent de juiste aard der landbouw problemen en daardoor ook om trent de Nederlandse houding. (V.V.D.) de methode niet juist. Iedere branche die in moeilijk heden verkeert kan nu wel de minister om verlichting van be paalde lasten komen vragen, zo zeide hij, waarna deze dan steeds een compensatie zal gaan toepassen. Medewerking van de industrie zelf was ook nodig, zo vond de heer Hofstra (P.v.d.A.) Thans hing zij echter nog in de lucht en hij achtte het gewenst bepaalde garanties te vragen. Dat de sigarettenroker de sigaar wordt, lag ook de heer Hoog- carspél (C.P.N.) zwaar op de maag. Accijnsverlaging was een beter middel geweest om het be oogde doel te bereiken, meen de hij. Minister Lieftinck wees nog eens op het grote belang van de Het protocol van 9 Mei 1947 zonder meer past niet in een Eco nomische Unie, aldus de minister. Zoals men weet is in dit protocol de mogelijkheid vastgelegd tot het eenzijdig stellen van minimum importprijzen om de binnenlandse markt te beschermen, van welke mogelijkheid België, dat een on verminderde toepassing van het protocol voorstaat, sterk gebruik maakt. „Men moet inzien", aldus voegde minister Mansholt er in dit verband aan toe, „dat er zeer wel denkbaar voor een andere houding een basis aanwezig is". Minister Mansholt achtte ten- j slotte voor de conferentie een be hoorlijke kans op slagen aanwe- zig en besloot, „het landbouw probleem is absoluut oplosbaar ter bevrediging van beide kan ten". I (Advertentie) R 12 bestrijdt rheumatlsche ontste kingen en werkt snel pijnstillend. Met R 12 is het mogelijk het voor een doeltreffende behandeling van rheuma tiek benodigde aantal tabletten zonder bezwaar in te nemen. Het preparaat werkt snel, daar de actieve stof in een korte tijd in het bloed wordt opgenomen en daar zon der onaangename of schadelijke neven verschijnselen de ontstekingshaarden bestrijdt en de ziektekiemen langs na" tuurlijke weg uit het lichaam verwijdert. R 12 wordt aanbevolen tegen spier-, zenuw- en gewrlchtsrheumatiek, ischias, spit, lumbago, verkoudheden en pijnen. Kuurverpakktng, inh. 48 (Metten, Gld. 3.20. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. lenen op de ouderdomsuitkerin- gen, de renten en bijslagen inge volge de Invaliditeitswet en de kinderbijslagen voor deze rente trekkers. Tevens zal door een verhoging van de inkomensgrens een nieuwe groep personen onder de Noodwet-Drees worden ge bracht. AMSTERDAM, 17 Oct. Was het gisteren Kon. Olie die de aandacht trok, vandaag waren het Unilevers, die opvielen en voor een vrij vaste tendens op de Amsterdamse Effectenbeurs zorgden. Er scheen een flinke kooporder voor dit fonds te be staan, waardoor op 227 geopend werd, welke prijs ook nadien betaald werd, zodat Unilevers vandaag met een winst van bijna 3 punten sloten. De animo voor het hoofdfonds was vandaag 'zeer gering, zodat Kon. Olie min of meer meege trokken werd door de vaste stemming voor Unilever. Het verlies van gisteren werd voor een groot gedeelte ingehaald. De slotnotering was 292% (290%). De industriemarkt had een weinig interessant verloop. Me rendeels werden fractioneel ho gere koersen vernomen. Ook de scheepvaartmarkt was vandaag zeer stil. De noteringen ver schilden nauwelijks met die van gisteren. De Indonesische sector blijft verwaarloosd. Alleen tabaksaan delen waren licht gevraagd en konden een kleinigheid avance- ren, voor het overige hadden noch handel noch koersverschil len veel te betekenen. De guldensleningen zetten de stijging vandaag in bescheiden mate voort. De conversielening 1947 kwam op 97%. DEVIEZEN-POSITIE VERBETERD AMSTERDAM, 17 Oct. De geldmarkt is overvloedig van mid delen voorzien. Call-money no teert onveranderd pet.. De han del in schatkistpapier is gering. Er is veel vraag naar papier op korte termijn, maar er bestaat weinig neiging dit af te geven. De geldruimte weerspiegelde zich ook in de weekstaat van de Nederlandse Bank. Opmerkelijke mutaties vertoonde deze niet en de rustige ontwikkeling, die vo rige week merkbaar was, heeft zich voortgezet. Wel werden nieu we records geboekt. In de eerste plaats t, a. v. het totaal der vor deringen op het buitenland, dat door een krachtige stijging van het papier op het buitenland op liep van 1298 tot 1329 millioen gulden tegen 723 millioen op de eerste bankstaat van dit jaar. Ook de andere posten van het devie- zenbezit vertoonden verbeterin gen, zoals de vorderingen in gul dens op vreemde circulatieban ken, terwijl de verplichtingen daalden, n.l. de vrije saldi van vreemde circulatiebanken van 641 tot 623 millioen. Het saldo van de schatkist was opnieuw in herstel op 239 millioen gulden. Geen wijziging kwam er in de bijzondere rekening. De saldi der binnenlandse banken groeiden aan en stegen tot bijna 81 mil lioen. Een nieuw laagtepeil kon genoteerd worden voor de bil- iettencirculatie, die inzakte tot 2742 millioen gulden tegen 3066 millioen in het begin van het jaar. DANKWOORD VAN DR. DREES IN DE MINISTERRAAD In de Maandag gehouden mi nisterraad heeft de minister-presi dent met een hartelijk woord af scheid genomen van de aftreden de minister, mr. W. F. Schokking. Dr. Drees herinnerde aan de gro te moeilijkheden, waarvoor deze minister zich geplaatst zag, o. m. naar aanleiding van de souverei- niteitsoverdracht en de daaruit voortvloeiende afwikkeling van het militaire apparaat en in ver band met de noodzakelijke grote re militaire krachtsinspanning in het raam van de opbouw van de Noord Atlantische organisatie. Hij bracht de scheidende minister zijn diepe dank voor diens arbeid en voor de goede samenwerking, die in de teamgeest van dit kabinet zo goed paste. MINISTER S'JACOB NAAR WASHINGTON Naar wij vernemen zal de mi nister van Oorlog en Marine, mr. H. L. s'Jacob, zich op 28 dezer naar Washington begeven, ten einde deel te nemen aan de con ferentie van defensie-ministers van landen, aangesloten bii het Atlantisch Pact. Generaal mr. A. J. Kruis, voor zitter van de verenigde chefs van staven, vertrekt reeds Donderdag dagavond naar Washington. Ook zal genoemde conferentie worden bijgewoond door Jhr. mr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer. ambassadeur te Londen in spe ciale missie voor het permanent overleg in het kader van het Atlantisch Pact. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 41. Hij zou wel direct naar huis ge gaan zijn en reeds in de keet lig gen te slapen. Nee, bij de Reuver zou h;j wel niet meer terecht ge komen zijn! Zo liep hij te denken, terwijl hij alleen over de donkere smalle dijk de keet weer opzocht. Hij ontgaf het zich, dat hij had horen roepen of zo iets. Hij hoorde al leen zijn eigen stap over - het grint, dat knerpte onder zijn schoenen. Toch hoorde hij weer iets, meende hij. Hij stond even stil en luisterde gespannen toe: het leek wel kreunen. Hij stapte iets vlugger door. Wanneer hij wat hoorde, klonk het nu telkens duidelijker. Nu was hii er vlak bij. Er kreunde een man langs de dijk. Piet greep in zijn broekzak en schrapte een paar lucifers. De Baas! Mijnheer van Buchem! Hij lag op zijn buik half op de weg en half tegen de dijk. Piet was verschrokken en hele maal van streek naast hem ge knield: „Maar mijnheer, wat is er? Hoe komt u hier?" Maar hij hoorde niets terug. Hij schrapte nog weer lucifers. Hij zag dat zijn ogen gesloten waren en dat er een bloedplek zat in zijn blonde haren. Hij probeerde hem te til len. maar van Buchem zakte door Piet's armen heen en hij viel slap Toen lei Piet hem weer neer en trok van Buchem van de weg af tegen de glooiing van de dijk. „Meneer, ik ga hulp halen, ik kom zo terug", had hij nog geroe pen, maar hij wist niet of de in genieur het wel verstaan zou hebben. Piet liep als een bezetene wat hij lopen kon over de dijk. Hii schopte steentjes vooruit en voelde steken in zijn linkerzij. Maar hij liep! Hij stond zo voor de keet en bonsde een roffel op de deur: „Kees! Kees! er uit*... Kees! Kees!" Hij hoorde een plof en stappen naar de deur lopen. Ze ging open en Piet stoof naar bin nen. „Kees, de ingenieur ligt langs de weg. Kleed je gauw aan." „Wat?" schrok Kees. „de inge nieur.... van Buchem?" „Ja ja-" Piet liep op en neer, zenuw achtig en wist biet wat te doen. Kees schot in zijn broek en stak zijn blote voeten in zijn schoe nen. „Zie een fiets te krijgen bij de Reuvers en rijd naar de dok ter! '„Ja", zei Piet en hij holde de dijk af naar beneden. Vrouw de Reuver had de staldeur open gelaten, zodat het licht naar bui ten scheen. Zelf had zij zich te ruggetrokken in de kamer, toen ze gerucht hoorde en meende dat het de Reuver zou zijn. Piet bracht grote consternatie te weeg bij de Reuvers. Hij kreeg snel 'n fiets en was weer weg, vanaf de keet, op de voet gevolgd door Kees, die half aangekleed was meegelopen. Wat had Marie? Ze ging gewel dig te keer, ze warde haar haren dooreen en liep een paar maal om de tafel heen door glas en nattigheid. „Ohoh!" riep ze voor zich heen en leek krankzin nig. Toen stond ze plotseling ver dwaasd stil: „Ik moet er heen!" „Marie jij blijft hier!" zei vrouw de Reuver en schudde haar met haar schouder. Maar Marie rukte los. Ze rende de deur uit waar geen „dekske" meer liep. Maar ze ging omlaag en plensde tot haar knieën in de sloot. Ze strui kelde terwijl ze tegen de diik om hoog liep. Haar rokken waren nat en zwaar en bemoeilijkten haar het lopen. Maar ze liep vlug en haastig over de diik. In de keet van de werkers had ze licht zien branden door de open deur maar er niemand gezien. „Raoul...." flitste het door haar hoofd. En kort daarop „Vader". Ze begon zich nog angstiger te maken en versnelde haar lopen. Ineens knipte er wat licht aan en uit in de donkerte. Er stonden twee mannen. „Ben jij het Marie?" Ze hoorde de stem van Kees. „Maak licht Kees.wat is er gebeurd?" Kees schraapte weer een lucifer en ze zag een ogenblik van Bu chem op zijn rug liggen. Hij zag vaalbleek en bewoog niet. Zijn ogen waren gesloten geweest. Ze was er naast geknield en had haar gezicht tegen het ziine gehouden. Tranen had zij geschreid en haar gezicht was nat. Maar ze voelde het kloppen van zijn hersens: „Hii leefthij leeft nog!" kwam ze omhoog, „maar doen jullie dan toch wat!" Ze had Kees bii z'n arm gegrepen. „We zullen 'm hier zo moeten laten liggen tot de dokter komt", kwam een zware en vreemde stem uit het donker. „Daar is wat ge beurd" liet hij er op volgen „Gebeure wat wil", zei Kees energiek, „kom pak hem mee op. Ik laat de baas hier niet als een hond liggen". De twee mannen namen van Buchem op en droe gen hem over de diik. „Waar wil je ermee naar toe?" had de onbe kende stem gevraagd. „Naar bij ons in de keet", ant woordde Kees. Daar fietste iemand zonder licht achterop en sprong af. „De dokter komt zo. Laten lig- fen heeft hij gezegd". Het was iet. „Nou?" zei de onbekende. ,,'n Mens is 'n mens. Vooruit, we zijn er bijna. Ze bereikten de keet. Marie had gesmeekt om de ingenieur naar de hoeve te brengen ...Dan kunnen we hem beter op zijn eigen bed leggen. Piet loop jij vast vooruit en maak de keet open en het litht aan". 'n Paar minuten later lag van Buchem op zijn eigen bed in de directiekeet. Marie had hulpeloos toegezien hoe de anderen van Buchem z'n schoenen hadden uit getrokken. Ze meende dat hij het benauwd had en maakte zijn das en boord los. Zün borst gin? onregelmatig op en neerhi was niet dood. Nee. Raoul leefde Met haar handen gevouwen pre velde ze zachtjes en ze bleef fluis eeren. Ze wrong haar handr samen en fluisterde vlugge „Laat hem levenlaat 'm b' ven levenook voor mij". Wordt vervol

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5