HIMIST Nieuw Zuid-Molukken eisen van K.P.M. staking vervoer R.l.-troepen In en rond Pjongjang wordt hevig gevochten Minister Stikker en de Kamer zijn het eens geworden DE SCHILDERS ORGANISEREN VOOR ZATERDAG 'N STERRIT Jeep reed over vluchtheuvel EDITIES VOOR ALKMAAR. HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN Feestvieren met de K.R.O. Dagvaarding in kort geding De Prins kreeg een uur verlof 1000 Nederlandse verkenners naar de jamboree Familie Schram had weer averij Jacht in nood bij Terschelling Aanbevelingen van Straatsburg als richtlijn aanvaard Scheepsberichten Vloot- en dagorder van Mr. Schokking Drie jongens stalen tweeduizend gulden Vooruitzichten twijfelachtig IRN. 79.500 kg. witte )0 kg. rode kool 4.20 kg. gele kool 6.608.60; jroene kool 5.608.50; inese kool 6.8011.60; dien grove 5.206.30; 0—7.30; driel 8.10—8.70 i.50; 32.500 kg. bieten X 7.60; II r°nd 4—4.40; 5.60; 160 kg. witlof stek 0 kg. peen II 2.102.80; 20; IV 2.20—2.60; 5100 n II 4448; afw. 1645 dijvie 6.306.80. 5 koeien 750900; eren 180—240; 30 scha- 0; 25 lammeren 5580; 1560; 7 nuchtere kal- 55. REND, 17 Oct. Aan- 3000 kipeieren 1516; ïeieren 9 per 100 stuks; en 1112. Veemarkt: d totaal 779 stuks; 356 ien 1.802.60 per kg, jg; 221 geldekoeien 525 tig; 127 melkkoeien 650 g; 25 pinken 350580, ieren 550980, stug; 32 :en 160—255, stug; 170 te kalveren 120275 en dem 4090, matig; 180 kens 1.701.90 per kg, magere varkens 40 biggen 2540, stug; ppen: weiderij 70120, 1105, lammeren 5595 bokken en geiten 10 28 paarden 575750, >kzeugen 230380, stug. 54 dieren. 60 Konijnen ;tuk. >IJK, 18 Oct. 6500 kg -7.40, grove 5.505.90, -8,30, nep 9.60—10,50; ndijvie 5,50—6; 1500 kg i. 7.90; 8000 kg groene 30; 5000 kg gele kool 12.000 kg rode kool 5 kg bieten 7.40; 90.000 kool 44.30; 26.000 kg te 44,40; 300 st. bloem- -35. SCHARWOUDE. 1700 pelen: Eigenh. 7.60, bl. 50, grote 7.80—8.00; 5000 70—7.30; grove 6,50—7,20, -9.00, nep 9—9,30; 600 kg 3138; 2100 kg andijvie 100.000 kg witte kool icces 4—4.50; 11.000 kg 4.60—8.80; 2300 kg gele 3.60; 1300 kg groene kool zen, dat ritter zelfs! ïone was - :n. iger dan ooit. onder bleken! Uw textiel, geld terug j behaalt. wasmiddel ertuigen. Doch als ap en krijgt hij van =n hoorde dit alles Daar komen Krelis, undeltje te kijken, reddende idee. Met i glijden en hij lag ng en Krelis, Nosco zei de waard. „Het >ns dus onmiddellijk ras onmiddellijk op en en spreidde de :zegd?" knorde hij en, sokken en van foj, foj, hoe kan te worden!" „Je zwarte soepjurk is Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten.20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H.N.Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Noordhollands Datrhlad M Builen God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A <r S M VA/V HEDEN Pagina 3 Donderdag 19 October 1950 46e Jaargang No. 11996 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoori 56, teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Prins Bernhard kreeg gister morgen van de doktoren van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, waar hij, zoals bekend, een lichte operatie heeft onder gaan, een uur verlof om een be zoek te brengen aan de Bernhard Kazerne te Amersfoort. Hij maak te er kennis met de officieren en de manschappen van de Royal Scotch Greys, die met enige tanks in Amersfoort demonstraties ge ven. De Prins sprak met de bri gade-generaal F. N. Mitchell, be zichtigde de tanks en het oefen terrein en vertrok omstreeks 12 uur weer naar Utrecht. Zijn be zoek was onofficieel en werd door slechts weinig kazernebewoners opgemerkt. De Zevende Wereldjamboree van Padvinders zal van 3 tot 13 Augustus 1951 in Bad Ischl in Oostenrijk worden gehouden. Ne derland heeft thans officieel be richt gekregen, dat het hieraan kan deelnemen met 1000 verken ners, namelijk 500 van „De Neder landse Padvinders" en 500 van „De Verkenners van de Katho lieke Jeugdbeweging". Iedere vier jaar wordt een jam boree gehouden. De vorige was in 1947 in Frankrijk. De Republiek der Zuid-Molukken heeft door bemiddeling van haar bureau in 's-Cravenhage en haar vertegenwoordiger aldaar, dr. J. P. Nikijuluw, de Koninklijke Paketvaart Maatschappij in kort geding laten dagvaarden in verband met het vervoer van troepen der R.l. naar Ambon. Dit kort geding zal op Donderdag 26 October a.s., des morgens om 10.30 uur, worden behandeld door de president van de Amsterdamse Rechtbank. zien gebonden zag „aan een contract met de legale regering der republiek Indonesia, juist zoals zij voor de souvereinitcits- overdracht een contract had met de voormalige Nederland- Indische regering. Op grond daarvan, zo schrijft de K.P.M. verder, heeft de rege ring van Indonesië het recht K.P.M.-schepen te huren voor troepenvervoer en van dat recht wordt door haar gebruik ge maakt. In de huurovereenkomst dient het personeel van de K.P.M. alleen voor vervoer en zal niet deelnemen aan oorlogs handelingen. De in uw telegram vervatte mededeling, dat de K.P.M.-schepen actief zouden deelnemen aan de actie tegen Ambon, moeten wij dan ook na drukkelijk van de hand wijzen. In de gisteren ingediende dag vaarding wordt de eis gesteld, dat de K.P.M. veroordeeld zal worden tot staking van haar medewerking bij het troepen en materiaalvervoer van de R.l. naar Ambon. Mr. dr. C. Berk houwer uit Alkmaar, dia als raadsman van de republiek der Zuid-Molukken optreedt, deelde ons desgevraagd mede, dat de aanval op Ambon beschouwd wordt als een schending van ar tikel 2, lid 1, van de Overgangs overeenkomst, zoals die is af gesloten ter Ronde Tafelconfe rentie en aldus een onrecht matige daad is. Door schepen beschikbaar te stellen voor het vervoer van troepen en materi aal, pleegt dus ook de K.P.M. een onrechtmatige daad, aldus de raadsman. Over de voorgeschiedenis van dit kort geding vernemen wij nog: Op 6 October j.l. zond het Bureau Zuid-Molukken in Den Haag een telegram aan de K.P.M. in Amsterdam, waarin geprotesteerd werd tegen het beschikbaar stellen van schepen. Op 9 October zond de K.P.M. per brief antwoord, waarin er op werd gewezen, dat de K.P.M. Zaterdagmorgen 21 October zul len uit alle windstreken des lands vrachtauto's en personenwagens van schildersbedrijven vertrekken voor een landelijke sterrit, waar van Utrecht het doel is. In totaal zullen hieraan 300 wagens deel nemen. Deze sterrit, die beoogt bij overheid en particulieren belang stelling te wekken voor het schil dersambacht, is georganiseerd door de commissie „Mebesal" (Meer en beter schilderen in al gemeen belang), welke in het le ven werd geroepen door de drie patroonsorganisaties, de drie ge- zellenorganisaties en de vakgroep schildersbedrijf om meer bekend heid te geven aan de ideeën in deze branche over werkspreiding (b.v. binnenwerk in de winter maanden) en werkverruiming. De wagens zullen van tal van op schriften zijn voorzien. Eindpunt van de sterrit is het Paardeveld in Utrecht, waar men om uiterlijk PROF. GERLACH ROYEN O.F.M. ZEVENTIG JAAR Gisteren is pater prof. dr. Ger- lach Royen OFM, hoogleraar in de vergelijkende en algemene taal wetenschap aan de Rijksuniversi teit te Utrecht ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag in de aula van de Universiteit hartelijk gehuldigd. Door een comité uit de wijde kring van leerlingen, oud-leerlin gen, collega's en medestrijders uit de spellingstrijd werd hem een door de kunstenaar J. Bruin van hem geschilderd portret aangebo den. Vijt sprekers, w.o. prof. Dr. J. Gondia, die achttien jaar gele den met de jubilaris tot hoog leraar werd benoemd en pater dr. A. van Leeuwen, provinciaal der paters Franciscanen, voerden het woord. Na de bijeenkomst was er er een drukbezochte receptie in het Senaatsgebouw van de Uni versiteit. 16.00 uur dient te zijn aangeko men. Om 19.00 uur zal de Com missaris der Koningin in de pro vincie Utrecht in de Irenehal van de Jaarbeursgebouwen de prijzen aan de winnaars uitreiken. De „Amy 2", een plezierjacht van de heer Schram uit Amster dam, is voor de derde maal bij de Engelse kust vastgelopen en lek geslagen. Thans kreeg de boot, waarin zich de heer en mevrouw Schram en drie zoontjes bevon den, averij voor de haven van Portland en werd door 't Britse vliegkampschip „Indefatigable" opgepikt en de haven van Wey mouth binnengesleept. In Augustus van dit jaar werd voor een kruistocht over de Noordzee uit Amsterdam vertrok ken. Voor de Engelse kust leed de familie Schram kort daarna voor de eerste keer schipbreuk. Enkele dagen na de herstellingswerk zaamheden konden ze weer het ruime sop kiezen en deze tweede tocht moest men bijna met de dood bekopen. Na vier dagen en vier nachten hozen werden ze nog juist door een reddingboot opge pikt. Hoe lang de onfortuinlijke avonturiers thans op zee hebben rondgezwalkt is niet bekend. De heer Schram zei bij aankomst in de Engelse haven, dat hij in het Kanaal een anker verloren had en daarom de haven van Portland wilde binnenlopen. Bij het in varen nam hij echter de ver keerde doorgang en stootte op een onder water gelegen wrak. De sleepboot „Holland" heeft gistermiddag om kwart over vier het tweemast jachtje „Lyxa" met een gebroken roer de haven van West-Terschelling binnengebracht Voordat de „Brandaris" 't scheepje oppikte, was het reeds enige tijd gesleept door een Deense vissers boot, maar door het slechte weer was de sleeptros losgeslagen. Toen het scheepje, dat van Fin land op weg was naar Den Haag, werd opgepikt, was het reeds over de grpnden heengeslagen en dreef af naar het Boomkensdiep vlak bij het strand. De kapitein van het schip was de Engelsman Thomas Byrne, ter wijl de tweede opvarende een Deen was. KABEL DIEFSTAL TE IJMUIDEN Gisterennacht werd ten na dele van het Staatsvissershaven- bedrijf in IJmuiden 108 meter kostbare kabel ontvreemd van een terrein achter de water toren nabij de vissershaven. Gisterenmorgen reeds legde de Haarlemse politie de hand op twee Haarlemmers, de 33-jarige J. L. S. en de 25-jarige A. F. D., die de gestolen kabel met een personenauto vervoerden en op het punt stonden de buit bij een bevriende relatie onder te bren gen. OLYMPISCHE DAG 1951 Het Nederlands Olympisch Co mité heeft meegedeeld, dat de Olympische Dag 1951 zal plaats vinden op Zondag 17 Juni. Tra ditiegetrouw zal deze manifes tatie aller sporten in het Olym pisch Stadion te Amsterdam ge houden worden. Het nieuwe gebouw van het Engelse Lagerhuis, dat in de plaats is gekomen van het in Mei 1941 door Duitse bommen vernielde gebouw, is thans gereed gekomen en zal op 26 Oct. a.s. door koning George worden geopend. Een overzicht van de zaal van het Lagerhuis in het Parlementshuis, Westminster, te Londen. In het midden op de achtergrond de stoel i#m de voorzitter. Daarvoor aan de tafel de bewaarder bij de kist voor de akten. Gisteravond hadden verwarde gevechten in en om de Noord- Koreaanse hoofdstad, Pjongjang, plaats. De Noord-Koreanen, die m de minderheid zijn, bieden op sommige plaatsen hevige tegenstand doch wijken op an dere, zo melden fwntberichten. Volgens een bericht van radio- Poesan, hebben Zuid-Koreaanse voorhoeden na de verovering van het vliegveld de rivier de Taedong ten Norden van de stad overgestoken. Deze voorhoeden richten zich volgens het bericht naar het hoofdgedeelte van de stad (80 procent is aan de Noordzijde van de rivier gelegen). Britse en Amerikaanse troe pen rukken snel naar de stad op. Zij werden nog in de avond in de stad verwacht, hoewel de tegenstand toeneemt. Het Ame rikaanse zevende cavalerie-regi- ment vormt de voorhoede. Het laatste werd het 16 km van de stad gemeld. De Noord-Koreanen gebrui ken tanks en kanonnen voor de verdediging van een der buiten wijken. Kort na het vallen van de duisternis werden versterkingen (Van onze parlementaire redacteur) Tegenover de enthousiaste bewoordingen, waarmede de Kamer de aanbevelingen van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa had onderstreept, deed het antwoord, dat minister Stikker gisteren gaf, althans op het eerste gehoor, nogal nuchter aan. Had de Kamer zich fel tegen het vetorecht gekeerd, waardoor elk voorstel in het comité van ministers kan getorpedeerd worden, de bewindsman vroeg zich af of de Kamer bereid zou zijn om uit dit standpunt ook de consequenties te trekken. Er wordt de laatste tijd veel over onze Marine ge sproken, aldus de bewindsman, en hij stelde voorop dat de regering nooit bereid zou worden gevonden om deze Marine van de zee te laten verdwijnen, maar zou de Kamer dan wel de beslissing hierover aan een hogere autoriteit willen over laten? Asturias, 17 October van Dja karta naar Amsterdam. Nelly (rep.), 16 October van Djakarta naar Rotterdam. Grote Beer, Djakarta-A'dam, 17 October 200 mijl Z.Z.O. Port Sudan. Otrante (rep.), Djakarta- Rotterdam, 16 October van Colombo. Skaugum (rep.), Djakarta- Rotterdam, passeerde 17 October Elba Cape. Willem Buys, Djakarta-Rot terdam, 17 October 700 mijl O.Z.O. Guardafui. Minister Stikker gaf al zelf het antwoord: Hij verwachtte dat de Volksvertegenwoordiging elke re gering naar huis zou sturen, die het in haar hoofd wilde halen om de Marine op te offeren. Een tweede voorbeeld gaf de bewinds man door de mogelijkheid open te laten, dat men in het kader van de liberalisatie onze export van landbouwproducten naar Duitsland zou willen beperken. Ook hierin zou geen Nederlandse regering, maar ook geen Neder landse Volksvertegenwoordiging kunnen bewilligen. Er mogen dan Latijnse landen zijn, die ogen schijnlijk veel verder wensen te gaap, ook zij spreken andere taal wanneer het er om gaat de be slissing over handelstarieven aan een hogere autoriteit over te laten. Van de zijde van de Kamer werd hiertegen bij de replieken opgemerkt, dat de minister het probleem niet zuiver gesteld zou hebben. Nu werden zaken als deze in het comité van ministers vanuit nationaal oogpunt beke ken, in Straatsburg zouden zij echter vanuit de Europese ge zichtshoek bekeken worden. Bij deze redenering ging de heer Korthals (V.V.D.) er blijkbaar van uit, dat Nederland bij een dergelijke procedure niet onbil lijk behandeld zou worden. Een Dakota van de British European. Airways met 29 per sonen aan boord, is Dinsdagmiddag te Mill Hill bij Londen in de tuin van een landhuis neergestort. 28 personen kwamen hierbij om het leven. Links op de foto: enige persoonlijke be zittingen der slacht offers werden zo goed als ongeschon den aangetroffen. Rechts: politie en brandweer bij het verongelukte vlieg tuig. Bij mr. Burger (P.v.d.A.) kwam deze gedachtengang nog duide lijker aan het licht. Bij een af schaffing van het vetorecht moest vaststaan, dat de belangen zuiver tegenover elkaar zouden worden afgewogen. Uit de replieken bleek voorts, dat het nuchtere betoog van de minister wel enig misver stand had gewekt. Ook om andere redenen was zulks wel verklaar baar. Betoogde de minister ener zijds, dat hij de richtlijnen van Straatsburg gaarne als richtlijn wilde aanvaarden, zoals ook in de motie van de Kamer werd ge vraagd, anderzijds legde hij er de nadruk op, dat dit niet moest worden opgevat in de zin van een mandaat krijgen. En dat de mi nister er wel degelijk een eigen mening op na blijft houden, bleek het beste toen hij de mogelijkheid van een Europese minister voor de Defensie afwees als zijnde niet denkbaar zonder soortgelijke mi nisters voor Economische Zaken en Financiën. Mr. Burger (P.v. d.A.) was van de aldus gewekte twijfel de vertolker. Hij wees er op, dat dit debat slechts dan resultaat zou hebben afgeworpen, wanneer men naar huis kon gaan met de gedachte, dat de minister inderdaad de denkbeelden van de Kamer onderschreef. In tweede instantie legde de minister toen een duidelijker geloofsbelijdenis af. Hij was en bleef federalist en met de gemaakte opmerkingen had hij slechts bedoeld op de ge varen te wijzen, die aan een on verantwoorde afschaffing van het vetorecht zouden kunnen kleven. Onder de huidige omstandigheden was het beter eerst op beperkte gebieden het vetorecht op te hef fen. Dat was dan toch ook wel de grondtoon van het betoog van de minister geweest. Hij wilde be hoedzaam op de weg van de één wording voort gaan, een proces, waarbij ook Engeland zeker in geschakeld moest blijven. Mr. Roolvink (K.V.P.), die ook aan de replieken deel nam en daarbij uiting had gegeven aan de wens om vlugger voortgang te maken, wilde dat op die beperkte gebie den desnoods ook doen zonder Engeland, maar toch over de hele lijn niet. De Kamer nam tenslotte, met de communisten tegen, de motie aan, waarin de aanbevelingen van Straatsburg aan de minister als richtlijn worden meegegeven. Prins heden weer thuis Z.K.H. Prins Bernhard zal heden, volledig herstteld, het academisch ziekenuis te Utrecht verlaten. Op medisch advies zal de Prins nog enkele dagen rust houden. Oud-minister Schokking heeft bij zijn aftreden de navolgende vloot- en dagorder uitgegeven: „Nu ik mijn ambt neerleg, wil ik in de eerste plaats een woord van eerbiedige nagedachtenis wijden aan de militairen, die in mijn ambtsperiode hun leven ga ven voor vorstin en vaderland, hetzij dat zij sneuvelden, slacht offer werden van een ongeluk, of niet van ziekte mochten her stellen. Ook denk ik thans in het bij zonder aan de militairen, die in dat tijdvak in en door de dienst geheel of gedeeltelijk invalide werden en aan hen, die thans nog verpleegd worden. Hun allen wens ik het allerbeste. Tenslotte dank ik allen zonder onderscheid of gij deel uitmaakt van de zee macht, het leger of de luchtmacht voor Uw onvermoeide toewijding, waarvan mij zo dikwijls op tref fende wijze is gebleken. Moge God's zegen U, waar ter wereld gij ook Uw plicht vervult. Uw gezin en Uw arbeid steeds verge zellen". De Notaris moet toch drie jaar achter slot Het Haagse Gerechtshof heeft gisteren bevestigd het vonnis van de Haagse rechtbank, waar bij wegens ambtsmisdrijf, vals heid in geschrifte en verduiste ring van ongeveer zestigduizend gulden, de notaris A. J. M. K. uit Den Haag veroordeeld was tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Het Gerechtshof bepaalde het voorarrest tot op de dag van gisteren en ontzette verder de notaris uit zijn ambt voor de tijd van acht jaar. MOORDENAARS VAN A. M. DE JONG HOUDEN HUN STRAF De Bijzondere Raad van Cas satie verwierp gisteren de be roepen, ingesteld door de twee voormalige SS-ers T. van G. en D. B„ beiden uit Amsterdam, die cassatie hadden aangetekend tegen de sententie van het Am sterdamse Bijzondere Gerechts hof, waarbij zij ieder tot twintig jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld. Deze SS-ers hadden in de avond van de achttiende October 1943 de schrijver A. M. de Jong in de gang van zijn woning doodgeschoten. naar de .voorhoeden der Ver enigde Naties gezonden; thans rukken 75.000 a 100.000 man schappen der V.N. tegen het laatste belangrijke Noord-Kore- aanse bolwerk op. Naar men meent is president Kim Il-Soeng met de meeste Noord-Koreaanse hoge functionarissen enige da gen geleden naar het Noorden uitgeweken. BRITSE AMBASSADEUR WERD SLACHTOFFER VAN DUITSE SPION Gisteren is in het Britse Lager huis de spionnage-af faire te An kara ter sprake gekomen waarvan de toenmalige Britse ambassadeur aldaar het slachtoffer werd. Deze ambassadeur had een Albanees als kamerdienaar, die echter bij de Duitsers onder de naam „Ci cero" bekend stond. Deze Alba nees slaagde er in het volste ver trouwen van de ambassadeur. Sir Hughe Knatchbull-Hugessen te verwerven. „Cicero" wist foto-copieën te maken van uiterst geheime docu menten, die zich in de brandkast van de ambassadeur bevonden en die hij aan de Duitse ambassade te Ankara verkocht. Ift totaal ont ving de Albanees hiervoor een be drag van 300.000 pond sterling, die hij veilig bij Zuid-Amerikaanse banken wist onder te brengen. De Duitsers hadden echter geheime gegevens in hun bezit gekregen o.a. over de ..operatie-Overlord", het plan voor een geallieerde in vasie in Noord-West-Europa Mi nister Bevin heeft de houding van de voormalige ambassadeur gis teren in het Lagerhuis gelaakt, doch de kamerdienaar, die zijn geld achterna is gereisd, is thans een schatrijk burger aan de an dere zijde van de Atlantische Oceaan. De Kinderpolitie te Aihsterdam arresteerde, zoals we reeds meld den, drie jongens, die zich enige tijd geleden schuldig hadden ge maakt aan diefstal van een porte feuille inhoudende f 600.Het onderzoek in deze zaak heeft aan het licht gebracht, dat dit drietal, resp. 14, 16 en 17 jaar, in de afge lopen anderhalf jaar niet minder dan 47 diefstallen heeft gepleegd. De gemiddelde buit bedroeg on geveer f 40.zodat in 't geheel voor ruim f 2000.gestolen is. Al het geld is voor hen opgemaakt en er is behalve een windbuks en een alarmpistool niets terugge vonden. De zaak is aan het licht geko men. doordat de jongste, die te vens de hoofddader is, met een schot uit deze windbuks een andere jongen had gewond. VROUW GEDOOD Gistermiddag omstreeks kwart voor één is op de brug over de Hobbemakade in de Roelof Hart- straat te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee zwaar gewonden en een licht gewonde tot gevolg heeft gehad. Een dienstjeep van de gemeen tetram reeds op dat tijdstip, ko mende van de Ceintuurbaan, de vluchtheuvel van de tram op die brug op. Drie personen, twee mannen en een vrouw, die op de tram stonden te wachten, werden tegen de grond geslingerd. Twee van hen liepen een schedelbasis- fractuur op, de derde, een der mannen, kon na in het Wilhel- mina Gasthuis verbonden te zijn. naar zijn woning worden ver voerd. De bestuurder van de jeep zou, toen een portier van zijn voertuig opensloeg, bij een poging de deur weer te sluiten, de macht over het stuur verloren hebben. Nader vernemen wij, dat de vrouw, de 61-jarige wed. E. F. van D„ die door de jeep werd aangereden, is overleden. WEEROVERZICHT (Van onze weerkundige medewerker) Nog vrij onverwacht is het weer eergisteren in de war ge stuurd door het over ons land trekken van een warmtefront, dat overal een behoorlijke hoeveelheid neerslag bracht. Vooral jam mer was dit voor de provincie Drente, waar de bekende Zuid- laarder markt de dupe werd. Gisteren echter stegen de barometers weer en het hogedruk- gebied boven de Azoren heeft zich nu verplaatst naar Frankrijk, waardoor wij dus ook onder de invloed van dit gebied zijn komen te liggen. Daar er op de Atlantische Oceaan nieuwe depressies zijn te vermelden, zijn de vooruitzichten onzeker. Het is nu de vraag of het hogedrukgebied in staat zal zijn de storing van ons verwijderd te houden, of dat het weer ineenzakt en dus de weg openstaat voor nieuwe storingen. Men lette dus vooral eens op de barometer. Het is in ieder geval te verwachten dat de temperatuur voor de tijd van het jaar aan de hoge kant zal blijven, daar vochtige oceanische lucht in onze richting gestuwd wordt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1