PELS9 De Rood machtigt B. en W. alles te doen om de tram te behouden Amerikaantjes vastgehouden De Eeuwige Laan mag niet geschonden worden ALKMAAR EN OMSTREKEN Voor de Politierechter Woningnood en slimme bouwers ANN AN AS of MARASQUIN Gemeenteraad Bergen THOM. HOOGERVORST Nog 3 dagen Marktberichten PAGINA 2 DONDERDAG 19 OCTOBER 1950 STEDELIJK MUSEUM ALKMAAR Ter gelegen- .eid van het 75-jarig bestaan van het Stedelijk Museum te Alkmaar, heeft de commissie van advies en bijstand voor de kunsttentoonstellingen, het plan opgevat tot het houden van een expositie van Noord-Nederlandse schilders uit de tijd van de Meester van Alkmaar, al of niet identiek met Cornelis Buys en ook bekend onder de naqm „de Schilder der Barmhartigheden". Deze expositie zal van 21 Oc tober tot 5 November in het Ste delijk Museum worden gehou den. Dank zij de medewerking van enkele grote musea en van verschillende particulieren, mocht het gelukken een aantal representatieve werken voor deze expositie in bruikleen te ontvangen. Niet alleen van ge noemde meester, maar ook van enkele zijner streek- en tijdge noten, zoals Jan Jacob Cornelisz. van Oostsanen, Maarten van Heemskerck en de Meester van Alkmaar. Ook enkele vroege Noord-Ne derlandse plastieken zullen wor den geëxposeerd. Op Woensdag 25 October zal Mej. H. van Gul- dener, verbonden aan het Rijks museum te Amsterdam, des mid dags om 3 uur en des avonds om 8 uur in het museum een inlei ding houden over het tentoonge stelde werk en daarna tijdens een rondgang van voorlichting dienen. MAX VAN PRAAG IN HET GULDEN VLIES ALKMAAR Max van Praag en zijn collega's van Herman Rinket's variété-gezelschap hebben de vrij goed gevulde zaal van liet Gulden Vlies gisteravond enige uren lang weten te vermaken met hun pro gramma. Clem Clements, die aan vankelijk een matig conferencier was, toonde zich 'n vingerr lug ma nipulator, Tonny Bakkcnes, die be halve een goed begeleider een vir tuoze accordeonist is, greeg de zaal weldra mee, evenals de jodlerin Olga Lowina, die een groot succes oogstte. Lou Marti bleef als muzi kale clown naar onze mening be neden de maat, niet zozeer als mu zikaal nummer, maar zeker als clown. Zijn bellenmuziak was ove rigens origineel. Mr. Swips was eon beter, maar geen beste clown, maar hij was wel een vermakelijke snel tekenaar, Max van Praag \ermaak- te zijn dankbare publiek met zijn liedjes, waarvan vrijwel Iedere aan- wozige de refreinen bleek te ken nen. Hij was de grote man uit dit programma en 't succes dat hij had, was eon verdiend succes. Herman Rinket's variété bracht al met al een avond van middelmatig amu sement, dat door het talrijke spoe dig vermaakte publiek zeer op prijs werd gesteld. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Gehuwd: Petru§ J. Kok en Pietertje D. Dikke- boom; Adrianus Schipper en Ma ria Klaaren; Klaas Schreuder en Elisabeth Mol. Overleden: Lamberta Vrijhoe ven, oud 56 jr, wed. van J. A. van Riel. NIEUWE AANWINSTEN R. K. LEESBIBLIOTHEEK ALKMAAR -— Engelse boer ken: 4028 Jean Webster, Daddy long legs; 4029 Charlotte 'Brontè, Jane Eyre; 4030 Pearl S. Buck, Dragon Seed; 4031 Pearl S. Buck, The good earth; 4032 Ja mes Oliver Curwood, Kazan; 4033 Mazo de la Roche, The building of Jalna; 4034 Arthur Conan Doyle, The Conan Doyle stories; 4035 Thomas Hardy, Tess of the d'Urbervilles; 4030 Ethelreda Lewis, Trader Horn; i 4037 Jerome K. Jerome, Tommy Co.; 4038 Arthur Koestier, Thieves in the night; 4039 Her man Melville, Typee; 4040 Alan Moorehead, Eclipse; 4041 Axel Munthe, The story of San Mi- chele; 4042 Barones Orczy, The Elusive Pimpernel; 4043 Baro nes Orczv, I will repay; 4044 Ferdinand Ossendowsky, Beasts, men and Gods; 4043 Francis Perkins, The Roosevelt I knew; 4046 J. B. Priestley, The good companions; 4047 P. G. Woode- house. Love among the chickens. Duitse boeken: 3850 Gustav Freytag, Soli und Haben; 3851 Agnes Giinther, Die Heilige und Ihr Narr deel I; 3852 idem, deel II; 3853 Hermann Sudermann, Frau Sorge; 3854 Sigrid Undset. Kristin Lavrans Tochter; 3855 Ernst Miechert, Die Jeromin- Kinder; 3856 Ernst Miechert, Die Majorin; 3857 Selma Lager- löf, Christus Legenden; 3858 Thomas Mann, Buddenbrooks; 3859 Gottfried Keller, Der griine Heinrich; 3860 Jakob Wasser- mann, Das Gansemannchen. Franse boeken: 3700 Margue rite Audoux, Marie Claire; 3701 René Bazin, De toute son time; 3702 Jean de la Brête, Mon oncle et mon curé; 3703 Eve Curie, Madame '"urie; 3704 Cyp, Le Mariage de Chiffon; 3705' Geor ges Duhamel, Vie des Martyrs: 3706 Ludovice Halévy, L'abbé Constantin; 3707 Louis Hémon, Maria Chapdelaine; 3708 Fran cois Mauriac, Le Mystère Fron- tenac; 3709 Francois Mauriac, Le baiser au Lepreux; 3710 Jé- rome et Jean Tharaux, L'ombre de la Croix; 3711 Vercors, Le si lence de la Mer; 3712 La Varen de, Le centaure de Dieu. DE KANAALKADE IS GEVAARLIIK Twee jongens te water ALKMAAR. Wielrijders worden aangemaand om voorzich tigheid te betrachten op de door opbreking versmalde Kanaalkade. Door het rijden in de spoorrails komen nogal eens wielrijders te vallen. Zo reden gisteren twee jongens in het water van de Ka naalkade. Toen een van hen de ander wilde passeren, geraakte hij met zijn fiets in de rails, ver loor zijn evenwicht en viel tegen de andere jongen aan. De oudste jongen, de 12-jarige H„ zwom naar de kant en werd door om standers op het droge gebracht. De tweede, een 7-jarige jongen die niet kon zwemmen, werd ge red door de 16-jarige zoon van een kermis-exploitant. J, van dei- Weert, die te water sprong en de jongen naar de kant bracht, waar na beiden door omstanders op de wal getrokken werden. EINDELIJK THUIS! ALKMAAR. Korporaal Jac. Molenkamp uit de van de Woude straat, die na een verblijf van 39 maanden in Indonesië, in Aug 1949 repatrieerde en die toen in een sanatorium te Amersfoort moest worden opgenomen, waar hij 14 maanden lang heeft ge- ltuurd, zal morgenmiddag met de trein van 1 uur, volkomen gene zen in Alkmaar arriveren. Wij verwelkomen hem in ons midden en wensen hem geluk met zijn genezing. Triduum K.A.B. Heiloo HEILOO. Het driedaagse triduum van de Kath. Arbeiders Beweging van de afd. Heiloo is niet op 26, 27 en 28 October, maar op 25, 26 en 27 October. Tragisch sterfgeval BERGEN. - Bij het vertrekken van de tram van kwart voor negen is de 70-jarige heer Z. Uit Oudkar spel, die met zijn huishoUdster een bezoek aan keiiniSsen in Bergen had gebracht, tengevolge van een hartverlamming op het Stations plein plotseling onwel geworden en in elkaar gezakt. Dr. v. Gelder die zeer spoedig aanwezig was kon slechts de dood constateren. Met 'h ziekenauto is 't stoffelijk overschot naar Oudkarspel overgebracht. Ledenvergadering L.T.B. AKERSLOOT. Vrijdag 20 October a.s. 's avonds om kwart voor acht zal er in de zaal van de heer Verduin een ledenverga dering zijn voor de L.T.B. afd. Akersloot, welke uw bijzondere aandacht zal vragen. In de agen da zijn o.m. opgenomen Voorstel len voor Kring- en Vakgroepver gaderingen. Als spreker zal die avdnd optreden Dom Gerritsen uit Egmond, die zal spreken over de veevoeding, dus over iets waarmede wij dageliiks hebben te maken Levensavond AKERSLOOT. Zondag 22 October a.s. zal er bij Verduin voor de tweede keer optreden de Zaanse Toneelvereniging met het stuk „Levensavond De op brengst van deze avond zal ge- neel worden besteed ten bate van de „ouden van dagen". Verwacht wordt dat het ook deze avond niet aan belangstellende zal ontbreken evenals vorise keer. Het is eên in teressant stuk dat op zeer goede wiize ten tonele wordt gebracht. Eleetrisehc installatie van de koolsehuur W ARMENHUIZEN. Gisteren gaven wij een uitvoerig bericht over de nieuwe koolsehuur van de heer Nannes te Warmenhuizen, Ten onrechte is daarin vermeld dat de electrische installatie ver zorgd zou zijn door de Mij. Zephir. De installatie is echter geheel verzorgd door de heer Stam uit W armenhuizen. Advertentie i ONZE AGENDA GULDEN VLIES 8 uur: Ballet der Lage Landen met nieuw programma. VICTORY-HOTEL 8.15 uur: Ontwikkelingscursus v. meis jes. BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: 13 Stoelen, alle lft.; Victoria-Theater: 'n Avon tuur in Napels, 14 jr.; Har monie: Salome, 14 jaar. Voorstellingen hedenavond 8 uur. NACHTDIENST APOTHE KEN: Apotheek Wanna, Rit sevoort 5. NACHTDIENST TAXI's: D. de Leeuw, Stuartstr. 90, telef. 2288. Vrijdagmorgen 10 uur: Al gemene vergadering der LTB kring Alkmaar in het „Gul den Vlies." Propaganda-filmavond Nederlandse Rode Kruis BURGERBRUG. We her inneren ons nog wel de boeien de Amerikaanse film, ,,The White Angel", (De witte engel), welke het Ned. Rode Kruis ons idit voorjaar presenteerde. Ze behandelde het optreden van Florence Nightingale als ver pleegster in de Krimoorlog van 1853—'56. Een tijdgenoot Henry Dunant, 'n wiens toedoen in ternationale Rode opgericht. Het- leven van Dunant is het onderwerp van de Franse film, „Van mens tot mens", welke het Ned. Rode Kruis Zaterdag 21 Oct. a.s. gaat draaien in Zaal Visser, Deze film is uit de normale roulatie g-Pomen en wordt al leen utgebracht door het Ned. Rode Kruis. In het vóórprogramma wordt o.a. het Ned Rode Kruiswerk belicht. Een geluidswagen zal proberen ons dorp warm te doen lopen voor dit sympathie ke doel. van haar is Zwitser, door 1804 het In- Kruis werd deze Henry Uitslagen „Damlust" ZUH3 SCHARWOUDE De uitslagen van de 2de ronde van de onderlinge competitie luiden als volgt: A. GoudsblomJ. Zijp 20 C. SchuffelenTh. de Haas 02 P. BeersFr. Slot 11 Hultema—A. v. d. 'Wellen 20 Op IzlhC H. Glas—C. J. Cools 0—2 G. VrolingJac. Berkhout 20 J. WeelJac. Grootjes 02 N. Jol—P. Balder 1—1 H. EngesinghC. Bak 02 3e klas. A. BroersenW. Visser 02 J, ZuidscharwoudeC v. d. Hoven 0—2 P. BakkerK. v. d. Hoven 20 VERKOCHT BROEK OP LANGEDIJK Het woonhuis van N. P. v. d. Wel, Dorpsstraat 229 is in eigen dom overgegaan aan N. Jol, Postbode te Broek op Langedijk. C. L. uit Heiloo had beschikt over Amerikaanse fondsen zon der daarvoor toestemming van de Deviezen- afdeling van de Ned. Bank te hebben gehad. De officier van Justitie voor Economische Delicten vond het een ernstig mis drijf en eiste, nu de zaak achteraf in orde was gekomen, een geld boete van f 500.of 3 maanden. Verdachte had de fondsen voor een ander beheerd en er geen gel delijk voordeel van gehad maar was met de revenuen een ander van dienste geweest. De Alkmaarse Bijzondere poli tierechter, mr. J. Markus, veroor deelde C. L. tot een geldboete van f 400.of 3 maanden. Camel. C. R. uit Ziipe, die niet voor de Alkmaarse Bjjz. politierechter verscheen, heeft in Juni als ma troos van een kustvaarder 400 sigaretten ingevoerd zonder de zaak behoorlijk aan te geven. Bij verstek werd hij veroordeeld tot een geldboete van f 30 of 5 dagen. De sigaretten werden verbeurd verklaard. Bij de kippen. H. O. uit Anna Paulowna, een pluimveehouder, die pas een pluimveebedrijf had gekocht, had geen woning ter beschikking en moest aanvankelijk bij de kippen huizen. Deze noodwoning, dat kippenhok, beviel hem niet en toen heeft hij een architect op dracht gegeven een noodwoning te bouwen, maar hij gaf voor aan de architect, een schuur te willen laten maken. Daarvoor kwam een vergunning los en toen ging ver dachte in plaats van een schuur, zelf een noodwoning bouwen. In Augustus is het werk stilgelegd, maar verdachte is toch doorge gaan en heeft er pl.m. f 3000. aan materiaal in gestoken. De oude noodwoning werd weer toe gewezen aan de kippen en ver dachte betrok toen zijn nieuwe noodwoning. Bij de gemeente was men echter van oordeel, gezien de aanvrage, van verdachte, dat er alleen een schuur voor f 1000 zou worden gebouwd. De getuige K. K„ een gemeentelijk opzich ter, was wel van mening dat het oude kippenhok niet goed be woonbaar was en dat de nieuwe, min of meer clandestien ge bouwde, woning, er heel wat be- ter uit zag. De officier van Justitie, Mr. Dr. J. M. Veliinga was het met deze bouwwijze niet eens en nam het verdachte kwallik, dat hij, na ge waarschuwd te zijn, toch is door gegaan met bouwen. De weder- opbouwwet en de gemeentelijke bouwverordeningen waren met de voeten getreden. Daarom werd er door de officier van Justitie een geldboete gevraagd van f 500. of 3 maanden hechtenis. Verdachte voerde aan, dat de noodwoning al met al toch een schuur is gebleven en dat hü zon der subsidie, zonder een ander lastig te vallen, een onderkomen voor zijn gezin heeft gebouwd. De officier prees nog verdachte's ijver en het feit, dat hij een blan co strafregister had, maar voerde aan, dat de overheid toch in tij den van schaarste het recht heeft de bouwmaterialen te verdelen. En daarom moet, aldus de Alk maarse politierechter, er orde en regel zijn. De boete werd f 300. of 2 maanden hechtenis. De eis luidde f 400.of 3 maanden. Schuur werd woning. P. S. uit Breezand, aannemer, heeft te Anna Paulowna in de loop van dit jaar een bollen schuur gebouwd voor een zekere W. V„ die bezig zou ztin geweest met het indienen van aanvragen. Er is toen goedkeuring afgeko men voor de bouw van een be drag van f 9300.De schuur werd op verzoek van W. V., in strijd met de tekeningen waarop de goedkeuring was verkregen, gedeeltelijk als woning ingericht en de bouwkosten stegen daar door tot ruim f 12.800.Maar daarvan werd aan de gemeente verder geen kennis gegeven! De Alkmaarse politierechter nam het de aannemer nogal kwalijk dat hij in deze bouw de hand had ge had. Verdachte beweerde nog, dat zijn opdrachtgever alles wel in orde zou maken. De officier van Justitie eiste een geldboete van f 750.of 3 maanden hechtenis omdat het de aannemer, als vak man, zeer kwalijk werd genomen zich niet aan de voorschriften te hebben gehouden. De politierech ter hield de zaak aan om de archi tect H.f die nu in Zuid-Afrika zit, te horen. Verkapte woningbouw. W. V. bloenjbollenk weker te Anna Paulowna, stond terecht voor de Alkmaarse politierechter omdat hij een bollenschuur, met „passagiers-accomodatie", met een woonruimte dus, had laten bou wen, terwijl voor deze woning bouw geen vergunning was ver. leend. Volgens deze verdachte zou de zaak door de architect in orde worden gemaakt. En voor de politierechter meende ver dachte, dat hij volledig op de ar chitect aan kon. Maar hij had eerst moeten nagaan, of alles in orde was gekomen, meende de officier van Justitie. De eis luidde f 500.of 3 maanden. De politie rechter, Mr. J. Markus, hield ook deze zaak aan. Waarom de dames onder Uw gasten niet eens Iets bijzonders aangeboden Het stempelt U tot gast vrouw In de beste zin van het woord. Per Literflacon f7.45 ALKMAAR TEL. 2585 (Adv.) Zonder papleren. De veehouder A. V. uit Anna Paulowna heeft in het voorjaar door zijn broer H. V. een nieuwe veestal laten bouwen, zonder de nodige vergunningen aan te vra gen. Beide broers, waarvan de laatste een timmerman was, had den helemaal niets aangevraagd en waren gewoonweg gaan bou wen, omdat ze meenden, dat de oude houten stal alleen maar ver. nieuw werd. Dat kostte rond f2000.en dan nog een boete voor H. V. van f 60.of 20 dagen en voor A. V. van f 150.of 30 dagen. De eis luidde f 100.of 30 dagen en f 200..of 30 dagen. BEURS MIDDENMEER 19 Oct. Tarwe 20.5022.50; gerst 25.5029.25; haver 2127; rogge 23—26.75; duivebonen 30 35; capucijners 5069; groene erwten 3639.25; schokker erw ten 3538.50; bruine bonen 50 63.50; koolzaad 5560.25? kar- wijzaad 92T10- blauwmaan- zaad 115132; Vlas, oogst dispo nibel, geregeld per kg tot 31 ct. voor §oede kwaliteit; vlas, oogst disponibel, ongeregeld per kg tot 24 cent (beschadigd); voorver koop nieuwe oogst, ongeregeld' per kg 18 cent franco boord; verhuur per ha. tot 1.000,- aardappelên, pootaardapp. maat 28-35 binnenland 202.6, export 2027; mt. 35-45 binnenland 18 22, export 1823; boven 45 1214 binnenland; IS17 ex port; consumptie - aardappelen binnenland 78.50, export 89; handel in pootgoed, alle maten, vlot; consumptie export, matig; consumptie binnenland eveneens matig. Hooi en stro geperst: wit- hooi 8090; rode klaverhooi 75 -85; lucernehooi 90105; ha- verstro 2227; gerststro 2532; tarwestro 3035; roggestro 22 20; groene erwtenstro 4550; ander erwtenstro 2030; bonen stro 10; voederbieten met laag gehalte 14—16; Idem met hoog gehalte 17—21; voeder-suiker bleten 2325; suikerbieten 28- 30; vers bietenblad 67; suiker bietenkoppen 18—20; voeraard appelen 3.504.20. Stro weer duurder, hooi prijshoudend, voe derbieten eveneens hoger. Schilders-sterrit ALKMAAR. Zoals elders in ons blad staat vermeld zullen circa 400 schilders op 21. Oct. a.s. een sterrit rijden, welke uit alle hoeken van het land naar Utrecht leidt. Zij zullen daarbij op hun auto verschil lende leuzen meevoeren, zoals: „Schilderwerk beschermt uw bezit", „Schilderwerk, zomers buiten, s winters binnen", waarmede zij de belangstelling van het publiek vra gen voor de schilderbranche. Het is een unieke sterrit, die verschil lende controleposten passeert, o.a. Het Wapen van Heemskerk in Alk maar. Geslaagd ALKMAAR Op een dezer da gen te Alkmaar gehouden examen voor Bloemist Hovenier en Knecht slaagden de volgende candidaten (1 afgewezen) A. de Jong, J. Breed- veld, A. Praat, N. Rondeel, C. Er- kamp, J. Maats, B. Ferkar, J. Koe- meester. N. Rood. Opgeleid door de heer N. J. Veeken, Tumbouw-Vak- onderwijzer te Alkmaar. DE GOEDE GEVER GRATIS LIKEUR OF OUDE GENEVER Aan lager wal ST. MAARTEN. Tijdens het uitwijken voor een personenauto geraakte de zware vrachtwagen van de fa. Beers uit Winkel iets te ver op de zeer smalle berm van de Stroeterweg. Dit had tot gevolg dat de achterwielen in de sloot zakten, en de wagen voor- noch achteruit kon. De 5-tons hydrauli sche kraanwagen van Boontjes uit Schagen moest er aan te pas komen om het voertuig weer in het rechte spoor te zetten. R.K. Boerenleenbank in 't zilver WAARLAND. In de loop van dit jaar was het 25 jaar geleden dat leenbank „Harenkarspel Oost" werd opgericht. Dinsdag 17 Oct. werd dit zilveren jubileum enig zins feestelijk herdacht. Des mor gens werd in de parochiekerk van „St. Wulfram" een plechtig gezon gen H. Mis opgedragen. Behalve het bestuur der bank en de raad van toezicht waren er slechts zeer weinig leden in de kerk aanwezig. Des avonds werd in de zaal van de heer W. Jonker een feestavond ge geven waarbij het B-K. Toneelge zelschap „Ons Genoegen'' zijn me dewerking verleende. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL Geboren: Johannes Theodoras, zv. M, Blan- kendaal en V. Blom; Johannes Lau- rentius, zv. P. Stoop en C. V. Kla ver; Anna Alida, dv. H. Groot en H. M. Roozendaal: Wilhelmus Johan nes, zv. J. A. Bos en M. C. Dekker Maria Catharina Johanna, dv. G. P. Kramer en M. Volkers. Ondertrouwd: Glas, Johannes, 31 jaar, landbouwer, en Boekei, Vero- nika, 24 jaar. in tie gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad van Bergen machtigde de Raad het college van B. en W. al het mogelijke te doen om de tramverbinding naar Bergen aan Zee te behouden, als zijnde de meest-gewenste en uit econo misch oogpunt de enige verant woorde vervoersoplossing. Door het aannemen van een motie sprak de Raad zich voorts uit voor het ongeschonden be houd van de Eeuwige Laan, waaromtrent in het rapport van het Ned. Economisch Instituut geconcludeerd was, dat deze verbreea (c.q. verdubbeld zou moeten worden, om in de ver- keersbehoefte te kunnen voor zien. De Raad was voltallig hanwe- zig, toen de voorzitter, burge meester Dr. W. Huygens net rapport van het N.ETI. ia Bespre king bracht. De Voorzitter bracht dank aan het N.E.I. voor zijn werk en deelde mede, dat over het ver- keersvraagstuk nog 'n nader rapport van B. en w. te ver wachten is; dat rapport zal de basis vormen voor het uitbrei- ^'ïffans stellen B. en W. voor hun college te machtigen al het mogeli,ike te doen om de railver binding te behouden, als zijnde de meest gewenste en enige eco nomisch verantwoorde vervoers oplossing; voorts, om invloed uit te oefenen op het opzetten Van en het verlenen van de Rijks- concessie aan een onderneming, die de railverbinding zal exploi teren en daarbij het belang van de gemeente Bergen voorop te stellen; en zo nodig voorstellen voor te bereiden voor het op bescheiden schaal participeren door de gemeente in deze onder neming. De Voorzitter vroeg de raad zich bij de discussie tot dit deel van het rapport te beperken, daar het verkeersvraagstuk in zij ti geheel nader aan de orde komt. Conclusies Het college had dit voorstel toegelicht met de volgende con clusies over het verkeersrapport: De dieseltram is een alleszins aanvaardbare vorm voor open baar vervoer. Een tramverbinding is onmis baar voor Bergen: a) het is de meest rendabele exploitatievorm en vormt een duurzame gezonde economische basis voor een on derneming; b) een regelmatig vervoer bij onregelmatige toe loop (personen en strandbagage en fietsen) is gewaarborgd: c) het is de enige vorm van gecon centreerd verkeer (sleep); d) geeft minste drukte op de we gen en 1 a n g s de wegen; e) biedt een gerieflijke vervoers wijze; f) het zomerpubliek geeft er de voorkeur aan (enquête zo mergasten); g) het maakt aanleg van wegen minder urgent (auto bussen zouden directe voor ziening van wegen nodig ma ken): li) tramverkeer achten B. en W. een fraaier vervoersvorm dan busvervoer. 2e. De tramlijn ware rationeel te exploiteren door een aparte N.V. die buiten het grote be drijfsverband der Nederlandse Spoorwegen staat. Bij voorkeur ware een ondernemirig te zoe ken die tramlijn exploiteert ge combineerd met autobusonderne ming en een „zusteronderne ming" der Nederlandse Spoor wegen. B. en W. denken aan N.H.A.D.O. in de nieuwe combi natie met de Nederlandse Spoor wegen. Deze onderneming zou de gunstigste voorwaarden heb ben; tramlijn en bussen en Bello. Baan afgeschreven! 3e. Het grote belang dat de gemeente Bergen bij de tramlijn heeft rechtvaardigt de wens van het gemeentebestuur dat de ge meente in de gelegenheid wordt gesteld op bescheiden schaal in die onderneming te participeren. 4e. Het besluit tot staking van de oude stoomtram ware on te schorten tot het moment, waar op de nieuwe tram kan starten. Inmiddels ware de zomerdienst regeling voor 1951 te verbeteren. 5e. Het is een groter^ belang dan dat van Bergen alléén, wan neer een serieuze proef wordt genomen met het exploiteren van een lokale tramlijn in de hier voorgestelde vorm. Op die wijze kan een railver binding, die tot dusverre in het bedrijfsverband der Nederlandse Spoorwegen oneconomisch was en daarom zou worden opgehe ven, weer voor personenvervoer rendabel gemaakt worden, (ver moedelijk is deze proef van lan delijk belang). Een busdienst zou slechts ren dabel gemaakt kunnen worden ten koste van een voldoende en gerieflijke bediening van het vervoer. Een dieseltram kan het vervoer soepeler bedienen en le vert een rendabel bedrijf op. Een autobusdienst daarente gen bedient het vervoer gebrek kiger en levert naar onze me ning een verliesgevend, althans een riskant bedrijf op. In vergelijking met een die seltram moet een autobusdienst dus gediskwalificeerd worden als een uit economisch gezichts punt en uit een oogpunt van al gemeen belang onverantwoorde investering. 6e. Indien de overheden vast gesteld hebben, dat uit econo misch gezichtspunt en uit over wegingen van algemeen belang een dieseltram de voorkeur ver dient, dan dienen naar de me ning van B. en W. de overheden de eis te stellen, dat slechts een dieseltramverbinding mag wor den geëxploiteerd en niet een autobusdienst. Mr. Sluis juicht het toe, dat het rapport de tram als de enige oplossing aan de hand doet; spr. juicht het voorstel toe en wenst het college succes toe bij zijn po gingen (appl.). De Eeuwige Laan De heer Broersma wijst de suggestie tot verbreding van de Eeuwige Laan af; deze laan moet onveranderd in stand blijven. De heer Brak wil 'n waar schuwend woord laten horen aan het adres van degenen, die het wegenplan straks samen moeten stellen en dient een door alle raadsleden (bulten de wet houders) ondersteunde motie in, waarin de Raad als zijn mening uitspreekt, dat de Eeuwige Laan in de tegenwoordige toestand gehandhaafd moet blijven. De Voorzitter vindt deze mo tie niet verstandig; hij wil ver andering van de Eeuwige Laan niet bepleiten, doch wil rekening houden met een mogelijk ander inzicht hierover in de toekomst De heer Taets van Amerongen vindt het nodig, dat de ontwer pers van het uitbreidingsplan kennis nemen van de wens van de Raad. De heer Hemelrijk acht het niet de taak van het N.E.I. over het wegenplan suggesties te doen of conclusies te trekken; dat is de taak van de Planologi sche Drenst, waarna de Raad er 'n besluit over neemt; deze mo tie is 'n reactie op de positieve conclusie van het rapport over de Eeuwige Laan. Verbreding van deze laan is vernieling ervan; deze laan. die de mooiste is in Nrd. Holland, zou dan naar de eeuwigheid gaan. Dit is de enige gelegen heid voor de Raad, om zijn me ning hierover kenbaar te maken. Mèt de Ruïne en het Oude Hof is de Eeuwige Laan een juweel van Bergen, waar men èf moet blijven. Een motie van 11 raads leden is niet o n verstandig; de uitlating van de Voorzitter is voor spr. aanleiding de motie te handhaven en te steunen. De Voorzitter is in principe voor de motie, al vindt hij haar niet ideaal. Ondanks de motie komt er 'n uitvoerig rapport; spr. ziet in de motie het aan vankelijk inzicht van de Raad; verschillende raadsleden protesteren tegen deze uitlating. Onder voorwaarde, dat B. en W. in het rapport ook op de na delen van de Eeuwige Laan wij zen, wil Voorzitter de motie accepteren. De Kernweg is de oplossing. De Raad gaat hiermee accoord, waarna de motie werd aangeno men; de beide wethouders stem den blanco. De voorstellen van het college inzake de te volgen gedragslijn inzake de railverbinding werdén hierna met algemene stemmen aangenomen. Onder instemming van de Raad brengt de heer Broersma hulde aan de samenstellers van het rapport van het N,E,I. Door Ged. Staten was het raadsbesluit tot verhoging der presentiegelden voor raads- en commissievergaderingen goedge keurd. Mr. D. Vis werd bij ac clamatie tot lid van cle Museum- commissie benoemd. Besloten werd aan het Ned. Legermuseum een van de vijf in het museum aanwezige legergeweren af te staan in bruikleen; het leger museum zal de overige geweren repareren. Besloten werd het gemeentepersfcneel voor het 4de kwartaal 5 pCt loonsverhoging toe te kennen. Medewerking werd verleend tot een bedrag van f1562.in gevolge een aanvraag van het bestuur der St. Ursula-school voor de betegeling van het schoolplein dier school. Ook ging de Raad accoord met het voor stel tot aanleg van twee vent- wegen aan beide zijden van de Bergerweg tussen Oosterweg en trambaan, tot het aanbrengen van riolering; de kosten bedra gen f6.294,Het op.de eigena ren te verhalen bedrag werd bepaald op f25 per M. langs de weg gemeten, Ver/takeüjkheidsbelastlng Bij de rondvraag brengt de heer Broersma de sluiting van de dancing en de dreigende sluiting van de bioscoop van de 'Rustende Jager ter sprake; hij heeft de indruk, dat deze zaak door het college slepende wordt gehouden. De Voorzitter deelt mede, dat de kwestie betreffende de dan cing aanhangig is bij de Raad van Beroep, die de zaak, naar verwacht wordt, eerst medio volgend jaar zal behandelen. De kwestie-bioscoop is 'n be lastingkwestie, die B. en W. nog nader moeten bekijken. De heer Broersma meent, dat B. en W. met herziening van de vermakelijkheidsbelasting niet behoeven te wachten op de uit spraak van de Raad van Beroep. Hij dringt aan op 'n voorstel op korte termijn. De heer Hemelrijk verwacht bij de begroting 'n voorstel; komt er dan geen voorstel van B. en W. dan kan dat van de Raad verwacht worden. Weth. den Das wijst er op, dat niet de zaken, maar het publiek de vermakelijkheidsbelasting be taalt; deze zaak moet bekeken worden in het raam van het ge heel. Mr. Sluis geeft het college in overweging deze zaak ernstig te bekijken; ook in het belang van de gemeente, die niet gebaat zou zijn met sluiting van dergelijke zaken. De heer Driessen vraagt B. en W. tijdig stappen te nemen, om een eventuele verlaging direct te doen ingaan. De Voorzitter zegt 'n spoedig onderzoek toe. De heer Maessen vraagt, of het maken van 'n provisorische rij wielstalling in Bergen aan Zee niet in strijd is met het uitbrei dingsplan; de Voorzitter zegt, dat dit niet het geval is. De heer Maessen vreest, dat er ook tentjes en kramen voor ijs en fruit komen en waar schuwt daartegen. Hierna ging de Raad in comité. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. PLAATSELIJK MIST Matige tot zwakke wind, aanvankelijk Westelijk, la ter hoofdzakelijk tussen West en Zuid. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, overigens zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. BEEMSTER THUISFRONT HIELD DANKDAG BEEMSTER. Nu alle militai ren uit onze parochie behouden uit Indonesië zijii teruggekeerd, heeft Katholiek Thuisfront, mede tot besluit van zijn werk, een dankdag georganiseerd, welke uiteraard, begon met een plech tige H. Mis,- waaronder de gede- mobiliseerden en hun familieleden ter H. Tafel naderden. Aalmoeze nier, kapitein Haver, hield een warmgestemde predikatie. Onder de aanwezigen was ook de bur gemeester de heer Pesman, met zijn echtgenote. Na de H. Mis zongen allen het Wilhelmus. Des avonds was er een feestavond, onder leiding van de heer G. Weel, in de zaal van Etten. De voorzitter van Katholiek Thuisfront sprak een woord van welkom, waarna de zeereerw. heer pastoor A. H. van Leipsig dank bracht aan de jongens, aan de ouders en aan de medewerkers van Thuisfront, die een aardige herinnering ont vingen. Burgemeester Pesman hoopte allen nog eens aanwezig te zien op een gemeenschappelijke avond met alle gedemobiliseerden uit de gemeente, welke binnenkort 2al worden gehouden. De secretaresse van Thuisfront bood de voorzitter en de redacteur van het orgaan een zilveren sigarettenkoker aan. Nog spraken de weleerw. heer Biemans, en de heren Jac. Peel en C. van Baar woorden van ge lukwens, dank en aanmoediging en veel lof tot de mannen van het Thuisfront. Nadat de heer Weel nog een en ander in het midden had gebracht, gaven de „Drie Musketiers" een vlot en be schaafd programma, waarna een dansje werd gemaakt. Pastoor kreeg een koperen doofpot, als symbool, dat het mooie werk van Thuisfront nu afgelopen is. MARKTOVERZICHT PURMEREND 18 Oct. 1950. Dat de aanvoer op de grote najaarsmarkt slechts 730 run deren telde (vorig jaar 92.3 runde ren) was te verwachten, daar met de grote regenval in Sept. veel vee is geruimd. Ook het bezoek was aanmerkelijk minder vooral de vee handelaren uit Zuid-Holland wer den gemist. De handel in gelde- koeien was stug. Br waren enkele grossiers, die de beste vleeskoeien opkochten, waarvan enigen wel bo ven de notering zijn uitgekomen. Het aanbod van verse melkkoeien was al heel gering, doch de handel bleef slechts matig. Aanvoer en prijzen luiden als volgt: 585 geldekoeien 450750; 87 melk en kalfkoeien 650975; 22 Pinken 350600; 36 graskalveren 200—275. LANGEDIJK, 19 Oct. 11000 kg uien 3.90—7.90, grove 3.40—5, drielingen 5.908.20, nep 2 10.90; 4000 kg bl. eigenh. 7.80— 8.40; 2000 kg bieten 4—7.30; 8000 kg andijvie 55.60; 1500 kg sla- bonen 3048; 17000 kg groene kool 57.10; 10000 kg gele kool 3.505.80; 40000 kg rorie kool 4.5012.40: 130000 kg witte kool 44.20; 40000 kg Succes witte 4.20—4.60. O'BDAM 18 Oct. 1700 kg. Slabo- nen 3056; 3200 kg. Bieten A 6.30 —7.40; 10.500 kg. Uien 6,50—7.10; grove 4.905.20; drielingen 8.20 8.50; Nep 8.40—8,80; 7000 kg Sa- voye kool 6.407.50; 8000 kg Suc ces Witte kool 4,- GROOTEBROEK 18 Oct. 1.500 kg Blauwe Eigenn. 8,408.50; 6000 kg Slabonen II 41.00—52.00; afw. 27.00 —30.00; 3.500 kg Uien driel, 8.90— 9,10; Nep 9.209.50; 1.500 kg Groene kool 5.708.50 180.000 stuks Bloem kool A 25.00; A II 15.00; B 11.00 —25.00; B II 8,00—15,00; C 11,00 —16.00, ALKMAAR 18 Oct. Prei 9—16 p. 100 kg Spinazie 3555; Postelein 50—55;Witlof 37—73; Spruiten 26 56; Andijvie 58; Sla 214.50 Kas 100 stuks; Bloemkool I 20— 30; II 1020; IH 8; Komkommer 7 17; Gele kool 57; Rofe Kool 5.3015.30; Groene kool 57; Bie ten 57; Worteltjes 824 bos of; Uien 38; Knolsoy 720; Aardap pelen 610 p, kg; Selderie 57 bos; Peterselie 2—4; Stoofperen 714; Handperen 1635; Appels 1235; Druiven 4280. NOORD-SCHARWOUDE. 8000 kg. aard. eigenh. 9.20; bl. eigenh. 88.50; bevelanders 8.708.80; grote 9; 9600 kg uien 6.207.10; grote 5.10—6; drielingen 8.208.30 nep 8.609.80; 5000 kg. andijvie 5—6.20; 1000 kg. kroten A 6.40; 3200 kg. slabonen 1543; 2500 kg. groene kool 6.807.30; 350 kg. gele kool 5.50; 14.000 kg. rode kool 4.50—11.50; 210.000 kg. witte kool sucecs 44.70; WARMENHUIZEN, 5200 kg. aardappelen blauwe eigenh. 7.40 8.40; witte eigenh. 8.70; schotse muizen 7.70; 1050 kg. slabonen 26 39; 750 kg. andijvie 6.60; 3700 kg. r°de kool 4.908.80; 1200 kg. gele kool 4.805; 52000 kg. witte kool 44.50. PURMEREND. bevelanders 1012; koopmans blauwe 1012; slabonen z. dr. 1549; pronkbonen 18; tomaten A 2439; bloemkool 828; rode kool 514; savoye kool 7; groene kool 713; spruitkool 19 42; boerekool 4.50; spinazie 39; sla 29; andijvie 510; rode bie ten 49; gare bieten 915; winter peen 58; waspeen 913; uien 4 6.50; drielingen 56; prei 711; druiven: frankenthalers 43—65; alicant 4876; allington pippin 10 42; bramley seedling 416; cox orange pippin 1654; glorie van holland 417; graham jubilé 314 groninger kroon 426; jacques le- bel 417transparante de cronsels 316; zoete campagner 619; zoe te winterkroon 827; beurré clair- geau 634; conference 1029; do- yenné du cornice 5076; gieser wil deman 1027; kamperveen 617; legipont 834; nouveau poiteau 3 16; st. remy 417; soldaat la- boureur 1029; winterlouwtje 10 25; zwijndrechtse wijnpeer 628.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2