Nederlandse pelgrims arriveerden te Rome Bezitsspreiding of bezitsvorming Besluit tot oprichting van een grasdrogerij Pleidooi voor de belangen van de middengroepen DE GESLOTEN POORT Goede perspectieven voor de hoeren Uitbundige begroeting der bisschoppen BEURSOVERZICHT Privaat-eigendom een menselijk recht De belastingontwerpen aan de orde r Er is heel wat te doen over koffieprijzen! PAGINA 15 Een van de belangrijkste doelstellingen van de Ned. Boer onder de druk van de economische omstandigheden is ongetwijfeld het verlagen van de kostprijs. Kostprijsverlaging bereikt men echter niet door zo weinig mogelijk uitgaven doch door een zo hoog mogelijke productie per H.A. en een daarbij vergeleken laag onkostencijfer. Aldus was de slotsom van de deskundigen Ir. Huisman van het Dept. van Landbouw, afd. gras- drogers, en Ir. Dijkema, land- bouwconsulent voor Noordholland, tijdens hun pleidooi voor het stichten van een grasdrogerij voor de in „De Fortuin" te Barsinger- horn bijeengekomen boeren uit het gehele gewest. Het initiatief tot het houden van deze vergadering en de daar aan reeds voorafgaande intensieve voorbereiding was genomen door een aantal veehouders uit Barsin- gerhorn, geleid door hun energie ke eerste burger, burgemeester P. Blaauboer. Voor het vestigen van een grasdrogerij juist in Barsin- gerhorn pleiten overigens gezon de argumenten. Deze plaats is immers centraal gelegen tussen de graspolders Schagen, Winkel, N. Niedorp en Zijpe, en de bouw- polders Waard en Groet, Wierin- gerwaard en Anna Paulowna. Deze bouwpolders kunnen de voor de drogerij zo gewenste le veranciers van lucerne zijn, dat mogelijkheden schept voor con- tinu-productie en productie voor handelsdoeleinden. Anderzijds zul len de veehouders uit de graspol ders door het contracteren van een bepaalde oppervlakte te dro gen gras hun eigen veevoeder positie veilig stellen. Zij hebben dus het meeste belang bij de voor genomen stichting en zullen der halve ook het benodigde stich tingskapitaal moeten fourneren. Ir. Dijkema zette uitvoerig uiteen, dat een onderzoek" over enkele honderden bedrijven heeft aangetoond, dat de bedrijf suitkomsten bijzonder sterk uiteenlopen. Hierbij kwam onomstotelijk vast te staan, dat het meest intensieve veehouderij bedrijf ongeveer 1/3 van de be- drijfsonkosten had (per liter melk) van het minst intensieve bedrijf. De winst staat of valt dus bij grotere veedichtheid, betere selectie èn lagere veevoeder rekeningen. Het krachtvoeder is echter ongekend duur. Daarom is een grasdrogerij voor het zelf vervaardigen van krachtvoeder niet alleen nuttig en rendabel, maar dwingend noodzakelijk. Ge droogd gras heeft van de voe dingswaarde van krachtvoeder, doch een veel hoger gehalte aan vitamine e.d. conditie-bevorderen de stoffen. Alleen al voor de voe- derwaarde mag grasmeel f22.50 p. 100 kg kosten. De productie kosten van het gras zijn echter pl m. 6 ct. en de droogkosten 12 ct. per kg, zodat de veehouder deelhebber van de drogerli een netto winst geniet van f 4.50 p. 100 kg. Wanneer we dat omreke nen op de normale krachtvoer- VRIJDAG 20 OCTOBER HILVERSUM 1, 402. m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 gewijde muziek 7.45 een woord voor de dag; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.15 gra- mofoonmuziek; 9.15 voor de zieken 9.30 waterstanden; 9.35 gramofoon- muziek; 10.30 morgendienst; 11.00 gramofoonmuziek; 11.30 alt en pia no; 12.00 gramofoonmuziek; 12.30 mededelingen; 12.33 zigeunerkwin tet; 13.00 nieuws; 13.15 vocaal en semble en solist; 13.45 gramofoon muziek; 14.00 Metropole-orkest; 14.30 gramofoonmuziek 14.40 voor dracht; 15.00 Promenade-orkest; 15.40 voordracht; 16.00 bas en pia no; 16.30 pianorecital; 17.00 „Dat wil ik horen"; 17.30 Friese muziek; 18.00 voor de strijdkrachten; 18.15 causerie in esperanto; 18.30 gramo foonmuziek; 18.45 gemengd koor; 19.00 nieuws en weerberichten; 19.15 regeringsuitzending; 19.35 „Een goed woord voor een goede zaak"; 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 gramofoonmuziek; 20.15 orgelconcert; 20.30 theater koor; 20.45 klankbeeld over de „Vrije Universiteit", 18801950; 21.45 gramofoonmuziek; 22.00 „De levende Kerk", causerie; 22.15 bas en piano; 22.30 „Langs wegen van kunst en schoonheid"; 22.45 avond- overdenking; 23.00 nieuws; 23.15 24.00 gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23.00—24.00 VARA. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gramofoonmuziek; 8.00 nieuws en weerberichten; 8.18 gramofoonmuziek; 8.50 voor de vrouw; 9.00 gramofoonmuziek; 10.00 „Kinderen en mensen", cau serie; 10.05 morgenwijding; 10.20 gramofoonmuziek; 10.30 voor de vrouw; 10.45 viool en piano; 11.10 radiofeuilleton; 11.30 orgel en zang 12.00 orkestconcert; 12.30 medede lingen; 12.33 sportpraatje; 13.00 nieuws; 13.15 AVRO-allerlei13.20 orgelspel; 13.35 dansorkest; 14.00 voor de vrouw; 14.20 kamerorkest; 15.00 voordracht; 15.20 gramofoon muziek; 15.35; hersengymnastiek; 16.00 gramofoonmuziek; 16.30 voor de jeugd; 17.00 filmprogramma: 17.20 muzikale causerie; 18.00 nieuws; 18.15 felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 meisjes koor; 19.15 „Oproep tot weerstand" causerie; 19.30 „Wat met de kerk?" causerie; 19.50 b.erichten20.00 nieuws; 20.05 boekbespreking; 20.10 viool en piano; 20.35 „Angst en veiligheid". causerie; 21.00 verzoekprogramma; 21.30 „Aether- forum"; 22.00 buitenlands week overzicht; 22.15 viool, bas en orgel: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 avondwijding; 23.00 nieuws; 23.15 „Huwelijk van A tot Z", causerie; 23.3024.00 kamerorkest. behoefte en het per aandeel te forneuren kapitaal, dan blijkt dat de deelnemende veehouder reeds in het eerste jaar dit kapitaal heeft terugverdiend. Waar de levensuur van de droogmachine op ongeveer 10 jaar is te schat ten, betekent dit, dat hij de 9 res terende jaren het volle voordeel kan genieten. De gebouwen hebben echter een veel langere levensduur, zo dat ook na de eerste 10 jaren een zeer acceptabele winstportie blijft. Geen gebied leent zich voor het inschakelen bij een grasdrogerij zozeer als de Zijpe, omdat men daar de grasgroei door de perfecte waterhuishouding vrijwel geheel in de hand heeft. Ir. Huisman gaf antwoord op tal van practi- sche vragen. Zo kon hij aan de hand van zijn ervaringen mede delen, dat het voor een drogerij niet zoveel uitmaakt of de wer- kringssfeer nu een straal van 12 of 40 km heeft. Het rendement is echter volstrekt afhankelijk van het organisatietalent van de directeur. Deze heeft tot taak de fabriek continu te laten door draaien van April tot October. Hij moet het met de aangeslotenen dus zo regelen, dat hij Iedere dag precies voldoende vers gras krijgt. Waar het met een 120 a 140 aan geslotenen echter moeilijk is om alle betrokkenen precies op de dag af aan het maaien te zetten, verdient het aanbeveling dat de fabriek zelf zorgt voor het maaien, machinaal opladen en transport. Daarbij is het gewenst het gras minstens 1 dag te laten liggen, omdat dit de productiekosten on geveer met 15 pet. verlaagt. De voederresultaten waren blijkens controle in 1200 bedrijven opmer kelijk goed. De 4pct. dat niet over het grasmeel of de' geleverde biks tevreden was, had dit aan zichzelf te wijten omdat zij ofwel kuil- gras of wel verregend hooi lieten drogen, instede van kort en' zeer snel gegroeid gtas. Het is n.l. zo. dat niet het jaargetijde maar de groeiperiode bepalend is voor het eiwitgehalte. Het komt zelfs voor 1 dat men in October grasmeel met een hoger gehalte produceert dan in Mei. Het komt er maar op aan j het gewas met behulp van kunst mest zeer snel te laten groeien en het te maaien voordat het gescho ten is: Subsidie in de maak. Volgens Ir. Huisman kon men er voor 99 pet. zeker van zijn, dat op het stichten van een gras drogerij van Rijkswege subsidie wordt gegeven tot 1/3 van de kosten. Maar men moet deze sub- j sidie „verdienen", omdat er in het verleden stichters zijn ge weest, die na het incasseren van de subsidie de zaak weer stop zetten. De gehele stichtingskos- ten, met inbegrip van gebouwen, magazijnen, weegbrug, tractoren luchtbandenwagens, auto's, maai en oplaadmachines zal ongeveer f 210 a f 240.000.vragen. Een derde van het benodigde bedrag moeten de boeren zelf fourneren. Een derde kunnen zij tegen 3 pet. rente lenen bij de Boerenleen banken en een derde krijgt men als renteloos voorschot van de Boerenleenbank, waarvan het Rijk ieder jaar 1/10 deel met sub sidie aflost. Aan het einde van de 10 jaren is de subsidie dus ver diend. De deelhebbers zijn aan sprakelijk voor- 2/3 van de stich- tingskosten. Het meest aanbevo len is de zgn. v. d. Broek-droger, die niet alleen gras, maar ook lucerne en rode en witte klaver kan dragen met een capaciteit van 512 kg meel p. u. Hiervoor dient men dus plm. 500 ha te contrac teren. Overigens moet men dan reeds deze maand met de organi satie starten, warit de levertijd is van dien aard, dat men anders onmogelijk meer op tijd klaar kan komen om volgend jaar met het drogen te beginnen. Tot stichting besloten. De heer Blaauboer constateerde dat zich reeds voor 200 ha deelne mers hebben aangemeld. Tijdens de vergadering kwam hier nog 50 ha bij, zodat reeds voldoende grond aanwezig is om tot stich ting te besluiten. Het voorlopig bestuur, aangevuld met deelheb bers uit de omringende gemeen ten, zal de voorbereidende maat regelen treffen, waarna het ge heel aftreedt en vervangen wordt door het definitieve door de boe ren zelf gekozen bestuur. Dit zal dan te beslissen hebben over de plaats van vestiging, statuten en reglementen ontwerpen, contrac ten afsluiten en de subsidierege ling afwerken. Wij verheugen ons er over dat tot deze gewichtige stap is besloten. Het zal voor' de gehele veehouderij van dit ge west van onberekenbare betekenis zijn. ROME (&.N.P.) Dinsdag avond is de Derde Nationale Be devaart van Nederland te Rome aangekomen. De pelgrims kwa men van Assisië en arriveerden op het Stazione Ostiense, waar een enthousiaste drukte heerste, alsof men in Rome niet voortdu rend bedevaarten uit alle delen der wereld ziet aankomen; deze 565 pelgrims Zijn inderdaad maar een druppel op de drie millioen, die volgens berekening van Mgr. Sergio Pignedoli per 1 November dit jaar Rome zullen hebben be zocht. Doch iedere pelgrim blijft in Rome een bijzonderheid en iedere bedevaart een gebeurtenis Zo ook deze Nederlandse bede vaart, die op het station werd begroet door de Pauselijke Inter nuntius voor Nederland, Mgr. Paolo Giobbe, de Nederlandse gezant bijde H. Stoel, Jhr. Mare van Weede en echtgenote, Mgr. B. Eras, Mgr. J. Damen en Mgr. Jac. Bruning en vele andere Ne derlandse geestelijken, die in Ro me verblijven. Gisteren hebben de Nederland se pelgrims te Rome, 679 in getal, onder wie 65 priesters, hun ju bileumbezoek aan de Sint Pieter febracht. In een vrome stoet trok- en zij over het Sint Pietersplein; voorop ging de bisschop van 's-Hertogenbosch, die het kruis droeg, onmiddellijk gevolgd door de Pauselijke Internuntius Mgr. Paolo Giobbe; rechts van hem Mgr. Hansjen en links Mgr. Olav Smit; allen waren zij in vol bis schoppelijk ornaat. Begeleid door de klaterende fonteinen zongen zij de Litanie van Alle-heiligen en zij voelden zich klein tegen over die grootheid van de ge meenschap der heiligen, die zij bezongen en waarvan de St. Pie ter het symbool is. Na deze plechtigheden ver spreidden de pelgrims zich in groepjes van 20. ieder geleid door een priesterstudent als gids, om al de monumenten Van kunst en vroomheid, waaraan de Sint Pie ter zo rijk is, te bezichtigen. Déjeuner bij de gezant Door de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, Jhr. Mare. v. Weede en zijn echtgenote, werd aan de hoogwaardigheidsbekleders een déjeuner aangeboden. Hierbij za ten aan de Internuntius Mgr. Paolo Giobbe, de Apostolisch De- legaat voor Midden-Afrika Mgr. M. Lucas S.V.D., Mgr. W. Mut- saerts en Mgr. J. Hanssen; verder drie leden van het Pauselijke Staatssecretariaat, Mgr. J. Mon- tini. Mgr. C. Grano en Mgr. J. Martin, tezamen met Mgr. dr. B. Eras. Mgr. drs. J. Damen en Mgr. Jac. Bruning en de oud-ministers Deckers en Weijers. Boksen; Charles verdedigt1 opnieuw z'n wereldtitel Na het gevecht tegen Joe Louis zal de zwaargewicht wereldkam pioen Ezzard Charles z'n titel thans verdedigen tegen de Ame rikaan Nica Barone. De strijd zal plaats vinden op 28 November a.s. Vandaag zullen de pelgrims met autobussen de stad Rome gaan bezichtigen, waarna In de namiddag een Pontificaal Lof zal worden gecelebreerd door Mgr. Paolo Giobbe in de titelkerk van Kardinaal Johannes de Jong, de kerk van San Clemente'; tijdens dit plechtige Lof zal Mgr. J. Hans sen de predikatie houden. (ETS LAGERE MARKT AMSTERDAM, 18 October. Zonder dat hiervoor directe oor zaken konden worden aangewe zen, was de effectenbeurs van daag over de gehele linie iets lager. Gezien de vaste stemming in Wallstreet viel de houding van het Damrak vandaag min of meer tegen. De affaire blijft echter beperkt en de koersver liezen, die geen grote omvang aannamen, werden uitsluitend aan de technische positie van de markt verweten. Gisteren bereikte Unilever met 132.000. de grootste om zet onder de tapefondsen. Olies volgden met ruim 100.000. Vandaag was er van enige drukte in deze hoeken nauwe lijks sprake. Unilevers sloten ruim twee punten lager, het hoofdfonds verloor één punt. Philips wist zich op 233 y, uit stekend te handhaven, de indu striële markt was overigens overwegend een tikje luier. Ook de scheepvaartmarkt had voornamelijk verliezen te ver werken, waarbij dat van Scheep vaart Unie ad 2t4 punt Wel het grootste was. De cultures sloten vrijwel al lemaal een fractie lager, maar konden zich toch betrekkelijk goed handhaven, uitgezonderd Amsterdam Rubber, die een verlies leed van twee punten. ALKMAAR Voor de afde ling Alkmaar van de St. Adel- bert-vereniging, besprak Pater Drs. Pillen O.F.M. het onder werp: „Bezitsspreiding". De bij eenkomst, die in het Victory- hotel werd gehouden, mocht zich, tot vreugde van de voor- toch meer eigendom komen want al is het pauperisme in de cultuur landen verdwenen, het proletariaat is nog niet verdwenen. Geen inkomen-vergroting Bezichtsspreiding hoeft geen in- zitter, Mr. A. J. M. Leesberg, in ^omen-vergroting te zijn en spreker non ernfo 1-» O F a n crct f» II111 rr vati rl fl In tegenwoordigheid van Nederlandse en Belgische autori teiten heeft Dinsdagmiddag op het terrein van de nieuwe Fokkerfabriek op Schiphol de officiële overdracht plaats gehad van de eerste Meteor straaljagers door de Fokkerfabrieken aan de luchtmachten van Nederland en België. Wegens het slechte weer kon de demonstratie met de beide Meteors geen doorgang vinden. De heer G. Sonderman, invlieger der Fok kerfabrieken, liet zich echter niet afschrikken en demon streerde met de Fokker S 11 voor de autoriteiten, die vol belangstelling aphter de ruiten van de hal, welke geregeld door een employé „regenvrij" werden gemaakt, zijn verrich tingen volgden. Rechts (met zwarte hoed op) de nieuwe minister van Oorlog, Z.Exc. mr. H. L. s'Jacob. De Tweede Kamer maakte gis teren een aanvang met de behan deling van een reeks van belang rijke belastingontwerpen, een be handeling die heden zal door gaan en ook de hele volgende week in beslag zal nemen. Waar onder deze belastingontwerpen ook de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, is, die com pensatie bedoelt te geven voor de aanstaande huurverhoging, was het goed dat dr. Lucas (KVP) aan minister Lieftinck bij deze gelegenheid ook de vraag stelde hoe het nu stond met de compen satie van die groepen, die niet van de voorgestelde verlagingen kunnen profiteren. Dr. Lucas aanvaardde, onder de huidige omstandigheden, de ver schuiving van de directe naar de indirecte belasting. De omzetbe lasting is terecht de belasting ge noemd, die het minste leed ver oorzaakt. Voor de middenstand, aldus de woordvoerder van de K.V.P.-fractie, had zij echter het nadeel, dat zij in dit stelsel zo veel als de onbezolgdigd rijks veldwachter is. Zij moet de be lastingen tijdelijk voor het Rijk beheren en daardoor treden on gewenste spanningen op. Veel be ter zou het dan ook zijn, wan neer deze belasting bij de fabri kant werd geheven, maar dr. Lu cas had zich door de minister la ten overtuigen, dat dit, althans voorlopig, om belastingtechnische redenen nog niet kon. Berustte hij in zoverre, niet tevreden was hij over een voorstel, dat hij had gedaan om de geschetste moeilijk heid althans zo goed mogelijk te ondervangen. De baten, die er voor de schatkist in vervat lagen, had de minister graag geclaimd, de verlaging, die er tegenover stond, had hii echter terzijde ge schoven. Dr. Lucas noemde een dergelijke handelwijze dodend voor het overleg. De minister moest maar niet meer aan de Ka mer de vraag voorleggen waar het geld dan wel vandaan moest ko- Reeds bij deze algemene be schouwingen kondigde dr. Lucas aan, dat hij verschillende amende menten zou indienen, waaronder een, die de strekking heeft om in sterke mate de belangen van de middengroepen tegemoet te Ko men. De heer v. d. Heuvel (A.R.) be toogde, dat de minister te spoe dig zegt, dat de belastingen niet lager kunnen. Volgens de heer v. d. Heuvel moest hij bij de uit gaven uitgaan van de beschikba re middelen, maar niet anders om. Ook deze woordvoerder gaf echter toe, dat in deze besprekin gen het sociale levenspeil moest worden betrokken. In het bijzon der pleitte de heer v. d. Heuvel voor een billijker tarief voor per sonen met een wisselend inko men. Vooral voor de tuinbouw I was dat van belang. De heer Hofstra (Arb.) betoog de dat de opbouw van het tarief der inkomstenbelasting geheel willekeurig is en dat men de minder draagkrachtigen onvol doende tegemoet komt. De ge schoolde arbeider, die al zoveel betaalt aan indirecte belastingen, moet niet bijdragen in de directe belastingen; de grens behoort z.i. te worden verhoogd. Spr. zeide een amendement te overwegen om de vermindering welke ook voor de hoogste inkomens geldt, af te schaffen en deze ten goede te doen komen aan de midden inkomens. Voorts stelde hii een amendement in het vooruitzicht een grote belangstelling van de leden verheugen. In zijn wel komstwoord wees Mr. Leesberg verder nog op de onlangs gehou den kaderfag van St. Adelbert, waarop de nood der gezinnen met middelbare inkomens ter sprake was gekomen. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbe stuur, daar binnenkort een con gres aan te wijden en de voor zitter vertrouwde, dat de leden dit congres hun belangstelling niet zouden onthouden. Komende tot zijn onderwerp ging de spreker uit van de stelling, dat het eigendomsrecht een belangrijk element der christelijke samenle ving is en ook op een christelijke traditie steunt. In plaats van bezitsspreiding zag spreker liever het woord bezits vorming, omdat het momenteel be langrijk is, dat een ieder in de ge legenheid wordt gesteld een be scheiden bezit te vormen. Het ver schil tussen enkele bezitters en de vele bezitlozen is nog steeds te groot, reeds in de jaren 1858 en 1860 werd daar door de Paus reeds op gewezen, waarbij in zekere zin meer het onbillijk gebruikte eigen dom werd gelaakt dan 't eigendom zelf. Grote rijkdom behoeft niet on zedelijk te zijn, het gebruik ervan kan dat echter in bepaalde gevallen wel zijn. Daarnaast moet erkend, aldus de spreker, dat niet alleen practijken maar ook feiten onrecht vaardig kunnen zijn. De onbillijkheden, die in de ver houdingen der eigendoms-orde zijn binnengeslopen, zijn voor een groot deel wel te wijten aan de verkeerde mentaliteit die zich heeft gevormd i en aan de grote bevolkingsaanwas van WestEuropa. Toch is het sociaal-economisch beeld van de mensheid in onze tijd zeker niet slechter dan vroeger. In de Middeleeuwen moet zeker ruim 11 o/o van de bevolking werkloos zijn geweest, in 1805 maakten de arrhen nog 15 °/o van de Engelse be volking uit. En er zijn tijden ge weest waarin de bevolking van sommige steden voor 36 40 "/o uit bedelaars bestond! De machinale productie heeft ongetwijfeld velen een kans in het arbeidsproces ge geven, die er anders nooit aan toe zouden zijn gekomen. De Kerk heeft altijd voor een rechtvaardige verdeling van het be zit op de bres gestaan, maar pas in de Encyclieken „Rerum Novarum" en anderen werd aangegeven, hoe om de minister gelegenheid te ge- ven ten aanzien van biscuits en 1 bereikt moest worden. De eigen- knekies pen nriiKcrrens vfl«t te v domsverhoudingen liggen «ïoeihjk en zijn niet in korte tijd te veran- koekjes een prijsgrens vast t'e stellen, waardoor deze artikelen niet alle in het tussentarief voor de omzetbelasting vallen. Ten slotte bepleitte hij een andere re geling voor gemeubileerde ka mers in pensions en rusthuizen; z.i. kunnen ten deze onbillijkhe den ontstaan. Te half zeven werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag. deren. Er is tegenwoordig een ten dens, zoals die tot uiting komt in het rapport—van Rhijn, om de so ciale verzekering meer algemeen te doen zijn, de premiestelsels collec tief te maken en steeds meer onder werpen van sociale voorziening te gaan verzorgen. Doch naast al die collectieve voorzieningen moet er wil die ook niet direct zien als een winstdeling. Er moet meer de nadruk worden gelegd op het mogelijk maken voor de eenvoudige, maar ijverige en spaarzame werker, om tot de vorming van een eigen bezit te komen. En alle uitstekende sociale maat regelen en voorzieningen ten spijt, de overheid heeft deze be zitsvorming niet in de hand gewerkt. Er dient echter op te worden ge let. dat privaat-eigendom een na tuurrecht van de mens is. dat moet bevorderd worden. In dit kader ge zien is het huidige loon veelal niet toereikend om tot bezitsvorming te komen. Het loon. juist genoeg om in de noodzakelijke levensbehoeften te voorzien, acht spreker niet rede lijk. Ook ai ziet hij de verzekerin gen, ook voor zelfstandigen, als een hulpmiddel om zelf iets in die rich ting te kunnen doen. Het belangrijkste acht Pater Pil len, dat er spoedig een begin wordt gemaakt met de vorming van eigen bezit; daartoe zullen fondsen moe ten komen, welke uit het bedrijfs leven zullen moeten worden gefi nancierd. Daarnaast zal echter een grote persoonlijke spaarzaamheid er toe moeten bijdragen, dat de ar beider zich een zekere mate van be zit kan verwerven. Want spreker zag het wel zijn van de gemeen schap beter gewaarborgd door een groot aantal bezitters dan door een klein. BOERDERIJ-NAMEN WIERENGERWERF. Aan een drie-tal pachters van Domeinboer derijen in de Wieringermeer werd door de Rentmeester der Domeinen toestemming gegeven deze boerde rijen een naam te geven. De heer W. J. de Koning aan de Alkmaarse- weg doopte zijn boerderij „Land uit Zee". Het tuindersbedrijf van de heer K. Muntjewerff aan de Scha- gerweg kreeg de naam „Nieuw Schermeer", welke naam duidt op de polder waaruit de heer Muntje werff afkomstig is. De boerderij van de heer N. Lont aan de Indus trieweg nabij Middenmeer kreeg de naam „Dorpszicht". Juist in de Wieringermeer met zijn talrijke uniforme gebouwen, zijn het de namen der boerderijen die een niet genoeg te waarderen persoonlijk cachet aan de hoeven geven. De werkzaamheden aan het nieuwe station te Leiden en aan de verbetering der verkeerswegen rond het station, vorderen thans goed. Er is reeds een begin gemaakt met de bouw van een tunnel onder de spoorlijn Leiden-Amsterdam. Een over zicht der werkzaamheden aan de tunnel. (Advertentie) TTTp kunnen er lang en W breed over praten, maar niemand van ons doet afstand van een kopje koffie op zijn tijd. Want waai" blijf je, als je je dat genoegen gaat ontzeggen? Integendeel: méér dan ooit komt het er op aan de beste koffie te kopen die U krijgen kunt. Liever iets goeds voor Uw dure geld. dan een teleurstelling op de koop toe. Verse, krachtige, geuri ge koffie moet het zijn Die koffie, bovendien door 10 korting in elke prijsklasse goedkoper dan welke andere ook, koopt U bij De Gruyter. Als U óóit het grote voordeel van De Gruyter's 10 korting wilt ondervinden, neem dan nu De Gruyter's Roodmerk koffie. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 42. Ze dacht niet meer aan de Reuver, niet aan moeder of de Peppelhoeve. Geheel ontlijkend stond ze er als een beeld en bleef staren, haar ogen op van Buchem's hoofd gericht. Ook de mannen zwegen en waren stil. Even later was een auto op de dijk gestopt. De dokter van Wanre was gekomen. Hij had de mannen weggestuurd. Ze hadden gewacht in de tekenkamer. Hii had van Buchem onderzocht en Marie had toegezien. In haar hart was vreug de geweest om de dokter die nu bij van Buchem was en om het feit dat zij watten had mogen aanreiken en de rolletjes verband uit de dokterstas nemen. Oh, het was zo weinig allemaal wat ze had mogen doen. Zij had nog veel meer willen doen, want nu voelde zij zich weer sterk. Wanneer het maar goed voor van Buchem zou zijn en zij er hem maar mee hel pen kon! „Wat zou het zijn?" had zij de dokter gevraagd. Deze was ijverig met het verband om het hoofd bezig en had niet geant woord. Ze moest het drie keer vragen. Toen lag van Buchem met wit omwonden hoofd. „Dit is een zware hersenschud ding. Mijnheer had niet vervoerd mogen worden. Wat het verder is.... ik zal dé burgemeester waarschuwen": Marie begreep dat niet. „Is het ernstig?" vroeg ze verder. De dokter bleef ernstig kijken en haalde zijn schouders op. Die nacht ging er niemand naar bed. Om beurten bleven Kees en Piet waken. Een van de twee bleef telkens in de tekenka mer om te voorkomen dat de inge nieur door lawaaimakend bezoek gestoord zou worden. Moeder de Reuver was komen informeren en nam Marie mee naar huis. Ze had veel geschreid en had vochtige ogen met rode randen. Angstig en zenuwachtig zag ze eruit, dacht Marie. „En vader?" „Hij was even later thuis. Hij kwam uit de pol der. ik stond op de dam. Va der is naar bed gegaan en meteen in slaap gevallen". Dat had zij tegen Marie onder het gaan ver teld. „Het is heel erg voor van Bu chem...." had zij zacht gezegd. „Vader kwam uit de polder", liet zij er op volgen, „ik moest door de regen naar binnen". Nog diezelfde nacht was de veldwachter gekomen. Deze had die avond nachtdienst vanwege het kermisrumoer. Nog lang' na de sluiting had „den Tuut" weer eens herrie geschopt en was aan het vechten geslagen, zo maar in het wilde weg. De veldwachter had de vechtenden uit elkaar ge slagen en „den Tuut" met kracht en geweld onder het gemeente huis gezet. Hij sloot juist de poort met knarsend geluid toen de dok ter met zijn auto stilhield. „Goede avond mijnheer de dokter! Morgen staat er zeker weer een gelukkige vader hierboven!" „Nou Hendrik als er maar geen ander hier boven staat. Is ,.de Burger" nog boven?" ,Nee mijnheer de dokter. Ik heb 'm twee uur geleden al gemeld dat alles rustig was. Het is dit jaar goed verlopen, want zo'n paar vlegels neem ik wel voor mijn eigen rekening". De dokter reed echter door naar de burgemeester. Deze was na alles vernomen te hebben ogenblikkelijk meegegaan na eerst de veldwachter nog gevonden te hebben. In de tekenkamer had de burgemeester alles genoteerd wat en hoe Piet alles gevonden had. De dokter bleef bij van Buchem achter toen de burgemeester en ae veldwachter gewapend met een grote zaklantaarn met geleide van Piet naar de plaats van het onge val gingen. De plek en ook de omtrek werden belicht. Er werden in het natte gras en de doorweekte dijk niets gevonden dan voetstap pen, die wel van Kees. Piet of de vreemde zouden zijn. „Zou u denken dat het een aan rijding zou kunnen zijn?" had de burgemeester aan de dokter wat later gevraagd, toen ze weer in de keet waren teruggekeerd. „O nee! Zeker niet! Dan moes ten er op rug of zij sporen van de aanrijding aanwezig zijn. Hier is zeker sprake van een aanval". De burgemeester vroeg niet verder. Hendrik de veldwachter moest naast de plaats op de dijk die nacht blijven posten. De volgende morgen in alle vroegte was de officier van Justi tie reeds aanwezig, vergezeld door een burger rechercheur en twee leden van de Rijkspolitie. De mee gebrachte hond kreeg geen reuk en raakte het spoor kwijt. Hij snuffelde de dijk op en af, liep tot de Maas en weer terug en zocht zijn weg naar de keten. Er waren foto's gemaakt en gips afdrukken genomen. Bij van Bu chem was alleen de officier in alle stilte toegelaten. Deze lag nog steeds in dezelfde houding zoals men hem enkele uren tevoren op bed had neergelegd. Zijn ogen bleven nog steeds gesloten. Slechts eenmaal had hij met zijn hand naar zijn achterhoofd ge grepen en toen zijn arm weer slap laten vallen. Dat had Kees ver teld die toen bij hem waakte. „Moeder, ze komen hier naar toe", had Marie geroepen. Zij had steeds voor het raam gezeten, haar oog gericht op alles wat op en om de directiekeet gebeurde. Zij was totaal ziek en voelde zich ellendig. Men had haar met rust gelaten, toen moeder en Gon aan hun dagelijkse arbeid begonnen. Als een dreiging waren zij allen op de Peppelhoeve gekomen. De burgemeestér had eerst het woord genomen. Maar achter hem stond de rijzige figuur van de officier. Hij was een lange, magere man. benig van gelaat en met een vale tint. Hii wreef geregeld met ziin linkerhand over zijn wang tot zijn kin, terwijl hij zijn lorgnet op en af zette en er over heen de kamer en de mensen doordringend be zag. Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5