Drie jaar geëist voor pogingen tot moord Frankrijk zal Indo-China blijven verdedigen OPGEWONDEN TRUMAN sloeg met de vuist op tafel ,x DE GESLOTEN POORT Lciifafoii Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland DAHPO Uitbreiding van het werk der „Stichting RADIO Zaterdagmiddag competitie Naar wij vernemen: Wordt niet oud voorUwtijd Verklaring van premier Pleven Vrouw wilde haar man kwijt Geen meningsverschil met MacArthur naXxxxxxti^i...,^. DE BEURS Snuif en wrijf Minister Lieftinck tot de Kamer W. J. BROER! géén spreekuv een STOKER 2 flinke arbeidt 2 flinke jongen DIENSTMEISJ] meisjes plaatse D.K.W. luxe auto, SWINGORKEST v. d. RAMBLERS Wapen van de Schermer te Stompetoren Staltijd Vliegen last! ons Vliegendoo Fa W. Zaadnoordij zelf timmeren STEIJN a. d. Zeswielen PAGINA 4 VRIJDAG 20 OCTOBER 1950 IIE STICHTING Geestelijke Volks- .pzondheid in Noord-Holland gaat iiaar werkzaamheden uitbreiden. I>e Voor- en Nazorg van geestes zieken omvat thans reeds meer dan 2100 patiënten. Iedere week komen er ongeveer twintig bij. Men heeft het rayon HoornAlkmaar, waar voorheen in totaal 150 personen in zorg waren, nu moeten splitsen. Reide sociale werksters hebben nu ieder driehonderd personen onder oontröle. Ook de Medische opvoedkundige bureaux zijn in de loop van het jaar uitgebreid. In Hilversum en Alkmaar zijn nu M.O.B.'s gevestigd, terwijl zitdagen worden gehouden in Den Helder, Hoorn en Purme- rend. Het Psychotechnisch onderzoek geniet grote belangstelling, ook van de zijde van de scholen. Het Psy- ehotechnish Bureau heeft sinds 1 ■luli al 120 leerlingen getest. Dit bureau, dat ook spreekuren houdt in Den Helder, Hoorn. Purmerend en Zaandam, voorziet in een behoefte, constateerde de directeur van de Stichting, de heer G. H. Hoytink op een bijeenkomst van gemeente besturen in het Alkmaarse Stad huis, waar een uiteenzetting werd gegeven van het werk der Stich ting. De reden hiervoor was, dat de Stichting aan de (106) aangesloten gemeenten een verhoging van de subsidie heeft gevraagd van tien cent tot twintig cent per inwoner. Niet alleen de uitbreiding van de DE TOESTAND VAN THOREZ Het orgaan van de Franse com munistische partij meldt de aan komst in Parijs van Professor Da- videnkof, „een vooraanstaande Sowjetrussische specialist". Hij zal de Franse communistische leider Maurice Thorez behandelen. Vol gens het blad had de echtgenote van Thorez prof. Davidenkof, die lid is van de Sowjetrussische Aca demie van Wetenschappen, op de hoogte gesteld van de ziekte van Thorez. Het jongste bulletin over de gezondheidstoestand van Thorez luidt gunstig. AMERIKA WENST GEEN LEDEN DER FALANGE Het Amerikaanse Ministerie van Justitie heeft bepaald, dat leden der Spaanse Falange volgens de nieuwe wet op het binnenkomen van vreemdelingen de V.S. niet mogen betreden. De nieuwe wet sluit „communisten en aanhangers van andere totalitaire bewegingen" uit De Falange is de enige in Spanje toegelaten partij, waarvan het staatshoofd, Franco, de leider is. Last van zenuwen! Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. i Advert.) PROGRAMMA ZATERDAG 21 OCTOBER HILVERSUM 1, 402am, 7.00— 24.00 KRO. xa 7.00 Nieuws; 7.15 Gramofoon muziek; i.to Morgengebed, en li- tuigische kaïenaei; o.uu Nieuws en weerbericnten; 8.15 Gramo- loonmuziek; 9.3U Waterstanden; y.3o Licnte muziek; 10.00 Voor ue kinderen; 10.15 Gramofoonm. 11.Ou Voor de zieken; 11.45 Gra- moioonmuziek; 11.50 Godsdien stige causerie; 12.00 u. Angelus; 12.ud orgelspel; 12.30 Medede lingen; lz.33 Amusementsorkest i2.oo Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katnox. nieuws; 13.20 Piano spel; 13.40 Septet; 14.00 A Cap- pela Moor; 14.20 u. Engelse les; J.4.4U jpouiieorkest; io.io Kro niek van letteren en kunsten; 15.45 u. Kamerorkest en soliste; 15.30 „De schoonheid van 't Gre goriaans'; 17.00 Voor de jeugd' 13.00 Filmmuziek; 18.15 Binnenl. overzicht; 18.25 Gramofoonmuz.; 18.30 Kegeringsuitzending; 19.00 Nieuws; iy.15 uur Actualiteiten; iy.23 Pianoduo; 19.43 Gramo- loonm.; 19.52 journalist, week overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 u. De gewone man zegt er het zijne van; 20.12 Gramofoonm.; 20.15 Lichtbaken; 20.40 „Steek eens op, heren"; 21.00 n. Gevarieerd programma; 21.45 „Wat zou U doen?", 21.55 Populair concert; 22.30 Gramofoonm., godsdien stige causerie, avondgebed en li turgische kalender; 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 298 m, 7.00— VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VA RA, 19.30 VPRO. 20-00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gramofoonm.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Orgelspel; 8.50 Gramofoonm.; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continu-bedrijven; 11.40 Cello en piano; 12.05 Gramofoonm.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Hawaiian- muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 uur Dansorkest; 13.45 Gramofoonm.; 14.00 Amateursuitzending; 14.30 Metropole orkest; 15.00 Boekbe spreking; 15.15 Voor de jeugd; 15.45 „Van de wieg tot 't graf", causerie; 16.00 Gramofoonmuz. 16.30 Sportpraatje; 16.45 Gramo foonm.; 17.30 Voor de jeugd; 10 uur Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.30 Gramofoonm.; 18.40 Gem. koor; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 „Passepartout", causerie; 19.40 Causerie over de bijbel 19.55 „Deze week", causerie; 20 uurNieuws; 20.05 „Hein Festijn" 20.10 Vara-varia; 20.15 Gevar programma; 21.15 Tiroolse muz. 21.45 Socialistisch commentaar 22.00 Sextet; 22.25 „De commis saris vertelt verder22.45 De fluisterende harmonica; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgelspel; .23.30 24.00 Gramofoonmuziek. voor- en nazorg van geesteszieken is daarvan de oorzaak. Ook het personeel van de M.O.B.'s is met vier sociale werk sters uitgebreid. Maar een zeer belangrijke taak zal bovendien door de Stichting ter hand worden genomen: de nazorg van de leer lingen van de scholen voor Buiten gewoon Lager Onderwijs. Onge veer 2500 oud-leeriingen van deze scholen wachten op een behoorlijke zorg, waardoor zij kunnen worden geholpen in moeilijkheden, zoals bij voorbeeld de plaatsing in een betrekking. Nu worden deze kin deren in de regel na het aflopen van de BLO-school weer zonder meer aan de ouders teruggeven. Hier ligt voor de Stichting een belangrijke taak. Gememoreerd werden de waar derende woorden, die de Minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joe- kes, enige maanden geleden gewijd heeft aan deze Stichting, die de andere provincies op het gebied van de sociale gezondheidszorg ver vooruit is. Ook in de financiële bij dragen blijkt de sympathie, die van de zijde van het Rijk en de Pro vincie voor dit werk wordt gekoes terd. Het rijkssubsidie, dat in 1950 f 34.000.bedroeg, zal voor '1951 aanzienlijk hoger zijn. De Provincie zal haar subsidie verhogen van f 30.000 tot f 50.000. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat ook de hier aanwezige gemeentebestuurders het grote nut van het werk van de Stichting in zagen. Er werden enige vragen ge steld. die door de directeur werden beantwoord. Met de R.K. Bureaux voor Beroepskeuze is een overeen komst aangegaan, waardoor een goede samenwerking is gewaar borgd. Voor het collectief psycho technisch onderzoek voor scholen zal een apart tarief worden ont worpen. VOETBAL Als een welkome afwisseling in het competitie-programma en te vens als een aardige krachtmeting krijgen we dan morgen voor de Za terdagmiddag-voetbal de eerste ron de om de KNVB-beker. Door deze ronde zijn alle compe titiewedstrijden een week verscho ven en wel naar 28 October. Zo zien we dan HCSC uit Den Helder morgen bij Dindua te gast en dat zal wel een nederlaag wor den voor de Helderse sportcentrale gezien het verschil in klasse te groot is (le kl. NH - 3e kl. KNVB) J. Holand ontvangt PVF en dat kan voor de kaasstedelingen een kleine overwinning worden. Tevens een mooie krachtmeting voor de com petitie. Ook de Zwaluwen uit Hoorn welke te gast gaan naar de Geuzen kunnen met een overwinning weer thuis komen. ZCFC heeft het ook niet moeilijk en zal wel ruim schoots weten te winnen van het bezoekende Zandvoortmeeuwen Verder zijn er nog zeer mooi„ en spannende wedstrijden zoals SVJ KMVZ; NW—Veenendaal; IJselm. vogelsDOVO en IJmuidenSNL. Tevens laten wij nu het volledige programma volgen: Dindua—HCSC PVWADe TWEEDE Jeugd ZCFC—Zandvoortmeeuwen ,T. Holland—PVF AGTKromhout de Geuzen HCSV SVJ—KMVZ Kenn.land—POVAC IJmuiden—SNL AMVJ—VEW NWVeenendaal OSO—Altlus ZuidvogelsUPTTS SSVU—Spakenburg I.Tselm.voeels—DOVO Huizen—PUEM SIZO—V W DWO—ELLA FSC—Robaver Indonesische arbeiderspartij communistisch De Indonesische arbeiderspartij, de Partai Buruh Indonesia, heeft zich aangesloten bij de Indonesi sche communistische partij. Vol gens de Indonesische radio werd dit vandaag door het bestuur van genoemde partij bekendgemaakt. Nieuw gebouw voor Kerkelijke Architectuur Bij de opening van het vierde cursusjaar van de cursus „Kerke lijke Architectuur', welke op Zater dag 28 October in Den Bosch zal plaats vinden, zal tevens het nieuwe tehuis voor de cursus, het voorma lige en geheel gerestaureerde „Kruithuis" worden ingezegend. In aansluiting daarop zal een studie bijeenkomst worden gehouden over „Oude en nieuwe kerktypen". TWEEDE CONGRES „Film en jeugd" Door het Instituut „Film en Jeugd" zal op 27 en 28 October in het Casino te Den Bosch wederom een congres worden gehouden over de film en haar invloed op de jeugd, deze keer speciaal het onderwerp, ..de film thuis, in de vereniging en in openbare voorstellingen" behan delend. Dit is de tweede keer. na 't congres van Januari 1949 te Rotter dam gehouden, waarbij speciaal zal getracht worden antwoord te geven op de vraag: „Wat kan de jeugd zien"? Waar de Verantwoordelijk heid van de ouderen t.a.v. de ont spanning van de jeugd, die voor een groot gedeelte in de bioscoop wordt bevredigd, steeds klemmen der wordt, is een gezamenlijke in spanning van krachten op dit terein zeker noodzakelijk. Zowel door de Overheid als door de verschillende Kerken wordt steeds dringender naar een goede jeugd-ontspanning gestreefd, vandaar dat ook deze keer op een grote algemene belang- I stelling voor dit congres wordt ge- i rekend. Het congres wordt geopend door de Commissaris van H. M. de Ko ningin in Noord-Brabant. Prof. Dr. E. J. de Quay, terwiil leidinggeven de figuren uit kerkelijke kringen en die van het filmwezen de diverse onderwerpen zullen inleiden. Belangstellenden kunnen zich voor deelname wenden tot bet secretariaat van „Film en Jeugd", Sfadho'ider'sia«-n "HA Pen Haag. NOG GOED AFGELOPEN! MIDDENMEER Vele wegen in Wieringermeer zijn nogal smal en daarom is hier goed op letten, als men in een auto riidt, zeker een eerste vereiste. Dit bemerkte de heer P. W. toen hij op de Oudelanderweg even werd afgeleid en zodoende aan de verkeerde kant van de weg kwam te rijden. Juist op dat ogenblik naderde hem van de andere zijde een auto bestuurd door de heer K. uit Zeeland, die uit alle macht signaal begon te geven. De heer W„ opgeschrok ken uit zijn dromen, gooide par does het stuur om, doch ver loor daardoor de macht over zijn wagen, met het gevolg dat deze in de sloot langs de weg terecht kwam. Een en ander liep geluk kig nogal goed af. De bestuur der liep een lichte verwonding op aan één van zijn benen, ter wiil de wagen, na op het droge gebracht te zijn, op eigen kracht door kon rijden. Een paar deu ken in het spatbord zullen de heer W. er evenwel voorlopig wel aan blijven herinneren voor taan voorzichtiger te zijn! viert Albert van Raalte op 31 October zijn 40-jarig jubileum als dirigent. Ter gelegenheid hier van zal de jubilaris op Dinsdag 24 October in de Stadsschouwburg te Amsterdam een voorstelling leiden van Beethoven's opera „Fidelio" heeft de N.V. Machinefabriek du Croo Brauns te Amsterdam een order ontvangen van de India Railways te New Delhi tot de levering van 1000 gesloten goede renwagens, die vóór 1 Maart 1952 moeten worden afgeleverd is in het gezin van de heer J. de Bruin te Delft een drieling ge boren, twee meisjes en een jon gen. Moeder en kinderen maken het goed. Sedert 21 Augustus 1831 werd in Delft geen drieling ge boren kreeg een 35-jarige Rotterdamse chauffeur vier maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, omdat hij uit twee in ventarissen, die niet zijn eigen dom waren, verschillende voor werpen had verkocht (Advertentie) Afstellen kunt gij het niet, maar uitstellen well Laat stramheid en stijfheid niet de baas worden over Uw spierenlaat iheu- matiek U niet belemmeren in Uw bewe gingen. Loop rechtop en niet gebogen door pijnlijke en stijve gewrichten. Reeds 3 geslachten roemen Akker's Klooster- balsem als snel pijnstillend en afdoend werkend wrijfmiddel bij rheumatlek en spierpijn, spit, en lendenpijn en bovendien als zuiverend en genezend bij wonden van allerlei aard. Een balsem in de ware zin des woords, waarvan men dan ook algemeen zegt: „Geen goud zo goed". De Franse premier Pleven heeft Donderdag tijdens het debat in de Nationale Vergadering over Indo- China verklaard, dat Frankrijk noordelijk Indo-China zal blijven verdedigen. Politieke overwegin gen moesten worden opzij gezet door de militaire noodzaak, totdat Frankrijk zijn militair overwicht in Indo-China weer heeft geves tigd. Het debat w.erd gehouden tegen een achtergrond van suggesties in verantwoordelijke kringen, dat een militaire actie alleen het Indo-Chinese probleem niet kan oplossen. In de socialistische partij wordt ook steeds meer de eis ge steld, dat de gehele kwestie aan de Verenigde Naties wordt over gedragen. Men uit openlijk zijn twijfel over de vraag, of het hui dige militaire plan, om van de Chinese grens terug te trekken en de strijd uit te vechten in de riist- vlakten van Hanoi, kan worden uitgevoerd. Pleven verklaarde, dat toen Frankrijk over aanwijzingen be schikte, dat de Chinezen met de Vietminh samenwerkten, het de geallieerden om hulp heeft ver zocht bij het leveren van wapens. De gevraagde wapens beginnen nu aan te komen en er zal steeds meer komen, aldus Pleven. De premier betoogde verder, dat indien de strijdkrachten der op standelingen met buitenlanders zouden worden versterkt, het ge hele Indo-Chinese vraagstuk een ander aanzien zou krijgen. In dat LEEUWARDEN. De 45- jarige Trijntje E., geboren in Duitsland, thans gescheiden vrouw van L. S. D. te Assen, werd door de rechtbank aldaar veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens herhaalde poging tot moord op haar man. In de maand Mei 1947 moet zij volgens de dagvaarding enige malen zuringzout in de lever traan en melk hebben gemengd. De man kreeg argwaan toen de smaak heirc niet beviel en er een bezinksel achterbleef. Toen deze pogingen mislukten moet zij in de slaapkamer van haar man de gaskraan hebben open gezet, nadat ze het raam en de deur had gesloten. Filmavond MIDDENMEER Vrijdag 10 Nov. wordt 's avonds in Hotel „Smit" te Middenmeer de film „Theresia van Lisieux gedraaid, waarvan de opbrengst geheel ten goede zal komen aan de Missie. Gezien de goede pers, die deze film verkregen heeft en gelet op het mooie doel, kun nen wij deze avond ten zeerste aanbevelen. In het voorprogram ma kan de bezoeker kennis ma ken met het werk van de mijn werkers in één van de mijnen in Limburg. President Truman heeft giste ren op zijn wekelijkse persconfe rentie blijk gegeven van ongewo ne tekenen van boosheid toen de journalisten hem vragen stelden over de conferentie met Mac Ar thur. Toen een correspondent hem vroeg, of hij en de generaal het geheel eens waren over For mosa sloeg Truman met z'n vuist op tafel en verklaarde, dat het jammer was, dat sommige jour nalisten niet konden begrijpen, dat er twee eerlijke mannen bij een waren gekomen. De kwestie tussen hem en Mac Arthur over Formosa was vijf weken geleden opgelost, zo zeide de president. Truman bevestigde noch ontkende echter dat de kwestie-Formosa op de bijeen komst met generaal Mac Arthur was besproken. De conferentie op het eiland Wake was een groot succes, zo zeide de president en er waren geen verschillen van mening. Truman verklaarde ver der dat hij met Mac Arthur Azia tische problemen had besproken, waaronder de kwestie van een vredesverdrag met Japan, het herstel van Korea en de toestand in Indo-China. Hij liet zich hier verder niet over uit. Advertentie Wol was je VEILIG Toen de president gevraagd werd of de Ver. Staten Formosa werkelijk zouden verdedigen, in dien het werd aangevallen ter wijl de Ver. Naties nog niet over zijn status hadden beslist, ant woordde Truman, dat er geen reden was geweest die kwestie op Wake te bespreken. Over deze kwestie zou worden beslist, wan neer zij zich opdrong. Tegenover de politie en ook tegenover de rechter-commissa- ris en in eerste instantie voor de rechtbank had ze de haar ten laste gelegde feiten toege geven, maar later kwam ze daar geheel van terug en ook thans bij de behandeling in hoger be roep voor het gerechtshof te Leeuwarden ontkende verdach te pertinent zuringzout aan haar man te hebben toegediend en de gaskraan te hebben openge draaid. Langdurig werd het rapport van dr. P. H. Baan. eerste ge neesheer aan de psychiatrische kliniek voor het gevangenis wezen te Utrecht onder ogen gezien. Hierin toch wordt ge concludeerd tot een sterk ver minderde toerekeningsvatbaar heid van de verdachte, op grond van een uitzonderingstoestand waarin de vrouw tengevolge van velerelei spanningen moet hebben verkeerd. Haar man was zwaar lijdende aan t.b.c. en de verpleegsters hadden haar ge waarschuwd voor besmettings gevaar van de kinderen. Dit is haar tot een obsessie geworden. Merkwaardige kanten De procureur-generaal zeide, dat deze zaak merkwaardige kanten heeft, die niet vaak in de rechtzaal worden ontmoet, n.l. de houding van deze ver dachte en de strafrechterlijke beoordeling. Het gaat er hier om de vraag, of verdachte ge daan heeft wat haar ten laste is gelegd en zo ja is ze dan straf rechterlijk verantwoordelijk en zo ja in welke mate. Op alle mogelijke manieren tracht zij er nu onder uit te ko men en gezien deze voornemens gelooft spreker niet, dat de vrouw onder de invloed van de behandeling, welke zR te Utrecht onderging, de objectieve waarheid sprak, toen zij zeide: „Nu weet ik het weer, ik kan het niet gedaan hebben." Wel wil spreker aanvaarden, dat verdachte verminderd toereke ningsvatbaar is en hij eiste daarom slechts drie jaar gevan genisstraf met aftrek en voor waardelijke ter beschikbaar stelling van de regering. De verdediger, mr. Okma, be toogde, dat niet voldoende zu ringzout is gebruikt om de dood tengevolge te hebben, zodat vrijspraak zal moeten volgen voor de poging tot moord. Hoogstens zal men kunnen spre ken van een poging tot dood- slae door middel van het open stellen van de gaskraan, maar dan blijft de vraag open. of ver dachte heeft gehandeld met overleg en riip beraad. De uitspraak werd bepaald op 2 November aanstaande. geval zou een geheel andere vorm van samenwerking tussen Frank rijk en zijn bondgenoten noodza kelijk worden. Pleven wees er op, dat het thans niet meer zo is, dat een groep rebellen de Franse regering bestrijdt. Wij bestrijden thans, aldus Pleven, de voorhoede in Zuid-Oost Azië van een grote be weging, die er naar streeft geheel Azië aan zich te onderwerpen. Er zijn thans meer troepen en wa pens naar de Franse legerleiding in Indo-China onderweg dan waarom deze legerleiding heeft gevraagd. Nadat de premier een uitgebreid verslag had gegeven van de strijd te Caobang op 9 October j.l., toen een sterke Franse strijdmacht in een hinder laag werd gelokt, verhieven de afgevaardigden zich van hun ze tels en namen staande een minuut stilte in acht ter nagedachtenis van de bij Coabang gevallenen. Slechts de communistische volks vertegenwoordigers bleven zitten. KLEURLOZE MARKT MET PRIJSHOUDEND SLOT AMSTERDAM, 19 October De beurs had vandaag een vol komen kleurloos voorkomen. Nieuws was er niet en het ge schil tussen Ambon en de K.P.M. achte men ter beurze te onbe langrijk om daaraan veel aan dacht te schenken. Tegen slot ontstond er een kleine belang stelling voor Koninklijke Olie, waardoor de gehele markt, die wegens het gebrek aan affaire enigszins gedrukt was, toch vrij prijshoudend sloot. Aandelen Philips vielen op met een forse koersdaling bij opening, n.l. vijf procent, hiervan werd echter de helft ingehaald. Olies sloten 1 punt hoger op 292 1/4. A.K.U.'s waren goed prijshoudend op 1751/2, voor het overige waren de verschillen op de industrie- markt onbetekenend. Scheepvaartfondsen konden zich betrekkelijk goed handha ven. Aandelen K.P.M. golden 125 1/2. SCHERPERE IMIGRATIE- BEPALINGEN IN ENGELAND Een scherper controle op het binnenkomen in Engeland zal ge paard gaan met een onderzoek in het gehele land van vreemdelin gen, die zich reeds in Engeland bevinden, aldus heeft de Engelse minister van binnenlandse zaken Cuter Ede in het Lagerhuis mee gedeeld. Extta voorzorgsmaatregelen zijn genomen in de kleinere Engelse havens om saboteurs en buiten landse agenten het betreden van Engeland te verhinderen, aldus de minister. De minister verklaar de de kwestie van het aan land gaan van opvarenden van buiten landse visschersschepen in behan deling te hebben. (Advertentie) -ij» X»/ HUNTER dft Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met ixiaverteimei Prinses Margaret heeft in de grote hal van Earl's Court te Londen een automobieltentoonstelling geopend, waar de laatste producten van de Engelse automobielindustrie worden getoond. Een overzicht van de' hal met de sierlijke modellen. (Vervolg van pag. 1.) De heer Hofstra (P.v.d.A.) had voor de laatste groep nog wel een grotere verzwaring gewild, om daardoor wat meer te kunnen doen voor de middengroep. De minister wees er echter op, dat zulks een vermindering van de consumptie ten gevolge zou heb ben en dus ook een nadeel voor de productie zou betekenen. Met nagenoeg alle woordvoerders was de bewindsman het eens, dat de omzetbelasting bij de bron diende te worden geheven. Dit kan ech ter slechts verwezenlijkt worden in het kader van de Benelux. Aan de plannen wordt koortsachtig gewerkt, maar het zou toch nog wel l'/s jaar duren voor het zo ver was. Het minst bevredigend was de minister in zijn antwoord op de vraag van de heer Lucas (K.V.P.) inzake de compensatie voor de huurverhoging ten be hoeve van de groepen, die niet van de aanhangige belastingver lagingen zullen profiteren. De be windsman verklaarde dat de rege ring zich over dit vraagstuk ern stig beraadt en dat zij voornemens is om er zich bij de algemene beraadslagingen over de Rijksbe groting over uit te spreken. Reeds nu wilde de minister echter zeg gen, dat de gedachte, dat alle groepen voor een compensatie in aanmerking zouden komen, niet te verwezenlijken viel. De minis ter was zijn rede begonnen met zich te verweren tegen de aan tijging van de heer v. d. Heuvel (A.R.), dat onder de druk van de belastingen ons levenspeil zou zijn verschrompeld. De bewinds man stelde hier een goed gevoed en goed gekleed volk tegenover, hij wees op de woningbouw, op de verbetering van de cultuur gronden, op de industrialisatie, op de openbare werken en op de uitbreiding van de sociale voor zieningen. Bij een geringe belas tingdruk zou het ook zeker niet mogelijk zijn geweest om de oor logsschade te herstellen en mil- liarden uit te geven ten behoeve van de defensie. Dinsdag zal de minister zijn rede voortzetten. „ILLEGALE OVERVAL" BERECHT Onder de dekmantel van een „illegale stunt" pleegde de 31- jarige C. van T. uit Den Haag op 28 April 1945 aan de Vrees wijkstraat met nog twee ande ren een overval, terwijl zij voorgaven van de ondergrondse accountantsdienst te zijn. De buit bedroeg ruim 6000 gulden. Veertien dagen gelegen eiste de officier van justitie van de Haagse rechtbank tegen van T. een gevangenisstraf van ander half jaar; gisteren werd hij ver oordeeld tot 1 jaar voorwaarde lijk. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven ALKALIVRIJ 43. „Zo vrouw de Reuver, je weet zeker wel van mijnheer van Bu- chem?" was de burgemeester be gonnen. „Zeker mijnheer de Burger.... wat is dat erg „Hoe weet u dat? Erg... erg... wat erg?" viel de officier meteen met een vinnige stem in. „Noteer u even", ging hij tegen de burger rechercheur verder. Onderwijl gaf hij een wenk aan de twee in uni form die rond het huis gingen lopen. „Jaeh pardon juffrouw", ging hij verder. „U hebt daar ze ker wel even een aparte kamer voor ons?" De officier ging zelf reeds voor en nam op een stoel plaats achter de tafel met het ood pluche kleed. De burger loot de deur en nam naast de fficier plaats. Vrouw de Reuver bood de burgemeester een stoel en wilde zich verwijderen. „Hé... hé juffrouw, wilt u daar even gaan zitten?" Moeder de Reuver nam zenuwachtig een stoel van bü het raam. Haar handen trilden en de stoel tikte eerst een paar maal op de vloer, voor hij op zijn poten stond. „Zo en nu vertelt u me maar eens heel kalm en rustig alles wat u weet. Let u vooral er op.. ..alles!" De officier bena drukte dat woordje en keek over zijn lorgnet, terwijl hij over zijn kin wreef. Hij maakte moeder de Reuver nog nerveuser dan zij al was. Zij begon te vertellen en op een haastige toon. Onopgemerkt ver telde zij alles wat die avond ge beurd was en hoe alles was ver lopen. Ze sprak over haar huwe lijk met de Reuver: hoe goed hij altijd voor haar geweest was. Dat ook het conflict met van Buchem niets anders was dan het gevolg van het indringen van vreemden in de rechten van de hoeve en van zijn gezin. Nu Rien die dag gestorven was, kwam de reactie des te feller zich ontlasten. Vrouw de Reuver had zich warm ge maakt m haar betoog. Ze wist eigenlijk niet waarom, maar ze had dé Reuver met de moed der wanhoop verdedigd. „En toen was de Reuver wegge gaan", had zij gezegd, „omdat hij zelf meër spijt had over het ge beurde, maar het niet wilde toe geven. Want de Reuver is zo goed en is niet slechtal denkt men van hem anders. Maar hij kwam uit de polder, toen het begon te regenen". „Ja hij kwam uit de polder", had zij er nogmaals aan toegevoegd. Waarom had zij dat eigenlijk allemaal gezegd? De officier had haar niet veel ge vraagd maar haar rustig laten vertellen. Nu kon ze gaan en moest Marie binnenkomen. Marie zag zeer bleek en had veel ge schreid en reageerde nauwelijks op de vragen die de officier deed. Hij werd nu veel spraakzamer en zijn gezicht was meer sympathiek. Hij wilde van Marie alleen weten een nadere verklaring en beves tiging van hetgeen vrouw de Reuver zo omslachtig had meege deeld. „Het is goed meisje, jii kunt gaan". En toen tot de burger rechercheur: „Laat die Reuver eens even komen". Hij kwam, zoals men hem van, zijn land gehaald had. op zijn kousen binnen. De officier had er tweemaal op aangedrongen dat de Reuver wel kon gaan zitten. Maar de Reuver had zijn duimen in de mouwgaten van zijn glim mend vest en stond waar hij zich bevond driftig op zijn benen. Zitten? Waarvoor? Hij had in zijn hele leven op dit uur nog nooit op een stoel gezeten. Het was de tijd om te werken. Met op elkaar geperste strakke lippen had de Reuver toegeluisterd naar alle woorden die de. officier tegen hem gesproken had. De Reuver had weinig belangstelling en ver roerde geen vin. „De Reuver, hoe kwam je er eigenlijk toe ingenieur van Bu chem aan te vallen?" De officier moest het nog eens vragen voor de Reuver antwoordde: „Ik had hem niet gevraagd om in mijn huis te komen". De officier keek eerst zeer verwonderd. Toen to verde hij een verontschuldigend lachje op zijn gelaat en zei: „Maar stel je nu eens voor de Reuver, dat ik iedereen moest bedreigen die onnodig in mijn huis kwam? Maar dat zou toch niet kunnen!" „Nee", had de Reuver gezegd, „dat zou u niet kunnen!" De Reu ver had verder gezwegen en men kon het aan hem zien, dat hem het verdere vragen niets meer interesseerde en dat hij weg wilde. De officier liet hem echter nog niet los maar drong aan dat de Reuver vertellen zou waar hij geweest was nadat hij de inge nieur had aangegrepen. Maar hij had zijn lorgnet reeds verschil lende keren op en af gezet, toen de Reuver antwoordde: „In de polder!" Daarmee maakte hij aan stalten om te gaan. Men liet hem gaan. De officier haalde zijn schouders op van niet begrijpen toen de Reuver de deur uitging. „Ja edelachtbare", zei de bur gemeester, „sommige mensen zijn soms onbegrijpelijk". „Ja", zei de officier, „en deze wel bijzonder. Maar hij kan er vast op rekenen: we krijgen hem wel lossermits In de loop van de morgen was van Buchem's vrouw gekomen met de wagen. Zij was alleen. De dokter had haar even toegelaten. Ze was geweldig te keer gegaan, zodat de dokter beter oordeelde dat zij niet langer in de nabijheid bleef. Zij was daarop bij de Reu vers aangekomen en had zich vreselijk aangesteld. Zij was erg lief voor Marie, waarmee ze wat later gearmd weer terug ging naar boven. Weer had Marie van Bu chem om de deur zien liggen en ze vond dat bijn gezicht meer kleur kreeg. Eenmaal had hij wat ge- gefluisterd. Maar de dokter had niet verstaan wat het zou kunnen zijn. Die middag moest de dokter naar zijn spreekuur. Ook Miep moest even weg. Wordt vervolgd t i,i( A i i i K i Familieberichte Met grote blijdscha ven wij kennis va geboorte van JOSJE. Bij het H. Doopsel ving zij de namen Josefine Alida Petro Maria J. Boots D. Boots-Tin Gerrie Eefje Janneman Alkmaar, 19 Oct. 19! Korte Landstraat 47 Op 27 October a.s. h onze geliefde ouders G. BAKKUM C. BAKKUM— BIERSTE] hun 12'/«-jarige echl eniging te herdei Dat God hen nog moge sparen is de v van hun dankbare deren. H.H.waard, 20 Oct. Middenweg 408. OPENLIJK DANK de Zalige Martinus Porres O.P., voor bijz. voorspraak tij mijn operatie en ziek Mevr. H. te A Advertentien VROUWENARTS Oudegracht 275, Alki WEGENS ZIEKTE nader aankondigii Het Centraal Zieken] te Alkmaar, vraagt voor spoedige diensttreding voor de centrale verv ming. Loon volgens meentelijke regeling. Uitsl. schr. soil. 25 Oct. a.s. aan de neesheer-Directeur. Terstond gevraagd: en voor bollenzetten, v, in de Schermer. E WAGENAAR. Benec weg 22 St. Pane Voor zo spoedig moge gevraagd een net voor hele dagen. Dr. J. SCHREUDER, Oude Niedorp. Het R.K. BEMID1 LINGSBUREAU voor R.K. Meisjesbescherm kan nog TE KOOP 8 zware b gen en 1 stamboekzi met 15 biggen van 3 i ken oud, bij A. Mc Oostwijk 9, Lammen. TE KOOP: Een Kachel prima staat, zo goed Junker en Ruh; 'n c< pleet kartuig, alles in go conditie. Br. aan Zuurbier, C 49, Zandw ven. CHEVROLET '32. koop aangeb. één t open laadb. in pr. sta beste banden 20 x 6 prijs f600.J. Rens Stompetoren. TE KOOP: jaargang 1939, meis klasse. Brieven no 6( bureau van dit blad. TE KOOP: STUIT MEST P. C. KONING, Midden-w 78, tel. 46, M.Beemster. TE KOOP: 21 snees Wit bij G. Jong, Middenweg te Heerhugowaard. ZONDAG 22 OCTOBI 's avonds 8 uur speelt h o. L v. Neerlands bes trompettist RINUS v. d. BROE in het Veehouders, alleen heeft bewezen afdoende zijn. Zeer lange nawerkin 1 flacon a f 1.75 is vo doende voor een norma! reeetal. WAAGPLEIN, ALKMAA WILT GE koopt dan Uw HOUT b(j

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4