Een Europese minister van defensie Belgische regering wil prijsdaling van 5 pet. Pierre Monteux komt op het feest van Sijtje Boes 1 lil II11 i -" - - - Vijf jaar Verenigde Naties Pontecorvo mag zich vrij bewegen in Helsinki Grote dag voor Marken in zicht Een boodschap van Churchill 500 divisies EDITIES VOOR ALKMAARHOORNDEN HELDERSCHAGEN nHd Geen hogere lonen maar lagere prijzen Een Volendammer costuum voor Z. H. de Paus De Franse regering stelt voor: Nieuwe aanvallen in Indo-China Guerilla's boeken succes in Korea Handelsverdrag Nederland-lsraël Herdenkingsbijeenkomst te Den Haag In Engeland stond hij onder controle Weer wintertijd in Engeland kan Rusland in het veld brengen De mijnexplosie te Renkum Scheepsberichten Staking te IJmuidesi Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank HET FEIT Bullen God, is 't nergens veilig. (Vondel) A *w S H VAN HEDEN Pagina I Dinsdag 24 October 1950 46e Jaargang No. 12000 Kontoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 De Volendammers, die dezer dagen met hun pastoor een bezoek aan Rome brachten, boden Z. H. de Paus daarbij een Volendammer costuum aan. Tevens ontving de H. Vader een miniatuur botter van 80 cm. lengte, waaraan de maker, Jaap Hoogland van Volendam, meer dan 300 uur had gewerkt ONGEORGANISEERD MISSIE- IJVERAAR GERIDDERD De heer K. F. M. Kunen te Rot terdam ontving door middel van de Apostolische Internuntius voor Indonesië, Mgr. G. de Jonghe d'Ardoye, de Pauselijke onder scheiding, waardoor hij werd ver heven tot ridder in de Orde van de H. Sylvester. De heer K. F. M. Kunen heeft als passagechef in de scheepvaart sinds 1935 bij de Rotterdamse Lloyd steeds het belang der rei zende missionarissen met de uiterste zorg behandeld, niet al leen omdat hij zijn werk goed wilde doen, maar meer nog. om dat hij dit zag als zijn specifieke apostolische taak als leek EXPLOSIE IN MELKFABRIEK In de melkfabriek van de Ver enigde Veluwse Melkfabrieken te Nunspeet ontplofte gistermiddag een steriliseerketel, waarin zich verscheidene flessen melk bevon den. Vijf personen, die in die af deling werkzaam waren, bekwa men min of meer ernstige brand wonden. Ze zijn per ziekenwagen naar hun woningen vervoerd. De ravage in deze afdeling der fa briek is groot. PRINS BERNHARD IN HET BUITENLAND Z. K. H. Prins Bernhard, die op medisch advies na zijn operatie nog enige dagen rust moet hou den, heeft zich met zijn behan delende geneesheer, prof. Nie- boer, naar het Middellandse Zee gebied begeven. De Prins zal Woensdag weer in ons land te rugkeren. De Franse regering heeft Maan dag in een communiqué medege deeld, dat zij heeft voorgesteld een Europese minister van defen sie te benoemen. Dit voorstel maakt deel uit van de „Europese oplossing van het vraagstuk der Duitse herbewapening, waarmede de Franse ministerraad zich Vrij dag accoord heeft verklaard. In het communiqué wordt ver der nog gezegd, dat een te benoe men Europese minister van defen sie „zelf verantwoordelijk zou moeten zijn aan de Europese poli tieke lichamen". De Ministerraad heeft eenstem mig haar goedkeuring gehecht aan een verklaring, welke minister president René Pleven heden Dins dag voor de nationale vergadering zal afleggen. In deze verklaring bevestigt de Franse regering dat zij gekant is tegen elke recht streekse of indirecte vorming van een nationaal Duits leger. De Franse ministerraad spreekt zich uit voor het vormen van een Europees leger, waarvoor een Europese minister voor de strijd krachten verantwoordelijk diént te zijn. Minister-president Pleven zou heden in de Nationale Vergadering verklaren, dat West-Duitse een heden tot de lagere eenheden moeten worden beperkt, mogelijk tot regimenten, en dat deze alleen zullen mogen opereren op Duits grondgebied. Franse ministers en verant woordelijke politieke leiders zijn Weer bijna duizend emigranten naar Australië Woensdag zal de „Sibajak" van de Kon. Rotterdamse Lloyd voor de derde en laatste maal in dit jaar met bijna duizend emigran ten naar Australië vertrekken. Voor de geestelijke verzorging der passagiers gedurende de reis is aan boord Pater W. van Baar uit Zwaagdijk. dam. Daar heb ik enige tijd ge werkt, maar toch trok Marken me weer. In 1919 keerde ik op het eiland terug en trouwde een jaar later". Vreemdelingen kwa men haar huisje bezoeken, maar Sijtje wilde geen fooien aanne men. Zij begon kleine souvenirs te verkópen. Op een keer ver kocht Sijtje zelfs de Zondagse dracht van zichzelf en haar man aan een Amerikaans echtpaar. 25 jaar geleden kocht zij het hoekje grond waar nu het Mar ker Show-house staat. Het heeft echter heel wat voeten in de aarde gehad eer het zover was, zelfs de commissaris der Konin gin en de Gedeputeerde Staten zijn er aan te pas gekomen. Twaalf en een half jaar geleden werd er een bazar bij geopend. Vooral mede door Sijtje Boes' activiteit is het vreemdelingen verkeer op Marken zeer sterk toegenomen. Jaarlijks komt er een niet onaanzienlijk bedrag aan deviezen binnen. Sijtje spreekt vlot haar talen en ook het omrekenen van de diverse koersen er kan met buiten landse valuta worden betaald gaat haar vlot af. van mening, dat er eerst een laat ste poging moet worden gedaan om permanente overeenstemming tussen de grote mogendheden tot stand te brengen voordat er on. herroepelijk stappen worden ge daan om West-Duitsland opnieuw te bewapenen, aldus meldt Reu ters correspondent uit Parijs. Deze mening zou een der redenen voor het opstellen van het Franse plan zijn. Volgens Franse militaire auto riteiten te Saigon zijn enkele da gen geleden in het gebied van Tienjen, het aan de kust gelegen middelpunt van de hoofdweg bii de grens van China, waarvan de Fransen de laatste 120 kilometer in handen hebben, nieuwe aan vallen begonnen. Strijdkrachten van de Viet- minh zouden zich hebben inge drongen in de zuid-westelijke sector tussen Hadong, 20 kilo meter ten zuid-westen van Ha noi, en Phoely, ruim 60 kilome ter ten zuiden van Hanoi. De stad Dinhlap, ongeveer 50 kilo meter ten noordwesten van Tien- jen vormt de kern van de nieu we Franse noordelijke verdedi gingslinie in Tinkin. De Fran sen beheersen de weg naar Tien- jen en vervolgens oostwaarts naar Moncay aan de Chinese grens. In Cochin-China wordt toene mende guerilla-activiteit waar genomen. Men verwacht daar geen operaties op grote schaal, doch er is sabotage gepleegd bij de spoorwegen, wegen zijn open gebroken en rubber- en andere plantages worden bedreigd. VIJF JAAR UNO „Wü zullen samen met alle vrije en vredelievende landen strijden tegen ieder die de vrede wil verstoren", zo verklaart Win ston Churchill in een boodschap ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van de V.N. „De vrede is geen passieve toestand doch hij eist onderne mingszin en durf. Wij moeten niet alleen de oorlog voorkomen maar tevens de zieken genezen, de door de vorige oorlogen aan gerichte schade herstellen, de volken van Afrika en Azië hel pen door vredelievende midde len hun hoop op een nieuw en beter leven te verwerkelijken". Doeken van Jeroen Bosch naar de St. Jan Zoals gemeld zijn, na zorgvul dige bestudering door de archiva ris van de Bossche St. Jan, de heer Jan Mosmans, twee zoge naamde deurdoeken afkomstig uit de verzameling van het Bisschop pelijk Museum in den Bosch (eer tijds gevonden in een der bouw loodsen en van de St. Jan) als echte werken van de 16e eeuwse Bossche schilder Jeroen Bosch erkend. Na de algehele restaura tie zullen deze doeken nog deze week in de St. Jan worden aan gebracht. In Nederland zijn slechts enkele werken van Bosch aanwe zig. De rest is verspreid over mu sea van Europa en Amerika. Sijtje Boes, die 25 jaar geleden haar winkeltje op Marken opende. Sijtje Boes, de bekende Mar ker zakenvrouw, gaat jubileren. Op "Vrijdag 3 November is het 25 jaar geleden, dat Sijtje haar winkel opende aan de dijk waar de boot van Monnikendam aan legt. En Sijtje, die het in die 25 jaar goed is gegaan, wil dit feit herdenken met een feestelijke broodmaaltijd voor niet minder dan 150 gasten. Een van hen die hiervoor een uitnodiging ontvin gen is de bekende Franse diri gent Pierre Monteux. „Toch is het allemaal niet zo vlot gegaan als de mensen wel denken", zegt Sijtje, een van de 14 kinderen uit het gezin van haringkoopman Boes. Als 13-ja- rig meisje trokken Sijtje en haar jongere zusje er met een mandje vol souveniers op uit en deden goede zaken met de vreemdelin gen. „Ik moest bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog in een dienstje te Haarlem, maar dat beviel mij niet zo vertelt Sijtje ik schreef toen op een advertentie van een melksalon op de Nieuwendijk te Amster- i - I Net huisje van Sijtje Boes, dat steeds door de vele toeristen wordt bezocht. De Russische vice-premier Molotof temidden van zijn adviseurs op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken der Volksdemocratieën, die eind vorige week te Praag werd gehouden. De Belgische regering is voor nemens een actieve politiek van daling der prijzen te volgen met als eerste doel een daling van tenminste vijf procent. Dit werd Maandagavond in een communi qué, uitgegeven door de regering, bekend gemaakt, nadat vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in het kabinet van de eerste minister besprekingen hadden gevoerd met de regering. Tevoren was een bijeenkomst ge houden van het ministerscomité voor economische coördinatie. Het Verbond van Belgische Nij verheid heeft, namens zijn leden, de verbintenis aangegaan tot een onmiddellijke prijsvermindering van tenminste vijf procent van de gefabriceerde nijverheidsproduc ten, die sedert 1 Juli een verho ging hebben ondergaan en de grote verdelingsorganisaties heb ben hun instemming betuigd om deze daling toe te passen op de kleinhandelsprij zen. Ten einde een gelijkwaardige daling in de voedingssector te ver zekeren, zal de regering, vooral ten aanzien van de landbouwpro ducten, maatregelen nemen, om de reeds in de groothandel vastge stelde daling met een overeen stemmende onmiddellijke daling van de prijzen, die aan de ver bruikers worden gevraagd, te doen gepaard gaan. Vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers verbinden zich bij hun organisaties de vol- JUBILEA IN DE JOURNALISTIEK De heer H. R. M. Thomassen zal op 1 November a.s. de dag gedenken, waarop hij 40 jaar aan de redactie van „De Maasbode' te Rotterdam, afd .binnenland, is verbonden. Hij is vele jaren chef geweest van de sportrubriek en welkt thans op de afd. binnen land. Op Zaterdag 28 October a.s. hoopt de heer P. J. Stroeken, lid der directie van het „Dagblad voor Noord-Limburg" te Venlo, de dag te gedenken, waarop hij 25 jaar in het dagblad wezen werkzaam is geweest. De communistische guerilla's in Noord Korea zijn de afgelopen week stoutmoediger geworden in hun optreden. In verschillende delen van Korea hebben zij aan vallen uitgevoerd. Zo is melding gemaakt van een aanval door 7000 communistische guerilla- strijders in de driehoek, waar van de steden Hwatsjon, Koemsong en Kosang de hoeken vormen. Amerikaanse autoriteiten heb ben verklaard, dat het mogelijk is, dat deze guerilla-aanvallen de strijdkrachten der Ver. Naties nog enige tijd zullen beletten hun operaties in Korea te be ëindigen, daar eventueel aanzien lijke strijdmachten aan de front troepen moeten worden onttrok ken, om met de guerilla's af te rekenen. De guerilla's zijn er in geslaagd het juist boven de 38e breedtegraad gelegen Jangjang te veroveren. Jangjang ligt dwars op de vitale bevoorradingslijn naar de Oostkust. Een andere eenheid guerilla-strijders ter sterkte van ongeveer 2000 man, heeft circa vijftig kilometer ten zuiden van de haven Wonsan, de Koreaanse oostkust bereikt. De minister-president van Israël en de Nederlandse gezant in Israël hebben Maandag een economische overeenkomst tussen Nederland en Israël ondertekend. Israël zal van Nederland landbouwproducten, vee, grondstoffen en uitrusting kopen. Nederland zal van Israël citrus vruchten, confectie en gebreide goederen invoeren. gende overeenkomst te verdedi gen. Zo op 20 December blijkt, dat het in bovenstaande communiqué bedoelde is verwezenlijkt, verbin den de werkgevers er zich toe voor de afgelopen maanden een compensatiepremie te Jjetalen in de industrieën en. bedrijven, waar de lonen niet meer werden ver hoogd sedert 1 October. Aanpas sing van de minima krachtens de accoorden van 4 September 1950 mag hierbij niet als een loonsver hoging worden beschouwd. Zo de poging niet slaagt zullen de arbeiders, die dit niet hebben ontvangen, recht hebben op een op 1 October ingaande loonsver hoging, die overeenkomst met de verhoging van het indexcijfer van de detailprijzen". Ter gelegenheid van het feit, dat het heden vijf jaar geleden is, dat het Handvest der Verenig de Naties van kracht werd, is gis teravond door de vereniging voor internationale rechtsorde, onder voorzitterschap van oud-minister Jonkman, in de Ridderzaal te Den Haag een herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop de minister president Dr. W. Drees en de staatssecretaris van buitenlandse zaken, Mr. N. S. Blom, het woord hebben gevoerd. Aanwezig waren de minister van Sociale Zaken, Mr. Joekes, de plaatsvervangende chef van de generale staf, luitenant-generaal Calmeyer. de chef van de lucht machtstaf I. A. Aler, vertegen woordigers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de delega tie van Nederlands Nieuw Guinea, een vertegenwoordiger van het internationaal gerechtshof en een deputatie van de Koninklijke Ma rine, die de mannen van Hr. Ms. „Evertsen" vertegenwoordigde. Ook waren in de Ridderzaal vrij willigers van het Nederlandse Korea-detachement, die werden toegesproken door oud-minister Jonkman. Als teken van dank baarheid voor de bereidwillige offervaardigheid van de vrijwilli gers bood Mr. Jonkman aan de commandant van het detachement majoor den Ouden de vlag der Verenigde Naties aan. Minister-president Dr. Drees zeide de harten te willen openen van het Nederlandse volk voor de idealen van de Verenigde Na ties. Te weinig zijn wij vaak door drongen, aldus Dr. Drees, dat deze idealen ook ons zelf blijvend moe ten bezielen, dat wij deze zelf voortdurend daadwerkelijk moe ten uitdragen. De organisatie der Verenigde Naties is voor welsla gen aangewezen op de inspireren de kracht van de gewone mens. Het zijn niet de regeringen oif de vertegenwoordigers dier regerin gen te Lake Success, die een nieu we en betere toekomst voor ons kunnen openen. Het zijn de men sen zelf, die dit tot stand moeten brengen. De mensen, die bereid zijn offers te brengen en te strij den voor hun vredelievende over tuiging. De minister-president betoogde voorts, dat het Nederlandse volk terecht trots kan zijn, dat naast Hr. Ms. „Evertsen" ook een Neder lands troepencontingent zal deel nemen aan deze gezamenlijke ac tie in Korea. Al is de strijd thans reeds voor een groot deel gewon nen, het blijft van hoge waarde, dat velen gehoor hebben getoond, hoezeer het hun ernst is om de vrede desnoods met inzet van hun leven te verdedigen. Staatssecretaris Blom wees er op, dat de tegenstelling tussen twee der grote mogendheden de Veiligheidsraad verdeelt. De sfeer in die Raad is thans allesbehalve ideaal. Met de mogelijkheid van een dergelijke tegenstelling is bij het einde van de tweede wereld- Kringen in Helsinki, die in nauw contact staan met het Finse departement van buitenlandse zaken hebben medegedeeld, dat de verdwenen Britse atoomgeleer de prof. Pontecorvo met zijn vrouw en drie kinderen Finland illegaal zijn binnengekomen. De immigratie-functionarissen heb ben Pontecorvo bij zijn aankomst zijn paspoort afgenomen. Na een korte detentie hebben zij het ge zin toegestaan zich in Helsinki te bewegen. Het is niet bekend, of Pontecorvo zijn paspoort heeft terugontvangen. In Helsinki uitte men gisteren de veronderstelling, dat het gezin Pontecorvo Finland heeft verlaten in een van de verzegelde trein wagons, die de Sovjets naar en van hun militaire basis te Pork- k'ala laten rijden. -De Engelse consul te Helsinki heeft zich Maandagmorgen tot het Finse ministerie van buitenlandse zaken gericht inzake de kwestie Pontecorvo. Aan dit bezoek ging een bekendmaking van het depar tement van binnenlandse zaken vooraf, n.l„ dat een speciale com missie is gevormd ter onderzoek van Pontecorvo's gaan en staan in Finland. Later kwam het be richt, dat de Finse regering een onderzoek naar de zaak heeft gelast. Een geleerde van de universi teit van Chicago heeft verklaard, dat Pontecorvo geen deel heeft gehad aan de ontwikkeling van de atoombom, doch meer gespeciali seerd was op het zoeken van me thoden voor het toepassen der atoomenergie voor vredelievende doeleinden. In het Britse Lagerhuis waar de zaak Pontecorvo gisteren ter sprake is gekomen heeft de mi nister van bevoorrading, George Strauss, op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de verdwe nen prof. Pontecorvo de laatste jaren „slechts in zeer beperkte mate" contact had met het ge heime werk. Het was echter niet te zeggen of Pontecorvo in de tijd, dat hij bij het atoomonderzoekstation te Harwell of in Canada werkte in staat was geweest gegevens te verzamelen, die van waarde voor een vijand konden zijn. Functio narissen van de Britse geheime dienst hadden de laatste jaren herhaaldelijk een onderzoek naar de gedragingen van Pontecorvo ingesteld. De minister zeide niet te weten, waar Pontecorvo zich nu bevond. Een andere afgevaardigde Black burn critiseerde de salariëring van hen, die bij het atoomonder zoek verbonden waren. Hieraan was mogelijk te wijten, dat Enge land na tien jaar tijds nog niet toe was aan de fabricage van atoombommen en ingehaald was door de Sovjet-Unie. Het verzoek tot het houden van een spoed debat over deze kwestie werd door de voorzitter afgewezen. Gisternacht zijn in Engeland de klokken een uur terug gezet. En geland heeft nu weer wintertijd die gelijk is aan Greenwiehtijd. Het is thans in Engeland een uur vroe ger dan in Nederland. oorlog onvoldoende rekening ge houden. Mocht echter de inspan ning van de vele staatslieden niet leiden naar een verhoging van de veiligheid in de wereld, dan zal men een andere weg moeten in slaan om de V.N. te maken tot een meer effectieve beschermer van de vrede. De algemene ver gadering zou de taak van de Vei ligheidsraad kunnen overnemen, waardoor een veto-obstructie voorkomen wordt. De eerste stap op deze weg is de instelling ge weest van de kleine Assemblee. De bekende zeven landen-resolu- tie betekent een nieuwe stap. Mr. Blom verklaarde voorts, dat bij het gehele Nederlandse volk be langstelling moet bestaan voor het werk van de Verenigde Na ties. Men moet beseffen, dat Ne derland niet langer neutraal is, dat wij actief moeten deelnemen aan het wereldgebeuren. Generaal Guderian, Hitler's bekwaamste deskundige op het gebied van de oorlogsvoering met gevechtswagens, heeft in een persgesprek met een verte genwoordiger van de „Giornale d' Italia" verklaard, dat de Sov jet-Unie in geval van oorlog, 500 divisies in het veld kan brengen. Alleen in Oost-Duitsland heb ben de Russen 35 divisies voor actie gereed. Hiervan zijn zes tien pantserdivisies, zes andere zijn samengesteld uit verplaats bare eenheden luchtdoelartille rie en de rest bestaat uit gedeel telijke gemotoriseerde infante rie- en genie-divisies. De Russen zouden Europa in zeven dagen kunnen veroveren, aldus generaal Guderian. De generaal gaf verder als zijn me ning te kennen, dat de Sovjet- Unie mogelijk binnen een jaar tot de aanval zou overgaan en dat West-Europa over tenminste 35 pantser-divisies en een lucht macht, die de grondstrijdkrach ten volledig zou kunnen steu nen, moet beschikken, om aan een Russische aanval weerstand te kunnen bieden. Wij vernemen nader, dat ten ge volge van de mijnexplosie te Ren kum de jongens Sip en Eigergen zijn overleden. De jongen van der Lee, die ons aanvankelijk als over leden was opgegeven, blijkt licht gewond te zijn. Amarapoora (rep.) Djakarta- Rotterdam, 21 October 900 mijl O.Z.O. Guardafui. Groote Beer, Djakarta-Am sterdam, passeerde 22 Oc tober Malta. Otranto, Djakarta-Rotterdam, 22 October dwars Massa- wah. Asturias (rep.) Djakarta-Am sterdam, 22 October van Colombo naar Port Said. Castel Bianco (rep.) Djakar ta-Amsterdam, 22 October te Aden. Skaugum (rep.) Djakarta- Rotterdam, passeerde 22 October Malta. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, 22 October van Suez. DIRECTIE VERLAAGDE TE HOGE LONEN Maandagmorgen zijn 13 van de 32 arbeiders in de IJzer- en Me taalgieterij van B. M. van Essen te IJmuiden in staking gegaan, omdat de directie Zaterdag de lonen, die hoger waren dan het contractloon, met tien procent had verlaagd, De firma heeft in het recente verleden reeds twee maal een boete opgelopen wegens het betalen van te hoge lonen. Onderhandelingen gevoerd over een nieuwe loonregeling volgens het tariefsysteem, die de goedkeu ring van de Rijksbemiddelaars moet hebben, werden afgebroken toen, aldus de directie, de E.V.C. zich daarin mengde. De E.V.C., heeft zich nu ook achter de sta king gesteld. Maandagmorgen heeft de direc tie ook een aantal arbeiders, die te laat op het werk verscheen, ontslagen. Het verlaagde loon ligt. aldus de directie, nog altijd tien procent boven het oorspronkelijke contractloon. De werkwilligen zijn door de stakers met molestatie bedreigd. 9

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1