130.000ste P.W.N.-waterleiding het „Ankertje" verankerd in 1000 kardinalen en bisschoppen gaan de Paus vooraf Van Alle Dag Het is een race geworden Jeugdhuis werd 130.001ste Beursoverzicht Het Alkmaarse slachthuis heeft de handen vol Belangrijke export naar België Dit seizoen weer een j zwerncompetitie Krijgt Wieringermeer een Grondbedrijf? Scholen worden overgedragen De Dogma-verklaring Sint-Pieter wordt in gereedheid gebracht 500000 mensen verwacht op het grote plein Terugkerende militairen DINSDAG 24 OCTOBER 1950 PAGINA 3 In de spiksplinternieuwe rentenierswoning „Het Ankertje", recht tegenover de R.K. Kerk te 't Veld, precies naast de grens met Oude Niedorp en Nieuwe Niedorp, heerste Maandagmiddag een uitzonderlijke drukte. Niet dat de ex-bakker van Het West- friese Hoogkarspel, de heer S. Vlaming, die hier rust zoekt en hoogstwaarschijnlijk (nog wel) zal vinden, zulks met lede ogen aanzag. Want je bent niet zomaar de 130.000ste klant van een van onze zegenrijkste provinciale ondernemingen. Het zou er eigenlijk om gaan, wie nu deze eer kreeg, het jeugd huis van de parochie 't Veld, of de heer Vlaming. Laatstgenoemde won de race, en het jeugdhuis werd 130001. Daarom achtte de heer Naerssen, districtshoofd van het PWN te Schagen, het redelijk om de Parochie van 't Veld in de per soon van Kapelaan Landsman te genwoordig te laten zijn bij de of ficiële verankering van deze mijl paal in het Ankertje. Zodoende kon het gebeuren, dat zodra de monteurs hun soldeer bouten en schroevendraaiers, de brokken lood en andere tastbare bewijzen van werkzaamheid had den opgeruimd, voormeld districts hoofd in gezelschap van de chef monteur der dienst, Burgemeester Baken, Kapelaan Landsman, en een fotograaf en andere genodigden de woning van het gulle en gastvrije bejaarde echtpaar Vlaming kwamen binnenwandelen. Mevr, Vlaming, wegens de voor- en na voortduren de drukte met een glunder blozend gelaat, was actief met thee, bon bons en koek, en de heer des hui zes offreorde Joh. Strauss in ta baksgedaante, vooraleer de heer Naerssen, na zich vergewist te hebben dat hier leiding- en géén regenwater thee was, het woord nam. Reden tot vreugde In een vlotte toespraak zette de heer Naerssen uiteen, dat het in schrijven van de 130.000-ste water- abonné voor het PWN een met vreugde begroete mijlpaal was. Hem verheugde het bijzonder dat deze gebeurtenis in zijn district, het grootste maar dun bevolkste uit de provincie, plaats vond. Om een voorbeeld van de groei van het PWN, dat alleen Noord Holland buiten de grote steden om vat, te geven, herinnerde hij er aan. dat in 1922 de lengte van de hoofdleiding circa 500 km was, Op het ogenblik zouden deze hoofd leidingen rechtuit gelegd ruim schoots de afstand Amsterdam- Ankara overspannen. Een Romeins wijsgeer heeft eens geschreven, dat een stadsoverste die zich beijvert voor de water voorziening, een goed overste is. Waar Burgemeester Baken zich wel in het bijzonder heeft beijverd voor het aansluiten van zijn inge zetenen op het waterleidingnet, meende spr. te mogen constateren, dat Burgemeester Baken in deze kwaliteit ongetwijfeld een uitste kend burgervader is. Daarom dank te hij hem voor de ondervonden medewerking. Vervolgens kon hij namens de directie te Haarlem een gratis jaar- „DE DOOD VAN EEN HANDELSREIZIGER" ALKMAAR. Als bijzondere attractie zal in 't Gulden Vlies het Amsterdams Toneelgezel schap voor de tweede abonne mentsvoorstelling in serie A „De Dood van een Handelsreiziger" brengen met in de hoofdrollen Louis Saalborn, Robert de Vries, Louis van Gasteren, Lo van Hensbergen, Marie Hamel, Ben Royaards en Paul Huf. De regie wordt gevoerd door Albert van Dalsum. De opvoering van Arthur Ml- ler's „De Dood van een Handels reiziger" (Death of a Salesman) behoorde het vorig seizoen tot een van de grote gebeurtenissen op toneelgebied. Het wil wat zeggen als een toneelgezelschap een werk van een voorbij sei zoen handhaaft op zijn repor- toire en dat dit met „De Dood van een Handelsreiziger" het ge val zou zijn, was te verwachten. Het stuk maakte zoveel opgang dat er nog altijd vraag naar is, zelfs al wordt het gespeeld door twee gezelschappen: Comedia en Het Amsterdams Toneelgezel schap. Verheugend is het bovendien dat beide groepen er in slaagden er voorstellingen van te brengen die ieder op eigen wijze het publiek tot grote ontroering brachten. AMSTERDAM, 23 Oct. Is an ders de Maandag nog al eens een vrij drukke dag, omdat dan de geaccumuleerde vraag van het weekend tot uitdrukking komt, vandaag wees niets er op, dat van de zijde van het publiek enige belangstelling bestond. De industriemarkt onder lei ding van Kon. Olie fluctueerde nauwelijks en sloot vrijwel on veranderd. Het dividend van de walvisvaart, 6 procent over het afgelopen boekjaar tegen 7 pro cent over het vorig boekjaar, vormde niettemin een aange name verrassing. Gezien de klei nere vangst en de lagere prijs waarvoor de vraag in het ver streken boekjaar is voorver kocht, achtte men deze uitke ring zeer tevredenstellend. De koers der aandelen kwam. van 105 op 109. De scheepvaartmarkt was eer der een tikje luier, zonder dat verliezen van betekenis voor kwamen. De Indonesische sector verschilde ternauwernood met die van Vrijdag. Alleen Amster dam Rubber, die toen in reactie was, herstelde zich vandaag vol komen. Ook de staatsfondsenmarkt biedt weinig stof tot bespreking. De Amerikaanse sector was in mindere mate vast dan Wall- street laatstleden Zaterdag. Het agio dat de laatste weken gere geld achteruit loopt, is langza merhand zo goed als verdwenen. abonnement aanbieden aan de heer Vlaming en een kolossaal bloemstuk aan Mevr. Vlaming, in de hoop dat zij „nogmaals een poging wil wagen om thee te zetten van leiding water". Beiden wenste hij als de personificatie van de groei van het PWN veel geluk in hun nieuwe woning en veel profijt van kraan en boiler. Burgemeester Baken constateer de, dat dikwijls de maatregelen die de overheid neemt niet voor 100% worden gewaardeerd. Gelukkig is dat nu met de bevordering van de waterleiding, na het overwinnen van veel veroordeel, heel anders geworden. Ieder die het nog niet heeft ziet er reikhalzend naar uit, en iedereen erkent het als een grote zegen. Dat is wel in hoofd zaak te danken aan de goede en doelmatige werkwijze van het PWN en wat dit betreft, aan de organi satie van het Schager bureau. Ten slotte begroette hij de heer en mevr. Vlaming hartelijk als nieuwe burgers van de gemeente Nieuwe Niedorp. En hiermede was de „plechtig heid" ten einde. Hef PWN heeft weer een mijlpaal bereikt. Het gaat nu, omdat het materiaalvraag- stuk nog altijd een leidende rol speelt, vrij langzaam met het aan sluiten. Bovendien is de grote massa van „Steden en Dorpen" al aangesloten. Maar toch hoopt Haarlem de „anderhalf ton" vol te maken. Op dat tijdstip zal in Noord holland deze vorm van waterbe schaving wel zo ongeveer zijn vol tooid De 130.000ste abonné van het Provinciaal Waterleidingnet, mevr. Vlaming te 't Veld, gebruikt voor het eerst warm leiding water voor het zetten van thee, terwijl het districtshoofd van het P.W.N., de heer Naerssen, burgemeester Baken van Nieuwe Niedorp en haar echtgenoot toezien. V.l n.r. de heer Vlaming, mevr. Vlaming, burgemeester Baken en de heer Naerssen. ALKMAAR Tussen de Alk maarse veemarkt en de werkzaam heden op het Slachthuis aldaar, ligt een zeker verband, maar het is nog niet zo, dat alle slachtvee, in Alkmaar verhandeld, ook daar geslacht wordt. Er is vrij veel vee, en dat Pleit voor de betekenis van de Alkmaarse slachtvee-markt, dat door kopers van elders wordt ge kocht en ter plaatse geslacht wordt. Zo worden de laatste tijd veel dieren door Amsterdam en Haar lem afgenomen, maar in het alge meen genomen kan men wel aan nemen, dat er van de 100 koeien een 25 tot 40 in Alkmaar worden geslacht. De drukte, die een en 'ander meebrengt in het slachthuis concentreert zich, althans wat de runderen betreft, rond de Maan dag en de Dinsdag. Aan de andere kant is Alkmaar een voorname slachtplaats voor export-schapen. Zeker 500 lammeren worden er per week gereed gemaakt voor de export naar België, beesten van 'n 25 a 27 kg. Er zijn wel weken ge weest, zo vernamen wij van de di rectie van het slachthuis, waarin een 750 tot 800 lammeren werden geslacht. In België is namelijk grote vraag naar Noord-Hollandse lammeren, vorig jaar was dat het geval in Duitsland. Gemiddeld 3 a 4 maai in de week gaan er gro te vracht-auto's met lammeren naar België. De lammeren, schoon aan de haak, gaan dan des avonds om een uur of zes weg en komen de volgende morgen tegen 10 uur op de markt in Brussel. Verder gaan er per week zo'n 20 paarden, 90 koeien, waarvan 10 pinken, een 130 tot 150 schapen voor binnenlands gebruik, en een 150 varkens door het Alkmaarse Slachthuis. Deze laatste dieren worden tegenwoordig door een sla gerscombinatie gezamenlijk inge kocht. In Alkmaar neemt deze combinatie circa 50 pet van de aanvoer af, de rest gaat naar de grossiers. De meeste slagers laten op het slachthuis slachten door z.g. loon- slagers, de exportbedrijven heb ben daar weer eigen personeel voor; voor een bepaald bedrag per te slachten dier kunnen zij allen gebruik maken van de uitsteken de service, die het Alkmaarse Slachthuis hen biedt. Er wordt na- CEME ENTER AAD WIERINGERMEER WIERINGERMEER. Vrijdag middag a.s. om twee uur zal de gemeenteraad van Wieringermeer in vergadering bijeen komen. De agenda vermeldt o.a. het voorstel van B. en W. tot stich ting van een gemeentelijk grond bedrijf in de Wieringermeer, dat meer speciaal belast zal worden met het beheer en de uitgifte van de gronden welke in de dorpen zijn gelegen. f 1200.— KWIJT ALKMAAR. Gisternamid dag stapte uit een der vele bus sen van de NACO, welke tussen Den Oever en Alkmaar rijden, een passagier in Middenmeer uit. Toen de bus in Alkmaar arriveerde bleek de man opge beld te hebben en de NACO te hebben verzocht, de andere pas sagiers te vragen of er een por tefeuille met een inhoud van 1200.gevonden was. tuurlijk alleen geslacht voor of door slagers, die erkend zijn, of als grossier of exportslachter een erkenning, hebben. Voorts komt er vaak vee aan het abattoir, dat niet via de markt, maar direct bij de boer is gekocht. De huiden worden meestal op gekocht door de Amsterdamse hui denclub, ook wel door particulie ren, de schapen- en lamshuiden worden gebruikt voor verwerking tot zeemleer. Ook de darmen vin den afnemers. Speciale darmhan delaren brengen de darmen naar Rotterdam waar ze bewerkt wor den voor de worst-fabrieken. De vleesprijzen liggen voor de consument echter nog tè hoog zo dat daardoor een grotere verkoop van slachtvee belemmerd wordt. Het Alkmaarse Slachthuis vindt echter in de werkzaamheden voor de export een vrij aardige com pensatie en er zijn dan ook heel wat handen die hier werk vinden. Er zijn enkele zeer belangrij ke punten besproken op de j.l. Zaterdag gehouden vergadering van de Zwemcommissie van Kring N. Holland ben. het IJ. Allereerst werd besloten de populaire zwerncompetitie dit jaar weer te houden en wel het eerste en laatste deel te Alk maar en het tweede deel te Zaandam, resp. medio December Februari en April. Hef program ma is gelijk aan dat van vorig jaar aangezien dit volkomen bleek te beantwoorden aan het doel van deze reeks zwemwed strijden goede en minder goede zwemmers in de gelegenheid te stellen op wedstrijden uit te ko men. Om de verenigingen die niet de beschikking hebben over een volledige gemengde ploeg de moeilijkheid te openen een prijs te behalen werd voorgesteld voor de vier categorieën dames heren, meisjes en jongens afzon derlijke diploma's beschikbaar te stellen buiten de mooie wis selbeker die voor de totaalpres tatie geldt. Dit jaar zullen c!e Helderse verenigingen tezamen voor de beker uit kunnen ko men, terwijl ze afzonderlijk naar de groèpsprijzen mee kun nen dingen. Teneinde het zwempeil van de Kring meer op Nationaal niveau te brengen, werd in principe be sloten de damesnummers van de Zwerncompetitie én van de Kringkampioenschappen aan te passen aan die van de Neder landse Kampioenschappen. De 100 m schoolslag werd op 200 m gebracht, de 50 m rugslag op 100 m. en de 50 m. vrije slag op 100 m„ dus dezelfde afstanden als de heren zwemmen. Verder wordt er een Kring kampioenschap ingesteld op de nummers 400 m. vrije slag heren en dames en de 1500 m. heren. Deze nummers zullen niet op de dag der Kringkampioenschappen verzwommen worden, doch aan de* verenigingen zal verzocht worden deze nummers op te ne men in een Kring- of Nationale waar ze dan als Kampioensnum mer zullen gelden. De commissie Verwacht, dat deze wijzigingen evenvele verbe. teringeri zullen zijn en zij hoopt dat het een stimulans voor de zwemmers zal zijn de Kring prestaties op Nationaal niveau te brengen wat slechts in het belang zal zijn van de zwemsport ST. BAVO VERLOOR ONDANKS OVERWICHT URSEM Wederom moest St. Bavo 'n 21 nederlaag incasseren, ondanks 'n overwicht tijdens de ge hele wedstrijd. Direct na de aftrap ging de bal in de richting van het Purmerlanddoel doch 'n tegenaan val werd gevolgd door 'n vrij schot De bal kwam keurig voor en 'n pracht kopstoot van de Purmer- land midvoor gaf reeds na 2 min. Purmerland een voorsprong. 'n Geweldig Bavo offensief volg de en P. Borst wist op 'n doorloop bal de stand gelijk te maken waarij mede de rust kwam. Na de rust hetzelfde spel met 'n vtr opgedrongen Bavo elftal. Bij een van de sporadische Purmerland aanvallen wist de achterhoede slechts te redden ten koste van 'n corner. Niemand had toen kunnen denken dat deze corner meteen het vonnis over Bavo betekende. Deze corner kwam zonder dat iemand de bal aanraakte achter v.d Bijl en de stand was 21 voor Purmerland. Met deze stand kwam 't einde waarin Purmerland meer kreeg dan haar toekwam. Scheidsrechter v. Duijse leidde schitterend, 'n Pracht scheidsrechter. WIERINGERMEER. Waar bin nenkort aan de raad voorstellen worden aangeboden tot aankoop van een belangrijke oppervlakte grond, begrepen in de uitbreidings plannen van de dorpen Middenmeer, Wieringerwerf en Slootdorp, en tot aankoop van de grond bestemd voor het stichten van het vierde dorp, stellen B. en W. aan de Vrijdag avond in openbare vergadering bij eenkomende gemeenteraad voor, om over te gaan tot het stichten van een Grondbedrijf als administratief en beherend gemeenteorgaan. Dit heeft zeer bepaalde voordelen, om dat de gewone dienst van de ge meente dan niet belast behoeft te worden met de aflossingen e.d. van deze gronden, en bovendien door een dubbele boekhouding een juist overzicht kan worden verkregen van de kosten van elk perceel af zonderlijk. In dit Grondbedrijf wor den als posten opgenomen de waar de van de gronden plus het bouw rijp maken daarvan en eventuele rentebijschrijving. Straten, wegen en andere openbare werken worden als regel zonder verrekening met de gemeente uit het bedrijf genomen. Voorgesteld wordt dit Grondbedrijf te stichten per 1 Jan. 1951; tevens een adviescommissie in te stellen voor dit bedrijf en over te gaan tot het benoemen van die commissie. Het bedrijf wordt beheer door B. en W. SCHOLEN OVERDRACHT De Vereniging voor Volksonder wijs heeft aan de raad medewer king verzocht voor het stichten van bijzondere neutrale lagere scholen te Wieringerwerf en Slootdorp met ingang van 1 Jan. 1951. Aangezien op die datum de Stichting „De Wie- Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 23 Oct. Binnen landse granen. Officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam. Goed prijshoudend. Tarwe zonder vochtgehalte 23.5023.75; doorsnee kwaliteit op vochtgeh. 2323.60; zomergerst kalm 28 29; haver 2627.50, rogge 2627; peulvruchten: groene erwten iets beter 3541, overigens kalm; schokkers 37—42.50, bruine bonen 604—63. rmgermeerseholen" haar arbeid zal hebben gestaakt, stellen B. en W. aan de raad voor, te besluiten om met ingang van genoemde datum zowel de gebouwen als de inventa ris van genoemde stichting, welke dan in eigendom van de gemeente zullen zijn teruggekeerd, zonder meer over te dragen aan de Ver eniging voor Volksonderwijs. Dit houdt dus in dat beide scholen van af 1 Jan. 1951 volledig worden voortgezet door Volksonderwijs, zo als ze door „De Wieringermeerscho- len zijn vrijgegeven. Vrijdag wordt er in de raad ook een voorstel behandeld tot aankoop van 28 warmwaterboilers van 25 liter en 12 van 40 liter tot een to- aal bedrag van f 9300,welke boilers in huurkoop zullen worden uitgegeven aan de beheerders van de montagewoningen te Wieringer werf. De woningbouwvereniging zal voor deze boilers hebben te beta len f 11.160,aflosbaar in 20 jaar. De gedelegeerde van de Verenigde Staten, J. F. Dulles in gesprek met de afgevaardigde der Sovjet Unie Wisjinsky in Lake Success. DAGELIJKS KOMEN uit alle delen der wereld kardinalen, aarts bisschoppen en bisschoppen te Rome aan voor de grote historische plechtigheid op 1 November, het is voor Rome, dat toch wei iets gewend is, vooral in dit Heilig Jaar, een ongewone drukte. De bede vaarten nemen met de dag toe. Gisteren nog kwam op het Sint Pietersplein tegelijker tijd een bedevaart van 600 mensen uit Bra zilië aan en een bijna even grote uit Vietnam in nationale kleder dracht. Naar 'schatting zullen bij de dogmaverklaring 500.000 mensen op het Sint Pietersplein aanwezig zijn een stoet van naar schat ting 1000 kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen en gemijterde abten zullen de Paus voorafgaan. Ten gerieve van deze kerk vorsten zijn de sampietrini druk bezig tribunes op te bouwen in de Sint Pieter; in vier verdiepin gen worden deze tribunes opge bouwd aan weerszijden van het zestigmeter lange priesterkoor tussen het pauselijk altaar en het altaar van de Stoel van de H. Petrus. De tribunes voor de auto riteiten, die bij andere plechtig heden rond het priesterkoor plaats namen, worden nu in het eigenlijke middenschip van de St. Pieter geplaatst. Ook de electri- ciëns, stoffeerders en andere vak lieden zijn in volle bedrijvigheid om de feestelijkheden zo groots mogeliik te doen zijn. De H. Va der zal van nu af zo weinig mo gelijk openbare audiënties hou den, zodat allen ongestoord kun nen doorwerken aan de voorbe reidingen van dit groots gebeu ren. Op de Pauselijke drukke rijen worden boekjes gedrukt ten behoeve van de deelnemers; zij zullen daarin alle gebeden, lie deren en gegevens vinden om de plechtigheden mee te beleven; ook de radio-installatie wordt zodanig herzien, dat het voor iedereen over de gehele wereld mogeliik zal zijn de plechtigheden te volgen. Ook buiten de Sint Pieter en het Vaticaan zijn de voorberei dingen in volle gang; de Italiaanse Katholieke Actie heeft aan alle Italianen gevraagd op de dag van 1 November de vlaggen uit te steken en de huizen te verlich ten. Het Romeins Comité voor het Heilig Jaar zorgt voor de verlichting van basilieken, ker ken, dienstgebouwen en parti culiere huizen in Rome: deze verlichting zal gedeeltelijk elec- trisch zijn, gedeeltelijk zal men hierbij gebruik maken van het oude systeem der vetpotten: men wil zodoende op de avond van 1 November geheel Rome tot één grote lichtfakkel maken ter ere van de H. Maagd. Op die dag ook zullen in alle kerken te Rome grootse plechtig heden worden gevierd op uit drukkelijk verlangen van de H. Vader, Die ook heeft gevraagd, dat alle Mariabeelden in die ker ken zo rijk mogelijk zullen wor den versierd en dat na de afkon diging van het dogrïïa alle klok ken van Rome een half uur lang luiden, waarbij zich alle klok ken der wereld zullen aanslui ten. Iets van de glorie, waarmede de H. Maagd is omgeven, zal dan zijn weerschijn vinden in de stad Rome, waar de machtige Sint Pieter de staatsie van al deze kerkvorsten en burgerlijke hoog waardigheidsbekleders zal over koepelen en een half millioen gelovigen zich scharen op het „Gevaarlijk werk? Och kom", zei de arbeider, die tot taak had de televisiemast op het Empire State Building te monteren, tot de fotograaf die hem tijdens zijn, in onze ogen zo gevaarlijke, werkzaamheden wilde fotograferen. weidse plein, waar de fonteinen klateren, de klokken beieren en gevangen in een zee van fees telijke verlichting hun verwon dering om al deze praal en hun enthousiasme om dit groöts ge beuren zullen uitzingen en uit- juichen. Met het troepentransportschip „Skaugun", vermoedelijke aankomst te R'dam op 28 Oct. a.s. keren de volgende militairen uit ons gewest naar huis terug: ALKMAAR. Sold. C. Dekker, Snaarmanslaan 145; ltorp. F. Jon- gejans, Popjeskuil 16; korp. J. Ho- rio. Hofplein 2a. BARSINGERHORN. Sold. J. de Graaf, B 13. WINKEL. Sold. P. Raven, 135. BERKHOUT. Sold. P. Ferwerda, A 209. BENNINGBROEK. Sold. F. de Roos, Molenbuurt B 26. SPANBROEK. Sold. J. A. Koo- men, Dorpsstr. A 111. ZWAAGDIJK. Korp. Th. S. Koel man, O.Z. 9. BERGEN. 2e Lt. J. E. M. Haak man. St. Antoniusstraat 27; Lt. Kol. J. A. W. Bor van Borselenlaan 14. CASTRICUM. Sold. W. P. Glorie Bredeweg 75. HEILOO. Sold. W. P. Lodewijks, da Costastraat 6. HOORN. Sold. M. N. de Heer, Drieboomlaan 248. MEDEMBLIK. Marinier G. Klein Pekelharinghaven 22; Wervershoof Korp. S. G. Pennekamp, van Vel- zenstraat B 171: HEERHUGOWAARD sold. Th. Voskuil, van Veenweg 7; sold. J. C. Koenis. Huijgendijk 3: ST. PANCRAS sold. J. Hes, He renweg 50 O; HYPPOLITUSHOEF sold. L. W. Assies, Kliefstraat 33a; DEN HELDER sold. P. L. Bak. Speckstraat 26; sold. M. Talens, Olivier van Noortstraat 7; Met de ..New Australia" vermoe delijke aankomst te R'dam 26 Oct. a.s. keren terug: BEEMSTER wmr. G. J. Visser en echtgen. Hobrederweg 31; HEILOO four. - J. Boot, Heeren- weg 115. (KNIL). DEN HELDER (KNIL) S. M. G. v.d. Flier, Jan Bijlstraat 21; serg. L. Verschoor echtgen. en kind, Bin nenhaven 131; LIMMEN serg. G. J. Hekkelman Nieuwmiddenweg 23 (KNIL); ALKMAAR (KNIL) serg. B. v. d. Kuur Kooimeerlaan 14; sold. H. ,T. v.d. Pol. Westerweg 118; KOEDIJK le luit. J. Boon echt gen. en 2 kinderen, Kanaaldijk 239; Met de „Amarapoora" vermoede lijke aankomst te Rotterdam 17 Nov. keren terug: ALKMAAR sold. P. J. Asjes. Overdiestraat 52; ANDTJK sold. P. J. Groot. Dijk- i weg 46; I BOVENKARSPEL sold. J. J. Schipper. Havenweg 54: 1 GROOTEBROEK sold. J. W. Neefjes Zesstedenweg 96: DEN HELDER serg. J. F. Phi lips. Piet Heinstraat 3; korp. P. J. Verkerk., Ruigweg 113. TEXEL sold. P. Smit Dorpsstr. 79; Met de „Grote Beer" vermoede lijk aankomst te Amsterdam 29 Oct. keren terug; 't ZAND. Sold. G. L. Baltus, Rijksweg K 68. HEER HUGOWAARD. Sold. A. Berkhout, Middenweg D 412; sold. P. de Boer, Middenweg 214. KWADIJK. Korp. J. Kluft, Dorpsstraat 78. CALLANTSOOG. Sold. C. G. Kruit. Dorpsplein 37. HIPPOLYTUSHOEF. Sold. N. Luiken, Hengelstr. 28. GROOTEBROEK: Wachtm. N. M. Baas, Zesstedenweg 203. TEXEL. Sold. A. C. Bakker, Spijk, den Hoorn. BARSINGERHORN. Vlgtm. J. Westerman. Dorpsstraat A 50. AKERSLOOT. Sold. W. J. Dek ker, Boekei 10. SPANBROEK. Sold. W. J. van Duin. Zandwerven 33. NATIONALE ZELFMOORD? God heeft de mens geschapen om de gehele aarde te bevolken en het .Gaat en vermenigvuldigt U" zal door geen enkele exegeet, zo ver klaard worden, dat de Nederlanders zich te houden hebben binnen de Nederlandse grenzen, de Canadezen binnen die van hun land en dat Australië bijv. gereserveerd moet blijven voor de Australiërs. Wanneer wij dan ook in Neder land momenteel op een klein stukje grond met meer dan 10 millioen mensen leven en daardoor het dichtst bevolkte land van de wereld geworden zijn, terwijl deze bevol kingsdichtheid nog snel toeneemt, dan moest het eigenlijk als de meest gewone zaak van de wereld zijn, dat er voor. dit surplus aan Neder landers mogelijkheden geschapen worden, dat andere gebieden, waar men nog heel wat mensen gebrui ken kan, deze overbevolking op nemen. Beschouwd in dit licht, dat God de aarde geschapen heeft voor alle mensen met gelijke rechten, is het begrip grenzen, eigenlijk iets dwaas. Maar enfin, daar zitten we nu eenmaal mee en als we alleen maar zien, welke bijna onoverko melijke moeilijkheden het kost. om de grenzen, tussen twee op elkaar sterk aangewezen landen als Ne derland en België, wat te verrui men, dan behoeven we zeker "iet de illusie te koesteren, dat het pro bleem van de overbevolking in het ene deel van de wereld, door een opheffing van de grenzen, vanzelf opgelost zal worden. Vandaar, dat de regeerders trachten in deze iets te bereiken, door de z.g. emigratie. Er zijn een aantal landen, die nog best heel wat mensen kunnen gebruiken en die bereid zijn uit een overbevolkt land als Nederland een aantal emi granten op te nemen. Maar die be reidheid wordt dan gekoppeld aan een aantal voorwaarden, die niet al leen volkomen eenzijdig, tengevolge van de machtspositie van het opne mende land worden bepaald, maar die vaak voor het overbevolkte land zo bezwaarlijk zijn, dat lang zamerhand de vraag rijst, of een land, dat op deze emigratie-voor waarden zijn surplus overhevelt, niet bezig is, een soort nationale zelfmoord te plegen. O.i. zou het volkomen logisch en billijk zijn. dat een land. dat een te kort heeft aan bevolking, om heel zijn grondgebied exploitabel te ma ken. een uitnodiging richtte tot een ander land, dat mensen te veel heeft, om een deel van dit surplus over te hevelen. Maar de billijkheid zou o.i. hier eisen, dat men dan een deel van dit volk overnam, ongeselecteerd oude ren van dagen net zo goed als jongeren, minder bruikbare ar beidskrachten evengoed als de meer bruikbare. Dat gebeurt echter niet, men stelt leeftijdsgrenzen vast, men wil slechts bepaalde arbeiders en des kundigen, kortom men past een zeer scherpe selectie toe, welke een voudig hierop neerkomt, dat men slechts de besten en meest bruik- baren wil toelaten, maar voor de anderen zijn grenzen gesloten houdt. Men wil wel de lusten voor de volle lOOVo, maar nog niet ltyo van de lasten. Het is intussen toch duidelijk dat doop dit systeem van emigratie een voudig roofbouw wordt gepleegd ten koste van de andere partij en op de duur dit andere land met deze vorm van emigratie niet alleen niets zal zijn gebaat, maar aanzienlijk er op achteruit zal gaan. De alarmkreet van een der direc teuren van onze Gewestelijke Ar- beidsbureaux dat we met dit soort emigratie het leger der werklozen nooit zullen verminderen, maar wel zullen vermeerderen en dat we onze capaciteit voor een intensievere in dustrialisatie ernstig ondermijnen, moet toch ook tot onze Regertng wel iets zeggen ri-1. of we op deze wijze met onze emigratie door moe ten gaan. Immers geen land kan, ook wat zijn bevolking betreft, lijdelijk toe zien dat men zijn beste krachten maar blijft afromen om het ten slotte te laten zitten met een zeer sterke groep, die voor 't productie proces weinig of geen waarde heeft. Een emigratie volgens dit sys teem kan voor een volk op de duur geen andere dan funeste gevolgen hebben en wanneer dun bevolkte landen niet anders dan een derge lijke „parasitaire emigratiepolitiek'' wensen, dan zal o.i. op korte ter mijn ernstig de vraag moeten wor den gesteld, of dit op die wijze wel kan voortgaan. Wordt het anders voor ons niet een langzame, maar zekere natio nale zelfmoord? J.H. AVENHORN. Sold. J. E. Kunst, Torenstr. 176. ST. MAARTENSBRUG. Korp. L. Poepjes, C 27. WIERINGERWERF. Sold. T. Brattinga, Patrijsstraat 37. ALKMAAR. Waehtm. J. Roolier, Cortstr. 13. Stkr. A. A. de Munlt, St. Josephstraat 14; vlg. verk. F. A. de Vries, K. v. Veerstraat 81; serg- vlgtm. 'A. Bussen, Westerweg 110. HOORN. Vltg. verk. P. J. Bot. Lange Kerkstr. 12. CASTRICUM. J. C. Vriend, Wil- helminalaan 33: serg. P. B. Zon- jee. Brakenburgstraat 35. DEN HELDER. sg. hfm. J. H. van der Well, Violenstraat 55; st. mach. van der Wal, Visstraat 53; serg. M. Neels, Goverstr. 14; vltgm. P. A. Plooy, Rijksweg 2; maj. mach. A. de Boon Ouwingsingel 110: sgt. maeh. J. W. Haa.gen, Wil- hclminastraat 72; korp. vlgtm. C. Kalis. Oooievaarstraat 94; btsm. .T. Kip, Narcisstraat 15; stbr. J. Kooij- man Brakkeveldweg 148: korp. 2 kvpl. F. J. Lassing, Tuinstraat 83; sergt. 2 kvpl. J. C. van Loon, Wa- genstr. 11; serg. P. C. Mul, van Leeuwenhoekstraat 11; vltgm. N. M. Raadgers. Goverstr. 54; matr. 2 kvpl. J. G. Ch. Rappoldt, Florastr. 14: stkr, D. H. Tromp Jan in 't Veltstr. 56; vlgtm. C. C. Burger. V. Spèyksr. Ie; korp. vlgtm. J. de Vos. Jan Bijlstraat 16; maj. mach. G. de Wijn, Begoniastraat 35; serg. RAO .1. Visser, Kerkgracht 17. BREEZAND. Hofm. F. J. van Loon. Koningsweg 7. LIMMEN. Bott. E. F. Olbers Schoolstr. 12.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3