Het „Leve de Paus" weerklonk door de Sint Pieter Bali zucht onder terreur Ruim dertig varkens in de vlammen omgekomen West-Duitsland wordt toch bewapend DE GESLOTEN POORT Geen audiëntie bracht zoveel ontroering bij de Nederlanders Ir> ChristusLicht ■A\ RADIO Nederlandse pelgrims op audiëntie Tachtig moordaanslagen sedert 20 Aug. Felle brand te Bed urn Naar wij vernemen: Buitenlands overzicht DINSDAG 24 OCTOBER 1950 VATICAANSTAD (K.N.P.). Zaterdagavond, 21 October, heeft het Nederlandse „Leve de Paus" uit honderden kelen weerklonken. Meer dan 1600 Nederlandse pelgrims maakten deel uit van de algemene audiëntie om 18 uur door de H. Vader aan 60.000 bedevaartgangers in de grootste basiliek van de wereld verleend. Deze pelgrims behoorden tot negen verschil lende groepen, waaronder als de talrijkste de derde nationale bedevaart uit Nederland gold. Bij deze hadden zich voor de audiëntie de bedevaarten aangesloten van de derde orden van de Paters Capucijnen, Franciscanen en Dominicanen, een bede vaart van de Katholieke Vrouwenbond uit het bisdom Haarlem, een van de Boerenbond uit het diocees Den Bosch, een afdeling van de Katholieke Verkenners uit het bisdom Roermond, het mannen- en jongenskoor „Tivoli" uit Eindhoven, een bedevaart van de parochie van de H. Catharina uit dezelfde stad en twee klassen van het doofstommen-instituut van St. Michiels-Cestel. Vele weten reeds uit persoonlijke ondervinding dat, zo men bij deze algemene audiënties een goed plaatsje wil bemachtigen, men bijtijds in de Sint Pieter moet zijn. De basiliek is groot, maar de pel grims zijn duizenden in getal en allen wensen zich zo dicht moge lijk bij de troon van de H. Vader voor de Confessio te bevinden. De Nederlanders is dit Zaterdagavond vrij goed gelukt. Op de tribune van de H. Helena, rechts van de Pauseijke Troon, galmde het „Leve de Paus"; een weinig ver der op, steeds om de Confessio heen, bevonden zich de groep doofstomme meisjes uit St. Mi- chiels-Gestel, de Verkenners ter hoogte van het Pauselijk Altaar, de derde orden naast deze en op de treden van het altaar zelf het Tivoli-koor uit Eindhoven, de jongens in rode, de mannen in zwarte togen, allen met witte, helder gestreken koorhemden met een gele bies afgezet. Komst van de Paus. Om 18 uur precies kondigden de luidsprekers het binnentreden van de H. Vader in de basiliek aan. Deze aankondiging door de sprekers, onder wie ook een Ne derlander, was geheel overbodig. Het onstuimig gejuich van de me nigte achter in de kerk bij het verschijnen van de witte figuur van Pius XII op de Sedia Gesta- toria, omgeven door de Zwitserse Lijfwacht, de Edelwacht en de leden van Zijn anticamera, dat zich als een golvende zee van geluid door de samengepakte mensenmassa voortplantte, was overtuigender dan de radio-aan kondiging. Dit gejuich was onmid dellijk voorafgegaan door een uit roepen van verwondering, toen de 40.000 electrische kaarsen van de tientallen kristallen luchters de basiliek in een feeëriek mar meren zaal omtoverden. De binnenkomst van de Paus was Zaterdagavond wel uiterst in drukwekkend. Steeds maar met beide handen wuivende, dan naar links en dan naar rechts, scheen het, alsof de H. Vader elke groep, neen elke pelgrim met Zijn va derlijke blik wenste te bejegenen. Om de Confessie heendraaiend, bevond Hij zich voor het Tivoli- koor, dat met een vierstemmig „Lauda Sion" de toejuichingen en het handgeklap van de menigte trachtte te overstemmen. Op de troon gezeten begroette de H. Vader de verschillende be devaarten, met name noemend, die uit Italië in het Italiaans, die uit Frankrijk en Japan in het Frans, die uit Ierland en Engeland in het Engels, die uit Duitsland en Oostenrijk in het Duits, die uit Spanje en Zuid-Amerika in het Spaans. Daarbij werden ook de Neder landse bedevaarten door de Paus ROOSENBURG WEER IN DE NED. ELFTAL CLUB De volgende selers zijn uitge nodigd voor de training van het Nederlands elftal, als voorberei ding voor de oefenwedstrijd van een voorlopig Ned. elftal op 1 November tegen een vertegen woordigende pioeg van de Athen ian League te Amsterdam en van BelgiëNederland op 12 No vember te Antwerpen: Kraak (Stormv.), Van Raalte (BI. Wit), Saris (BW), v.d. Sluys (BVV), Mesman (BI. Wit), Huy- brechts (BVV), van der Klink (Hermes DVS), De Jong (ADO), Van Tuyl (Eindhoven), Terlouw (Sparta), Krijgh (BW), Staffe len (Ajax), Van Schijndel (SVV) Schenk Sparta), Klaassen (WV) Biesbrouck (RCH), Vermunt (R BC), De Graaf (Limburgia), Rij vers (NAC), Van Melis (Eindho ven), Roosenburg (Sneek), v. d. Tuyn (Hermes DVS), Lenstra (Heerenveen), Clavan (ADO), Röhrig (HBS), Snoek (Eindho ven), Mangelmans (ADO) en Mertens (Willem II). Hedenavond wordt op het VUC- terrein in Den Haag de laatste training voor de match tegen de Athenian League gehouden. 1 Wij zelf bepalen de maat van de barm hartigheid van God ten opzichte van onze zonden: zij komt nauwkeurig overeen met de barmhartig heid waarmee wij onze broeders behan delen. „Vergeeft, dan zal ook u worden ver geven". BENEDICTUS elk afzonderlijk genoemd. Bij de vermelding van het Tivoli-koor voegde de H. Vader er aan toe, „dat zojuist zo mooi gezongen heeft". Nederland wordt in een Franse toespraak door de H. Vader het land van Zijn geliefd volk ge noemd, dat in het bezit is van het Vredespaleis en een centrum vormt van waarachtige Christe lijke geest van vrede en sociale rechtvaardigheid. Na deze korte toespraken geeft de Paus Zijn Apostolische Zegen aan alle pelgrims en daalt Hij van Zijn troon om de 22 bisschoppen die aan deze audiëntie van hun ge lovigen deel nemen, te begroeten. Bij de Nederlandse bisschoppen, H.H. Hoogw. Excellenties Mgr. Mutsaerts van Den Bosch en Mgr. Hanssen, coadjutor van de Bis schop van Roermond, heeft zich ook de Internuntius uit Den Haag, Mgr. Paolo Giobbe, gevoegd. Mgr. Mutsaerts biedt de Paus een ar tistiek ingebonden album met fotocopieën van het doofstommen- instituut van St. Michiels-Gestel aan, dat de H. Vader tezamen met de Herder van het Bossche diocees langdurig bestudeert. Maar na de begroeting van een bisschop wijdt de H. Vader Zijn aandacht even aan de pelgrims, die achter deze rij van prelaten staan. Zijn witte, doorzichtige handen strekken zich naar de gelovigen uit, die deze met een heilige ontroering kus sen. „Leve de Paus"; de roep her haalt zich en dwingt de Paus als het ware de Nederlanders gade te slaan. Geen audiëntie van dit Heilig Jaar is dan ook zo ontroe rend voor Nederland geweest als deze van Zaterdagavond. Ook de doofstommen wenken naar de Paus, roepen hem; „Papa, Papa" is het enige woord, dat over hun lippen kan komen en zij worden verhoord. De handen van de Plaatsbekleder van Christus wor den ook door hen aangeraakt, als relikwieën, die hun bij hun licha melijk lijden geestelijk troost doen smaken. Het Tivoli-koor zingt. De H. Vader zou tot negen, tien uur in de avond met Zijn ge lovigen gebleven zijn, maar Zijn nachtelijke studie van de grote vraagstukken van de Christenheid roepen Hem naar Zijn studeerver trek in Castelgandolfo. Hii zet Zich weder op de Sedia Gestato- ria, die door zestien lakeien in rood damasten kleding in de hoogte wordt getild. Om de Con fessie heen gedragen, onder enthousiaste toejuichingen, be vindt de Paus Zich weder voor het koor uit Eindhoven, dat jube lend het „Cantate Domino" onder de gewelven van de basiliek doet galmen. De Paus beveelt „halt" aan Zijn dragers, het gejuich van de menigte verstomt en met Zijn handen de maat van de muziek volgend, aanhoort de H. Vader met de grootste voldoening, die uit Zijn ogen blinkt, dit Neder landse koor op het Graf van de Prins der Apostelen. Nu het koor van de Sixtijnse kapel ontbreekt, zingt Nederland Pius XII het blijde „exultet" uit volle borst toe. De dirigent, pater Smulders M.S.C. heeft nauwelijks met een ruk zijn dirigeerstok het laatste accoord doen verstommen, of de H. Vader applaudiseert hartelijk het koor toe. Voor het venster. Maar met dit alles is de audiën tie nog niet gedaan. Naarmate de Pauselijke stoet de uitgang van de basiliek nadert, ijlen de pel grims het St. Pietersplein op, om de H. Vader bij Diens verschij ning voor het venster van Zijn particulier vertrek een laatste ovatie te brengen. Het licht flik kert door dit venster aan, dit wordt door een lakei geopend en onmiddellijk daarop verschijnt de witte figuur voor de menigte op het in het avondduister gehulde plein. Een machtige ovatie klimt tegen de colonnade op naar dit helverlichte raam, naar de per soon, tegenover wie alle pelgrims van meer dan twintig landen zich als kinderen gevoelen van een en dezelfde familie. Gedurende enkele ogenblikken geeft een diffuus rood licht in de kamer een rosse stralende glans aan de Pauselijke figuur, waarna de diepte van het vertrek in het duister wordt gehuld en felle schijnwerpers onder het venster Pius XII met een fel wit licht omhullen. Machtig, onvergetelijk is dit schouwspel, dat in de her innering blijft gedrukt, juist om dat het slechts van korte duur is. De Paus verdwijnt van het ven ster, dat gesloten wordt, de lich ten in het vertrek worden ge doofd, maar 1600 Nederlanders hebben deze avond de geheimen van het Pauselijk Rome ontdekt, hebben de spierwitte handen van Christus' zichtbare Plaatsbekleder betast. DJAKARTA, 23 Oct. (Aneta). 80 moordaanslagen, 24 brandstich tingen en 33 mislukte moordaan slagen zijn sedert 20 Augustus op Bali gepleegd, zo verklaarde de territoriaal-chef-staf, majoor Si- tanala aan de speciale correspon dent van Aneta. De eerste moor den werden gepleegd tijdens het vacuum in de gewapende macht na het vertrek van de Balinese prajoda's (voormalige Negara- politie) en voor de komst van de A.P.R.I., in welke periode onver antwoordelijke elementen oude veten beslechtten. Daarna nam het aantal aansla gen toe, daar strenge maatregelen uitbleven. De eerste moordaansla- Tafeltennis DU BUY IN FINALE VERSLAGEN In het te Mechelen gehouden internationaal tafeltennnis tour- nooi kwamen Cor du Buy (Am sterdam) en Heemskerk (Den Haag) tegen elkaar uit in de kwartfinales van groep A. Du Buy won met 31. In de halve finales sloeg Du Buy de Belg Roland met 2022, 21—14, 21—10, 21—19, terwijl De Kemper (B) met 2022. 22 10, 14—21, 21—12, 21—19 De la Barre (B.) uitschakelde. De eindstrijd ging dus tussen De Kemper en Du Buy. De Belg won na een levendige strijd met 24—22, 21—18, 18—21, 24—22. Bij de dames bracht mevr. Beek (Den Haag) het in groep A tot de kwartfinales. Zij verloor toen met 30 van mevr. de Tournay (België). UTRECHTS ELFTAL TECEN NOORD-NEDERLAND Voor de lichtwedstriid tussen het Utrechts elftal en het Noor delijk elftal, die Woensdag 25 October a.s. te Utrecht wordt ge speeld, is het Utrechts elftal als volgt samengesteld: Doel: Brits (HVC). Achter: Malestein (HVC) en Temming (DOS). Midden: Van Rheenen (Zeist), Visser (DOS) en Wiggemanse (Gooi). Voor: Blom (Elinkwijk), Over- eem (TJVV), Vonk (Elinkwijk), Schaap (Gooi), en Uittenbosch (Velox). Reserves: Boudewij n (UW), van Leeuwen (DOS), van Zijl (DOS) en van Dongen (Holland). gen werden gepleegd op voorma lige „Nica-aanhangers en spion nen". Daarna namen de familie leden van de vermoorden repre sailles, aldus Sitanala. „Het spijt ons ten zeerste te moeten opmerken, dat de veilig- neidstoestand in het tijdperk van de deelstaat Oost-Indonesië beter was dan tegenwoordig in de een heidsstaat", aldus de voorzitter Terwijl vader, tussen twee wekker-reparaties door, even een kopje koffie bij zijn vrouw drinkt, zet zoonlief onder het wakend oog van Nero de werkzaamheden voort. (Van onze correspondent) BEDUM Een felle brand heeft gistermiddag om pl.m. half vier gewoed in de varkensmeste- rij van de heer J. Bolt te Be- dum. De brand werd ontdekt door enkele landbouwers, die op het land werkzaam waren en een der drie schuren van de heer Bolt zagen branden. On middellijk alarmeerde men de brandweer die spoedig met groot materiaal aanwezig was. Evenwel kon deze actieve" ploeg niets uitrichten tegen de woedende vlammenzee. Spoedig werd in hoger beroep het vonnis bevestigd van de Amsterdamse rechtbank, waarbij de 42-jarige J. W. werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens diefstal van 8800 gulden ten na dele van de bond voor dieren bescherming. zal ir. A. J. Allan, fabrieksdirec teur der Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder en Zonen te Velsen, dit bedrijf per 1 Ja nuari a.s. verlaten. is ir. M. C. van Hameien be noemd tot landbouwattache van de Nederlandse missie bij de West-Duitse Bondsregering te Bonn. zullen Woensdagmiddag a.s. in 't Julianakamp te Kijkduin twee officieren van het V.H.K., K. M. Koopman en F. van der Plas, die als verpleegster mee zullen gaan met het Korea-detachement, wor den beëdigd vertrokken gisteren een honderd tal inwoners van Putten naar het dorpje Ladelund in Sleeswijk- Holstein, waar 107 Puttenaren begraven liggen, die als slacht offers van de nazi-terreur in 1944 het leven lieten. is, naar het bureau te Den Haag der Zuid-Molukken meedeelt, de heer E. A. Kayadoe met ingang van de P.S.I. (socialistische partijvan j November benoemd als op Bali, Gde Rake. „Het betreft f1„ Ronu- represailles tegen „Nica-aanhan- "in ons gers", doch de rechtsstaat be hoort de% daders te arresteren en voor het gerecht te brengen", zo zeide de leider ven de P.N.I., Gusti Putu Merte. Aneta's correspondent bericht nog, dat in verband met de on gunstige toestand een economische achteruitgang op het eiland be speurd kan worden, alhoewel men over het algemeen niet pessimis tisch met betrekking tot de toe komst gestemd is. De export van het slachtvee vertoont de laatste tijl een zekere teruggang, hetgeen verbondt houdt met het feit, dat een exporteur van slachtvee te Singaradja het slachtoffer werd van een moordaanslag. Door de alarmerende berichten is het toe risme op Bali met een kwart ge daald. bliek der Zuid-Molukken" land. ontstond gistermorgen in de cellu- losefabriek van de firma H. A. Schreuder onder de gemeente Lo- pik bij het mengen van cellulose 'n ontploffing. Een arbeider werd tegen de grond geslagen'en brak een enkel. ontvingen vijf inwoners van Wil lemstad (N.B.) onderscheidingen van de Kon .Zuid-Hollandse maat schappij tot redding van drenke lingen. Zij hebben op Zondag 23 Juli op het Hollands Diep met gevaar voor eigen leven drie schipbreukelingen gered. vatten ook de beide andere schu ren vlam, zodat men zich be perkte tot het nathouden van de grootste schuur; dank zij deze blussingstactiek kon men inder daad deze grote schuur gedeelte lijk behouden. De beide andere brandden tot de grond toe af. De heer Bolt had ongeveer 100 varkens in de schuren, waar van enkele tientallen om het le ven kwamen. Het was moeilijk na te gaan hoeveel varkens precies ver brandden omdat men bij het trachten de beesten te redden er in geslaagd was enkele bij de buren onder te brengen. Volgens berekening van de brandweer en ook van de eige naar schat men het totaal aantal omgekomen dieren op ruim der tig. Hét is evenwel niet onmoge lijk. dat dit aantal hoger wordt, wanneer men het totaal aantal geredde dieren gaat tellen. Gis teravond was het ondoenlijk de cadavers onder de nog smeu lende resten vandaan te halen en een overzicht te krijgen van het verloren gegane. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van de brand moet worden gezocht in een vuurpot, die open gegaan is en waardoor gloeiende as brand heeft doen ontstaan. Deze vuurpot werd gebruikt om aardappelen te stomen voor varkensvoer. ZIEKENAPOSTOLAAT JUBILEERDE Nederlands initiatief groeide tot wereldbeweging Op 1 November a.s. zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de toenmalige pastoor van Bloe- mendaal, L. J. Willenborg, onder goedkeuring van Mgr. A. J. Cal- lier, Bisschop van Haarlem, het Ziekenapostolaat stichtte. Dit Nederlandse initiatief, dat ten doel heeft niet alleen de gees telijke zorg voor de zieken, maar meer nog de inschakeling van de zieken op de hun meest geëigen de manier in het algemene apos tolaat der Kerk, vond overal weerklank en is nu uitgegroeid tot een wereld-zieken-apostolaat, verspreid over 27 landen in de gehele wereld. Alleen in Nederland al telt het ziekenapostolaat 23000 leden en in de afgelopen 25 jaren zijn meer dan 100.000 zieken lid geworden van deze heilzame stichting. Ter viering van dit opmerke lijk jubileum heeft Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, Zondag een pontificale H. Mis opgedragen in de kerk van de H. Drieëenheid te Bloe- mendaal, waar pastoor Willen borg dit ziekenapostolaat stichtte en waar de prima-primaria-zetel daarvan is gevestigd. Tijdens de H. Mis, die door de K.R.O. werd uitgezonden, hield kapelaan H. Roosen de predikatie, 's Avonds werd een pontificaal Lof gecele breerd door Mgr. Th. Huurdeman, vicaris-generaal van het aartsbis dom Utrecht. Op de dag van het jubileum zelf zal er een plechtige H. Mis wor den opgedragen voor de zielerust van de stichter, Mgr. L. J. Wil lenborg. Et zijn momenteel twee be langrijke punten in de internatio nale politiek, welke recht hebben op onze bijzondere belangstelling. Ten eerste da bijeenkomst van de zgn. volksdemocratiën, dezer da gen in Praag gehouden, waar zij in een resolutie hun standpunt hebben neergelegd inzake de her bewapening van Duitsland. Het tweede feit, dat wel geheel op zich zelf staat, maar toch in nauw verband met het eerste, is de officieuze mededeling, in Parijs bekend gemaakt, dat in de boe zem van het Franse kabinet over eenstemming is bereikt over de herbewapening van Duitsland en dat de Franse regering hiermede nu accoord gaat, zij het, dat men nog enkele voorwaarden heeft ge steld. Vanmiddag zal de Franse minister-president Plevain deze beslissing aan de Franse kamer mededelen, die er dan onmiddellijk een debat over zal beginnen. De vorige week hebben wij reeds melding gemaakt van een Russi sche nota, waarin gedreigd werd, dat Rusland zich niet zonder meer zal neerleggen bij een herbewape ning van West-Duitsland. Tenein de aan dit dreigement wat meer kracht ta geven, zijn Zondag, on der leiding van niet minder dan de Russische staatsman Molotof, de ministers van buitenlandse zaken der Russische satellieten in Praag bijeen geweest en hebben daar een resolutie aanvaard, welke te Mos kou was voorbereid en door Molo tof aan de conferentie was voorge legd en waarin dit Russische drei gement nader wordt gemotiveerd. Daarin wordt, na eerst een op somming te hebben gegeven van een aantal, schendingen door de Geallieerden van het Verdrag van Yalta en Potsdam, verklaard, dat niet zal worden toegestaan, dat door een herbewapening van West- Duitsland, de in het verdrag van Potsdam gewaarborgde maatrege len voor de vorming van een uni forme, vredelievende democratische Duitse staat, wordt gesaboteerd. Verder wordt geprotesteerd tegen de maatregelen welke een verdere beperking van de oorlogseconomie ongedaan maken en wordt een zo spoedig mogelijk vredesverdrag voor geheel Duitsland geëist en tenslotte wordt de vorming voor gesteld van een Duitse constitue rende raad, op basis van pariteit, samengesteld uit vertegenwoordi gers van Oost en West Duitsland, die de vorming van een democra tische souvereine Duitse regering voor heel Duitsland, moet voorbe reiden. Het is een nog al plompe en door zichtige Russische manoeuvre, ten eerste om te fungeren als de pio niers voor de vrede, ten tweede te speculeren op het nationalisme van een groep conservatieve Duitsers, die overigens van het communisme niets moeten hebben en ten derde is het een poging om' zeggingschap te krijgen in de zaken van West- Duitsland; terwijl het Westen na tuurlijk in Óost-Duitsland. waar het volk zich niet vrij uit mag spreken, niets te zeggen krijgt. De Russen willen geen herbewapening van West-Duitsland, terwijl, zij n.b. zelf in Oost-Duitsland een geheel op oorlogsvoet uitgerust politieleger hebben opgebouwd, waartegen de West-Duitse politie volkomen mach teloos staat. Zouden de communis tische Oost-Duitsers hetzelfde spel letje willen uithalen als de com munisten in Noord-Korea, dan zou ook West-Duitsland onmiddellijk onder de voet gelopen worden. Verder eisen de Russen verdere demilitairisering van West-Duits land, maar vergeten dat zij de Duitse oorlogsindustrie, laborato ria en duikbootwerven in Oost- Duitsland, in strijd met Potsdam, volkomen intact gelaten hebben. De grote duikbootwerven en labo ratoria in Peenemunde en Swine- munde zijn nog volkomen intact, alsmede de oorlogsfabrieken in Silezië. De Engelsen hebben in elk geval heel wat opgeruimd. De Rus sen hebben of de Duitse oorlogs industrie naar eigen land gebracht of rustig gehandhaafd. Een vredes verdrag met geheel Duitsland is door de Russen steeds gesaboteerd, evenals trouwens in Oostenrijk. Als men tot confereren komt, stellen de Russen zulke exhorbitante eisen, dat van een vredesverdrag nietskan komen. De resolutie van Praag is dan ook niet anders, dan een brutale verdraaiing der feiten en een plompe poging de massa achter het ijzeren gordijn te mis leiden. Dat deze trucjes in West- Europa nog enige indruk maken, is zoals nu in Frankrijk wel blijkt, uitgesloten. De herbewapening van Duitsland ontmoet tot nu toe het meeste weerstand in Frankrijk en daarop speculeerden natuurlijk de Russen met hun dreigement. Het scheen inderdaad een ogenblik zo. of de Franse socialisten zouden zich door dit Russische dreigement laten intimideren, zoals uit een rede van de secretaris van de Franse socialistische partij, Guy Mollet, blijkt. Maar het gezonde verstand heeft toch gelukkig de overhand gekregen en gisteravond kon te Parijs worden meegedeeld, dat de regering het eens is geworden en zich verenigt met een herbewape ning van West-Duitsland, zij het dan met daaraan nog enige voor waarden te stellen. Welke die pre cies zijn, zal minister Pleven van daag in het Parlement meedelen. Maar gisteravond verluidde reeds, dat Frankrijk zich een z.g. Euro pees leger denkt, dat gevormd zal worden door Fransen, Belgen, Ne derlanders, Scandinaviërs en Duit sers. Dit Europees leger zou onder een Europese Minister van Oorlog komen, al zal ieder land zijn eigen onderdelen met eigen bevelhebbers hebben. Tegelijk kwam gisteravond uit Londen het bericht, dat ook Enge land zich thans verklaard heeft voor Duitse herbewapening. Van belang hierbij is ook nog, dat de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer van de prot. groep in de Chr.-Dem. Partij de goedkeu ring heeft gekregen voor zijn po litiek van een Duitse herbewape ning, waardoor deze groep zich ge heel los maakt van ds. Niemöller. Op het dreigement van Moskou, dat het geen herbewapening van West-Duitsland zal. dulden, krijgt het een eenstemmig antwoord van het Westen: „En we doen het toch!" Zelfs de bijeenkomst in Praag onder leiding van Molotof himself, heeft aan dit belangrijke feit niets kunnen veranderen. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat de Russische politiek van intimi datie en dreiging, geen succes meer in de wereld heeft. Stalin heeft wel eens prettiger dagen doorge maakt dan de laatste weken. WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 HILVERSUM 1, 402 m 7.00— 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muz.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 u. Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 u. Gramofoonm.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonm.; 11.10 „Boer Hardeveld", hoorspel; 12.00 Amu sementsmuziek; 12.30 Mededelin gen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 u. Nieuws en weerberichten; 13.15 u. Vocaal ensemble en solist; 13.45 u. Trio; 14.15 Kamerorkest; 15.00 uur Gramofoonm.; 15.45 Kamermuziek; 10.15 Voor de jeugd; 16.30 Gramo foonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonm.; 17.45 Rege ringsuitzending; 18.00 Gem. koor; 18.30 Populair concert; 19.00 uur Nieuws en weerberichten; 19.15 u. Voor de jeugd; 19.30 Gramofoonm. 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Kerkkoor; 20.35 „Willemstad bouwt zijn kerk", causerie; 20.45 Gramofoonm.; 20.55 „Hedendaagse zendingsvragen"; 21.15 u. Amuse mentsmuziek; 21.35 Radio Phil- harmonisch orkest en solist; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 2, 7.00 VARA. 10 uur VPRO, 10.20 VARA, 19.30 u. VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Gramofoonm.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Onder ons gezegd"; 8.23 Orgelspel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gramofoonmuziek; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonm.; 12.00 Hawaiian muziek; 12.30 Medede lingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Kwartet; 12.55 Kalender 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonm.; 14.00 „Gesproken portret"; 14.15 Jeugd- concert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 u- Voor de jeugd; 16.30 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 u. Dansmuziek; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 Actualiteiten; 18.35 Pianoduo; 19.00 „Slagen in de lucht", causerie; 19.15 Trio; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek commentaar; 20.15 „Scha kels", hoorspel; 22.15 Promenade orkest en solisten; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m: 12.00 Gramofoonm.; 12.30 Weerbe richten; 12.32 Lichte muziek; 13 u. Weerberichten; 13.15 Lichte muz.; 13.30 en 14.05 Gramofoonm.: 15.45 Symphonie-orkest; 17.00 Nieuws; 17.10 Walsmuziek; 17.30 Klank beeld; 17.40 Jazzmuziek; 17.50 uur Boekbespreking; 18.00 Klassieke muziek; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 u. Gramofoonm.; 19.50 Radiofeuille ton; 20.00 „Veronique", opera; 22.00 Nieuws; 22.15 Hobo en piano; 22.45 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 24.00 Verzoekprogramma. FEUILLETON Een oorspronkelijk verhaal uit het boerenleven 46. Kees en Piet stapten een ogen blik later weer samen op naar het werk. Toen Gon achter op de stal was, hoorde zij een deur achter haar rug dichtslaan. Ze keek om. Het was Marie. Zij kwam op haar toe en trok haar mee de paarden stal in. „Zeg, schei uit. Stel je niet zo aan," zei Gon. Maar Marie hield haar bij haar polsen: „Jij hoeft niet achter m'n rug Kees en Piet te laten zwij gen voor mij. Ik zie alles en ik weet alles: Kees heeft op de ker mis met „den Tuut" gevochten. Vertel me alles of ik zeg het te gen moeder." Zo was Marie begonnen en Gon zag, dat ze het echt meende en haar niet losliet. Gon had ver teld hoe alles die avond gebeurd was. Zij had ook alle woorden en bedreigingen gezegd, die „den Tuut" tegen hem geuit had. Ze vertelde van de hollende en ang stige manier, waarop ze waren thuis gekomen. Marie had tranen in haar ogen, toen ze zei: „Maar Gon, als vader dat wisten moeder!" Marie had moeten be loven te zwijgen. Die avond lag zij te bed. Gon maakte reeds lang een snurkend geluid toen Marie nog onrustig in bed lag te woelen. Zij dacht aan vader, hoe die het nu maken zou en die zeker nu ook wei niet slapen zou. Ze dacht aan van Buchem, van wie ze nu sinds twee dagen niets hoorde dan het weinige dat Kees en Piet haar mededeelden sinds Miep haar met van Buchem hand in hand aan het bed ge troffen had. Maar Marie dacht ook aan Gon en Kees op die kermisavond. Zij kreeg een be nauwde gedachte. Ze zag het ge mene, gluiperige gezicht van „de Tuut" zich toegrijnzen. Ze zag hem vechten met Kees die Gon beschermde. Dan doezelde haar gedachte weer weg. Zij werd onrustig en gooide de dekens van zich af en draaide zich op haar zij. Had zij gesla pen? Ze kreeg het angstig be nauwd. Ze wou gaan gillen, maar kon niet, haar keel zat dichtgesnoerd. Ze trok twee handen, die om haar hals ge wrongen zaten, terug. Zij viel nee hij viel.... dat was van Buchemen die andere dat was „den Tuut". Ze had zijn gezicht herkend Marie schrok wakker van haar angstige droom. Ze voelde naar haar hals en draaide er het laken af, waarin zij zich gewen teld had. Zij kon de rest van de nacht niet meer in slaap komen Ze lag voort helder wakker en wachtte op het licht dat haar verlossing bracht. Maar haar droom was haar een obsessie ge worden. Zij had 's morgens haar voorhoofd met fris water gebet en er nog lang een koude natte handdoek tegen gehouden. Maar zij bleef zich de hele morgen ellendig voelen en haar hersens leken te zullen barsten. Na de middag, toen zij moeder de Reu ver een dutje wist doen en zij Gon ook nergens zag, was zij naar de directiekeet meer ge hold dan gelopen. Om van Buchem niet te storen was ze stil de tekenkamer binnengeslo pen en had zij de deur snel achter zich gesloten. Maar in eens was haar alle moed ont zonken om verder te gaan. Zij durfde nu ineens niet meer voor van Buchem's vrouw te ver schijnen. Marie vond zich erg kinderachtig nu. Nee, haar droom kon nu niet meer waar zijn. Ze had dat immers alle maal maar gedroomd! „Ja, wat is er, Marie?" had zij toen achter zich een vriende lijke stem horen zeggen. Ze schrok en keek onthutst voor zich: „Nee, ik durf niet. kwam het er zacht bij haar uit. „nee. het is niet waar „Wat is dan niet waartoe vertel maar, Marie." Van Bu- hem's vrouw had zacht de deur van die andere kamer gesloten. En Marie had verteld, alles ver teld. Haar belofte van te zwij gen had zij vergeten door haar angstige droom van die nacht van Buchem's vrouw mee te laten beleven. Toen was het er bij Marie uit en ze voelde zich heel wat opgelucht. Ze had zich ontdaan van alles waarmee ze al die uren bezwaard had rond gelopen. „Nee. het zal natuur- liik wel niet waar zijn." had Miep gezegd. Marie meende ech ter dat ze er toch zenuwach tiger en gejaagder uitzag, dan toen zij haar straks voor het eerst had aangezien. Miep zei haar even weg te moeten en of zij, Marie, even zo lang bij van Buchem wou blijven. Marie kon haar blijdschap daarover niet onder zich houden en ze glun derde van het te verwachte. Miep zag het wel, maar liet haar aandoening niet merken. „Wat een kind nog," dacht Miep, „om haar gevoelens nog zo te laten blijken!" Daar zat Marie dan weer op dezelfde stoel, waar zü voor een paar dagen ook gezeten had. Maar nu was alles anders dan toen. Er waarde geen ang stig gevoel .meer rond. Van Buchem lag rustig en lachte goedig tegen haar. Hü lachte verschillende keren tegen haar en hij besefte waarschijnlijk zelf niet hoe een grote voldoening bij haar. vooral nu. daarmee gaf. Ze lachte terug. Miep bleef lane weg. zij bleef gelukkig heel lang weg. „Den Tuut" zat nu weer onder het raadhuis. Op last van de burgemeester was de veldwach ter hem gaan halen. Hii had zich bij zijn gevangenneming verzet en daarom waren hem d<- boeien aan gedaan. Zo was hii door het dorp gebracht.. Wie bet zelf niet gezien had, had het horen zeggen. Maar ieder wist bet. Was het te verwonderen dat allen het in verband brach ten met de sluitingsavond van de kermis? Wordt vervolg

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5