Minister Lieftinck wil de middengroepen niet meer tegemoet komen Ook banketbakkers krijgen hun zin niet CHIMIST Wij willen het recht in plaats van het geweld Chinese communisten moeten Tibet binnenrukken ,Een dierenvrind ben ik, want ik heet de Bok" AE- WEEK ALKMAAR Tibet nu aan de orde? De groei van Nieuw - Europa De eerste prijs viel in Utrecht ar „Hello Ice 1950" a lage prijzen EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN De reductie voor schoolgelden Dr. Drees tot het Korea-detachement: Wordt repatriëring vertraagd? Franse priesters als matroos Kamerlid Hermans in arrest gesteld Zigeunerdrama voor de rechter Gestrand schip gebroken Achttien jaar voor moordenaar Kruidenier kreeg 1000 gulden boete Al Jolson overleden Scheepsberichten A A A e, gezonde tanden. Daarom is rzorgenDat kunt UNU! Maar doe het met Medinos, de stoffen, die een zeer gunstige Uw tandvlees 75 ct Normale tube 45 ct. apothekers, drogisten en de speel aalbranche. te AMSTERDAM 59 OCTOBER a.s. voor en 25 cent per persoon tr. 18.10 uur vertrek 17.40, f 2.50 p. p. ief, vertr. 17.42 f 2.50 p. p. 'ertr. 17.15 f2.50 p. p. 'ertr. 17.25 f 2.50 p. p. ertr. 17.40 f2.50 p. p. vertr. 18.25 f 2.p. p. vertr. 18.32 f2.p. p. artverkoop bij de Naco- tel. 3244 - Egmond a. Zee, pel, tel. 425 - Purmerend, Tel. 49. skaarten Carré (minstens a f 1.45, f 1.60 f2.20 0, f4.20 en f4.60 4.PPEN REDUCTIE leurstelling te voorkomen. tober tot en met Zater- jer is al 'n enorm succes LE NIEUWE KOOPJES! s nu 0.25 s nu 0.69 ddoeken nu 1.39 landdoeken nu 2.15 inel nu 1.69 n nu 0.89 nu 6.90 iortkousen nu 1.79 ;kennu 1.79 ze week naar ENGELN elijk in de morgenuren! PAYGLOP 16-18 I co PYHGHI SdttO AV*N da's een flessie bier haalde wat flessen bier e gezondheid van smidje verhalen vertellen over nog nooit in zijn leven niets anders op dan dat kort zijn: de smid zoog ïverhalen, dat zijn twee vloog de avond en een ietal werd pas gestoord, op de deur weerklonk, reeuwd. Met een gewel- nu een droogdoek van Verholen in de hand 'ige duik naar zijn krant onschuldig zat te lezen, i en werd er geroepen: HET EEJT Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f4.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.59; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank A S H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 25 October 1950 46e Jaargang No. 12001 Kontoren: HOORN. Draoisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) Hef debat over de aanbevelin gen van Straatsburg-, dat de afgelo pen week in de Tweede Kamer werd gehouden, was op de eerste plaats belangrijk om het feit zelf. Al generaties vóór ons is van de eenwording van Europa gedroomd, maar deze dromen kwamen niet verder dan de studeerkamer. De politici haalden er hun schouders voor op. Zij leefden volledig in de sfeer van verbonden wipposities en tegenstellingen. Nu is dat an ders. De gedachte van de éénwor ding van Europa leeft. Zij leeft in de harten van de volkeren, zij leeft ook bij de politici. Europa, zo zei dr. Bruins Slot terecht, is met langer een aardrijkskundig begrip meer. Dat deze gedachte intussen ook nu nog hindernissen ontmoet,wie zaJ z|nh daar na deze vluchtige blik in de geschiedenis nog over verwonderen? Een dergelijk pro ces heeft tijd nodig. Dit debat over de aanbevelingen van Straatsburg, het eerste in een Europees parle ment, werd gehouden in een om geving die ons juist in dit opzicht kan bemoedigen. Hier op het Bin nenhof kwamen de afgevaardigden van de Nederlandse gewesten sa men, hier voelden zij weliswaar de noodzaak van hun verbonden heid. maar hier dachten zij toch ook nog vanuit hun eigen provin ciale souvereiniteit. Hier waakten zij op de eerste plaats over hun eigen belangen, hier gaven zij slechts schoorvoetend iets van hun eigen zeggingsmacht prijs, hier werd mét pijn, maar dan ook met een stevigheid die de eeuwen kon trotseren, een grondslag gelegd voor de hogere, nationale souve reiniteit. Nationale mythe? Een zelfde proces maakt thans Europa door. Wij zeggen het met Mr. Bachg na: God geve, dat wij hiervoor de tijd houden, al kan niemand in de toekomst zien. In elk geval kan deze wetenschap er wel foe bijdragen, dat wij niet onnodig tijd verloren laten gaan. In deze stemming laat zich de on rust verklaren, zoals die ook bij dit debat over de Engelse houding tot uitdrukking kwam. De heer Serrarens kenschetste die houding in een ons, continen tale Europeanen, onmiddellijk aan sprekend beeld: Het Kanaal is nog onpeilbaar diep. Mr. Roolvink, een ander lid van de KVP-fractie, had in eerste aan leg gezwegen, maar bij de replie ken was zijn onrust blijkbaar toe genomen, zodat hij behoefte voelde om te waarschuwen. Europa moet voort! Deze onrust doet weldadig aan, maar de feiten zoals zij er op het ogenblik liggen, laten er zich niet door weg redeneren. En geland heeft ongetwijfeld een spe ciale positie in de wereld. Het heeft nog sterke banden met de domi nions en het vreest, dat deze zul len verslappen, wanneer het zich aj te zeer met Europa vereenzel vigt. Het was merkwaardig juist de Anti-Eevoiutionnaire dr. Bruins Slot in dit verband van een Victo riaanse mythe te horen spreken. Het beeld was goed gevonden, het drukt uit, dat Engeland ten on rechte in de mening zou verkeren, dat het nog hetzelfde wereldrijk van vroeger is. Dr. Bruins Slot denkt dan waarschijnlijk aan de evoluties, die ook de Overzeese ge biedsdelen van dit Rijk hebben doorgemaakt. Maar hoe stond het tot voor kort met de Anti-Revo- lutionnairen hier te lande? Zoffden anderen hen niet hebben kunnen aanwrijven, dat zij nog vanuit de mythe leefden van een Coen en v. Heutz? Wij bedoelen hiermede niets on vriendelijks. maar het is toch on tegenzeggelijk zo, dat een behoud van een Ned.-Indië ook ons in een speciale positie zou hebben ge plaatst. Bleek ook hier weer niet uit, dat dit land eigenlijk altijd te weinig als imperium heeft gedacht en het is daarom dat het ons mis schien zo makkelijk valt om dit anderen als een fout aan te wrijven. Hoe dat verder zij, de speciale re laties, die Engeland ook nu nog met de dominions onderhoudt, laten zich in enkel geval niet uit dit proces van Europese eenwording weg denken. En het was de ver dienste van minister Stikker, dat hij er op wees, dat zulks ook voor Nederland nog altijd in zekere mate geldt. Het is nog maar zo kort geleden, dat hier op het Bin nenhof zelfs de stoute droom van een sterke Unie werd gedroomd. Die Unie zou een eigen leger heb ben gehad en een eigen buiten landse politiek. Ware deze droom werkelijkheid geworden, Neder land zou wellicht in nog veel ster kere mate dan Engeland rekening hebben moeten houden met de be langen die deze Unie belichaamde. Nu iser ongetwijfeld slechts een z.g. lichte Unie, maar ook deze Unie maakt Nederland tot een land dat meer heeft dan uitsluitend Westerse belangen en dit klemt temeer, wanneer wij in deze be schouwing ook Suriname en de Antillen betrekken. Het probleem van de Europese éénwording is niet enkel het pro bleem van het over de eigen gren zen naar elkaar toegroeien, het is ook het probleem van machtsblok ken die tot dan toe stoelend in verschillende werelddelen, een eenheid waren en die zich nu ener zijds in sferen van Oost en West gaan opdelen en toch anderzijds moeten pogen om onderling een speciale band te behouden voor de (Zie vervolg pag. 3.) (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van een aantal belastingontwerpen voortgezet. Minister Lieftinck, die de vorige week Donderdag reeds ruim een uur aan het woord was geweest, gebruikte er nu nog twee om op de gemaakte opmerkingen te antwoorden. De bewindsman keerde zich tegen de opvatting, dat de middengroepen de laatste tijd het kind van de rekening zouden zijn. Onder deze groepen waren er wier inkomen na de oorlog wel drie maal zo groot was geworden. Liever dan voor deze groepen iets extra's te doen, zou hij, zo dit mogelijk ware, de minst draagkrachtigen nog wat meer tegemoet willen komen. Wel erkende de minister, dat er iets moest worden gedaan voor die personen uit de middengroepen, op wie het bovenstaande niet van toe passing was. Maar dat was dan ook reeds gebeurd. De halvering van de schooi en collegegelden biedt uitkomst aan gezinnen met stude rende kinderen. De heer Lucas (KVP) toonde zich over dit ant woord allerminst voldaan. In elke groep komen personen voor, wier inkomen er op is vooruit gegaan, maar dit ontheft de fiscus niet van de verplichting om regelen te stel len, die over de hele lijn rechtvaar dig zijn. Hij diende dan ook een amendement in, dat de strekking heeft om juist de middengroepen wat meer tegemoet te komen. Minister Lieftinck toonde begrip voor de pleidooien, die waren ge houden voor de instelling van een gemiddeld tarief en wel ten be hoeve van belastingplichtigen, die een wisselend inkomen hebben, b.v. tuinders. Hij zag echter geen kans om een aanvaardbare regeling nu ook maar direct op tafel te leggen. Wel zegde de minister toe, dat hij zijn best zou doen om een dergelijke regeling te ontwerpen. Wat de belasting van auto's be treft, erkende de minister, dat zijn regeling een ruwe regeling was, maar dat was nu eenmaa] onver mijdelijk. Intussen voelde hij ech ter wel voor de gedachte van de heer Wetering (CH) om de aan- schaffingskosten als maatstaf te nemen. De heer v. d. Wetering, die uit deze verklaring terecht enige hoop putte, haastte zich dan ook om bij de replieken een desbetref fend amendement in te dienen. Ook van de heer Lucas (KVP) is er een amendement, dat op dit onderdeel betrekking heeft. Naar de mening van de bewinds man zon er in de actie, die tegen een verhoging van de omzetbelas ting op gebak was gevoerd, veel overdrijving schuilen. Ten onrechte WORDEN ER SPOORWEG OVERGANGEN OPGEHEVEN? (Eigen bericht) Wegens het toenemend aantal ongevallen op overwegen over weegt de Directie van de Ned. Spoorwegen of het mogelijk is om een aantal spoorwegovergangen op te heffen. Drie mogelijkheden staan haar hierbij ten dienste: le. Opheffing wegens geen of zeer weinig verkeer. 2e. Opheffing door het omleg gen van het verkeer. 3e. Opheffing door combinatie van 2 of meer overwegen door middel van een z.g. parallelweg. Het is de bedoeling om boven staand vraagstuk .waarbij zowel de bewaakte alsook de onbewaak te en de z.g. landwegoverwegen zullen worden bestudeerd, eerst in eigen kring te bekijken, waarna concrete voorstellen mogen wor den verwacht. Indien het verkeer hiervan geen hinder ondervindt, mogen., we deze plannen niet anders dan toe juichen, omdat de veiligheid, zo wel van het wegverkeer, maar ook van het spoorwegverkeer hierdoor wordt vergroot. was aangenomen, dat het hier om een verhoging tot 8 pet. ging, 6 pet. was echter het juiste cijfer. Dat deze verhoging niet onbillijk ge noemd kan worden, meende de minister te kunnen motiveren met een verwijzing naar de verhoogde omzet. De heer v. d. Wetering (CH) voerde hiertegen bij de replieken aan, dat deze cijfers een onjuist beeld gaven. In feite was er een kwantitatieve daling van 28 pet. Hij hield dan ook vast aan zijn amendement om de omzetbelasting voor gebak, chocolade en suiker werken tot 4 pet. te beperken. De minister verklaarde zich wel bereid om voor koekjes en biscuits iets te doen, maar de bepaling van de grens moest men dan aan hem overlaten. De heer Ritmeester (WD) maak te bij deze toezegging echter de aantekening, dat daar de banket bakkers niet veel beter van zou den worden. Biscuits en koekjes worden vaak door fabrieken ge leverd. Voor zich persoonlijk re kende de minister het boek onge twijfeld tot de eerste levensbehoef ten, hoewel hij tijdens de oorlog in een situatie had verkeerd, waar in hij geen boeken had gelezen en toch In leven v<as gebleven! Hoe dat verder zij, zijn standpunt in deze wilde hij nog niet definitief bepalen en er is dus hoop voor een desbetreffend amendement Hofstra (PvdA). De minister besloot zijn rede met toe te geven, dat de be lasting zwaar bleef, toch vertrouw de hij, dat ons volk hiervoor begrip zal hebben, wanneer het aan de uitgaven denkt, die ,de Overheid zich, vooral onder de huidige om standigheden, moet getroosten. Vervolg zie pagina 3. Ten aanzien van de reductie voor schoolgeld heeft de regering het voornemen om voor het tweede en derde kind uit een gezin, dat lager, middelbaar of noger onderwijs geniet, 25 pCt reductie toe te staan en van het vierde kind af 50 pCt, ongeacht welke school bezocht wordt. Bij een inkomen van f6000, zot: voor twee kinderen op de middelbare school volgens de oude regeling f132.moeten worden betaald: volgens de nieuwe plannen zal dat f20. worden. Bii een inkomen van f9.000,— zijn deze bedragen resp. f304.en f56.en bij een inko men van fl2.0Ó0,resp. f500. en f105.—. Het collegegeld zal worden verlaagd van f325.tot f200.Dit deelde Minister Lieftinck gisterenavond in de Tweede Kamer mede. De rege ring, aldus de bewindsman, kan geen verdere concessies doen; dat er geen voorstellen tot ver zwaring zullen komen kon hij niet toezeggen. „Wij staan met de rug tegen de muur." De minister-president, Dr. W. Drees en de minister van Oorlog en Marine, Mr. H. L. s'Jacob heb ben gisteren officieel afscheid ge nomen van het Korea-detachement dat binnenkort zal vertrekken. Daartoe stonden vier compag nieën van het detachement in car ré opgesteld op het Binnenhof te Den Haag. Onder de talrijke autoriteiten, die deze officiële plechtigheid bij woonden, bevonden zich de plv.- chef van de generale staf, luite nant-generaal Calmeyer, de lui tenant-generaals Baretta en Buur man van Vreeden, Mr. Schokking, burgemeester van Den Haag en nagenoeg alle militaire attache's. Nadat de minister-president en de minister van Oorlog en Marine de troepen hadden geïnspecteerd, hield Dr. Drees een toespraak tot de vrijwilligers. „Wel is het getij in Korea reeds gekeerd en schijnt de georganiseerde tegenstand ge broken, maar toch wacht U daar ginds nog een grote taak" aldus de premier. „Als bezettingstroepen zult ge medewerken aan het her stel van orde en veiligheid. Dit is een historische taak, omdat voor de eerste maal in dé geschiedenis gemeenschappelijk door de Ver enigde Naties wordt opgetreden tegen een agressor. Wij leveren onze bescheiden bijdrage, niet omdat wij strijd wensen, maar omdat wij in plaats van geweld recht willen stellen", zo sprak Dr. Drees. De minister-president bracht de vrijwilligers de dank over van de Nederlandse regering en van het overgrote deel van het De Minister-President Dr. W. Drees inspecteert, vergezeld van de Minister van Oorlog en Marine Mr. H. L. s'Jacob, het detachement. Nederlandse volk. „Onze beste wensen vergezellen U bii de ver vulling van uw taak voor vrede, recht en veiligheid", zo besloot Dr. Drees. .In aansluiting op deze plech tigheid defileerden de vrijwilli gers voor het gebouw van de Hoge Raad, waar de ministers en andere autoriteiten stonden opge steld. Voorafgegaan door de Ko ninklijke Militaire Kapel kwamen zij, hiér en daar door de talrijke tóeschouwers toegejuicht, aange- marcheerd. De UNO-vlag en de Nederlandse driekleur werden door hen meegedragen. MILITAIREN NODIG VOOR KAMPBEWAKING Mogelijkheid bestaat, dat het vertrek van een aantal Neder landse militairen uit Indonesië naar Nederland enige tijd zal wor den uitgesteld, aldus verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde. Dit uitstel zou dan zijn oorzaak vinden in de noodzakelijkheid om de kampen van Ambonnese militai ren, die nog niet zijn gedemobili seerd en wachten op verscheping naar Ambon, te bewaken. Men zal, indien uitstel van repatriëring van Nederlandse sol daten noodzakelijk mocht blijken in verband met de situatie op Ambon allereerst trachten vrij willigers te werven voor langer verblijf in Indonesië. Indien zich niet voldoende militairen opgeven zal een aanvullende groep wor den aangewezen. De Nederlandse regering zal in ieder geval niet besluiten tot uitstel van repatrië ring zonder voorafgaand overleg met de Indonesische regering. PARIJS (K.N.P.). Naast de priesters, die in Frankrijk op de fabrieken werken om zo de ziel zorg te kunnen uitoefenen, zullen er nu ook priesters zijn, die gaan werken in de scheepvaart. Pries ters, die onder de zeelieden wil len gaan werken, moeten na be ëindiging van hun theologische studies nog een sociaal-economi sche cursus betreffende het visse rijbedrijf doorlopen. In aansluiting daarop dienen zij enige tijd als daarop dienen zij enige tijd als ma- boten. Zij zullen zich met kleine communiteiten in de havensteden vestigen. MET VIJF ANDERE COMMUNISTEN Verleden week zijn in drie Zuid-Limburgse plaatsen, n.l. Vaals, Brunsum en Kerkrade, door de rijkspolitie zes commu nisten gearresteerd, die er van worden verdacht desertie te heb ben teweeggebracht en bevorderd van militairen in dienst van land en luchtmacht. Onder de zes com munisten bevindt zich het Tweede' Kamerlid J. H. Hermans uit Vaals, tevens lid van de Provinciale Sta ten van Limburg. Hij werd verleden week in de nacht van Donderdag op Vrijdag van zijn bed gelicht, nadat hij uit Den Haag was teruggekeerd. De vijf andere gearresteerden zijn H. Leenders uit Vaals, P. J. Ber- trand uit Vaals, en P. L. F. van Buren Lensinck, die ook het pseudoniem Giseken gebruikt, uit Vaals, J. Droomers uit Brunssum en N. F. J. Bitter uit Kerkrade. P. Bertrand en van Buren Len- sink zijn gemeenteraadslid van Vaals. Voor de Maastrichtse Recht bank werd gisteren onder grote belangstelling het zigeuner drama behandeld, dat zich op 11 Mei van dit jaar te Sittard in een café heeft afgespeeld en waarbij twee doden en twee zwaar gewonden vielen. Het O. M. heeft tegen de 31- jarige zigeuner-artist Wilhelm G. bijgenaamd „Bubi" ter zake mishandeling met zwaar licha melijk letsel van Frans M.. 2 'A jaar gevangenisstraf geëist. Deze M. was door een dolksteek zwaar in het onderlijf gewond. Tegen de 64-jarige S. T. A. R. werd 7 jaar geëist wegens dood slag op Peter B. die door een re volverschot van deze R. in het onderlijf zwaar werd gewond cn kort daarop stierf. De eveneens ten laste èelegde doodslag door R. op de broer van het eerste slachtoffer A. B. werd niet be wezen geacht wegens de moge lijkheid, dat iemand anders het dodelijke schot zou hebben ge lost. Er werden in beide zaken vele getuigen gehoord, waarbij de partijen vaak volkomen te genstrijdige verklaringen afleg den over de toedracht van het gebeurde. De rechtbank zal op 7 Novem ber uitspraak doen. Gisternacht is het onder Pana mese vlag varende s.s. „Alcantara" te hoogte van de kruisschans bo ven Antwerpen in de Schelde vastgelopen op de zg. Ketelplaat. Het schip meet bruto 6470 ton en was met kolen op weg van Ant werpen naar zee. Gistermiddag is het schip gebroken. De beman ning werd van boord gehaald ter wijl de lading wordt overgebracht op lichters. Zeven sleepboten be- vindqp zich zij het schip. Op een 7.000 vierkante meter groot terrein in Arnhem wordt een installatie gebouwd voor de Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. De totale tank-capaciteit van de nieuwe instal latie zal vier millioen liter zijn. Een benzinetank voor twee miliioen liter, een petroleumtank voor één millioen liter, een 160.000 liter voor tractoren, 500.000 liter gasolie en een reserve voor diverse producten van 300.000 liter. LONDEN, 24 Oct. (Reuter). Eenheden van het Chinese com munistische leger hebben bevel gekregen Tibet binnen te rukken, aldus een bericht van het pers bureau „Nieuw China", dat Dins dagavond te Peking bekend werd. In het bericht wordt gezegd, dat de troepen de 3.700.000 Tibe- tanen „van de imperalistische verdrukking zullen bevrijden en de nationale defensie van China's westhoek verstevigen". Het persbureau „Nieuw China" citeert een „politieke mobilisatie richtlijn", uitgegeven door het bureau van de communistische partij in zuid-west-China en het hoofdkwartier van het tweede veldleger. Hierin wordt gezegd, dat de taak van de Chinese strijd krachten zou zijn „de vereniging van geheel China te voltooien, te verhinderen, dat het imperialisme zelfs het geringste deel van het grondgebied van het vaderland binnenvalt en de grensstreken De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde hedenmorgen de 28-jarige tuin dersknecht J. W. van der A. uit 's-Gravenhage tot 18 jaar gevan genisstraf met aftrek terzake van het plegen van moord op zijn 26- jarige echtgenote. Van der A. had zijn echtgenote in de nacht van 21 Februari van dit jaar met vijftien bijlslagen en dolksteken in hun woning te Loos duinen van het leven beroofd. De verhouding tussen het echtpaar was slecht. Van der A. ontkende dat hij zijn echtgenote met opzet had gedood. Een verlotinq brenqt altijd een prettiqe spanninq. De kan sen zijn nu eenmaal qelijk, of je een water-en-vuurvrouw of wel de koninq van Nie mandsland bent. Zo hinq er ook qistermiddaq in het Cen traal Museum te Utrecht een prettiqe spanninq. De water-en-vuurvrouw was er niet, de koninq van Nie mandsland evenmin, maar er waren wel diverse vaders en moeders, die met hun kinderen qekomen waren in de hoop een radiotoestel, een fiets of een of andere fraaie prijs te trek ken uit de loterij. „Ieder kind en dierenvrind", waarvoor, zoals bekend, een qrote lande lijke actie werd qevoerd. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, was overqekomen om de prijzen aan de winnaars uit te reiken. Of de qrootste toren van ons land over maqnetische krach ten beschikt, weten wij niet, een feit is echter dat de eerste prijs in Utrecht is qevallen. De qelukkiqe winnaar was Kees Vervoorn. Het prachtiqe radiotoestel werd hem per soonlijk door de minister over- handiqd. Deze hield een korte toespraak, waarin hij zeide, dat hij een half uur qeleden noq bij Hare Majesteit de Koninqin was. Toen hij haar vertelde, dat hij voor de ver lotinq naar Utrecht moest, zei Hare Majesteit: „Dan moet U qauw weqqaan". Ik werd dus eiqenlijk op straat qezet. Hare Majesteit achtte het edele werk van de dierenbescher- minq minstens even belanqrijk als de staatszaken. De tweede prijs was voor René de Bok uit Haarlem. Het meisje mocht een mooie fiets in ontvanqst nemen. Bij wijze van teqenprestatie zeqde zij voor de microfoon, welke Wim Jansen van de K.R.O. haar voor de neus hield, een aardiq rijmpje op. Hierin kwam een alleraardiqste passaqe voor: „Een dierenvrind ben ik, want ik heet De Bok". van het land te beveiligen en te versterken". Voorts wordt gezegd, dat de Chinese strijdkrachten bii de op mars zuinig moeten zijn met man schappen en materiaal en snel ver bindingen tot stand moeten bren gen. „Alles moet worden gedaan om de economische en culturele ont wikkeling van Tibet te vergroten, zodra de vijandelijkheden geëin digd zijn", zo wordt verklaard. LEVERANCIER VAN HAMSTERAAR De Haarlemse economische poli tierechter veroordeelde gisteren een kruidenier uit Zandvoort, die een grote hoeveelheid levensmid delen aan een hamsteraar had geleverd. Het betrof de levering van 100 kg rijst, 100 kg suiker, 100 tabletten vet, 50 pakken wasmid del en 24 kg gort. De beschuldigde gaf toe, dat het wel een uitzonderlijk grote hoeveelheid was geweest voor twee mensen en dat het geen klanten van hem waren. Hij had echter nooit van een hamsterwet gehoord en vond het wel een aar dig handeltje. De officier van Justitie noemde de kruidenier een dergenen, die de hamsterwoede bij het publiek aanwakkeren, en eiste twee we ken gevangenisstraf met publi catie van het vonnis. De politie rechter maakte er 1000 gulden boete van of zes maanden hech tenis. De wereldbekende zanger Al Jolson is Maandagavond op 64- jarige leeftijd te San Francisco overleden. Al Jolson, de favoriet van twee generaties, werd op 26 Mei 1886 te St. Petersburg geboren als zoon van een Russische jood. Op jeugdige leeftijd emigreer den zijn ouders naar Amerika Zijn ware naam was Asa Yoel- son. Hü trad op in de eerste spre kende film „The Jazz Singer". Deze rolprent werd gevolgd do°r „The Singing Fool", waarin hii zijn bekend geworden lied „Sonny Boy" zong. Van 1919 af neuriede iedereen dit lied en zijn andere liedjes als „Swan- nee" en „Manny" „Groote Beer" Djakarta-Am sterdam, passeerde 24 Oc tober Algiers. „Castel Bianco" Djakarta- Amsterdam, 23 October 150 mijl O.Z.O. Massawah. „New Australia" Djakarta- Rotterdam, 26 October ver wacht te Rotterdam. „Atlantis" Djakarta-Amster dam, passeerde 23 October Socotra. „Nelly" Djakarta-Rotterdam, passeerde 23 October Mini- coy. „Otranto", Djakarta-Rotter dam, 24 October verwacht te Suez. „Skaugum" Djakarta-Rotter dam, passeerde 23 October Bizerta. „Willem Ruys" Djakarta-Rot terdam, 23 October van Port Said.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1