Twee conflicten met internationaal aspect L J Plan-Schuman aanvaarden, dan pas Europees leger Nederlands elftal clubs deelden de punten Limburg levert een belangrijke bijdrage tot de industrialisatie Provinci r Achterhoede radicaal gewijzigd Nieuw-Guinea en Ambon Woningbouwstandsorganisaties en bromfiets! Uit de Pers U NO-protestactie houdt aan DE BEURS Fransen stellen voorwaarde: Nederl. pelgrims huiswaarts Verlegh deed appèl op „voetbalgeweten Nieuwe zender voor Wereld-omroep? Mijnwerker gedood Sinds de bevrijding vestigden zich daar 80 nieuwe bedrijven Aanvalslinie blijft Onze teoenstanders Maar dank Lectuurvoor ten platte Fransen ont weer een PAGINA 4 WOENSDAG 25 OCTOBER 1950 DE OUD-GEZANT van Neder land bij het Vaticaan, ihr. van Nispen tot Sevenaer schreef in de „Maasbode" een artikel over de kwestie Nieuw-Guinea en be toogde daarin, dat het geschil tussen Nederland en Indonesië een internationaal karakter heeft: „Van Indonesische kant wordt dit geschil opgeblazen om de nationalistische gevoelens aan te wakkeren. Men kan gerust zeggen, dat Indonesië totaal on bekwaam is om dit land tot ont wikkeling te brengen en de be volking op te voeden. In Indone sië bestaan in verschillende stre ken nog chaotische toestanden, talrijke wilde benden maken tal van gebieden nog onveilig. Daar bij is er een groot gebrek aan goede besfuurders, aan onder wijskrachten, aan technische werkers, aan een enigszins be hoorlijk werkende geneeskun dige dienst." Het Indonesische bewind heeft de sympathie verspeeld van de landen, die vroeger de ijverigste verdedigers van hun lanij waren in de strijd tegen Nederland. „Australië zal zeker niet dulden dat Indonesië heerser wordt in Nieuw-Guinea. Eerstgenoemd land vertrouwt de vroegere vrienden niet meer. En met de Verenigde Staten is het evenzo gesteld. De houding van de In donesische regering inzake het wereldconflict tussen de Vere nigde Staten en Rusland is op zijn zachtst gezegd dubbelzinnig. De socialist J. de Kadt, die toch zeker Indonesië niet ongunstig gezind is, komt tot de conclusie dat de regering van dit land in ternationaal een zeer gevaarlijke en voor de toekomst van het land een zeer nadelige politiek voert. Het gevolg daarvan is, dat, zo als wij lezen, de Verenigde Sta ten, als zij hun houding moeten bepalen in het conflict Neder landIndonesië, de wederzijdse aanspraken tegen elkaar zullen afwegen." Prof. Van Hamel heeft als beste oplossing geopperd, dat de Ver. Naties Nieuw-Guinea als trustgebied onder Nederlands bewind stellen. Deze gedachte verdient zeker ernstige overwe ging, aldus de heer van Nispen: „Voor de regering van Indonesië zou deze oplossing het voordeel meebrengen, dat zij zonder ver lies van prestige daarin zou kun nen berusten. Dat het millioe- nenvolk van Indonesië door deze oplossing in zijn nationale ge voelens zou worden gekrenkt, weigeren wij te geloven." EN DAN; AMBON Hoe denkt Nederland over Ambon? Eensgezind? Het lijkt er niet altijd op. Er is de actie van de stichting „Door de eeu wen trouw", en daartegen kwam nu in beweging een sterk links- socialistisch comité, dat de hou ding van Indonesië inzake Am- bon verdedigd. Nu de Unci de kwestie-Ambon aan de Veiligheidsraad heeft voorgelegd, is de aangelegenheid voor het wereldforum gekomen; vooral daarom moet de indruk vermeden worden dat Ambon in Nederland een politieke nasleep van de souvereiniteitsoverdracht zou zijn. De communistisch ge tinte Vlamgroep moge er juist op uit zijn om een dergelijke me ning te doen post vatten; wij hebben er daarom des te meer op bedacht te zijn, dat wij de zaak-Ambon zuiver houden. Am- bon is voor Nederland geen po litieke kwestie, wel een kwestie van recht. Niet meer, maar ook niet minder. Aldus samengevat de mening va:- het „Binnenhof", die vrijwel bevestigd wordt door prof. Romme in de „Volkskrant". Hij meent, dat in deze aangelegen heid internationale interventie plicht is. omdat het hier geldt een conflict tussen Oost en Oost. groepen kunnen in deze de bouwstenen zijn ener Katho lieke gemeenschap, doortrokken van hun levensbeschouwing, die ze beleven en uitdragen en tot zegon doen zijn van het gehele volk." DE BROMFIETS En tenslotte een knipsel uit het Utr. Kath. Dagblad, dat het opneemt voor de „bromfietsrij ders" in de nieuwe verlceers- voorschriften: „Het is met de bromfiets gedaan. Hun bromme rig lied is uit. Want op de plat telandsfietspaden mogen ze niet meer met motor gebruikt wor den, maar is het trappen gebla zen en op de verplichte fietspa den is sneller rijden dan 20 km. per uur verboden. Geen wonder dat de bromfietsfabrikanten reeds somber brommen. Men kan zich inderdaad met deze bromfietsfabrikanten en met de ANWB afvragen, of deze bepa lingen niet veel te strak zijn. Als daar geen verandering in komt. zullen er heel wat van de 50.000 bromfietsen die ons land al rijk is. maar naar de zolder moeten verhuizen. Een onplezierig voor uitzicht voor hun koene berii- ders." K.N.P. De door Nederland begonnen wereld-actie voor ge bed en boete en van protest te gen de terreur in de landen ach ter het IJzeren Gordijn, begint steeds meer weerklank te vin den. Zo heeft het UNO-actie- comité te Rotterdam bericht ont vangen, dat anderhalf millioen protesten uit Mexico onderweg zijn. Voorts heeft Mgr. Odoria de Larisa, uit Villarrica in Chili medegedeeld, dat de Kath. Actie in dat land zich met grote ijver op het verzamelen van handte keningen toelegt. Prijshoudend maar lusteloos AMSTERDAM, 24 Oct. Toen de Beurs vandaag 50 minu ten aan de gang was, bleek, met uitzondering van Kon. Olie, slechts één notering in de voor naamste hoofdfondsen tot stand te zijn gekomen. De meeste vak- ke,n op de noteringenlijsten ble ven dan ook blanco, hetgeen nog duidelijker dan de in groepjes bijeenstaande beurslieden met lege orderboekjes, de mistroos tigheid en kleurloosheid van deze Effectenmarkt demon streerde. Reeds tal van dagen is de Beurs lusteloos en onbelangwek kend, maar' vandaag scheen zij in dit opzicht wel de kroon té spannen. Feitelijk is sinds de ge ruchten over devaluatie van het Pond Sterling de ware stemming met meer teruggekeerd. Van het marktverloop valt in feite dan ook slechts dit te zeg gen dat de stemming niet flauw was, dat de arbitrage vergeefse pogingen deed om enige leven digheid teweeg te brengen en dat de koersen per saldo goed prijshoudend bleven. De enige afdeling waar iets meer noteringen dan elders tot stand kwamen, was de scheep- vaarthoek. Guldensleningen ble ven op het vorig peil. dollar leningen waren iets aangetrok ken. Op de Amerikaanse markt liep het agiopercentage weer een kleinigheid op tot gemiddeld 2 procent. Enige binnenlandse in dustrieën lieten een vaste stem ming zien. o.a. Nyma en Smit Transformatoren. Prolongatie 214 procent. (AdvJ (niet tussen Oost en West): in ternationale tussenkomst is ech ter plicht, omdat er verband be staat tussen de strijd op Ambon en de schending van de R.T.C.- cvereenkomst, die onder interna tionaal toezicht was geplaatst. Dat de Nederlandse regering dus gereserveerd is, valt te besrij- uen, in het licht van dit interna tionale ingrijpen, maar ook deze reserve heeft een grens, aldus dit „Ster-artikel": „die grens zou bereikt zijn, indien de inter nationale tussenkomst niet uit eigen kracht zou doorzetten. (Daar lijkt het op, omdat de jongste berichten aantonen, dat de diverse landen, om allerlei, vaak uiteenlopende redenen, weinig geneigdheid tonen, de zaak in de Veiligheidsraad te be handelen. red.) Maar als die internationale tussenkomst niet uit eigen kracht zou doorzetten, dan,, meent Romme, „zou Neder land opnieuw openlijk moeten opkomen voor de noodzaak, dat ginds het bloedvergieten wordt gestaakt en dat het komt tot een vreedzame oplossing naar de geest van wat ter R.T.C. is over- eengf komen. Over het al of niet doorzetten der internationale in terventie doen allerlei geruch ten de ronde. Moet uit de sober heid van het Regeringsantwoord aan prof. Gerbrandy (waarin al leen gezegd werd, dat voor mili tair ingrijpen geen aanleiding is) worden afgeleid, dat de kansen niet te slecht staan" WONINGPOLITIEK Pater Godefroij, de grote pro pagandist van de Bond voor h.Jt Gezin, die niet gewend is, een blad voor de mónd te nemen, heeft op een propagandavergad.-. ring gezegd dat, vooral door de invloed van de P.v.d.A., de rege ring een woningbouwpolitiek voert, die te weinig rekening houdt met de belangen van het gezin. Dat trekt het „Vrije Volk" zich uiteraard aan. De regering moet h.i. zo spoedig mogelijk het woningtekort opheffen en de vervloekte samenwoning doen eindigen. Als er, meent het blad, r.aar de zin van pater Godefroij, meer gebouwd werd voor groei ende en grote gezinnen, dan zou dit betekenen: „vertraging van de opheffing van het woning tekort" of eerder nog „een toe neming van het tekort, omdat de woningbouw dan achter zou Llij- ven bu de aanwas van de bevol king." Alsof die daarmede thans gelijke tred houdt! Wanneer de regering inderdaad de redelijke belangen van het groeiende ge zin afdoende in het oog vatte, zou daarmede, betoogt de „Maas bode" gemakkelijker tegemoet worden gekomen aan de eisen van de bevolkingsaanwas dan door een politiek, die vóór alles zich richt op de rechtstreekse op heffing van het woningtekort. Daarin toch schuilt een element van remming en beperking ener gezonde gezinsvorming! STANDSGEMEENSCHA»' Aan een artikel in „Boer en Tuinder", het orgaan van de Kath. Ned. Boeren- en Tuinders- bond, over de betekenis van de standsorganisatie, ontlenen wij deze slotpassage: „Wanneer men voor een principe als het subsi diariteitsbeginsel de ordening in eigen midden naar een drager zoekt op de verschillende werk- en levensterreinen, dan vormt de standsgemeenschap een der eerst aangewezenen. Daar komt bij waarop Dr. Poels zo sterk de nadruk legt: als we buiten de kerk, op het wereld lijke terrein, naar structuurele menten zoeken, waarop een Ka tholieke gemeenschap te baseren is dan zijn er geen betere en j meer effectvolle dan de Katho- i lieke standsorganisaties. Het is verleden tijd, dat de steden en de staten Katholieke gemeen schappen waren. We kennen slechts neutrale staten en ge meenten, waarin de verschil lende naar levensbeschouwing te onderscheiden groepen op zich I zft\engee üf rKaUtholieke°USandI: j ders morden par. aan de rol die Limburg speelt als leverancier ^nafelerd^MaaT makln het van t zwarte goud, herinnerd, in de tijd dat de brandstoffenhan- I delaar de bestelling komt noteren. Natuurschoon en steenkool, dat zijn de twee hoofdmotieven van het beeld, dat men zich pleegt te vormen van Limburg, welke provincie dan ook afwis selend wordt aangeduid als het zonnige Zuiden en het don kere Zuiden. ROME (KNP). Dinsdagmid dag om half twee zijn de pelgrims van de derde nationale bedevaart weer uit Rome vertrokken. Mgr. Mutsaerts en Mgr. Hanssen als mede een klein aantal priesters en pelgrims zijn echter in Rome achtergebleven om de plechtige dogmaverklaring op 1 November bij te wonen. Maandagmiddag heeft de Neder landse gezant bij de H. Stoel, Jhr. M. van Weede, aan een honderd tal pelgrims een thee aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich de president van het Comité voor het Heilig Jaar, Mgr. Valerio Valeri, de Nuntius Internuntius te Don Haag, Mgr. Paolo Giobbe, de bisschoppen Mgr. Mutsaerts, Mgr. Dr. Hanssen, Mgr. Dr. J. Olav Smit, de oud-ministers Deckers en Wejjers en de Neder landse Monsignori te Rome Dr. B. Eras, Drs. J. Damen en Dr. J. Brunmg. In de loop van deze week wor den opnieuw een achthonderdtal Nederlandse pelgrims te Rome verwacht, die de dogmaverklaring van Maria's Opneming ten Hemel zullen bijwonen. PARIJS. De Fransen zijn nu wel definitief masr ook van harte? bekeerd tot het denk beeld van het Europese leger, waarin de Duitsers zullen wor den opgenomen. Echter nog op één voorwaarde. N.l. dat eerst het plan-Schuman wordt aanvaard Dit heeft gisteren nog eens de Franse minister-president, René Pleven in de Nationale Vergade ring gezegd. Voorts heeft Pleven aangedrongen op een direct con tact tussen Amerikanen, Britten, Russen en Fransen. En tenslotte verklaarde hij ervan overtuigd te zijn, dat een oorlog te vermijden is een bewering, die de laat ste tijd meer en meer in zwang komt bij de staatslieden. De vorming van het Europese leger mag echter de opbouw van de Atlantische verdediging niet belemmeren. De inschakeling van de Duitsers in het Europese leger zal in geen geval mogen leiden tot wederoprichting van de Wehrmacht. Ook moest, aldus Pleven, de mogelijkheid open Naar wij vernemen zijn er tus sen de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Onderwijs, Kunsten en Wetenséhappen be sprekingen gaande over de bouw van een nieuwe kort'C-golfzender voor de Wereldomroep. De finan ciële consequenties, verbonden aan de bouw van deze nieuwe zender, hebben tot nu toe een beslissing in deze aangelegenheid tegengehouden. Er zijn enkele zeer voorlopige plannen opgesteld, die door de P.T.T. nog moeten worden uitgewerkt. worden gelaten, troepen, die reeds beschikbaar waren gesteld voor de Europese strijdmacht, weer voor bijzondere noden ter beschikking van het land van her komst te stellen. HEERLEN, 24 Oct. In een afvoerbandgalerij op de 331-meter verdieping van Staatsmijn Wil- helmina te Terwisselen werd Dinsdagmorgen tijdens de nacht dienst de 51-jarige ongehuwde houwer J. J. Lürken uit Terwin- selen gedood door uit het dak vallende stenen, doordat een ijzeren kap doorbrak op de plaats waar hij een boterham zat te eten Twee en twintig mille verduisterd De 51-jarige administrateur M. B. te Rotterdam, die ten nadele van de coöp. woningvereniging „Gemeenschappelijk Eigendom" een bedrag van f 22.654 heeft ver duisterd, werd door de Rotterdam se rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maan den met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. BELASTINGWETTEN IN HET STAATSBLAD De volgende drie wetten zijn gisteren in het Staatsblad afge kondigd en treden heden in wer king: Wet houdende beperkingen in zake het uitkeren van dividend. Wet Belastingherziening 1950. Wet tot afschaffing van de on dernemingsbelasting en verhoging van de vennootschapsbelasting. Met het oog op de komende in terlandwedstrijd tegen België, kwam de nieuw-samengestelde Nederlands elftalclub gisteravond op het verlichte VUC-veld voor de eerste maal bijeen. Het was tevens de laatste training, aan gezien deze volgende week Dins dag in verband met de oefen wedstrijd tegen het elftal van de Athenian League op Woensdag 1 November komt te vervallen en op de laatste Dinsdag vóór de grote strijd in het Deurne-Sta- dion alleen het officiële elftal en de reserves bij elkaar komen. De avond werd benut door het spelen van een oefenpartii van twee maal een half uur. welke ontmoeting werd geleid door scheidsrechter Karei van der Meer. Bij deze oefening werd een nieuwe proef genomen: de bondsoefenmeester van der Leek gaf vanaf de tribune via een luidspreker zijn aanwijzingen aan de spelers, een proef, die naar wij menen, uitstekend slaag de, al verklaarde van der Leek na afloop, dat hij liever tussen de jongens in lien, omdat hij dan meer contact had met zijn pu pillen. Van de 29 spelers, die voor de training waren uitge nodigd. ontbraken enkelen we gens werkzaamheden of verwon dingen (zo zat b.v. Stoffelen „in burger" met een enkelbles sure op' de tribune), zodat ook een aantal gasten waren opge- Over een meevaller en nog wat. De Engelse Iste divisieelub Wolverhampton Wanderers heeft dezer dagen een bedrag van 12.000 pd. st. als „premie voor trouwe diensten" ver deeld onder twaalf spelers die telkens weer verleidelijke aanbiedingen van andere ver enigingen hadden afgewezen omdat ze hun club niet in de steek wilden laten. Natuurlijk ontvingen de twaalf gelukki gen felicitatiebrieven uit alle delen van Engeland. Er was echter één brief bij welke zij met gemengde gevoelens la zen. Die brief kwam van het departement van Financiën en behelsde, behalve oprechte gelukwensen, ook de onder betuiging van leedwezen uit gesproken mededeling dat van de aanhankelijkheidspremie ongeveer 30 percent aan be lastingen moest worden be taald. MINISTER-PRESIDENT KRIJGT MEER BEVOEGDHEDEN Om stagnatie in het functione ren der ministeriële departemen ten te voorkomen is bij Kon. Be sluit aan de ministerpresident de bevoegdheid verleend, in geval van bijzondere urgentie waarbij de minister, wie de zaak in het bijzonder aangaat, niet tijdig kan worden bereikt, te handelen in de plaats van die minister. De provincie Limburg heeft in de gedachienwereld van de gemiddelde Nederlander in de eerste plaats betekenis als de provincie van natuurschoon en romantiek. Het Limburgse volks lied spreekt van bronsgroen eikenhout, van malse korenvelden, weelderig veldgewas en overheerlijke bloemengaarden, beem den en bossen, van de zang van nachtegaal en leeuwerik en van de hoorn des herders, die langs de beekjes schalt. Het spreekt niet van mijnen en steenkooL En de meeste Nederlan- werkgelegenheid moeten worden gezocht voor ongeveer 3500 nieu we werkkrachten. De landbouw biedt geen plaats omdat in de land- en tuinbouwbedrijven reeds thans een arbeidersover schot bestaat. Bovendien worden door de steeds verder gaande mechanisatie in de landbouw arbeidskrachten afgestoten. Ook emigratie alleen zal geen vol doende uitweg bieden. Rest dus slechts: verdere industrialisatie. Gunstig industrie-klimaat Limburg verkeert in de ge lukkige omstandigheid dat het beschikt over goede verbindings wegen .zowel te water als te land. Het Julianakanaal en de Als de pilaren van een oude Griekse tempel staan langs de straatweg van Utrecht naar Arnhem de geprojecteerde rijks weg no. 12 de zuilen, die in een ver verschiet een viaduct over deze weg zullen dragen. Geduldig op een rij wachten zij tot zij hun besterrvning krijgen en het hedendaagse snelverkeer van dienst zullen zijn. Dit beeld is onvolledig. Want Limburg doet meer voor de wel vaart van het land dan toeristen ontvangen en steenkool leveren. Dat is ons gebleken tijdens een bezoek dat wij de vorige week aan deze provincie brachten in het kader van een industrialisa tie-excursie, die door het Minis terie van Economische Zaken werd georganiseerd en uit een rede die tijdens dit bezoek werd gehouden door de Commissaris der Koningin in deze provincie. Limburgs pionierwerk Limburg levert een belang rijke bijdrage tot de industriali satie van ons land. Limburg was zelfs de eerste provincie waar men begon het vraagstuk van de industrialisatie systematisch te onderzoeken. Reeds in 1931 werd tot dit doel op instignatie van Prof. Gelissen het Econo- misch-Technologisch instituut opgericht. En vier jaar later kwam de Industriebank tot stand ten behoeve van de finan ciering van nieuwe en uitbrei ding van bestaande fabrieken. En thans zijn in "deze provincie procentsgewijs meer mensen werkzaam iri de nijverheid dan in welk ander Nederlands ge west ook. De laatste volks- en beroepstelling heeft aangetoond, dat van de Limburgse beroeps bevolking 45 pCt in de nijver heid een bestaan vindt, terwijl voor geheel Nederland dit per centage 37 bedraagt. De industrie in Limburg is sterk gevarieerd en omvat 1000 bedrijven met ruim 100.000 wer kers. Ongeveer de helft daarvan is werkzaam in de gezamenlijke mijnbedrijven met de chemische nevenbedrijven. En de overige 50.000 arbeidskrachten zijn be trokken bij de vervaardiging van grof en fijn keramiek, tex tiel. papier, cement enzovoorts. Oorlogsschade De tweede wereldoorlog heeft Limburg zwaar getroffen. 2800 huizen werden verwoest en 6400 zwaar beschadigd. 148 industrie gebouwen vielen ten offer aan het oorlogsgeweld terwijl boven dien nog 59 kerken en 27 scho len werden vernield en een deel van Limburgs wegennet on bruikbaar werd. Het herstel van al deze schade vergt de grootste inspanning maar heeft reeds vele tastbare resultaten opgeleverd. Een voorbeeld van dit herstel, dat werd gecombineerd met mo dernisering is de Alfred Regout en Co's Vloertegelfabriek N.V. in Maastricht. Op 14 Aug. 1944 werd dit bedrijf door een lucht bombardement nagenoeg volko men verwoest. Direct na de be- mogelijk dat Rijnschepen en. ook kustvaartuigen van 2000 ton tot Maastricht kunnen komen. Aan de electrificatie van belangrijke treinbaanvakken wordt gewerkt. En ook het vliegveld bij Maas tricht is thans zodanig ingericht dat het kan worden ingeschakeld ten behoeve van het internatio nale luchtverkeer. Ook aan de tweede voorwaarde die noodza kelijk is voor het welslagen van het industrialisatieproces kan Limburg voldoen: men beschikt over de gehele provincie ver spreid nabij de belangrijkste verkeersaders over terreinen, die geschikt gemaakt kunnen wor den voor industrieterrein. De in dustriehaven te Maastricht en de terreinen te Venlo, Weert, Roermond, Stein en verschillen de andere plaatsen zijn daar voorbeelden van. Kortom: Limburg bezit een gunstig industrieel klimaat. Vernieuwing en uitbreiding Geen wonder dan ook, dat sinds de bevrijding een 80-tal nieuwe bedrijven zich in Lim burg vestigde. Tezamen bieden zij werkgelegenheid aan 3800 personen. Bovendien hebben vele bestaande industrieën hun productie-apparaat uitgebreid vooral op het gebied van de me taalnijverheid en de keramische, nen. Op het stikstofbindings- bedrijf te Lutterade nadert op het ogenblik een nieuwe fabriek voor de bereiding van phenol een product uit steenkool dat een belangrijke grondstof vormt vriiding werd het herstel met j cement, en papier-industrie. Wat volle energie begonnen. Reeds in begin 1949 kon de productie worden hervat en werd met be hulp van een moderne Engelse oven dezelfde productiecapaci teit ontwikkeld als voor de ramp met zes z.g. rondovens. Op zoek naar werk gelegenheid Terwijl men in vele bedrijven nog voortworstelt met de grote problemen die de oorlogsschade met zich mee brengt, doemt een ander groot vraagstuk op: het scheppen van werkgelegenheid voor de snel groeiende Limburg se bevolking. Ieder jaar zal deze laatste tak van nijverheid betreft levert de Koninklijke Papierfabriek N.V. te Maastricht die op 20 October a.s. honderd jaar zal bestaan een duidelijk voorbeeld. In de laatste vier ja ren groeide het personeel van 370 tot 600 personen. De produc tie van hoofdzakelijk fijnere pa piersoorten die thans 14000 ton per jaar bedraagt zal na het in gebruik nemen van een nieuwe papiermachine die thans besteld is, stijgen tot 30000 ton. Een ander voorbeeld is dat van de uitbreiding van de Che mische bedrijven der Staatsmij- voor de vervaardiging van bake liet, nylon, enkalon, aspirine en landbouwchemicaliën zijn vol- tooing. Vakopleiding Vestiging van nieuwe in dustrieën en uitbreiding van be staande bedrijven is op de duur echter slechts vol te houden als men zorgt voor vakopleiding en practische scholing van vooral de jongere generatie. En ook op dit gebied is men in Limburg actief. Voor 1940 bezat de pro vincie 6 lagere nijverheidsscho len; thans bedraagt het aantal 13. Vorige week werd de nieuw ste aanwinst: een technische school voor de Chemische In dustrie te Geleen een novum voor Nederland geopend. On langs kon naast de reeds be staande M.T.S. te Heerlen een tweede M.T.S. te Venlo in ge bruik genomen worden. En bo vendien beschikt men in Lim burg over twaalf vakscholen van de Mijnen en vier Rijkswerk plaatsen voor Vakontwikkeling. Tenslotte blijft men in Limburg tezamen met Brabant streven naar de stichting van een Tech nische Hogeschool. Limburg en West-Europa Uit dit alles moge blijken dat men het in Limburg zeer ern stig neemt met de industrialisa tie die van zo grote betekenis is voor het herstellen en hand haven van de nationale wel vaart. Maar ook in het streven van de West-Europese landen naar een economisch nauwer samengaan heeft Limburg meer dan andere provincies een be langrijke rol te vervullen. Lim burg is immers van nature inter nationaal ge-oriënteerd omdat het omgeven is door een ring van deifstoigebieden en indu striecentra in Duitsland, België en Luxemburg. In een éen- wordend Europa zullen nieuwe wegverbindingen tussen België en West-Duitsland nodig zijn. En als deze wegen van Ant werpen over Venlo naar het Ruhrgebied en van Brussel via Zuid-Limburg naar Keulen tot stand zullen zijn gekomen, zal Limburg een volledige scha kel kunnen vormen in het West- Europese verkeer. De taak die op Limburg rust is verre van gemakkelijk. Maar zoals de commissaris van de Koningin in deze provincie het uitdrukte met zijn gezonde volkskracht, gebaseerd op een diepe geloofsovertuiging, zijn eerlijke arbeidzaamheid en soe pel aanpassingsvermogen, zal het Limburgse volk energiek blijven bouwen aan Nederlands toe komst door zelfontplooiing van het kleine, door medeverwerke lijking van het grote. steld. De elftallen, die nu te genover elkaar stonden, zagen er als volgt uit: a: Kraak, van der Klink en van der Sluys; van Schijndel, Terlouw en Biésbrouck; van der Gijp (Emma), Mangel- mans (ADO), Roosenburg, van der Tuyn en Röhrig; b: van Raalte, Tiebout (Sparta) en Mer- tens, Klaassens, Krijgh en Schenk (Sparta): de Graaf, Rij vers, van Melis, Lenstra en Cla- van. Veel krachtsverschil was er niet tussen beide combinaties en tussen de over het veld schallen de raadgevingen van de bonds coach door werden vier doelpun ten gemaakt, die eerlijk werden verdeeld. Na afloop van de wedstrijd werden de jongens toegesproken door de voorzitter van de TC, de heer Otto de Vries en door de heer Verlegh, de voorzitter yan de K.C., die beiden de lessen van Bazel aan de voetballers voorhielden. De heer Verlegh eindigde met. zoals hii het noemde, een appèl aan het voetbal-geweten van de spelers: zorg er voor, in het be lang van jullie clubs en van het gehele Nederlandse voetbal, dat in de komende wedstrijden alles wordt gegeven om een goede re sultaat te behalen. HET VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL Het voorlopig Nederlands elftal dat Woensdag 1 November in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen een ploeg van de Athenian Leagne uitkomt, bedoeld als oefenwedstrijd voor de ontmoe ting tegen België op 12 Novem ber te Antwerpen, is door de Keuzecommissie van de KNVB als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels) Achter: van der Klink (Hermes- DVS) en Terlouw (Sparta). Midden: van Schijndel (SVV), Krygh (BW) en Klaas sens (VW). Voor: de Graaf (Limburgia). Rij vers (NAC), van Melis (Eindhoven), Lenstra (Hee renveen) en Clavan (ADO). Reserves zijn: van Raalte (Bl.- Wit), Mertens (Willem II), Stof felen (A.iax) en van der Tuyn (Hermes-DVS). Na de „succesvolle" nederlaag in Bazel, staat onze roemruchte Keuzecommissie voor niets meer. De 75 heeft haar blijkbaar ge leerd dat experimenten minstens even veel kans op een goede af loop hebben dan vasthouden aan het oude. „Bazel" heeft ongetwijfeld tot leidraad gediend. De vijf doel punten hebben de voorhoede in de gratie gebracht en daarom is deze ongewijzigd gehandhaafd. Met van Melis en al. De achterhoede is echter bijna geheel aan de dijk gezet, behal ve Kraak natuurlijk en van Schijndel. Terlouw, die als stop per de plank voor een deel mis sloeg, mag het nu proberen als linksback. Hij wordt gesecon deerd door van der Klink (ten volle verdiend door zijn voor treffelijke partij in het laatste gedeelte van de wedstrijd) en tevens door Krijgh als stopperspil. Stoffelen, die een enkelblessure heeft, is vervan gen door de Venlonaar Klaassens. Of dat enkel aan die blessure te danken is, laten wij maar in 't midden. Met belangstelling en niet zon der vertrouwen kan de Neder landse voetbalwereld de wedstrijd tegen de Engelse amateurs, als oefenmatch voor BelgiëNeder land), tegemoet zien. Voor de Keuzecommissie ho pen wij alleen dat zij na de wed strijd in Amsterdam niet weer eens met een voorhoedeprobleem komt te zitten. Dat zou het optimisme t.a.v. Antwerpen wel eens grondig kunnen bederven. We hebben echter altijd Roosen burg nog. Maar daarover mis schien later. De ploeg van de Athenian Football League, die op 1 No- te Amsterdam vember om 3 uur i vt-wuci j.x. air. tiet x- cijc- noord stadion tegen het voorlo pig Nederlands elftal speelde. De opstelling van het elftal is als volgt: Doel: Bennett (Sou- tegen het voorlopig Nederlands elftal speelt is een 1ste klas amateurleague uit het district Londen, die op het ogenblik de sterkste is gezien het resultaat van de jaarlijkse ontmoeting tussen deze league en de Isth mian League van 61 in het voordeel van de Athenian Lea gue. In dit Engelse elftal zijn ver schillende internationals en oud internationals opgenomen. De internationals Bennett (doel) en Topp (rechtshalf) kwamen ook uit in het elftal van de Middlesex Wanderers, dat op 4 October j.l. in het Feije- :d Nc e volgt.v thall; achter: Sellwood (Tooting and Mitcham) en Wager (Brom ley); midden: Topp (Hendon, Fuller (Bromley) en Francis (Waldstone); voor: Stroud (Hen don), Gregory (Hayes), Phipps (Barnet), Dunmall (Bromley) en Avis (Hendon). Reserve: Do- lan (Hitchin Town). Israël niet in hockeytournooi Het is vrijwel zeker, dat Israël verstek zal laten gaan op het in ternationaal hockeytournooi, dat begin November te Barcelona wordt gehouden. Het Nederlands elftal zou in de eerste ronde te gen Israël spelen. Men neemt thans aan, dat Italië of Portugal in de plaats van Israël aan het tournooi zal deelnemen, zodat Nederland zijn eerste ontmoeting tegen een van deze beide landen zal spelen. DE PROVINCIALE Gedeputeerde Stat in de gewone diei een post onvoorzii dienst geeft een i de reserve-, kas- f 13.466.012.90. C bedroeg op 1 Janu Ged. Staten delen om het evenwicht t vangsten en de uit gewone dienst te ber bedrag van f 538.699 moest worden ge< reserves. Voor de ging is de post om gaven f 200.000. De uitkering van h ciefonds van het Rij op f550.000.—. De fing zal f330.000. ren dan het vorig was. Dit meevallerl f900.000.gaat ech geheel weg aan ge ven, zodat toch nog reserves moest word reserve is nog aanz zeggen Ged. Staten met de stijging van SAIGON, 25 Oct De Franse troepen hebben twee dagen stad Muong Chuong den van het land heeft een woordvoeri te Saigon meegede Chuong ligt in het van Laos op ongevee de grens van Thaila DONDERDAG 26 HILVERSUM 1. 7 NCRV; 11.00 KRO NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 muziek; 7.45 Morgeng gische kalender; 8-0( weerberichten; 8.15 ziek; 9.30 Waterstand mofoonmuziek; 9.40 10.00 Gramofoonmuzi» gendienst; 19.45 Gran 11.00 Voor de zieken radio; 12.00 Angelus concert (om 12.30 lingen)12.55 Zonnt Nieuws en katholiek Gramofoonmuziek; 13 tal; 14.00 Gramofoon Voor de vrouw; 15 muziek; 14.45 Voor Gramofoonmuziek; semble en soliste; 1' 16.45 Gramofoonrm Vcor de jeugd; 17.30 17.50 Regeringsuitzt Leger des Heils-orke stem van de Christ 18.30 Reportage; 19 weerberichten; 19.15 van allerlei aard; 19 muziek; 19.40 Rac Nieuws; 20.05 Gevar.. ma; 22.00 Gramofoon tenlands overzicht; en solist; 22.45 Avo 23.00 Nieuws; 23.15 foonmuziek. HILVERSUM 2. AVRO; 7.50 VPRC AVRO. 7.00 Nieuws; 7. nastiek; 7.30 Grai 7,50 Dagopening; weerberichten; 8.15 ziek; 9.00 Morgen Gramofoonmuziek muziek; 19.30 Voor Gramofoonmuziek kinderen; 11.00 Vloo 11.30 Gramofoonmuzit delbaar onderwijs ii causerie; 12.00 Piar 12.30 Mededelingen spionnetje; 12.38 Pia Nieuws; 13.15 AVRO Promenade orkest; geloven of niet: 13 orkest; 14.00 Voor Piano en hobo; 15 ken; 16.00 Gevariee; 17.00 Voor de jeugd 18.15 Sportpraatje; concert; 19.05 Opvoe burger, causerie; piano; 19.45 R Nieuws; 20.05 Ac AVRO-allerlei; 20. monisch orkest en windvorst, hoorspel bel; 23.00 Nieuws; aliteiten; 23.3024 BRUSSEL, 324 M 12.00 Operetterr Weerberichten; 12. bouwers; 12.40 13.00 Nieuws; 13.15 13.30 Gramofoonmuzii de jeugd; 15.00 Eng< Gramofoonmuziek; 15 16.00 Gramofoonmuzii serie; 16.45 Gramofooi Nieuws; 17.10 Gran 17.15 Voor de kinderc dicale kroniek; 18 muziek; 18.30 Voor 19.00 Nieuws; 19. Verzoekprogramma pro gr.; 21.30 Gr 21.45 Actualiteiten 22.15 Gr.muz.; 23. 24.00 Gr.muz. 484 M.: 12.05 13.00 Nieuws; 13.11 Grmuz.; 16.30 Kan Dansmuziek; 18.30 Omroeporkest; 19. Hoorspel; 22.00 Nieuv muziek22.55 Nieuv muz. 23.55 Nieuws

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4