De gerestaureerde kerkzaal overgedragen in Alkmaarse strafgevangenis De lóde-eeuwsa schilders rond de Meester van Alkmaar AAT SOECKEB V.V.V. BERGEN VERHOOGT DE CONTRIBUTIE Crediet van f 4.000.— verleend Kerkelijk „Avifauna" verdween Gevulde Koekjes Roomborstplaai Marsepein Fiets stuk? BEL 5226 OOIJEVAAR voor onderhoud van Hoever en Egmond-Binnervaart Marktberichten AG I NA 2 DONDERDAG 26 OCTOBER 1950 ALKMAAR. In aanwezigheid van o.a. de directeur-generaal van het Gevangeniswezen, mr. Lamers heeft gisteren de adjunct-direc teur van de Rijksgebouwendienst, de heer van Rijn, de gerestau reerde kerkzaal van de Alkmaarse Strafgevangenis „Schutterswei" aan de directie overgedragen. In de in al haar eenvoud schone en stijlvolle kerkzaal hadden tal rijke genodigden plaats genomen om bij de officiële overdracht tegenwoordig te zijn. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op Deken Jacobs, pastoor Biesta, aal moezenier pater Jansen, hoofd aalmoezenier Kroon, de predikant van het Interkerkelijk Verband ds. v. d. Linden, de gevangenis- predikant, oud-katholiek pastoor de Rijk, de Officier van Justitie mr. Meischke, het college van regenten, vertegenwoordigers van de Alkmaarse Rechtbank, ver schillende Alkmaarse predikanten, bestuursleden der kerkgenoot schappen, de gevangenisarts, af gevaardigden van gemeentebe stuur en raadsfracties en vele andere^, die door de gevangenis- onderwijzer, de heer de Vroome. verwelkomd werden. De heer van Rijn droeg de ge restaureerde kerkzaal namens de directeur-generaal van de dienst over aan de directie van „Schut terswei". In zijn toespraak noem de hij de restauratie van deze kerkzaal een grote verbetering. Allen zijn schuldige zondaars je gens God, Wiens rechtvaardig oordeel zij te wachten hebben. Niemand ontkomt daaraan, tenzij door Christus' verlossingswerk. Als schuldenaars Gods ziin allen gelijk. Het onderscheid tussen gestraften en anderen valt weg. de geestelijke heroriëntering van de gestrafte mens. Deze heroriën tering is zeer voornaam in de op1 voeding van de jeugdige gestraf ten die „Schutterswei" herbergt. Mr. Lamers dankte allen, die aan de totstandkoming van de nieuwe kerkzaal hebben meegewerkt. Hij eindigde met een bijzonder woord van lof voor de energieke leiding en de grote toewijding van de idealistische directeur van het gesticht, de heer Lassche. Hoofdaalmoezenier Kroon legde de nadruk op de geestelijke vor ming voor de heropvoeding der gevangenen. Zij moeten komen tot een herwaardering der morele orde. Hij sprak de wens uit, dat de geestelijke verzorging hier te Alkmaar de kansen zou benutten, die haar geboden worden om de rijkdom, die de Kerk te bieden heeft, uit te dragen zoals dat in de vrije maatschappij gebeurt. Hij sprak woorden van dank en be wondering namens de geestelijke verzorging van katholieke zijde. Namens het Interkerkelijk Ver band sprak ds. v. d. Linden er zijn vreugde over uit, dat de hok- jeskerk, die hij de kerkelijke Avi fauna noemde, tot het verleden behoort. Hij hoopte, dat de gees telijke verzorging van beide con fessies zegen moge vinden op haar werk. Het personeelszangkoor van de rijkswerkinrichting „Ampsen" bracht hierna, onder leiding van de heer Renssoff. op muzikale wijze Psalm 150, Russisch Vesper koor en Blijf bij mij, Heer. ten gehore. Nadat de heer v. Veen vervolgens het Ave Maria van Gounod en Nun danket alle Gott op het orgel had gespeeld, ge tuigde de voorzitter van het regen tencollege, de heer F. H. Ringers, van zijn dankbaarheid vöor de gerestaureerde kerkzaal en van zijn lof voor de directeur-gene raal en de directeur van „Schut terswei". Daarna dankte de heer de Vroome tot besluit de sprekers, de zangers en zangeressen en de organist en zwaaide uit de vol heid van zijn eerlijke overtuiging de heer Lassche nogmaals veel lof toe. De kerkzaal, die geheel wit ge houden is en zowel bij dag als bij avond helder is verlicht, heeft ruime mooie banken. Een kleine, welgebouwde sacristie geeft ruimte genoeg voor de priester, die er zich op het H. Misoffer voorbereidt. De nieuwe kerkzaal in de Alk maarse Strafgevangenis is een aanwinst voor het gesticht, waar mee wij de directeur van harte gelukwensen. De palmversiering in de kerk zaal was belangeloos aangebracht door de fa. van Kessel. ALKMAAR. Voor onderwij zend personeel van lagere en mid delbare scholen gaf gistermiddag mej. H. v. Guldener, kunsthistorica zoals het wegvalt in deze kerk-1 aan het Rijksmuseum een instruc- zaal. De heer van Rijn sprak de j tieve toelichting op de tentoonstel- hoop uit, dat in deze zaal veel ling, welke momenteel in het Ste- gemeenschap met het goddelijke I delijk Museum wordt gehouden, tot stand mogfe komen. I Voor de kinderen valt er ongetwjj- De voorzitter van de orgelcom- feld op deze interessante tentoon- missie, de heer Bestebreurtje, droeg vervolgens het nieuwe orgel, een geschenk van de ver schillende richtingen in kerkelijk Alkmaar, aan de directie over. De stadsbeiaardier, de heer van Veen, speelde daarna enkele or gelwerken. De heer F. Lassche, directeur van „Schutterswei", deed in ziin toespraak tot uiting komen, hoe het cellulaire systeem, dat drie jaar geleden in de kerkzaal van de gevangenis nog volop opgeld deed, thans in het kader der ver nieuwing in het gevangeniswezen volkomen is verdwenen. Met het hokkensysteem is nu radicaal ge broken, nadat het gaas voor de hokjes reeds dadelijk was verwij derd. De verbouwing van de kerk zaal stond reeds spoedig op zijn vernieuwingsprogramma. Het vo- rig jaar kon met de restauratie worden begonnen. De vernieu wing in het gevangeniswezen ma nifesteert zich in de materiele verbetering in de gevangenis en in de gewijzigde instelling jegens de gestrafte. De gevangene wordt als mens gezien en benaderd, in deze vernieuwing stelt de direc teur zich op idealistisch-realis- tisch standpunt. In deze ver nieuwde kerkzaal kan de gevan gene ongedwongen zien en luis teren. Hij kan zich in de kerk zang bevrijden van zijn verleden. Het orgel noemde spr. een kost bare weldaad, verricht aan de ge- vangenen en de gehele chnste- lijke gemeenschap. Hij bracht dank aan de minister van Justitie en in het bijzonder aan mr. La mers voor de medewerking van regeringszijde bij de restauratie ondervonden. Hij dankte boven dien de schilders en timmerlieden, bewoners van het gebouw, voor hun toegewijde arbeid onder lei ding van een der bewakers en hij betuigde zijn erkentelijkheid voor de medewerking van buiten het gesticht. Op deze medewer king van buiten hoopte directeur Lassche nog meermalen een be roep te mogen doen ter bereiking van zijn doel: de gevangenen her opvoeden voor het maatschappe lijk verband. In de kerkzaal, die voor de twee religies zal worden gebruikt, werd vervolgens een gordijn wegge schoven, waardoor het altaar, ten gebruike voor de katholieke ere dienst, werd onthuld. Dit altaar munt uit door een smaakvolle soberheid. Het Latijnse opschrift op het altaarkleed is genomen uit het Adoro Te, Christus' kostbaar Bloed afroepend over menselijke onzuiverheid. Na de onthulling van het altaar gaf mr. Lamers uiting aan de vreugde van het departement over de restauratie van deze zaal, die een bijdrage moge vormen in CHRISTUS-KONING VIERING ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Zondag is het feest; feest van Christug Koning. Laten wij daarom Zondag allen de vlag uitsteken en deelnemen aan de Kerkelijke vie ring van dit feest. Deelnemen ook aan de openlijke hulde, die wij aan Hem, onze Ko ning 'gaan brengen. Alle verenigingen komen om kwart voor 3 oP het Canadaplein tezamen, om dan in grootse op tocht van Katholiek Alkmaar op te trekken naar de Singel, waar wij onze Koning gaan huldigen en eren. Sluit u allen aan bij de vereni gingen en doet mee aan de bloe menhulde, die gebracht wordt aan Hem die ons aller Koning is. Thuis versieren wij Zijn beeld en waarom dan geen bloemetje voor Zijn beeltenis, voor Hem, die waakt over onze stad? Laten wij dit feest waarlijk vieren door ook mee te doen aan de hulde. Zoals vorige jaren trekken de verenigingen mee met vlaggen en vaandels, want zij trekken op voor ons aller' Koning. Denkt u eraan: Zondagmorgen de vlaggen uit; Zondagmiddag kwart voor 3 op het Canadaplein; Wij rekenen op aller medewer king. stelling iéts te leren, mits zij niet te jong- zijn. De schilderijen, welke thans in het museum worden tentoongesteld moeten bezien worden in dei sfeer van de tijd, waarin ze gemaakt zijn, in dit geval in de tijd van de late middeleeuwen en de vroege Re naissance. Niet alle schilderijen uit die tijd dient men op de eerste plaats als een kunstweirk te be schouwen; de schilderijen fungeer den destijds als het geïllustreerde 'tijdschrift van thans en werden veelal met didactische bedoelingen, meest in opdracht gemaakt. Zo de panelen van de „Meester van Alk maar" welke de werken van Barmhartigheid voorstellen. Wat op deze panelen treft, is het decor achtige van de achtergrond waarin men overigens specifieke Alkmaarse elementen kan vermoe den en het gebrek aan anato mische kennis, waarvan de schilder blijk geeft. Onder invloed van de Renaissance wordt de religieuze kern van de Bijbelse voorstellingen op de achtergrond gedrongen door de meer wereldse entourage van het hoofdmotief. In het werk van Jan van Scorei en Maarten van Heemskerk, die wel de belangrijkste vertegenwoor digers van deze Noord-Nederlandse school zijn, is de invloed merkbaar die de schilders ondergingen op hun Ritsevoort 32 - Tel. 2801 Chocolaterie-Patisserie (Aav^rt.i Hel Duitse erekerkhof verdwijnt ALKMAAR -Het uit de oorlog daterende erekerkhof van in de strijd gevallen Duitse soldaten, aan de Westerweg, zal binnenkort ver dwijnen. Men is reeds bezig de stoffelijke resten van de aldaar be graven 210 Duitsers op te graven om die te vervoeren naar een ge meenschappelijke begraafplaats in de Peel. Benoemd ALKMAAR Tot onderwijzer aan de St. Willibrordusschool, Mo lenbuurt 8, zijn benoemd de heren L. v. Donge, thans onderwijzer te Bakkum en J. Th. Dijkstra, onder wijzer te Heer Hugowaard (Kruis) Stagnatie aan de Vlotbrug ALKMAAR Gistermiddag ont stond er enige stagnatie aan de Vlotbrug. Een met zand zwaar beladen vrachtauto, die ongetwij feld het voor deze vlotbrug ge stelde maximum-gewiicht v.an 3 ton overschreed, zakte bij het op rijden van de oprit naar het Hei lig Land door het wegdek, zodat de wagen tot de laadbak in het water kwam te liggen. Na een uurtje werd de vrachtauto doorheen takelwagen van Schmidt weer op de weg getrokken. Het bleek, dat noch de auto, noch de brug be schadigd waren. Het verkeer on dervond enige stagnatie en het ge val trok ve^ bekijks. Raadsvergadering ALKMAAR Donderdag 9 Nov. zal de gemeenteraad, om 2 uur des middags in vergadering bijeenko men. reis naar Italië. De figuren van Scorei zijn niet in een decor gezet, zoals bij Corn, Buys, doch leven en bewegen zich in het landschap. Scorei is ook een uitstekend por trettist, waarvan verschillende por tretten op deze tentoonstelling ge tuigen. Maarten van Heemskerk, die ook tal van knappe tekeningen «laakte, kenmerkt zich door een drastisch realisme bij het uitbeelden van anatomische details, waardoor er soms van zijn werk geen devote ontroering uitgaat. De causerie van mej. van Gul dener werd met grote belangstel ling aan de hand van een fraaie se rie lichtbeelden gevolgd; na afloop werd onder haar leiding een rond gang door het museum gemaakt. Wij verwijzen voorts naar de fraai verzorgde catalogus van deze tentoonstelling, waann nog vele bijzonderheden omtrent de schilders rond de Meester van Alkmaar ver meld staan. Er bestaat voorts op de tentoon stelling gelegenheid zich op te ge ven als lid van de Ver. „Vrienden van het Museum", welke eerstdaags zal worden opgericht en waarover wij binnenkort nadere bijzonder heden hopen te kunnen mededelen Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Ma ria C„ d. v. F. W. Margaroli en C. A. I. van Riel; Gerardus A., z. v. G. A. Pauw en R. G. ten Haaf. Gehuwd: Joannes Duineveld en Adriana J. Molenaar; Hille- brand D. Limburg en Alidg Blokker; Theodorus J. de Mun- nik en Reina J. Vos; Gerardus van Elten en Everdina van der Wissel. Overleden: Dieuwertje van der Stok, oud 75 jaar, wed. van M. Eecen. Paarden bleven achter ALKMAAR. Gisterenavond om half tien werd opgemerkt dat drie paarden op de markt waren achtergebleven. De die ren zijn voorlopig ondergebracht op het gemeente-slachthuis 'ter beschikking van de eigenaar. Autoped-renner te water ALKMAAR. Gistermiddag vermaakten zich enkele jongens met het afrijden op autopeds van het talud op de Vest bij het kruithuisje. Eén van de jon gens reed zeer snel en kon niet stoppen, waardoor hij in het water terechtkwam. Door hand reiking is hij door zijn vriend jes op het droge gebracht. De tien-jarige jongen is door de politie onderhouden. ONZE AGENDA VICTORY-HOTEL 8 uur: Cursus Schola Publica. GULDEN VLIES 8 uur: Haarlemse Orkestvereniging BIOSCOPEN: Gung Ho!, 18 ma Americain: De mooiste tijd van je leven, alle leeft, Victoria theater: Tulsa, 14 Harmonie: jaar; Cine- e jaar. Voorstellingen: 8 uur. NACHT DIENST APOTHEKEN: Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11. NACHTDIENST TAXI'S: Koopman. Lindegracht 43, telef. 3916. SCHILDERIJEN TENTOON STELLING: „Rondom de Meester van Alkmaar". Werkdagen van 1012, 2 5 en 79 uur. Klaverjas-tournooi ALKMAAR. Het klaverjas- tournooi van de klaverjasclub De Doormars, is gisteravond in het Wapen van Bergen begon nen. De voorzitter, de heer Salm, heette de deelnemers wel kom en de heer C. W. Keijsper opende hierna het concours met een woord van dank namens het Wilhelminafonds. Er werd genoeglijk gespeeld. De uitslag is: 1. De Passage, 23269 punt en 17 marsen; 2. De Doormars, 22130 punten en 9 marsen; 3. Lichtbedrijven, 21446 punten en 14 marsen; 4. De Randers, 21417 punten en 7 marsen; 5. Alkmaarse Boys, 20152 punten en 8 marsen; 6. Ons Genoegen, 19487 punten en 3 marsen. Tot slot van de avond werden er gekleurde lichtbeelden ver toond over het onlangs gehou den bloemencorso. Een paard viel dood ALKMAAR. Gistermorgen is bij het lossen van een paard uit een vee-auto op de paarden markt het dier op de loopbrug gevallen en blijven liggen. Bij onderzoek 'constateerde de die renarts de dood. Het dier is overgebracht naar het gemeente slachthuis. RIDDERSTRAAT 18 (Adv.) FILIAAL NUYENS HEILOO Hedenmiddag opent het Bloemenmagazijn Nuijens, Ken- nemerstraatweg 1 Alkmaar een fi liaal aan de Kennemerstraatweg 388 te Heiloo. Voorheen was in dit pand eveneens een bloemenmaga zijn gevestigd ónder de naam De Eeuwige Lente. Thans is de win kelruimte aanmerkelijk vergro ift doordat men er een vertrek heeft bijgetrokken. Het geheel ziet er fris en smaakvol uit en wie de bekende zaak van de heer Nuijens te Alkmaar kent, dus weet, dat Nuijens de bloemstukken biizonder smaakvol weet te rangschikken, kan hier zijn bloemen-minnend hart ophalen aan de schoonheid van de kinderen van Flora. Het centrum van Heiloo is een mooie zaak rijker geworden. N.K.J.B. OPENDE HAAR W! NTERPROGRAM HEILOO. Zondagavond was de Bruno-zaal geheel be zet met ouders der K.J.B.-leden, genodigden en K.J.B.ers. De aalmoezenier, de weleerwaarde heer v. d. Ploeg, opende de avond. Hierna kwam het R.K. toneelgezelschap „De Schijnwer per" uit Avenhorn met het toneelspel „De weg tot elkan der" van Jac. Keepers, voor het voetlicht. Dit stuk, dat de echt scheiding en het gemengde huwelijk en de gevolgen daar van in een zuiver daglicht stelt, is door de aanwezigen op hoge prijs gesteld. Reeds zes en der tig maal brachten deze ama teurs dit spel ten tonele. De Chronomica Boys (mond orgel-ensemble) uit Wormer- veer, gaven enige walsen en marsen ten beste. In een gisteravond in de Rus tende Jager gehouden buitenge wone ledenvergadering van VVV werd met algemene stemmen be sloten de contributie belangrijk te verhogen. In zijn openingswoord noemde de voorzitter, de heer J. Rogge veen, het voorbije seizoen matig bevredigend; het aantal aanvra gen, dat vorig jaar ca. 5000 be droeg, was dit jaar gestegen tot 6500 a 7000. Spr. wees op de nood zaak van contributieverhoging, waarvoor deze buitengewone ver gadering werd belegd. VVV Ber gen heeft als een van de weinige VVV's haar contributie tot dusver nog niet verhoogd, doch de pro paganda en de festiviteiten als corso en verlichtingsavond vor deren hogere uitgaven. Komende op de tramkwestie herinnerde spr. aan het gelukkig raadsbesluit in deze en aan de houding van de Raad inzake de Eeuwige Laan. Nadat de vergadering een wij ziging van de statuten had goed gekeurd, waarbij een gedifferen tieerde contributieheffing mogelijk werd gemaakt, kwam het voorstel tot verhoging der contributie aan de orde, zoals wij dat reeds eer der publiceerden. De heer' Ellis had 'n ander voorstel ingediend en wilde 1 pet. van de bruto huur opbrengst van Mei tot September als contributie heffen; hij had be zwaar tegen de vaste basis-con tributie, omdat daardoor de pro gressie verloren ging. Het bestuur kon dit voorstel niet overnemen, omdat het onmogelijk is van de leden opgave van hun omzet te eisen. Na uitvoerige discussie werd het bestuursvoorstel met algemene stemmen aangenomen. De algemene contributie werd verhoogd van f 3.tot f 5. daarboven komt een toeslag voor hotels en pensions van 50 ct. per logeerbed, voor gemeubileerde huizen van 1 pet. van de geschatte huurprijs voor Augustus. Voor café's en restaurants e.d. van 5 ct. per zaal- en terrasstoel; voor de overige bedrijven een bedrag, va riërend van f 2.50 tot f 25.al naar gelang de omvang van het bedrijf. De bijdrage voor de bemidde ling werd vastgesteld op een mi nimum van f 5.en een maxi mum van f 15.Het bestuur werd gemachtigd zo nodig kwijt schelding te verlenen. Er werden voorts verschillende mededelingen van huishoudelijke aard gedaan; o.a. vroeg 't bestuur wie zich bereid wilde verklaren een kunstschilder uit Frankrijk gastvrijheid te verlenen als con tra-prestatie voor de door Franse hotelhouders aan Hollandse schil ders verleende gastvrijheid. Bij de rondvraag werd aange drongen op het doortrekken van rijwielpaden door de duinen naar het strand. De voorzitter zal zich hierover met Rijkswaterstaat in verbinding stellen. De heer 'Ellis gaf in overwe ging om, als alle leden hun be schikbare ruimte verhuurd heb ben, dit bekend te maken; de aan vragen kunnen dan doorgegeven worden aan niet-leden, op voor waarde, dat deze lid worden. RAAD EGMOND-BINNEN De raad heeft een crediet van f 4000.beschikbaar gesteld voor onderhoudswerkzaamheden aan de Hoever- en Egmond Binnervaart, doch niet, nadat er het nodige over gezegd was. De voorzitter, burge meester M. Niele merkte op, dat krachtens een ruim 150 jaar oud raadsbesluit de gemeente verplicht is tot het onderhoud van de Hoever en Egmond Binnervaart. Toen het beurtvaartverkeer nog welig tierde waren beide vaarten voor de inge zetenen alhier van grote betekenis. Nu hebben de vaarten voor verkeer geen betekenis meer. Enkel als boe zemwater hebben beiden nog reden van bestaan. De bedoeling is nu om het onderhoud over te doen aan de aangrenzende polders en het eigendom van de grond onder wa ter. aan de aangrenzende land eigenaren. De heer Apeldoorn vond het on gerijmd, dat, terwijl nooit van klachten over de vaarten wordt gehoord, deze nu verbeterd zullen worden, en bij herhaling klachten over de buitenwegen worden geuit waar niets voor gedaan kan wor den. De heer Simons achtte de uitgave niet verantwoord om de hopeloze staat, waarin de vaarten verkeren. Spr. zou uitvoering wil len combineren met demping van het zgn. Stet, maar dan als DUW- object. De heer Valkering betwij felde het of de polders en ingelan den wel tot overname zullen be sluiten. Spr. deelde nog mede, dat vroeger van polderwege opdracht werd verstrekt om de vaart te schonen. Echter deelde toen Uit- waterende Sluizen mede, dat voor de landeigenaren (gebruikers) geen verplichting daartoe bestond. Nadat de Voorzitter al deze tegen vragen afdoende had weerlegd, be sloot men unaniem tot het uittrek ken van f 4000.voor het schoon maken der beide genoemde vaar ten. Met algemene stemmen werd de heer J. J. van Don herbenoemd tot lid van het maatschappelijk hulpbetoon. Vervolgens ging de raad accoord met de aankoop van 2200 m2 grond van G. Belleman, welke grond bestemd is voor be strating van het Graaf Dirkplein en waarvan de prijs gesteld is op f 1,25 per m2. De bestrating zal door aannemer Belleman zelf moe ten worden uitgevoerd. Daarna komt het jaarlijks onderhoud van plein en straten voor de gemeente. Wat de bouw van 12 woningen te Egmond-Binnen betreft, zag de heer Simons gaarne 4 daarvan ge bouwd te Egmond a/d Hoef. Zijn opmerking, dat van B&W nimmer voorstellen tot grondaankoop voor huizenbouw te Egmond aan den Hoef zouden zijn gedaan werd door Wethouder van der Reep weerlegd. Volgens de heer Simons waren gronden verkrijgbaar, welke gele gen zijn binnen het uitbreidings plan. Indien aldus spreker wederom alleen te Egmond-Binnen wordt gebouwd, zijn wij niet meer verantwoord tegenover de Hoever ingezetenen. De voorzitter herin nerde in dit verband aan het vroe ger opgezette verdelingsplan, vol gens hetwelk 14 oorlogsslachtof fers te Egmond aan den Hoef zou den mogen bouwen, terwijl Eg mond-Binnen zgn. woningwet woningen zou krijgen. Toegegeven diende te worden, dat de bouw der oorlogsslachtoffers weinig voort gang vertoont. Indien nadere in lichtingen zullen zijm verkregen zal in een volgende vergadering meer positiefs over de bouw te Egmond aan den Hoef naar voren kunnen worden gebracht. Hierna besloot men tot de bouw van 12 zgn. goedkope woningen met Rijks- steun op gemeentegrond, voorheen aangekocht van de heer C. Baltus. Aangegaan wordt een rekening courant-overeenkomst 1951, maxi mum bedragend f 20.000,Con form de rijksregeling gaat de raad accoord met toekenning van 5% ZILVEREN ZAKENJUBILEUM URSEM De heer P. J. Witte herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden de smederij van de heer G. de Haan overnam. In die 25 jaren heeft de heer Witte, die een „volksman" is, de zaak flink weten op te werken. Vee) bloemstukken van zakenrelaties pronkten in de etalage. De heer Witte van harte proficiat. PAROCHIALE BIBLIOTHEEK URSEM Onze bibliotheek wordt gereorganiseerd. Er wordt getracht mooie nieuwe boeken er in te krijgen. De opening zal nader bekend gemaakt worden. Ieders belangstelling wordt verzocht. MOOI RESULTAAT WARMENHUIZEN Dezer da gen behaalden de volgende heren, allen leden van het fanfarecorps D.S.V. te W.huizen een diploma op het door de Ned. Unie van muziek verenigingen gehouden examen. Het resultaat was mooi, gezien de geslaagden; ook niet minder voor de directeur der DAS die de heren heeft opgeleid. Examen B: C. Jonker 74'/i p. Jac de Groot Pz. 69 p. B. Dekker 66% p. W. Gouds blom 65 V, p. W. Dekker Wz. 64'/i p. L. v.d. Berg Jz. 61% p. Examen A: K Komen 70 y, p. W. Mekken 70% pN. Basingerhorn 69 p. P. Pie 64 p. P. Basingerhorn 63 P- N. Mekker 61 P- UITSLAGEN DAMLUST ZUIDSCHARWOUDE. De uit slagen van de onderlinge clubcom petitie luiden als volgt. Ie Klas: Fr SlotP. Schuffelen Th', de Haas—P. Beers J ZÜP—C. Schuffelen A v d Welle—A, Goudsblom u.g. p'v.' d.' Molen—Joh. Huytema uitg. 2e Klas: P. Baltes H, Glas 2 0 C Bak—N. Jol afgebr. Jb. Grostjes—H Engeringh 20 Jb BerkhoutJ. Weel 02 A. MoskG. Vroling 02 C. J. CoolsP. Mienes uitgest. K v. d. Hoven—A Broetfien 2—0 C v. d Hoven—P. Bekker 2—0 W Marsman—A. Zuidscharwoude 0—2 W. VisserFr. Berkhout 20 H. BoetsenJac. Ootjers 11 2—0 uitgest. 20 salarisverhoging, ingaande 1 Sept. j.l. De uitgaven van het o.l. onder wijs over 1949 bedroegen f 686,77, terwijl het beschikbaar gestelde bedrag f 474,64 bedroeg. Vergoe ding en erkende uitgaven van de R.K. school te Egmond-Binnen over 1949 werden resp. vastgesteld op f 5039,56 en f 5875,Idem voor de R.K. Jongens- en meisjesschool te Egmond a/d Hoef op f 3852,96 en f 8416,27. De opcenten op de personele belastingen werden op nieuw vastgesteld op 150, zulks in gaande 1 Dec. as. De opcenten op de grondbelasting werden resp. be paald: voor ongebouwd op 110 en voor gebouwd op 190. In de vast stelling van al deze opcenten komt geen verandering. Rondvraag Tijdens de rondvraag wérd de mogelijkheid tot verbetering van de St. Albertsweg onder ogen ge zien. Nu de aanbouw van de R.K. School te Egmond Binnen uit fi nancieel oogpunt gunstiger pers pectieven laat zien dan aanvan kelijk verwacht werd zullen ver moedelijk wel gelden daarvoor beschikbaar zijn. Dat de verlich ting van de Bleek zonder nadere goedkeuring van de Raad tot stand gebracht werd, kon geen genade in de ogon van de raad vinden. De voorzitter deelde nog mede, dat, wanneer eenmaal het brandweer wezen goed is georganiseerd, van al het materiaal een inventarislijst zal worden opgemaakt die nauw keurig zal worden gecontroleerd. KATH. BOUWVERENIGING HEEFT BELANGRI|KE TAAK BERGEN Op initiatief van de K.A.B. hield de heer Angenent een causerie over het woningpro bleem in al zijn schakeringen, waarbij de woningbouwvereniging nauw betrokken is. Op vlotte wijze schetste hij de gevolgen van het gebrek aan wo ningen en de te kleine behuizin gen. Vooral ten opzichte van het laatste neemt het kind een belang rijke plaats in, met het oog op de opvoeding. Bij een te kleine be huizing nemen kinderen gemak kelijk dingen in zich op, welke niet voor hen bestemd zijn. Ook de vrouw die zich niet thuis voelt in haar „Home" wordt wrevelig en er ontstaan conflicten. Ook doet een en ander dikwijls zijn invloed gelden op de gezinsvorming en de hygiëne. Daarom moet er een R.K. Wo ningbouwvereniging zijn die de Christelijke levensopvattingen is toegedaan, en al haar invloed laat gelden op genoemde punten. Vooral bij de bouw van duplcxwoningen moet zij er op toe zien, dat het in- houdsvoiume, vooral voor jonge gezinnen minstens 190 m3 bedraagt. Duplexwoningen mogen niet de titel krijgen „nieuw gebouwde krotwoningen". Daarna schetste hij in het kort de taak van de bouwver. Zij heeft niet alleen de plicht tot onderhoud van de wo ningen, doch ook op sociaal terrein heeft zij haar werk. Zij moet de vriendschapsband tussen huurd'er en ver. verstevigen en de bewoner met adviezen bijstaan. Hij betreur de het te moeten zeggen, dat de Kath. over het algemeen op wo- ninggebied te weinig actief zijn geweest. Daarom moet men de schouders onder deze belangrijke taak zetten, om onze Christelijke beginselen ook hier in de practijk om te zetten. BRAND OP „OUDE HOF" WAS NIET ECHT BERGEN Omstreeks half vijf werd Bergen Woensdag opgeschrikt door een angstig geioei, dat even aan de voorbijgaande jaren deed denken. Het betrof gelukkig echter maar een proefalarm van de Ber ger brandweer. In verband met een bespreking tussen het Hoofd van de brand weerinspectie uit Den Haag en de burgemeester, werd de gelegenheid waargenomen, het gehele corpg te controleren en actief aan het werk te zien. „De brand" betrof het „Oude Hof" waar men in zeer korte tijd aanwezig was, op de voet ge volgd door een talrijk overbodig publiek. Snel werden de slangen uitgerold en kon er water worden gegeven. Ook de oefeningen met het vangzeil konden alle critiek doorstaan. Opmerkelijk stipt en sne] werd alles in de perfectie uit gevoerd, Diverse personen uit het brandweerwezen woonden de oe feningen bij. Dure kampeerkaarten Het echtpaar P.R.-V. en J.R., beiden uit Castricum, had in Aug. op Texel gelogeerd. Om voordelig uit te zijn had het stel gekam peerd, waarvoor kampeerkaarten nodig waren. Deze kaarten hebben zij echter om een bepaalde reden van een valse naam voorzien, het geen natuurlijk uitkwam en hen door de Alkmaarse Politierechter, Mr. J. Markus, terecht kwalijk werd genomen. De Officier van Justitie, Mr. Dr. Veliinga, was er heel niet over te spreken en eiste tegen beide echtelieden een geld boete van f 25 of 15 dagen. De Politierechter nam de omstandig heden in aanmerking en veroor deelde beiden tot een boete van f 10 of 5 dagen. WEER WEGLOPERS Voor de Bijzondere Politierech ter, Mr. J. Markus, te Alkmaar, moesten terecht staan de beide landarbeiders J.O. en J.P. uit Hoorn, omdat zij in September hun baas, de landbouwer L., bij wie ze in dienst waren om aard appelen te- rooien, in de steek had den gelaten. Dat gebeurde in de Beemster en verdachte J.O., die voor de rechter verscheen, meen de dat hij in zijn recht stond, om dat hij zich beschouwde als los ar beider. Maar de goede man had de bepalingen van het Besluit Ar beidsverhoudingen toch schijnbaar niet goed in het hoofd zitten, hij was er ten enenmale niet van op de hoogte. Deze onwetendheid, die dc Of ficier van Justitie, Mr. J. Veliinga zich niet voor kon stellen, er is toch genoeg over geschreven in de kranten en er zijn toch in de afgelopen jaren al meer dan vol doende vonnissen gepubliceerd, kostte J.O. een geldboete van f 25 of 10 dagen. Zijn kameraad, die niet was verschenen, werd bij ver stek tot een zelfde boete veroor deeld. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. AANHOUDEND KOUD WEER Droog weer met enkele over wegend matige oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Post voor marinepersoneel op Nieuw Guinea Postpakketten ter gelegenheid van Kerstmis, bestemd voor ma rinepersoneel op Nieuw Guinea, kunnen tot en met Dinsdag 31 October 1950 op de postkantoren worden aangeboden. Deze pakketten dienen te vol doen aan de bestaande bepalin gen betreffende het pakketpost- vervoer tussen Nederland en Nw. Guinea. In verband met gebleken ver keerde opvattingen wordt bekend gemaakt, dat post voor marine personeel inclusief mariniers, dat geplaatst is op Nieuw Guinea, als volgt geadresseerd moet zijn: „kwaliteit, naam, stamboeknum mer, schip of inrichting, Amster- dam-Schiphol-Marine. Op de ma- rinierspost vermelde men u^.v. schip of inrichting: detachement Mar.-oord Nieuw Guinea". De post moet dus in geen geval geadresseerd worden aan Marine postkantoor Djakarta. Kees Stel komt ZIJDEWIND, Op Dinsdag 7 November komt de alom be kende humorist Kees Stet uit Ierswoud, die in Alkmaar zeven uitverkochte zalen trok, in de zaal van G. Ligthart te Zijde wind. Wie van jong en oud eens hartelijk lachen en volop genie ten wil, zal niet verzuimen van deze gelegenheid gebruik te maken. Verkocht BROEK OP LANGENDIJK Het woonhuis van P. Weder. Dijk S 4, is door onderhandse verkoop overgegaan aan J. G. Timmerman, alhier. NOORDSCHARWOUDE, 26 Oct. 5000 kg aardappelen, eerstelingen 8.10, bevelanders 8.80. eigenheimers 9, bl. eigenheimers 6.908.70, grove 7.90—8,30; 350 kg peen B 4.50, C 5, 2000 kg kroten A 7.10, 6000 kg uien 7.307.50, grove 6.807.10, drielingen 9,10—9.20, nep 12.60 12,80, 3300 kg slabonen 3758, 3300 kg andijvie 6—8.30, 236000 kg witte kool 4, succes witte 44.70, 16000 kg rode kool 4,1011.40, 9000 kg gele kool 3.505,90, 2700 kg groene kool 6.70—7.90. LANGEDIJK, 26 Oct. 9000 kg uien 5,608.20, grove 5.607,30, driei. 3.60—9,30, nep 10—13,40, 1200 kg bieten 6,30—7.10, 1000 kg sla- bonen 2970, 9000 kg andijvie 5 6, 9500 kg groene kool 58.30, 1500 kg gele kool 4.50—4.60, 20000 kg rode kool 512.90, 30000 kg witte kool 44.20, 12000 kg succes witte 4.10—4.70. MIDDENMEER. Tarwe 20.60—22.60, gerst 25,00—28.75, haver 21.0027.00, rogge 23.00 26.75, duivenbonen 30.0035.00, capuqijners 50.0069.00, groene erwten 36.5039.50, schokkers erwten 35.0038.50 bruine bo nen 48.0061.50, koolzaad 55.00 60.25, karwijzaad 92.00111.00, blauwmaanzaad 115.00134.00, Aardappelen: pootaardappelen maat 28/35, binnenland 20.00 26.00, export 20.0027.00, maat 35/45, binnenland 18.0022.00, export 18.0023.00. boven 45, binnenland 12.0014.00, export 12.0017.00, consumptie-aardap pelen, binnenland 7.009.00, export 8.009.00. Handel in pootgoed maat 28/ 35 en 35/45 voor export vlot, boven 45 matig, consumptie ex port vlot, binnenland matig. Vlas, oogst disponibel, gerepeld per kg 2530 ct., naar gelang kwaliteit, ongerepeld per kg 15 23 ct., ook naar gelang kwa liteit. Voorverkoop nieuwe oogst, verhuur per ha 9001000. Hooi en stro geperst, wit hooi 8090, rode klnverhooi 7580, lucerne hooi 90105, haverstro 2226, gerststro 2832, tarweströ 30— 33, roggestro 2226, groene erwtenstro 4550. ander erw tenstro 2030, bonenstro 10, voederbieten met laag gehalte 1416, voederbieten met hoog gehalte 1721, voeder suiker bieten 2325 suikerbieten 28 31, vers bietenblad 57, suiker bieten koppen 1821, voeraard- appelen 3.754,25. Markt wat lusteloos tengpvol- ge van het mooie weer. Stro- priizen iets lager. GROOTEBROEK. 25 Oct. 10000 kg witte kool 4.004.10, 6000 kg slabonen I 62.0070.00, afw. 40.80—65.00. 2500 kg bie ten A 7.60, B 4.20, 3500 kg uien 7.507.70. drielingen 9.10. nep 11.10—11.80. 180000 st. bloem kool B 22.00—37.00. Bil 8.00— 2.7.00. C 21.00—25.00. PURMEREND 25 Oct. Beve landers 811; Koopmans Blauwe 912; slabonen 24—66; pronkbonen 45; tomaten A 29—57; witlof 27— 52; bloemkool 824; rode kool 6 12; savoye kool 7; groene kool 6 13; spruitkool 27—55; boerekool 9 12: spinazie 1337; sla 16; an dijvie 59.50; rode bieten 47; gare bieten 915; bospeen 27—32; winterpeen 3—9; waspeen 11; uien 4—8.50; uien driel. 5; prei 815; Frankenthalers 4576; Alicant 54 86 Allington Pippin 924; Bra bantse bellefleur 718; Bramley Seedling 416; Cox Orange Pip pin 1458; goudreinette 10—43; Groninger Kroon 833; Jonathan 1034; Schellinkhouter 1026; Transparante de Cronsels 824; Zoete Campagner 618; Zoete Winterkroon 1028; Beurré Clair- geau 1033; Comtesse de Paris 26; Doyenné du Cornice 3488; Ferti- ]on 1229 Gieser Wildeman 728; Kamperveen 618; Nouveau Poi- teau 621; St. Rémy 521; Soldaat Laboureur 626; Winterlouwtje 0 —18' Winterjan 1329; Zwijn- drechtse Wijnpeer 1022.20. ALKMAAR 25 Oct. snijbonen kas 1.03; prei 23; spinazie 4264; postelein 17—28; witlof 4158; to maten 1245; Andijvie 513: Sla 25; kas 613; bloemkool 1222; komkommer 713; gele kool 79; spruiten 2258; rode kool 410.70; groene kool 510.30; bieten 47; worteltjes 11—27; uien 411; Aardappelen 79; knolsoep 5 15; spercibonen 2261; selderie 4 —7; peterselie 24; stoofperen 8 —20; handperen 1835; handapp. 1648; druiven 5285; boerekool 10—15.70. DE PRC die date bedrijf een enor geleverd bieten te verbruik in het millioen maai zovee

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2