Nieuw Zuiderkruis vertrok naar Korea Frans leger in volle opbouw Zuid-Koreanen bereikten de Mandsjoerijse grens Europese handel begin 1951 voor 75 procent vrij? Ruim 650 vrijwilligers op weg „voor 300 procent" soldaat EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN asx. £SK Zuiderkruis" vertrok vol puike soldaten DE BENELUX Door Satomons- wijsheid naar oplossing Aalmoezenier heeft prima uitrusting Talrijke nieuwe wapens in ontwikkeling Einde 1953 20 divisies. Tanks van 50 ton Minister s'Jacob te New-York Scheepsberichten Amerikaanse jeep tegen autobus Begint Westerling een nachtclub? Belgische oppositie liep de Kamer uit Ernstige bezwaren van Nederland Truman: deze winter geen moeilijkheden Eisenhower moet komen praten Landbouwer gedood door hollend paard Fransen trokken verder terug Pools functionaris neemt ontslag Brazilië krijgt eerste carillon Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tainef per editie 16 ct. per m.m.» minimum f 2t5G; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederf. Credietbank Builen God is 't nergens veïUg. (Vondel) a s H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 27 October 1950 4 46e Jaargang No. 12003 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, RSteeroort 56. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (¥<»i onze diplomatieke medewerker) II (Slot) "WIJ ZEIDEN dus in ons vorig artikel, dat zich ten aanzien van de Belgische landbouwheffingen een andere verdeling dan 50-50 had laten denken. Nederland had kunnen redeneren en heeft ver moedelijk ook geredeneerd: die heffingen beschermen de Belgi sche landbouw, maar waarom moet de Belgische staat er goed mee zijn, als onze boeren zij het dank zij overheidshulp zo goedkoop produceren? Laat dus die heffingen voor 100 pet. weer aan Nederland ten goede komen. De Belgen hadden kunnen aan voeren en hebben misschien wel aangevoerd die goed koopte der Nederlandse produc ten is voor een belangrijk deel aan subsidies en toeslagen uit de Nederlandse staatskas te danken, die wij niet gaan betalen: voor een minder belangrijk deel is zij inderdaad het gevolg van Neder landse „voorlijkheid" en gij, Ne derlanders, hebt wel gelijk, dat het onbillijk is, als de Belgische staat daaraan verdient. Laat dus van die heffingen de kleinste helft aan Nederland en de groot ste aan België komen. Dit moeilijke vraagstuk heeft men tenslotte opgelost op Salo- mons-manier, door nl. de opbreng sten bij gelijke helften aan Ne derland en aan België ten goede te laten komen. Daarmede hebben de Belgen o.i. zonder twijfel een offer gebracht, zeker van hun standpunt uit bezien. Wij vinden dat van groot belang, omdat daar uit blijkt, dat België de Benelux nog steeds een waardevolle zaak vindt, die een offer wel waard is. Het tegendeel is omtrent België's Benelux-houding zo vaak de laat ste tijd verteld, dat wij nu met groot genoegen vaststellen: „Lu xemburg" heeft die vertelsels niet bevestigd, eer gelogenstraft. Daarmede is echter niet gezegd, dat wij het bereikte compromis onredelijk zouden vinden. Nu Ne derland naar groter vrijmaking van de agrarische sector streeft; nu minister Mansholt op land bouwgebied een plan wil verwe zenlijken, dat de tegenhanger van het plan-Schuman beoogt te zijn; nu Nederland dan ook geleidelijk de toeslagen en subsidies zal wil len verminderen; nu in het ver leden de opbrengsten der heffin gen voor 100 pet. in de Belgische schatkist kwamen, nu is het o.i. zeker niet onredelijk te noemen, dat thans een accoord is bereikt op de 50 pct.-basis. Is de economische Benelux- unie nu zeker? Wij hopen het van harte, maar voorspellen durven wij het nog niet. De Benelux is nauw verbonden aan de Europese Betalings Unie, waar West-Duits- land nu veel roet in het weinige eten dreigt te strooien. Een hecht verenigde Benelux echter is beter in staat aan de conferentietafel de daaraan verbonden gevaren en nadelen te keren, dan elk der Lage Landen afzonderlijk. Ander zijds is dat wellicht ook één der redenen, waarom niet alle grote mogendheden de Benelux met Vreugde en instemming zouden zien ontstaan. Het is wél één der redenen, waarom zij bepaald in het belang onzer drie landen is. Ook zijn er nog zwartkijkers, die menen, dat het kanaalvraag- stuk te elfder ure de Benelux nog zou kunnen torpederen. Wij voor ons geloven daaraan evenwel be slist niet. Z e k e r is op dit onder maanse, met name in de politiek, niets. Maar hoogst waarschijnlijk is het toch wel, dat er op 1 Jan. 1951 een economische Benelux- unie tot stand zal zijn gekomen. Het zou een verheugend lichtpunt betekenen in dit deel der wereld. Admiraal N. A. Rost van Tonningen, Chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, sprak het vertrekkende detache ment namens de Koningin en Prins Bernhard toe. (Van een onzer verslaggevers) Met ruim 650 „Koreanen", waaronder het puik van onze vrijwil ligers „300 procent soldaat", zoals commandant Den Ouden hen noemde is de Zuiderkruis gistermorgen uit Rotterdam vertrokken. De troep werd o.a. uitgeleide gedaan door de vice- admiraal Rost van Tonningen, die namens H. M. de Koningin en de Prins op de valreep, even voordat de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus inzette, de mannen een woord van afscheid toesprak. Hij wenste hun een goede reis en wees er op, dat wederom Nederlandse legertroepen naast die van andere staten zullen optreden, nadat in de jaren '40'45 onze soldaten in bondgenootschap met andere naties de aanvaller, die ons over weldigd had, hebben bestreden. lijk zal het Poesan zijn, zo ver telde ons de commandant, die zeer tevreden was over de gang van zaken van de laatste dagen. Vooral de buitengewone hulp, die de troep heeft ontvangen van de Niwin en de Thuisfronten hadden hem zeer getroffen. De Zuiderkruis is vertrokken met een volledige band aan boord, 700 splinternieuwe boeken, veel sportmateriaal en voor de aal moezenier, pater v. d. Vrande, een bijzondere uitrusting, bestaande o.a. uit een draagbaar harmonium, een miskoffer in rugzakformaat en de speciale toezegging voor een snelle expeditie van lectuur via de R.A.O. Uitstekend moreel. Over het moreel van de troep heeft de commandant niets dan goeds verteld. Er zijn de best ge trainde mensen onder, terwijl 85 Thans is het doel om orde en rust te brengen in een gebied, dat door een aanvaller is geteisterd. „Zorgt dat gij uw taak met ernst en toewijding uitvoert", aldus de vice-admiraal, die deze- tekst na mens de Koningin voorlas. „Be vestigt de goede naam van Neder land, soldaten, en zorgt er voor, dat gij de deugden van trouw, arbeidzaamheid en geloof ook in moeilijke omstandigheden hand haaft". Met een driemaal „Leve de Koningin" werd de rede door de manschappen beantwoord. Ook de plaatsvervangend chef van de Generale Staf, luitenant- generaal Calmeijer en Mgr. van Straelen, de hoofdaalmoezenier, bevonden zich op de kade. Precies om twaalf uur gingen de trossen los, nadat de familie van de man nen op de kade was toegelaten. De laatste doosjes sigaretten en pakjes versnaperingen vlogen over de steeds groter wordende strook water, die het schip van de wal scheidde. De Koninklijke Militaire Kapel speelde de laatste afscheids- mars. Even later gleed het schip met onze vrijwilligers door de Nieuwe Waterweg, zijn nog niet definitief bekende ontschepings haven tegemoet. Zeer waarschijn- PARIJS. Tijdens de debatten in de Franse Nationale vergade ring over de verlenging van de dienstplicht tot 18 maanden heeft minister Jules Moch o.a. medege deeld, dat Frankrijk de massa productie van vijftig ton wegende gevechtswagens zal beginnen zo dra daarvoor credieten zijn toe gewezen. Ook ander nieuw wa pentuig zal in grote hoeveelheden worden vervaardigd en einde 1951 ter beschikking van de Franse strijdkrachten komen. Moch noemde o.m. een nieuwe gepantserde „verkenner" met een krachtig kanon, een 13 tons vecht- wagen, even krachtig als tanks van het dubbele gewicht, een Franse „jeep", een nieuw draag baar anti-tank-wapen, anti-tank- geschut en anti-tank-mijnen, hou witsers van 105 en 155 m.m. en een mortier van 120 m.m. De V.S. zullen Frankrijk in staat stellen in het eerste halfjaar 1951 voor 200 millioen dollar grondstoffen te kopen. Tot 15 Oct. j.l. ontving Frankrijk duizenden stukken ge schut, voertuigen, verscheidene honderden gevechtswagens als- shalL mede een aantal vliegtuigen. Lichte bommenwerpers zullen uit Korea naar Indo-China worden gezonden. Frankrijk heeft thans 650.000 man onder de wapenen, einde 1953 zullen het er 900.000 zijn. De sterkte der landstrijd krachten die einde 1951 10 divisies zal bedragen, waarvan er 9 met nieuw Amerikaanse wapens zullen worden uitgerust en het tiende met nieuw Frans wapentuig, zal einde 1953 tot 20 divisies worden uitgebreid. Moch zeide dat de Sovjets thans 4,1 millioen man onder de wapenen hebben, waar van 700.000 bij de luchtmacht en 500.000 op de vloot. De dienst plicht is er 3, 4 en 5 jaar. Hans Hermans op Curacao Woensdagavond is met een toe stel van de K.L.M. de heer H. Hermans in Willemstad aangeko men, waar hij de regeringsvoor lichtingsdienst zal waarnemen. Amerikaans directeur voor geleide projectielen De president van het Chrysler- concern, K. T. Keiler, is benoemd tot „Amerikaans directeur voor geleide projectielen". Deze functie is ingesteld door generaal Mar- De minister van Oorlog en Ma rine, mr. H. L. s'Jacob, is Don derdag te New York aangekomen. In antwoord op een vraag van een journalist over zijn mening over een Europees leger, zoals voorgesteld door Frankrijk, zeide de minister: „Het is politiek on mogelijk dat op het ogenblik te verwezenlijken". Asturias (rep) Djakarta-Am sterdam, passeerde 25 Oc tober Socotra. Atlantis (rep.) Djakarta-Am sterdam, passeerde 26 Octo ber Perim. Otranto (rep.) Djakarta-Rot terdam, 26 October van Port Said. Willem Ruys, Djakarta-Rot terdam, passeerde 26 Octo ber Algiers. New Australia (rep.) Djakar ta-Rotterdam, passeerde 25 October Quessant. Grote Beer (rep.), van Dja karta, passeerde 26 October Finisterre. Ontscheping niet in Rotterdam, maar in Am sterdam, Zondagmorgen 29 October om acht uur. Skaugum (rep.), van Dja karta, passeerde 26 October Finisterre. Ontscheping niet in Rotterdam, maar in Am sterdam, Zondagmorgen 29 October om elf uur. Nelly (rep.), Djakarta-Rot terdam, passeerde 26 Oct. Socotra. pet. ervaringen in Indonesië heeft opgedaan. De 100 rode en groene baretten staan als het puik van zijn detachement bekend. Aan boord van het schip zal er veel gelegenheid zijn tot theore tische en praktische oefeningen, hetgeen altijd zeer wenselijk is, aldus majoor Den Ouden, want het gaat er om de soldaten in goede vorm te houden en een zeereis is daarvoor niet de juiste manier. Wanneer men in Korea aankomt zal de troep met Amerikaanse be wapening worden uitgerust, waar na dan een trainingsperiode volgt in de „Area Taigoen", zo luiden de laatste telegrammen, die de commandant gistermorgen via de Generale Staf uit Den Haag aan boord ontvangen had. Pater v. d. Vrande, die wij aan boord even spraken, was buiten gewoon in zijn schik met de zen ding van het Katholiek Thuisfront. Het filmprojectie-apparaat, de boeken, de beide miskoffers en het veldharmonium dat maar en kele kilo's weegt, zijn zeldzame dingen, waarover hij nog nooit de beschikking heeft gehad, hoewel hij toch in Indonesië vele jaren van het Thuisfront geprofiteerd heeft. „Toen kwam het echter nog wel eens voor, dat wij bij een H. Mis op Kerstnacht een sergeant die nog nooit van een Mis had gehoord, erbij haalden om met zijn harmonica het Stille Nacht te spelen". Pater v. d. Vrande is van de 10 aalmoezeniers, die zich hadden opgegeven, gekozen om de vrij willigers te begeleiden. Er zijn'ook twee verpleegsters aan boord, die beiden katholiek zijn, n.l. zuster F. v. d. Plas uit Amsterdam en zuster Koopman uit Alkmaar. Hun taak zal vooral liggen op het gebied van het sociale werk. Bo vendien is er neg een dominee aan boord, en een tolk, die de Chinese en Koreaanse taal mach tig is en sinds 1946 in deze Oos terse talen docent is in Leiden. Gistermiddag is op de Rijksweg MaastrichtVaals onder de ge meente Cadier en Keer een Ame rikaanse jeep tegen een autobus gereden. De bestuurder van de jeep, de heer Ch. Mordaent, werd zwaar gewond aan hoofd en be nen, terwijl de naast hem zittende Franse Canadees W. J. Stepher bij de botsing gedood werd. De jeep werd geheel vernield. Beiden waren als employé verbonden aan de dienst van het Amerikaan se kerkhof te Margraten. BRUSSEL. Oud-kapitein Wes terling is volgens Reuter van plan een nachtclub in Brussel te ope nen, welke gefinancierd zou wor den door een vooraanstaande Bel gische industrieel. Weste ng u onderhandelen over de aankoop van de club „Porte Royale", een der centra van het Brusselse nachtleven. SOVJETS HIEVEN BOYCOT OP LAKE SUCCESS. De Sowj et- Unie heeft Donderdag na een boycot van negen maanden een bijeenkomst van de militaire staf- commissie, waarin Engeland, Frankrijk, Nationalistisch China, de Sowjet-Unie en de V.S. zitting hebben, bijgewoond. De commis sie heeft tot taak plannen op te stellen voor de internationale strijdmacht. BELGIË VORMT COMMISSIE VOOR ATOOMENERGIE BRUSSEL. In gezaghebbende kringen werd Donderdagavond vernomen, dat de Belgische rege ring besloten heeft een commissie voor atoomenergie te vormen. Zij zal de productie, verkoop en het gebruik van het in de Congo ge wonnen uraniumerts controleren. De uraniummijnen in de Congo zijn de rijkste ter wereld. West-Duits disconto verhoogd BONN. Het West-Duitse dis conto is Donderdagavond van vier tot zes procent verhoogd. De maat regel is bedoeld als poging om de inflatie tot staan te brengen. ZWARE BOMMENWERPERS OP VLIEGDEKSCHIP GELAND WASHINGTON. Voor de eer ste maal zijn zware bommenwer pers die in staat zijn atoombom men te vervoeren, op een vlieg- dekschip geland, zo deelt de Ame rikaanse marine mede. Het waren gevechtsbommenwerpers van het type AJ-L, die ruim 17 ton we gen en een snelheid van bijna 600 km per uur kunnen ontwik kelen. EEN STUKJE SCHOOLSTRIJD BRUSSEL. Gisteren verlieten leden van de Belgische oppositie de Kamer van Volksvertegenwoor digers toen verzocht werd over de onderwijsbegroting van 1950 te stemmen. Zij deden dit uit protest tegen een door de Christelijke Volkspartij ingevoegde voorzie ning, volgens welke dezelfde sub sidies aan de Katholieke scholen verleend zullen worden als aan de scholen onder staatstoezicht. In een Donderdag te New York opgevangen bericht van Radio- Seoel wordt medegedeeld dat Zuid-Koreaanse patrouilles de Zuidelijke oever van de rivier de Jaloe, in het midden van de grens tussen Noord-Korea en Mandsjoerije, hebben bereikt. De Zuid-Koreaanse troepen ondervonden geen tegenstand op de laatste 30 km naar de Zuide lijke oever van de Jaloe. Patrouil les bereikten de grens om 17.50 uur plaatselijke tijd. De vliegtuigen der Verenigde Naties zullen in Korea voortaan slechts in actie gaan, wanneer de troepen verzoeken speciale doelen te bombarderen. Zij werpen thans pamfletten uit boven overblijven de Noord-Koreaanse bolwerken als die te Tsjongjin aan de noord oostkust, Kangje in het midden en Sontsjon in het westen van het Koreaanse schiereiland. In deze pamfletten wordt de ineenstorting van het communistische leger be schreven; de bevolking wordt er in medegedeeld dat voortgezette strijd nutteloos is. Het bericht van de Zuid-Ko reaanse troepen, dat hun zesde divisie op Chinese troepen gesto ten is, is niet door Tokio beves tigd. Onlangs hebben echter te Tokio talrijke geruchten over Chi nese troepenconcentraties aan de Noord-Koreaanse grens de ronde gedaan. Te Pjongjang is de eerste sneeuw gevallen en men gelooft, dat het weer in het Noorden veel slechter is. De landing te Wonsan Woensdag werd uitgevoerd door de eerste Amerikaanse mariniersdivisie, die ook de landing op de Westkust bij Intsjon op 15 September ver richtte en Seoel innam. De sche pen waren bijna 1500 kilometer het schiereiland omgevaren. PARIJS. De ministers van Financiën van de landen van het Europese Herstelprogramma zijn Donderdag te Parijs bijeengeko men met het doel een plan uit te werken voor een vrijer handels verkeer, waarbij gestreefd wordt naar een liberalisatie van 75 pro cent tegen begin 1951. In het kader van de Europese Betalingsunie zijn de aangesloten landen thans reeds verplicht tot een liberalisatie van 69 procent. Frankrijk heeft op de laatste bijeenkomst van de raad van O.E.E.S. medegedeeld, dat het zichzelf vrij zou achten om de reeds bestaande liberalisatie on gedaan te maken, wanneer er te gen het einde van dit jaar geen overeenstemming zou zijn bereikt met betrekking tot het nemen van gemeenschappelijke maatregelen naar aanleiding van de dreigende wereldschaarste van basisgoe deren. Alvorens een bindende beslis sing te nemen, zal de raad moe- De toestand van dr. Hirschfeld De toestand van dr. Hirschfeld, die in Parijs plotseling ziek is ge worden, was gistermiddag iets beter, doch nog steeds ernstig. Hij mag voorlopig niet vervoerd wor den. HR. MS. „KORTENAER" VÓÓR KERSTMIS THUIS Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. Torpedobootjager „Kortenaer" onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse F. L. Capel in de loop van de volgende maand via Cairns, Port Darwin, Singa pore, Colombo, Aden en Malta thuisvaart. Het schip brengt thans bezoeken aan Australische en Nieuw Zeelandse havens en doet o.m. Brisbane, Sydney, Welling ton en Auckland aan. Voor Kerstmis wordt de torpe dobootjager te den Helder ver wacht. ten rekening houden met de toe genomen grondstoffenschaarste, de nieuwe verplichtingen inzake de herbewapening en de ongun stige toestand o.m. van Duitsland en Nederland, ten aanzien van de Europese Betalingsunie. Naar bleek hebben de meeste delegaties zich voor een nieuwe liberalisatiemaatregel uitgespro ken, hoewel de Nederlandse af vaardiging ernstige bezwaren heeft doen horen. Nieuw-Guinea delegatie op paleis Soestdijk H. M. de Koningin heeft gisteren ten paleize Soestdijk de in ver band met de te houden besprekin gen over de status van Nieuw Gui nea hier vertoevende delegatie, bestaande uit de heren Ariks, Jouwe, Kasiepo en Arfan, in audiëntie ontvangen. WASHINGTON (Reuter). In antwoord op een vraag van een Nederlandse journalist ver klaarde president Truman op zijn wekelijkse persconferentie dat de Verenigde Staten deze winter in West-Europa geen moeilijkheden verwachten. De Nederlandse cor respondent had gezegd dat het Nederlandse volk „bevreesd is voor moeilijkheden van de zijde der Sowjet-Unie". In antwoord op een andere vraag zeide Truman dat Zuid- Koreaanse troepen Noord-Korea tot aan de Mandsjoerijse grens zouden bezetten. De Amerikaanse troepen zouden evenwel niet tot deze grens oprukken. MILITAIRE CHEFS ZIJN HET EENS WASHINGTON. De militaire chefs van de mogendheden, welke aangesloten zijn bij het Noord- Atlantisch verdrag, hebben Don derdagavond medegedeeld, dat zij volledige overeenstemming heb ben bereikt over de essentiële maatregelen, die moeten worden genomen voor de defensie van het Noord-Atlantische gebied in geval van nood, te weten de be noeming van een opperbevelheb ber van het Europese gebied, de oprichting van een bureau voor militaire standaardisatie en de omvang van de strijdkrachten van de afzonderlijke landen. De nieuwe secretaris-generaal van het departement van Finan ciën mr. H. A. M. v. d. Dries. Generaal Dwight Eisenhower verklaarde Woensdag, ontboden te zijn voor besprekingen met functionarissen van het ministerie van Defensie, die over „enkele dagen" gehouden zouden worden. Hij zeide, niet te weten wat men met hem wilde bespreken. Hij heeft niet met president Truman gesproken over de mogelijkheid om de leiding van de strijdkrach ten in Europa weer op zich te nemen. AMBONEZEN SLAAGS IN DJAKARTA Donderdagavond deed zich in de omgeving van Pasar Senen te Djakarta een incident voor tus sen Ambonese leden van de Ko ninklijke Landmacht en Ambo nese leden van de APRI, waarbij een Ambonees werd gewond. Dé mobiele brigade van de Polisi Militer zette de omgeving af. Senen, dat anders een van de drukste gedeelten van de stad is. was de verdere avond practisch uitgestorven. In het raadhuis te Apeldoorn werd gisteren het huwelijk voltrokken tussen twee zoons en een dochter uit het gezin de Groot en twee dochters en een zoon behorende tot het gezin Boers. In de raadzaal van links naar rechts: Heintje de Groot, Henk Boers, Jansje Boers, Marinus de Groot, Mien Boers en Johan de Groot. VADER VAN TIEN KINDEREN Te Oeffeit (N.Br.) heeft zich gisteren een noodlottig ongeluk voorgedaan doordat een paard van de landbouwer M. G. F. op hol sloeg. Daar niemand het ongeval gezien heeft kent men niet de juiste toedracht. Toen men F. vond zat hij tussen paard en wa gen bekneld. Een dokter kon slechts constateren, dat de levens geesten geweken waren. De on gelukkige laat een vrouw met 10 nog jeugdige kinderen achter. SAIGON (Reuter). Van ge woonlijk betrouwbare zijde werd Donderdag vernomen dat de Franse strijdkrachten de post Banphiet, vijf kilometer N.O. van Laokay hebben ontruimd, met het oog op de toegenomen druk van de Vietminh. De Franse troepen hebben nieu we stellingen ingenomen aan de samenvloeiing van Rode Rivier en Namsi. Volgens Donderdagavond te Saigon circulerende berichten trekt de Vietminh troepen samen voor gelijktijdige aanvallen op beide uiteinden der Franse verde digingslinie in Tonkin. LONDEN. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Donderdag medegedeeld, dat de waarnemen de Poolse-consul-generaal te Lon den, Zygmunt Schrieber, als zo danig is afgetreden; hii heeft de Britse regering om asyl als poli tiek vluchteling verzocht. Schrie ber is de vijfde functionaris van de Poolse ambassade te Londen, die in de afgelopen maanden ont slag heeft genomen wegens poli tieke redenen. Brazilië zal eerstdaags zijn eerste carillon krijgen. Het komt te hangen in een nu nog in aan bouw zijnde kerk in Sao Paulo. De kerk heeft een Nederlandse pastoor die, toen hij dit jaar met vacantie in het vaderland was, de reizende beiaard hoorde. Na zijn terugkeer in Brazilië begon hij een actie onder zijn parochi anen, die met succes werd be kroond: op 16 Nov. zal het uit 47 klokken bestaande carillon uit Nederland worden verscheept Het is gemaakt door de N.V Eijsbouts-Lips te Asten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1