Nieuw TIBET: nieuw front Duitsers in West-Europees leger maar dan gelijkberechtigd ALCHIMIST Koning Gustaaf overleden Bijna gratis! Amsterdam-Parijs-express in België ontspoord „Maak haast" zegt Marshall V.N.-landingen in Noord-Korea >p in ALKMAAR IHUIS grotendeels T TE BETREKKEN >n Televisie Artikelen EEKGELDEN eerste hypotheek M A G- O R E N IAPIDE" ING te ZIJDEWIND ELEY" van PULVO H. v. d. Laan Zwaag >ir Universel d' Horlogerie EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN, DEN HELDER, SCHAGEN nHD Een Koning is heengegaan Het belasting debat Rode Chinezen niet in de strijd? KONRAD ADENAUER SPRAK: Schumacher: Aan de Weichsel! Scheepsberichten Nieuwe polikliniek bij „Dekkerswald" Irian is ons als wij terugkomen" Winkels dicht op Allerheiligen ZWEDEN IN ROUW Belgische stoker gedood N.S.-werkplaats in vlammen Aanslaa mislukte Sovjet-sterkte niet langer geheim Ambon nog niet in Veiligheidsraad stand nabij Hout, grote tain no. 6124, bureau van dit blad. tis prijscourant van n grote collectie, o.a. toestellen, eetinstrumenten en tal van on- z. dik met ruim 350 illustraties zeistraat 2729, Amsterdam-C. ïsteld door grote insteBing voor en houdt daarvoor zitting iedere: Alkmaar in Café Hecker, Ver- .rd 101: Purmerend in het Herenloge- iw 18, en te S('hagen in Hotel „De t.o. het station, telkens van r. 25, 40, 45, 50 PK, wiel en rups voor economisch werken O Te zien op de markten te Purmerend Middenmeer, Schagen en Hoorn. stratie voor geheel N.-H. bij: PARAMARIBOSTRAAT 3—11, A'DAM (W). Tel. 84172-87273 op ZONDAG 29 en DINSDAG 31 OCT. op het nieuwe toneel van JO BLANKENDAAL te ZIJDEWIND, do^ir het Gem. Toneelgez. „ONDER ONS" Opgevoerd wordt het boeiend toneelspel in drie bedrijven h. Gogh en Jac. Braun 8 Opening zaal: 7 uur V L Schitterende muziek OCT. jeluitv. Floor tiap uit 'orden: iur. el. inb. REUK vol oliebad sproeimachine's cap. 1027 en 50 L minuut. Uit voorraad leverb. Tel. 521-K 2292 Ondanks de geringe horloge- import stellen wjj t^del^jk een beperkt aantal nieuwe genre Roskopf-Polshorloges beschik baar met radium wijzerpl., on- breekb. glas, verchroomde kast en anti-magnetisch ankeruur werk dat tegen een stootje kan Zij, die volgend probleem oplos sen, hebben voorrangHieronder de cijfers 1 t.m. 9 zó plaatsen, dat men in alle richtingen 15 be- rolgt franco rembours f 16*95 met r 1 jaar aan hen, die deze adverten- metin- defect horloge. jarig bestaan ere koper 'IS een mooi en werkelijk nsteker naar $3 POSTBUS 44 UTRECHT. e huizen. Er stonden bankjes an die bankjes ging de smid at na te denken. Hü zat half isk en er was daar ondanks Groenteboeren trokken met en alles wees er op, dat er gedaan. Doch toen gebeurde kwam een grote, glanzende. de raampjes van die auto p van een vreemd heerschap re bril op en had een soort de groentewagen passeerde. >end geluid. En wat zag hij ïltjes werd over de groenten ie zeulende groenteman had ■en de auto wegrijden. „Wel „Dat was de spuit, die ik kostbaarheden zag liggen!" Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, 1.55 per mnd.. Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederi. Credietbank Buiten God is *l nergens veilig(Vondel HET FEIT A VI S v H VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 30 October 1950 46e Jaargang No. 12005 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59. teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52. teL 459 K 2240 (Van onze parlementaire redacteur) HET FELBEWOGEN DEBAT over de belastingpolitiek, waar in de tegenstellingen zich bijna tot een kabinetscrisis toespit sten, geeft meer nog dan anders rede voor een nabeschouwing. De belastingen zijn hoog en drukken zwaar op ons volk. Voor zover hierdoor mogelijk heden van ondergeschikt belang worden afgeremd, mogen zeker in deze tijd offers van ons volk worden gevraagd. Het gaat hier echter niet en kel om mogelijkheden van ondergeschikt belang. Terecht heeft dr. Lucas er bij het jong ste debat op gewezen, dat vele bedrijven nooit hadden kunnen uitgroeien tot de omvang van thans, wanneer zij zich hadden moeten ontwikkelen onder de druk van het huidige belasting tarief. Als de fiscus veel. zo niet alles van de inkomens afroomt dat niet voor de eerste levens behoeften noodzakelijk is, gaat het kapitaal ontbreken waar mede fabrieken zouden moeten worden uitgebouwd en opge bouwd. Dat dit gevaar inderdaad dreigt, is uit de tweede indu strialisatie-nota wel duidelijk ge bleken. In enkele artikelen over deze nota hebben wij er reeds opgewezen, dat er tot nu toe be slist onvoldoende is ge-inves- teerd en dit tekort treedt nog duidelijker aan het licht, wan neer men mede in de over wegingen betrekt, dat een deel van de ge-investeerde gelden van de overheid of uit den vreemde afkomstig is. Daarnaast heeft de belasting druk ook funeste gevolgen voor het eigen leven van vele belas tingbetalers. De politiek, zoals die na de oorlog gevoerd is, heeft zich vooral gericht naar de behoeften van de minst- draagkrachtigen. Die politiek hebben wij altijd warm onder steund. Het geld moest echter ergens vandaan komen en de regering haalde het bij de hoge re en hoogste inkomens. Ook nu nog blijven wij van mening, dat de sterkere naar verhouding, zwaardere lasten behoort te dra gen dan de maatschappelijk zwakkere, 'maar inmiddels is toch wel steeds duidelijker ge bleken, dat er ook hier een ogenblik komt, waarop de wal het schip keert. De gevolgen voor het bedrijfs leven hebben wij, in dit ver band, reeds geschetst. Maar ook in het persoonlijk leven van vele belastingbetalers werden de gevolgen merkbaar. Wij staan thans voor het feit, dat de z.g. „middengroepen", omvat tende ambtenaren, leraren, klei nere ondernemers e.d. soms in nog moeilijker omstandigheden zijn komen te verkeren dan sommige arbeidersgezinnen. Van hun inkomen gaat een zeer be duidend deel naar de fiscus. In bepaalde gevallen zelfs 25 pro cent en meer. Maar hun speciale kosten zijn dezelfde gebleven, of hoger geworden. Vooral in gezinnen met studerende kinde ren komen daardoor ware nood toestanden voor. Tegen deze achtergrond moet de aandrang van de K.V.P.-fractie bezien worden om juist deze groepen verder tegemoet te komen. Nu is het ontegenzeggelijk zo, dat ook de regering reeds oog heeft gekregen voor de gevol gen van de door haar gevoerde belastingpolitiek. Onlangs zijn enkele belastingontwerpen de Eerste Kamer gepasseerd, die de bedoeling hebben om vooral het bedrijfsleven tegemoet te ko men. Het wetsontwerp „Belas tingherziening 1949" bevat als en verder is er de afschaffing zodanig verschillende faciliteiten van de ondernemingsbelasting. Ten aanzien van deze ontwer pen hebben wij indertijd ge schreven, dat zij een kentering betekenen in de belastingpoli tiek en de minister van Fnan- eiën heeft dat, bii het jongste debat, met zoveel woorden be vestigd. Verdere verlagingen, die de schatkist 60 millioen zou den kosten, stonden op stapel, maar als gevolg van de jongste ontwikkeling, heeft de regering deze plannen moeten inslikken. En hier zitten wij dan meteen in het hart van de moeilijkheid. Enerzijds is er de behoefte om tot verlaging van belastingdruk te komen, omdat inmiddels wel gebleken is dat het mes van de fiscus in vitale delen snijdt, anderzijds vergen de uitgaven voor de defensie en de gestegen kosten voor sociale voorzienin gen nieuwe middelen. Hoe komen wij hieruit? In de Troonrede werd reeds aange kondigd, dat onder de huidige omstandigheden van verdere be lastingverlaging geen sprake kon zjjn en de minister van Eco nomische Zaken was de eerste, die het woord liet vallen, dat de belastingpolitiek andermaal zou moeten worden omgebogen. Bij het jongste debat heeft miinster Lieftinck gezegd, dat zijn houding een stuk kabinets- pólitiek is en terecht mocht hij hierbij naar het bovengenoemde woord van zijn ambtgenoot ver wijzen. Deze politieke kant van de zaak voor het ogenblik verder latende voor wat zii is, herinne ren wij de lezer aan de kant tekening, die wij toen bij de uit lating van minister v. d. Brink hebben gemaakt. Hoe zou het mogelijk zijn, zo vroegen wij ons af, de belastingpolitiek an dermaal om te buigen zonder, en dan nog in sterkere mate, de Bewaakt door Zuid-Koreaanse soldaten trekken Noord-Koreaanse krijgsgevangenen op weg naar een kamp door de straten van Pyongyang. De straat, hierboven afgebeeld, heetStalinstraat. Tibetaanse „volkstroepen", on der commando van Chinese offi eieren en vergezeld van Chinese communistische adviseurs, zijn tot 160 km Tibetaans gebied binnen gedrongen, aldus een handelaar, die uit de hoofdstad Lhassa te Kalimpong is aangekomen. De afstand van Jyekoendo, waar de „volkstroepen" zich thans bevinden, tot Lhassa zou in onge veer 18 dagen afgelegd kunnen worden. De Indiase ambassadeur te Pe king, Sardar Panikkar, heeft be vestigd. dat de Chinese regering haar leger opdracht heeft gegeven Tibet binnen te rukken, zo is van De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft verklaard, dat de West-Duitse republiek alleen dan een contingent voor een Amerikaans-Europees leger beschikbaar zal stellen wanneer dit contingent geheel en al gelijkgesteld wordt met de andere. Adenauer verklaarde eveneens de koppeling van Duitsland's deelneming in de West-Europese defensie aan het plan-Schuman te betreuren, daar dit bij de Duitsers de indruk wekte, dat Frankrijk bepaalde druk wilde uitoefenen. Dr. Kurt Schumacher, de leider der West-Duitse socialistische partij, heeft gesproken. „De geallieerde strijdkrachten in West-Duitsland moeten sterk genoeg zijn om de West-Duitse federale republiek ten oosten van de Weichsel, in Polen, te verde digen", zo zei hij. De West- Duitse socialisten zullen zich slechts dan voor een West-Duitse herbewapening uitspreken, indien de geallieerde strijdkrachten krachtig genoeg zijn om de eerste slag te winnen, daar de eerste veldslag van een derde wereld oorlog over het lot van West- Duitsland zal beslissen. „De West-Duitse socialisten". Cyrenia, circa 22 November van Djakarta, circa 15 Dec. te Rotterdam. Dorsetshire, circa 15 Nov. van Djakarta, ca. 17 December te Rotterdam. Empire Brent, ca. 28 October van Djakarta, ca. 25 Nov. te Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, ca. 30 Oct. van Djakarta, ca. 20 Nov. te Rotterdam. Kota Inten, passeerde 27 Oct. Kaap Point Degalle, circa 20 Nov. te Rotterdam. Tabinta, ca. 31 October van Djakarta, ca. 28 November te Amsterdam. Volendam, ca. 11 December van Djakarta, ca. 10 Jan. te Rotterdam. Waterman, ca. 30 Oct. van Djakarta, ca. 25 November te Rotterdam. Amarapoora, passeerde 28 Oc tober Perim. Castel Bianco, passeerde 29 October Malta. nadelen op te roepen, die in middels duidelijk waren geble ken? Uit het jongste debat is ons nu wel duidelijk geworden, dat ook de regering hier niet goed meer uitkomt. De moge lijkheid van verdere verhogin gen schuift de minister van Financiën nog maar naar de achtergrond. Hij hoopt zo te kunnen manoeuvreren dat hij de belastingen op het huidige Eeil houdt en dat de levensbe- elangen van ons volk hierdoor niet essentieel worden geschaad. Tegelijk erkent hij echter, dat hij precies op de grens loopt. Wanneer de defensie nóg meer geld zal vragen, kan het ogen blik komen waarop de schroef riet nog meer kan worden aan gedraaid. En wat dan? De minister is er rond voor uit ge komen: Dan zal ik het kapmes moeten hanteren. Met andere woorden: dan zullen er dus voorzieningen moeten worden ingekrompen en afgesneden, die in de na-oorlogse jaren met de instemming van heel ons volk zijn opgebouwd. Tegen deze achtergrond speelde het belas tingdebat van de afgelopen week, waarover morgen mee*. vervolgde Schumacher, „zijn tegen een politiek van „vrede tot elke prijs". De voorstanders van een dergelijke politiek zouden spoedig genoeg ondervinden dat zij in de practiik zouden worden gedwon gen een Russische uniform aan te trekken en tegen het Westen ten strijde te trekken". Schumacher verklaarde ten slotte dat de West-Duitse socia listen het plan-Schuman in zijn huidige vorm niet kunnen aan vaarden, „daar het thans voorziet in hoge winsten en lage lonen". Op de terreinen van het R.K. Sanatorium Dekkerswald" te Groesbeek is Zondagmiddag door mevr. mr. Rohlink van Spanje een polikliniek ter behandeling van niet-tuberculeus longlijden officieel In gebruik genomen. Deze polikliniek is uitgerust met de nieuwste vindingen der wetenschap. De kosten van bouw en inrichting bedragen ongeveer 250.000 gulden. Er zijn twintig bedden. De medische staf van het in 1906 gestichte sanatorium Dek kerswald oefent het geneeskundig toezicht uit. VERGIFTIGING NA FEESTMAAL Na een feestmaal, gegeven ter gelegenheid van de terugkeer van een missionaris bij de fami lie C. te Meerssen, zijn ongeveer 8 personen onwel geworden. De oorzaak is zeer waarschijnlijk ver giftiging tengevolge van het ge bruik van ondeugdelijke vis, wel ke in een der gerechten was ver werkt. ZEGT DR. SUKIMAN „Wij vertrouwen er op, in In donesië te zullen terugkeren met Irian in onze zak", aldus liet dr. Sukiman, de voorzitter van de parlementaire missie der R.I., die voorlichting gaat geven over Nw Guinea, zich uit voor het ver trek dier missie met een Con stellation van de K.L.M. naar Nederland. Moh. Yamin zeide: Indonesië is thans bezig met drie offensieven teneinde Irian bij Indonesië ge voegd te krijgen. Deze missie, de a.s. conferentie over Irian en een te Lake Success. In een persgesprek zeide Moh. Yamin nog: „Ik doe een beroep op het gezond verstand van het Nederlandse volk. Samenwerking tussen onze beide volken is wel degelijk mogelijk, indien het laatste restantl van het conflict, dat tien maanden geleden niet kon worden opgelost, zal zjjn verdwenen." EEN BALLONNETJE NAAR FINLAND Ter gelegenheid van de groente- en fruittentoonstel- ling te Dordrecht werd op 30 September j.l. te Dordrecht 'n kinderballonwedstrijd ge houden ten bate van het Rode Kruis. Het verst bekende punt waar een ballon neerkwam was Tenia in Finland, een afstand van 1500 km. De Ned. Kath. Middenstands bond en de Kath. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedien den „St. Franciscus" hebbeh tot alle Katholieke ondernemers in het middengroot- en kleinbedrijf het verzoek gericht op Allerhei ligen, indien dit maar enigszins mogelijk is, hun zaak te sluiten, om zichzelf en hun personeel in de gelegenheid te stellen deze dag als kerkelijke feestdag te vieren. Op het publiek wordt het be roep gedaan met hun inkopen en bestellingen daarmede rekening te houden. JBRAND MAAKT VIJF GEZINNEN DAKLOOS Zondagmiddag is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in voormalige houten militaire barakken te Puttershoek. Deze barakken waren sedert 1945 we gens woningtekort bewoond door een vijftal gezinnen. De brand greep in het licht brandbare ma teriaal snel om zich heen en de plaatselijke brandweer kon niet verhinderen, dat het gehele ba- rakkencomplex tot de grond toe afbrandde. Koning Gustaaf V van Zweden is Zondagochtend om kwart voor negen overleden. Hij was ernstig ziek sinds hij Vrijdag j.l. tijdens een kabinetsvergadering ten pa- leize was ingestort. De Koning had steeds meer het bewustzijn ver loren en ontsliep vredig, zonder enig zichtbaar teken van doods strijd, zo meldt het bulletin der hofartsen. De deelneming uit alle delen der wereld -is groot. In het bijzon der in de Verenigde Staten, waar men Koning Gustaaf zeer sym pathiek vond zowel om zijn democratische inzichten als om zijn kwaliteiten als tennisser betekende het doodsbericht een schok. Ook Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben in een telegram hun medeleven betuigd aan de Zweedse troonopvolger, Gustaaf Adolf. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, bracht gistermiddag een bezoek aan de Zweedse ge zant te Den Haag. De begrafenis zal op 12 Nov. plaats vinden. Hedenmiddag wordt tijdens een kabinetsverga dering Kroonprins Gustaaf Adolf In volle vaart is Zaterdagmiddag bij Bergen in België de snel trein AmsterdamParijs ontspoord. Gelukkig diende, toen de locomotief uit de rails was geschoven, de tender als stootkussen tussen de rijtuigen en de machine. De wagons bleven op de lijn. blokkeerd. De ontspoorde locomo tief maakte een slag van 180 gra den. De hele Zondag werd aan het vrijmaken van het traject ge werkt. Het ongeluk geschiedde ver moedelijk doordat een wielband is losgeslagen onder het viaduct van Jemappes. De stoker, een Belg, werd gedood en kon eerst Zaterdagavond laat onder de brokstukken vandaan gehaald worden. De machinist, eveneens een Belg, brak zijn been. Een grote ravage ontstond en verschillende sporen werden ge- De passagiers, van wie niemand ernstiger kwetsuren opliep dan wat blauwe plekken, zijn Zater dagavond met een extra-trein doorgereisd naar Parijs. officieel als nieuwe Koning van Zweden erkend. Gustaaf Adolf is thans 68 jaar. Hij is gehuwd met Louise Mountbatten, een Engelse, die vanaf heden de Koningin der Zweden zal zijn. De Amerikaanse minister van Landsverdediging heeft bij de opening van de conferentie ter voorbereiding van de verdediging met het Atlantisch gebied aange drongen op hoger tempo. Volgens minister Marshall is de collectieve macht waarover het Westen kan beschikken, on voldoende om agressie te weer staan. Zelfs onvoldoende om een aanvaller te weerhouden. Alle millioenen voor de defensie be steed, zijn zonder meer noodza kelijk. SCHADE BLEEF BEPERKT Zaterdagmiddag heeft na las- werkzaamheden in de wagen parkwerkplaats der Ned. Spoor wegen te Amersfoort een grote uitslaande brand gewoed. Vrij willigers en beroepsmanschappen van de Amersfoortse brandweer, benevens de fabrieksbrandweer rukten met groot materiaal uit en bestreden het vuur enkele uren lang met 7 stralen. Tegen 6 uur had de brandweer het vuur onder controle en werd met de nablussing begonnen. De wagon brandde uit en een stuk van het fabrieksdak werd ver nield. DADER PLEEGDE ZELFMOORD Zaterdagmorgen heeft te Jut- phaas de 47-jarige T. in overspan nen toestand een revolverschot gelost op de 49-jarige mevr. Z. Deze werd ernstig aan de borst verwond. De man richtte vervol gens met wapen op zichzelf en pleegde zelfmoord. Mevr. Z.. een buurvrouw van de dader, is naar een ziekenhuis te Utrecht over gebracht. gezaghebbende zijde te New Delhi vernomen. Tibet verzoekt interventie De Tibetaanse regering heeft bij India stappen gedaan om hulp tegen „de dreigende invasie van Chinese troepen", aldus is uit ge woonlijk betrouwbare bronnen te New Delhi vernomen. De Tibetaanse regering heeft ook verzocht om spoedbehandeling van de kwestie van „Chinese agressie" door de Veiligheidsraad. Engeland is het in het algemeen eens met hetgeen in de nota van India aan Peking wordt gezegd met betrekking tot het Chinese plan om legers naar Tibet te zen den, aldus heeft een woordvoer der van het Britse ministerie van buitenlandse zaken Zaterdag ver klaard. In de nota sprak India zijn „verwondering en spiit" uit over het gemelde voornemen. GUERILLA IN HET ZUIDEN TOKIO. De Amerikaanse zevende infanterie-divisie is Zon dag bij Iwon geland, ongeveer 280 kilometer ten noorden van Wonsan aan de noord-oostkust van Korea. Deze amphibie-ope- ratie, waaraan 27.000 man deel namen, ontmoette geen tegen stand. Ongeveer 60 kilometer ten noorden van Iwon landden onder delen van het Zuid-Koreaanse eerste cavalerie-regiment in de haven Songdjoen. Volgens frontberichten hebben de Zuid-Koreanen, die Zondag nabij de Mandsjoerijse grens op hevige tegenstand der noordelij ken stuitten, de stad Ondjong voor de tweede maal in vier dagen moeten prijsgeven. Officieren van de inlichtingen dienst schatten de nobrdelijke verliezen tot heden op 333.000 man. Zij verklaren, dat er geen tekenen op openlijke Chinese interventie wijzen. Uit Washington wordt gemeld dat een woordvoerder van het Amerikaanse leger Zondag heeft medegedeeld, dat de activiteit van Noord-Koreaanse guerilla's ten zuiden van de 38ste breedtegraad zo groot is, dat een Amerikaans en een speciaal georganiseerd Zuid-Koreaans legerkorps zijn in gezet om haar tegen te gaan. Rhee dicteert De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft verklaard, dat zijn regering Noord-Korea wenst te besturen met Noord-Ko- reanen, doch dat de Ver. Naties hem zulks beletten. In een toe spraak tot een menigte van onge veer 10.000 mensen riep hjj op de begrippen Noord en Zuid te ver geten en te bedenken, dat er slechts één Korea was. MEISJE ONDER TREIN GEDOOD Zaterdagavond is op de onbe waakte overweg tussen Heeze en Sterksel (N.B.) mej. J. Schee pers, oud 21 jaar, die per rijwiel genoemde weg wilde oversteken, gegrepen door een D-trein. Het meisje was alleen en begaf zich naar een danspartijtje. WISJINSKY BELOOFT „Wanneer ge het beginsel wilt aanvaarden van vermindering van de bewapening met een derde door de Grote Vijf, beloof ik u plechtig, dat ge volledige en ge verifieerde inlichtingen zult krij gen over onze gewapende mach ten en alle gelegenheid om die inlichtingen van a tot z na te gaan", aldus zeide Wysjinsky in de politieke commissie der V.N. De Sovjet-Russische minister zeide verder, dat de Amerikaanse militaire uitgaven in veel grotere mate uitgebreid waren dan in de Sovjet-Unie het geval was. AUSTIN TALMT.;. Naar de diplomatieke corres pondent van ANP-Aneta uit Lake Success meldt, is het hoogst twij felachtig, of het rapport van de UNCI over Ambon nog door de Veiligheidsraad zal worden be handeld. Austin, die thans voorzitter van de Raad is, heeft nog geen aan stalten gemaakt met de behande ling van de Ambonese kwestie te beginnen, zolang het resultaat van de Amerikaanse stappen te Dja karta niet bekend is. Men meent, dat de afgevaardigde van Joego slavië, die in November 't voor zitterschap bekleedt, nog minder bereidheid zal tonen, de kwestie- Ambon aan te vatten. Naar verluidt, ziet de Indone sische delegatie deze gang van zaken niet zonder welgevallen aan. GRONINGER KUSTVAARDER VOOR ZWEEDSE KUST AAN DE GROND Gisteravond is de 400 ton me tende Groninger kustvaarder „Pa- tria" bij het voor de Zweedse Z.O. kust gelegen eiland Oland ge strand. Later werd gemeld, dat het schip naar de kust afdreef en dat er geen gevaar was. Een ander Nederlands schip, de 6595 ton metende „Alchiba". ligt in de nabijheid. Een Zweedse red dingboot is uitgevaren. Vijf minu ten voor de stranding had de reder, de heer H. Groen te Gro ningen, nog radio-telefonisch con tact gehad met kapitein W. Nooit- gedagt. Het zicht verbeterde toen, nadat hetweer zeer slecht was g0W66St. De „Patria" is in 1938 te Fox- hol gebouwd. KATHOLIEKEN WONNEN ZETELS IN OOSTENRIJK In 21 gemeenten in Neder-Oos- tenrijk in de Sovjet-zóne zijn ge meenteraadsverkiezingen gehou den. Het aantal zetels der Kath. Volkspartij is van 143 tot 166 ver hoogd. De socialisten gingen van 74 tot 58 zetels achteruit en de communisten verloren de enige twee zetels, die zij bij de laatste verkiezingen wonnen. Een Franse woordvoerder te Saigon heeft bekend gemaakt, dat alle burgers uit Laokay, de meest westelijk gelegen voorpost van de nieuwe Franse verdedigingslinie in het noorden van Indo-China, zijn geëvacueerd. Volgens de woordvoerder verhevigden de troepen van de Vietminh hun aan vallen in het gebied rond het fort Hennequin, aan de oever van de Rode Rivier tegenover Laokav Hier is een veldslag van groot formaat in ontwikkeling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1