:himist Nieuw »Maria, de patrones van allen, die in pijn en angst zijn« Paus Pius XII sprak de wereld na dogmaverklaring toe Mengt China zich in strijd op Korea? IHHW Chinese troepen vallen strijdkrachten der V.N. aan Moordaanslag gepleegd op president Truman Diplomatieke betrekkingen met Spanje toegestaan wast witter! Kabinetscrisis vermeden? Brits vliegtuig verongelukt lijn 'k 't zelf: OURANTFN ollands Dagblad E&TIES VOOR ALKMAAR, HOORNDEN HELDERSCHAGEN Het dogma afgekondigd VATICAANSTAD1 November 1950 (KNP). „Auctoritate Domini Nostri Jesu ChvistiSanctorum Apostolorum Petri et Pauli ac nostra.Op gezag van Onze Heer Jezus Christusvan de heilige Apostelen Petrus en Paulus en op Ons eigen gezag verkondigen Wijverklaren en stellen vast, dat het een goddelijk geopenbaard dogma is. dat de Onbevlekte Moeder van God, de Allerzaligste Maagd Maria, na het beëindigen van Haar aardse levensloop met ziel en lichaam in de hemelse heerlijkheid is opge nomenDeze woorden werden op 1 November 1950 uitgespro ken door Z.HPaus Pius XII, de 262ste in de rij van Opperherders der Heilige Katholieke Kerk, gezeten voor de ingang van de basi liek van St. Pieter, omringd door kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen, gekeerd naar de honderdduizenden gelovigen voor Hem, in wie Hij Zich plechtig tot de gehele wereld richtte. „Zij gaf ons het geloof in de goedheid des levens terug" mm sïë SS?- Papoea's zijn vastbesloten Nederlandse troepen naar Duitsland? Scheepsberichten BERNARD SHAW overleden door revolutionnairen van Porto Rico iken van ongeveer 7 kilo. laid a. d. Bureaux van het "ROEP SLAGERIJ' jeugd hoe dol ik was els en krentenbollen, staat het niet bepaald ïolen hoe de deftige ls van de groenteboer kocht. „Hemeltje! Ze de de smid. Ja hoor, /elend wandelden pa weg, etende van hun :n ging achter ze aan. nen er niets van te waren op te peuzelen, nstad toe en toen ze n veegden ze keurig gens bleven ze staan elgoed winkel. Abonnementsprijs f4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 en 3 Donderdag 2 November 1950 46e Jaargang No. 12007 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR. Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DE DOGMA VERKLARING TE ROME Als hoogtepunt van het Heilig Jaar heeft Z.H. Paus Pius XII op het plein voor de St. Pieter te Rome in aanwezigheid van 40 kardinalen en onge veer 700 bisschoppen en aartsbisschoppen de lichamelijke tenhemel opneming van Maria tot dogma verklaard. De H. Vader leest de proclamatie van het dogma voor. Bij monde van Kardinaal Tisserant heeft de gehele Kerk de Opperherder gevraagd Maria's lichamelijke opneming ten hemel met Zijn hoogste gezag tot dogma te willen verklaren; hierop heeft Pius XII geantwoord, dat dit leerstuk een gegeven is van de goddelijke openbaring en de Apostolische traditie, be vestigd door de eredienst der Kerk en het ijverig onderzoek der godgeleerden, goed bevonden door de bisschoppen, geschikt geoordeeld om in deze tijd tot dogma te worden verklaard en gevraagd door de gelovigen van de hele wereld jjn talloze verzoekschriften. ,,Het is Mij", zo vervolgde de H. Vader, ,,een bijzondere vreugde dit leerstuk tot dogma te mogen verklaren, daar Ik Mijn pausschap heb gesteld onder de bescherming van de H. Maagd Maria en Ik de hele wereld heb toegewijd aan Haar Onbevlekte Hart, dit luistervolle H. Jaar te sieren met deze parel en voor Gods Moeder een zo groot mogelijk ereteken op te richten. Wij willen dit echter niet doen zonder de hulp van de H. Geest daartoe te hebben ingeroepen'-'. Dan knielt de H. Vader en met Hem al de kardinalen en bis schoppen en al de gelovigen daar aanwezig. Het is doodstil en op dat ogenblik beseft een ieder het betekenisvolle van wat hier ge beuren gaat. Temidden van een wereld, waar men geen gezag aanvaardt, waar men iedere de universele onaantastbaarheid der H. Kerk. Uit naam der ge lovige wereld dankte kardinaal Tisserant voor deze uitspraak en vroeg om de bulle, waarin dit leerstuk is vastgelegd, over de gehele wereld te verspreiden, waarop de Opvolger van Petrus Zijn „decernimus daartoe be sluiten Wij" sprak. Onhoudbaar voor de teugel van de maat werd in het Te Deum het enthousiasme om de beteke nis en de inhoud van deze uit spraak uitgezongen. Niets kan beter uitdrukken, wat in de mensheid bij deze uit zonderlijke plechtigheid moet zijn omgegaan, dan de woorden, die de H. Vader na het Te Deum met het gebed tot de H. Maagd uit het nieuwe Misformulier voor Maria's Tenhemelopneming te hebben besloten, uit de volheid van Zijn vaderlijk hart sprak tot de gehele wereld. Vloeiend en schoon waren de woorden, die Hij in het Italiaans sprak, ge dragen door een overtuigde be zieling, diepzinnig en waardevol de gedachten, die Hij ontwik kelde niet gehinderd door de juichkreten en het handgeklap, die Zijn toespraak telkens onder braken. Voor de hele wereld, zo zeide de H. Vader, is het een dag van grote vreugde, vreugde vooral voor allen, die in zorgen en droefheid zijn, dat Wij het mens dom nu kronen met de diadeem van Maria's heerlijkheid, Moeder van God, naast Christus Haar Zoon, aanwezig in de hemel. Zij is de koningin der mensen, de Zon van gerechtigheid en een storm van hulde stijgt uit Onze harten en van onze lippen naar de nederige Maagd van Nazareth. Met onze vroomheid en het lief devol kloppen van ons hart, wil len wij Haar een altaar oprich ten, voor Haar, die de basiliek is van onze vreugde, de duif van onze vrede. Juist in deze stormachtige tij den is Zij het, die onze ogen omhoog richt, die ons weer terug geeft het geloof in de goedheid van het leven, dat in Haar ver heerlijkt is. Zij is de Patrones van allen, die lijden. U, zieken, vluchtelingen, vervolgden, u, ge vangenen, verdrukten en wan- hopigen, u, werklozen, daklozen en uitgestotenen, u allen, ver kommerd in de macht van het lijden, is Zij voorgegaan in heer lijkheid om aan de hele mens- leerstellige zekerheid ontkent of tracht te verzwakken, gaat de Kaholieke Kerk Haar onfeilbaar leergezag bevestigen in de plechtige uitspraak, dat Maria met lichaam en ziel ten hemel is opgenomen; in dit leer stuk wordt zo sterk de nadruk gelegd op het bestaan van een eeuwig leven en de waardigheid van de gehele mens, lichaam en ziel, geboren voor eeuwige vreugde en heerlijkheid. Deze waarheid, zo machtig aan de wereld voorgehouden, is als een schok gegaan door het aandach tige mensdom, waarvan zo velen twijfelen of wanhopen aan de eeuwige bestemming van de mens, geschapen om eens naar lichaam en ziel verheerlijkt te zijn in een eindeloze vreugde. Het is de ernst van deze ge beurtenis, juist in deze tijd, dit voelbaar was in de strakke over tuiging, waarmede het „Veni Creator", door de H. Vader in gezet, werd gezongen en in de geluidloze spanning over die dui zendkoppige menigte, toen de H. Vader met klare en duidelijke stem ieder woord van de verkla ring met nadruk uitsprak: „Op gezag van Onze Heer Jezus Christus, van de Heilige Apos telen Petrus en Paulus en op Ons eigen gezag, verkondigen Wij, verklaren en stellen vast, dat het een goddelijk geopen baard dogma is, dat de Onbe vlekte Moeder van God, de Aller zaligste Maagd Maria, na het be ëindigen van Haar aardse levens loop mét ziel en lichaam in de hemelse heerlijkheid is opge nomen". Bij het laatste woord van de H. Vader brak een dank baar gejuich uit de aanwezige mensheid los en weerkaatste te gen de St. Pieter, symbool van .JPU, Tengevolge van de enorme watermassa's, welke in de bran dende romp van het 28.000 ton metende passagiersschip „Oronsay" werden gepompt, maakte dit nog in aanbouw zijnde schip zwaar slagzij. Slechts een 150-tons kraan kon voorkomen, dat de Oronsay" omsloeg. Men redde de situatie door gaten in de zijwand te branden, waardoor het bluswater kon weglopen. NIET AAN INDONESIë Namens de Papuase politieke vertegenwoordiging heeft de se cretaris van deze vertegenwoordi ging de volgende verklaring uit gegeven: De uitlatingen van de heer Yamin als lid van de Indo nesische parlementaire missie bij zijn aankomst in Nederland be wijzen, dat Indonesië geen rechts staat is, waar rechtvaardigheid heerst en dat intimidatie en chan- tagemethoden door overheids personen blijkbaar ongestraft kun nen worden toegepast. De-woor den en daden van de heer Yamin versterken het Papuase volk in zijn vastbeslotenheid, zich te ver zetten tegen een overdracht van de souvereiniteit van Nieuw Gui nea aan Indonesië, dat er officieel gesanctionneerde communistische intimidatiemethoden op na houdt. NOG DIT JAAR (Eigen bericht) Waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar zouden, naar wij vernamen, enige onderde len van het Nederlandse leger naar Duitsland worden gezon den om daar deel uit te maken van de geallieerde bezettings troepen. De door het afwijzen van het amendement-Lucas door minis ter Lieftinck in de lucht zwe vende kabinetscrisis zal wellicht worden vermeden. Want naar het A.N.P. verneemt is in de gistermiddag gehouden bijeen komst van de belastingcommis sie uit de Tweede Kamer met de minister van Financiën een modus bereikt op basis van een verminderd verlies aan belas tingopbrengst, waar tegenover een compensatie tot eenzelfde bedrag zou bestaan. Zoals bekend wil het amende ment-Lucas een verdergaande belastingverlaging voor de mid dengroepen waartegen minister Lieftinck zich verzette omdat geen compenserende maatrege len in dit amendement waren aangegeven. TOKIO, 2 Nov. (Reuter). Een woordvoerder van het eerste corps der V.N. heeft voor de eerste maal toegegeven, dat „Chinese troepen" de strijdkrachten der V.N. in het gebied TaetsjonOensan (in het noordwesten) aanvallen. „Wij weten echter niet of deze troepen de Chinese regering vertegen woordigen", zo voegde hij er aan toe. Zware gevechten bij Oesan Een woordvoerder van het Amerikaanse achtste leger heeft verklaard, dat de toestand in het Waterman, Djakarta-Rotter dam, passeerde 31 October Banka. Otranto (rep.), Djakarta- Rotterdam, 3 November te 6 uur verwacht te Hoek van Holland. Zuiderkruis, Rotterdam-Ko rea, passeerde 31 October Pantellaria. Asturias (rep.), Djakarta- Amsterdam, 31 October van Port Said. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-Amsterdam, pas seerde 31 October Muntok. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). De Engelse schrijver George Bernard Shaw is hedenmorgen om een minuut voor zes (Nederl. tijd) te Ayot Saint Lawrence over leden. Dinsdag begon de snelle inzin king. Woensdag raakte hij bui ten bewustzijn. In Shaws sterfkamer hangt een portret van Stalin en op de schoorsteen staat een Boeda- beeld. WASHINGTON. De lijf wacht van president Truman heeft Woensdag twee mannen neergeschoten, die zich met ge weld toegang wilden verschaf fen tot de tijdelijke ambtswoning van de president, Blair House. De président stond op het punt zijn woning te verlaten om een officiële plechtigheid bij te wo nen. Een functionnaris van de Was- hingtonse politie verklaarde later: „Ik veronderstel dat het heid de weg naar de vreugde te wijzen, Zij, die tot aan de voet van het Kruis alle lijden door leefde. Maria, Zij is de vredesband in een wereld, die door tweedracht, onenigheid en onderling wan trouwen uiteen is gerukt; Zij is het, die ons leert elkander lief te hebben in Christus, Die ons voorgaat en ons aanspoort tot die waarachtige liefde, die onder linge welwillendheid en die warmte van het hart, die wij zo zeer ontberen. Maria, verheerlijkt in de hemel, is de Mystieke Kerk van Chris tus, waarin alle mensen terug keren tot de genade, tot 't licht en de waarheid. Na deze ontroerende woorden knielde de H. Vadèr neer en bad het gebed, dat Hij Zelf voor deze gelegenheid samenstelde en waar in Hij ons geloof aan Maria's Tenhemelopneming uitspreekt en dringend Haar hulp vraagt voor de zwakke mensheid, die in zo donkere tijden leeft. Na dit ge bed, dat in een stilte, die telkens tijdens de grootste momenten in deze plechtigheid opviel, omdat men het niet als mogelijk be schouwde, dat een zo grote me nigte zo stil kon zijn, bezegelde de H. Vader deze troostvolle en vreugdewekkende gebeurtenis met Zijn plechtige Apostolische Zegen, gegeven aan allen, die op enigerlei wijze aan deze plechtig heid deelnamen. Als de H. Vader opstond om in de basiliek het H. Misoffer te gaan opdragen, was het, of, zo als na regenachtige dagen, nu deze morgen juist, de zon stra lend over Rome scheen, er een zon van licht was opgegaan over een vale wereld, beangst voor stormen, die haar van vele zijden bedreigen. een poging was om de president te vermoorden." De mannen van de geheime dienst, die de president bewa ken, doodden een aanvaller en verwondden de andere zwaar. Een aanvaller had het vuur geopend op de lijfwacht, maar enkele ogenblikken later viel hij zwaar aan de borst gewond neer. De ander werd onmiddel lijk gedood. Drie leden van cfe lijfwacht werden gewond: een van hen is overleden. De president vertrok kort daarna naar de Arlington- begraafplaats om een korte toe spraak te houden bij de onthul ling van een gedenkteken voor een Britse veldmaarschalk. Hij werd onderweg door zijn lijf wacht en motorpolitie streng be waakt. Te New-York is komen vast te staan, dat een der aanvallers, de 36-jarige Oscar Collazo, lid was van de revolutionnaire nationalistische partij van Porto Rico, waar Maandag een op stand tegen het Amerikaanse ge zag is uitgebroken. gebied van Oensan zich op „cri- tieke wijze" zou kunnen ontwik kelen. Het Amerikaanse eerste corps is hier in zware gevechten verwikkeld. In de laatste 24 uur waren communistische troepen tot 15 km in posities der V.N. doorgedrongen. Piloten der V.N. hebben sterke concentraties Chinese troepen in Chinese uniformen waargenomen, die oprukken naar het Noord- Koreaanse strijdgebied. De troe pen zijn waargenomen op de weg die van de plaats aan de Chinees- Koreaanse grens, genaamd Tsjo- san, zuidwaarts leidt, aldus een woordvoerder van het eerste corps. Piloten hebben eveneens ge meld vroeg in de morgen vijf straaljagers van het laatste Rus sische type, de MIG-15, waarge nomen te hebben en wel in het gebied tussen Sontsjon en Si- noeidjoe, aan de noord-west-kust. De 68-jarige Zweedse koninq Gustaaf VI Adolf met zijn 3'h-jarige kleinzoon Karei Gustaaf, de nieuwe kroon prins. 28 DODEN Dinsdagavond is de Viking „Ventnor" van de British Euro pean Airways, die de dienst van Parijs op Londen onderhoudt, hij de landing op het vliegveld Lon don Airport verongelukt. Vijf en twintig passagiers en drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Een Engelse stewardes en een Engelse passagier die op een afstand van het uitgebrande vliegtuig op de landingsbaan werden gevonden, zijn ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. De omgekomenen zijn 22 Engelsen, 3 Fransen, 1 Ameri kaan, 1 Zuid-Afrikaan en 1 rei ziger uit Cassablanca. De speciale politieke commis sie der V.N. heeft Dinsdag avond besloten de regeringen der bij de V.N. aangesloten sta ten' toe te staan volledige diplo matieke betrekkingen met Span je te hervatten. Zij besloot tevens het verbod op de deelneming van Spanje aan het werk van de gespecia liseerde bureaux van de V.N. op te heffen. De commissie aanvaardde met 37 tegen 10 stemmen bij 12 ont houdingen de Latijns-Ameri kaanse resolutie, welke alle maatregelen, in 1946 door de de Oekraine, de Sovjet-Unie, V.N. tegen de regering van Franco genomen, herriep. Tegen de resolutie verzetten zich: Guatemala, Mexico Polen, Uruguya, Joego-Slavië, Byelo- Rusland, Tsjecho-Slowakiie en Israël. Ethiopië. Frankrijk, India. In donesië, Nieuw-Zéeland Noor wegen, Zweden, Engeland, Bir ma, Australië, Cuba en Dene marken onthielden zich. Neder land stemde o.m. vóór de reso lutie. De resolutie zal thans bij de algemene vergadering worden ingediend ter definitieve goed keuring. Een twee-derde meer derheid is hier nodig voor aan vaarding. HALF-AFGEBOUWDE FABRIEK INGESTORT Gistermiddag stortten de beton nen pijlers en de gehele bekis ting van de nieuw te bouwen fa briek van de Firma Gebroeders van Leeuwen te Veenendaal over en lengte van 25 meter onder ge weldig gekraak ineen. De meeste arbeiders wisten zich te redden, doch een vijftal werd onder het beton en houtwerk bedoelven. Twee Amsterdammers en een Veenendaler werden zo ernstig gewond, dat zij naar het Juliana- ziekenhuis moesten worden over gebracht. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1