Prof Lieftinck en dr. Lucas tekenen de belastinqvrede Radiocentrales opnieuw in particuliere exploitatie? De Chinese communisten ingezet aan Korea-front Belastingvrede getekend De minister slaagde erin f 3L000.000 elders te vinden Nederland heeft volgend jaar 'n allermodernste luchtmacht EDITIES VOOR ALKMAAR, HOORN. DEN HELDER. SCHAGEN NHD Djakarta verbiedt rode demonstraties Middengroepen betalen minder Geen van tweeen tevreden Het Europees Hof te Den Haag? Geen wijziging bouwplan-Marine „Niet tegen 'n volk of regering" Dalai Lama blijft in Tibet Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Nieuw Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f 1.55 per mnd., inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Nederl. Credietbank Builen God is 't nergens veilig. (Vondel) HET FEIT A S H VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 3 November 1950 46e Jaargang No. 12008 Kontoren: HOORN. Draofsingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046, (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 -i Luitenant-generaal b.d. L. F. Duymaer van Twist, oud lid van de Tweede Kamer voor de Anti Revolutionaire Partij, oud lid van de Leger Commissie en van de Zuiderzeeraad, hoopt op 9 November a.s. zijn 85ste verjaardag te vieren. DJAKARTA, 2 Nov. (Aneta). De Indonesische regering heeft in een heden gehouden speciale vergadering van het kabinet der R.I. besloten, alle demonstraties, die door de S.O.B.S.I. waren aan gekondigd bij de herbegrafenis der stoffelijke overschotten van de leiders van de opstand te Madioen, te verbieden. In een communiqué zegt de regering o.a., dat Amir Sjarifud- din c.s. de aanstichters zijn ge weest van de opstand te Madioen, die duizenden slachtoffers heeft geëist, en waardoor de nationale strijd werd verzwakt „op een ogenblik, dat wij tegenover een buitenlandse vijand stonden". Daarom neemt de regering het standpunt in, dat demonstraties, massa-bijeenkomsten, het half stok hijsen van rode en witrode vlaggen en andere wijzen om hen te eren, die hebben aange zet tot de opstand te Madioen, blijken van goedkeuring zijn voor een opstand die ten doel had, de staat te vernietigen, welke blij ken zeer zeker gevaar opleveren voor de algemene veiligheid en rust. NA DE AANSLAG OP PRESIDENT TRUMAN Paus Pius XII. de president en de minister-president van Italië, Luigi Einaudi en Alcide de Gasperi, Koning George VI van Engeland en de Franse pre mier René Pleven hebben pre sident Truman telegrafisch ge luk gewenst met het mislukken van de op hem gepleegde aan slag. Ontslag van <fe Griekse regering De Griekse liberale premier Sophocles Venizelos heeft Don derdagavond het ontslag van zijn kabinet aan koning Paul overhandigd. Deze heeft hem verzocht een nieuwe regering samen te stellen. (Van onze parlementaire redacteur) Het Kabinet is gered en de vrede getekend. De minister bleek bereid de zeer ernstige bezwaren, die met name dr. Lucas (K.V.P.) tegen zijn belastingpolitiek koesterde, tegemoet te komen en beeft gistermiddag nog twee nota's van wijzigingen uitgegeven. Hierin wordt een verlaging van het tarief van loon- en inkomstenbelasting verkregen, die de minister uit sociaal en economisch oogpunt verantwoord acht. standpunt in. Voorlopig volstond hij met te zeggen, dat hij tegen een deel van de voorgestelde compensaties grote bezwaren had. Dr. Lucas (K.V.P.) kwam in zijn betoog nog even terug op het scherpe debat van de vorige week. Niemand, die het wel meent met het landsbelang, heeft behoefte aan een kabinetscrisis, aldus de katholieke woordvoer der, maar in dat geval had hij toch niet mogen toegeven, omdat dit zou betekend hebben dat een verdergaande verlichting voor de middengroepen achterwege was gebleven. Tevreden? Dr. Lucas erkende, dat inge wikkelde belastingformules soms resultaten te zien geven, die niet in de bedoeling hebben gelegen, maar ook de wijzigingen, die de minister nu voorstelde, waren niet geheel aan dit gevaar ont snapt. De heer Hofstra (P.v.d.A.) plaatste hier de kanttekening naast, dat het dan toch ook min der juist was geweest om deze aangelegenheid reeds de vorige week zo scherp te willen stellen. Maar hoe dat verder zij, met dr. Lucas was de heer Hofstra het eens, dat het overleg""ïnder-- daar vrucht had gedragen. Het is de minister tevens moge lijk gebleken de schatkist niet te kort te doen, door het vinden van compensaties elders in het belastinggebied n.l. in de omzet belasting. Om de middengroepen en de groepen met de kleine inkomens amendement-Hof stra) tegemoet te komen, moet een compensatie ten bedrage van f 31.000.000.-— worden gezocht o.a. in een ver hoging van het tarief voor het verrichten van diensten, een uit breiding van het aantal goederen, vallende onder de weeldeheffing en een verhoging van de invoer - belasting. Het debat Nadat de Tweede Kamer op de hoogte was gesteld van de nieuwe wijzigingen waarop minister Lief tinck en een meerderheid van de vaste commissie elkaar hadden gevonden, werd de vergadering tot half drie geschorst om de leden gelegenheid te geven zich er ook een oordeel over te vor men. Na heropening bleek dr. Schouten (A.R.) van mening te zijn, dat wijzigingen als deze eigenlijk in de afdelingen dien den te worden onderzocht. In verband met de beschikbare tijd zou hij echter genoegen willen nemen met een verdaging tot de volgende dag. Ook achtte hij het mogelijk de wijziging van de loon- en inkomstenbelasting reeds nu te behandelen, maar los van de wijzigingen in de omzetbelas- De communistische woordvoer ders Gortzak en Hoogcarspel wa ren een zelfde mening toegedaan, de heer Hofstra (P.v.d.A.) was echter van oordeel, dat er na de uitvoerige voorbereiding voldoen de aanleiding was om de bespre kingen te hervatten. Een desbe treffend voorstel van de voor zitter werd met A.R. en Com. tegen aangenomen. Daarna konden de eigenlijke debatten beginnen, waarbij dr. Lucas (K.V.P.) en de heer Hof stra (P.v.d.A.) zich bereid ver klaarden om met de nieuwe wij zigingen genoegen te nemen. De heren v. d. Heuvel (A.R.) en Ritmeester (V.V.D.) juichten de verlagingen toe, maar maakten bezwaar tegen de compensaties. De heer Hoogcarspel (Com.) wenste, evenals de beide vorige woordvoerders, tegenover de ver lagingen bezuinigingen te stellen, maar deze waren vanzelfsprekend van andere aard. De heer v. d. Wetering (C.H.) nam een tussen- De heer v. d. Heuvel (A.R.) toonde zich minder voldaan over dat overleg. Zijn bezwaar was dat de mogelijkheid om de gel den voor verlagingen door mid del van bezuinigingen te vinden, in het geheel niet aan de orde was geweest. Wat de wijzigingen in de belastingtabel betreft, stelde de heer Hofstra (P.v.d.A.) met voldoening vast, dat het maxi mum voor de verlagingen nu bij f 15.000 ligt. De middengroepen hadden inderdaad recht op een verdere tegemoetkoming, temeer omdat zij het op de eerste plaats zijn, die belast zullen worden door de voorgestelde compensa ties. Dat ook de hogere inkomens tot f 40.000 nog enige verlichting zouden krijgen, ging hem echter te ver. Hij handhaafde dan ook zijn amendement, dat de verlich ting in die sector wil teniet doen. De heer Hofstra was temeer van mening, dat dit amendement zin houdt omdat op die manier een verhoging van de omzetbe lasting op diensten achterwege zou kunnen blijven. Tegen een verhoging in deze sector had niet enkel de heer Hofstra bezwaren. De heer v. d. Heuvel (A.R.) wees er op, dat juist de kleine midden standers de dupe zouden worden en de heren v. d. Wetering (C.H.) en Ritmeester (V.V.D.) waren dezelfde mening toegedaan. De heren v. d. Heuvel en Ritmees ter kantten zich trouwens tegen elke compensatie, met uitzonde ring van de verhoging van de invoerbelasting, die de binnen landse ondernemers steunt in «?e strijd tegen het buitenlands artikel. Ministeriële spijt Toen 's avonds de minister aan het woord kwam, kon hij niet nalaten toch nog gauw even te zeggen, dat de oorspronkelijke voorstellen z.i. de voorkeur ver dienden boven de wijzigingen. Overigens vond njj, dat aan de bezwaren van de heren Lucas en Zoals wij reeds meldden, zijn Chinese communistische strijd krachten thans bezig hun gewicht in de schaal te leggen in de strijd op het schiereiland Korea. In het uiterste noordwesten vielen zij Donderdag met artillerie, gevechtswagens en mor tieren aan,. Een Zuid-Koreaans regiment werd „nogal stevig toegetakeld", aldus mefdt Reuter. Onder de bedreiging van de Chinese colonnes, die Noord-Ko- rea binnenstromen, hebben de Amerikaanse troepen in 't noord westen zich tot op 30 km van Oensan teruggetrokken. Een Amerikaans regiment werd afge sneden en staat aan de aanvallen van 3000 Chinezen bloot. Drie honderd tolken vergezellen deze Chinese eenheid. In Noord-Oost-Korea zijn de te Iwon gelande Amerikanen thans bij Poengsan in contact gekomen met de communisten. Gisteren zijn 288 jachtbommen werpers in de strijd geworpen tegen voertuigen en tanks van de communisten. Een delegatie van de „Neder landse raad der Europese bewe ging" en „Beweging van Euro pese federalisten" heeft gisteren morgen aan de burgemeester van Den Haag een verzoekschrift aangeboden, strekkende tot het vestigen van het te stichten Euro pees hof voor de rechten van de ■mens te Den Haag. De delegatie verzocht de burgemeester stappen te doen in deze richting, omdat de delegatie van oordeel is, dat ons land, van ouds bekend om zijn liefde voor het internationale recht, het aangewezen land is om aan een Europees gerechtshof on derdak te bieden. Zullen de radiocentrales weer, zoals vroeger, in particuliere exploitatie komen? Zo er al geen tekenen op een dergelijke ont wikkeling wijzen, dan mag toch gezegd worden, dat met de moge lijkheid ervan rekening gehouden wordt. Daarvan getuigt de nota, die de minister van Verkeer en Wa terstaat aan de leden der Tweede Kamer heeft gezonden. In deze nota deelt de minister mede, het advies in deze kwestie ingewon nen te hebben o.m. van de Bond van Exploitanten van Radiocen trales. Het advies, dat thans aan de VERKLARING VAN MINISTER S'JACOB NEW YORK, 3 Nov. (ANP- aneta) „De naar verluidt in En gelse kringen te Washington heersende mening, dat de Ne derlandse regering meer dan te voren bereid is in te stemmen met de jongste voorstellen over de rol van de Nederlandse mari ne in de Europese defensie, is absoluut ongegrond," aldus heeft Mr. H. L. s' Jacob de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, de dag voor zijn terugkeer uit V.S. naar Nederland verklaard. „In tegendeel," zo ging de mi nister voort, „men zou terecht kunnen vaststellen, dat de Ne derlandse regering het pleit tot nog toe voor 90 heeft gewon nen, en er zal beslist geen wijzi ging gebracht worden in het bouwplan van de Nederlandse vloot. De oppervlakkige aan trekkelijkheid van het Engelse voorstel, dat Nederland zich op de landstrijdkrachten zou con centreren en de maritieme de fensie aan Engeland zou overla ten, heeft tot sdmmige mensen buiten Nlederland gesproken, dooh niemand, die alle bestaande feiten en de werkelijke toestand kent, zou deze zienswijze lang kunnen handhaven," zo voegde minister k Jacob hieraan toe. GEEN AMERIKAANSE AMBASSADEUR NAAR SPANJE President Truman heeft Don derdag op zijn wekelijkse pers conferentie op de vraag, wan neer hij voornemens zou zijn een ambassadeur naar Madrid te zenden, geantwoord, dat het „heel lang" zou duren eer de Verenigde Staten dit zouden doen. Volksvertegenwoordiging kenbaar wordt gemaakt, is geheel in de geest van het „indien" gesteld. Het behandelt de positie van de exploitanten der centrales, indien tot een herstel van de vroegere vorm van exploitatie zal worden overgegaan. Een positie, die een grote mate van afhankelijkheid van het Staatsbedrijf der P.T.T. niet uitsluit. De minister heeft als zijn me ning bij de nota gegeven, dat hij de aanvaardbaarheid van het advies wel niet ontkent, maar niettemin een lonende particu liere exploitatie zeer bezwaarlijk acht. Temeer, daar de luisteraar meer zal moeten betalen dan onder de huidige constellatie. Bovendien zullen de financiële lasten voor de exploitanten aan vankelijk hoog zijn. De P.T.T. wenst wel een restitutiesom te ontvangen, maar de minister van Financiën weigert anderzijds de destijds door de exploitanten be taalde belasting over de naas tingsvergoedingen terug te be talen. De minister is intussen bereid te overwegen in hoeverre een verhoging van de naastingsver goeding alsnog mogelijk is, indien de exploitanten bereid blijken al hun rechten prijs te geven ten gunste van het Staatsbedrijf der P.T.T. Voor het eerst in Nederland, zal men onder het genot van een kopje koffie of een kleintje pils naar een voetbalwed strijd kunnen kijken of een hoorspel volgen op het scherm van een televisietoestel, terwijl men van een Zondagse wan deling even uitrust in een café. Een caféhouder in Eindhoven heeft zijn toestel in de zaak opgesteld, en over gebrek aan belangstelling niet te klagen. Hofstra in belangrijke mate was tegemoet gekomen. Het was toen voor de afge vaardigde dr. Lucas 't moment om met enige welgekozen woor den zijn amendement, dat bijna het heengaan van de minister, heeft veroorzaakt, in te trekken. Geen beslissing viel nog over het amendement-Hofstra, dat de verlichting voor de inkomens boven de f 15.000 wil verminde ren. Om elf uur werd de vergade ring tot hedenmiddag één uur verdaagd. Z.H. DE PAUS SPRAK Z.H. de Paus heeft Donderdag vijf en twintig kardinalen- en vijfhonderd zestig aartsbisschop pen en abten, die bij de plech tigheid van de dogmaverklaring op Woensdag1 aanwezig waren geweest, ontvangen. Ook was nog een duizendtal andere gees telijken aanwezig. De Paus gaf drie intenties op voor gebed voor de gehele katholieke we reld: „Voor de herders en gelovi gen, die niet de vrijheid hebben gekregen om zich vreedzaam met hun broeders in het geloaf te verenigen op Heilig Jaar bedevaarten naar Rome, voor een grotere geest van verster ving, boetedoening en opoffering en voor het behoud van het huwelijk en het gezin." De Paus zeide, dat Hij, zekere ideologieën voor katholieken verbiedende, Zich niet richtte tegen een bepaalde regering of tegen een bepaald volk, doch tegen „misleidende leerstellin gen en systemen". Chinese legerafdelingen trek ken op het ogenblik Tibet binnen langs een weg die ze zelf aan leggen, zo meldt het communis tische persbureau Nieuw China. Volgens dit bericht komen achter deze eerste troepen grote voor raden en versterkingen Tibet bennen. De Dalai Lama zal Lhassa niet verlaten, zolang als er onderhan delingen gaande zijn met com munistisch China, aldus heeft de minister van financiën van Tibet, Tsepon Sjakabba, verklaard naar aanleiding van een bericht van Radio Melbourne, dat de Dalai Lama zich gereed maakte met 100 functionarissen de hoofdstad te verlaten, zodra het sein daar toe zou worden gegeven. De regering van India heeft het communistische China laten weten, dat zij de bewering als zou haar nota aan Peking inzake Tibet zijn ingegeven door buiten landse invloed, van de hand wjjst. BACH KON NIET TEGEN OMA OP De tentoonstelling van wer ken der Amerikaanse schil deres grandma (oma) Moses, die tot 12 November a.s. in het gemeentemuseum te Den Haag wordt gehouden, trok in twee weken tijds reeds 5000 bezoekers. De in het kader van de Haagse kunstmaand gehou den Bach-tentoonstelling, die op 31 October j.l. sloot, trok in totaal een kleine 1000 be zoekers. De Nederlandse Chef Staf Luchtmacht, It.-generaal Aler, heeft verklaard, dat de opbouw van onze luchtmacht zich mo menteel oriënteert op Neder landse, Amerikaanse en Engelse productie. Fokker zal waarschijn lijk de Meteor XI nachtjager gaan bouwen. Tengevolge van de suikerbietencampagne is het in de Gro ningse grachten een drukte van belang. Speciaal de schippers uit de provincie Groningen nemen de weg door het Wester- havensluisje, dat echter slechts twee schepen tegelijk kan schutten. Dientengevolge ligt er in de Sluiskade steeds een greet aantal schepen, die wachten tot zij geschut kunnen worden. Generaal Aler hoopte in het kader van het wederzijds hulp verleningsplan een groot aantal tactische jachtbommenwerpers van de Amerikanen te ontvan gen. Het ziet er naar uit, dat de eerste squadrons, die volgend jaar zullen worden geformeerd, met het allermodernste materiaal zullen worden uitgerust. Het ligt niet in de bedoeling de Marineluchtvaartdienst op te doen gaan in de Luchtmacht. De M.L.D. zal haar specifiek eigen taak ten volle behouden. Wat de personeelsvoorziening van de luchtmacht betreft, daar voor was de generaal niet be vreesd. Nederland staat er in dat opzicht niet slechter voor dan de andere West-Europese landen. Toch is nog altijd de vraag naar vliegers groter dan het aanbod. DODELIJK ONGEVAL BIJ HARLINGER HAVENWERKEN (Van onze correspondent) Gistermiddag had in de Nieuwe Voorhaven van Harlingen, waar in het van Harinxma-kanaal zal uitmonden, epn ernstig ongeval plaats dat aan de 56-jarige G. van der Wal het leven kostte. Bij het vervoer der grote bi tumen platen die gebruikt wor den voor de beschoeiing van de pieren is een van deze platen uit de takel waarmede zjj aan boord van een dekschuit worden gehesen, geschoten. Een punt van de plaat kwam terecht op 't motorsleepbootje Martje 2 dat de dekschuiten naar de plaatis van bestemming brengt. De be stuurder van dit bootje kwam on der de plaat waardoor zijn borst kas werd ingedrukt en hij op slag dood was. De getroffene was gehuwd en vader van een zevental kinderen. Tweeslachtig (Sm.) De Partij van de Arbeid en haar officiële or gaan, het „Vrije Volk" hand haven hun tweeslachtig stand punt ten opzichte van de inter nationale positie van Spanje (hatelijk nog altijd Franco- Spanje genoemd). Half Decem ber 1946 let op de datum! had de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een be sluit genomen, met de strekking, om Spanje vanwege zijn Franco-regiem internationaal te boycotten. Dat was een ver keerd en unfair besluit gegrond op de overweging dat het in Spanje heersende regiem niet democratisch was. Maar als de V.N. zich het recht aanmatigen, de waarde van het politieke regiem van een land te toetsen, waarom aanvaardden ze dan wel Sovjet-Rusland met zijn overwegend communistische krachten (en al die andere soortgelijke landen!) en niet Spanje met zijn overwegend katholieke krachten? Of het een, of het ander. Allemaal, of geen van allen; afgezien dan van het antwoord op de vraag, of het op zich wel juist is, beide lan den. ook voor de toetsing van de democratie, op één lijn te stellen. Het bestuur van de Par- tii van de Arbeid heeft het nodig gevonden, zijn gezicht te redden bij het naderen van de beslissing van de V.N. om de fout van 1946 te herstellen: het volhardt in de mening dat Spanje niet Rusland, politiek en diplomatiek geboycot moet worden. Hoewel het „V.V." het besluit van 1946 „een wassen neus" vindt Maar „wassen neu zen" zijn gevaarlijke dingen, ook in de internationale politiek. En het is tweeslachtig Spanje om zijn „a-democratie" buiten de V.N. te houden en Rusland met zijn „wan-democratie" daar in te houden. Het is jammer, ook voor de verdere politieke ontwikkeling in ons land, dat de P.v.d.A. van deze tweeslachtig heid nog niet los kan komen. Dat is ook jammer, „juist in verband met de gezamenliike strijd tegen het communisme" zoals v. d. Goes van Naters eer der. in ander verband, in het „Vrije Volk" schreef.... Wens-droom? (Sm.) De parlementaire leider van de P.wd.A. schreef dat, in het „V.V." van 30 Octo ber j.l., in een artikel over minister Lieftinck, aan wie hij terecht hulde bracht. Dit ge schiedde in verband met de thans vrijwel weer opgeruimde kwestie „LieftinckK.V.P." in zake de verdere tegemoetkoming in de belastingen aan de z.g. middengroepen. Daarbij ging het om de politiek van „Lief tinck, „die ook de politiek van het kabinet is". Accoord! Die politiek is: sociaal en econo misch verantwoorde belasting heffingen. Accoord! Dat is zeker óók de politiek van de K.V.P Alleen de weg, om dit ge meenschappelijke doel te berei ken bleek verschillend. Geen verlichting zonder compensatie, zegt Lieftinck. Accoord, zei de K.V.P., ik wil ook alleen maar verschuiving. Hier hebt u dus de compensatie, voor de verlichting die ik wil, en dr. Lucas wees de compensatie aan. Daar was nog meningsverschil over en dat liep hoog. Menings verschil ook intern in de K.V.P Drong v. d. Goes daarom ver leden week op een dadelijke be slissing aan? Beweerde „Parool" daarom, dat „de K.V.P.-leden Bachg en Hooy" uit de Kamer wegliepen toen dr. Luca^ ziin denkbeeld der verhoogde omzet belasting op diensten verdedig de? Schrijft v. d. Goes daarom nu. dat als de beslissing ver leden week tot een kabinets crisis had geleid, de P.v.d.A. in de oppositie was gegaan en „de K.V.P., althans in haar top. gespleten zou worden"? Wens droom? Zie het resultaat: be langrijke tegemoetkoming aan de middengroepen (volgens het denkbeeld-Lucas) en, tot een zelfde bedrag, compensaties, dus verschuivingen (denkbeeld- Lucas) vooral in de verzwaring van de omzetbelasting op dien sten (denkbeeld-Lucas). Het mag er dan gespannen hebben, er zal ook intern in onze fractie wel een woordje gevallen zijn, maarsplitsing, althans 'in de top, van de K.V.P.".... de heer v. d. Goes zal op een vol gende droom moeten wachten! Vervolg op pag. 3 Nelly, Djakarta-Rotterdam, 1 November van Port Said. Otranto (rep.), heden van Djakarta te Rotterdam. Ontscheping begon te 9 u. Castel Bianco, Djakarta-Am sterdam, passeerde 1 Nov. Kaap St. Vincent. Johan van Oldenbarnevelt, Djakarta-A'dam, 2 Nov. van Belawan. Waterman (rep.), Djakarta- Rotterdam, 2 November te Belawan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1