,Een Nederlandse maatschappij is onrechtmatig opgetreden" 11 slifllllS Kantoorbediende gaf sleutels voor inbraak 250.000 gulden te verbeuren voor ieder schip in overtreding Bank-kassier deed zaken met andermans geld VEEL NIEUWS in weinig woorden „Veiligheidsraad had niet moeten talmen om Ambon" Van Alle Dag irktberichten AMBON CONTRA DE K.P.M. Onafhankelijk en onpartijdig oordeel Naar wij vernemen INEENS, TERWIJL GIJ EEN KRANT OPRAAPT... Twintig jaar geëist tegen moordenaar mmm Oud-minister Jonkman: Merkwaardig geluid in de Eerste Kamer Slachtoffer van verzekeringsagent Kroniek en Kritiek RSVERWACHTING ;eld door het K.N.M.I. It, geldig van Vrijdag- t Zaterdagavond. IUDER ankelijk in het Oosten het land zwaar bewolkt plaatselijk nog enige i, overigens wisselende lking met enkele ver- de buien. Matige Noor- te wind. Iets kouder. (RTSENDIENST NOORDERKWARTIER i gehoor bij de eigen arts, Zaterdag 4 Nov. te 14 uur lag 6 Nov. 1950, 8 uur, voor [schappen bereikbaar de uk, Hippolytushoef, tel. 47; Winkel, tel. 335; Hoogka- denmeer, tel. 21; Koning, tel. 435; Nauta, Wieringer- ;1. 262; Schreuder, Oude tel. 212; Veenis, Breezand, Verheul, 't Zand, tel. 223 ■ringen, Schagerbrug,tel. ENARTSENDIENST NOORDERKWARTIER 5 November 1950 hebben dierenartsen N. J. Bou- 146, Slootdorp en E, J. ;ght, tel. 437, Schagen. KTERSDIENSTEN N WEST-FRIESLAND (WEST) Bloem te Spierdijk, tel. 204; Dokter Boeckhorst im tel. K 2297: 215; Dok- erda te Twisk, tel. 8. F.C. filmkeuring ^R: Cinema Americain: idsduivels 18 jaar; nie: Saboteur, 14 jaar; a: Kennismaking ge- 18 jaar. Winston Theater: Ca- de magiër, 18 jaar; a: Key Largo, 18 jaar IN: Royal: De verstrooi- fessor, volw. ZEN: Munt: 't Gebeur- een avond, alle leeft. lie woningruil centrale 1UGOWAARD Er is land een stichting in het roepen genaamd: „Stich- irlocale Woningruil Cen- ze is gevestigd te Utrecht haar werkzaamheden op aber j.l. aangevangen. Ie gemeente Heerhugo- eeft zich bij deze stich- gesloten. Door deze aan- wordt beoogd de bevor- ■an de interlocale wo- De inschrijving van per- e in een andere gemeen- /oning wensen, geschiedt rmuher hetwelk ter ge- icretarie verstrekt wordt irijvingskosten bedragen bedrag wordt geretour- j afwijzing van de aan- ioor de betrokken ge- Verdere inlichtingen re Donderdag van 912 secretarie te bekomen. enbare verkoping CHARWOUDE Ten 1 van cand. notaris J. IJ. te Zuid-Scharwoude iandagavond in café .De ;euw" publiek verkocht: Perceel bouwland groot Are (10 snees) nabij het i. Hoogste bieder J. deur met f61.per srafjnd door J. Glas te irwoude met f2.per Perceel bouwland in de ir aan de Ringsloot Are 90 ca. (9 snees), bieder J. Bolkestein met r snees. Niet gemijnd. Perceel bouwland in de er aan de Ringsloot Are (9 snees). Hoogste Bolkestein met f55. s. Niet gemijnd, ibinatie werden de per en 3 gemijnd door F. 7aarland gemeente Ha- el met fl.per snee. ibinatie stonden de drie op f1647.—. Bij de af- den de 3 percelen ge- fl.door J. Groen te irwoude zodat deze ko- 1 van alle percelen voor rcelen waren eigendom Irven P. Glas Wz. ■lotte werd geveild *n voonhuis aan het Grens- Nrd. Scharwoude. Huur- t f4.per week. Hoog- ;r P. van Unten met Niet gemijnd. Speldjesverkoop De speldjesverkoop mdag door de R.K. Vrou- ging te Oudorp bij de cd gehouden heeft opge- som van f 52, TEBROEK, 2 Nov. 2500 we Eigenh. 8.30; 3000 kg >1 44.90; 2000 kg rode kooi 7500 kg groene kool 5.60— 9 kg bieten A 88.40, B 2000 kg peen B 2.50, C kg andijvie 5—5.10; 3500 kg driel. 99.30, nep 12.80 10 kg slabonen afw. 3139; uks bloemkool: B 2966, 37, C 19—28, C II 8—14. rIORN, 2 Nov. .30 kg >1 afw. 29; 20.700 kg witte 4.30, Siicc. 4.20—4.30; .18.850 kool 4.20—12.60; 5200 gele 10.50; 700 kg groene kool 600 kg Chinese kool 9.50— )0 kg uien: driel. 7.20—7.70, 0—13.70; 20.800 kg bieten 1—9.20, II 4.60—5.50; lang 6; ritlof afw. 3435,; 13.500 kg 3.50—4.60, III 4.80—6.50, IV D-SCHARWOUDE, 3 Oct. aardappelen grove eerstel, i kg andijvie 8; 2600 kg uien I, driel. 8.40—8.50, nep 14.20; rode kool 4,709,40; 300 kg cool 6.10; 166.000 kg witte .40; Succes witte kool 44.50 1ENHUIZEN, 3 Nov. 400 nep 12.20, driel. 7; 29.000 kool 48.80; 18.000 kg witte 4.20; 1000 kg andijvie 5.20. 1EDIJK, 3 Nov. 2000 kg iheimers 88.40; 3500 kg 0—7.20. grove 5.90—6.60: bieten 7.50—7.70; 2700 jvie 5—6.40: 12000 kg kool 5—6.20: 7000 kg jl 4.50—7.60: 40000 kg ooi 5—9.60: 140000 kg lol 4.00: succes witte 4 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 De K.P.M,. heeft hef kort geding tegen de Republiek der Zuid- Molukken (Ambon), aanhangig gemaakt, omdat zij in opdracht van de Indonesische regering troepen en oorlogsmateriaal naar het aangevallen Ambon vervoerde, verloren. Het is de K.P.M. met ingang van gisteren verboden nog langer aan dit vervoer mee te werken, onder verbeuring van f 250.000.voor ieder schip, dat voor zulk vervoer ter beschikking wordt gesteld. De raadsman van de K.P.M. had aangevoerd, dat hij een Ne derlandse rechter niet bevoegd achtte in een kwestie als deze. Ten eerste omdat hij niet te oor delen zou hebben over de recht matigheid van de daden van de Indonesische regering, ten twee de omdat de Republiek der Zuid- Molukken niet als staat zou zijn erkend. De president der arrondisse mentsrechtbank te Amsterdam als alle rechters in Nederland vol komen onafhankelijk en'volstrekt onpartijdig heeft de argumen ten van mr. Berkhouwer uit-Alk maar, die voor de Republiek Zd.- Molukken optrad, als juist er kend. Het recht der Zuid- Molukken De president oordeelde, dat de Zuid-Molukken krachtens het R.T.C.-accoord, aritkel 2 lid 2, het recht hadden zich tot een af zonderlijke deelstaat te vormen om vervolgens te beslissen of zij al dan niet deel uit zouden ma ken van de Republiek der V.S.I. Dit zelfbeschikkingsrecht is Te Toulon is een Frans inter nationaal smokkelaar gearres teerd, die in zijn bagage een pis tool had in de vorm van een vulpotlood. De nieuwe Zweedse Koning zal niet ge kroond worden. Hij volgt hier mede het voorbeeld van zijn vader, die eveneens weigerde zich te laten kronen, omdat daaraan „te veel plechtigheid" verbonden was. Albanië heeft weer eens bij de Italiaanse rege ring geprotesteerd wegens „gro ve schending van de Albanese grenzen door Italiaanse vlieg tuigen". Albanië beschuldigt de regering te Rome er van „roof zuchtige, imperialistische en fascistische oogmerken op Al banië" te hebben. De Turkse regering heeft haar ambassadeur te Madrid opdracht gegeven zo spoedig mogelijk naar Spanje terug te keren. Turkije zou de_ eerste mogendheid willen zijn om de diplomatieke betrekkin gen met Spanje, na het jongste besluit der Verenigde Naties, te herstellen, teneinde kracht bij te zetten aan haar zienswijze, dat de verdediging van het Mid dellandse Zee-gebied ondeelbaar is. De besprekingen over de toekomst van Marokko, welke door de sultan en de Franse regering te Parijs worden ge voerd, zijn, na drie weken, nog zonder resultaat gebleven. De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Oost- Europese landen, die onlangs te Praag in tegenwoordigheid van Molotof werd gehouden, zou zich hoofdzakelijk hebben bezig gehouden met het vraagstuk der herbewapening der volksdemo cratieën. De zalen met beeld houwkunst en kunstnijverheid in het Rijksmuseum te Amster dam, zullen tijdelijk gesloten zijn in verband met proefopstel lingen in het hoofdgebouw. Een 22-jarige matroos van de grote vaart hoorde, wegens het plegen van verschillende dief stallen, twee jaar gevangenis straf tegen zich eisen. Hij heeft reeds zeven veroordelingen we gens diefstal achter de rug. De Zeeuwse vissers, die naar de Waddenzee ziin vertrokken, om dat op de Zeeuwse stromen wei nig wordt gevangen, melden goede vangsten op de Wadden zee. De provincie Zuidholland geeft een goed voorbeeld. Zij verlaagde namelijk de abonne mentsprijs van het Provinciaal blad van 12 op 6 gulden. door de Republiek Indonesia ge schonden, toen het de eenheids staat uitriep. Waar de R.I. zich niet aan de gesloten overeen komst hield, mag niet verwacht worden, dat de Ambonese bevol king dit nog wèl zou doen. Van een „opstand" der Ambonezen is dus geen sprake. Nederland erkent intussen dit zelfbeschikkingsrecht wel, en 'n Nederlandse maatschappij heeft zich daarnaar te richten. De Zd.- Molukken bestaan immers naar Nederlands recht als staat. De rechtbank bevoegd De president achtte zich be voegd tot oordelen. Hij oordeelt immers niet over de handelingen van de souvereine staat Indonesië hoewel daarvoor op grond van het Unie-statuut inderdaad aan leiding zou zijn maar over een Nederlands rechtspersoon, de K.P.M. en daartoe nog wel gemachtigd door datzelfde Unie statuut. Op grond van deze overwegin gen veroordeelde de president der Amsterdamse arrondisse mentsrechtbank het optreden van de K.P.M., die door haar sche pen beschikbaar te stellen, deel neemt aan een onrechtmatige daad jegens de Republiek der Zuid-Molukken. Eén van de oude beroepen, dat zal moeten wijken voor de voortschrijdende techniek, is wel dat van wagenmaker. Een wagenmaker van de oude stempel is de heer W. H. Bridg- waters uit Tong Norton in Staffordshire, die wij hier aan het werk zien in zijn oude werkplaats. Een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, eiste de Officier van Justitie bij de Rotterdamse Rechtbank gisteren tegen de 40- jarige kassier J.B. uit Rotterdam, die zich, in dienst bij de N.V. Slavenburg's Bank, in de jaren 1948 en 1949 in totaal f 187.000 heeft toegeëigend. De man, die 15 jaar bij deze firma in dienst was, vertelde, dat hij verschillende bedragen ter hand had gesteld aan de 36- jarige 'handelsagent F. den B. uit Rotterdam, die er handel mee deed en hem het geld daarna terugbetaalde. In September en October 1949 had hij hem weder om resp. f 30.000 en f 52.000 ge geven, doch dit ontving hij niet terug. Daarop heeft hij via een advocaat hiervan aangifte ge daan. Van de zijde der bank werd verklaard, dat aan het einde van het vorig jaar f 82.000 werd ver mist, wat echter door de verze kering werd vergoed. De ver dachte stond goed aangeschreven bij de bank. De Officier van Justitie zei, dat verdachte op eigen houtje ban kier was gaan spelen. Hoewel hij het geld niet voor zichzelf had gebruikt, was het verduistering, aldus de Officier. Ook had vol gens hem de controle te wensen overgelaten. Verdachte's raadsman was van oordeel, dat verdachte een matig salaris hl. f 240.netto per maand had voor een grote verantwoordelijkheid en wees verder op het gunstige reclasse- ringsrapport. De tweede verdachte, F. den B., werd ten laste gelegd, dat hij B. had bewogen tot afgifte van f52.000. Dit geld had hij nodig, aldus de dagvaarding, voor een handel in gouden munten. Er zou daarmee zoveel geld worden verdiend, dat verdachte behalve de f 52.000 ook nog f 15.000 op korte termijn zou kunnen terugbetalen aan de eerste verdachte. Er werd hem subsidiair ten laste gelegd, dat hij geld, van verduistering af komstig, had bewaard en dat hij genoten had van de verdiensten van sluikhandel, eveneens met verduisterd geld bedreven. Verdachte ontkende, doch B., die in deze zaak als getuige op trad, bevestigde wat de dag vaarding vermeldde. Deze ge tuige gaf toe wel voor den B. zwart geld te hebben omgewis seld. De Officier van Justitie merkte op, dat verdachte betrokken was bij de effectenzaak ten Kate, die voor de Amsterdamse Rechtbank was behandeld. De Officier was overtuigd van verdachte's schuld, doch achtte de oplichting niet bewezen. Wel heeft verdachte, aldus de Officier, het geld in bewaring gehad en hij eiste een gevangenisstraf van 10 maanden. Verdachte's raadsman meende in het requisitoir te horen, dat het bewijs er niet is. Hij vroeg vrijspraak. Uitspraak in beide zaken op 16 November a.s. zoekt de Utrechtse politie naar twee minderjarige meisjes van resp. 16 en 18 jaar oud, die op 28 October j.l. de ouderlijke wo ning hebben verlaten en sedert dien spoorloos zijn komen vandaag 13 officieren van de APRI in ons land aan om zich op de hoogte te stellen van de methode en bediening van lucht-, veld- en pantserartillerie was de animo op de gisteren te Amsterdam gehouden thee veiling niet groot. Gemiddeld waren de prijzen 20 tot 35 cent per halve kg lager. De kwaliteit werd iets minder gunstig beoor deeld werd de hoofdbewoner van een huis te Den Haag Woensdagavond tijdens een woordenwisseling met zijn medebewoner, niet gevaarlijk gewond door negen steken met een schoenmakersmes, die hem door de medebewoner werden toegebracht overleed te Achteveld (U.) de oudste tolgaarder van Nederland, de heer J. van Laar, die gedu rende 52 jaar de tol aldaar heeft bediend. (Advertentie) schiet de pijn in Uw lendenen kunt ge U niel meer oplichten. Omstanders heb ben moeite om U te geloven en denken dat U overdrijft, zo snel overvalt U wat men „spit in de rug" noemt. Laat U niet kwellen door de hevige pijn die de ge ringste beweging U veroorzaakt. Drie maal daags flink wrijven met Akker's Kloosterbalsem, hel onvolprezen middel waarvan de warmte-opwekkende bestand delen diep in de weefsels doordringen en de oorzaak van de pijn snel verjagen, fn korte tijd zuil gij zeggen: Akker's Kloosierbalsem - „geen goud zo goed". Tegen de 23-jarige H. B. uit Haarlem, die op 6 Mei j.l. een 20-jarige verpleegster van het Diaconessenhuis te Naarden met een messteek in de hals van het leven beroofde, eiste de Officier van Justitie van de Amsterdamse Rechtbank gisteren twintig jaar gevangenisstraf B. had het meisje, kort voor hij als soldaat naar Indonesië vertrok, leren kennen. Hij cor respondeerde met haar en in een van haar brieven had zij ge schreven, dat zij niet langer meer op hem kon wachten. Toen hij na zijn terugkeer in het vader land 'merkte, dat zij niets meer om hem gaf, kwam de gedachte op haar te doden. 14 dagen liep hij met zijn plan rond voor hij zijn vreselijke daad bedreef. De Officier van Justitie wilde rekening houden met het feit, dat B. in Indonesië is geweest en daar mogelijk een geestelijke verandering heeft ondergaan. Daarom eiste hij geen levens lang, doch twintig jaar. De ver dediger vroeg de rechtbank grote barmhartigheid te gebruiken en wees er op, dat B., doordat zijn ouders al vroeg van elkaar waren gescheiden, een moeilijke jeugd heeft gehad. De uitspraak werd bepaald op 16 November a,s. Kerstpakketten voor Indonesië en Nieuw-Guinea De familieleden van de in In donesië en op Nieuw-Guinea verblijvende militairen, aan wie bekend is dat hun man, zoon of verloofde voorlopig nog niet kan repatriëren, wordt aangeraden deze week de voor genoemde militairen bestemde kerstpakket ten te verzenden. De uiterlijke datum van ter post bezorging op de P.T.T.- kahtoren is: voor Nieuw-Guinea 4 Novem ber a.s., voor Indonesië 6 November a.s. Wellicht ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd, dat indien de militair bij aankomst van de zending reeds gerepatri eerd blijkt te zijn, de kosten van terugzending v;an het pak ket aan de afzender door dc .T.T. in rekening worden i*v 'Atv REPARATIE VAN DE SCHUTSLUIS TE VEERE. De schut sluis bij Veere in het kanaal door Walcheren wordt flink onder handen genomen. Deze sluis heeft in de oorlog door bombarde menten veel schade opgelopen, terwijl bij een grondig onderzoek naar de toestand van de paalfundering is gebleken, dat deze in sterke mate door paalworm is aangetast en dus vernieuwd moet worden. Tussen de nieuw ingeheide stalen damwand moet de zogenaamde kolk voor de funderingswerkzaamheden worden drooggelegd Om weerstand te bieden aan de zijwaartse druk op de beide wanden heeft men tussen deze1-een stempel- raam aangebracht, dat met behulp van de beide grote bokken .Arend" en de ,,Kondor" op de goede plaats werd gelegd. Op de foto ziet men hoe het stempelraam op de goede plaats gelegd werd. (Van een onzer redacteuren) Ambon en speciaal de strijd, die daar is ontbrand, vormde de hoofdschotel van het debat, dat gisteren in de Eerste Kamer is gevoerd bij de behandeling van de begroting van het minis terie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Unaniem kwam de Kamer tot de conclusie, dat de handelwijze van de Republiek Indonesië ten opzichte van de Republiek Zuid-Molukken in strijd is met het R.T.C.-accoord. „Ambon is beklemd geraakt bij de omwenteling in de Nederlands-Indonesische verhou dingen", zeide oud-minister jonkman, die de eerste spreker was in dit debat, een mening, die de volgende woordvoerders beaamden. ring volgens spreker in 't begin niet actief genoeg geweest. Te leurstellend achtte spreker de houding van de Veiligheidsraad inzake het zelfbeschikkingsrecht voor Ambon. De heer Kerstens (K.V.P.) zei geen behoefte te hebben aan een lange redevoering. „Wij zijn er van overtuigd, dat de regering alles gedaan heeft wat inzake Indonesië gedaan had kunnen worden". Ten aanzien van Ambon zeide spreker, dat het zelfbeschikkings recht ook hier dient te worden toegepast. Toch is een zelfstandig Ambon z.i. onreëel en onbestaan baar. De debatten worden heden voortgezet. p. bracht. ge- De historische kerk in het plaatsje Veere op Walcheren is geheel gerestaureerd en dezer dagen ingewijd. De kerk, die voor de tegenwoordige bevolking veel te groot is, maar eeuwen geleden, toen Veere nog een belangrijke handelsstad was, gebouwd werd, heeft door verval en oorlogsschade zo zwaar geleden, dat restauratie dringend noodzakelijk was. De inbraak, die op 30 Septem ber j.l. werd gepleegd in het Reisbureau van de N.V. W. H. Muller en Co., dat gevestigd is in het Erasmushuis aan de Cool- singel te Rotterdam en waarbij een bedrag van 20.000 gulden werd ontvreemd, is thans opge helderd. De politie koesterde achter docht tegen een der kantoorbe dienden van het Reisbureau, nl. de 33-jarige W.A.C. Een accoun tantsonderzoek bracht aan het licht, dat er in de boeken was geknoeid. Zo had C. na de in braak verteld, dat er f 3000 in kas moest zijn. Voor de inbraak had hij echter f 300 opgegeven. Dit verschil klopte met het be drag van f 2700, dat de accoun tant miste en Woensdagmorgen werd hiervan aangifte gedaan. De kantoorbediende bekende toen, dat de inbraak gefingeerd was. De verzekeringsagent had het geld gastolen en dit zou nog in zijn woning zijn. Bij huiszoe king bleek, dat er f 10.000 was verborgen in een alpino, die in een straalkachel verstopt was. Hierna tekende S. Drie jaar geleden maakten de kantoorbediende en de verzeke ringsagent kennis met elkaar. De eerste leende de agent geld, dat hij uit de kas van de N.V. nam en zodoende was hij verplicht in de boeken te knoeien. 3 weken voor de „inbraak" opperde S., die schulden had, het. plan van de gefingeerde inbraak. C. wilde er niets van weten, maar zwicht te voor de overredingen van de ander. Hij gaf de verzekerings agent de sleutels van de buiten deur, de brandkast en de muur kast. Ook wees hij S. verder waar hij het geld kon vindon, maar bezwoer hem het buiten landse geld ongemoeid te laten, wat nok gebeurde. Na de dief stal kreeg C. de sleutels weer terug en ontving tevens f 500. Met f 5000 betaalde S. zijn schulden en gaf f 4000 aan de vrouw, die bij hem woonde en thans ook is gearresteerd. De resterende f 10.000 had hij, zoals vermeld, nog thuis. KONINGIN JULIANA WENST TRUMAN GELUK H.M. de Koningin heeft presi dent Truman het volgende tele gram gestuurd: „Ik betuig u mijn welgemeen de gelukwensen met uw geluk kige ontsnapping bij de aanslag op uw leven. De heer Jonkman deed een dringend beroep op de regering van Indonesië om de strijd te staken en de bemiddeling van de UNCI te aanvaarden. Spijtig noemde deze spreker het, dat de Veiligheidsraad in de kwestie-Ambon niet met even grote voortvarendheid is opge treden als bij het conflict in Korea. Ambon is geen interne aangelegenheid, aldus de heer Jonkman. Ten aanzien hiervan geldt, dat niet alleen de repu bliek verantwoordelijk is, maar ook Nederland en de UNCI. Zoals ook in het Voorlopig Ver slag van de Kamer tot uitdruk king is gebracht dient, aldus spr., het beleid inzake Indonesië thans radicaal te verschillen met dat toen Nederland met Indonesië nog in een koloniale verhouding stond. Er is nu sprake van twee souvereine staten, die naar vrij willige en duurzame samenwer king moeten streven. Maar, zo vroeg de heer Jonkman zich af, hoe kan Indonesië verlangen, dat waarde gehecht wordt aan de R.T.C.-overecnkomst, wanneer blijkt, dat zij deze niet uitvoert? Wie niet luisteren wil Het betoog van de heer Algra had tot grondslag: Wie niet luis teren wil, moet maar voelen. Deze spreker was het eens met de heer Jonkman, dat de R.T.C.- overeenkomst door de republiek niet wordt nagekomen, doch, zo zeide hij, voor hen, die hebben willen luisteren, heeft het steeds vastgestaan, dat de republiek naar één Indonesië zou streven. De souvereiniteitsoverdracht zou niet hebben mogen plaats vin den zonder dat waarborgen waren geschapen, dat het federatieve karakter van de R.I.S. bewaard zou blijven. Prof. de Zwaan (C.H.) deelde dit standpunt niet geheel en al. Hij was van mening, dat nu de overeenkomst door één partij was geschonden, de andere partij Nederland van haar kant de bepalingen van de R.T.C. niet behoefde na te komen. De heer Molenaar kon niet in zien waarom de kwestie-Nieuw Guinea in de internationale sfeer gekomen is, zoals de heer Jonk man betoogde. Inzake de uitvoering van het zelfbeschikkingsrecht is de rege- NIEUW WARENHUIS VAN V. D. TE ROTTERDAM In tegenwoordigheid van minister In 't Veld wordt heden door burgemeester Oud te Rot terdam een nieuw warenhuis van V. en D. geopend. Het ge bouw, dat opgetrokken is aan de Hoogstraat, is 75 meter bij 75 meter groot en ligt eigenlijk aan vier straten, waarvan drie zijden bestemd zijn voor show naar buiten en slechts de ach terzijde gereserveerd is voor de dienst. Het bijzondere van dit warenhuis wordt geacht, dat het helemaal is ingesteld op kunst verlichting. Daarmee is getracht ook overdag de sfeer te vinden, die voor het publiek aantrekke lijk is. Een tweede bijzonderheid is het systeem van roltrappen, die als een groot beweegbaar trappenhuis midden in het ge bouw zijn geplaatst. Wie het nog gemakkelijker wil hebben, kan de verschillende etages met de personenlift bereiken. Per uur kunnen de roltrappen en de personenlift ruim tienduizend personen vervoeren. N.V. GLIMFABRIEK OVER SC HIE (Adv.) (vervolg van pagina 1) Het Dogma Van protestantse zijde heeft men, in zijn kritiek op de dogma-verklaring, zelfs gebruik kunnen maken van twijfel, in intellectuele katholieke kringen geuit, over de opportuniteit van de verklaring. Dit wordt door prof. dr. K. L. Bellon, hoog leraar aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, in een in teressant artikel in de „Gelder lander" betreurd, als hij o.a. zegt: „Wanneer nu Z.H. Paus Pius XII tot de plechtige uitroe ping van het dogma overgaat, dan moet dat voor ieder oprecht gelovige katholiek een grote vreugde zijn. Er is de katholieke Kerk verweten, dat zij een Maria-Kerk geworden is, in- plaats van een Kerk van Chris tus. Hoe \»einig hebben zij, die dit verwijt doen, de diepere zin van de katholieke Maria-vere- oring begrepen!" En na dit te hebben toegelicht schrijft prof. Bellon tot besluit: „Daarom is de afkondiging van het dogma van Maria's Hemelvaart, na de afkondiging van haar Goddelijk Moederschap en de afkondiging van haar Onbevlekte Ontvange nis het grote bewijs, dat de liefde tot Christus krachtig voortleeft in de katholieke Kerk van heden en dat zij, steeds in volle overeenstemming leeft met de Geest Gods, die op Pinkster dag over haar is gekomen én haar nog steeds leidt en be stuurt. Wie zich op deze dag niet verheugt, heeft .de ware zin van het katholieke geloof ver loren, draagt niet in zijn hart do liefde, die ziende maakt, be grijpt niet, hoe in de verheer- lijkjn» van haar, die ons Chris tus heeft geschonken Christus zelf wordt vereerd, ziet niet hoe Maria's Ten hemel opneming slechts het zuiver gevolg is van de verrijzenis en de hemelvaart van haar goddelijke Zoon." NOC ALTIJD: „LIEVER TURKS DAN PAAPS"? Wij Rooms-Katholieken zullen wel niet spoedig ons aan de illusie overgeven dat wij het onze niet-kath. landgenoten gemakke lijk naar de zin kunnen maken. Integendeel het heeft er dikwijls de schijn van dat, hoe wij ook handelen, scherpe en vaak venij nige critiek ons niet bespaard wordt. Nemen we de dogmaver klaring van Maria Ten Hemel opneming deze week met zo grote pracht en eenstemmigheid van de gehele kath. Kerk te Rome af gekondigd. Het geldt hier de af kondiging van een leerstuk, dat alleen geldt voor de Rooms- Katholieken. Hier wordt aan de van de Kerk losgescheurde chris tenheid niets opgedrongen, het geldt hier, zo zouden we kunnen zeggen, een zuivere interne aan gelegenheid van de Kath. Kerk. Toch treft het ons, hoe van wege dit nieuwe Mariale dogma, waarin zoals nadrukkelijk is ver klaard, niets nieuws wordt inge voerd, maar alleen een altijd door de Kerk aanvaarde waarheid,' plechtig als geloofspunt wordt vastgelegd, van alle zijden de Kerk door andersdenkenden met verwijten wordt overstelpt. Niet alleen de gereformeerde en rechtzinnige groepen in de prot. kerken attaqueren hier de Kath. Kerk, omdat zi.i hier een geloofs punt zou belijden, dat in de H. Schrift geen steun zou vinden, maar ook de meer vrijzinnige groepen, die anders niet zo on voorwaardelijk Bijbeltrouw zijn, richten nu de heftigste verwijten aan het adres van Rome. Het verst gaat in dit opzicht wel het weekblad van vrijz. prot. predi kanten „In de Waagschaal", waar wordt gesproken van „een zwarte dag voor de gehele christenheid", omdat door de afkondiging van dit dogma beslist een barricade wordt opgeworpen, die een ont moeting van de Rooms-Kath. Kerk, als deel der éne algemene christelijke kerk, met de andere christelijke kerken opnieuw aan zienlijk moeilijker maakt. Men moest toch langzamerhand aan de overzijde weten, dat bij het standpunt, dat de eenheid van de christelijke kerken kan worden gezocht door een stelsel van fifty fifty, waarbij de ene Kerk van zijn geloofswaarheden laat vallen en de ander er wat bij doet, een voor de Kath. Kerk volkomen onaanvaardbaar stand punt is. De Kath. Kerk kan krachtens haar goddelijke op dracht om de door Christus aan haar toevertrouwde schat van geloofswaarheden zuiver en on gerept te bewaren, nooit of te nimmer een samenspreking aan gaan over een herstel van de verbroken eenheid, dan op basis van de onvoorwaardelijke aan vaarding van haar leer. In dit standpunt is door de afkondiging van het nieuwe dog ma geen enkele wijziging aange bracht en dus nu hier te spreken van „een zwarte dag voor de christenheid", is onwaarachtig, in elk geval lichtelijk overdreven. Een ander argument voor onze stelling, dat wij katholieken het onze prot. medebroeders niet ge makkelijk naar de zin kunnen maken, vinden we in een artikel in het orgaan van de Protes tantse Unie, getiteld „De Vrije Natie" onder redactie van prof. van Ruler, waarin de voortgaan de reformatie van ons volk wordt bepleit. Het argument voor de noodzaak daarvan is weer Rome, omdat de Roomse Kerk in deze tijd klaar staat met een eigen maatschappij en staatsleer en om dat deze Kerk in onze dagen naar een nieuwe geestelijke over heersing streeft, wijl zij tracht het geestelijk huis te vormen voor de wordende Atlantische wereld. Misschien bedoelt de schrijver niet anders, dan ook hier de vaak passieve Prot. Kerk weer wat op te trekken aan de activiteit van de Kath. Kerk, d>e ook in dit opzicht niet anders doet, dan de goddelijke opdracht aan haar, zoveel mogelijk te verwezenlijken. We zien dit meer in onze dagen, dat bepaalde aan vallen en critiek op de actie van de Kath. Kerk eigenlijk geen an der doel hebben, dan ook de pro testantse massa voor eigen begin selen eens in beweging te bren gen. Want wij kunnen met de beste wil van de wereld niet goed inzien, op welke gronden men nu weer aan de Kath. Kerk de zucht naar geestelijke overheersing kan verwijten, wanneer zij er naar streeft, dat in de komende Euro pese samenwerking het christe lijk beginsel een dominerende rol zal vervullen, inplaats van dat het onchristelijke Marxisme, ver tolkt door de meer gematigde socialisten of volkomen anti christelijke communisten, daarop zijn stempel drukt. Of is de on dertoon bij al deze critiek op de Kath. Kerk, dat men tenslotte toch nog liever zag, dat het Mar xisme het geestelijk huis vormde voor de komende nieuwe Atlan tische samenleving, dan dat Rome daarin slaagde? Waarbij we dus een nieuwe variant zouden krij gen op het beruchte: „Liever Turks dan Paaps"? intussen blijkt uit deze prot. critiek toch ook wel duidelijk van welk een geweldige beteke nis het voor de toekomst van Europa is, dat wij katholieken hier onze invloed laten gelden. Er zijn helaas nog vele katholie ken die deze taak en plicht niet inzien en zich onttrekken aan het werk om deze invloed tot gelding te brengen. Moge deze altijd weer terugkerend» critiek op de Kath. Kerk hen ook eens duide lijk maken, dat het vervullen van deze zo belangrijke interna tionale taak ons heus niet zo ge makkelijk gemaakt wordt. Zelfs niet door hen, die als het in hun kraam te pas komt, zo gemakke lijk op de voorgrond schuiven, da talie christenen toch leden zijn van de éne algemene chris telijke kerk en waar men dan ach en wee roept, omdat Rome zich daarvan steeds opnieuw dis- tancieert. Terwijl wij niet anders doen. dan ook hier onze taak en roeping te vervullen J. H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3