VET E. W. VET Bij het25-jarig bestaander R.K. Huishoud school te Bergen Dievenbende opgerold DE BELASTINGVERLAGING VOOR DE MIDDENGROEPEN EENVC EEN S Ik h de r Nieuw succes van Schager politie De voetbal op Zaterdagmiddag Gewijzigd amendement-Lucas vraagt 31 mil Hoen aan schatkist Compensatie door verhoging van de omzetbelasting Nettenfabriek geopend SPECIALE WOL-RECLAME heeft ontvangen: Wie rekent, koopt bij Alléén Langestraat 37 ALKMAAR PAGINA 4 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 Een van de kook-klassen van de jubilerende Huishoudschool te Bergen bezig met practisch werk in de modern-geoutilleerde keuken. Op het feest van de H. Carolus - 4 Nov. - begon vóór 25 jaar het landbouwhuishoud-onderwijs op katholieke grondslag in onze provincie. De Congregatie der Zusters Ursulinen, die in '48 haar vijftigjarig bestaan herdacht, en die op het gebied van het onderwijs haar sporen reeds verdiend had, trok zich 25 jaar ge leden ook deze tak van onderwijs aan. Reeds lang waren R.K. Vrouwenbond en L.T.B. in onze provincie doende, om plannen te beramen, welke zouden leiden tot oprichting van een huis houdschool voor de meisjes van onze boeren en tuinders. De toenmalige bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, zag ook in, dat in deze behoefte moest worden voorzien en gaf als zijn nadrukkelijke wens te kennen, dat de Ursulinen van Bergen ook dit onderwijs zouden gaan geven. In de annalen van de ge schiedenis van deze landbouw huishoudschool worden enkele namen aan de vergetelheid ont rukt; het waren de toenmalige L.T.B.-voorzitter. burgemeester Dekker van Obdam en mevrouw Dekker—Koedooder, die in de voorbereidende werkzaamheden een belangrijk aand.ee! hadden. De toenmalige directeur thans Mgr. G. P. J. v. d. Burg durfde als bestuurder van de congregatie het kloeke besluit tot de stichting te nemen, toen bleek dat vooralsnog niet op financiële steun van het Rijk gerekend behoefde t e worden. Dan vonden we de naam v?,n mej. B. Ariëns afkomstig uit Wageningen, die de eerste be voegde kracht was aan de jonge inrichting en zowel de eerste leerlingen als de eerste lerares sen vormde. Als eerste leerling vinden wu genoteerd mej. Schotvanger uit Egmond; het aantal leerlingen ,-an de eerste cursus bedroeg twee en twintig. Natuurlijk trof- fii wij in de annalen ook vele namen aan van Zusters Ursu linen, die bii de oprichting en daarna pioniersarbeid hebben verricht; wetende echter, dat kloosterlingen alle openbaarheid en wereldlijke waardering schu wen, laten wij haar namen on vermeld: haar namen staan in een ander boek opgetekend met gouden letters tot de af rekening komt in de gelukkige eeuwigheid. Zoals het met vele grote stich tingen gaat werd zeer bescheiden begonnen; in dit geval in enkele lokalen in het sousterrain van het moederhuis der Congregatie. Het volgend jaar werd echter de nieuwe vleugel aangebouwd, waarin de schooi gevestigd zou worden. De bekende Bergense architect Jan Leyen, die o.m. colt de fraaie kapel van het moederhuis en de parochiekerk te Bergen bouwde, ontwierp de plannen. De bouwsom was ca. 144.000 In 1927 werd het gebouw in ge bruik genomen; de H. Augus- tinus was de patroon van deze eerste landbouwhuishoudschool in Noordholland. Het aantal leerlingen nam ge stadig toe; in 1931 waren er al vijftig internen, terwijl aan twintig externen nog een cursus werd gegeven van eén dag per week. In 1928 slaagden de eerste vier Zusters Ursulinen aan de oplei dingsschool te Posterholt voor de akte N XIX, die bevoegdheid geeft tot het geven van land bouwonderwijs. Een gevolg hier van was dat de school te Ber gen nu ook door het Rijk werd erkend en met rijkssubsidie ging werken. De voorwaarde hierbij gesteld was, dat er een nieuwe, aan de eisen beantwoordende huishoudschool gebouwd zou worden. Het was 29 September 1932, dat de tegenwoordige huishoud school door de bisschop van Haarlem, Mgr. J. Aengenent, plechtig werd ingewijd; het was de kroon op zeven jaar pioniers arbeid. Op de laatste dag van October verhuisden de leerlingen met de inventaris van het oude .gebouw naar het nieuwe, waarvan de bouwkosten twee ton bedroegen Het aantal leerlingen, dat toen vier en vijftig bedroeg, is sinds dien gestegen tot bijna honderd, wel een bewijs dat de school in een behoefte voorzag. Dit blijkt nog duidelijker, als we in herinnering brengen dat als gevolg van de vele aanmel dingen, werd uitgezien naar een filiaal in Westfriesland, dat al spoedig gevestigd werd in Hoog- karspel, op de zolderverdieping van de katholieke meisjesschool aldaar; in 1935 begonnen, telde deze huishoudschool onder be scherming van de H. Ursula, het volgend jaar, als zelfstandige in richting al 300 leerlingen. Toen in 1943 Bergen moest evacueren, vond de school van daar een -eilig onderkomen in Hoog karspel. De belangstelling in West friesland voor het katholieke huishoudonderwijs groeide der mate, dat in 1949 ook in Zwaag een huishoudschool door de Zus ters Ursulinen werd begonnen. Het onderwijs Zo heeft de Congregatie der Zustfers Ursulinen in deze voor bije kwart-eeuw belangrijk bij gedragen tot het geluk van onze katholieke gezinnen; immers dit geluk hangt voor een groot deel af van de mate, waarin de moeder voor haar taak is be rekend. En hoevele meisjes, die eens leerling waren van de R.K Landbouwhuishoudschool te Ber gen zullen er thans moeder van een gezin zijn? Zeer vele onge twijfeld. Zij kregen te Bergen, in Hoogkarspel of Zwaag haar opleiding tot degelijke huis vrouw; zij leerden daar niet al leen naaien en koken en was- behandeling, maar ook, hoe zij sfeer moeten brengen in het ee- zin. Zij leerden er, hoe zij haar huis moeten onderhouden, hoe zij kinderen en zieken moeten verzorgen en hoe de gezins- en kerkelijke feesten in de familie kring worden gevierd. Omdat de meeste leerlingen afkomstig zijn van het platteland, wordt er in het lesrooster ook aandacht be steed aan plant- en dierkunde. Het is de heer Tamis uit Heiloo. die met de huishoudschool jubi leert, want al viif en twintig jaar geeft hji de meisjes daar tuinbouwles. Vele meisjes, die met het geluk hadden een eigen gezin te stichten, brachten het op de hushoudschool geleerde in 1 ractijk bij moeder thuis of als gezinshulp elders. De meeste meisjes behalen na de twee-jarige cursus het huis- houddiploma: de leerlingen die u.l.o. of middelbare opleiding hebben gehad, kunnen dan ook het diploma van huishoudkun dige behalen dat de bevoegdheid geeft, om de huishouding van een inrichting te leiden en voor keur verleent bii sollicitatie voor leerling-verpleegster en kinderverzorgster. Heeft de ge slaagde u.l.o.-B of H.B.S.-oplei ding, dan kan -zii na het diploma te hebben behaald, ook een op leiding volgen als lerares bii het Nijverheidsonderwijs of als soci aal werkster. Tevens is er aan de school een cursus voor cos- tumière en coupeuse verbonden Behalve de twee-jarige cursus heeft de school sinds enige jaren ook een z.g. vormingsklas voor meisjes met u.l.o.-dilpoma, die in één jaar een diploma kunne behalen, dat de bevoegdheid geeft verdere studie te volgen voor N.a. of voor kinderver zorgster. En het vorig jaar werd besloten, om ook de opleiding tot lerares bij het Nijverheids onderwijs aan de school te ver binden. Er is dus reden tot dankbaar heid bij dit zilveren jubileum En ongetwijfeld zal in vele ka tholieke gezinnen in de kop van Noord-Holland en West-Fries' land dezer dagen met dankbaar heid worden teruggedacht aan de in Bergen genoten opleiding tot een van de moeilijkste, maar tevens verhevenste beroepen, dat van huisvrouw Mogen de Zusters Ursulinen nog vele ja ren haar heilzaam werk in Nöord-Holland verrichten. Personeel van de groep Schagen van de rijkspolitie is er in samenwerking met de rijkspolitie afd. recherche te Haarlem in geslaagd om een uit vijf personen bestaande dievenbende die haar operatieterrein in geheel Noord-Holland had, volledig op te rollen. Dit nieuwe succes, behaald in een zaak waar aanvankelijk geen enkele vorm van bewijsmateriaal aanwezig was, bewijst dat royale samenwerking tussen twee politie- instanties, gevoegd bij onverdroten doorzoeken, wel vermag. Het was in Mei van dit jaar, dat zich plotseling een golf van onveiligheid in het Noorder kwartier voordeed. Nu eens wer den rijwielen in Schagen gesto len, dan weer in Barsingerhorn, Hoogwoud, Wieringerwaard e.d. of verdween er wasgoed van de lijnen, terwijl diefstal van kip pen, bonen, groenten, fruit, uien en aardappelen steeds veelvuldi- ger voorkwam. Het was merk waardig dat de aanvang van deze önveiligheid precies samenviel met de komst van een woonschip in Kolhorn, waarvan de bewoner, een zekere D. N., nu juist niet op een kraakhelder blazoen kon bo gen. Terzelfder tijd deed zich ook te Haarlem een verhoogde zwijn tjesjagers-activiteit voor. Het werd zelfs zo erg, dat te Schagen op klaarlichte dag de rijwielen van mevr. Taylor en mevr. Slik ker werden gestolen. De brutali teit van de dieven was grenze loos en zij lieten zich niet van gen. Tenslotte beschikte men evenwel over zulk een massa bijna onweerlegbare vermoedens dat men tot arrestatie van D. N., werkzaam bij Werkspoor aan de uitbreiding vah de Hoogovens te Velsen, overging. Deze slag bleek raak te zijn, want al direct trof men in het woonschip van D. N. te Kolhorn een grote hoeveelheid bij Werk spoor gestolen gereedschappen en werktuigen aan, benevens rijwie len, groenten (vers en in blik), aardappelen enz., waarvan de herkomst niet kon worden aan getoond. Waar D. N. echter alleen gedu rende het weekend te Kolhorn verbleef, en de vijf werkdagen steeds in Haarlem was, lag het voor de hand dat hij onmogelijk alleen deze zaken bij elkaar kon hebben gestolen. Voortgezet on derzoek èn verhoor bracht aan het licht, dat hieraan zijn echt genote K. de K. en haar commen saal M. C.,' werkzaam als boeren arbeider in Wieringermeer, debet waren. Dit brave tweetal toog schier dagelijks op roof uit, om dat C. wegens de voortdurende regenval toch zo goed als niet kon werken. Mevr. N. de K. bleek o.a. het wegnemen van boven aangehaal de rijwielen op haar geweten te hebben. Drie fietsen werden aan getroffen in de rijwielstalling van de heer C. te Schagen, alwaar men ze, ietwat onkenbaar ge maakt, „voor onbepaalde tijd" had opgeslagen. De gewoonte was echter om de fietsen in Schagen, Den Helder of Heerhugowaard op de trein te zetten naar Haarlem of Amsterdam .alwaar een zoon van M. C., de heer H. B. C. en zijn echtgenote C. M. U. ze in klinkende munt omzetten. Deze uiterst geraffineerde werkwijze verklaart, waarom het aanvanke lijk onmogelijk bleek om bewij zen in handen te krijgen. Wie echter meent, dat dit „Haarlemse filiaal" zich verder onledig hield met het vertellen van jachtverhalen, die vergist zich. Het jonge vrouwtje van H. B. C., gezegde C. M. U„ maakte zich n.l. zeer verdienstelijk door te Haarlem een groot aantal rij wielen op wederrechtelijke wijze van eigenaar te doen verwisselen. De afzet hiervan vond na trans port per spoor uiteraard weer in onze omgeving plaats, en er zijn dan ook rijwielstallinghouders die, hoewel geheel te goeder trouw, helersdiensten hebben ver leend. Het grootste gedeelte van alle gestolen goederen is door de poli tie opgespoord. Rijwieldiefstallen te Alkmaar, Hoorn, Velsen en in plaatsen uit onze omgeving, was goeddiefstallen te Hoogwoud, dekzeildiefstallen in Wieringer meer en zoveel misdrijven meer, zijn nu allen opgelost. Want niet alleen heeft men het gehele com plot achter slot en grendel, maar alle leden hebben ook een vol ledige bekentenis afgelegd. Hier bij trad verder nog aan het licht, dat men een dezer dagen zou starten met een nieuwe „actie" bestaande uit het slachten van schapen in de wei. De groep Schagen van de Rijks politie heeft door het oprollen van dit stel weer iets toegevoegd aan de inmiddels indrukwekken de rij van opvallende successen. WILLEM DE ZWIJGERPRIJS VOOR DANIËL SCHORR NEW YORK, 3 Nov. (A.N.P.- Aneta). De Willem de Zwijger- prijs voor journalistiek is toege kend aan Daniël L. Schorr, cor respondent in Nederland van de „Christian Science Monitor", al dus is aan een Donderdagavond in het Waldorf Astoria Hotel te New York gehouden diner be kend gemaakt. Het artikel, dat hem de prijs bezorgde, luidde: „De bevolking van het kleine Borculo slaat de handen ineen om Arkansas te helpen". Sint- Jorisbeeld kwam fe laat OUDORP De leiders en ver kenners die op Allerzielendag om streeks 16 uur bij de Pelmolen hun opwachting maakte om het St. Jo risbeeld van Alkmaar over te ne men werden teleurgesteld. Het beeld werd niet gebracht cn na langen tijd wachten besloot men naar huis terug te gaan. Gelukkig is het beeld, waarmede naar men zegt een uitstapje is gemaakt om streeks 18 uur in de kerk gearri veerd. Het werd in de nacht van Woensdag op Donderdag in de kerk bewaard en op Allerzielen in een nis op het Kerkplein geplaatst. Don derdagavond om 19 uur werd het beeld door verkenners van Oudorp naar Heerhugowaard gebracht waar het bij de Rustenburgerweg door Heerhugowaard werd overgenomen. VERENIGING VAN AKKERBOUWERS BEEMSTER. In de dezer dagen gehouden vergadering van de Ver eniging van Akkerbouwers Beemster, Schermer en Purmer werd de heer Geytenbeek bij zijn. afscheid als ad viserend bestuurslid gehuldiêd. Voorzitter Vaalburg herinnerde er aan, dat de heer Geytenbeek 21 jaar lid van het bestuur is geweest. Als blijk van waardering overhandigde hij de heer Geytenbeek een prach tige oorkonde, met de toezegging, dat hem nog een album met foto's uit Beemster, Purmerend en Scher mer ter hand zal worden gesteld. De heer Geytenbeek was zeer ge troffen door deze attentie en zei dat men bij het scheiden der markt de kooplui leert kennen. Het had spr. steeds een groot genoegen gedaan om op de vergaderingen van de akkerbouwers 'aanwezig te zijn. Al len droegen elkander een goed hart toe. Met weemoed nam hij nu af scheid, maar verheugde zich er op, dat dè vereniging in Ir. Hartman een opvolger heeft gevonden. Spr. hoopte ten slotte, dat samenwerking tussen leden en bestuur zo zal blij ven als het altijd geweest is. De voorzitter deelde tenslotte mede, dat de heer Geytenbeek door de vergadering tot erelid is benoemd Terug uit Indonesië AKERSLOOT. Wnd. Dekker, die een dezer dagen als militair uit Indonesië repatrieerde en met de ..Grote Beer" in het vaderland terug keerde, is door familie en buren op een hartelijke wijze ontvangen. TRAGISCH ONGEVAL TE DEN HELDER DEN HELDER. In een sla gerswinkel te Den Helder is een ongeveer 6-jarig jongetje zodanig met een zijner handjes in de gehaktmolen terechtgekomen, dat dit lichaamsdeel moest worden geamputeerd. Het kereltje wilde zijn vader helpen, doch heeft blijkbaar door de een of andere oorzaak zijn evenwicht verloren, waardoor hij in de molen greep met boven vermeld droevig gevolg. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, waar chirurgisch ingrijpen noodzakelijk bleek. BELANGRIJKE ONTMOETINGEN IN ALLE AFDELINGEN Indien er voor Zaterdagmiddag nu geen water meer valt, zal ver moedelijk het gehele programma afgewerkt kunnen worden. In 3A gaat het al zeer voorspoedig want daar zij we na Zaterdag aan de 2e helft gekomen, daarom hebben wij voor morgen maar een be scheiden programma, n.l. DINDUA—HUIZEN en S.S.V.U.—SPAKENBURG Zal Dindua nu weer eens voor een overwinning kunnen zorgen? De punten zijn hard nodig en vooral nu daar met deze wedstrijd de eerste helft wordt afgesloten. Hierna gaan de punten dubbel tellen. Tegen Huizen kan er zeker gewonnen worden maar dan ook voetballen van begin tot het ein de. Spakenburg krijgt ook al geen gemakkelijke middag nu zij te gast gaat bij de spoorwegman nen in Utrecht. Het kon wel eens op een gelijk spel uitdraaien, zeer tot genoegen van Zuidvogels. In 4A en B krijgen we een vol ledig programma waarbij zeer interessante ontmoetingen zijn. MARKEN—Z.C.F.C. en K.M.V.Z.—A.M.V.J. twee wedstrijden waarbij de on derste en bovenste plaats op het spel staan. Z.C.F.C. zal wel voor de jongens van Pereboom te sterk zijn en door deze nederlaag zal Marken wel voor goed op de on derste plaats blijven staan. A.M. V.J. zal wel met de punten bij K.M.V.Z. vandaan komen of den ken de jongëns van Ketjen er anders over? Bij een gelijk spel wordt V.V.G.A. lachende derde welke zelf een vrije middag heeft. De kaasstedelingen gaan bij de Loydmannen op bezoek en zullen proberen S.N.L. de eerste neder laag toe te brengen. Of dit luk ken zal zullen we maar overlaten aan de volgelingen, van Jansen. Zwaluwen gaat naar P.V.F. en dat kan een overwiiining worden en wanneer de mannen van Mei lof met de punten thuis komen worden ze nog een mededinger naar de bovenste plaats. Trou wens het onderlinge verschil in de kopgroep is niet groot. Er zijn er nog altijd 6 die in aanmerking komen voor de eerste plaats. Wanneer zullen hier de klappen vallen? In afd. B krijgen we als hoofd schotel P.V.W.A.S.I.Z.O. en S.V.J.—A.G.T. maar even belangrijk is ook de ontmoeting O.S.O.Zandv. meeu wen omdat hier de eerste en de laatste elkaar ontmoeten. S.I.Z.O. en A.G.T. dienen beide te win nen daar zij anders kans lopen de aansluiting op de kopgroep te missen, want O.S.O. zal wel zor gen dat de puntjes thuis blijven. 3.V.P. en P.V.W.A. hebben beide ook nog een behoorlijke kans op de bovenste plaats. Ook in deze afdeling zal de eindspurt zeer spannend worden. De Geuzen kunnen weer een tredeke stijgen wanneer zij de volle winst op V.E.W. weten thuis te houden Zo is dus over de belastingvoor stellen van minister Lieftinck en het daarop ingediende amende ment-Lucas via de commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer een compromis gevonden. De belangrijkste afwijkingen tussen het amendement-Lucas en de in de thans ingediende nota van wijzigingen neergelegde ver laging van het tarief zijn de vol gende: 1. In het amendement-Lucas werd een geleidelijk oplopende vermindering verkregen, welke voor gehuwden haar hoogtepunt zou bereiken bij f 49.500 inko men. waarna zij constant bleef. In het nieuwe regeringsvoorstel wordt het maximum van de ver mindering, vergeleken met het geldende tarief, bereikt bij f 15.000 inkomen. Dit maximum bedraagt f 600 voor gehuwden zonder kinderen,, voor gehuwden met kinderen ligt het iets hoger. Voor de inkomens boven f 50.000 (bij gehuwden) betekent deze wijziging enige verzwaring van belasting, vergeleken met het aanvankelijke regeringsvoorstel, dat een maximum-verlichting van f 1000 voor gehuwden zonder kin deren inhield. 2. Voor de ongehuwden met een inkomen van f 10.400 of lager hield het amendement-Lucas, vergeleken met het regeringsvoor stel, een grotere vermindering in dan voor gehuwden. Het was in belangrijke mate daaraan te wij ten, dat de verlaging, voortvloei ende uit het amendement-Lucas in hoofdzaak ten goede zou ko men aan de tariefgroepen I en II. Volgens het nieuwe regerings voorstel wordt de vermindering voor ongehuwden (boven die welke reeds in het oorspronke lijke ontwerp was vervat) be perkt tot de helft van de vermin dering, welke voor de gehuwden uit de thans ingediende wijziging voortvloeit. De vermindering voor ongehuwden overschrijdt bovendien in afwijking van het amendement-Lucas niet een be drag van f 350, dit maximum wordt bereikt bij f 14.500. 3. Het amendement-Lucas zou voor grote groepen van gezinnen met kinderen, vallende in de in komensklassen van ongeveer f 3000 tot f 9000, hebben geleid tot een hoger belastingbedrag dan het aanvankelijke regeringsont werp inhield. Het nieuwe voorstel houdt voor deze gevallen een zij het in het algemeen geringe, ver dere verlichting in. Terwijl de onder 3. vermelde voorziening uiteraard het verlies aan belastingopbrengst vergroot, betekenen de onder 1. en 2. ver melde wijzigingen een aanmer kelijk belangrijker beperking van het budgetaire offer. Aan de andere kant is het budgetaire offer weer vergroot, Togliaffi terzijde geschoven Volgens een bericht in het of- iiciele orgaan van de commu- nistische partij te Rome heeft Palmiro Togliatti zich terugge trokken als leider der partij. Hij zou vervangen zijn door' een drietal mannen die tot de meest extreme richting der partii be horen. MARKTOVERZICHT SCHAGEN De markt van vandaag heeft op de keper beschouwd veel overeen- komst met die van vorige week, alleen was er door het miezerige weer nog wat minder belangstelling, zodat de handel zo mogelijk ook nog wat tammer was. In de paardensector had men bo vendien nog te kampen met de hand over hand toenemende Deense im port, die oorzaak werd, dat de prijs met een sprong van minstens f 50 per paard is gedaald. - Behoudens het 1000 pond zware slachtpaard van slager De Ruijter, een juweel van een biefstuk-op poten, is er ook hoegenaamd niets verkocht. De notering is ongeveer 70 a 75 cent per pond. Werkpaarden f 450.— tot f 900.—. Door het nog altijd buitengewoon ruime aanbod floreerde de handel in vette runderen ook niet bijster. Afgaande op de notering van f 2.30 a f 2.40 per kg is er vergeleken bij vorige week weer een paar centen p.p. verspeeld. En de verkopers van verse koeien hebben te kampen met de dit jaar uitzonderlijk vroeg inge vallen staltijd en even uitzonderlijk slechte hooioogst, waardoor hoege naamd geen kooplust aan de dag wordt gelegd. De meeste boeren hebben immers al teveel vee op stal en moeten tengevolge van de exhor- bitant hoge veevoederprijzen toch reeds meer uitgeven dan hun lief is. Teveel vee betekent nu teveel on rendabele onkosten. Inplaats van te kopen verkoopt men derhalve liever vee. Dit alles is evenzeer van toe passing op de rubrieken gelde- en tijdkoeien. Goedsoortige dieren zijn nog wel te plaatsen, omdat er nu eenmaaj altijd veehouders zijn die hun minder goede vervangen willen door betere. Maar de minder goede koeien zijn uitgesproken slecht te verkopen. De handel bleef daardoor aan de zeer matige kant met hiel en daar een gedwongen verliespost, lste kalfvaarzen brachten zo onge veer f 375 a f 500 op bij kalme han del, en de graskalveren f 150.a f 275.Nuchtere kalveren bleven stationnair f 25.tot f 70.handel goed. Ook de schapen bleken nog vlot verkoopbaar, waarschijnlijk mede door het aanzienlijk kleinere aanbod. Voor fokschapen werd weer f 75.tot f 100.voor vette scha pen f 80.tot f 115.en voor lam meren f 60.tot f 80.besteed. De biggenhandel was weer slecht: lam meren f 22.50 tot f 35.schrammen tot f 55.De standhouders begon nen reeds tegen 11 uur hun matten te rollen, omdat ze toch haast geen klant te zien kregen. Ook voor hen: een sofdag. doordat in het nieuwe tarief te vens een aantal belastingverlagin gen voor kleine inkómens is op genomen. Dit is geschied in de vorm van verdere uitwerking van de gedachte, welke reeds tot uitdrukking was gebracht in de tweede nota van wijzigingen en nadien in het amendement- Hofstra. Het totale verlies aan opbrengst tengevolge van de wijzigingen, vervat in nevengaande nota, wordt geschat op f 31 millioen, waarvoor nu volldeige compen satie is gevonden in de omzet belasting. URK. Gisterenmiddag is door de Commissaris der Koningin in de provincie Overijsel de Urker afde ling van de Apeldoornse nettenfa- briek von Zeppelin in bedrijf ge steld. De voormalige gemeentelijke electrische centrale van Urk is herschapen in een modern atelier, waar een groot aantal arbeiders te werk gesteld kan worrden. De net- tenfabriek werkte reeds langer dan een jaar op Urk in een noodgebouw. De commissaris wees op de bete kenis van dit bedrijf en zegde zijn medewerking toe voop de uitbrei ding van de industrie op Urk Van de zijde der bevolking be stond weinig belangstelling voor deze in bedrijfstelling. Over het al gemeen is men van oordeel, dat zij- met de uitbreiding in deze vorm niet bepaald is ingenomen. Ongeveer een jaar lang hebben plus minus veertig oudere vissers en een even groot aantal meisjes gewerkt in 't bedrijf. Enige weken voor de inge bruikneming van het nieuwe, grote atelier zijn alle mannelijke krachten echter ontslagen en alleen de meis jes in dienst gehouden. Op het moment dat de afdeling van de nettenfabriek in werking werd gesteld, werd de vismeelfa- briek op Urk gesloten. Deze voorstellen omvatten: 1. Een verhoging van het tarief voor het verrichten van diensten van drie percent op vier percent. Die verhoging zal echter niet gelden voor de bouw van onroerend goed en aanverwante werkzaamheden en ook niet voor het vervoer van per sonen en goederen. De meer-op- brengst hiervan wordt geschat op f 11.000.000. 2. Een vervallen van de vrijstelling voor bananen en sinaasappelen en dergelijke, waardoor die op dezelfde wijze zullen worden belast als ci troenen. Om belasting-technische redenen zal voor die goederen wel een vrijstelling bij levering door de kleinhandelaar van toepassing zijn, zodat zij slechts bij invoer aan een heffing van vier ten honderd en bij- levering door een groothandelaar aan een heffing van een half ten honderd zullen zijn onderworpen. De meer-opbrengst zal ong. f 2.500.000 bedragen. 3. Een uitbreiding van het aantal goederen, welke aan de verhoogde heffing van vijftien percent (weel- deheffing) zijn onderworpen, waar uit een meer-opbrengst van f 7.000.000 kan worden verkregen. 4. Een uitbreiding van het aantal goederen, welke aan het tussentarief zijn onderworpen, waarvan de meer-opbrengst op f 1.500.000 kan worden gesteld. 5. Het scheppen van de mogelijk heid tot verhoging van de invoer- belasting boven het voor leveringen door fabrikanten geldende tarief in gevallen, waarin zodanige verhoging noodzakelijk is om een achterstel ling van binnenlandse ondernemers bij buitenlandse ondernemers te voorkomen. Bij gebruikmaking van die mogelijkheid kan naar zeer ruwe schatting een meer-opbrengst van f 9.000.000 worden verkregen. De meer-opbrengst kan derhalve in totaal op f 31.000.000 worden ge steld. SNELVUREND GESCHUT IN NED. FABRICAGE Van officiële zijde wordt mee gedeeld, dat de besprekingen, welke met de directie vgn His- pano Suiza gedurende de laatste weken zijn gevoerd, tot een goed einde zijn geraakt. De His- pano Suiza zal een fabriek op richten voor snelvurend ge schut en daarbij behorende mu nitie. De fabriek, waarin onge veer vijfhonderd arbeiders zul len worden tewerk gesteld, ver eist een investering vao onge veer vijftien millioen Zwitserse franken, waarin geheel door His- pano zelf wordt voorzien. Waar de fabriek zal worden gevestigd maakt nog onderwerp van stu die uit. Zij zal in de loop van 1952 in volledige productie zijn. DE MOOISTE KLEURSORTERING DE GROOTSTE VARIATIES DE MEEST BEKENDE FABRIKATEN DE BESTE KWALITEITEN Spoeltjes wol leithen wol scheepjes wol neveda wol frisia wol pariey's wol laine des pyrénées ZIET ONZE WOL-ETALAGE Bfl M Alleen op vertoon van deze bon U 11 ontvangt U ZATERDAG en MAANDAG a.s. op onze reeds LAAG gestelde WOLPRIJZEN 10 pet. KORTING (a contant) LANGESTRAAT 98 HOOGSTRAAT 18 DE ZAAK VOOR KWALITEITSARTIKELEN Nieuwe Amerikaanse Fieldjackets dubbel gevoerd 29.85 Winddicht „BEVA" mouwvesten m. gratis ongev. ver zekering pilo mouwen 25.25 geheel manch. 29.75 „BEVA" manch. broeken, gratis ongev. verzekering, sport mo del, m. dubb. zoom, lussen, achterzak 23.50 Wollen fantasie broeken, ook in grote maten, streepdessins 27.50 23.50 Wollen pullovers vanaf 14.95 Schipperstruien 28.75 22.95 Lakenflanel, 180 br., per meter 4.50 Gebl. flanel 2.48 Gestr. flanel 2.27 Effen flanel 1.79 Gem. onderbr. 4.25 borstrok l.m.4.75 onderjurk 4.75 directoir 2.98 Amerikaanse Hurricanes wolgevoerd en Teddy kraag 34.30 deelb. ritz „BEVA" overalls m. gratis ongev. verz. 18.35 „BEVA" stofjassen gratis ongev. verz. kleurecht 16.81 Zeiljoppers waterdicht zeeduffel 37.45 zeilbroeken v. dames 24.50 Corduroy bushjacks m. plusfour, jongens- maten, vanaf 39.85 Flanellen nacht japonnen 9.95 Fl. herenpyama's 13.95 Fl. jongens 8.75 Fl. meisjes 8.55 2 kleurige trainings pakjes, zeer apart 14.45, m. bijp. Lind- bergcap. Trainings broeken, alle maten, vanaf 3.65 MAANDAGMORGEN GEOPEND rome, woensdag:» Jan van Berkel si Pietersplein bij de ze boven op de traplac tegen de pilaar, de i over de koppen naar zal het gebeuren, d; uitspreken. Jan van B hij meende zijn vron voor, zij bleef liefst tl dogmaverklaring zou huismoeder, die Corr was er bang van en dogmaverklaring ont; Vrouwedag had zij a Berkel kon haar niet liever thuis; maar J; een besluit door Jan werd uitgevoerd en De reis was niet 01 Rome een meevallei bovenmeester het uit verwacht een stadion, koud massaspel gaat ontdekt een gezellig met onverwachte hoek versieringen". Jan i was over het Sint gewandeld en hij wi het groots was, hij h liek goed bekeken niets overweldigends gekomen, hij had er i de sampietrini, die tr merden en met nuch! dering gekeken naai dige Italianen, die a: van het ene kapitee andereslierden om siering aan te brenge van de sampietrini vriendschap gesloten, man hopeloze pogingc een spijker te slaan w die telkens opwipte; Berkel hield de plai het ging, de gewoons wereld, maar deze t\ elkaar begrepen. Zij begre Jan van Berkel spr; ZATERDAG 4 NO> HILVERSUM I, 402 7.00—24.00 KJSO. 7.00 Nieuws: 7.15 i 7.45 morgengebed en kalender, 8.00 nieuws 8.15 Sumphoniette-ork listen; 9.00 gr. muziek; standen; 9.35 gr. muz voor de kinderen; 10.IE 10.25 plechtige Mis va 12.00 Angelus, 12.03 za: 12.30 mededelingen, 1 duo, 12.55 zonnewi. nieuws en kath. nieuw tropole orkest, 14.00 ai muziek, 14.15 gr. mu: Engelse les, 14.40 fai 15.10 kroniek van le kunsten, 15.45 dames koor, 16.15 gr. muziek schoonheid van het Gi 17.00 voor de jeugd, programma. 18.15 „Ne dustraliseert", klankbi gr. muziek, 18.30 regei ding, 19.00 nieuws, 1£ leven", actualiteiten 19.27 orgelspel, 19.52 j< weekoverzicht, 20.00 ni de gewone man zegt van, 20.12 gr. muziek, 2 baken", 20.40 „Steek e ren", 21.00 gevarieerc ma, 21.45 „Wat zou 21.55 populair concert, dienstig programma, 2' 23.15 nieuws in espera; 24.00 gr. muziek. HILVERSUM II, 298 7.00 Vara, 10.00 V Vara. 19.30 Vpro. 20.00 7.00 Nieuws, 7.15 f 7.30 gr. muziek, 8.00 weerber., 8.18 „Onder i 8.23 orgelspel, 8.45 P 10.00 medische cause morgenwijding, 10.20 1 beiders in continubedr viool en piano, 12.05 12.30 mededelingen, 15 ian-muziek, 14.00 a; zending, 14.30 gev. t 15.00 van boek tot b voor de jeugd, 15.41 wieg tot het graf', eau gr. muziek, 16.30 sj 16.45 kamerorkest, 17. jeugd, 18.00 nieuws, zilveren Vara", 18.35 s 19.00 artistieke staalk „Passepartout", cause „Het oude testament ii causerie. 19.55 „Deze x serie; 20.00 nieuws, Festijn, 20.10 Vara-va Radio Philharm. orkes 21.15 socialistisch cc 21.30 cabaret, 22.30 „A hoorspel, 23.00 nieuv 24.00 gr. muziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 gr. muziek, 12.1 12.32 lichte muz., 13.0; 13.15 zang, 13.30 gr. mi causerie, 14.10 romant 14.50 en 15.00 gr. mu lichte muziek, 16.00 ge 17.00 nieuws, 17.10 spel, 17.25 gr. muziek cordeonspel, 17.55 overzicht, 18.00 muz 18.30 voor de solda nieuws, 19.30 gr. muz radiofeuilleton, 20.00 kest en soliste, 21.00 ten, 21.15 lichte muz: nieuws, 2.15 verzoekt 23.15 nieuws, 23.00 J 23.30—24.00 gr. muziel BRUSSEL, 484 M. 12.05 Omroeporkc nieuws, 13.10 verzoekt 14.00 zang, 15.15 verzoe ma, 16.30 dansmuziek cordeonspel, 19.00 en muziek, 19.45 nieuws, roeporkest, 21.00 gr. m jazzmuziek, 22.0 niet dansmuziek, 22.55 nic gr. muziek, 23.55 niern

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4