EENVOUDIGE EEN „Ik MENSEN BELEVEN STUK KERKGESCHIEDENIS heb alleen maar de Paus gezien" .Veilig f Verkeer Ha..../HUNTER H Minister Mansholt licht zijn „plan" toe D.D.D. DE ONTVOERING PHILIPS Jan van Berkel was in Rome RADIO De schoolstrijd in Frankrijk Pleidooi voor vrijer uitwisseling van producten in West-Europa Beursoverzicht Spanje weer in de Ver. Naties door Heralth VRIJDAG 3 NOVEMBER 1950 PAGINA 15 ROME, WOENSDAGMORGEN FEEST VAN ALLERHEILIGEN 1950. Jan van Berkel staat voor de zuilenrij van Bernini op het Sint Pietersplein bij de zesde pilaar links, waartegen een trapladder en boven op de trapladder van Berkei's vrouw met rug en hoofd tegen de pilaar, de voeten vast op de tiende tree, de ogen strak over de koppen naar de middendeur van de St. Pieter, want daar zal het gebeuren, daar zal de H. Vader zitten en het dogma uitspreken. Jan van Berkel is met de bedevaart naar Rome gekomen, hij meende zijn vrouw er plezier mee te doen; zij voelde er niet voor, zij bleef liefst thuis. Dat hij met de bedevaart ging, die bij de dogmaverklaring zou zijn, was een nieuw bezwaar voor de rustige huismoeder, die Cornelia was; zij hield niet van die drukte, zij was er bang van en je zag toch niets de betekenis van een dogmaverklaring ontging haar ten ene male en de Hoge-Lieve- Vrouwedag had zij al gevierd zolang zij bewust leefde. Jan van Berkel kon haar niet anders dan gelijk geven, eigenlijk bleef zij liever thuis; maar Jan van Berkel had een besluit genomen en een besluit door Jan van Berkel, die een Nederlandse boer was, werd uitgevoerd en zijn vrouw Cornelia volgde hem. De reis was niet ongezellig en Rome een meevaller, zoals de bovenmeester het uitdrukte: „Je verwacht een stadion, waar je een koud massaspel gaat zien en je ontdekt een gezellig oud toneel met onverwachte hoeken en rijke versieringen". Jan van Berkel was over het Sint Pietersplein gewandeld en hij wist niet dat het groots was, hij had de basi liek goed bekeken en er was niets overweldigends over hem gekomen, hij had er gepraat met de sampietrini, die tribunes tim merden en met nuchtere bewon dering gekeken naar die han dige Italianen, die aan trapezen van het ene kapiteel naar het andere" slierden om er de ver siering aan te brengen. Met een van de sampietrini had hij vriendschap gesloten, toen die man hopeloze pogingen deed om een spijker te slaan in een plank, die telkens opwipte; Jan van Berkel hield de plank vast en het ging, de gewoonste zaak ter wereld, maar deze twee hadden elkaar begrepen. Zij begrepen elkaar. Jan van Berkel sprak noch be- PROGRAMMA ZATERDAG 4 NOVEMBER HILVERSUM I, 402 M 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7.15 gr. muziek, 7.45 morgengebed en liturgische kalender, 8.00 nieuws en weerber. 8.15 Sumphoniette-orkest en so listen; 9.00 gr. muziek; 9.30 water standen; 9.35 gr. muziek; 10.00 voor de kinderen; 10.15 gr. muziek 10.25 plechtige Mis van Requiem, 12.00 Angelus, 12.03 zang en piano 12.30 mededelingen, 12.33 piano duo, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en kath. nieuw, 13.20 Me- tropole orkest, 14.00 amusements muziek, 14.15 gr. muziek, 14.20 Engelse les, 14.40 fanfareorkest, 15.10 kroniek van letteren en kunsten, 15.45 dames- en meisjes koor, 16.15 gr. muziek; 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 film programma, 18.15 „Nederland in- dustraliseert", klankbeeld, 18.25 gr. muziek, 18.30 regeringsuitzen ding, 19.00 nieuws, 19.15 „,Dit is leven", actualiteiten en sport, 19.27 orgelspel, 19.52 journalistiek weekoverzicht, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van, 20.12 gr. muziek, 20.15 „Licht baken", 20.40 „Steek eens op, he ren", 21.00 gevarieerd program ma, 21.45 „Wat zou U doen?", 21.55 populair concert, 22.30 gods dienstig programma, 23.00 nieuws, 23.15 nieuws in esperanto; 23.22 24.00 gr. muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Vara, 10.00 Vpro, 10.20 Vara, 19.30 Vpro. 20.00-24.00 Vara 7.00 Nieuws, 7.15 gymnastiek, 7.30 gr. muziek, 8.00 nieuws en weerber., 8.18 „Onder ons gezegd" 8.23 orgelspel, 8.45 gr. muziek, 10.00 medische causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voor de ar beiders in continubedrijven, 11.35 viool en piano, 12.05 gr. muziek, 12.30 mededelingen, 12.33 Hawai- ian-muziek, 14.00 amateursuit zending, 14.30 gev. programma. 15.00 van boek tot boek. 15.15 voor de jeugd, 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.00 gr. muziek, 16.30 sportpraatje, 16.45 kamerorkest, 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 „De zilveren Vara", 18.35 strijksextet, 19.00 artistieke staalkaart, 19.30 „Passepartout", causerie, 19.40 „Het oude testament in deze tijd" causerie. 19.55 „Deze week", cau serie; 20.00 nieuws, 20.05 Hein Festijn, 20.10 Vara-varia, 20.15 Radio Philharm. orkest en solist, 21.15 socialistisch commentaar, 21.30 cabaret, 22.30 „Artikel 188", hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 24.00 gr. muziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 gr. muziek, 12.30 weerber. 12.32 lichte muz, 13.00 weerber., 13.15 zang, 13.30 gr. muziek; 14.00 causerie, 14.10 romantische muz., 14.50 en 15.00 gr. muziek; 15.30 lichte muziek, 16.00 gev. muziek, 17.00 nieuws, 17.10 accordeon- spel, 17.25 gr. muziek, 17.40 ac- cordeonspel, 17.55 economisch overzicht, 18.00 muz. causerie. 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws, 19.30 gr. muziek, 19.50 radiofeuilleton, 20.00 omroepor kest en soliste, 21.00 actualitei ten, 21.15 lichte muziek, 22.00 nieuws, 2.15 verzoekprogramma, 23.15 nieuws, 23.00 Jazzmuziek, 23.3024.00 gr. muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Omroeporkest, 13.00 nieuws, 13.10 verzoekprogramma, 14.00 zang, 15.15 verzoekprogram ma, 16.30 dansmuziek, 18.30 ac- cordeonspel, 19.00 en 19.40 gr. muziek, 19.45 nieuws, 20.00 Om roeporkest, 21.00 gr. muziek, 21.30 jazzmuziek, 22.0 nieuws, 22.15 dansmuziek, 22.55 nieuws, 23.00 gr. muziek, 23.55 nieuws. greep Italiaans en Giulio geen Nederlands, maar zij begrepen elkaar.-Met Giulio zagen Jan van Berkel en zijn vrouw alles van de Sint Pieter en Vaticaanstad, dat ale pelgrims zien, maar zij zagen nog veel meer en zij zagen van Rome, wat zeer veel pelgrims niet zien. Jan van Berkel voelde zich thuis in Rome, zijn vrouw was opgetogen en onvermoeid. Het deerde hen niet, dat het de vierde dag, dat zij >hier waren, nog niet anders had gedaan dan regenen. Maar Maandag was Cor nelia plotseling kwaad geworden met de vrouw van Giulio en hun beider mannen dronk zij een heerlijk glas landwijn, toen zij plotseling een aanval deed op Gulio's almogendheid. Zij zei het niet in het Italiaans, maar Giulio begreep, dat zij een kaartje wilde om Woensdagmorgen in de Sint Pieter te komen; Giulio maakte haar duidelijk, dat het wel kon, maar dat hij hen aanried om het niet te doen. 's Avonds in hun hotel, het Palazzo Pio, had zij duidelijk gezegd, dat zij in de Sint Pieter wilde en dat kon, Giulio had het gezegd. „Beter van niet". Voor Jan van Berkel was Giulio de man, die ter plaatse op de hoogte was, en die had gezegd: „Beter van niet". Zij vroegen geen kaartjé aan voor. de Sint Pieter en daarom zat Cornelia nu op de trapladder naast Giulio's vrouw Maria, die ook op een trapladder zat. Onder hen zaten de beide mannen; Jan van Ber kel keek vragend naar Giulio; die had hem gezegd niets te ko pen zonder zijn advies en Jan had zich daaraan gehouden. Nu stond er een jongen bij hem met een prachtig album, L'Assunta, vol prachtige Maria-platen en foto's van Rome, volgens Jan's berekening niet zo heel duur; Giulio knikte van ja en Jan van Berkel betaalde Giulio keek zorgvuldig toe. Hij reikte het album omhoog naar Cornelia, die wuifde met haar hand dat zij het niet nodig had. Nee, Cor nelia was niet kwaad, zij wilde alleen niet afgeleid worden, zij hield haar ogen strak op de pauselijke stoel voor de midden deuren, daar zou het gebeuren en zij kon het zo prachtig zien. Hoe zij de processie zagen! Giulio had gelijk, dat wist zij al sinds gisteravond. Toen moes ten zij natuurlijk de grote pro cessie zien en Giulio adviseerde in het hotel Palazzo Pio te blij ven; het leek gek. maar Giulio praatte wat met de bedienden daar en zij hadden de processie gezien, zij zagen haar helemaal de brede Via della Conciliaziona afkomen en toen de processie onder hen voorbij was gegaan, gingen zij naar de zijkant van het hotel; hoe Giulio het deed wisten ze niet, maar er was daar een plaatsje voor hen en zij za gen de lichtprocessie het Sint Pietersplein opkomen, zich split send aan weerszijden van de gro te fontein en de obelisk en voor de basiliek weer samenkomen. Beter hadden zö het niet kunnen zien en zii hadden de Paus het Mariagebed horen bidden. Cor nelia zei, dat zij spijt had van Maandagavond; Jan zei: „Laat maar, Cornelia" en Giulio had gelachen. De hele avond hadden zij brief kaarten geschreven, allemaal ver- schilenden, maar allemaal met de Tenhemelopneming van Maria er op. Guilio zou er voor zorgen, dat ze op 1 November werden afgestempeld, dat was toch fijn voor de mensen thuis. Cornelia was erg tevreden met haar plaats op de trapladder, zij zat er al van 6 uur af, nu was het acht uur; zij bleef steeds maar naar die ene plek kijken. Jan van Berkel reikte haar een boterham, maar zij had geen honger; hij zelf begon het druk te krijgen met het beschermen van zijn trapladder tegen opdrin gende mensenmassa's God zij dank ving Giulio de grote stroom op en die wist er weg mee. „II Papa, il Papa". Tot kwart over negen zaten zij daar rustig, luisterden naar de omroepers en Giulio's vrouw, die alles wat zij zagen naar bene den uitlegde, de eindeloze stoet van paters, pastoors en kape laans, de vaandels, de Zwitsers; Cornelia zei niets, maar keek; de bisschopen, die zich op de trap pen van de Sint Pieter opstelden waren maar vage schimmen rondom het duidelijke middel punt van haar belangstelling. Giulio's vrouw meldt de kar dinalen, de Edelgarde Jan van Berkel vraagt Cornelia, of zij het goed kan zien, zij knikt van „ja", maar haar ogen laten de Pause lijke troon niet meer los. Plotse ling is Giulio niet meer te hou den. zijn vrouw zwaait met haar hoofddoek: „II Papa, il Papa" Guilio staat te springen op de trapladder „Via, Viva" Jan van Berkel zingt harder dan het in de parochiekerk zijn gewoonte is het „ora pro nobis" mee van de litanie van Alle Heiligen hij kan alleen maar een stoet van witte mijters zien en helmen, waarnaast punten van getrokken slagzwaarden flikkerden en dan, ja, Jan van Berkel, hij ziet Hem, 'de Paus, wuivend, zegenend en Jan van Berkel roept ineens: „Hij leve, evviva, de Paus". Vlag gen wapperen voor zijn gezicht, lui rekt zich, hij roept, hij kijkt naar Cornelia ,die kijkt maar en houdt haar zakdoek tegen haar mond. „Dat had ik nooit kunnen denken". De Paus bidt; Giulio en Jan van Berkel knielen ongemakke lijk op hun trapladder, Maria en Cornelia buigen het hoofd, maar blijven naar dat ene middelpunt kijken. Dan spreekt de Paus, het dogma is verklaard, Giulio schreeuwt zich schor, Jan van Berkel zingt uit volle borst de keerverzen van het Te Deum mee; dan spreekt de Paus weer en Jan van Berkel roept „Viva" en klapt in zijn handen. Dan is het afgelopen, de men sen blijven nog op het plein, maar Giuüo adviseert om weer naar het hotel te gaan, vandaar kunnen zij straks nog wel vol doende zien als de plechtige H. Mis uit is en de Paus Zijn Zegen zal geven. Zonder Giulio waren zij nooit in het hotel terugge komen. „Cornelia", zegt Jan van Ber kel, „dat had ik nooit kunnen denken, dat het zo mooi was, ik heb staan schreeuwen en klampen als een gek". ,Ik heb alleen maar de Paus gezien", zegt Cornelia, „en tot Maria gebeden". Twee eenvoudige mensen maak ten iets geweldigs mee en zijn gelukkiger dan zij ooit dachten het te kunnen zijn; zij zullen nooit kunnen vertellen, waarom het zo geweldig was en waarom zij zo gelukkig waren. DE MODERNE KRANT Tentoonstelling te Amsterdam In de Amsterdamse Grafische School is op initiatief van een leerling een tentoonstelling ingericht over de moderne krant, die de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, gisterenmiddag heeft geopend. Deze kleine expositie, die tot en met 18 November geopend zal zijn, toont het tot stand komen van een modern dagblad, hoe via telex, telegrammen en per telefoon het nieuws op de redac- tiebureaux belandt, dan tot be richten wordt verwerkt, en hoe het tenslotte als kopy naar de zetterij gaat. Advertentie Philips Autolampen zorgen voor goed en ver zicht, en blijven tot het laatst toe helder. Ook bij dimmen voldoende licht, zonder verblinding van tegenliggers. Door de ingebouwde schokbreker weerstaan zij de schokken van ruwe wegen en kuilen. DUPL0LAMPEN Autoradio Troublelite (Magnetische looplamp) nv. philip's' Verkoop-maatschappij'''- voor nederland -."eindhoven' WENS DER KATHOLIEKEN EINDELIJK IN VERVULLING? PARIJS, (K.N.P.). Een dezer dagen is de commissie, die de Franse regering heeft ingesteld teneinde een oplossing te vinden voor de netelige schoolkwestie, met haar werkzaamheden begon nen. Bij de eerste zitting sprak de minister van Onderwijs, Lapic, de 25 commissieleden toe en wees er o.a. op, dat de regeling van de schoolkwestie een van de groot ste wensen van de verzetsbewe ging is geweest, waarin vertegen woordigers van de meeste ver schillende levensbeschouwingen tot heil van het vaderland heb ben samengewerkt. De voorzitter der commissie, de vroegere Minister-President Paul Boncour, schetste daarna de taak van de commissie. Naar zijn me ning dient er een statuut te wor den uitgewerkt, die het gehele schoolwezen in Frankrijk omvat. Of de bijzondere scholen al dan niet gesubsidieerd zullen worden, vormt slechts een detailprobleem, zij het dan het neteligste en moei lijkste. De commissie zal voorlo pig eenmaal per week samen komen. De Katholieken hebben al hun hoop op deze commissie gesteld en zij verwachten van haar werk zaamheden, dat hun oude eis de subsidiëring der bijzondere scholen eindelijk in vervulling zal gaan. De bijzondere scholen immers kunnen slechts dank zij de groot ste offers der Katholieken in stand worden gehouden .terwijl van de andere kant de regering ieder jaar grote kapitalen op het onderwijs kan besparen. Australische commandant in Korea gesneuveld CANBERRA, 2 Nov. (Reuter). De Australische minister van Oorlog heeft Donderdag bekend gemaakt dat de bevelhebber der Australische troepen in Korea, luitenant-kolonel Charles Green, tengevolge van oorlogsverwon dingen is overleden. m (HU «au o e K O (Adv.) Minister Mansholt heeft voor een aantal vooraanstaande figuren uit de Stichting van de Landbouw een uiteenzetting gegeven van zijn plan inzake de samenwerking van de landbouwers in West-Europa, als een wezenlijke bijdrage tot herstel van de Europese economie en de handhaving en verbetering van het levenspeil. Daartoe zijn vereisten, zo noemde de minister verhoogde productie, vermindering van import, verlaging van kostprijzen, grotere efficiency en vrijere uitwisseling van producten. Minister Mansholt zag als voor waarden voor de samenwerking, dat op de eerste plaats een ge leidelijke opheffing van de poli tiek van nationale protectie zou worden doorgevoerd en vervol gens zou worden overgegaan tot de oprichting van een Europees orgaan, dat hierop zou toezien. Op de tweede plaats is nodig de stabilisatie van het West-Europese prijsniveau, eveneens onder toe zicht en leiding van genoemd or gaan, dat mede hierdoor con structieve samenwerking dient te bevorderen. De minister verklaar de echter niet hoe hij zich de samenstelling van dit orgaan dacht. Men is van oordeel, dat het de bedoeling zou zijn dat zo wel de nationale belangen der deelnemende landen alsook die van producenten en verbruikers vertegenwoordigd zijn. Vrijer handelsverkeer. In zijn verder betpog merkte de minister op, dat er een vrijere uitwisseling van producten dient tot stand te komen tussen de be trokken landen en tevens moet de van nature in de landbouw bestaande onzekerheid van prij zen en afzetmogelijkheden zoveel mogelijk gecompenseerd worden door een beleid, dat op de stabi- Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en j sterkt de huidweefsels. (Adv.) lisatie van het prijsniveau ge richt is. De vrijere uitwisseling kan geschieden, wanneer in West- Europa een markt zou zijn, waar bij een onbelemmerd goederen verkeer, de prijs in het vrije spel van vraag en aanbod zou worden bepaald. Prijsstabilisatie. Voorts zal het ter vervulling van de tweede voorwaarde, de prijsstabilisatie, nodig zijn, maat regelen te treffen met betrek king tot de prijzen. Teneinde enerzijds de productie te bevor deren, waar deze het best kan geschieden en anderzijds de land bouwbedrijven de zekerheid te verschaffen, die voor de voort gezette rationalisatie onontbeer lijk is, zal men moeten vaststel len tegen welke prijs of tussen welke prijsgrenzen de producten tussen de West-Europese landen kunnen worden uitgewisseld. De ze verhandelingsprijs bepaalt dus niet het nationale prijsniveau, doch vormt de basis voor het goederenverkeer tussen de lan den van West-Europa. De vaststelling van het niveau der verhandelingsprijzen is niet alleen met het oog op de land bouwbelangen een moeilijke op gave, maar ook met het oog op de andere doeleinden, waartoe deze prijs moet medewerken, te weten het sluiten van de beta lingsbalans van West-Europa, het verhogen van de welvaart en het stimuleren van de productie, zo dat geen productiekrachten bui ten emplooi blijven en bovendien de grootst mogelijke prestatie wordt geleverd. Het' voorgestelde systeem brengt tenslotte mede, dat de import in West-Europa van concurrerende producten uit derde landen onder een gecoördineerd regiem wordt toegelaten. Verzending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (9 November). Nieuw-Guinea: s.s. Grote Beer (8 November). Antillen: m.s. Oranjestad (15 November). Suriname: m.s. Bonaire (8 November). OPROEP AAN DE NEDERLANDSE VROUW (Ingezonden) Vrouwen van Nederland! Beseft hoe tragisch het volk der Zuid-Molukken lijdt onder de ge volgen van aardbeving en strijd! Het gebrek aan levensmiddelen en medicamenten is nijpend. Een aantal dames stelt zich voor na mens de Nederlandse Vrouwen een dringend beroep op de U.N.O. te doen om, eer het te laat is, door alle haar ten dienste staande middelen de nood te lenigen en zodoende de bevolking te bewa ren voor algehele ondergang. Eensgezinde actie vermag veel! Geeft uiting aan Uw bewogen heid door Uw naam in te zenden aan Mevrouw G. Janssen-Gille- baard, Javastraat 86 te 's-Gra- venhage. Er is haast bij! AMSTERDAM. 2 Nov. In te genstelling tot de vorige dagen overheerste vandaag een vrien delijke stemming in vrijwel alle sectoren van de Amsterdamse Effectenbeurs, hetgeen in ver band werd gebracht met een krachtig herstel voor cultuur waarden, dat zich onmiddellijk na opening uitte. Aanbod ont brak vandaag zo goed als volko men en evenals gisteren en eer gisteren geringe verkopen reeds oorzaak waren van een flauwe stemming, is ook geringe vraag voldoende voor een behoorlijk herstel. Bij de industriepapieren wa ren uitsluitend aandelen Philips iets lager. De overige soorten sloten merendeels goed prijs houdend. Kon. Olie was per sal do op 290 V, onveranderd. Op de scheepvaartmarkt kwam de betere stemming iets meer geprononceerd naar voren. Vooral aandelen Scheepvaart Unie bleken gevraagd te zijn en noteerden van 162)4 tot 165%. Aandelen Paketvaart boekten een even grote winst. De overi ge soorten waren een tot twee punten beter. Cultuuraandelen behaalden relatief de grootste winsten. Zo opende Amsterdam Rubber drie punten hoger op 126'4 en trok daarna aan tot 128. Tegen slot volgde een lichte reactie tot 127. HVA was op 117-Vj ruim 3)4 punt hoger. Certificaten Deli Maatschappij avanceerden drie punten. De beleggingsmarkt was zo goed als onveranderd, alleen de conversielening 1947 lag wat trager. Oo de Amerikaanse sec tor trok het agio vandaag iets aan en werd getaxeerd op ruim twee procent tegen gisteren cir ca 1X procent. Prolongatie 2% procent. (Advertentie) Die slopende Rheumatiek maakt U humeurig en ziek, maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slo pende pijnen uit Uw leden. Met Kruschen! Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kru schen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het hloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiverheden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn .wor den langs natuurlijke wég afge voerd regelmatig en radicaal. Ter gelegenheid, van de dogmaverklaring van Maria Tenhe melopneming is een gedenkpenning uit gegeven, welke aan de ene zijde de beel tenis draagt van Z. H. Paus Pius XII en aan de andere zijde een afbeelding van Maria, die ten He melvaart. De pen ning is vervaardigd door de Italiaanse beeldhouwer Andrea Mistruzzi. BUITENLANDS OVERZICHT EEN VRIJ GROTE MEERDER HEID van 37 tegen 10 stemmen en 12 onthoudingen, heeft in de politieke commissie van de Ver. Naties besloten, de resolutie van 1936, waarbij practisch de diplo matieke betrekkingen met Spanje werden verbroken, in te trekken. Voorts om het verbod aan Spanje tot deelneming aan het werk der Ver. Naties, op te heffen. Hoewel de2e beslissing, alvorens zij in werking kan treden, ook nog door een twee-derde meerderheid van de gehele Assemblee moet worden goedgekeurd, schijnt er geen twijfel aan te bestaan, of de discriminatie van Spanje zal worden opgeheven. Wij verheu gen ons daarover van harte. Niet omdat wij het Franco-regiem in Spanje ook maar enigszins ideaal zouden vinden, verre van dat, maar omdat dan een einde zou zijn gemaakt aan een onwaardig politiek spel, dat verre beneden de standing staat, welke een or gaan als de V.N. heeft in te ne men, maar ook omdat dan aan een ergerlijk meten met twee ma ten een einde is gekomen. Wat het eerste betreft, is het er practisch nimmer van geko men, dat de grote mogendheden de diplomatieke betrekkingen met Spanje verbroken hebben. Kleine landen als Nederland en België en ook het sterk socialis tische Frankrijk van 1946 voer den de resolutie van 1946 wel „royaal" uit en verbraken alle betrekkingen met „Franco-Span- je". Maar in Washington, waar men dodelijk benauwd was om de Zuid-Amerikaanse staten in dit deel van Europa vrij spel te laten, verliet men Madrid wel door de hoofddeur, maar kwam er onmiddellijk door een zijdeur weer binnen. En zelfs de socialis tische regering in Engeland heeft nimmer alle diplomatieke betrek kingen met Spanje verbroken, omdat het niet de schade wilde lijden, welke daarvan het gevolg kon zijn. De houding van deze landen was dan ook oorzaak, dat o.m. Argentinië al vrij spoedig alle diplomatieke betrekkingen met Madrid weer volledig her stelde. Franco-Spanje heeft dan ook door de resolutie van 1946 maar z.eer geringe schade gele den, terwijl de Dinsdagavond aangenomen resolutie Franco het gevoel geeft van overwinnaar te zijn, wat zijn positie in Spanje méér ten goede zal komen dan de resolutie van 1946 hem en zijn land ooit heeft kunnen schaden. Het tweede motief, waarom wij ons over de ommekeer verheu gen, is gelegen in de schijnheilig heid, welke aan de resolutie ten grondslag lag. Haar motief was, dat er in Spanje geen democra tisch bewind heerste, dat er geen godsdienstvrijheid was en dat Franco een bondgenoot van het nationaal-socialistische Duitsland was geweest. Maar deze resolu tie, op deze gronden, werd krach tig gesteund en verdedigd door Rusland, waar elk beginsel van democratie als landverraad geldt, waar elk begrip van godsdienst vrijheid volkomen is uitgesloten; een land, dat oak een verdrag sloot met Hitier, dat geen ander doe] had, dan deze dictator de kansen te geven om de Westerse democratie volkomen uit te roeien. Huichelachtiger comedie dan de aanneming van deze reso lutie tegen Spanje is op een in ternationaal forum nimmer ge speeld. Want als het werkelijk om de democratie en de geeste lijke vrijheid ging, dan waren er heel wat meer landen in Europa, waar deze beginselen veel erger in het gedrang kwamen, dan in Spanje het geval was. Landen, welke bovendien de internatio nale diplomatieke rechten bru taal schenden. Maar men heeft er nimmer aan gedacht, tegen de ze landen op te treden, zoals men tegen Spanje deed! Het is goed, dat aan dit meten met twee ma ten een einde is gekomen. Drie ministers van Letland ontslagen STOCKHOLM, 2 Nov. (Reu ter). Radio Riga meldt dat drie Letlandse ministers wegens „burgerlijk nationalisme" zijn ontslagen. Het zijn de ministers van Buitenlandse Zaken, Onder wijs en Bosbouw. FEUILLETON 6. Herta vond de jongeman bui tengewoon sympathiek. Gelukkig hij, die hem tot vriend, en wee degene, die hem tot vijand heeft, dacht ze. „Maar nu is het hoog tijd, dat jullie uitstappen, anders rijdt de trein weg en dan zitten wii hier nog in de coupé. Geeft de bagage maar hier, juffrouw Melcher". Alsof het een onbeduidend pakje was, nam hij de koffers van zijn moeder in één hand en keek toen om zich heen. „Waar is uw bagage, juffrouw Melcher?" „Ik heb niets dan deze hand koffer, mijn bagage verzond ik als ijlgoed. Ik blijf trouwens niet in 1 Reut, ik reis door naar Horstberg". Viel er een schaduw over zijn open gezicht? Het leek bijna 'zo. Maar het volgende ogenblik zei hij rustig: „Da spijt me werkelijk, ik dacht dat u ook hier in de buurt moest zijn. Maar nu moeten we ook op schieten, dan kunt u tenminste nog even iets gebruiken. We heb ben nog maar zeven minuten tijd". Handig hielp hij zijn moeder bij het uitstappen en zag toen met genoegen hoe luchtig cn veer krachtig Herta volgde. Wat een alleraardigst meisje! Zoiets had hij in Reut nog nooit gezien, of schoon daar ook geen gebrek was aan aaraiee meisjes. Met grote handigheid bezorgde Robert de dames plaatsen bij het buffet en ging wat eet- en drink baars halen. „Kijk moedertje, dat is voor jou", zei hij, terwijl hij haar een bordje met gebak aanreikte en Herta een pakje in de hand drukte. Inmiddels bracht de kellner voor de moeder een kop thee en voor Herta en Robert een glas spuitwater. „Nu zullen we maar eens klin ken, juffrouw Melcher, op een vrolijke toekomst en een spoedig weerzien". Zo eigenaardig klonk dit, dat Herta even huiverde. Ze ademde moeilijk en het viel haar zwaar Robert aan te kijken. En het aanstoten der glazen klonk niet helder en jubelend, doch het leek meer een onharmo nisch gekletter. Moest zij dit be schouwen als een veeg teken voor de naaste toekomst? Herta had geen tijd om er lang over na te piekeren en ze zei ook tegen zichzelf, dat de zenuwen haar weer eens parten speelden, want noch in het gezicht van me vrouw Wessler, noch in dat van Robert viel er enige onrust te bemerken. De jongeman pakte Herta kame raadschappelijk bij de arm, alsof ze elkaar al sinds jaren kenden „Nu moet u afscheid nemen van moeder, juffrouw Melcher. Maak i! het kort en pijnloos. Ik zal dan zj vrij zijn u naar de trein te brengen". Herta bloosde even toen de goede oude dame haar bij het af scheid een kus gaf, ze scheen een tikje verward door zoveel gene genheid en vriendelijkheid. Robert vond haar nu nog liever en bekoorlijker en zijn blik rustte op haar vol warme bewon dering. „We moeten nu gaan helaas',' zei h;j zacht. Zwijgend liepen ze naast elkaar, het was of alles om hen heen was weggezonken. Een zeer elegant en opvallend geklede dame kruiste opeens hun weg. Mechanisch trachtte Herta haar te ontwijken en toch kwam ze nog even met haar in botsing, wat aan de dame een verontwaar- dige uitroep ontlokte. „O, vreselijk, mijn tasje!" Vol schrik zag Herta, dat een mooi handtasje van slangenleer op de grond lag. Was dat werke lijk haar schuld? Ze was toch uitgeweken? Of was de vreemde dame opzettelijk tegen haar op gelopen? Of.Herta begon te twijfelen.... was ze zo in ge dachten verdiept geweest, dat ze slechts meende uit te wijken, doch in werkelijkheid de ander nog raakte? Haastig nog voor Robert het kon voorkomen, bukte Herta zich en overhandigde de dame haar tasje. „Neem me niet kwalijk, me vrouw, het was heus een onge lukje". De dame knikte hooghartig en afwijzend. Robert ergerde zich zozeer over die onbekende, dat hij in de haast slechts een vluchtige handdruk gaf. Op het allerlaatste moment sprong Herta nog op de trede van de wagon toen zette de trein zich reeds in beweging. Het buffet, waar mevrouw Wessler met haar koffers zat, lag zo, dat Herta het van de trein uit niet meer zien kon. De wielen rolden reeds over de blanke rails haar eventuele afscheidsgroet kon dus alleen voor Robert be doeld zijn. Maar was dat niet overdreven? Zou hij er niet om glimlachen een beetje spottend glimlachen? Herta ging op de harde bank zitten en durfde haar hoofd niet meer uit het venster steken, om Robert Wessler nog een af scheidsgroet te brengen. Haar rechterhand omklemde het tasje, waarin de witte zakdoek zat, die ze zo graag in de wind had laten fladderen, om hem toe te wuiven, alsals ze maar ge durfd had Ze vermoedde niet, dat Robert met ogen vol teleurstelling de trein nastaarde; dat zeker geen spottende glimlach op zijn gelaat zou zijn verschenen, wanneer zij hem nog een laatste blik gegund had, wanneer een wit zakdoekje hem nog een groet had toege wuifd, hem alleen.... Hij keek de trein na, tot deze in de verte verdwenen was; toen ging hij naar zijn moeder terug, Eeinzend, met gefronste wenk- rauwen. (Wordt vervolgd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5