m WASMACHINES... Pater Peters sprak voor de Middenstand O Het marktvraagstuk „DE itt wein FILMS VAN DE WEEK VEEL Woo zwor ALKMAAR EN OMSTREKEN Wouter Kaandorp zestig jaar koster van de Sint Willibrorduskerk ATHOLIEKE LLUSTRAT1E Ook Alkmaar heeft een luier-centrale Cadeau voor de K. R. O. Marktberichten \rnnro electrische vnHtt1nt0 DEKEN aLRM. „Onze specialiteit" Ingezonden Were sleepl PAGINA 2 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 ALKMAAR - De afd. Alkmaar van de Ned. Kat'h. Middenstands bond heeft gisteravond in Pavil joen Kinheim een bijeenkomst georganiseerd, waarop de beken de redenaar, de Weleerw. Pater Eusebius Peters O.E.S.A. van het Augustijnen-klooster Mariën- hage te Eindhoven, voor de in grote getale aanwezige Alkmaar- se katholieke middenstanders 't woord heeft gevoerd. Tevoren werden de overige agendapunten afgewerkt. Er zijn nog steeds loten voor de Rome reis en er zijn eveneens insignes te verkrijgen. De voorzitter, de heer W. Put man, bracht dank voor het goe de werk van de binnenkort scheidende bondsvoorzitter, de heer v. d. Brule. Er werd mededeling gedaan van enkele voorstellen, die in de a.s. vergadering van de Centrale Raad aan de orde zullen komen en van de prae-adviezen van het hoofdbestuur n. a. v. deze voor stellen. Hierbij was o.a. een voor stel van de afd. Zwaag om te ko men tot afschaffing van het ca deau- en dividendstelsel. Alk maar zal de candidatuur van de heer de Hosson, voorzitter van de afd. Leiden, in de vacature- v. d. Brule, steunen. Katholieke Middenstands- vraagstukken in deze tijd In zijn redevoering ging Pater Peters in op de vraagstukken, die zich aan de katholieke mid denstander in deze moderne tijd voordoen. Het keerpunt van de geschie denis, waarop wij staan, wordt, aldus spreker, door de midden stand over het algemeen nog niet begrepen. Er moet een nieuwe mentaliteit gevestigd worden. Dat vraagt zeer veel van de mens, die is opgegroeid in een mentaliteit, die niet goed te noe men is. Wij moeten de vergan kelijke dingen van de tijd zien in het licht van de eeuwigheid. Het geslacht vóór ons kende nóg de volkomen scheiding van gods dienst en leven. In deze mentali teit zijn wij opgegroeid. Wij heb ben niet geleerd het drijven van onze zaak te zien als onze „roe ping". Er moet een specifiek on derscheid zijn tussen een katho lieke zakenman en een niet-ka- tholieke zakenman. Het vorige geslacht kende dit onderscheid niet. De Bergrede is Christus' pro gramma voor Zijn Christenen. Wij moeten Christus' Bergrede letterlijk nemen. Wij zijn mate rialisten de onze mentaliteit moeten ombouwen naar Chris tus toe, op straffe van de totale endergang. Deze opvatting moge idealistisch zijn, zij is van 'n ide alisme dat aan het leven is ge toetst. Wij drijven op de ge meenschap, die dan ook recht heeft op onze eigen diensten. Dienstbaar zijn aan de gemeen schap dat is onze roeping. Dat wij aan deze dienstbaarheid in ons levensonderhoud kunnen voor zien, komt op de tweede plaats. Met verschillende voorbeelden uit de practijk verduidelijkte Pa ter Peters, de kern van zijn be toog. Verwijtend aan de Peri pherie van de P.B.O. wees de spreker op het recht van mee spreken in het bedrijf, van het personeel dat daar zijn arbeid presteert. Wil de goede mentali teit weerkeren, dan dient er 'n gezonde gezinsfeer te zijn. Als Christus zich thuis voelt, in uw gezin, als uw kinderen zich bij Christus thuis voelen, dan is er 'n gezonde gezinssfeer. Ook hier over wijdde Pater Peters uit in concrete voorbeelden. Spreker brak een lans voor een kerngezbnde vroomheid. Ook door onze gelederen gaat een geest van lauwheid die wij moe ten bestrijden. Middelmatigheid op godsdienstig gebied staat ge lijk met medeplichtighed aan de ondergang v^p de wereld. Dit geslacht heeft het vertrouwen op Gods voorzienigheid verloren. Aan ons is een uiterst grote ver antwoordelijkheid toevertrouwd. Persoonlijke offers brengend, moeten wij bouwen aan de koepel van de liefde. Voorzitter Putman dankte Pa ter Peters voor zijn met volle aandacht gevolgde rede. Daarna werd gelegenheid gege ven tot het stellen van vragen. De, heer de Zeeuw raakte het actuele probleem aan van de middenstand tegen de coöperatie. Er zal nog gelegenheid zijn dit probleem onder het oog ten zien. Na dit te hebben meegedeeld, sloot de voorzitter deze zeer ge slaagd e bijeenkomst. W. SEELEN f ALKMAAR In de ouderdom van 69 jaar is gistermorgen ten zijne huize plotseling overleden d° heer W. Seelen, die vanaf de op richting van de zaak van V. D aldaar in dit winkelbedrijf werk zaam^ was tot 1946, toen hij zijn functie van bedrijfsleider neer legde en met pensioen ging. Een halve eeuw ongeveer was de heer Seelen een bekende figuur bij V. D., waarvan de uitgebreide clientè le in stad en gewest ongetwijfeld aangename herinneringen aan hem bewaarde. De heer Seelen was tot '48 ook lid van het bestuur der R.K. Jongensscholen, in welk col lege hij circa 20 jaar zitting had. Maandag a.s. zal de teraardebestel ling geschieden op het R.K. kerk hof St. Barbara alhier, nadat in de St. Josephkerk de solemnele mis van requiem zaj zijn opgedragen. RONDOM DE MEESTER VAN ALKMAAR HEDENavond van 7—9 uur en morgen (Zondag) middag van 25 uur zal de Jubileumtentoonstel ling in het Stedelijk Museum on herroepelijk voor het laatst zijn geopend. Tot van ver buiten Alkmaar trok deze expositie bezoekers en zij mag zich verheugen in een zeer gunstige beoordeling. Mogeeen druk bezoek op heden en morgen het succes volledig maken! ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Snelheidsduivels, 18 jaar; Victoria theater: ken nismaking gezocht, 18 jr.; Harmonie: Saboteur, 14 jr. Voorstellingen hedenavond 7 uur en 9.30 uur. Zondag: 2 uur, 4.30, 7 en 9.30 uur. JEUGDPROGRAMMA: De avonturen van Peter Jo in de Cinema Americain. Zondagmiddag 2 uur. TEtXrrOONSTELLINGEN SCHILDERIJEN: Rond de meester van Alkmaar: Stedelijk Museum 25 en 79 uur. Zondagmiddag 25 uur. Werken van Schildersver. „DOORWERKEN" atelier. Kanisstraat, Zondag 10— 5 uur. Andere dagen 2 5 uur. DOKTOREN Zondagsd. de artsen J. Lourens, Oude- graeht 293, tel. 2892 en A. Gramsbergen, Gees- terweg 11, tel 2294. APOTHEKEN: Nacht dienst: Apotheek B. H. J. S-chouten Emmastraat 47 TAXI'S Nachtdienst. Nas- saugarage, Nassauplein. Tel 3545. BERGEN THANS OP ZIJN MOOIST BERGEN. Nu de herfst haar intrede in het bos heeft gedaan, de zon haar stralenbundels laat schie ten door de bomen met haar brons- gekleurde bladeren, is een wande ling door Bergen een waar genoegen'. De lanen en paden, geaccentueerd door diverse kleurenschakeringen. zijn een lust voor het oog. Vooral de Sluislaan, Oude Hof, Beurweg en de bossen, gelegen aan de noordelijke zijde van de spoorbaan, zijn thans op zijn mooist. HEILOO. Vandaag is het precies 60 jaar geleden dat Wou ter Kaandorp in dienst trad als koster der St. Willibrorduskerk. Zonder onderbreking heeft de jubilaris deze functie tot heden toe vervuld. Ondanks zijn hoge leeftijd, denkt hij er niet aan een welverdiende rust te nemen. Zestig jaar 1sen functie ver vullen, een mensenleeftijd, nog steeds kaarsrecht zonder gebre ken, dat is iets dat tot nadenken stemt. De jubilaris, door zijn superieuren hogelijk gewaardeerd om zijn stiptheid en plichtsbe trachting, bij de parochianen zeer gezien en geliefd om zijn een voud en gemoedelijkheid, dat is Wouter Kaandorp. Vijf pastoors zag hij komen en gaan, nl. de Z.E. heren Kimman, Seuter, de Jong en v. Meeuwen en gedu rende de laatste 14 jaar de Z.E. heer J. v. Muijen. De jubilaris maakte de geweldige groei mede van de parochie. Die groei bracht voor hem ook de grotere drukte mede, maar altijd deed de jubi laris zijn werk opgeruimd. Hij was en is een voorbeeld voor jong en oud. Zijn zorgen voor alles wat bij en tot de kerk be hoort zijn van 's ochtends tot 's avonds en vooral de paramen ten hebben zijn bijzondere zorg. Als men de jubilaris spreekt over een normale 8-urige werk dag, dan glimlacht hij en zegt: „Er zijn ook dagen welke de volle mens voor 13 a 14 uur op eisen". Zondagochtend zal tot zijn in tentie en uit dankbaarheid een plechtige Hoogmis worden gece lebreerd. 's Middags om 14.15 uur vindt de officiële receptie plaats W. Kaandorp, zestig jaar koster van St. Willibrordus te Heiloo. (foto Maas) in het Bruno gebouw. Om 15.30 uur zullen alle parochianen in de gelegenheid zijn de jubilaris te feliciteren en dat zeer velen hier van gebruik zullen maken zijn wij van overtuigd. Ook wij wensen de jubilaris met dit zeldzame jubileum geluk en spreken de wens uit dat de1 Goede God hem nog lang in de gelegenheid zal stellen de functie welke de jubilaris zo nauw aan het hart ligt te mogen blijven vervullen. Victoria Theater: „KENNISMAKING GEZOCHT" is de titel van deze detective story, Een luguber verhaal, raadselachtig zelfs voor Scotland Yard. Een vreemd heerschap, lokt door middel van onopvallende adver tenties, waarin kennismaking ge zocht wordt, jonge meisjes, die dan spoorloos verdwijnen. Scotland Yard ontvangt na elke verdwijning gedichten van de moordenaar, waarin hij zelfs het volgende slachtoffer aankondigt. Maar al is de manier van werken van deze moordenaar nog zo ge niaal, toch worden er enkele foutjes gemaakt, waardoor de speurders van Scotland Yard met behulp van een danseresje, dat ook bijna slachtoffer werd, de dader weet te ontmaskeren. Het geheel is vrij spannend maar af en toe een beetje langdradig. Vooraf ging Interessant binnen- en buitenlands nieuws. (Advertentie) Vroeg donker in de winter... maar de avond vliegt om in gezelschap van een prachtig tijdschrift vol actuele foto's en gedegen artikelen, zoals Abonnementsprijs 25 ct. per week (Adv.) OUDERAVOND ST. WILLIBRORDUSSCHOOL ALKMAAR. Dinsdag 7 Nov. feest van de H. Willibrordus. Deze dag is vooral voor het personeel en de leerlingen van de St. Willi- brordusschool een zeer bijzondere dag. Dan vieren zij het Patroons feest van hun school. 'sMorgens om 8.15 wordt tot in tentie van personeel en leerlingen in de St. DöminiCUSkerk de H. Mis opgedragen. De tegenwoordigheid der ouders za] ten zeerste op prijs worden gesteld. 's Middags om 2 uur wórdt in ,,'t Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat voor de kinderen het patroonsfeest gevierd. 's Avonds om 8 uur wordt deze Patroonsdag besloten met een Ouderavond, eveneens in „Het Wa pen van Heemskerk". Het pro gramma vermeldt: Lezing door de Eerw. frater Bellarminus uit Utrecht over: „De katechismus in het gezin in samenwerking met Priester en Onderwijzer." Daarna zal, onder leiding van de onderwijzers, door de leerlingen worden opgevoerd de kinderope rette „Hans en Grietje" in 3 be drijven. Een speciale attractie in 't Wapen van Heemskerk ALKMAAR. Zondag zal in 't Wapen van Heemskerk als speciale attractie optreden het orkest De Dolonans, waaraan zal medewerken de bekende Alkmaarse jazz-pianist Ger Visser, die voor het eerst het nieuwe instrument Le Claviöline zal bespelen. Met de Claviöline is het mo gelijk diverse muziekinstrumenten te laten horen. Cinema Americain: SNELHEIDSDUIVELS Het was een welverzorgd pro gramma, dat aan de hoofdfilm vooraf ging. Actueel wereldnieuws, een onderhoudende culturele film over de Zuidpooltocht van Admi raal Byrd, een aardige tekenfilm en een geestig filmpje met reclame voor een bepaald merk soep. In de hoofdfilm ziet de toeschou wer Mickey Rooney al-s auto-cou reur. Na veel wederwaardigheden, waarbij men meer dan voldoende kennis maakt met Amerikaanse auto-races op grote banen, komt Rooney tenslotte in de grote wed strijd uit. Al wordt hij dan geen winnaar, de wijze waarop hij de wedstrijd uitrijdt, bezorgt hem toch de grote beker. Achttien-jarigen, die van auto races houden, kunnen met deze film ruimschoots hun hart ophalen. Harmonie: SABOTEUR Een film van Hitchcock is altijd dê moeite waard. In „Saboteur", welke film deze week in de Har monie draait, weet hij door het scheppen van felle contrasten en met eèn spannende story de span ning erin te houden, Het is een verhaal van sabotage door leden van de vijfde colonne in Amerika, die voor geen misdaad terugschrik ken, Als zij in een vliegtuigfabriek hun onheilswerk verrichten, wordt de verkeerde als de dader gegre pen. Maar hij weet te ontkomen en gaat op zoek naar de man, die de echte dader is. Het wordt een felle en sensatio nele jacht, die de nodige spanning in de film brengt. Een meisje, dat DE KAASMARKT ALKMAAR Dat het kaas marktseizoen ten einde loopt, bleek gister uit de geringe aan voer van 7.500 kg, verdeeld over twee stapels fabrieksbaas en zeven boerenstapels. Het regenachtige weer zal ook van invloed geweest zijn op de aanvoer. Naar wij vernamen werd in de de marktcafé's nogal gebeurst. De prijs liep, vergeleken met vorige week 12 ct. per kilo terug. Bij de boerenkaas was de terug gang iets minder; verschillende partijen gingen voor f 1,98 van de hand; een enkele partij kon nog f 2,04 per kilo halen. R.K. HANDBALCLUB A.O.G. ALKMAAR. Het le elftal is morgen weer vrij. Het 2e, 3e en de junioren spelen thuis op het oude Boys-terrein. Het 2e speelt tegen HSV 1 om half een. Het 3e krijgt Dio 2 ui bezoek en begint om half drie, F de junioren gaan hun krachten meten met Tybb a uit Haarlem. Alle speelsters moeten een kwar tier voor de aanvang minstens aan wezig zijn en laten zij vooral den ken aan de kledingvoorschriften (kniekousen). De opstellingen ko men na 5.30 aan te staan bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Tevens worden alle leden er op attent gemaakt, dat de St. Nieo- laasavond gehouden wordt op Don derdag 6 December. Nadere mede delingen volgen op de trainings avonden volgende week. Mochten de wedstrijden worden afgelast, dan staat het aan bij bovengenoemd adres. Veel succes. De junioren wedstrijd begint om half twee, Het bestuur. A. F. C.-nieuws ZAP 1—AFC 1. AFC 2Schagen 2, 2.30 uur. Randers 2AFC 3, 2.30 uur. AFC 4—Egmondia 2 Overdie, 2.30 Zeevogels 3AFC 6, 12 uur'. AFC 7Schoor! 3, 12 uur. Junioren: HSV a—AFC a, 12 uur. Kolp. Boys aAFC b, 12 uur. Kol.p. Boys aAFC b, 12 uur. AFC cMeervogels a, 12 uur. Adspiranten: Vitesse b—AFC c. Zat. 4 uur. Meervogels bAFC c. Zat. 4 uur Limmen bAFC e, 12 uur. AFC i—HSV e, Zat. 3 uur. AFC j—USVU c, Zat. 4 uur. Naar Anna Paulowna trekt de AFC-karavaan heen, om daar tegen de Poldersen in het geweer te ko men. Spelers van het eerste, dat wordt hee) zwaar, want de Zappers hebben als doelgemiddelde 185, maar ja, toont dat dat geen be zwaar is. Succes in A.P.Ü! Het tweede ontvangt Schagen 2. Zorgt voor de volle winst, evenzo geldt dit voor het derde. Het onge slagen vierde moet zijn record" handhaven tegen Egmondia 2. Het zesde en zevende hebben twee derde-elftallen tegen zich, resp. Zeevogels 3 en Schoorl 3. Onze drie juniorenelftallen ko men ook weèr op het veld. De uit slag hangt van de gemaakte doel punten af. Daarnaast nog vijf adsp.-elftal- len en alles is weer compleet. Waren er ook nog welpen? AFC, in Anna Paulowna was 't steeds winnen, zorgt dat dit re cord gehandhaafd blijft. Supporters steunt de spelers, door zoveel mo- wagen te zijn, die reeds 2 gelijk mee te gaan. De PPC-er. vermist werd. UITKOMST VOOR VELEN De Alkmaarse wasserij van de Gebr. Schoen, een van ouds be kende zaak, heeft dezer dagen aan haar bedrijf een nieuwe af deling toegevoegd, n.l. 'n luier- centrale. In een stad als Alk maar, waar per jaar ruim 800 baby's worden geboren, bleek voldoende belangstelling voor een dergelijke inrichting te bestaan, temeer, daar er, door samenwo ning, vnor vele gezinnen veelal een ze beperkte mogelijkheid is om in het koude jaargetijde het wasgoed te drogen. De luiercentrale, ingericht naar het voorbeeld van Amsterdam, Haarlem en Eindhoven, zorgt er voor, dat voor enkele centen, de huismoeder dagelijks over vol doende schoongoed voor haar baby kan beschikken. De luierwas wordt met z.g. zacht water, waarvoor een spe ciale onthardings-installatie in de wasserij aanwezig is, gewassen zodat men er van verzekerd is, dat het kindergoed aan de hoog- stè eisen voldoet. Van de zijde van het publiek bleek al grote belangstelling voor deze nieuwe afdeling. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende ad vertentie. EINDELIJK BOVEN WATER ALKMAAR Een schipper, die met zijn schip in de Oude Gracht voer, stootte gistermiddag op een voorwerp onder de wa terspiegel, Het bleek een hand jaar hem eerst voor de dader aanziet en hem aan de politie wil overle veren, wordt, als ZÜ tot het in zicht komt, dat hij onschuldig is, zijn bondgenoot en samen slagen zij er na een spannend avontuur in de saboteur te vinden. Deze ontkomt echter aan de wrekende gerechtigheid van de politie, want bij zijn vlucht valt hij te pletter vanaf de enorme hoogte van het vrijheidsbeeld voor de haven van New-York. Prlscilla Lane als het meisje en Robert Cummings als de opgejaagde verdachte geven uit- stekend spsl in deze spannende roir "ent. ALKMAAR Deze maand viert de Katholieke Radio Om roep zijn 25-jarig bestaan, zoals ook de andere omroepverenigin gen dat onlangs gedaan hebben. Dit zilveren K.R.O.-jubileum staat in het teken van de leden werving onder de luisteraars. Want alle luisteraars zijn nog geen lid van hun omroepver eniging. Overal in den lande werden iubileum-aclie-comité's gevormd, met het doel de K.R.O. bij zijn jubileum een flink aantal nieu we leden aan te bieden. Ook hier ter stede, waar nog slechts circa 50 pCt. van de ka tholieke luisteraars geabonneerd ziin op de Katholieke Radiogids dit abonnement geldt voor het lidmaatschap van de K.R.O. is zo'n comité van aanbeveling gevormd; dit comité zag gaarne, dat ook hier het aantal leden be langrijk zou vooruitgaan. Door een abonnement op de Gids ver bindt men zich nauwer en hech ter aan onze eigen Omroep. Maar naast deze morele steun betekent het lidmaatschap ook een belangrijke materiële steun' immers de Gids vormt de enige bron van inkomsten voor de K.R.O.; hoe meer abonné's, hoe sterker de positie dus van de K.R.O. Maar er is nog een andere, nog klemmender reden om zich te abonneren op de Kath. Radio Gids en daarmee lid te worden van de K.R.O. Er is n.l. een nieuwe radiowet op komst, waarin o.m. de regeling voor de nieuwe zendtijd verdeling zal worden opgenomen. Daarbij zal het aantal aangesloten luiste raars groot gewicht in de schaal leggen. Het aantal abonné's zal doorslaggevend zijn bij de toe wijzing van de zendtijd. Geen wonder, dat alle omroep verenigingen haar 25-jarig jubi leum aangrepen, om hun leden tal, d.w.z. hun aantal abonné's op de respectieve gidsen te ver hogen. De Vara en de Avro vechten om de leiding. De Katholieken vormen de grootste bevolkingsgroep en der halve de grootste groep luiste raars. Zij zullen dus ook hun K.R.O. aan de spits moeten brengen, wat het ledental be treft, opdat de K.R.O. de zend tijd zal krijgen, waar deze recht op heeft. Het cadeau, dat de katholieken hun K.R.O. bij zijn zilveren ju bileum zullen aanbieden, zal be staan uit een zo groot mogelijk aantal nieuwe leden, abonné's op de Katholieke Radiogids. Na mens het Comité van Aanbeve ling doen wij daarom een beroep op alle katholieke luisteraars, die nog geen abonné op de Gids zijn, zich daarvoor op te geven; aan degenen, die het reeds zijn wordt gevraagd in naaste omge ving of vriendenkring een nieu we abonné erbij te werven. Het Comité van Aanbeveling bestaat uit; de H.E. Deken J. Th, Jacobs: de Z.E. Heer L. Biesta, O.P.; de Z.E. Heer L. G. Bink horst, O.P.; de Z.E. Heer Dr. F. Holthuizen, Algemeen Adviseur; Dr. H. J. M. Hofstee, Voorzitter Schola Publica; Mevr. D. M. Pa- ieari-Van Nieuwkuyk, Voorz R.K. Vrouwenbeweging; L. J *'an Jaarsveld, Voorz. K.A.B.: F. Putman, Voorz. Ned. R.K. Mid- llenstandsver. afd. Alkmaar; Fr A. H. Otten. dekenaal vertegen woordiger in de Diocesane Con- iact-Commissie voor de K.R.O., Van Houtenkade 27; Th. Wester hof, Rayonpropagandist K.R.O., Westerweg 128 en B. A. Kolk man, agent K.R.O.-gids, Ropjes- kuil 6. Aan de drie genoemde adressen, alsmede aan het bu reau van het N.H.D. Ritsevoort 56 kan men zich als abonné op de Kath. Radio Gids laten in schrijven. AUTO TE WATER ALKMAAR Vannacht om ongeveer 1 uur werd een taxi van de heer K. op de Linden- gracht aangereden door een per sonenauto. De personenauto kwam in het water terecht. Een agent en een der inzittenden die spoedig uit de wagen wist te ontkomen naalden de 2 anderen op het droge. R. K. V. V. Kolping Boys OUDORP. A.s. Zondag krijgt het eerste elftal bezoek Van Con Zelo. Deze club staat ongeslagen bovenaan de ranglijst. Kolping Boys volgt hierop als nummer twee, met één minder gespeelde wedstrijd en eveneens ongeslagen. De bezetting van de bovenste plaats hangt dus af van de uitslag van deze wedstrijd. De spelers van beide clubs weten dit en zullen zich ongetwijfeld ten volle geven. Wie van beiden zal zich na afloop ongeslagen kunnen noemen? We weten het niet, al achten we de Waarlanders wel in staat een gelijk spel te bevechten, gezien de overtuigende overwinnin gen In de laatste wedstrijden. Moge het een sportieve wedstrijd worden! Kaasmarkt- Alkmaar ALKMAAR, 3 Nov. Aanvoer 7500 kg. kaas. 2 stapels fabrieks kaas f 957 stapels boerenkaas f 102per 50 kg. Handel zeer stug. ALKMAAR. Snijbonen kas 75; prei 8—22; spinazie 2262; sprui ten 2260; witlof 2657; tomaten 1257; andijvie 58; sla 214.50; bloemkool 1231; komkommer 8 9.50; gele kool 4.60—8.30; rode kool 59.60; groene kool 57.90; bieten 59; worteltjes 823; uien 310; aardappelen 79; knolsoep 4—20.50; selderie 613; peterselie 24; stoofperen 830; handperen 1535; handappels 1235; druiven muscaat 72; alicant en frankentha- ler 56—1.01. HEILOO. Andijvie 57; spruit- kool 3156; boerenkool 1318; groene kool 811; spinazie 4852; witlof 34—38; prei 12—16; worte len 57; druiven 4081; schorse- nering 2430. 'GROOTEBROEK 3 Nov. 12 500 kg. Blauwe Eigenh. 7.70—8.70; 8.500 kg. Witte kool 4.004.90; 65.00 kg. Groene kool 5.006.70; 500 kg. Slabonen afw. 32.00 35.00; 5000 kg. Uien 7.30; driel. 9.20 nep 13.70 135.000 kg. Bloem kool B 26.00—50.00; B II 12.00 —34.00; C 11.00—28.00; C II 8.00 —12.00 BEEMSTER, PURMEREND, 3 Nlov. Bevelanders 811; Koop- mans Blauwe 1112; Tomaten A 4574; Witlof2655; Bloemkool 1344 p. 100 St.; Rode kool 13 16; Witte kool 7; Groene kool 7 13 Spruitkool 2673 Boerekool 1721; Spinazie 33; Sla 3—10 p. 100 st.; Andijvie 719; Rode bie ten 47; Gare bieten 15; Bos- peen 1829 p. 100 bos; Winter peen 38; Waspeen 1321; Uien 49; Uien Drielingen 47; Prei 914; Alicant 82108; Bramley Seedling 416; Cox Orange Pi ppin 3058; Goudreinette 16 39; Groninger Kroon 834; Jo nathan 1339; Notaris-Appel 8 24; Present van Engeland 4 29 Ster-Appel 826 Transparan te de Cronsels 623; Zoete Cam- pagner 1129; Zoete Winter- kroon 1329; Bonne Louise d' Avranches 1655; Comtesse de Paris 34 Conférence 1041 Doy- enné du Cornice 48101; Ferti- lon 928; Gieser Wildeman 10 34; Legipont 1041; Noveau Poiteau 633; St. Germain 4 16; St. Rémy 824; Soldaat La- boureur 44; Winterjan 8—28; IJsbout 10-30; Zwijndrechtse Wijnpeer 942. LANGEDIJK. 350 kg. aardap pelen bl. eigenh. 8.50; 6000 kg. uien 5.807.60; grove 6.707.50; drie lingen 7.70—8.40; nep 13.10—14.20; 4000 kg. andijvie 6.90—8.50; 3000 kg. bieten 8.308.60; 9500 kg. groe ne kool 57.70; 6000 kg. gele kool 4.508.60; 15.000 kg. rode kool 5 10.40; 90.000 kg. witte kool 4; succes witte 44.30. WARMEHUIZEN 4 Nov. 2700 kg. andijvie 5.206.40; 2200 kg. uien 5.906.50; nep 12,50; 2000 kg. peen II 3.40; peen III 5.70; 44000 kg. rode kool 4—8.70; 31000 kg. witte kool 44.20; 400 kg. groene kool 5.70. N. SCHARWOUDE. 5000 kg. aardappelen: eigenh. 9.60; bl. eigen heimers 9; 2000 kg. andijvie 7 8.70; 5000 kg. uien 6.306.90; gro ve 7.207.40; drielingen 8.508.00; nep 14.4014.50; 7000 kg. rode kool 8.10—11.60; 3500 kg. gele kool 5.208.90; 6000 kg. groene kool 5 6.40; 97.000 kg. witte kool 4; suc ces witte 44.60. Verwarm Uw bed behaaglijk mei een VOOS BABIES EN VOLWASSENEN WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. VEEL BEWOLKING Over het algemeen zwaar bewolkt met op enkele plaatsen van tijd tot tijd enige regen. Meest matige Noordoostelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Advertentie) KUIPERIJ BAKKER - DIJK 8 - ALKMAAR - TEL. K 2200-4268 K.F.C. filmkeuring BERGEN; De Rustende Jager; De vrouw van Sjanghai, voor katho lieken ontoelaatbaar. Naar de Aarde, voor katholieken ontoelaatbaar. WIERINGEN: de Haan: Hamlet, volwassenen. 20 jaar op wacht, alle leeftijden. JONGEREN AFDELING K.V.P. OUDORP Dezep dagen hield de jongeren .afdeling van de KVP een bijeenkomst die ten doel had de politieke vorming en richtlijnen voor de jeugdige leden te bespreken. De eerstvolgende bijeenkomst werd bepaald op 20 November a.s. De heer Nuyens verklaarde zich bereid de jeugdafdeling op die bijeenkomst voor te lichten en vragen te beant woorden. Vervolgens hield voorzit, ter P. Buis een uitgebreide causerie over doel en streven van de jeugd afdeling KVP. Op duidelijke wijze besprak hij de politieke stromingen in ons land en ging na wat door de verschillende partijen wordt na gestreefd en waarom het nodig is een sterke KVP te hebben en te behouden. Hij spoorde de leden aan met alle energie aan dat doel te werken om straks in de rijen der ouderen te treden. Het ligt in de be doeling, om in de volgende hijeen- komst studie te maken van de be stuursinrichting van Rijk. Provin cie en Gemeente, omdat énige ken nis hiervan nuttig en nodig wordt geacht. Retraite voor Jonge meisjes Voor jonge meisjes (leeftijd bo ven 17 jaar) wordt op veelvuldige aanvrqag een retraite ingelast van 912 December, in het Retraite huis te Bergen (N.H.). Mogen veel meisjes deze kans gebruiken, in het Octaaf van Maria Onbevlekt Ontvangen, om zich af te stemmen op het ideale vrouwenvoorbeeid en om zich door Maria in de vorming van haar komend leven te laten inspireren. Alkmaar, 27 October '50 Geachte Redactie, Naar aanleiding van Uw arti kel over het marktvraagstuk verzoek ik U opname van het volgende. Het doet mij genoegen, dat door de vergadering van „Oud Alkmaar", meer nog dan door de opname van het rapport van de commissie in de pers, de Alk maarse bevolking meer belang stelling gaat tonen voor dit vraagstuk dat van zo groot be lang is voor de stad. Allereerst de demping; die zou ons een herhaling geven van de geschiedenis met de Boezemsin gel. Ook daar zou men bij de demping van het eerste stuk maatregelen nemen, die stank en vervuiling zouden voorkomen Langzaam aan is er van dat stuk geschiedenis, het was vanaf 1581 een deel van de Stadsgracht, niets meer overgebleven, want het laatste deel loopt dicht en vervuilt, met als gevolg dempen Zo zal het ook gaan met dem ping van water aan de Voordam. Daar zal het nog meer stinken, vooral bij stilstand van het wa ter. want al het vuil van de Maandagse markt zal in de te maken riolen terecht komen met alle gevolgen van dien. Maar dat is niet het enigste, want hier zullen de gevolgen nog ernstiger zijn. Luttik Oudorp, Mient, Verdronkenoord en Kool tuin zijn dan door dichtlopen en stank bij het Waaggebouw, ook spoedig aan dempen toe. Het verkeer eist ruimte, zegt men. Maar moeten wij ten koste daarvan onze stad ontluisteren? Ga lezer eens staan op de Dijk bij de Noordam en beschouw het plein. Let eens op, hoe de te slo pen kaaspakhuizen hier bü het water behoren en de omgeving dat mooie en vertrouwelijke ge ven, waarom onze stad bij vreemdelingen zo gewild is. Be- kijk de pakhuizen met het water eens vanaf de Bokkebrug. Het Luttik Oudorp vanaf de Bier kade, Verdronkenoord idem en U zult een ander idee krijgen over het „O, gooi maar dicht" dat door sommigen wordt geuit. Dan maar afbreken, zult gij zéggen. Ja, maar dan daardoor de omgeving niet zodanig mis- maken dat men de roep, die van Alkmaar, als mooie oude stad uitgaat, niet meer zal horen. Uw voorstel om de pakhuizen vanaf Waagplein tot kanaal maar weg te breken is door sommigen overgenomen, onder het motto: het is toch maar ouwe rommel Ja lezer, daar zijn ook mensen onder, die de belangen van Alk maar moeten behartigen. Dat een zodanige afbraak een gewel dig bedrag aan Alkmaar zal gaan kosten tellen zij niet; maar het zal toch door de gemeente moe ten worden uitgeteld; er zijn m.i. belangrijker dingen, als: gezond heidszorg, aanleg van plantsoen in nieuwe stadsdelen, jeugdzorg en noem maar op. Laat men eens rustig uitzien naar een oplossing, die minder geld kost. Het deed mij genoegen, dat U ook vpjst op de financiële conse- ciuentiés, welke aan een en an der vastzitten. Er zijn helaas ook mensen die zich daarvan niets aantrekken. Mij gaat nog altijd het belang van mijn geboorteplaats ter harte en daarom interesseer ik mij ook hiervoor. Om die reden kwam ik ook tot het idee van één richting ver keer vanaf de Handelskade door dê Pieterstraat naar Houttil. De straat is bij de Handels kade 4 meter breed en met ge ringer kosten dan afbraak van de kaaspakhuizen of deze plus de percelen tussen Handelskade, meen ik, dat de toegang daar te verbeteren is, door een deel van het vroegere kantoor van wijlen de heer Leguit. of het gehele ge bouw te slopen. Ik kwam hiertoe na inlichtingen van chauffeurs van vrachtauto's van grote af metingen, die mij verklaarden, dat zij daar wel in konden. Ik vernam voorts, dat de lengte der vrachtauto's niet groter Wordt, maar van 22 M. op 18 M. zal ko men. De goedkoopste oplossing zal zijn de Marktstraat met meer als marktterrein te gebruiken, maar als aanvoerweg naar het Waag- nlein. De afvoer zou dan door de Pieterstraat kunnen geschieden De koeien zouden dan op de Nieuwesloot vanaf Hofplein west of op de Kaasmarkt moeten worden geplaatst, 't Hofplein blijft dan parkeerterrein. Wij ontkomen dan ook aan een kost bare verbetering van Heren straat en Torfenburg en daardoor levens aan de kans, dat het door gaande verkeer steeds dwars door de stad gaat, waar wij alleen maar schade van kunnen hebben. Tot slot nog even iets over Uw idee om de Pieterstraat na af braak van het Oostelijk deel te overdekken. Dit is bij de wor ding van de Marktstraat ook voor die straat voorgesteld. Wij len het lid van de Raad, de heer P. Leguit heeft hiervoor tekenin gen gemaakt. Ik hoop nu, dat ook anderen zich eens gaan uiten en hun me ning geven over deze voor Alk maar zeer belangrijke aangele genheid. H. van Drunen (Van redactiewege enigszins bekort). Naschrift Redactie. In grote trekken kunnen wij het met het betoog van de. heer Van Drunen eens zijn; mét hem zijn wij tegen demping, omdat wii het karakteristieke schoon van de stad willen bewaren voor het nageslacht. Wat de percelen tussen Waagplein en Handels kade betreft, die werden door ons nimmer als oude rommel be titeld. Wij zouden het ook be treuren, als het kaaspakhuis, dat vooral aan de zijde van de Pe perstraat een mooie oude gevel heeft, moest worden afgebroken. De gevel aan de Voordamzijde van djt pakhuis is echter niet zo mooi meer als hii vroeger was. toen er de brouwerij „De Boom" in was gevestigd. (Men zie hier voor het boekje van de heer Wortel uit de Heemschutserie, waarin er een aardige tekening van staat). Ook de heer v. Dru nen komt tenslotte tot gehele of gedeeltelijke sloping van het Eerceel, waarin vroeger de heer eguit zijn kantoor had. Wij kunnen dit geen fraaie oplossing noemen. De door ons voorgestel de oplossing van het poort gebouw boven de overdekte straat, kan een architectonisch- goede oplossing worden; vooral als het aardige Koning Willems huis vrij komt in een haakse hoek met dit poortgebouw. Ook het aspect vanaf de Bokkebrug langs de Kaarsemakersgracht kan er op vooruitgaan, want wat cr nu aan weerszijden van de Pieterstraat staat, is niet zo bij zonder fraai. Of bij het gebrui ken van de Marktstraat als toe- voerweg de Pieterstraat als af- voerweg gebruikt zal kunnen worden, betwijfelen wij. Ook zijn wij het niét met de inzen der eens, dat het doorgaand ver keer dwars door de stad schade zou betekenen; de middenstand kon daar wel eens voordeel van hebben. Met de heer v. Drunen hopen wij, dat ook anderen eens van hun zienswijze blijk geven: wij stellen er onze kolommen gaarne voor open. Red. N.H .Dagblad Fanny Blar, horden, wat die de Nedt tekening, v beletsel Anderhalve publicatie va woord op de ring had opn zit haar blijk tig is gereac de Kamers, ringsbeleid Dat „iets" volgen van bezetting, d< wikkeling onverwacht- situatie, waai middellijk na te staan. Elk te maken hel een regering samenstelling Een groot d is juist gew dat de hu situatie bevai strijdmacht, ren Gordijn dwingt West- fensie-inspanr volkeren een zullen echter moeten vang een aanval intussen het tieel kan wo Men kan regering er Nederland waarschijnlijk een overeenko de emigratie landers in Het groots tie in Nederl is te 's Herto terdagmiddag de minister geopend. T< Donderdagavor Meerdervoort gangster, die weg overstak r.enauto over: later overleec nister Stikkei Rome de zes< het comité Raad van wordt Zone land terugi Rijnhaven gisterenmorgen germolen een De Marine- Den Helder op de dag het A.N.P. het voorneir van het jaa conferentie nisters der Te Den Ha; door een hc eigenaar vai verhinderen haar hals, elleboog we in het ziek bonden. hebben eer gemaakt va en wel in regels zonde Maandag zal bijeenkomen de Palestijnse volking van d thans 150.6! neerkomt c van 14.5 pr Generaal voornaamste d.adigers, die tionale rech lange gevang oordeeld, is pitaal te Tol Oost-Duitslan teiten thans waarop men tekenen om niet te Duitse of radio-zenders- duizend studer selse univ< anderhalf nathie met Landbouwhoge die sinds 26 protest tegc zekere tradit Het Colaba Bombay heel een „zeer ving in het lukken gere

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2