Twee nieuwe schepen RUNDERTUBERCULOSE NEEMT TOE Voorzichtig met export naar West-Duitsland S T OEL'S Tegenstellingen tussen V.G.L.O. en Nijverheidsonderwijs voor de Holland-Amerika-Lijn Medewerking van veehouders bij bestrijding noodzakelijk UwokMtve/ü is yoed, a£s naqenqast '-fat doe// BAL DANS E P' Strijdlustige taal in N.O.-vakkringen Beursoverzicht Grootste bouworder sinds de oorlog Naar wij vernemen: Bestrijders genoeg? Indisch vliegtuig neergestort? 414.196 oudjes trekken van „Drees" Het gaat goed met de woningbouw Buitengewone zitting Veiligheidsraad? Vijandelijkheden op Ambon geëindigd timmer-, metsel-, stucadoor- A. V A N TI E L HETE LUCHT- KADHELS Vriesman Zn. Alkmaar Woning te koop COLBERTS COSTUUMS DRAINEERBUIZEN J. G. M. DE WILD, Boekhouden M. 0. een leraar Scheeps- werktuigkunde en Scheepsbouwkundig tekenen Kappersvakschool gratis geknipt Concern Westl. Hypotheekbank n.v Hypotheekgelden Slaapk. ameubl. huisk. ameubl. AANBESTEDING C. Zomerdijk De Rijp ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 PAGINA 7 ,,'t Gaat er bij het V.G.L.O.-onderwijs niet om de jongen te leren, maar om hem te hebben". Dit ernstige verwijt werd geuit op een bijeenkomst, die was belegd door de Katholieke Vereni ging van Directeuren en Leerkrachten bij het Nijverheids onderwijs ,,St. Bernardus", welke bijeenkomst in het Casino te Den Bosch werd gehouden. De kwestie, die door verschil lende sprekers werd aangesneden komt in het kort hierop neer, dat het N.O.-onderwijs het V.G.L.O.-onderwijs niet doelmatig genoeg acht om het kind van 12 jaar een juiste voorbereiding te geven op zijn later leven. De heer I. P. Nijst, directeur van de Ambachtsschool in Maastricht ontvouwde het plan van het vernieuwde N.O.-onderwijs, dat er op is gericht het kind een algemene vorming te geven door het vak, dat hij heeft gekozen. Het doel van het onderwijs moet zijn, aldus deze spreker, het leggen van een grondslag om het kind katholiek-bewust, so ciaal-gevoelig te maken en het een culturele vorming te geven. Bij het lager onderwijs heeft het kind kennis opgedaan door zijn geheugen te vullen. Tot om streeks het twaalfde jaar doen zich hierbij geen problemen voor. Echter daarna, wanneer het kind in de puberteitsjaren komt, is on derscheid te maken in kinderen, die een theoretische intelligence bezitten, deze zijn geschikt voor H.B.S.-onderwijs, Mulo en Lycea en kinderen met een practische intelligentie. Deze laatste groep moet onderwijs krijgen, dat reke ning houdt met hun geaardheid. Het N.O.-onderwijs doet dit. Het geeft het kind een algemene ont wikkeling tijdens het werk, om dat men het werkstuk niet ziet als doel, doch als middel om het kind tot logisch denken te bren gen. Op deze wijze leert het kind oorzaak en gevolg ervaren met hetgeen hij met zijn handen doet. Deze spreker liet een scherp pro test horen tegen de mening, dat het N.O.-onderwijs niet tot be wuste katholieken zou kunnen vormen. De mening van deze spreker over het V.G.L.O.-onderwijs is, dat deze jonge tak van onderwijs de handvaardigheid als doel en niet als middel ziet. Het brengt de kinderen een teveel aan theo retische kennis bij, welke het niet in de praktijk leert benutten. Als voorwaarden van het door hem bepleite N.O.-onderwijs zag de heer Nijst, dat er een klas aan de ambachtsscholen moet worden toegevoegd, welke aansluiting geeft op het lager onderwijs. Ver der, dat de kinderen direct na de zesde klasse naar de Nijverheids school komen, zodat zij daar een jaar aansluitend onderwijs krij gen en twee jaar algemeen vor mend onderwijs. In top-klasse kan tenslotte gespecialiseerd on derwijs als sluitstuk van de op leiding worden gegeven. Technische opleiding, levensbelang Van meer algemene strekking was het betoog van drs. Moonen, directeur van het Technologisch Instituut voor Noord-Brabant. Deze spreker ging dieper in op de industrialisatieplannen van de regering, die in een klein aantal jaren niet minder dan 3,5 mil liard zullen vragen. De industria lisatie heeft echter geen zin, wanneer er geen gespecialiseerde 61.000 FRANCS BOETE VOOR JAN PRONK Jan Pronk, de Noordhollandse wielrenner, krijgt van de Franse Wielerbond geen vergunning in Frankrijk aan wedstrijden deel te nemen, voordat hij een som van 61.000 Frahse francs heeft betaald, als schadevergoeding wegens con tractbreuk. Pronk zou namelijk op 17 September 1.1. te Grenoble rijden maar aangezien hij nog een dag van te voren in Bochum (Duitsl.) aan wedstrijden deelnam, kon hij niet op tijd in Grenoble zijn. Vele Franse deskundigen vinden deze som echter buitensporig hoog. HET WERELD- SCHAAKTOURNOOl Door mr. A. J. d'Ailly, burge meester van Amsterdam en be schermheer van de wereldschaak- tournooi in Amsterdam, zal dit tournooi Vrijdagavond 10 Novem ber om acht uur in het Stedelijk Museum officieel worden geopend tijdens een receptie. Het tournooi zelf zal Zaterdag 11 November om zes uur des na middags beginnen in de gróte zaal van de Effectenbeurs te Am- Sterdam. Was het gisteren het krachtige herstel voor cultures dat nog wat kleur aan de Amsterdamse effec tenbeurs gaf, de laatste dag van deze beursweek bracht weer een volkomen kleurloze markt, met slechts geringe afwijkingen. De handel was, zoals tegenwoordig gebruikelijk, weer zeer gering. Certificaten Deli Maatschappij noteerden op zeker moment 112 3/16, wel een bewijs hoe klein de orders zijn en hoe moeilijk Soms noteringen tot stand komen In de Indonesische sector waren de koersafwijkingen overigens onbelangrijk en konden de giste ren behaalde winsten vrij goed behouden blijven Indonesische credietinstellingen waren iets be ter, certificaten Javasche bank boekten een winst van drie pun ten en golden 95. Bij de Industrie-afdeling vielen aandelen op met een avance van twee punten. Deze vaste stem ming voor dit fonds ging echter niet gepaard met een uitbreiding van de handel hierin. Certifica ten Unilever avanceerden ruim een punt. Voor het overige waren de noteringen vrijwel onveran derd ten opzichte van gisteren. De scheepvaartmarkt was van daag iets minder gunstig gedis poneerd. De verliezen bleven voor vrijwel alle soorten, inclu sief K.P.M. tot een punt beperkt. De beleggingsmarkt was zowel voor de guldens als voor de dol larobligaties onveranderd. Op de Amerikaanse sector, waar de om zetten de laatste dagen achteruit lopen, trok het agio met 1/4 aan tot 2% procent. Prolongatie 2 1/4 procent. arbeiders te beschikking staan om de fabrieken te bevolken. Nederland, arm aan grondstof fen, kan zijn betalingsbalans dan in evenwicht brengen en houden, wanneer het zijn intellect expor teert; dit betekent dan, dat het hoogwaardige exportartikelen moet fabriceren, hetgeen alleen mogelijk is, als ons land beschikt over een corps arbeiders, wier technisch kunnen boven de mid delmaat uitstijgt. Er is amper een kwestie van keus. Wanneer het Nijverheidsonderwijs wordt verwaarloosd, leidt dit tot een faillissement van de natie. Mej. E. H. v. d. Weijer, direc trice van de R. K. Huishoudschool te Haarlem, vertolkte de „strijd lust" van allen, die bij het Huis- houdischoolonderwijs werkzaam zijn. Tegen de actie om het V. G. L. O.-onderwijs op de voorgrond te plaatsen komt „een warm klopnend N.O.-hart in opstand", aldus deze spreekster. Haar be toog hield een groot aantal grie ven in tegen de wijze, waarop de Huishoudscholen worden tegen gewerkt. De slot-conclusie van mej. v. d. Weyer was, dat de L. O.-krachten clp de intellectuele vorming van het kind zijn ge steld, terwijl het huishoudonder- wjjs het meisje geschikt maakt voor haar toekomstige taak als moeder. Nieuwe burgemeester van Lisse Bij K.B. is met ingang van 16 November a.s. benoemd tot burgemeester van Lisse mr. Th. M. J. de Graaf, sinds 1 Decem ber 1946 burgemeester van Maasdriel. Mr. de Graaf is lid de- Tweede Kamer voor de K.V.P. (Van een onzer verslaggevers.) DE HOLLAND-AMERIKALIJN zal respectievelijk in 1951 en 1952 twee nieuwe passagiersschepen in de vaart brengen, de „Rijndam" en de „Maasdam". Beide schenen worden bij Wilton Feijenoord in Schiedam gebouwd. Zü vormen tezamen de grootste bouworder, sedert d^ oor log in Nederland geplaatst. De „Rijndam" en „Maasdam" zijn zus terschepen, die elk plaats bieden aan 850 passagiers. Zij zullen van zeer groot 'gerief worden voorzien. Met deze schepen wordt tegemoet gekomen aan de dringende vraag naar goedkoop vervoer. Een reis RotterdamNew-York zal in de touristenklasse 167.50 dollar gaan kosten. De schepen hebben speciaal voor touristcn bijzondere accomodatie. Aan de touristenklasse staat vrij wel het gehele schip ter beschik king met inbegrip van het prome nadedek en alle daaraan gelegen salons. De schepen hebben ook een eerste klasse, doch deze is van zeer beperkte omvang. Zestig procent van de hutten zijn voor twee per sonen. Er bestaan ook plannen om beide schepen te benutten voor kruis tochten door de Amerikaanse wa teren. Daarnaast verwacht de di rectie van de HollandAmerika- lijn, die deze mededelingen ver strekte, dat er vele Amerikanen van de schepen in de touristensei- zoenen gebruik zullen maken. De kiel van de „Rijndam" is op 17 December 1949 gelegd. Ver wacht wordt, dat het schip reeds de volgende maand te water zal kunnen worden gelaten. Het komt dan enkele maanden later, in de zomer van 1951, in de vaart. De „Rijndam" volgt ongeveer een jaar later. Herstel van vloot. Door het in de vaart brengen van deze schepen doet de H.A.L. een belangrijke stap in de richting van herstel van de vloot. Het ligt echter in de bedoeling, dat de „Volendam" en de „Veendam" t.z.t. uit de vaart worden genomen. De kosten, die aan de bouw van de nieuwe schepen zijn verbonden, worden door de H.A.L. uit eigen middelen voldaan. De van rege ringszijde in uitzicht gestelde gel den blijven onaangeroerd. De schepen, die een inhoud heb ben van 15.000 brt. zullen, naar wordt verwacht, ook goede dien sten kunnen verrichten bij het PRINS BERNHARD HEEFT GRIEP Prins Bernhard zal wegens griep een paar dagen het bed moeten houden. heeft de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord- Holland gisteren in het Indisch Instituut te Amsterdam de orchi deeën-tentoonstelling geopend, waaraan Nederlandse en Belgi sche kwekers deelnemen is gisternacht op onze wereld luchthaven Schiphol de langste startbaan in versterkte en ver brede vorm, wederom in gebruik genomen. Van de littekens, door de oorlog achtergelaten, is geen spoor meer te bekennen...... overleed het lid der Provin ciale Staten van Zeeland, de heer W. P. A. Brouwer uit Zierlkzee, tengevolge van zijn verwondin gen opgelopen bij een auto-on geluk, waardoor hij j.l. Dinsdag bij Middelburg werd getroffen schonk de directie van V. D. ter gelegenheid van de opening van het nieuwe warenhuis te Rotterdam aan het gemeentebe stuur een bronzen beeld van de Franse beeldhouwer Edgar Hllaire Degas, voorstellende een baad ster, zittende in een stoel en bestemd voor het Museum Boy- is gisteren te Zaandijk op 84- jarige leeftijd overleden de heer R. Bets Pzn., een bekend figuur in schippers- en beurtvaartkrin- gen. Hij was' ridder in de Orde van Oranje Nassau vervoer van emigranten naar Ca nada. De directeur van de H.A.L. deel de tenslotte nog mede, dat er voor lopig nog geen sprake kan zijn van de bouw van een tweede „Nieuw- Amsterdam" of van vervanging van de „Statendam", die bij het bom bardement van Rotterdam in de Meidagen van 1940 in de haven uitbrandde. PUNTER OP DE WERELDAGENDA DER VER. NATIES. De Verenigde Naties volgen nauwlettend de vooruitgang op economisch-, sociaal- en onderwijsgebied van de inheemse bevolking van die gebieden, welke nog geen zelfbestuur hebben. Waarnemers van de Verenigde Naties stellen zich ter plaatse op de hoogte van de bestaande toestanden. Tijdens hun bezoek aan één der Afrikaanse gebieden worden twee waar nemers van de Ver. Naties verwelkomd door het Stamhoofd. Ondanks de inspanning, die men zich de laatste jaren allerwege getroost om de gevreesde tb.c. onder het rundvee te weren en die zeker in vele bedrijven tot een resultaat heeit gel.eld, moest de directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren, dr. D. Rempt uit Alkmaar, Vrijdagmorgen pessimistische gelui den laten horen t.a.v. deze zo noodzakelijke ziektebestrijding onder het vee. Want in het jaarverslag over het afgelopen ver enigingsjaar bleek, dat het aantal reageerders met ruim 3 is toegenomen. Er was voor de algemene, ver gadering, in het Gulden Vlies te Alkmaar gehouden, een warme belangstelling van de aangeslo ten leden en in zijn welkomst woord sprak de voorzitter, die tevens de heer P. de Vries lid der Ged. Staten begroette, zijn vol doening over de belangstelling uit. De resultaten van het werk be sprekende kwam de heer H. K. Koster tot de conclusie, dat alle aangeslotenen nog geen efficiën te bestrijders zijn gebleken. Er wordt van de zijde der veehou ders bi,i d,e bestrijding van de tbc nog niét die medewerking gege ven waarap de Dienst redelijker wijze zou mogen rekenen. Voorts blijkt dat het reactie-percentage bij de aangesloten verenigingen nog steeds te hoog is. Velen realiseren zich niet, al dus de heer Koster, dat elke reageerder een uitgesproken slecht dier is in een goed bedrijf. Een reageerder kopen betekent het eigen werk torpederen. Naast de zorgen die de Gezond heidsdienst zich ook in het ko mende jaar weer zal getroosten, verwachtte de heer Koster van de komende Regeringsmaatrege len steun bij de bestrijding van de tbc. Hierbij werd echter opge merkt, dat hoewel een uniform bestrijdingsplan voor het gehele land voorstaat, de toestanden in de verschillende delen van ons land van dien aard zijn, dat een uniform.plan niet uitvoerbaar ge acht moet worden. De verschil lende gezondheidsdiensten moet in deze een zekere mate van zelfstandigheid worden gelaten. Medegedeeld werd voorts dat de vergoeding bli het slachten van dieren, die de open vormen van tbc vertonen, verhoogd is van f 40 op f 80. In de bcstuursvacature K. Bos uit Opmeer werd gekozen de heer Berkhout uit Baasdorper- meer. De rekening over het af gelopen jaar sloot met een be drag van f384.420.47 waarbij een nadelig saldo van ruim f 14000. De kosten van de tbe-bestrüding hebben ruim f241.000 bedragen, de rund'erhorzelbestrijding kwam op een goede f 5000 én het af slachten van open vormen vroeg f 22.390. De begroting voor het komende jaar werd vastgesteld op f 467.720. Daarbij is voor de tbc- bestrijding f 247.500 uitgetrok ken, voor dé runderhorzelbe- strijding f8000 en f59,300 voor het afslachten Van open lijders. Aan bijdragen van het B.Z. verwacht men f 18.000 van het B.Z. te zullen ontvangen terwijl de bijdrage van de Prov. Staten voor 100.000 dieren a f0.40 op f 40.000 in de eerste helft en nog eens dat bedrag in de tweede helft van het jaar wordt geschat. Van de leden-veehouders wordt f 1.20 per rund dat is voor 200.000 dieren dus f 240.000 verwacht. De algemene toestand Dr. D. Rempt gaf tot slot van de byeenkomst een overzicht van het werk en van de toestand in de provneie. Er werden 12.598 bedrijven met 194.546 runderen onderzocht waarvan 48.370 rea geerders ofwel 25.4 pet. Het aan tal onderzochte runderen steeg met een kleine 16.000 stuks; er waren 9120 reageerders meer dan in de vorige periode. Deze toena- Rempt voornamelijk toe aan de stroom van dieren die uit Fries land, Drente, Voorne en Putten, waar de bedrijven zijn m gesa neerd, naar het Westen zijn ge komen. Het sputum-onderzoek laat nog te veel open lijders zit ten en het afschaffen van de oormerken is ook niet bevorder lijk voor het onderkennen der zieke dieren. Niet alleen in het consumptie- melkgebied, ook in de fokgebie- den neemt het aantal lijders toe, daarom wees dr. Rempt er met nadruk op, dat de veehouder op de eerste plaats de t.b.c dient te bestrijden. Vooral isolatie werd als een afdoend middel aanbevo len, alsmede het uitstoten van lijders uit de bedrijven. Belang- ryk is ook de heftuberculinatie. Het werk van de veeartsen be sprekende, meende Dr. Rempt, dat over het algemeen de hulp, die door de ruim 30 leken-hulp- krachten bij het sputum-onder zoek werd geboden, bevredigend was. De dierenartsen zijn over het algemeen overbelast, hulp voor massawerk, waarbij de art sen de leiding houden, was wel zeer gewenst. Alhoewel men over het alge meen niet tevreden mag zijn, zijn er toch verenigingen, die met succes, gewerkt hebben. In Hem is het percentage lijders van 4,1 op 3,5 gebracht. In Mei 1951 verwacht m.en vrij te ziin. Hoogkarspel is weer vrij en Te xel ook bijna, dank zij de strenge isolatie én de wering van be smette dieren. Met Stompêtoren gaat het ook langzamerhand de goede kant op. De kunstmatige inseminatie werkt goed, het drachtlghêidspercentage in de provincie was rond 89 pet. De runderhorzelbestrijding, die goed gaat, mag echter niet verwaar loosd worden. Dr. Rempt besloot met erop te wyzen, dat allen eendrachtig móeten samenwerken om, ter- wille van het behoud van de markt, ook van de internationa le, de t.b.c. uit onze veestapel te kriigen. By de rondvraag werd nog ge wezen op het gevaar van andere besmette dieren dan runderen, zoals katten, kippen e.d. Ook op het belang van Lb.c-vriie mark ten, zoals iedere eerste Zaterdag van de maand in Hoorn b.v. ge houden wordt, werd de nadruk gelegd, teneinde de veehouder afzet van t.b.c-vry vee te verze keren. In overleg met het ministerie van economische zaken, deelt de Centrale Dienst voor In- en Uit voer het volgende mede: Over de regeling van het handelsver keer tussen Nederland en West- Duitsland wordt, zoals bekend gemaakt is, tussen vertegenwoor digers der beide regeringen over leg gepleegd. Hangende dit overleg is nog niet bekend of en op welke wijze en voor welke goederen de Duitse instanties de invoer uit Neder land toestaan of regelen. Even min is duidelijk of en op welke wijze de betaling, althans de transfer, voor eventuele leverin gen zal of kan worden geëfec- tueerd. De Nederlandse expor teurs, welke in het bezit zijn of komen van uitvoervergunningen, worden derhalve dringend aan geraden zich ervan te vergewis sen, dat hun Duitse relaties over de nodige vergunningen en docu menten beschikken, waardoor Een viermotorige Constellation van India is, naar Wordt Be vreesd, in de Franse Alpen neer gestort. 'Vernibedèiyk bevóhden zich veertig Indische zeelieden en een bemanning van acht aan boord. Het toestel was op weg van Bombay naar Londen. Het laatste contact met het vliegtuig kwam tot stand tussen Cairo en Geneve. Franse troepen en politie zoe ken de hellingen van de 4700 meter hoge Mont Blanc af. De hoogste pas in de Franse Alpen de Col de l'Iseran, is ook afge zocht, maar zonder een spoor van het vliegtuig te vinden. Minister Mansholt spreekt voor de katholieke boeren Minister Mansholt za] op 9 November a.s. in 's Hertogen bosch een rede uitspreken op de jaarvergadering van de Katho lieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond. FRANSEN TREKKEN TERUG IN INDO-CHINA Chinezen en Vietminh-rebellen vielen Vrijdagavond de achter hoede van het Franse garnizoen aan, dat het aan de grens van China en Indo-China gelegen fort Laokay heeft ontruimd. Het zware oorlogsmateriaal, dat zich in Laokay bevond, werd per vliegtuig weggevoerd, terwijl de rest, ammunitie inbegrepen, werd vernietigd. Laokay beheerst de wegen naar de provincies Laos en Tonkin. Op 1 October jl. bleken er 414.196 personen van de Nood- wet-Drees te trekken en wel 107,948 echtparen, 129.458 alleen staande vrouwen en 68.842 al leenstaande mannen. De uitke ringen vergden op 1 October j.l. een jaarbedrag van f 143.669,630, by welk bedrag nog moet wor den opgeteld de bijslag van 1 maand (f2.50 voor echtparen) en de 5 procent by slag van 1 Jan. j.l. met een minimum van f 1. per maand (f 2.voor echtpa ren). PONTVEREN OVER NOORDZEEKANAAL WEER NORMAAL Met ingang van Maandagoch tend zes uur zullen de pont veren over het Noordzeekanaal bii de Hembrug bij Buitenhui zen en bii Velsen, weer op de vroegere sterkte varen. De rem- mingswerken van de Hembrug- veren zijn hersteld, zodat daar de pont weer in dienst komt en het veer van Buitenhuizen w^er op de oude sterkte dienst kan doen. Dit wil zeggen dat bii de Hembrug drie ponten zullen varen, bij Buitenhuizen één en dat ook de Velsense dienstrege ling die tijdelijk tot vier ponten was uitgebreid, teruggebracht kan worden tot drie. Het woningbouwprogramma, zoals de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting dat in December 1949 aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd, voorzag in de bouw van 38.000 (oorspron kelijk 35.000) woningen in 1949; van 40.000 in 1950 en van 45.000 in 1951. Met een jaarlijkse stij ging van 5000 woningen zou de jaarproductie in 1953 zijn opge iopen tot 55.000 woningen. Op grond van de werkelijke productie in 1949 (rond 43.000) en de waarschijnlijke productie in 1950 (rond 47.000) valt te ver wachten, dat deze top een jaar eerder, nl.. 1952, zal worden be reikt. zekerheid bestaat dat de contrac tueel verschuldigde betaling en transfer zal volgen. Met name dient men er zich van te over tuigen, dat de Duitse afnemer in het bezit is van een z.g. deviesen- zahlungsbenehmigung. Bij ont breken van deze of dergelijke documenten loopt men het risico, dat de uit hoofde van uitvoer ontstane vordering niet zal kun nen worden vereffend. De Neder landse overheid zou eventueel in een later stadium niet in staat kunnen blijken te zijn afdoende bijstand ter zake te verlenen. FLUSHING MEADOWS, 3/11. (Reuter) Men verwacht dat de verenigde Staten een buitenire- wone bijeenkomst van de Vei ligheidsraad zullen verzoeken, indien Generaal MacArthur be vestigt, dat Chinese strijdkrach ten aan de strijd in Korea deel nemen. In Amerikaanse kringen te Flushing Meadows verklaart men, dat nog geen verslag over deze kwestie is ontvangen, maar dat er een wordt verwacht.' In het secretariaat der V.N. wordt gezegd, dat, zo de Veilig heidsraad bijeen wordt geroe pen, deze vergadering mogelijk Zondag zou plaats hebben. Groenteboeren veroordeeld Elf Amsterdamse groenteboe ren hadden valse fustbonnen ge kocht. Dit zijn bonnen, die zü op de Centrale Markthallen ont vangen van de Fustcentrale bii inlevering van lege fusten Dit orgaan zorgt voor terugzen ding van de fusten naar de diverse veilingen. De bonnen zijn een terugbetaling van het statiegeld. De Fustcentrale had hierdoor een schadepost gekre gen van ruim 21.000 «ulden De verdachten verklaarden geen van allen geweten te hebben, dat de bonnen vals waren. Allen werden door de politierechter veroordeeld tot 30 gulden pl- twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. BOERDERIJ IN DE AS GELEGD Gisterenmiddag is een boerde- rii te Westervoort een prooi der vlammen geworden. De Arn hemse brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon aanvanke lijk weinig uitrichten daar één brandput door kinderen verstopt was met steentjes, terwijl een andere put door een verkeers- c ngeval was beschadigd. Het gezin, dat de boerderii be. woonde kreeg zelfs niet de kans wat kleding te redden. Oude postzegels buiten gebruik Met ingang van 1 Januari a.s worden de volgende postzegels buiten gebruik gesteld en dus voor de frankering waardeloos: a. de zomerpostzegels, uitgifte 1949; b. de zonnebloemzegels; c. de herdenkingspostzegels, uitgegeven ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de wereldnostvereniging d. de kinderpostzegels, uitgif te 1949. Het echtpaar N. BijvoetG. Bijvoet-Nieuweboer te Heer- hugowaard, dat Maandag 13 November zijn 50-jarige echtvereniging viert. DJAKARTA, 4 Nov. (Aneta) Te Djakarta is officieel medege deeld, dat de vijandelijkheden op Ambon zijn geëindigd en dat de hoofdstad zich in Indonesische handen bevindt. De Indonesische regering heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij van kolonel Kawilarang de medede ling heeft ontvangen, dat de rood-witte vlag in de stad Am- bon is gehesen om kwart over 12 Javatijd op 3 November. „De re gering hoopt, dat het Ambon- probleem hiermede teneinde is en dat de betreurenswaardige in cidenten gésloten zijn". Zij prijst het leger, de vloot en de lucht macht, en de civiele dienst en de bevolking, die by de oplossing van dit probleem hebben mede gewerkt en zegt, dat zij zich er van bewust is, dat het R.M.S.- probleem zich heeft ontwikkeld tengevolge van de activiteit van „elementen, die de werkelijke principes en doelstellingen VOOR gereëdschappen Hofplein Alkmaar Ruime sortering Volle garantie! van de staat Indonesië verkeerd heb- me van reageerders schreef dr. ben uitgelegd." Hoofdvertegen- woordiging Verdronkênoord 85. Telefoon 2469. Omgev. Alkmaar. Over eenkomst alléén mogelijk indien huurwoning in Alkmaar beschikbaar is. Br. onder no. 15307, bur. van dit blad. en/of Klikt U even uw garderobe na of U iets kunt mis sen! De Sint Vincentiusver- eniging komt het graag bii U ophalen. BOUWMAfERIAALBE DRIJF ALKMAAR LUTTIK-OUDORP 25 Lerares Emmastraat 7 Alkmaar Opleiding voor examens en de praktijk Telef. 3509 Laat 15-17 Telet. 3464 ALKMAAR MACHINISTENCURSUS van de AMBACHTSSCHOOL te ALKMAAR Gevraagd voor direct: voor 5 x 50 min. p. week Wettelijk bevoegden ge nieten de voorkeur. Sol licitatiestukken vóór 8 Nov. a.s. aan de directeur Bergerweg 1. DE vraagt voor haar examen candidaten, heren, dié willen worden. Elké Dinsdagavond 7 uur, CAFé GENTRAL Hofplein Alkmaar Amsterdam beschikbaar Lage rente, bill, voorwaarden, ook voor NIEUWBOUW, al of niet met Riiksvergoe- ding. Aanvragen bii de agent- N. F. KUENEN. makelaar Laat 184 ALKMAAR Tel. 3474 Wegens sterfgev. aangeb. (Mahoniehout met Es doorn) en compleet met vloerkleed. - Adres: Macl. Pontstraat 28 te Alkmaar. Te bezichtigen Zaterdag van 14—20.30 uur en event, ook Zondag. Burgem. en Weth. van HARENKARSPEL zul len op VRIJDAG 17 NO VEMBER 1950 in het openbaar aanbesteden Het verbouwen van een bestaand café met woning te Dlrks- horn tot 5 woningen. Bestek en tekeningen zijn verkrijgbaar ter ge- meentesecr. tegen beta ling van f 5.-. Rest. f 2.-. 50NDAG 5 NOVEMBER bij P. SLIJKERMAN, Café De Bonte Koe Catriin - Schoorl. bij Muziek de bekende b „THE RHYTHM ABANJO'S Aanva»g 7 uiv

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 7