;himist Kostbare uitputtingsoorlog is het eerste doel der Chinezen Tot nog toe kleine winst voor Republikeinen Tien twaalf rode legers onder generaal Lin Piao Twee kinderen omgekomen bij brand te Z.-Scharwoude Tunnelplan van Amsterdam MTJfö VOOR ALKMAAR, HOORN, OEN HELDER, SCHAGEN NHD] V.N.-troepen wacht een slechte winter Concentratie! De Amerikaanse verkiezingen Dodelijke aanrijding Amsterdammer hield zijn hoofd koel Vissersvaartuig na aanvaring gezonken Alles wel aan boord van de Zuiderkruis Vader kon slechts dochtertje redden Kroniek en Kritiek Scheepsberichten Russische receptie in Den Haag De vereiste verkrijgbaar 'dig cadeau. taat je nieuwe knecht. Sterke Stef keek uwereerd zijn hamer lij gierde en bulderde iVou jij knecht bij mij ■zier. „Jijjij :t, die niet eens een Jon jij knecht worden tang zonder knijp- ompe koutbijtel!" toen hij dat hoorde, indlief!" snauwde hij. es bent, daar kun je 3 te koop gaat lopen, ige mannetjes, begrijp rijpen, dan wil ik het :f werd vuurrood van ;af me toch een klap! i. Maar de behendige Stef sloeg over hem Nieuw Abonnementsprijs f 4.65 per kwartaal, f L55 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank: Neder!. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel A s H VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 8 November 1950 4 46e Jaargang No. 12012 Kantoren: HOORN. Draaisingel 59. teL 4243. Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 56. teL 2046. (2 lijnen). K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89. teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 Nederlands grootste paleis van Justitie, n.l. dat te 's-Hertogenbosch, gelegen aan de Spinhuis wal en de St. Jorisstraat, zal Zaterdag 11 November a.s. in tegenwoordigheid van vele autoriteiten door de Minister van Justitie in gebruik worden gesteld. Het paleis van Justitie werd in October 1944 door de Duitsers bij hun aftocht in brand gestoken en in Maart 1949 werd de hele voorgevel afgebroken. Bij de herbouw heeft men het in de hoogte gezocht; er kwam een verdieping bovenop. Het gehele paleis telt thans 140 grote en kleine vertrekken. HET WOORD CONCENTRATIE is in de geschiedenis van de Ne derlandse politiek niet onbekend. Vooral in een periode, waarin de a.s. Kamerverkiezingen wenken, komen nieuwe „concentraties" en dergelijke dingen op. Met de prompte vermelding, dat zij niet aan politiek doen. Als dat er bij gezegd wordt, is oppassen de boodschap! In Utrecht is een aantal men sen bijeengekomen, die bevreesd zijn, aat i\eaeriana zich te veel internationaal zal binden en zijn zelfstandigheid zal verliezen. Daarom hebben deze, stellig respectabele lieden, een „Neder landse Concentratie" opgericht, welke er echter behoefte aan had, dadelijk te zeggen, dat zij geen neo-fascistische bedoelingen had, hoewel zij uitdrukkelijk rechts georiënteerd zijn. Dit horende, is men geneigd te zeggen: wie zich verontschuldigt, beschuldigt zich.... Wie heeft er naar het politieke geloof van deze mensen gevraagd? Of zou het toch niet verstandig zijn, maar dadelijk op onze hoede te wezen, gelijk met de stichting van de zgn. „Vaderlandse Kring" die ook al begon met te verkla ren, dat zij geen nieuwe politieke groepering beoogde? Maar die doeleinden nastreeft, welke slechts op politiek terrein of als u wilt, in de staatkunde te verwezenlijken zijn! Het lijkt ons goed, dat wü ons van stonde af aan van deze „Ne derlandse Concentratie" distan- cieren, temeer, waar een blad als de N.K.C. in een critisch com mentaar een insinuerend-schij- nende opmerking maakt over Belgen, die „de weg naar de kar- dinaalsstad hadden weten te vin den". Het feit, dat Utrecht de residentie van Z. Em. de Kardi naal is, heeft uiteraard niets met deze bijeenkomst te maken! Ook het feit, dat een mijnheer op de vergadering van de Ne derlandse Concentratie vertelt, dat „duizenden katholieken het met de tegenwoordige gang van zaken niet eens zijn", behoeft niemand in verwarring te bren gen. De critische geest van ve len in den lande is ons niet on bekend, maar het heeft geen zin iets beters te verwachten van nieuwe concentraties, die mank zullen gaan aan hetzelfde euvel, dat men op die bijeenkomst vreesde van Nederlands positie in het internationale leven. Men was n.l. van mening, dat „de zelfstandigheid van Neder land op deze wijze volkomen zal worden opgelost in een of an dere onbestemde internationale ruimte, waarin ons land weinig of niets zal hebben te vertellen Wij zijn nu van mening, dat het Nederlandse volk, als het zich tot allerlei nieuwe combi naties en concentraties zal wen den. „volkomen zal worden opgelost in een of andere onbestemde politieke ruim- te, waarin het weinig zal heb ben te vertellen". Bovendien wordt er gesproken over de geschetste gevaren, wel ke „op deze wijze" zullen ont staan. Die wijze, dat is dan „het moeizame pogen, om internatio naal tot zo sterk mogelijke sa menwerking te komenZon der nu mogelijke gevaren van overdreven of verkeerd-gerichte internationale samenwerking te ontkennen, menen wij deze ang stige zielen wel te mogen vra gen, of zij denken, dat Neder land zich, in de bestaande om standigheden, nog alleen zou kunnen redden. Of zij niets ge leerd hebben van de jongste ge schiedenis der laatste tien jaren, waarin ons land welbewust zijn neutraliteits- en zelfstandigheids- politiek overboord moest wer pen, om even welbewust zijn eigen plaats in te nemen m het internationale bestel. Als wij dan nog weten, dat deze nieuwe Concentratie zich niet-politiek noemt, maar begint met protestvergaderingen te be leggen tegen de politiek van onze regering, dan hebben wij de indruk, dat wij al weten, hoe NEW YORK, 8 Nov. (Reuter),. De eerste uitslagen van de Dinsdag in de V.S. gehouden verkiezingen voor de Senaat en het Huis van Afgevaardigden wijzen op winst voor de republi keinse partij. Deze wijziging in de stemverhouding tussen democraten en republikeinen is echter niet zo ingrijpend, dat het overwicht van Truman's regering in het Congres in gevaar dreigt te komen. Te middernacht (plaatselijke tijd) was de stand als volgt: 14 democraten, 5 republikei nen, 17 twijfelachtig. Huis van Afgevaardigden: 167 democraten, 106 republi keinen, 162 twijfelachtig. De republikeinen hebben in het Huis vier zetels gewonnen op Senaat: het ogenblik, dat ongeveer een derde der stemmen geteld was. Zii moeten er echter nog 45 bij winnen om in het 435 zetels tel lende huis de overhand te heb ben. De democraten hebben vol gens hun eigen bevestiging de senaatszetel van Illinois en Maryland verloren (Scot Lucas en Millard Tydings) en moge lijk ook die in Connecticut. De republikeinse senator Ro bert Taft in Ohio heeft een grote voorsprong op zijn demo cratische tegenstander. De repu blikeinse gouverneur van New- York, Thomas Dewey, en de democratische senator Herbert Lehman zijn herkozen. De partijloze Vincent Impel- litteri is tot burgemeester van New-York gekozen. De democratische gouverneur Chester Bowles in Connecticut, DADER VLUCHTTE NAAR FRANKRIJK Toen de marktkoopman Hen drik Hoeks uit Assen op Dins dag 18 October jl. van de Zuid- laarder markt naar zijn woon plaats terugkeerde, werd hij tussen Vries en Assen aangere den door een auto, en daarbij zo ernstig gewond, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De auto van de dader kon reeds de volgende dag worden opge spoord doch de bestuurder, ze kere W. W. te Beilen was ver dwenen en werd sindsdien niet gevonden. W. heeft zich thans ten poli- tieburele te Assen aangemeld en een volledige bekentenis afge legd. Hij was die dag eveneens naar de Zuidlaarder paarden markt geweest, waar teveel aan Bachus werd geofferd. Wel heeft hii de aanrijding bemerkt, doch eerst de volgende dag las hii in de krant, dat het slacht offer van de aanrijding was overleden. Hij was toen direct uitgeweken naar Frankrijk waar hii sindsdien heeft vertoefd. laat het is. Wij zullen ons ook niet laten inpalmen door de ijver waarmee deze ,,on-politieke" he ren met de witte das zwaaien. „De vanen van het kruis moeten worden geplant en Christus moet worden erkend als de Heer der volkeren". Dat is allemaal prach tig. De zeer-rechts willende lie den zullen ons ten goede hou den, dat wijlen een zeer-rechts- willend man, uit oostelijke rich ting, ook begon met de gelovige menigte met de erkenning van het Christendom te paaien, en men weet, waar het op uit ge lopen is.... moest zijn zetel aan de republi kein John Lodge afstaan. De uitslagen uit Californië wijzen er op, dat een van presi dent Roosevelts zonen, James, verslagen zal worden door gou verneur Earl Warren (republi kein), doch een andere zoon, Franklin D. Roosevelt jr., be hield zijn zetel in het Huis. Een auto, bestuurd door een inwoner uit Amsterdam, reed gis teren onder de gemeente den Bosch in de Zuidwillemsvaart. De bestuurder was de enige inzit tende. Blijkbaar hield deze Am sterdammer zijn hoofd wel heel koel, al zat de wagen dan ook totaal onder water, want, zoals hii later verklaarde, wist hij dat hij, volgens de regels der kunst, eerst de auto moest laten vollo pen met water, wilde hij een redelijke ka:is hebben zich 'te be vrijden, hetgeen hij dan ook deed. Daarna opende hij vlug een der portieren en meteen steeg de drenkeling naar boven. Ongedeerd wist hij zich te redden. Met de wagen is men nog meer dan een uur bezig geweest om deze op het droge te brengen. CANADESE UITRUSTING DIT JAAR IN ONS LAND De Canadese minister van De fensie, Brooke Claxton, heeft Maandag te Montreal verklaard, dat de uitrusting, die Canada voor een Nederlandse divisie be schikbaar stelt tegen het einde van dit jaar in Nederland zal zijn. De eerste verscheping zal Montreal op 15 November verla ten en de laatste een maand later. Het materiaal, dat een waarde van 50 millioen dollar heeft, om vat ongeveer 70 anti-tankkanon nen, 17-ponders met eigen aan drijving, die op chassis van Sher- man-tanks zijn gebouwd. NEDERLAAG VAN BRITSE OPPOSITIE Een motie van de oppositie, waarin de Britse regering er van beschuldigd wordt geen passende stappen te hebben genomen om de kosten van het levensonder houd laag te houden, is heden, met een meerderheid van vijftien stemmen voor de regering, in het Lagerhuis verworpen. Voor de tweede dag achtereen waren zieken aan beide zijden opgekomen. Een parlementslid verscheen in een rolstoel. Een ander had zijn hoofd in verband. Een tweede stemming leverde een meerderheid op van 10 stem men voor de regering, 299 voor de regering en 289 voor de oppo sitie. Zij betrof een conservatieve motie, waarin verdere nationali satie en een plan om economische maatregelen uit de oorlog te be stendigen worden betreurd. TOKIO, 7 Nov. (A.F.P.). Dat communistisch China in de oorlog in Korea tussenbeide is gekomen is niet alleen om de waterkrachtcentrales, die voor de Mandsjoerijse industrie van levensbelang, zijn, te verdedigen, maar vooral om de troepen der V.N. te binden in een kostbare uitputtingsoorlog tijdens de harde en langdurige Noord-Koreaanse winter, zo verklaren militaire kringen der Verenigde Naties te Tokio. Volgens uit deze kringen ontvangen berichten bevinden zich thans 10 a 12 communistische legers, onder het opperbevel van de bekende generaal Lin Pioa, tussen de grensstad Antoeng, aan de monding van de Jaloe en de reusachtige stuwdammen van Soepoeng, 80 km meer stroomopwaarts. Deze troepen vormen het vier de veldleger van Lin Piao, het best uitgeruste en geoefende Chi nese communistische leger. Men verneemt uit dezelfde bron, dat het gros van deze troepen zich aan de noordelijke oever van de Jaloe ophoudt en dat zij overeen komstig de gebruikelijke voorzich tigheid van Lin Piao, langzaam naar Noord-Korea worden over gebracht om haar te vrijwaren voor aanvallen van de luchtmacht der V.N. die steeds meester is in de lucht. De grootste concentratie van Chinese troepen heeft plaats ten westen van Antoeng, waar zich ten minste 3 legers bevinden, de 54ste en 55ste legers inbegrepen. Meer naar rechts en dichter bij de spoorweg DolantoengMoek- den bevinden zich twee andere legers, aan de oever van de Jaloe, en nog een ander houdt zich in het Mandsjoerijse binnenland ge reed om op te rukken. Meer naar het west.en, in de streek van de spoorweg naar Soe- poengdong (stad aan de voet van de Soepoengstuwdammen) zijn twee andere legers van Lin Piao samengetrokken, waarachter zich ook nog een derde leger bevindt. Elk Chinees communistisch le ger omvat drie divisies van elk 10.000 manschappen. De strijd krachten van generaal Lin Piao, GENERAAL KRULS IN OTTAWA OTTAWA, 7 Nov. (Reuter). De Franse minister van Defensie, Jules Moch en generaal H. J. Kruis, chefstaf van het Neder landse leger, zijn Dinsdag in Ot tawa aangekomen. Zij zullen er beiden enkele dagen verblijven voor besprekingen en bezoeken aan militaire installaties. Een Schevenings vissersvaartuig de „Geertruida Jacoba" (Sch. 35) is gistermiddag, na een aanvaring ter hoogte van IJmuiden met een Engels drijfnetvaartuig, een z.g. „Drifter", gezonken. De beman ning kon in veiligheid worden gebracht. De aanvaring had plaats om 15.38 gmt. Na een verzoek om sleepboothulp vertrok de sleep boot „Nestor" van de fa. Weis- mueller onmiddéllijk uit IJmui den om assistentie te verlenen. Op weg naar de Sch. 35 trof de sleepboot de Engelse „drifter" aan. Het scheepje voer met een stuk zeil over de zwaar bescha digde boeg. Gisteravond om acht uur toen men ongerust begon te worden ging ook de reddingboot „Neeltje Jacoba" uit de haven van IJmui den om assistentie te verlenen. Tezelfdertijd arriveerde de „Nes tor" met de Engelse drifter op sleeptouw te IJmuiden. De kotter Goeree 8 heeft de bemanning van de Sch. 35 om half tien gis teravond naar Scheveningen ge- 335 3i3s3 3o3m3o3n33g33333efMof bracht. De Sch. 35 is om ongeveer zes uur gisteravond gezonken. die langs de noordelijke oever van de Jaloe staan opgesteld, zou den dus 300 a 400.000 man sterk zijn, en deze cijfers worden door de militaire kringen te Tokio als heel bescheiden beschouwd. Volgens die kringen wijst er echter momenteel niets op, dat communistisch China de bedoe ling zou hebben zich ten volle en op grote schaal in de Koreaanse strijd te mengen of dat het een groot offensief zou- voorbereiden om de strijdkrachten der Ver enigde Naties over de 38ste breedtegraad of zelfs in zee te drijven. Dezelfde militaire kringen mer ken op, dat China thans niet in staat is de suprematie in de lucht aan de Verenigde Staten te ont nemen, tenzij het een ruime hulp ontvangt van de Sowjet-Unie. Dezelfde militaire kringen me nen, dat de strijdkrachten van generaal Lin Piao, eens over de Jaloe, de strijdkrachten van de Verenigde Naties veel last kun nen berokkenen. Zij herinneren er aan, dat het beroemde leger van Lin Piao, na de capitulatie van - Japan, in 1945 naar Mand- sjoerije is getrokken en een grote hoeveelheid Japanse wapens, vooral verscheidene stukken ar tillerie, heeft buitgemaakt. Volgens de laatste te Den Haag ontvangen berichten, is alles wel aan boord van het troepenschip „Zuiderkruis" dat het Ned. deta chement Verenigde Naties naar Korea brengt. Gedurende de reis worden o.m. instructie-lessen met de Ameri kaanse wapens, alsmede Engelse en Koreaanse taallessen gegeven. Terwijl de „Zuiderkruis" de Rode Zee passeerde, had aan boord de beëdiging plaats van zes officieren, namelijk van de tolk, de kapitein F. Vos, de eerste lui tenants J. Krijgsman en W. W. Dussel, alsmede van de tweede luitenants L. E. C. J. Holland, C. E. Toorop en H. Weyerman. De beëdiging geschiedde door de luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, commandant van het de tachement. Aan boord verschijnt een scheepskrant „de van Heutz- Gazet" onder redactie van kapi tein F. Vos en le luit. W. Dussel. Een korte, maar felle brand heeft gisteravond te Zuid-Schar- woude aan twee jonge kinderen, de 1-jarige Cornelis en de 10-jarige Jacob de Bakker, het leven gekost. Het derde kind van 't gezin, een dochtertje van 4 jaar, kon door de vader worden gered. De postbesteller W. de Bakker wonende aan de Dorpsstraat was giteravond vroeg naar bed ge gaan, terwijl zijn vrouw nog even uit was. Om ongeveer kwart over tien werd de Bakker gewekt door zijn 10-jarig zoontje Jacob. De bovenverdieping van het huis brandde toen al als een fakkel. De Bakker haalde zijn vierja rig dochtertje uit bed en spoedde zich met haar langs de branden de trap naar beneden. Ten dele moest hij zich hier een weg door de vlammen banen, zodat hij brandwonden opliep. Hij dacht tijdens deze tocht nog, dat de jongen hem wel ge volgd was. Toen hij beneden an ders ontdekte wilde hij opnieuw naar boven om °ok de andere kinderen te redden. Op dat ogen blik had echter het vuur de weg naar boven afgesneden. Men ver moedt dat de beide kinderen in de rook zijn gestikt. De winkel van de fa. Tuijn, waartegen de woning is ge bouwd, liep geen schade op. De brandweer, die snel ter plaatse was, beperkte het vuur tot de bo venverdieping van de Bakker's huis. Uit de benedenverdieping konden nog kleren worden ge red. De oorzaak van de brand moet vermoedelijk worden gezocht in een slechte schoorsteen. De echt genote van de B., die van de brand vernam, haastte zich naar huis. Zij kwam hierbij te vallen en werd licht gekwetst. ENGELS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN Wegens brand in de machine kamer heeft het Britse schip Al- lurity hedennacht in het Kanaal het anker moeten uitwerpen. De bemanning van het schip tracht de brand te blussen, doch heeft ook per radio om assisten tie verzocht. Vertild? (Sm.) Wat is het toch moei lijk, in sommige dingen alle Ne derlandse hoofden in een echt- vaderlandse zak te krijgen! Over de uitspraak van de Amsterdam se rechtbank inzake de eis van de Zuid-Molukken tegen de K. P. M. schreef de „Maasbode" dat dit vonnis waarbij, zoals men weet, de K.P.M. in het ongelijk werd gesteld het rechtsge voel van het Nederlandse volk bevredigt. Het „Vrije Volk" is daarentegen van mening, dat de rechter zich aan deze zaak ver tild heeftWat de opvatting van de „Msb." betreft, menen wij, dat de bevrediging van het rechtsgevoel alleen kan slaan op het verheugende feit, dat weer eens gebleken is, dat er een on afhankelijke, onpartijdige rech ter bestaat. Er zijn, volgens het historische woord uit de tijd van Frederik de Grote, „nog rech ters in Berlijn", in dit geval dan in Nederland. Over de motieven van het vonnis spreken wij ons nu niet uit. Deden wij dat wel, dan zou onze instemming niet zo groot zijn. Maar het treft ons pijnlijk, dat het „Vrije Volk" het bestaan van die onpartijdige on afhankelijke rechters blijkbaar in twijfel trekt. Volgens dit so cialistische blad had de rechter ter zich onbevoegd moeten ver klaren en zich rekenschap moe ten geven van de politieke ach tergrond van deze zaak. Hoe is het mogelijk, dat een verstandig man als de hoofdredacteur van het „Vrije Volk" zo kan rede neren! Het is toch duidelijk, dat de onpartijdige, onafhankelijke rechter volkomen bevoegd is in deze z'aak op te treden. Hem werd geen politieke mening ge vraagd, maar een juridische uit spraak in een geding, waarbij de vraag aan de orde was of de be trokken scheepvaartmaatschappij zich schuldig had gemaakt aan een onrechtmatige daad, door troepen en wapens voor de re publiek Indonesia te vervoeren naar Ambon, in de strijd tegen de terecht gesticht geachte repu bliek der Zuid-Molukken. Het was al te voorzien, dat een uit spraak slechts theoretische waar de zou hebben. Maar dat heeft ze dan ook. „Er zijn nog rech ters in Nederland". Die oordelen onpartijdig en onafhankelijk, wars van de politiek. Die poli tiek kan zeer, zeer machtig zijn. Maar het recht moet nog krachtiger wezen. Als dat niet meer erkend wordt vertilt de mensheid zich inderdaad, en totaal uit haar voegen.... Asturias, Djakarta-Amster dam, ontscheping Donder dagmorgen 9 November te 8.39 uur in de Amsterdamse haven. Atlantis, Djakarta-Amster dam, 6 November dwars Lissabon, ontscheping Vrij dagmorgen 10 November te 8 uur in de Amsterdamse haven. Kota Inten, Djakarta-Rotter dam, passeerde 6 Novem ber Port Sudan. Waterman (rep.) Djakarta- Rotterdam, 6 November 50 mijl Z. Kaap Comorin. Zuiderkruis, Rotterdam-Pu- san, 7 November te Aden. Nelly (rep.) Djakarta-Rotter dam, passeerde 6 Novem ber Kaap Degata. Ter gelegenheid van de herden king van de October-revolutie ln Rusland, gaf de ambassadeur der Unie van Sovjet Republieken, gisteren in de Russische ambas sade te den Haag de jaarlijkse receptie. De Dienst der Publieke Werken van Amsterdam heeft Dinsdag xijn rapport over de IJ-oeververbinding het licht doen zien. Dit plan-1950 bestaat uit: a. een autotunnel; b. twee personentunnels, elk bestemd, zowel voor fietsers als voetgangers; c. een z.g. gereduceerde pontverbinding bestemd voor hand karren, bakfietsen, bespannen wagens en auto's die niet van de autotunnel gebruik kunnen of mogen maken. De kosten worden geraamd op f 56.000.000.voor de auto tunnel, f 26.000.000.voor de grotere en f 22.000.000. voor de kleinere personentunnels. Totaal dus f 104.000.000. Per tunnel wordt gerekend op een bouwtijd van 3 jaar; met de voorbereidingen in ruime zin moet die tijd op 5 jaar worden geschat .B. en W. van Amsterdam zijn voornemens zo spoedig mogelijk voorstellen ter zake van de tunnelbouw bij de gemeenteraad in te dienen. Een belangrijke nieuwe schakel in het verkeer tussen Zuid- Nederland en het Ruhrgebied is tot stand gekomen door het herstel van de Rijnbrug bij KrefeldUerdingen. De brug, die een overspanning heeft van 250 meter is dezer dagen door Minister President dr. Arnold voor het verkeer opengesteld. Minister President dr. Arnold tijdens zijn rede.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 1