Etsen, gravures en houtsneden van Alkmaarse kunstenaars Ouderavond Willibrordusschool ALKMAAR EN OMSTREKEN Kaarten van Westfriesland Nila laat Uw nylon of natuurzijden kous langer leven. JILT-SHOW IN ONZE LUNCHROOM, TROOÏI RE JESMAW M Italianen gaven opera-concert 'QDENT Tweede goal van Hugo Boys fataal voor Hollandia T. Kinderspelen Dinkey Toys Schuco speelgoed FRANKENBERG N.V. PAGINA 2 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 ALKMAAR. Hoe economisch ongunstig de tijdsomstandigheden ook zijn, toch heeft de Amster- damse Uitgever Menno Hertzber ger van het statige antikuariaat aan de Keizersgracht het aange durfd, de uitgave te beginnen van een groots opgezet verzamelwerk over Nederlandse etsen, gravures en houtsneden uit de periode van 1450 tot 1700. Het tweede deel daarvan is thans verschenen. DRUKPROEVEN Jammer genoeg hebben wij slechts een gedeelte van de drukproeven kunnen inzien, maar de indruk die w daarvan hebben gekregen, reeds merkwaardig genoeg om de lezers van ons blad op het bestaan van dit waardevolle standaard-werk te wijzen.- In zekere zin is het een te kostbare editie dan dat zij voor het grote publiek bestemd zou kun nen zijn. Het zal, wanneer het vol ledig is, niet minder dan vijf en twintig delen omvatten: een ware encyclopedie dus, waarin dan een totaal van tienduizend afbeeldingen zullen zijn weergegeven. Hiervan zijn er minstens zevenduizend nog nooit gereproduceerd. Het ls het re sultaat van een ruim veertig-jarige arbeid van de samensteller Holl- stein. Men kan dus bij het voortbladeren en vooral bij het aandachtiger be schouwen van dit tweede deel niet anders dan onverdeelde bewonde ring hebben voor de volkomenheid van wetenschappelijke degelijkheid en illustratieve weergave die hier werd bereikt. In de Engelse taal ge schreven, zal dit Nederlandse kunst, werk een internationale belangstel ling en waardering genieten en de faam van onze Noord- en Zuid- Nederlandse graphiek overal ter wereld bevestigen. Uit de helaas gedeeltelijke druk proeven van het onlangs verschenen tweede deel (268 blz., van Berck- heyde tot Bodding) noteerden wij vooj. ons blad bizonder enkele na men die onze lezers wellicht meer zullen interesseren. Het ziin enke le Alkmaarse kunstenaars. Daar is Jan van den Bergh, geboren te Alk. maar in 1588, leerling van H. Golt- ziut en gestorven rond 1649 te Ype- ren in Vlaanderen. Van hem zijn twee houtsneden bekend die hij ver vaardigd heeft naar schilderijen van Rubensen die beide van reli- gieuse aard zijn: een „Schepper der wereld" en „twee Engelen die het H. Sacrament dragen". Een leerling van Rubens was Mathijs van den Bergh, die in 1617 te Yperen werd geboren, sinds 1646 te Alkmaar leef de en aldaar in 1687 is overleden. Naar zijn ontwerp werden twee af beeldingen van Reinerius Neuhusius rector van de middelbare school te Alkmaar. Vruchtbaarder was de ge boren Alkmaarder Johannes Pie- tersz. Berendrecht. Rond 1590 had hij in onze stad het licht aan schouwd, maar w-as sinds 1614 woonachtig te Haarlem, waar hii rond 1645 is overleden. Eén enkel oorspronkelijk stuk mag dan slechts van hem bekendzijn, copieën naar andere artisten, heeft hij des te meer nagelaten. HANDWERK Wij raken hiermede aan een af zakkend verschijnsel- bij onze zeven- tiende-eeuwse kunstenaars. Over het algemeen hebbenzij veel the ma's en motieven van elkander overgenomen, die zij weliswaar on ophoudelijk op hun eigen manier bewerkten en afwisselden, maar waardoor hun werk toch onvermij delijk min of meer cliché-achtig van karakter wordt en weinig oorspron kelijkheid vertoont. Hun kunst is om zo te zeggen een handwerk ge worden en mist de nieuwheid en frisheid van een oorspronkelijke conceptie. Deze vruchtbaarheid komt vooral tot uiting in de talloze gravures die meer een matrijs te noemen zijn dan wel door oorspron kelijkheid uitmunten. Vooral het portret is een genre dat in onze Nederlandse graphiek bij voorkeur is beoefend. Mytholo gische en vorstelijke personen, mili. tairen, rechtsgeleerden, theologen e.a. werden graag afgebeeld. Ook de Bijbelse geschiedenis was een POLITIEVOETBAL ALKMAAR. Op het terrein van de St. Willebrordusstichting te Heiloo, speelde Dinsdagmiddag het Haarlemse Gemeentepolitie- elftal tegen het elftal van de Rijkspolitie. Alkmaar, voor de competitie le klasse van de Ned. Politie Sportbond. De thuisclub verloor met 01. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Hen drik G. J. zv J. Teunis en D. Ve neman; Carla A. dv C. Camme- raat en G. Ameling; Jan zv H. Ott en T. E. Jes; Hendrik zv H. A. A. Schenau en K. Norder. Kustvaarder in de stad ALKMAAR. Gisteren is de kustvaarder. „Corona", onder com mando van kapitein C. Bakker en afkomstig uit Groningen, een schip van 420 bruto registerton, geladen met 100 ton gedroogde appelpulp uit Caën in Frankrijk, ons stadswater binnengevaren. De lading wordt vandaag gelost bij de fa. Timmerman, graan handel. SPEELTERREIN TESSELSCHADESCHOOL ALKMAAR. B. en W. stellen de raad voor, over te gaan tot aankoop van een gedeelte van "een perceel grond aan de Oude- gracnt, om dat terreingedeelte dat reeds jarenlang gebruikt wordt als speelterrein van de Tesselschadeschool, met gedogen van de eigenaar Mr. J. Belonje, thans definitief aan de speel plaats van die school te kunnen toevoegen. De gemeente zal een scheidsmuur moeten maken. onuitputtelijke bron voor inspiratie. In dit tweede deel van Hollstein worden ook behandeld de bekende Utrechtse kunstenaars Bloemaert, Abraham met zjjn 3 zonen Corne lls, Frederik en Hendrik, die onze Vaderlandse Heiligen hebben afge beeld; copieën, voorstellende Sint Willibrord en Sint Bonifacius, heb ben wij ook zien hangen in de abdij van Egmond; zij werden destijds in het tijdschrift Egmondiana bespro ken door Dom Nieuwenhuijs. Landschappen, dierenlevens, dorps, en riviergezichten worden niet min der vaak afgebeeld: bijna tot in het eindeloze toe wordt dit thema her haald. Er was voor de verzamelaar Hollstein bij zijn studie niet alleen moed tot zoeken en nasporen nodig, maar misschien nog meer geduld en volharding ter schiften en vergelij ken. Maar het heeft iijn werk de beproefdheid en rijpheid gegeven die het terecht een standaardwerk doen zijn. KAARTEN Zonder hun artistieke begaafd heid te willen ontkennen zou men bij de Delftse familie van Berken rode, vader en twee zoons, evenals bij de Bloemaerts te Utrecht, kun nen denken aan het handwerks- karakter van hun product»-- thasar Florisz. die in 1645 in Den Haag stierf, heeft meerdere ten en plattegronden nagelaten o.a. ook een kaart van Holland en West- Friesland en nog een folio-kaart van Westfriesland alleen. Voor onze streekgeschiedenis en heemkunde Is het misschien wel belangwekkend dit te onthouden. Wij bezitten in onze verschillende ONZE AGENDA BIOSCOPEN: Cinema Ame- ricain: Snelheidsduivels, 18 jaar; Victoria theater: Ken nismaking gezocht, 18 jr.; Harmonie: Saboteur, 14 jr. Voorstellingen hedenavond 8 uur. WAPEN v. HEEMSKERK! 8 uur: Feestavond Rode Kruis. TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN: Werken van Schildersver. „DOORWERKEN" atelier Kanisstraat, iedere mid dag van 25 uur. APOTHEKEN: Nacht dienst: Apotheek B. H. J. Schouten Emmastraat 47 TAXI'S Nachtdienst. Nas- saugarage, Nassauplein. Tel 3545. steden, zoals b.v. Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen enz. gemeente-musea en openbare bibliotheken die een sie raad zijn voor deze plaatsen. Een werk als dat van Hollstein over onze Nederlandse etsen, gravures en houtsneden daar te raadplegen om geschiedkundige of kunsthisto rische redenen is reeds op zich een bezoek aan die instellingen waard. Wij toonden dit aan met enkele voorbeelden voor wat onze Alk maarse kunstenaars betreft. Maar dit standaardwerk is om zijn inlich tingen en illustraties nog kostbaar der op menig ander gebied. De uit Vondel's leven bekende Michiel Le Blon vinden wij hier eveneens be handeld zogoed als Jacob Christof- fel Le Blon die rond 1700 de kleu rendruk heeft uitgevonden. Menige kwestie zal hier voor goed en afdoende verhelderd worden. Het werk van Hollstein is een van de grote, e11 blijvende lexica van inter nationale betekenis. H. J. Nila bespaart U daardoor veel geld en bovendien draagt Nila steeds zorg voor een feilloos zittende kous. Van drukken of knellen zult U bij de Nila geen last meer hebben. Kortom de Nila is onmis baar voor de vrouw die goed gekleed wil gaan. Wrj nodigen U vriendelijk uit tot 'n bezoek aan de waar een mannequin U de voordelen van „Nila" zal tonen. Gaarne verwachten wij Uw op: Donderdag 9 Nov. a.s. tussen 10-12 en 2-5 uur. Vrijdag 10 Nov. a.s. tussen 10-12 en 2*5 uur. Alleenverkoop ALKMAAR ALKMAAR Op het patroons feest van de Willibrordusschool werd in het Wapen van Heems kerk de traditionele ouder-avond gehouden. Nadat 's middags de ruim 400 kinderen een prettige middag hadden gehad met, spelletjes, zang en natuurlijk een tractatie, ver zamelden de talrijke ouders van de schoolgaande jeugd zich in de feestzaal, die vrijwel geheel ge vuld was toen het hoofd der school de heer Dijkstra, allen een har telijk welkom toeriep. 's Morgens had de godsdienst leraar van de school, de Zeer- Eerwaarde Pater J. Colbé OP. reeds in de St. Dominicuskerk een H, Mis opgedragen waar onder door de scholieren werd gezongen. De heer Dijkstra, die wegens een ongesteldheid in de loop van de dag door de heer Greuter was vervangen, kon toch de vele ouders en belangstellenden, w.o. pater Colbé, hoofden en onderwijzend personeel van andere scholen, ver welkomen. Ook dit jaar was er veel belangstelling, hetgeen de heer Dijkstra verklaarde uit het medeleven der ouders, die in het afgelopen jaar weer zo'n grote medewerking verleenden. Vooral ook op godsdienstig gebied zag de heer Dijkstra deze medewerking nog gaarne toenemen. Sinds Sep tember is er een nieuwe onderwijs methode voor de godsdienstlessen, „op weg" genaamd, in gebruik. De schrijver daarvan, de Eerw. broe der Bellarminus uit Utrecht, heette de heer Dijkstra bijzonder welkom. De spreker van de avond, broe der Bellarminus, wees in het be gin van zijn betoog over het gods dienstonderricht op de noodzaak van samenwerking in deze tussen de ouders, priesters en onderwij zers. Het is een feit, dat de cate chismus onder ouderen althans, een weinig gekend boekje is; het ge volg daarvan is, dat vele geloofs waarheden te weinig begrepen worden. Vooral de ouders, en spe ciaal de moeders, zijn de aangewe zen personen om de kinderen een godsdienstige opvoeding te geven. De catechismus moet niet alleen geleerd, maar ook door de ouders verklaard worden. Dat huiselijk onderricht dient het karakter te hebben van een eenvoudig gesprek, vertrouwvo] gevoerd. Met een zestal jongens gaf de broeder een voorbeeld van de nieu we methode van godsdienst onder richt dat gebaseerd is op het be spreken en uitleggen van woor den en begrippen, die in de cate- chismsu voorkomen. Met een dank woord, gericht tot de spreker, werd het eerste gedeelte van de avond besloten en kreeg de jeugd het woord. Jongens van de school voerden een blijspe] in drie be drijven op „Hans en Grietje" ge naamd. een aardige variatie op het bekende sprookje, dat met de hek sen en kabouter-koren de zaal wel wist te boeien. L.T.J.-nieuws ALKMAAR D,e LTJ die a.s. Donderdag een uitvoering organi seert, laat weten dat er deze avond tevens bal na zal gegeven worden en wel in het Wapen van Heems kerk, ALKMAAR De opera-liefheb bers die gisteravond naar het Gulden Vlies waren gekomen, moesten wei wat geduld hebben want het ensemble arriveerde on geveer drie kwartier te laat, we gens verkeersmoeilijkheden. Ein delijk ging het doek open en kon het vocale feest beginnen. De Ita liaanse muziek die nog steeds het procédé heeft van eenvoudige be geleiding tegen een fascinerende melodie pleegt d,e luisteraars on middellijk te boeien. Het zeer uit gebreid programma van bekende operamelodieën van Verdi, Mas- cagni, Puccini, e.a. afzonderlijk te bespreken zou ons te uitgebreid doen zijn. Ook werd het program nu en dan gewijzigd. Het waren tot nog toe alle onbekende sterren welke zich aan ons kwamen voor stellen en we hebben met gemeng de gevoelens geluisterd. Naast ar tistieke prestatie's, waren er ook die kennelijk op een grote geluids productie waren ingesteld, en soms, vooral wat de tenoren betrof wel. wat geforceerd over het voet licht kwamen. De bariton Salsedo imponeerde door een magistraal stemgeluid en muzikale voordracht. De sopraan Bertolli zong prachtig wreken van Verdi en Donizetti. De tenoren Voltolini enCarrino hadden het meest succes met de meest populair geworden opera nummers. De sopraan Surani, had vooral, na de pauze uitstekende momenten, evenals de mezzo so praan Colasanti. Na de pauze scheen het publiek pas in vuur en vlam te geraken en kregen we terugroepingen en herhalingen, En de Italianen zijn in het bisseren zeer gul. De duetten terzetten werden brillant gezongen. De Ita lianen heeft het aan waardering niet ontbroken, het publiek was zèer enthousiast en zag hier en daar de waarschijnlijk minder ge disponeerdheid van sommige t kun stenaars gaarne over liet'.hoofd. De pianist Maestro Nino Gajoni, die zeer slagvaardig de begeleidingen speelde, werd herhaalde malen door de artisten 'in het succes be trokken. Het was niet .bevorderlijk voor een rustige sfeer, dat deze heer, bijna na ieder nummer weer aan de wandel ging en achter de coulissen verdween, We hebben we) eens een brillanter Italiaans opera-concert beluisterd, maar de Italianen moeten aan ons klimaat nog wat wennen, pe belangstelling was vrij matig. W. SCHREURS BESTELWAGEN GESTOLEN ALKMAAR. Gisteravond .om 8 uur is een rode bestelwagen Ford 1946, laadbak overspannen met een nieuw wit zeil, prov, kentekenen G 86424, die onge veer een kwartier geparkeerd stond bij 'het Centraal zieken huis op dp Harddraverslaan, ge stolen. Schaakcompetitie ALKMAAR Voor de competi tie van de NHSB speelde het vierde tiental van WV een wedstrijd te gen de Adelborsten uit Den Helder. Voor; Adelborsten kwamen er al Spoedig twee winstpunten, door dat zij van beide?' dames konden winnen. De totaal-uitslag was ten slotte 64. Eierveiling Alkmaar ALKMAAR. Aanvoer van 30 October tot en met 4 November be droeg 114.623 stuks kippeneieren. Prijs per kg f 3,30. Burgerlijke Stand ALKMAAR, Geboren; Martin J. zv J. H. de Jong,en N. A. Zwaan; Johanna F. dv D. van Dijk en A. Visscher; Johanna B. dv W. Boots en J. Smit; Kees R zv van C. J. P. Bakker en M. M. A. Pekelharing. Gehuwd: Johannes G. Oeben en Elisabeth Melker. Tiental Alkmaarse Kegelbond ALKMAAR. Het tiental dat de kleuren van d» Alkmaarse Kegel bond zal verdedigen in de wedstrijd om de Jan Wolters-beker te Bussum op Zondag a.s. is door de keuzecom missie als volgt samengesteld: C, Klerk. J. van Spanje. A. Win der A. J. W. de Boer, C. ,T. van der Post, M de Haas. M. J. Doggenaar, G. J. Genefaas, J. Eickholt en A. Kölmann. A.O.C. 3—D.I.O. 2 0—1 BERGEN. Niettegenstaande DIO met baar elftal onvolledig uit kwam, 2 leden hadden verstek laten gaan, werd er met veel animo ge speeld. Ondanks bovengenoemde handicap wisten zij, hoewel door eep penalty, de stand op 10 te brengen. AOG liet vele kansen onbenut voorbijgaan, voornameliik doordat haar voorhoede te veel twijfelde, met bet gevolg dat er heel vaak niet. zuiver werd gepooid.' Na de rust werdén beide clubs,bij zonder accuraat, doch het gelukte hun niet bet wmtenverschil van -0 t» doen wijzigen. De DTO meisjes hebben zich kra nig gehouden en de overwinning dan ook ten volle verdiend. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Alber- tus J. P. zv P. v. d. Steen en D. Kleverlaan; Johanna Maria, dv C. Houtenbos en C. Admiraal; Petrus J. zv B. Tiebie en J. M. de Vos. Ondertrouwd: Wilhelmus M. N Oudshoorn, 31 jr. te Wassenaar en Sophia van Ollefen, 35 jr.; Reinier Dekker, 28 jr. en Agatha Muijtjens, 26 jr. te Amsterdam; Arie Jongejans 25 Ir. en Nelly v. Alfen, 17 jr.; Gerrit Krapman, 29 jr. te Slhagen en Dirkje Bol 22 jr..; Willem Hettelingh en Johan-, na A. W. C. v. d. Ëem te A'dam. Overleden: Arie Hendrik van Minnen, 84 jr. echtg. van Jantje Bootsma; Trijntje Rood, 76 jaar echtg. v. C. Grootes. Burgerlijke Stand HARHMKARSPEL. Geboren: Nicolaas G. J. zv W. J. Jaspers en C. Broersen; Sigberta C. C. dv S. Bruin en C. Dane'nberg; Ma rijke D. dv T. van Essen en R. Brommer;Nicolaas H. M„ zv T. J. van der Eng en A. M. Zutt Ondertrouwd: Gerardus Nico laas Hoogeboom, 25 jr. te Lange- dijk en Geertruida Maria' van Duin. Onderzoek op longtuberculose HARENKARSPEL. Op nader vast te stelten dagen kunnen alle gemeentenaren worden onderzocht op longtuherculose. Men kan zich vrijwillig beschikbaarstellen voor doorlichting. Deze doorlichting is een mooie aanvulling op het onlangs door Dr. Groenhart gehouden on derzoek. Over enkele dagen zullen dé gezinnen door een huisbezoeker worden bezocht en men rekent er op dat iedereen zich voor dit onder zoek opgeeft. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Geboren Johannes Jacobus, zv J. J. Blaauw en T. M. Boon. Overleden: Trijntje Filmer, 74 jr. echtg. van J, P. Tesselaar. Ondertrouwd: Gerardus N. Hoogeboom, 25 jr. te Langedijk en Geertruida M. van Duin, 24 jr. te Harenkarspel. Getrouwd: Johannes Glas, 32 jr. en Veronika Boekei, 25 jr.. JUBILEUM-REVUE ACHILLES AHOY EEN GROOT SUCCES EGMOND AAN ZEE. De jubileum revue, die de gym nastiekvereniging Achilles Zaterdag en Zondagavond gaf, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan, is een succes geworden. Tal van sprekers voerden Zater dagavond het woord, nadat voorzit ter Dekker de openingsrede had uitgesproken. Op het met bloemstukken ver sierde toneel, verscheen daarna al lereerst de beschermheer, burge meester Niele. Hij uitte de dank van de gemeente voor het goede werk, dat Achilles doet. De heer Reurslag sprak namens bestuur en technische commissie van de Turnkring Alkmaar e.a, van het KNGV en namens de gym nastiekver. De Halter Uit Alkmaar. Hij spelde namens het KNGV de be stuursleden Dekker, van Pel en P. Hopman het speldje van verdienste op de borst. De oud-directeur de heer Budding uitte zijn genoegen over deze bele venis en haalde oude herinneringen Op uit groei-periode van Achilles. Mr. Spit sprak als voorzitter van de zustervereniging, de voetbalver eniging Egmondia, over de goede verstandhouding en de steun, die van Aohilles ondervonden wordt. Nadat n°g de voorzitters van de gymnastiekverenigingen Turnlust, Alkmaar, Be Quick Bergen en Koe dijk gelukwensen hadden aangebo den, dankte voorzitter Dekker alle sprekers uitvoerig. Eindelijk kon begonnen worden met de opvoering van de sportre- vue. In vlot tempo opgevoerd, boeide de'ze revue de toeschouwers van be gin tot eind. Tussen de nummers zorgden de heren P. Hopman en G Jonker voor 'n vlotte conférence of werd ter afwisseling af en toe een kleine sketch ten beste gegeven. Schitterend was het nummer evenwichtsbalk, waarbij de dames Stam en Hopman de zaal in adem loze spanning hielden. Schitterend waren ook de dames-nummers Gra.tj?^ en Charme, springballet, baloéfening en knotsoefening. Maar ook de nummers van de heren, brug, rek, en stokoefening mochten er wezen. Met genoegen kon men constateren dat, onverschillig welk nummer, gedisciplineerd en beheerst werd uitgevoerd. Dit is een groot compliment, zowel voor de uitvoe rende leden, als voor de directrice mej. A. Borjeson en de directeur de hee„ N, Schroor. Wat de Alkmaarse gasten Tinie van Heugten en haar broer Piet presteerden in slangendans en acro batiek erensde aan het ongeloofliike en bracht het publiek in extase. Ook mej. Freddy Groot oogstte eroot succes met Hollandse en West- Friese voordrachten. Voorzitter Dekker dankte allen, die aan dit succes hadden meege werkt. De heer D. Slinger uit Alk maar voerde de regie en was de drage-r van deze revue, grotendeels door hem gearrangeerd. Hem be dankt» de vóórzitte-r in het biizon- der. Zelf getuigde de heer Slinger tot slot van het genoegen, waarmee hii hieraan had meegewerkt. Tal van bloemstukken geschen ken deelde voorzitter Dekker met kwistivo ,hand rond aan allen, die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt en toen. behoorde een on vergetelijke avond tot het verleden. Burgerlijke Stand SCHERMERHORN. Onder trouwd: Nicolaas A. Ursem, 23 jr. te Koedijk en Anna Oud, 24 'ir. Ingekomen: Margaretha Stok vis van Amsterdam naar C 38: Hendrik Bakker, van H.H.Waard naar C 53a; Martha Mul, van Avenhorn naar A 175 a. Vertrokken: Aaltje Laan, van A 36 naar Alkmaar, v d Meii- straat 8. Floralia-feestavond SCHERMERHORN Zondag 5 Nov. had in de zaal van de heer Bontje de feestavond van „Floralia" plaats. Deze feestavond vormt het jaarlijks besluit van de eerder in het seizoen gehouden bloementen toonstelling, volksspelen enz. In zijn openingswoord gaf de voorz., de* heer J. Klippel, een overzicht van ontvangsten en uitgaven in Verband niet de dit jaar gehouden feestelijkheden, welke bij een ont vangst van ruim f 700,— toch nog een nadelig saldo van ong. f 150, hadden opgeleverd. Het blijspel „De Tante van Char ley" dat vervolgens door de to neelvereniging „Leo XIII" uit Purmerend in een vlot tempo werd opgevoerd, was een volledig suc ces. Vooral de pseudo tante van Charley, de op knappe wijze tot oude dame herschapen student, die oude heren op zich verliefd deed worden en een toevlucht voor de jonge dames werd, was oorzaak van de meest uitbundige vrolijk heid. Het geheel was een mal, doch niettemin kostelijk geval, dank zij de goede speelkwaliteiten van deze toneelvereniging. In de pauze had de trekking plaats van een drietal loterijen. De grote fruitmand, verloot onder de deelnemers aan de bloementen toonstelling, kwam in het bezit van D.J. Riesebosch. Het opmer kelijke feit deed zich voor dat de hoofdprijs zowel van de kleine als van de grote verloting, n.l. een pracht eetservies en een electr. vna ter ketel ten deel- vielen aan dezelfde persoon, t.w. W. Blokdijk (vrijgezel). De 2e. 3e en 4e prijs waren resp. voor P. Kluft, H. Jonk Hz. en C. Deckwitz. RAT noch MUIS ontsnapt aan het onweerstaanbare r, M -Tfff <Adv.> HEERHUGOWAARD NRD. In een felle strijd is het Hugo Boys gelukt om beide punten o] Hollandia T te veroveren en ziel hierdoor stevig aan de kop te nestelen. Het was een harde wed strijd waarin de spelers elkaar weinig toegaven maar scheids rechter de Wit hield de leiding vast in handen zodat het talrijke publiek heeft kunnen genieten van 'n goede sportieve strijd. Met goed, snel samenspel pro beerde Hollandia de Hugo Boys achterhoede uit elkaar te spelen. Daar zij het spel te veel in de breedte hielden wisten de Boys- spelers steeds het goede ant woord te vinden. De Boys-machi ne kwam eerst langzaam op toe ren, Maar de aanvallen, recht op 't doel af, kwamen lang niet on gevaarlijk, Dat bleek na 13 min. toen 'n goede voorzet voor het doel belandde en rechtsbuiten de Wit met 'n kalme kopbal de doelman 't nakijken gaf. Holi. T. deed er og e'n schepje op en de Boys moesten alle zei len bijzetten om hun voorsprong te behouden. De eerste helft bracht echter geen verandering meer in de stand. Na de rust trokken de Hollan- dianen direct ten aanval en na 10 min. spelen werd hun doorzetten beloond, 'n Prachtige combinatie werd besloten met 'n goede voor zet van de r.-buiten, keurig in gekopt door de midvoor, 11. Er volgde een periode van Hu- go Boys-overwicnt en de Boys kwamen vrij gemakkelijk aan 't winnende doelpunt Bij een der aanvallen bleef de Hollandia- achterhoede staan, menende dat de bal uit was; de scheidsrechter liet echter doorspelen, Molenaar zette voor en D. Deken schoot beheerst in, 21. Dit doelpunt was fataal voor de Tuitjenhorn- ders en zij konden niet meer tot doelpunten komen. Langestr. 28 Tel. 2394 (Advertentie) DREO I-FORESTERS I: 5—2 Slechts een wedstrijd vond af gelopen Zondag doorgang en over de uitslag kunnen we tevreden zijn, doch niet Zo zeer over wat betreft de wedëtrijd op zich zelf, deze stond niet op hoog peil. Direct na het begin kwam „Dreo" in de aanval en door een mooie voorzet kopte de rechtsbinnen keu rig in. Nummer twee volgde ook al spoedig door een fout van de Fo resters doelverdediger. De gasten lieten het er echter niet bij zitten en verkleinde de achterstand op 21. Voor de rust wist D. nog tweemaa] te scoren zodat, terwijl F. 'n penalty miste, de rust inging met 'n 4—1 voorsprong voor „Dreo". Na de thee doelpuntte beiden nog eenmaal, zodat Dreo door een 52 overwinning beide puntjes in de Rijp hield. Programma Zondag 12 November: SNA 1Dreo 1: 2.30 uur; Dreo 3— RKSVS 2: 2.30 uur; HSV jun. b— Dreo jun. a: 12 uur; Dreo adsp. a WZ adsp a: 1.15 uur; Dreo adsp b RKEDO adsp b: 12 uur. Weer een nieuwe klok in de stadstoren PURMEREND. Maandagmiddag is de nieuwe klok in de toren van het stadhuis ge plaatst ter vervanging van de oude klok welke daar vroeger hing' en weer het hele en halve uurslag zal aangeven. Op 27 Maart 1943 heeft Hitier de klokken laten stelen, stond er in de toren geschreven. En zo was het ook. De kleinere welke slaat op elk kwartier was in 1946 teruggevonden in Hilversum en toen weer dadelijk opgehangen. De nieuwe klok is gegoten hij de fa. Van Bergen te Heiligerlee. Zo lang zamerhand komt dus alles weer bij het terug. In de muil van een leeuw PURMEREND. De eerste klas van de Kath. ULO alhier, hield de zer dagen een excursie naar Artis. De begeleider van Artis kwam zeer dicht bij de leeuwenkooi en aaide een der Koningen van het woud op de kop. De schooljongens vroegen dat ook even te magen doen. Dat mocht en aanvankelijk liep alles goed. Toen de schooljongen terug wilde trekken, wilde de leeuw bli,jkbaar nog wat met hem spelen en hapte naar de jonge Wiepjes die hij de tanden in de pols zette. Er wag geen mogelijkheid van los ko men voor de scholier. Gelukkig de leeuw was zo vriendelijk om van zijn overmacht geen gebruik te ma ken. Eerst door een wat later toege sneld» onnasser kon Jan worden ontzet. Ziin arm die hevig bloedde moest verbonden worden in het O.L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam dat hij echter weer spoedig hoopt te verlaten. Er zijn gelukkig geen edele delen geraakt. FANCY-FAIR LAMORAAL VAN EGMOND EGMOND AAN DEN HOEF. De fancy-fair van Lamoraal van. Egmond is een groot succes gewor den. Er viel van alles te genieten en de stands: schieten, ballen- gooien, tot gapende Maatje aan toe hadden handen tekort. Maar het ging de meisjes getooid met een fleurige rode slinger in het haar, goed af, waardoor alles een vlot verloop had. Maar het zou geen ech te kermis geweest zijn, indien de waarzegger zou ontbreken, luide aangekondigd door een heer in het zwart met echte hoge hoed. En dan WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond. VEEL WIND Vanavond en vannacht: zach ter, regen en langs de kust <'an krachtige tot harde cn in het binnenland een krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Mor gen overdag: wisselend bewolkt met hier en daar enkele buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Aanvankelijk krachtige, later langs de kust een harde tot stormachtige zuid westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. het rad van avontuur! Dat draaide maar aan één stuk door. Het electrische rad, eigenhandig door de heer C. Beers vervaardigd, was zó leuk, dat het geen verwon dering baart dat het door liefheb bers, die elders een gelijk feest wil len organiseren graag werd aange kocht. Niet minder aardig waren de aankleding en beschildering der stands, waarvoor de lof toekomt aan de heer B. Denneboom. Ook de kin deren hebben volop kunnen genie ten. Zondagmiddag en avond was het zo overstelpend druk, dat tegen slui tingstijd alles schoon verkocht was, terwijl men toch op grote opkomst had gerekend. De fancy-fair is goed verlopen en is het te verwachten fi nanciële resultaat in een woord gun stig te noemen. Een woord van lof voor de organisatoren is hier wel verdiend. Cabaretavond voor de Kleuterschool BURGERBRUG. Ten bate van de Kleuterschool heeft het amateur-cabaretgezelschap „De Negenoog" uit St. Maartensvlot- brug in zaal Visser een alles zins bevredigende uitvoering gegeven. Het merendeel der executan ten beweegt zich vlot en vrij voor het voetlicht. Wat deze avond gebracht werd stond reeds op een zeer behoorlijk peil. In de toekomst mogen we zeker nog fraaie prestaties van dit gezelschap verwachten. We hopen ze dan ook weer op onze dorpsplanken te mogen begroe ten. De meeste indruk maakte wel de dramatische schets: De ongeschreven novelle. Opmerke lijk was wel de goede rolver deling bij alle schetsen. Een „verrassend" nummer was nog het openingslied, dat de positie van de kleuterschoolkas „in het zonnetje" zette. Zakennieuws WIERINGERWERF Met de heropening van het winkelpand van de Coöperatie „De Tijdgeest" waren alle verwoeste winkelhui zen in de hoofdplaats van de Wieringermeer weer in gebruik genomen. Op een enkele uitzon dering na hadden verleden jaar de winkeliers slechts hun nood- winkels ter beschikking om de St. Nicolaasdrukte op te vangen. Er kan dus van een belangrijke verbetering worden gesproken. Dat de vrijgekomen noodwin- kelhuizen niet ongebruikt bleven bewijst de aanwezigheid van een tweetal nieuwe zaken, een siga renwinkel en een boekwinkel. Nog voor St. Nicolaas zal een goud- en zilverwinkel, annex handel in uurwerken worden ge opend in het pand, waarin voor heen slager van 't Riet zijn bief stukjes klaar maakte. De nieuwe middentander, de heer J. A, Hin- ke, is afkomstig uit Gouda. Gunningen herbouw boerderijen WTERINGERME3ER. Door de rentmeester van de Wierin germeer werd aan de fa. C. van Dijk en Co. te Nieuwveen Z.H. opgedragen het herbouwen van de navolgende domeinboerde rijen B 76, B 78, B 79 en B 102 voor f 133.350. De heer P. Lepelaar, 't Elec- trohuis te Leiden kreeg opdracht tot het aanbrengen van de elec trische installatie in 13 boerde rijen op verpreide plaatsen voor f 6900. SINTE MAARTEN WIERINGERMEER. Ook 't nieuwe land kent zijn folklore en zijn mooie gebruiken. Zaterdag avond zullen evenals vorige ja ren ook in de Wieringermeer de kinderen met hun uitgeholde voederbieten met kaarsjes er in of met brandende lampions door de straten van de Wieringer- meendorpen trekken, zdngendle van de mensen die veel geven en daardoor ook lang zullen le ven. Verleden jaar waren er en kele nieuwe bewoners, die zich dit aardive gebruik niet bewust waren, met gevolg dat toen hun beperkte voorraad koekjes opge deeld was. Sinte Maarten in het lied der kleuters medegedeeld werd dat de deur vast was, met een uitnodiging de dader te slaan op het lichaamsdeel da+ op het woord vast rijmt. Zorgt derhalve de nodige voor raad lekkers in huis te hebben. Er zijn enkele niet dure artikelen in de handel die flink uitdelen. Het geven van centen moet om paedagogische redenen worden ontraden. Bridgedrive „De Egmonden" EGMOND AAN ZEE. A klasse. KareisKopcr 52,5; de Goede-Dek- ker 52; HuibertsBaltus 45; Nieu- wenhuizenCremer 43; Gebr. van dep Molen 41,5; PeppingGroot 38; HeddseVan Pel 35,5; Karels- Klaij 28.5. C. Klasse HartgrinkHopman 42,5; DamesDekker 41,5; Admi raal-Modder 41; Gebr. Dekker 37,5; TervoortGroot 34; Mej. Nieuwen- huizenBosman 34; Mevr. Honing- Dekker 33; Dames ButterVan Twigt 32,5; TervoortWalta 28. B. klasse: Rozingde Raadt 30; HopmanRuiter 27,5; Scholten Leijen 26,5; HopmanVerver 24,5; Apel-' ^rrnBiefting 22,5; Jonker Groen 19.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 2