De komende begrotingsdebatten wierpen hun schaduw vooruit Sergeant gaf opdracht Indonesiër te liquideren Levert België wapens aan rood China? Senaat keurt kindertoelage aan gepension neerden goed De Zuid-Koreanen trokken over de Tsjingtsjon VEEL NIEUWS in weinig woorden Tweede Kamer zette belastingdebat voort Het amendement-van der Heuvel behaalde geen meerderheid Naar wij vernemen: Zaak voor het Hoog Militair Gerechtshof Meer wind met regenkansen De schoolkwestie in België Ruimere geldmarkt Ook voor hogere pensioenen Boekhouder fingeerde overval Duizenden vluchtende burgers Meer dollars voor Wesf-Duifsland? Bevin naar Bonn? Spoorwegzieken fonds in nood Prins Bernhard naar Malta WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redacteur) Het is de bedoeling, dat de Tweede Kamer deze week een begin maakt met de algemene beschouwingen over de Rijks begroting. De Dinsdagmiddag ging echter nog heen met de voortgezette behandeling van de belastingontwerpen en heden komt het ontwerp huisvesting gerepatrieerden aan de orde, waarop reeds nu enkele amendementen, o.a. van mr. de Graaf (K.V.P.) zijn ingediend. Het grote politieke tournooi zal dus wel niet voor Donderdagmiddag kunnen beginnen. Toch teken den zich gisteren bij de stemming over enkele belasting amendementen al tegenstellingen af, die ook bij de komende begrotingsdebatten wellicht nog duidelijker voelbaar zullen worden. Het amendement-Lucas, waar door een verder gaande verlichting voor de middengroepen bereikt werd. zou ook ongewijzigd een meerderheid hebben gevonden. Die meerderheid had echter van elkaar verschillende uitgangspunten. Stel de de voorsteller zich van meet- afaan op het standpunt, dat slechts sprake kon zijn van belastingver schuiving, van de zijde van de A.R. de C.H. en de V.V.D. wenste men belastingverlaging zonder meer. De woordvoerders van deze fracties waren van mening, dat het ogen blik gekomen was om bezuinigin gen door te voeren en de heer v. d. behandelde de Hoge Raad giste ren het cassatieberoep van de oud-burgemeester van Den Haag, Mr. Visser, die wegens deviezen- fraude is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en een boete van 10.000 gulden. De pro cureur-generaal zal op 21 Novem ber conclusie nemen. stapte gistermorgen de tiendui zendste bezoeker de orchideeën- tentoonstelling binnen, die in het Indisch museum te Amsterdam wordt gehouden. Het was de Am sterdamse verloskundige mej. N. Piet, die een kamerplant en een corsage, natuurlijk van orchi deeën, ontving.... is de tas met 25.000 gulden, die Zaterdagmorgen door een kan toorloper van de firme Mueller en Co. te Rotterdam werd verlo ren, weer terecht. Een zeventien jarig meisje had de tas met geld gevonden. Zij krijgt nu de per advertentie in uitzicht gestelde beloning. werd Dr. J. Visser, thans assis tent in het sanatorium „Berg en Bos" te Bilthoven, door de Noord hollandse vereniging voor T.B.C.- bestrijding, met ingang van 1 Ja nuari a.s. benoemd tot longarts te Zaandam. installeerde onze minister van Justitie, Mr. A. A. M. Struycken, gisteren te Den Haag de peniten tiaire Benelux-commissie, die tot taak heeft een zekere uniformi teit in het recht van de drie lan den voor te bereiden.... Heuvel (A.R.) zei zelfs met zoveel woorden, dat nog op stapel staande nieuwe voorzieningen dan maar achterwege moesten blijven. Dat hier dus in feite geen meerderheid aanwezig was, bleek, nu gistermid dag, nu de consequenties getrokken moesten worden, wel zeer duidelijk. Een van de compensaties, door de heer Lucas zelf aangegeven, is een verhoging van de omzetbelasting op diensten, met uitzondering van het bouwbedrijf en de vervoers sector. Een amendement v. d. Heu vel (A.R.) had de strekking om deze voorgestelde verhoging te niet te doen. De heer Lucas (KVP) liet duidelijk blijken, dat hij tenslotte ook niet bijster ingenomen was met deze verhoging, maar minister Lieftinck mocht er terecht aan herinneren, dat zij van begin af aan de hefboom was geweest bij de eompensatievoorstellen, zoals die door een van de grootste fracties in de Kamer waren aangegeven. Het amendement werd verworpen met 29 tegen 51 stemmen. Tegen KVP en VvdA, voor AR, CH, WD, Comm. en St. Gerefor meerden. Vormden deze voorstem mers tezamen de oppositie, waar van minister Lieftinck de vorige week zei, dat z(j de tekenen des tijds niet verstaat? Deze vraag is vooral in het licht van de komende begrotingsdebatten interessant. Een amendement v. d. Wetering (CH), waardoor gebak en alles wat daartoe mede wordt gerekend uit het tussentarief wordt gehouden, zodat voor deze artikelen dus een omzetbelasting van 4 pet. geldt, werd door de minister in enigszins gewijzigde vorm overgenomen. Voor chocolade en suikerwerken wilde bij deze concessie echter niet doen. Verschillende amendementen van de heer Hoogcarspel (Comm.), die de bedoeling hadden om verschil lende artikelen niet in hogere ta rieven onder te brengen, werden of bij jioofdelijke stemming of bij zitten en opstaan verworpen. A.R., C.H., WD en St. Geref. deden zulks echter niet omdat zij in die verhoging wilden bewilligen, maar omdat zij later toch tegen de ver hoging in haar geheel stemden. Ook bij deze compensatie voor de belastingverlaging viel het poli- teke veld dus weer op de boven omschreven wijze uiteen. Het wa ren de KVP, de PvdA en de heer Welter die in deze de regering steunden. Het amendement van de heer Janssen (KVP), dat landerij- enruil van een verhoging van re gistratierecht vrijstelt, werd door de minister met een kleine wijzi ging overgenomen. Ook de heer Hofstra (PvdA) boekte bij de be handeling van dit ontwerp een meer technisch succesje. Een amende ment van zijn partijgenoot Burger kon bij de minister echter geen genade vinden. Heden komt het andermaal aan de orde. Tenslotte was er nog een amen dement van de heer Ritmeester (WD) op de wijziging van de Zegelwet, mede ondertekend en verdedigd door de heer Janssen (KVP). Het bedoelt een gunstiger regeling te krijgen voor schuldbe kentenissen van gemeenten en wa terschappen. De minister verklaarde, dat dit amendement ten sterkste moet worden ontraden. Hierna werd de vergadering gesloten. De debatten worden heden voortgezet. Bewaakt door een lid van de Nationale Garde worden twee Nationalisten opgebracht te Jayuya. Rechts op de foto andere leden van de Nationale Garde, die uiterste waakzaamheid tegen sluipschutters betrachten. BRUSSEL, 7 Nov. (ANP) „La Cite" het orgaan der katho lieke arbeiders in Wallonië heeft gisteren een sterk de aandacht trekkende publicatie gedaan over leveringen van Belgische wapens aan de Chinese commu nisten, welke zouden hebben plaats gevonden. Het blad put zijn gegevens uit het maande lijks bulletin voor de buiten landse handel van de Belgisch- Luxemburgse economische unie. Volgens deze publicatie heeft België in 1948 voor fr 499 mil- lioen aan wapens uitgevoerd, waarvan aan China voor fr 80 millioen aan munitie voor ma chinegeweren. In 1949 werd door België tot een bedrag van fr 988 millioen uitgevoerd en in de Chinese havens, die toen allen in handen der communis ten waren, werd voor fr 129 mil lioen aan munitie, voor fr 45 millioen geweren, en voor fr 55 millioen machinegeweren en ma chinepistolen gelost. In de maanden Januari on Fe bruari 1950 zouden de Belgische communisten volgens „La Cite" (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er naar uit, dat er vandaag een eind zal komen aan het type, dat het weer in ons land nu al enige tijd beheerst en dat ons noordelijke, vrij zwakke, wind bracht, veroorzaakt door een hogedrukgebied, waarvan de kern zich gisteren boven midden Zweden bevond en dat een uitloper had over de Britse eilanden. Op de Oceaan echter bevindt zich nu een uitgebreid stormgebied, dat gisteren in de buurt van IJsland was. en afkom stig is van Canada. Het regengebied dat deze depressie met zich voert lag gisteravond reeds over Schotland en 5jal dan ook vanmiddag ons land bereiken. We zullen dan ook weer in een westelijke luchtstroming komen met af en toe regen, waarbij de wind aanmerkelijk zal toenemen. Daar het hogedrukgebied nu in oostelijke richting terugtrekt, lag het gisteravond over ons land, waarbij hier flinke opklaringen voorkwamen. Daar de windkracht slechts gering was trad er vannacht nachtvorst op. Zo lag te Eelde de temperatuur op 10 centimeter boven de grond, gisteravond om 19 uur al beneden het nulpunt. De maxi mumtemperaturen overdag waren gisteren te Twente 6 graden, den Helder en Vlissingen 9. Als een enorme zeepbel zweeft dit in Italië gebouwde hef- schroefvliegtuig boven de Piazza Venezia in Rome ter gelegen heid van de opening van de „Week van de hefschroefvlieg- tuigen" die aldaar gehouden wordt. Onder de aanwijzingen van een verkeersagent zoekt een hefschroefvliegtuig een parkeerplaatsje. voor een bedrag van fr 50.5 mil lioen aan wapens hebben aan gekocht. Het blad merkt hierbij op, dat sedert Maart in de sta< tistieken nog slechts de globale som der Belgische wapenleve ringen aan het buitenland wordt bekend gemaakt, zodat sedert die maand niet langer kan wor den nagegaan hoeveel naar Chi na is geëxporteerd. Niettemin meent „La Cite" te kunnen schatten, dat China van April tot heden voor een bedrag van fr 237.844,000 aan Belgische wapens heeft ontvangen. Het blad hekelt de Belgische wapen fabrikanten scherp en spreekt van een „schandaal zonder weer ga". „De Chinese communisten bekampen thans de strijdkrach ten van de V.N. in Korea met wapens van Belgisch fabrikaat en de Belgische vrijwilligers zul len straks in Korea worden be schoten met Belgische munitie", zo schrijft het blad. De Belgische regering heeft intussen een communiqué uitge geven dat men in vele kringen te Brussel als „zwak en dubbel zinnig" kenschetst. In deze te genspraak wordt gezegd dat „overgegaan is tot een buiten gewoon scherpe controle op de Wapenuitvoer, waarvoor overi gens een vergunning is vereist' In de gistermiddag gehouden vergadering van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoor digers is de begroting van Onder wijs met 107 stemmen (die der C.V.P.) goedgekeurd. De liberale', socialistische en communistische volksvertegen woordigers waren bij de stem ming niet aanwezig uit protest tegen het voornemen der homo- geen-katholieke regering de vrije (katholieke) scholen dezelfde sub sidies te verlenen als de officiële scholen. WEEKSTAAT NED. BANK De weekstaat van de Neder landse Bank vertoont deze week geen opmerkelijke mutaties. De geldmarkt is weer ruimer gewor den, hetgeen vooral blijkt uit de post voorschotten in rekening courant, die na de uitzonderlijke sprong van verleden week tol vrijwel het oude bedrag is terug gekeerd, n.l. 51.4 millioen gul den tegen 59.2 millioen op 23 Oc tober en 122 millioen gulden op 30 October. De deviezenvoorraad is met 11 millioen gulden verminderd. Het rekening-courant saldo van de schatkist is van 287 op 210 mil lioen gulden ingezakt. De tegen waarde-rekening bleef onveran derd, maar op de andere vrije saldo's werd 20 millioen gulden bijgeschreven. Geldmiddelen vloeiden naar de banken terug, waardoor de desbetreffende saldi met 6 millioen gulden stegen. De biljettencirculatie onderging haar eerste daling van deze maand, doch de daling bedroeg slechts 18 millioen gulden, zodat de bankbiljettenomloop met 2790 millioen nog ver uitsteekt boven de laatste balans van de vorige maand, voordat de ultimo zich deed gelden, toen er voor 2733 millioen gulden aan biljetten in omloop was. I Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag behandelde gisteren in hoger beroep de zaak tegen de sergeant S., die destijds in Indo nesië bevel had gegeven tot liqui datie van de Indonesiër Saldi, welke liquidatie op 26 Juli 1947 was uitgevoerd door de soldaat L., op bevel van sergeant S., te Tjimalak, op ongeveer 50 kilo meter van de hoofdweg naar Ban dung. Zowel de sergeant als de sol daat waren in eerste instantie door de krijgsraad te velde K.L. in Indonesië vrijgesproken. Nadat het fiat executie door de com manderende generaal op dit von nis was geweigerd, besliste de Kroon, dat deze zaak als gewone' appèlzaak voor het H.M.G. zou worden behandeld. Tijdens de behandeling van deze zaak bleek, dat sergeant S. uit drukkelijk opdracht tot liquidatie aan de soldaat L. had gegeven. Saldi werd verdacht van diefstal van militaire kledings- en uitrus tingsstukken, terwijl een ser geant-tolk, N., onder wiens in vloed sergeant S. zou hebben ge handeld en van wie bekend was, dat hij zeer bruut optrad, zou hebben vernomen, dat Saldi ver- giftgingspogingen zou aanwenden om de patrouille van zeven man, de enige, die te Tjimalaka onder 10.000 inwoners het gezag tijdens de politionele actie moest hand haven uit te roeien. Beklaagde verklaarde, dat hij geen onderzoek kon instellen naai de waarheid van de beweringen over de vergiftigingsplannen. Het contact met zijn commandant moest geschieden door het aan houden van convooien, die soms met tussenpozen van een dag voorbijkwamen. Als advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht vroeg mr. D. J. van Gilse zich af of een beoor deling door het Hoog Militair Gerechtshof wel mogelijk was. Deze zaak heeft een justitiële kant, maar ook een beleidskant. Beklaagde heeft termen aan wezig geacht om zonder nader onderzoek de liquidatie van Saldi te gelasten, op grond van de ge pleegde diefstallen en de sugges ties van de sergeant N. tot ver giftigingspogingen. Hier horen in het geheel geen omstandigheden, die acuut waren voor „rücksichtlose" liquidatie. Een voorwaardelijke straf is hier niet op zijn plaats; alleen een onvoorwaardelijke straf, zij het een korte, door de omstandighe den, is geoorloofd De advocaat-fiscaal vorderde dan ook twee maanden gevange nisstraf. De raadsman, de res. kapitein Bakker, zeide, dat in het onder havige geval speciaal gelet moet worden op de geringe sterkte van de groep en de situatie, die be- klaagde's capaciteiten te boven ging, waardoor hij een slachtoffer van de omstandigheden is gewor den. De raadsman pleitte tenslotte vrijspraak, subsidiair clementie. Bij de strafzaak tegen de sol daat L., die de liquidatie uit voerde verklaarde L., dat hij aan het uitdrukkelijke bevel van de sergt S. uitvoering had te geven, omdat deze als meerdere daartoe volkomen bevoegd was. L. had de indruk, dat de opdracht door S. werd gegeven, maar dat deze was uitgegaan van de sergeant- tolk N. De advocaat-fiscaal kwam daar na tot bevestiging van het vrij sprekend vonnis, omdat het bevél onder de gegeven omstandig heden en door deze beklaagde rechtmatig was uitgevoerd. De raadsman, mr. Thoolen, con formeerde zich aan de conclusie van de advocaat-fiscaal. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 28 November a.s. sententie wijzen. (Van een onzer redacteuren) Aan de wijziging van de Nood wet Ouderdomsvoorziening, waar door personen, die in het tijd vak van 1 October 1950 tot en met 30 September 1952 de leef tijd van 65 jaar bereiken onder de werking van deze wet worden gebracht, heeft gisteren de Eerste Kamer haar goedkeuring gege ven. Zonder hoofdelijke stem mingen met de aantekening, dat de communisten tegen het wets voorstel waren, werd het debat, dat verdere weinig om het lijf had besloten. In de avondvergadering hechtte de Eerste Kamer ook nog haar goedkeuring aan de wetsontwerpen Verhoging van pensioenen met een bijzonder toe slag en toekenning van kindertoe lage aan gepensionneerden. De discussie in de middagverga dering had betrekking op de de finitieve regeling van de ouder domsvoorziening. Uiterst links en uiterst rechts gaven nog eens een uiteenzetting van hun ideeën als of minister Joekes bij de voor bereiding van de definitieve re geling nog niet gemerkt heeft, dat er* tal van verschillende opi nies over de wijze van pensione ring opgang doen. Prof. Molenaar gaf de minister de raad mee juist met het oog op deze verschillende opvattingen meer knopen door te hakken. Dat zou de minister graag willen doen, zeide de bewindsman van Sociale Zaken later, maar waar haal ik de financiën vandaan om de definitieve regeling mee te bekostigen. De minister liet doorschemeren, dat begin volgend jaar de definitieve regeling aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Deze regeling is ge baseerd op een systeem, waarbij bepaalde groepen premies moe ten betalen, terwijl voor bepaal de categorieën personen de staats kas zal bijspringen. Dit was vrij wel het enige wat de minister Van Schiphol vertrokken 12 leerlingvliegers van de Neder landse Luchtmacht naar de Verenigde Staten, om daar een volledige opleiding tot vlieger te ontvangen. Bij het vertrek wuiven de mannen de familie en bekenden toe. Gistermiddag deed de boekhou- des van de kolenhandel B. aan de Graafseweg te Nijmegen aan gifte, dat hij 's morgens op zijn kantoor door een klant was aan gevallen en bewusteloos geslagen. Tegelijkertijd had deze klant f 1600.uit de kas gestolen, waarmede hij aan de haal was gegaan. De politie kon de dader nergens vinden. Bij nader onderzoek viel de boekhouder door de mand. Hij bekende dat hij een kastekort had van f 1600.De boekhouder, een 26-jarige jongeman, is door de politie gearresteerd, verdacht van verduistering. SCHIETPARTIJ TE BANDUNG Nederlandse dame getroffen DJAKARTA, 7 Nov. (Aneta). Maandagavond heeft te Bandung een schietpartij plaats gehad, die begon met de ontploffing van een granaat op het dak van een woon huis nabij de K.L.-kampement. Een korporaal van de Indonesi sche militaire politie, die een on derzoek wilde instellen, werd in het donker beschoten en gedood. Hierop volgde een schietpartij met lichte wapens, waarvan nog geen officiële lezing beschikbaar is. Een Nederlandse dame, Neer- lander geheten, werd door een verdwaalde kogel gedood, haar zoontje werd gewond en moest I naar het ziekenhuis worden ver voerd. In West-Duitse regeringskrin gen heeft men er zi.in voldoening over uitgesproken, 'dat de Euro pese Betalingsunie mogelijk het crediet voor West-Duitsland met 120 millioen dollars zal vergro ten, teneinde dat land in staat te stellen de huidige moeilijke toestand op het gebied van bui tenlandse valuta te boven te ko men. Het is op het ogenblik nog niet bekend, of de voorgenomen steun de vorm zal krijgen van een verhoging van het Westduit- secredietquotum, of van een schenking uit het dollar-steun fonds. Men verwacht dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, zich voor het einde van het jaar naar Bonn, de hoofd stad van de West-Duitse Bonds republiek, zal begeven. De eerste Zuid-Koreaanse divi sie heeft de Tsjingtsjon, in de na bijheid van haar monding, over gestoken, zij heeft stellingen in genomen op de linker vleugel van de brigade van het' Britse gemenebest. Elementen van de 25ste Ame rikaanse divisie infanterie voer den Dinsdag een fel gevecht met Noordelijken, die tussen Pjongjan en Soentsjon poogden door te breken. Amerikaanse en Zuid- Koreaanse legereenheden hebben hun handen vol met het onscha delijk maken van verscheidene grote groepen guerilleros, die moeilijkheden veroorzaken achter de linies der verbonden troepen. In een dag zijn ruim twintig duizend burgers over de Tsjong- tsjon in zuidelijke richting ge trokken, hetgeen een aanzienlijke toename betekent van de vele vluchtelingen achter de geallieer de linies, die de troepenbewegin gen achter het front bemoeilij ken. Aangezien zich onder deze „vluchtelingen" vaak als burgers verklede communistische militai ren bevinden, poogt men hun VRIJGEZELLENBELASTING IN DENEMARKEN Tot de nieuwe maatregelen, die door de Deense minister van Fi nanciën, bij het parlement zijn ingediend behoort een belasting voor vrijgezellen en ongehuwde vrouwen. De minister stelde een tarief voor van 2 pet. bij een jaarlijks inkomen van 2.00Ó kro nen, tot 4 pet. bij inkomens van 30.000 kronen of meer. ware status vast te stellen, het geen echter in de practiik met moeilijkheden gepaard gaat. In Poesan zjjn Dinsdag 1200 Thailandse infanteristen aan wal gegaan, die de verbonden troepen zullen versterken. PER AUTO NAAR DE WEDSTRIJD BELGIË-NEDERLAND? Luister dan even: Als gewoonlijk treffen de Belgi sche politieautoriteiten speciale ver keersmaatregelen met het oog op de op Zondag a.s. in het Stadion van Deurne bij Antwerpen te houden voetbalwedstrijd BelgiëNederland. Xn overleg met de districtskapitein der gendarmerie te Brasschaet geeft de KNAC hun. die per auto naar deze wedstrijd zullen gaan in over weging hun route als volgt te kie zen: Komende van Breda of Rozen- daal: over Wernhout, Brasschaet, Polygoon (Maria ter Heide), St. Job in 't Goor, Schoten (gemeentehuis) Stadion. Komende van Bergen op Zoom: Kapellen, Kleine Bareel, Merxsem (Deurnebaan) Stadion. Wil men eerst nog naar Antwer pen rijden, dan wordt aangeraden over Rozendaal te rijden en via Nis- pengrens naar Kapellen, aldaar bij het gemeentehuis rechtsaf de tram volgen naar Eeckeren, (Noorder laan) en langs het havenkwarteir naar Antwerpen-centrum. Men kan ook over Wernhout rijden, maar diene er dan rekening mede te hou den, dat op die dag het weggedeel te bij de splitsing van de Weg Bras- schaet-St. Mariaburg naar Antwer pen is afgesloten. Men rijde dan van de Kleine Bareel voorbij Bras schaet naar St. Mariaburg en dan naar Eeckeren en Antwerpen. over de definitieve wet kon zeg gen. Hij zeide nog wel, dat hij geen voorstander is van de af trek van eigen inkomen. Doel van de definitieve regeling voor ouden van dagen is een verzekering, waarbij men een inkomen kan verwerven uit deze verzekering met daarnaast een aanvulling uit eigen middelen. Door de heer Oosterhuis (Arb.) en Schalker (Comm.) werd de minister gevraagd aan de ouden van dagen een compensatie te geven voor de huurverhoging. De bewindsman bleek hierover aan de Kamer geen mededeling te kunnen doen. „De huurverhoging heeft mijn belangstelling", zeide hij, „maar aan compensatievoor- stellen ben ik nog niet toe". Zoals bekend heeft het perso neel van de Spoorwegen haar eigen ziekenfonds en wordt de contributie hiervoor door de Di rectie van de Spoorwegen betaald. Reeds zeer lang echter moest er met grote tekorten men spreekt van millioenen wor den gewerkt, waarom o.a. was overwogen een gedeelte van de contributie door het personeel te laten betalen. Dat zulks echter op grote be zwaren stuit, vooral bij het per soneel, spreekt vanzelf. E.e.a. was dan ook op de Eer ste Algemene Vergadering van de Bedrijfsgroep Spoorwegen, geor ganiseerd in St. Raphael een onderwerp van bespreking. Vergelijkingen werden ge maakt met de Alg. Ziekenfondsen waarbij werd bepaald dat voorlo pig op 't behoud van het eigen spoorwegziekenfonds werd priis- gesteld, mits het dezelfde fa ciliteiten zal bieden als de Al gemene Ziekenfondsen. O.a. werd de vrije artsenkeuze met klem aanbevolen, wat voooral de ka tholieken na aan het hart ligt, omdat het thans vrijwel steeds onmogelijk is vooral in het Noorden om als R.K. spoor wegman een katholieke huisarts te krijgen. Op de meeste plaat sen is n.l. een arts als zodanig aangewezen door de spoorwe gen en op sömmige grotere plaat sen 2 artsen, waaruit met een keus kan maken. Nog werd voorgesteld, dat ook gepensionneerden en weduwen in de gelegenheid dienen te wor den gesteld om lid te blijven. Met klem werd er op aange drongen te voorkomen, dat wij ziging in de contributie,.. ver slechtering van de materiële po sitie van het spoorwegpersoneel zou betekenen. Reuter meldt uit Valetta, dat Z. K. H. Prins Bernhard op 27 November per vliegtuig op Malta zal aankomen en daar tot 30 No vember zal blijven. Dit werd Dinsdag door luchtvaartkringen te Valetta (Malta) medegedeeld. Hier werd aan toegevoegd, dat het bezoek van de prins waar schijnlijk samenvalt met dat van de „Karei Doorman", die deze maand, geëscorteerd door torpe- dobootjagers en onderzeeboten, naar Malta komt. Een export-combinatie van de zes bekendste textielmaatschap- pijen in Nederland heeft giste ren in Oslo een modeshow ge houden. De Noorse autoriteiten zouden in Januari 195! op uitge breide schaal vergunningen ge- ven voor de invoer van Neder- landse producten. De eerste Duitse consul-generaal na de oorlog, te Amsterdam, heeft gis teren een aantal vertegenwoor digers van de Nederlandse pers ontvangen. Het bank-, assu rantie- en administratiekantoor L. A. Houtman te Weesp heeft surseance van betaling aange vraagd, als gevolg van het feit, dat een grotere bank plotseling haar medewerking aan genoem de firma heeft onthouden. Voor de relaties van de firma Hout man zou er echter geen reden zijn tot ongerustheid. Het Rijk heeft de fabrieksgebouwen van de verenigde Efa-Produka aangekocht ten behoeve van het ministerie van Oorlog, dat het fabriekscomplex zal gebruiken als opslagplaats van militaire voorraden. Het aantal aange geven radio-ontvangtoestéllen in Nederland' bedroeg op 1 Novem ber 1.457.427 tegen 1.445.736 op 1 October. Het aantal aangeslo tenen op het rijksradio-distribu tienet bedroeg op 1 October 484.619 tegen 485.003 op 1 Sep tember. De sultan van Djogja heeft bij zijn terugkeer van een reis naar midden-Java verklaard dat de gevallen van rampok etc. in midden-Java afnemen. Er is een dalende tendens in crimina liteit merkbaar, ook in Solo, vooral na de assistentie van het leger, aldus de sultan. Lord Royden. een van de weinige En gelse millionnairs, is op 79-jarige .leeftijd te Hampshire overleden. De Britse autoriteiten te Bonn hebben 331 Duitsers, die door Britse tribunalen en ge rechtshoven van de Britse be stuurscommissie tot gevangenis straf waren veroordeeld, vrijge laten en de straf van 188 ande ren verminderd. Opstandelin gen in Guatemala hebben gepro beerd zich van het vliegveld Aurora meester te maken. De poging mislukte en onder de op standelingen vielen zeventien doden. De nationalistische Chinezen op Formosa hebben negen Formosanen door de ko gel terechtgesteld, omdat deze gepoogd hadden een onder gronds communistisch leger te organiseren. Ook België zou het voornemen hebben in Ma drid weer een diplomatieke ver tegenwoordiger met de rang van gezant te benoemen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 3