Moet de „Velser affaire in de doofpot DE ONTVOERING Inspecteur van politie maakte geheimen bekend Brengt W. A. G. redding uit verkeerschaos? OORLOG OF VREDE „Grote WSIROOP RADIO Vele vervoersondernemingen lijden een kwijnend bestaan Londen-Afrika binnen 24 uur Vijf maanden geëist n*arADEM! Zigeunerdrama berecht De Indonesische delegat-ie Ambonese leiders aearresfeerd n Princess/// de grootste vlieg boot die Engeland ooit bezat Premier Natsir ontving de UNCI Beürsoverzicht Buitenlands overzicht door Heralth De grote ra gemeenschap PAGINA 4 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 Voor het Amsterdams Ge rechtshof stond gisteren terecht de man, die zoals ter zitting werd verklaard van de vroe gere procureur-generaal te Am sterdam, mr. van Thiel, via de commissaris van politie te Haar lem W. J. Gorter, de opdracht had ontvangen een onderzoek in te stellen naar „de z.g. Velser affaire". Volgens de verklaringen van verdachte, de 43-jarige inspec teur van politie uit Haarlem G. van S., alsmede volgens enkele stukken uit het dossier had ver dachte in de loop van dit onder zoek vele getuigen gehoord en hun verklaringen in processen verbaal vastgelegd. Enkele dezer processen-verbaal had hij laten inzien door een particulier, Mr, W. van der Kuil, een jurist uit Leidschendam, die hem voor zijn onderzoek nuttige inlichtingen had verstrekt. Bovendien nam Mr. v. d. Kuil enkele der stuk ken mee naar zijn eigen huis. Verdachte ontkende, dat dit met zijn instemming was geschied, doch tijdens het vooronderzoek had hij dit wel toegegeven. Des wege werd tegen hem een ver volging ingesteld wegens „het opzettelijk bekend maken van geheimen". Uit het getuigenverhoor bleek, dat Mr. van der Kuil de stukken op een type-machine liet copië- ren door een oud-politieman in Den Haag, van D. geheten. Deze als getuige gehoord, bevestigde een vraag van de president, dat, toen hij met zijn werk bezig was hii bemerkte, dat het hele on derzoek gericht was tegen Mr. N. J. G. Sikkel, pfficier van justitie te Haarlem. Mr. Sikkel üw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke jSK»!» slijm op met de Jr krachtig werkende (Adv.l PROGRAMMA DONDERDAG 9 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. 7.00 KRO 10.00 NCRV, 11.00 KRO 14.00 24.00 NCRV. 7.00 Nieuws, 7.15 gr. muz. 7.45 morgengebed en lit. kal 8.00 nieuws en weerber., 8.15 gr.'muz.. 9.00 voor de huisvrouw, 9.30 wa terstanden, 9.35 gr. muz., 9.40 schoolradio, 10.00 gr .muz., 10.15 morgendienst, 1045 orgelconcert. 11.00 voor de zieken, 11.45 school radio, 12.00 angelus, 12.03 lunch concert, (12.30—12.33 land- en tuin- bouwmededelingen), 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws en katholiek nieuws, 13.20 zang en piano, 13.45 gr. muz., 14.45 voor de vrouw, 15.30 pianorecital, 16.00 bijbellezing, 16.45 gr. muz. 17.00 voor de jeugd, 17.30 vocaal ensemble, 17.50 reg. uitz.Jan van Hout:„naar een on bewoond eiland aan Bantan's zuid kust", 18.00 £r muz., 18.15 gr. muz., 18.30 land- en tuinbouw, 18.45 gr. muz., 19.00 nieuws en weerber., 19.15 levensvragen van allerlei aard 19.30 „in dienst van het vaderland", causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr., 22.00 gr. muz., 22.15 buit. overz., 22.35 kerkkoor en solisten, 22.45 avond overdenking, 23.00 nieuws, 23.15— 24.00 gr. muz. Hilversum 2. 298 m. 7.00 AVRO, 7.50VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 gr. muz., 7.50 dagopening, 8.00 nieuws en weerber., 8.15 orgelspel, 8.30 gr. .muz., 9.00 morgenwijding, 9.15 gr. muz., 930 pop. concert, 10.30 voor de vrouw, 10.35 gr. muz-, 10.50 voor de kinderen, 11.00 mannenkoor 11.20 gr. muz. 11.45 tuinbouwpraatje 12.00 piano en orgel, 12.30 mede delingen, 12.33 ,.in 't spionnetje" 12.38 gr. muz. 13.00 nieuws, 13.15 AVRO allerlie; 13.20 Metropole-or- kest, 13.45 „u kunt het geloven of niet" 13.50 'gr .muz., 14.00 voor de vrouw; 14.30 sopraan en piano; 15.00 voor de zieken, 16.00 „van vier tot vijf" 17.00 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatje, 18.30 gr. muz.. 19.00 reportage of gr. muz. 19.30 orkest concert, 19.45 „opvoe ding tot staatsburger" causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.15 avro-allerlei, 20.20 radio philh. orkest en soliste, 21.15 ronde tafel gesprekken over internationale vraagstukken, 21.45 amusements muziek, 22.15 „let op de bel" 23.00 nieuws 23.15 sportactualiteiten 23.30 24.00 dansorkest. Brussel, 324 en 484 ra. 324 m12.00 gr. muz., 12.15 dans- muz., 12.30 weerber., 12.33 voor de landbouwers, 1240 dansmuz., 13.00 nieuws 13.15'gr. muz. 14.00 muziek geschiedenis voor de jeugd, 16.00 engelse les, 15.15 gr. muz., 15.40 franse les, 16.00 gr. muz., 16.30 cau serie over schoolradio, 16,45 gr. muz.. 17.00 nieuws, 17.10 omroep koor, 17.15 voor de kinderen, 18.15 syndicale kroniek, 18.25 gr. ^muz., 18.30 voor de soldaten, 19.00 nieuws 19.30 gr. muz., 19.50 politieke tri bune, 20.00 verzoekpr.. 21.00 hoor spel, 21.30 gr. muz.., 21.45 actuali teiten 2200 nieuws, 22.15 gr .muz. 23.00 'nieuws, 23.05—24.00 gr. muz. 484 m.12.05 omroepkoor, 13.00 nieuws, 13.10, 13.30 en 15.00 gr. muz. 16.30 viool en piano, 17.10 dansmuz. 18.30 gr. muz., 19.00 omroepork, 19.45 nieuws, 20.00 hoorspel, 22.00 nieuws 22.15 dansmuziek, 22.55 nieuws, 23.00 gr. muz., 23.55 nieuws. werd vervolgens van een en an der in kennis gesteld. Mr. Hoeffelman, procureur- generaal, achtte het vonnis van de Haarlemse rechtbank, waarbij verdachte was vrijgesproken, niet juist. Verdachte heeft er kend van der Kuil inzage van stukken te hebben gegeven, het geen ook al het prijsgeven van een geheim inhoudt. Bovendien achtte mr. Hoeffelman bewezen, dat verdachte aan van der Kuil stukken had medegegeven. Mr. Hoeffelman vroeg zich af welke motieven verdachte heb ben geleid en zeide, dat hij hem er van verdacht van der Kuil te hebben ingelicht in de hoop, dat deze geheime verbalen gepubli ceerd zouden worden, als hem- zelf misschien eens zou worden opgedragen liet onderzoek stop te zetten. Dit laatste kon mr. Hoeffelman niet bewijzen, zo zeide hij, zodat voorlopig slechts kon worden aangenomen, dat verdachte alleen in het belang van het onderzoek zelf met van der Kuil had samengewerkt, waarbij hij dan echter te ver was gegaan. Daarvoor eiste hij vijf maanden gevangenisstraf. Pleidooi De verdediger, mr. B. W. stomps, laakte in zijn pleidooi de opmerking van de procureur volgens welke verdachte met op zet bekendheid aan de geheimen willen s-even. „Met evenveel recht kan ik zeggen", zo ver- fj".1, "dat wi? aan de Vel- breekt." 6 °mt' zijn nek Mr. Stomps vervolgde: „Waar om moet het Nederlandse volk de indruk krijgen, dat deze Vel- ser affaire in de doofpot moet worden gestopt? Waarom is deze nw aan de ereraad der illegaliteit voorgelegd? Verdach- e heeft aan zijn onderzoek vol- komen belangeloos 900 uren ?b=nWer,k Sest,eed en staa' hier thans als dank voor zijn harde Jun? ïs sedert 9 buiten dienst door deze geschiedenis. Nu wordt htm verweten dat hii draait. Ma?? hu durft de waarheid nog niet te ZIT' Hi' in Den Haag Pseudq-bekentenis afee- ]fgd, omdat hu bang was. dat verhoor een huisroe- richt Z°U worden ver" Tenslotte was pleiter van me ning, dat van geheimen nauwe- d'I Lrct 1 1°" 0,Tldat in de eerste plaats van der Kuil meer wist dan verdachte zelf en bovendien, omdat „heel Haar. uitepraak°doenl °P 21 N°Vember De Maastrichtse rechtbank deed gistermorgen uitspraak in het zigeunerdrama dat op 11 Mei 1949 in een café te Sittard voor viel, waarbij twee personen om het leven kwamen en drie ande ren tijdens een algemene vecht partij tussen zigeuners zwaar werden gewond. De rechtbank veroordeelde con form de eis de vader S. A. R. (de oude Marks) wegens doodslag op Peter Basili tot zeven jaar gevan genisstraf. Het neerschieten van A. Basili, een broer van de eerst genoemde verslagene werd niet bewezen verklaard. De tweede verdachte Wilhelm G. bijgenaamd Bubi, werd we gens zware mishandeling met een mes van twee personen veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf. De eis was twee en een half jaar. VOOR DE UNIECONFERENTIE DJAKARTA, 7 Nov. De In donesische delegatie naar de Unie-conferentie, die binnenkort in den Haag zal beginnen, bestaat uit de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Moh. Roem als voorzitter, de minister van Financiën, Sjafruddin Prawirane- gara, de minister van Verkeer, Djuanda, en de minister van Han del en Industrie, Sumitro, aldus deelde radio-Indonesië mede.. Omtrent de samenstelling van de delegatie naar de conferentie inzake Irian is nog geen beslis sing genomen. Aneta verneemt echter uit betrouwbare bron. dat o.m. de minister van gezondheid, Leimena. en het Oost-Indonesi sche parlementslid Teng Tjing Leng hierin zitting zullen nemen. DJAKARTA, 7 Nov. (Aneta). Twee Ambonese leiders. Nanlohy en Delima, werden Dinsdag te Djakarta gearresteerd door de nolisi militer nadat meer dan 1000 Zuid-Molukkers voor het minis- terie_ van gezondheid een demon- stratie_ hadden gehouden, waarbij aqn minister Leimena een verkla ring werd aangeboden, waarin de troepen van de Indonesische weermacht worden beschuldigd van gruwelen tiidens de campag- Pe. °P Ceram. De arrestatie van oeide leiders werd medegedeeld door familieleden; een officiële bevestiging er van is tot dusverre niet te verkrijgen. Wanneer in Amerika de motoren van een vliegtuig moeten worden nagezien, verwijdert men ze gemakkelijk en vervangt ze door reeds gecontroleerde motoren, zodoende spaart men tijd. Een van de eerste machines, waarop deze nieuwe methode werd toegepast, was de nieuwe Northrop Scorpion f-89 straal jager van de Amerikaanse luchtmacht. Grondpersoneel verwij dert met enkele handgrepen de straalmotor van een Scorpion. L" vliegtuigeHfabriek van Saunders Roe op 't eiland Wight ■s men al enige jaren bezig aan de bouw van de grootste de'ef£°° p'f 00it heeft bezeten. Deze luchtreus, de Saro „Princess is in aanbouw voor de „British Overseas ^'Testell ngP0Hati0"'- u* B?AC? heef' d'ie van deze toestellen Z„m a r r'J gebruiken op het traject Engeland— Zuid Amerika of op de route EngelandAustralië. men op welk traject deze machi nes zullen worden ingezet. Dat zal afhangen van de luchtvaart situatie in 1953. Voor zover men het thans kan bekijken zou de „Princess" de afstand Londen— Johannesburg (Z.-Afrika) binnen de vier en twintig uur kunnen overbruggen met slechts één „halte", n.l. in Lagos. De „Prin- cess" zou haar passagiers in on geveer vijftig uur van Engeland naar Australië kunnen brengen en in circa zes en vijftig uur naar Nieuw Zeeland. Er wordt verwacht dat elk der drie „Princess" vliegboten in staat is één millioen pond sterling per jaar aan passagiersvervoer in de wacht te slepen. Wat de bouw van deze monsters kost is nog niet bekend en misschien wordt dat bedrag ook nooit bekend. De eerste „Princess" zal ver moedelijk haar luchtdoop onder gaan tegen Augustus-September 1951. vijf passagiers kunnen vervoeren. Deze passagiers zul len onderdak vinden in een dub beldeks-romp, die van neus tot staartpunt niet minder dan vijf en veertig meter lang is. Die romp hangt aan een vleugel van zeven en zestig meter lengte. In die vleugel zijn tien motoren ver borgen. Wanneer dit luchtkasteel het volgende jaar voor het eerst de lucht in gaat zullen die tien motoren honderd twee en veertig duizend kilogram omhoog sturen. Buitenshuis afbouwen. De vleugel wordt in vier delen jeconstrueerd. Eerst zullen de oinnenste twee aan de romp wor den bevestigd. In het aanstaande voorjaar zal de gekortwiekte vo gel uit de constructiehanger naar buiten worden gebracht en in de open lucht zullen de vleugeltjes en het richtingroer op hun plaats worden gezet. De Bristol motorenfabriek is intussen al bezig haar „Proteus" turbine propeller-straalmotoren, die in de „Princess" vliegboot zullen worden gebouwd, te pro beren. Men verwacht dat deze kracht bron het vliegbereik van de .Princess" vliegboot zal brengen op ongeveer 6500 kilometer en de snelheid op ruim zeshonderd kilometer per uur. Zoals bekend is, is Engelands grootste landvliegtuig, de Bristol „Brabazone I", en kolos, die met een volle lading ongeveer 130.000 kg weegt. De „Princess" zal nog tien ton meer wegen. In 1953 in dienst.. Het is de bedoeling dat de drie vliegboten die tot dusverre door de B.O.A.C. zijn besteld in .1953 Post voor troepenschip Post, bestemd voor naar Neder land terugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Em pire Brent", welke in één der tussenhavens zal worden uitge reikt, moet uiterlijk op 8 Novem ber in Nederland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruike lijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten; „Aan boord van het troepenschip „Em pire Brent" op thuisreis naar Ne derland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. UTRECHT. Op het gebied van goederenvervoer heerst een ontstellende chaos. Er zijn in ons land niet minder dan 10.000 on dernemingen. Van deze 10.000 bestaat echter meer dan de helft uit „ondernemingen" met slechts één wagen. Niet meer dan pl.m. 70 van deze 10.000 kan worden gerekend tot die, welke een be hoorlijke grond van bestaan lei den. Het overgrote deel van deze „bedrijven", is kwijnend of heeft helemaal geen reden van bestaan en betekent slechts economische ballast. Dit zeide de heer A. A. B. Wijsman in de toespraak, die hij hield op de eerste bijeenkomst van de bedrijfsgroep „Wegver voer" van „St. Raphaël". Wat niet op basis van vrijwil ligheid te bereiken schijnt te zijn, aldus spr., zal slechts tot verwe zenlijking kunnen en moeten ko men door verstandige overheids maatregelen. Binnen afzienbare tijd zal de W.A.G. (Wetsontwerp auto- en goederenvervoer) door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Bij het personenvervoer langs de weg bestaat een hoopgevend begin van ordening. Er zal een zo economisch mogelijke organi satie van het autobusverkeer hier te lande tot stand moeten komen; waarbij gestreefd zal moeten wor den naar opheffing of vermijding van overdadige vervoerdoublures of overbodige vervoergelegenheid. Er zal moeten komen een coör dinatie voor het gehele vervoers wezen, maar daar zijn wij voor lopig nog niet aan toe: hieraan zal vooraf moeten gaan een sa nering van de onderscheiden ver voerstakken. Bijna de helft van al het goe derenvervoer zo zette spr. verder uiteen gaat thans per auto. Het percentage van het goederenvervoer per spoorwegen DJAKARTA, 7 Nov. (Aneta). De minister-president Moh. Natsir heeft over de kwestie der Zuid- Molukken een onderhoud gehad met het Australische lid der Unci, de heer Cutts. Door de Unci werd medegedeeld, dat mi nister Natsir mededeling deed vanl de beschikbare inlichtingen over de ontwikkelingen inzake de] kwestie Ambon en toezegde, dat] de Unci geregeld op de hoogte zal worden gehouden van dej stand van zaken. is sinds 1938 van 17.3 pet. ge daald tot 17.1 pet., dus nagenoeg gelijk gebleven. Maar de ont wikkeling staat nog niet stil. Er is dus grote aantrekkingskracht van het autovervoer. De loonkwestie besprekend, stelt spr. vast, dat men begrip zal hebben voor de noodzaak van productieverhoging, doch dat mag niet leiden tot aantasting van arbeidsvoorwaarden en arbeids bescherming. In vergevorderde staat van voorbereiding is thans de instel ling van één landelijk scheids gerecht voor een groot aantal tram- en autobusbedrijven, waar in na alle waarschijnlijkheid de Raad van Beroep Groepsverband Tramwegen zal worden opgeno men. Ieder die deel uitmaakt van het personeel van het wegvervoer, behoeft dus niet meer weerloos te zijn tegen willekeur bij be straffing voor tekortkomingen. Nog deelt spr. mede, dat in be werking is een herziening van rijtijdenwet en rijtijdenbesluit. Met de Unie Verkeer zal de Unie Vervoer een actie beginnen tot het opnemen van de 2 pet. vacan- tiebijslag in de loonregelingen. AMSTERDAM, 7 Nov. Overal ter wereld zijn de effec tenbeurzen opgeschrikt door de bevestiging der geruchten over de deelneming van Chinese troepen aan de strijd in Noord Korea. De reactie was scherp, en kenmerkend: aandelen waren aan verkooporders onderhevig en de prijzen van stapelproduc ten, speciaal rubber en tin, gin gen opnieuw krachtig omboog. De Londense Beurs beleefde gis teren een van haar somberste dagen sinds deze zomer. Des te opmerkelijker was de houding van het Damrak. De verklaring van Roem stemde optimistischer ep gaf steun aan de Indonesische fondsen. Amsterdam Rubber liep 3% procent op tot 127 en H.V.A. 1% procent tot 116. Veel affaire was er niet, maar de ondertoon was niet ongunstig en dit voor kwam, dat hier de beursstem- ming der buitenlandse markten slaafs werd overgenomen. Dit bracht ook mee, dat Kon. Olie het laagtepunt van hedenmorgen overwon, al werd het peil van gisteren niet gehaald. Evenals Kon. Olie konden ook de andere internationale fondsen zich niet geheel handhaven, maar koersverliezen van beteke nis waren er niet. De scheep vaartmarkt was bepaald vrien delijk en was vast gedisponeerd voor paketvaart en scheepvaart unie, de laatste in verband met het vandaag verschenen jaarver slag. Nadat we de laatste weken, dank zij een voor de Ver. Naties snelle en gunstige ontwikkeling van de situatie in Korea, van alle zijden zijn gerustgesteld, dat het oorlogsgevaar van Juli j.l. geweken was en de vredeskan- sen er weer gunstiger voor ston den dan de laatste maanden het geval is geweest, rommelt het aan de internationale gezichts einder plotseling weer onheil spellend. De uitvoering van het Chinese dreigement, actief in de Kore aanse oorlog te zullen ingrijpen, als de verbonden legers naar de Chinese grens oprukten, heeft, zoals wij gisteren hier reeds hebben uiteengezet, een zeer ernstige situatie geschapen. Te genover dit Chinees optreden, zo schreven we gisteren, kan men in Washington niet doen alsof de neus bloedt. De juistheid van deze prognose werd enkele uren later bewaarheid door de publi catie van het States-Department, dat het antwoord van China op de nota van MacArthur, om voor Woensdagmiddag zijn troepen uit Korea terug te trekken, zal beslissen over oorlog of vrede. Heeft China voor hedenmiddag aan dit bevel niet voldaan, dan zal de Amerikaanse vertegen woordiger in de Veiligheidsraad daar hedenmiddag voorstellen China als aanvaller te brand merken en als gevolg daarvan Mac Arthur opdracht geven, China op eigen gebied te bestrij den. Dit betekent dus niet anders, dan dat de oorlog in het beperk te Korea met het uitgestrekte China zal worden uitgebreid, wat practisch zou neerkomen op een oorlog in geheel Azië. Waar bij het zeer twijfelachtig is, of deze oorlog tot het Verre Oosten zal worden beperkt. We schre ven gisteren hier, dat het motief, waarom Peking dit alles ris keert, nog niet duidelijk is. De Chinese medewerker van de „Times", noemde gisteren als dienste oorzaak, het grote wan trouwen dat nu eenmaal in ge heel Azië bestaat tegen elk op treden van het Westen. India, dat nog altijd staat aan de zijde'van Amerika en Enge land, is ook van deze vrees een typisch voorbeeld. Want hoezeer het ook de agressieve communis tische politiek veroordeelt, het vertrouwen in de onbaatzuchtige bedoelingen van de Westerse mogendheden, om deze commu nistische agressie te keren, is daar zelfs niet groot. De nieuwe republiek Indone sië, hoe anti-communistisch ook, weigert aan de actie van de Ver. Naties enige daadwerkelijke steun te verlenen, omdat men daar het Westen in Azië niet vertrouwt. Om dezelfde redenen doet ook India aan het optreden in Korea niet mee en zelfs de communistische Chinese inval in Tibet, waardoor ook direct In- dia's belangen worden bedreigd, kan Pandit Nehroe er niet toé bewegen, ook hier de hulp van het Westen in enige vorm te aanvaarden. Helemaal onbegrijpelijk is het daarom niet, dat China zich in hoge mate bedreigd gevoeld, nu het machtige Amerika, in Korea zijn grenzen nadert en grote en belangrijke Chinese gebieden zich hierdoor het Amerikaanse pistool op de borst gericht zien. Het is dit juiste, maar daarom niet onreëele wantrouwen, dat de regering in Peking er toe be wogen heeft, ondanks de grote risico's daaraan verbonden, troe pen over de Koreaanse grens te sturen, ten einde Noord-Korea voor een Amerikaanse bezetting te vrijwaren, aldus de „Times". Hier wreekt zich de vroegerei koloniale overheersingspolitiek van het Westen, waarvan wij ook de vruchten plukten in In donesië, en waaraan vooral China decennia lang een te zware tol heeft betaald, om nu in de onbaatzuchtige bedoelin gen van de Westerse mogend heden te geloven. Dat van deze mentaliteit Mos kou een dankbaar gebruik maakt, om haar zoveel mogelijk uit te buiten, mag ons zeker ook niet verbazen. Terwijl op die wijze het oorlogsgevaar weer dreigend wordt, vist Moskou in Lake Success in troebel water. Het heeft daar dezer dagen een tweetal resoluties ingediend, de ene om een nieuw overleg tot stand te brengen tussen de Grote Vier over het Duitsland- probleem en de andere ter be teugeling van agressie. Bij het eerste speculeert Moskou op het verlangen in heel Europa naar vrede. Wij wilden praten, zeggen de communisten maar gij, geal lieerden, weigert dit. Dat dit praten alleen maar ten doel had de eendracht in de snelle bewapening van het Wes ten te ondermijnen, vertellen ze natuurlijk niet. Evenmin, dat Rusland over de Duitse kwestie alleen wilde pra ten op de basis van de 14 dagen gèleden in Praag gehouden be sprekingen met de satellietstaten waarbij Oost-Duitsland met nog geen een derde van de Duitse bevolking en een niet werkelijk gekozen volksparlement, de lei ding moet hebben bij de hereni ging van geheel Duitsland. Het tweede voorstel dat de agressie wil veroordelen, is nog demago- gischer. De Russische maatregelen te gen agressie zullen zich nooit mogen richten tegen de beruchte methode van de vijfde colonne, de ondermijning van binnen uit. Maar een regering die zich tegen deze ondermijning wil verdedi gen, pleegt volgens de Russische resolutie agressie. Zo zou vol gens het Russische voorstel4 de Oostenrijkse regering, toen zij zich enkele weken geleden ver zette tegen de communistische putsch, als agressor moeten be stempeld worden. De Engelse minister Bevin, die nooit een blad voor zijn mond neemt, zei de dan ook gistergn reeds dat hij er met aan denkt aan dit dema gogisch spel enige luister bij te zetten. Ik ben nog niet gek, zei de deze Engelse socialist. In de Ver. Staten was men gisteren nog geheel in beslag ge nomen door de verkiezingsdruk- te om de nodige aandacht ten volle te besteden aan deze inter nationale dreigingen. Maar nu de verkiezingskruitdamp opge trokken is, mag men verwach ten, dat de Amerikaanse rege ring krachtig en onbelemmerd, zowel tegenover Peking als Mos kou naar voren zal treden. Belangrijke gebeurtenissen en beslissingen zijn in de komende dagen te verwachten. Meer dan misschien nog in Juli en Augus tus zal het nu gaan om oorlog of vrede. Ruim 900 uit Indonesië gerepatrieerde militairen nemen deel aan de speciaal voor hen georganiseerde middenstandsexamens Algemene Handelskennis, die gisteren in elf plaatsen in Neder land werden gehouden. Een overzicht in de zaal van „Frascati'* te Amsterdam tijdens het examen. FEUILLETON 10 Was het haar bedoeling om 't jonge meisje meer en meer in de war te brengen, zodat ze niet meer lette op het vertrek van de trein? Pas toen er een schril gefluit weerklonk en de stationschef het sein tot vertrekken gaf kwam Herta weer tot bezinning. Doch grond genageld, want de wielen nu stond ze helemaal als aan de rolden reeds over de blanke rails en langzaam gleed de trein on der de overkapping uit. De mondhoeken van de gravin trokken even omlaag en in haar ogen straalde triomf. Maar ze verstond de kunst, om aan haar gelaat snel een verdrietige uit drukking te geven. „Ach hoe vreselijk! Enfin, we moeten ons maar in het onver mijdelijke schikken, we kunnen het toch niet ongedaan maken. Wat zeg je van die pech, Herta?" „O. mevrouw, ik vind het ont zettend". „Ik ook. Ik had beter naar je moeten luisteren. We hadden ons meer moeten haasten of an ders in de wagon moeten blij ven. Maar nü we toch hier staan, zullen we onze tijd maar niet verbeuzelen met nutteloos kla gen, doch direct de nodige maat regelen nemen". De gravin ging naar een van de beambten, die op het perron stonden en nieuwsgierig naar de twee dames keken. „Iemand had haar moeten zeg gen, dat ze moesten instappen, als ze de trein niet wilden mis sen", zei een hunner. „Natuurlijk. Ik zou dat ook v/el gedaan hebben, maar ik dacht, dat ze in Soben wilden bliiven. Het is toch dwaasheid, om zo op je gemak rond te slen teren, als de trein maar vijf mi nuten oponthoud heeft", mop perde de tweede. „Dat zeg ik ook", sprak de derde, „het is de schuld van de oudste dame, die liep maar voetje voor voetje. Dat komt er nu van. Ik heb alleen medelijden met dat jonge meisje, dat zo on gelukkig uit haar ogen kijkt". „Die had ook maar beter moe ten opletten", gromde de tweede weer. Toen kwam de gravin op hen toe. „Kunt u mij ook zeggen, wan neer de volgende trein naar Horstberg vertrekt?" „Om een en twintig uur der tig", was het weinig bemoedi gende antwoord. Huiverend weerde de gravin af. „Absoluut uitgesloten! Die ne men we in geen geval. Ik kan helemaal niet tegen het reizen in de nacht. Dan zullen we hier in Soben maar overnachten en morgen verder reizen. Nietwaar, Herta?" Doch het jonge meisje schudde opgewonden het hoofd. „Onmogelijk, mevrouw. Ik moet toch in dienst treden bij mevrouw Herbinger zo gauw mogelijk! Ach, dat ik niet op tijd kan aankomen de dame wilde me afhalen. Nu loopt ze voor niets. Dat vind ik eenvou dig vreselijk. Wat moet ze wel van me denken?" „Wanneer het anders niets, is, mijn beste Herta, dan kan ik je verzekeren, dat de zaak spoedig in orde is. Je kunt gerust sla pen, hoor, ik zei je immers al, dat ik Melanie persoonlijk ken, of juister dat ik met haar be vriend bend, 'n Telegram zal haar spoedig op de hoogte stellen, en wanneer ik je verontschuldig, kun je er zeker van zijn, dat je in Horstberg geen woord van verwijt te horen krijgt". „Dank u, mevrouw, ik neem uw aanbod gaarne aan. Ik vond het werkelijk heel onaangenaam dat ik mijii gegeven woord niet kon houden". „Ik vind het mooi, Herta, dat je zo nauwgezet bent. Ik wil niet voor je onderdoen, en zal het telegram terstond persoon lijk opgeven". Weer ging ze naar de drie be ambten, die het gesprek met aandacht hadden gevolgd. „Heren, mag ik nog even iets vragen: is er hier in de buurt ook een postkantoor? En wan neer vertrekt morgenvroeg de eerste trein naar Horstberg?" „Het postkantoor is hier vlak cm de hoek en morgen vroeg om acht uur vertrekt er een trein r.aar Horstberg, die komt daar ongeveer tien uur aan", luidde het antwoord. „Dank u, heren, nu weten we alles. Kom, Herta". Ze gingen naar het postkan toor. „Wacht hier buiten op me, Herta, ik ben zo terug". „Zal ik niet met u meegaan, mevrouw?" Doch de gravin gaf een teken, dat ze dat niet wenste. „Neen, zoiets doe ik zelf. Bo vendien moet ik ook een groot bankbiljet wisselen en dat laat ik nooit aan anderen over". Herta werd er verlegen on der. „O mevrouw, ik wil me abso luut niet opdringen en het was helemaal met mijn bedoeling, mij in uw geldzaken te mengen. Ik dacht alleen aan uw gemak". Met een vriendelijk gebaar streek de gravin haar over de wang. „Ik neem het je helemaal niet kwalijk, mijn kind je vindt het wel goed, niet waar, dat ik je met het oog op je jeugd zo noem. Doch nu moet je één ding onthouden: zolang je in mijn gezelschap bent, geldt er maar één wil: de mijne. Als je je daaraan houdt, dan zullen we best met elkaar opschieten". Toen ging ze het postkantoor in en Herta keek haar met zeer gemengde gevoelens na. Een in nerlijke stem waarschuwde haar tegen deze al te elegante vrouw met de deftige naam en haar buitengewoon resolute optreden. Herta wist, dat ze weer vrijer zou ademen, wanneer ze deze da me vaarwel kon zeggen. Maar •pSjoAjaA ip-ioAV Als Wij de tijdsom grotere aandacht ei er de zeer grote vr. die natuurlijk Onzi menen Ons niet te wrichting, die het li diepgaande verstoort grote ramp is en v< sprak Z.H. de Paus nalen en Bisschoppe Over deze kwestie theoretisch als practis schreven, maar het a kwaad werd steeds er ter. Maar dat kan n als degenen, die de w genezen, het huwelijk van Gods geboden zoa selijke natuur zelf die zoais zij door de ie Kerk worden voorgeh Wij behoeven niet te de troebele stroom vi boekjes, commentaren ties van allerlei aard woord en beeld, vol heden en schaamteloos gezonde volksoordeel e zin der mensen worden Wij kennen zeker en de vooruitgang, waaroi sche, psychologische i wetenschappen zich me roemen. Wij verlangei dat de zielzorg bij i van huwelijk en gezii ook gebruik zal maker Wat wij afkeuren en is dit: dat buiten de ernstige vertogen er van die ellendige gesch schijnen, die onder de leugenachtige naam v schap de eenvoudige tende lezers opzwepen lijke gevoelsprikkels e verbergen van de duis worden instincten onde van wetenschap. Het oefenaars van de wel kunstenaars niet. om dingen, die zij tot h weten, onvoorzichtig maken, niet zonder hun ziel en lichaam, voor gewaakt worden dwaalleer geen ingang gold in- de tijd van he nisme", dat enkel maar de maatstaf is van he kwaad van de mens ei den. Dit te denken vaarlijk, maar in deze het verderfelijk. Niet minder nadelig onder het volk wordt regelmatig verspreid, kunstmatig een algeme ting ontstaat, die mede vloed van zedelijke, er ker van economische behoeften van beide zou willen regelen en gaan van een huwelijk stichten van gezinnen paalde handelwijze opdringen. Wordt zo orde niet te gronde de mens. beeld van gene. wat zijn meest sooniijkheid betreft, z den door hen, die op POLITIEDIPLOM RljKSPOLITII Voor het onl'aings foort gehouclen exami krijging van het poirt slaagden de hierna Rij kspolitieambtenaren Standplaats Bergen klas Tj. Sieswerda wmr. Ie kl. G. W. Pt wmrs. B. J. Bannink meboom. Bergen a. Zee: wmr Egmond a. Zee: wir A. N. Th. Voets (met wmr. B. Wafel-aar. Heiloo: Wmrs. R. de lof) en G. H. K. Wolt Oudkarspel: Wmr. (met lef). Westerla-nd: wmr. man (met lof). Enkhuizen: Wmrs. W. Boeters, W. Dun: Versteeg. Petten: Wmr. H. I Schagen: Wmr. J. Texel: Wmr. Ie kl. manse en de Wmrs. en L. Bos. Breezand: wmr. Ie Boer. Middenmeer: wmt Brouwer en Tj. Jage: Broek op Langeaij: J. Boogert. Koedijk: wmr. J. Westwoud: Wmr. J Oude Niedorp: Wmr lagen. Dammen: KAMPIOENSCHAP NOORD-HOLLAND Zaterdag en Zondag de partijen om bovei titel in het Hollandia voortgezet. De uitslagen waren: N. Blom-T. Slot J. C. Draaijer-N. Riebe A. Grooteman-M. Oud J. Metz-A. Grooteman M. R. C. <3tahlberg-M W. de Jong-M. R. C. A. Bizot-J. Metz T. Slot-M. Oud N. Riebeek-A. Bizot N. Blom-W. de Jong De stand na elk spelen is nu: 1. J. Metz, Amsterda 2. M. R. C. Stahlberg 3. W. de Jong, Haar] 4. A. Bizot, Zwaag 5. N. Blom, Haarlem 6. J. C. Draaijer, Hee 7. A. Grooteman, 8. T. Slot, Langedijk 9. M. Oud, Alkmaar 10. N. Riebeek, A'dam Zaterdag a.s. worden strijden voortgezet in clublokaal A. Haring, Alkmaar. Aanvang 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 4