Grote vraagstukken van huwelijk en gezin vragen de aandacht" Uitgeestermeer behoort tot het Alkmaardermeer Lenstra en Hofma als profs naar Frankrijk? Op drie plaatsen werd de voorhoede gewijzigd Afscheid G. A. de Regt Rijvers vertrekt naar Frankrijk In de voetsporen van St. Adelbert ht Paus Pius XII tot de Bisschoppen: De grote ramp van de tegenwoordige gemeenschap - Dwalingen in kath. kringen Appèlzaken voor de rechtbank De mening van de officier Heerenveen-bestuur weet van niets Kruisplanting Het Belgisch Elftal Chaves, Coppens en de Hert gepasseerd, Anoul opgesteld als linksbinnen Ozanamdag der Vincentianen in de ring WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 juiste, maar daarom wantrouwen, dat n Peking er toe be- ondanks de grote an verbonden, troe- Koreaanse grens te einde Noord-Korea nerikaanse bezetting aldus de „Times", zich de vroegerei overheersingspolitiek sten, waarvan wij iten plukten in In- waaraan vooral nia lang een te eft betaald, om nu tzuchtige bedoelin- Westerse mogend- >ven. ;ze mentaliteit Mos dankbaar gebruik laar zoveel mogelijk mag ons zeker ook Terwijl op die >orlogsgevaar weer dt, vist Moskou in in troebel water, ar dezer dagen een oluties ingediend, en nieuw overleg arengen tussen de ver het Duitsland- de andere ter be- agressie. Bij het :ert Moskou óp het heel Europa naar Iden praten, zeggen :en maar gij, geal- ;ert dit. ten alleen maar ten eendracht in de ning van het Wes- nijnen, vertellen ze t. it Rusland over de alleen wilde pra- is van de 14 dagen aag gehouden be at de satellietstaten Duitsland met nog le van de Duitse een niet werkelijk iparlement, de lei- >ben bij de hereni- :el Duitsland. Het el dat de agressie in, is nog demago- te maatregelen te- zullen zich nooit tegen de beruchte de vijfde colonne, ïg van binnen uit. ring die zich tegen ning wil verdedi- lgens de Russische sie. Zo zou vol- ische voorstel' de egering, toen zij eken geleden ver- e communistische •essor moeten be den. De Engelse i, die nooit een mond neemt, zei- tergn reeds dat hij nkt aan dit dema- nige luister bij te nog niet gek, zei- :e socialist. Staten was men iheel in beslag ge- verkiezingsdruk- ge aandacht ten en aan deze inter ingen. Maar nu kruitdamp opge- g men verwach- merikaanse rege- en onbelemmerd, r Peking als Mos- zal treden, gebeurtenissen en n in de komende ichten. Meer dan in Juli en Augus- ;aan om oorlog of 'Wl en nemen deel istandsexamens itsen in Neder- van „Frascati" net u meegaan, n gaf een teken, wenste. ioe ik zelf. Bo- ook een groot len en dat laat leren over", r verlegen on- ik wil me abso- gen en het was mijn bedoeling, aken te mengen, aan uw gemak", endelijk gebaar haar over de je helemaal niet nd je vindt iet waar, dat ik g op je jeugd nu moet je één zolang je in bent, geldt er e mijne. Als je dan zullen we opschieten", het postkantoor c haar met zeer ens na. Een in- larschuwde haar elegante vrouw ïaam en haar solute optreden, ze weer vrijer neer ze deze da- zeggen. Maar pgjoAjaA ipjojw m. Als Wij de tijdsomstandigheden, waarin Wij leven, met nog grotere aandacht en nauwlettendheid beschouwen, dan zijn er de zeer grote vraagstukken betreffende huwelijk en gezin, die natuurlijk Onze aandacht en Onze toeleg vragen. Wij menen Ons niet te vergissen, als Wij beweren, dat de ont wrichting, die het huwelijk en het gezin op breed terrein en diepgaande verstoort, voor de tegenwoordige gemeenschap een grote ramp is en verderfelijk voor het heil der zielen, aldus sprak Z.H. de Paus in het vervolg van Zijn rede tot de Kardi nalen en Bisschoppen der gehele wereld. Over deze kwestie is er zowel theoretisch als practisch veel ge schreven. maar het afzichtelijke kwaad werd steeds erger en gro ter. Maar dat kan niet anders, als degenen, die de wond willen genezen, het huwelijk losmaken van Gods geboden zoals de men selijke natuur zelf die oplegt en zoals zij door de leer van de Kerk worden voorgehouden. Wij behoeven niet te schilderen de troebele stroom van boeken, boekjes, commentaren, publica ties van allerlei aard, waarin in woord en beeld, vol onbenullig heden en schaamteloosheden, het gezonde volksoordeel en de juiste zin der mensen worden bedorven. Wij kennen zeker en achten ook de vooruitgang, waarop de medi sche, psychologische en sociale wetenschappen zich met recht be roemen. Wij verlangen dan ook, dat de zielzorg bij behartiging van huwelijk en gezin hiervan ook gebruik zal maken. Wat wij afkeuren en verbieden is dit: dat buiten de eerbare en ernstige vertogen er nog meer van die ellendige geschriften ver schijnen, die onder de valse en leugenachtige naam van weten schap de eenvoudige en onwe tende lezers opzwepen tot zieke lijke gevoelsprikkels en tot het verbergen van de duistere, ver worden instincten onder het mom van wetenschap. Het past de be oefenaars van de wetenschap of kunstenaars niet, om hun cliënten dingen, die zij tot hun nut niet weten, onvoorzichtig bekend te maken, niet zonder nadeel voor hun ziel en lichaam. Er moet voor gewaakt worden, dat de dwaalleer geen ingang vindt, die gold in- de tijd van het „illumi- nisme", dat enkel maar het weten de maatstaf is van het goed of kwaad van de mens en zijn da den. Dit te denken is altijd ge vaarlijk, maar in deze zaken is het verderfelijk. Niet minder nadelig is, wat zo onder het volk wordt gebracht en regelmatig verspreid, zodat er kunstmatig een algemene opvat ting ontstaat, die mede onder in vloed van zedelijke, en nog va ker van economische druk, de behoeften van beide geslachten zou willen regelen en bij het aan gaan van een huwelijk of het stichten van gezinnen een be paalde handelwijze zou willen opdringen. Wordt zo de zedelijke orde niet te gronde gericht, als de mens, beeld van God, in dat gene, wat zijn meest intieme per soonlijkheid betreft, zich laat lei den door hen, die op een smerige POLITIEDIPLOMA'S RIJKSPOLITIE Voor het onlangs te Amers foort gehouden examen ter ver krijging van het politiediploma slaagden de hierna genoemde Rijkspolitieambtenaren, t. w.: Standplaats Bergen: Wmr. le klas Tj. Sieswerda (met lof) wmr. le kl. G. W, Puts en de wmrs. B. J. Bannink en P. Prui- meboom. Bergen a. Zee: wmr. B. Welle. Egmond a. Zee: wmr. le klas A. N. Th. Voets (met lof) en de wmr. B. Wafelaar. Heiloo: Wmrs. R. de Boer (met lof) en G. H. K. Woltjer. Oudkarspel: Wmr. W. P. Wisse (met lof). Westerland: wmr. P. J. Vries man (met lof). Enkhuizen: Wmrs. D. Alta, A. W. Boeters, W. Dunnink en M. Versteeg. Petten: Wmr. H. Bick. Schagen: Wmr. J. Drenth. Texel: Wmr. le lel. J. Dinge- manse en de Wmrs. L. Blokhuis en L. Bos. Breezand: wmr. le kl. J. de Boer. Middenmeer: wmrs. A. G. Brouwer en Tj. Jager. Broek op Langeaijk: adsp. P. J. Boogert. Koedijk: wmr. J. J. Corbee. Westwoud: Wmr. J. Düster. Oude Niedorp: Wmr. J. M. Der- lagen. Dammen KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND 1950 Zaterdag en Zondag j.l. werden de partijen om bovengenoemde titel in het Hollandia clublokaal voortgezet. De uitslagen waren: N. Blom-T. Slot 11 J. C. Draaijer-N. Riebeek 11 A. Grooteman-M. Oud 20 J. Metz-A. Grooteman 20 M. R. C. Btahlberg-M. Oud 20 W. de Jong-M. R. C. Stahlberg 0—2 A. Bizot-J. Metz 02 T. Slot-M. Oud 1—1 N. Riebeek-A. Bizot 02 N. Blom-W. de Jong 02 De stand na elk 4 partijen spelen is nu: 1. J. Metz, Amsterdam 7 pnt 2. M. R. C. Stahlberg, A'dam 7 pnt 3. W. de Jong, Haarlem 6 pnt 4. A. Bizot, Zwaag 4 pnt 5. N. Blom, Haarlem 3 pnt 6. J. C. Draaijer, Heemstede 3 pnt 7. A. Grooteman, Wervershoof 3 pnt 8. T. Slot, Langedijk 3 pnt 9. M. Oud, Alkmaar 2 pnt 10. N. Riebeek, A'dam 2 pnt Zaterdag a.s. worden de wed strijden voortgezet in het D.D.D. clublokaal A. Haring, Oudegracht, Alkmaar. Aanvang 4 uur. manier alles bijeenschrapen wat voor hun doel bruikbaar is? Een gezonde en ernstige algemene opvatting over huwelijk en gezin is ongetwijfeld een leidraad voor levensbeginselen en levensnor men, zij is derhalve noodzakelijk. Als deze opvatting gezond wordt genoemd en dat ook wer kelijk is, dan komt zij niet alleen als een voorschrift van buiten af, maar dan is zij altijd allereerst de discipline, die uit de natuur van de mens opkomt en die hem aan God en Zijn wet bindt. Deze nauwe verbondenheid van huwelijk en gezin echter met Gods wet is als 't ware de spil en de top van onze gedachten. Alleen de onderwerping aan het huwe lijksverbond is een allernoodza kelijkste bescherming en bevei liging tegen de lichtzinnigheid, onstandvastigheid en het wan kelen der mensen in de harde problemen van het leven. Het oefent zijn weldadige kracht uit in de tegenslagen, schaadt de eigen aard van de huiselijke ge meenschap geenszins en maakt de band, die de echtelieden on derling verbindt, niet vals of trouweloos. Ook niet weinige katholieken denken verward en verkeerd over deze stelling. Een valse philoso- phie leert, dat het beslist nood zakelijk is alle normen, van bui ten gegeven, te verachten en te verwerpen, als zou deze wet vreemd zijn aan de werkelijke natuur van de mens en brengt daardoor de kracht van het on geschonden en vruchtbare leven tot ontbinding. Van een dergelij ke perverse philosopie is inder daad te vrezen, dat zij als een ramp bedreigt de heilige zeden van huwelijk en gezin, die bloeien daar. waar de leer der Kerk van kracht is. Daarom is niets van meer belang dan dat deze aller voornaamste leer tijdig en ruim wordt verspreid, dat de mens in zijn tijdelijk en eeuwig geluk, waartoe hij geboren is om het te verwerven, beiden zal mis lopen, als hij niet beantwoordt aan de plicht, waartoe hij ge houden is en als hij niet aan Gods wet gehoorzaamt. Wordt eenmaal deze band weggenomen, dan zijn er zaken, die niet meer te begrijpen of vast te leggen zijn: het recht om zijn eigen per soon en die van ieder ander te beschermen en te vervolmaken, de vrijheid van diezelfde persoon en het geweten om van onze daden rekenschap te geven. Als iemand zich beroept op de hem door God gegeven gave der vrij heid om zich los te verklaren van het handhaven der godde lijke orde, dan uit hii tegenstrij digheden. Deze weg mogen wij nooit gaan, omdat hij schadelijk en onterend is, ook als men denkt er de mensen mee te helpen bij de harde problemen van het hu welijksleven. Het is verderfelijk, zowel voor de kerk als voor de burgerlijke staat, als de zielzor gers in de leer of de practijk van het leven uit gewoonte of met opzet zwijgen, wanneer in het huwelijk Gods wetten worden geschonden welke wetten immers altijd en in alle omstandigheden blijven gelden. (Slot volgt.) HIERVAN MOET U PROFITEREN Speciaal voor winkeliers, venters en marktkooplieden in textiel GROTE PART IJ INTERLOCK le en 2e keuze, tegen zeer concurrerende prijzen. Uitsluitend a contant. Handelsonderneming Textielgroothandel BOELENS CO. BOELENS CO. Uilenburg 14, Leliegracht 54 Den Bosch Tel. 8671 Amsterdam Tel. 47183 De Alkmaarse rechtbank be handelde gisteren, onder presi dium van Mr. J. Krabbe, een aantal appèlzaken, waarvan de voornaamste was die tegen A. H. te Krommenie, een principiële zaak, waarin men de rechtbank wilde laten uitmaken of het ge deelte van het Alkmaardermeer dat Uitgeestermeer heet, al of niet met het Alkmaarder- of Langemeer een geheel vormt. Tot een uitspraak in deze zaak is het niet gekomen. De zaak werd op verzoek van de ge machtigde van verdachte, de voorzitter van de Algemene Hengelaars Bond, aangehouden, opdat het verweer, dat thans ge baseerd was op een onjuiste in formatie van een technische op zichter der visserij wet, beter kan worden gegrondvest en op dat verdachte kan worden bijge staan door zijn advocaat. A. H. uit Krommenie, die er van beschuldigd was met een hengel te hebben gevist in het Uitgeestermeer zonder daartoe schriftelijk vergunning te heb ben gehad van de rechthebben de op dat viswater, was door da kantonrechter veroordeeld tot 6.Het verbod voor het vis sen betreft het Alkmaardermeer volgens besluit van 1934, en de Buiten Krommenije volgens een aanvulling daarvan in 1937. Door die aanvulling is de be volking aan het twijfelen ge raakt of de uitlopers van het Alkmaardermeer, die hun eigen namen hebben, wel vallen onder het geheel van het meer. Een feit is dat er veelvuldig wordt gevist in de uitlopers van het meer, in de overtuiging dat het visverbod voor deze uitlopers niet geldt. Ook H. stelde zich op het standpunt, dat het Uit geestermeer geen deel uitmaakt van het Alkmaardermeer. De verbalisant was bij zijn onder zoek op gegevens gestuit, die aangeven dat de Alkmaarder meer en zijn uitlopers één ge heel vormen. Ook de technische ambtenaar van de Visserij wet, onder wiens ambtsgebied het Alkmaardermeer valt, getuigde van zijn overtuiging van de een heid van meer en uitlopers. Hij beriep zich op de eenheid van bodemstructuur en op de lite ratuur, waarvan hij noemde „Wateren van Nederland" door dr. A. Beekman, waarin de uit lopers van het meer nominatim worden opgesomd als evenzoveel bewijzen van de ongelijke vorm van het meer. Limmergat, Stier- op Uitgeestermeer en de andere uitlopers zouden ook een een heid vormen volgens De Vries: „Zeeweringen en waterschappen in Noordholland", die door de officier van justitie in zijn requi sitoir werd geciteerd. Dé officier stelde zich dan ook op het standpunt, dat het Uitgeester meer wel degelijk met het Alk maar1 f'rmeer een geheel vormt. Dat dus de verbodsbepaling wel degelijk ook voor het Uitgees termeer geldt, evenals voor de andere uitlopers. Hij betreurde de ongelukkige uitbreiding van het verbodsbesluit met de Bui ten Krommenije, die aanleiding is geworden tot misverstand. Hij meende, dat de kantonrechter verdachte terecht heeft veroor deeld. Hij wilde in zijn eis vol staan met het vragen van ƒ1. of 1 dag, omdat het hier een proefproces betrof. De gemach tigde van verdachte handhaafde zijn eerder gedaan verzoek om aanhouding van de zaak. Nadat de rechtbank in raadskamer was gedaan, willigde zij het verzoek in en hield het onderzoek in deze zaak voor onbepaalde tijd aar. Aanrijding G. van B. uit Alkmaar, die, komend van het Overdiepad, in aanrijding was gekomen met een auto, die op de Nieuwlan- dersingel naderde, werd ervan beschuldigd verkeerd te hebben gemanoeuvreerd. De officier, die de gevaarlijke bocht ter plaatse kende, meende toch dat ver dachte niet vrij uitging. Hij hield rekening mét de moeilijke omstandigheden en eiste 5. of 3 dagen. De kantonrechter had 6.— opgelegd. Uitspraak over 14 dagen. VERGADERING POLDERBESTUUR WIERINGERMEER. In heit Domeinkantoor-Polderhuis te W. werf kwam onder voorzitter schap van de dijkgraaf ir. A. Ovinge het college van Dijkgraaf en Heemraden bijeen. Het verrichten van de reste rende herstelwerkzaamheden aan de Wieringermeerdijk werd voor f 25.680 gegund aan de laag ste inschrijver N.V. P. Daalder's Aannemersbedrijf te Alkmaar. Wegens het periodiek aftreden van de heemraad C. Montsma per 1 Januari a.s. werd de vol gende aanbeveling opgemaakt: 1. C. Montsma, 2. H. Grin, 3. T. Bos. rti Overeenkomstig de Rijksrege ling werd het personeel een 5 pet. verhoging van het salaris toegekend, terwijl de Vereniging Vrienden van het Zuiderzee museum te Enkhuizen weer een bijdrage van f 50 kreeg. Aan personeel dat in het bezit is van het Unie-diploma voor waterschapsadministratie kan maximaal een toelage van f 150 per jaar worden verstrekt. DE MAN VAN DE WIERINGERMEERDIJK WIERINGERMEER Met in gang van 1 November j.l. heeft de technische oprichter A bij de Wie ringermeerdijk, G. A. de Regt te Medemblik, de dienst wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd verlaten. Deze man, wiens hart verpand was aan de dijk die aan zijn zor gen was toevertrouwd, kwam in 1928 in dienst bij Zuiderzeewerken bij de aanleg van de dijk van Me demblik naar Den Oever. Nadat de Dienst Zuiderzeewerken zijn taak had beëindigd in dit gedeelte van de Zuiderzee, werd de heer de Regt belast met het dagelijks toe zicht op de dijk en op de naleving der verschillende verordeningen, welke met deze waterkering ver band houden. Een zwarte dag in zijn ambtsperiode was de door braak door de Duitsers in April 1945. Het is zeer zeker een verheu gend teken, dat thans op het mo ment van met pensioen gaan van deze toegewijde ambtenaar de bijna 19 km lange dijk practisch geheel van zijn oorlogswonden is hersteld. De Dijkgraaf van de Wieringer- meer, Ir. A. Ovinge, was dan ook de tolk van het Heemraadschap toen hij vorige week ten overstaan van talrijke waterschapsambtena ren de scheidende functionnaris dank zegde voot diens nauwgezet en kundig werk. De hoop uitspre kend dat de heer de Regt nog lang van zijn welverdiend pensioen zou kunnen genieten, bood de Dijkgraaf een fraai boekwerk aan. Namens het personee] sprak het hoofd van de technische dienst Ir. C. Reedijk de scheidende ambtenaar toe en noemde hem een van de pioniers van de Wieringermeer, wiens wijze van werken een voorbeeld voor velen is geweest. Ook deze spreker bood enige boekwerken aan. In het dankwoord dat de heer de Regt tot het bestuur van het Heemraad schap en het overige personeel richtte maakte hij speciaal mel ding van de prettige wijze waarop hij in het bijzonder met zijn naaste medewerkers de heren de Graaf. Omis en Bakker, had mogen sa menwerken. TAFELTENNIS Richard BergmaniTs schorsing blijft1 Het bestuur van de Engelse tafeltennisbond heeft geweigerd de schorsing van de wereldkam pioen Richard Bergmann op te heffen. De schorsing is uitgesproken in verband met het feit, dat Berg mann aan verschillende wedstrij den in het buitenland heeft deel genomen zonder van tevoren toe stemming te hebben gevraagd aan de Engelse bond en bovendien toen hij geschorst was toch nog aan wedstrijden deel nam. Belgische socialisten stellen congres uit Het congres der Belgische so cialistische partij is in verband met de internationale en binnen landse toestand tot 2 December uitgesteld. (Van onze sportredacteur) PARIJS. Het Franse blad „Figaro" weet te melden, dat F.C. Roubaix erin geslaagd zou zijn om Abe Lenstra, de bekende Heeren veen speler, te winnen voor hun voetbalclub. Ook de Maasbode, zo vernemen we, meent te weten, dat deze geruchten op waarheid berusten. Het blad tekent hierbij aan, dat F.C. Roubaix reeds geruime tijd agenten heeft uitgezonden om versterking voor hun elftal te vinden. Het is bekend, dat deze agenten op de Nederlandse voetbalwereld zijn losgelaten. Voorts zou nog een niet met name genoemde, bekende Nederlandse voetballer voor dit Franse elftal in aanmerking komen. Men vermoedt dat het hier zou gaan om de Heerenveense linksbuiten Hofma. Vast staat reeds dat de Sparta speler Henk de Boer binnenkort zal spelen voor de F.C. Nancy. Onze sportredacteur had gisteravond een onderhoud met de voorzitter van de voetbalvereniging Heerenveen, de heer Feleus. Deze bestuurs- functionaris van de noordelijke kampioensploeg, sprak de geruchten tegen. Hij had nog met Lenstra gesproken over deze geruchten, doch Abe wist van niets en verklaarde zelfs geen enkel contact met Franse voetbalagenten gehad te hebben. Waar men deze berichten vandaan haalt is voor het Heerenveenbestuur een grote vraag. Abe Lenstra weet van niets en maakt zich gereed voor de interland wedstrijd BelgiëNederland op a.s. Zondag. (Adv.) CASTRICUM Talrijke paro chianen van de in aanbouw zijnde nieuwe kerk welke zal worden toe gewijd aan Maria ten Hemelopne ming waren getuige van een korte plechtigheid: het planten van een groot houten kruis op de plaats waar het hoofdaltaar zal worden opgesteld. De plechtigheid werd verricht door de bouwpastoor de Wej Eerwaarde kapelaan de Wit, in tegenwoordigheid van de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor Goes. Hedenmorgen ten 11 uur had de eerste steenlegging plaats voor deze plechtigheid waren een aantal autoriteiten en vertegenwoordigers van verschillende organisatie's 'uitgenodigd. Op deze plechtigheid komen wij morgen nader terug. Belgisch militaire elftal De samenstelling van het Bel gisch militaire voetbalelftal, dat op Zaterdag 11 November te Turnhout tegen het Nederlands militaire elftal zal uitkomen is als volgt: doel: Geerts (Beerschot A.C.); achter: Devries (Lierse S.K.), en Schroeyens (Beerschot): mid den: Kiebooms (Antwerp F.C.), Geelen (Standard Luik), Maer- tens (Antwerp F.C.); voor: Jadot (Standard), Berbueken Lierse S.K.), Coppens (Beerschot), Cox (Excelsior Hasselt), en Wouters (Antwerp F.C.). Reserves: Duchène (Entente Jamboise), Ruebens (Daring C.B.) Janssens (Union St. Gilloise), Merkx (Daring Leuven) en Celen (Lyra). ADIEU K.N.V.B....I De Bredase FTT-tekenaar Kees Rijvers, rechtsbinnen in het Ned. Elftal heeft gisteren op het bondsbur. te Den Haag 'n contract getekend met de Franse profclub St. Etienne. Een week lang stroomde het telegrammen in de woning van de NAC-er, waarbij van vele Franse en Zwitserse ploegen. Zondag speelt Rijvers dus al niet meer tegen België mee. Reeds geruime tijd waren de plannen van Rijvers om naar het buitenland te vertrekken bekend en toen gisteren vaststond, dat hij door een armontsteking toch niet van de partij kon zijn tegen de Belgen, hakte de Bredanaar de knoop door. Hij zwichtte voor het hoge bod van St. Etienne. Rijvers hoopt door enkele ja ren van zijn grote voetbaltalen ten gebruik te maken voor zich zelf en zijn verloofde een toe komst op te bouwen. Hij nam zijn besluit na ernstige overwe ging. Lenstra en Hofma nog buiten beschouwing gelaten is Rijvers nu met Den Boer (Sparta) de vijftiende speler die naar Frank rijk vertrekt en de 'negentiende die momenteel zijn geluk be proeft in het buitenland. SNOEK TEGEN BELGIË LINKSBINNEN I.P.V. RIJVERS In verband met het niet meer beschikbaar zijn van Rijvers is de voorhoede van het Neder lands elftal voor de wedstrijd te Antwerpen van rechts naar links: De Graaf (Limburgia), Len stra (Heerenveen), Van Melis (Eindhoven), Snoek (Eindhoven) en Clavan (A.D.O.). Lenstra is dus van de links naar de rechtsbinnenplaats ver huisd. terwijl Snoek linksbinnen wordt. Bij de reserves komt v. d. Tuyn (Hermes D.V.S.) in de ülaats van Snoek. De samenstelling van het Bel gisch elftal, dat Zondag 12 No vember te Antwerpen tegen Ne derland zal uitkomen, is als volgt; Doel: Meert (Anderlecht); achter: Vaillant (Anderlecht) en Voussure (Racing Brussel); mid den: Van der Auwera (R. C. Mechelen), Carré (F. L. Luik) en Mees (F. C. Antwerpen); voor; Lemberechts (F. C. Meche len), een nog nader aan te wij zen speler, Mermans (Ander lecht), Anoul (F. C. Luik) en Sermon (Anderlecht). Reserves: Daenen (Tilleur F. C.), van Brandt (Lierse S. K.) SCHAGEN. De Vincentianen uit Hollands Noorderkwartier hadden Zondag hun jaarlijkse bijeenkomst te Schagen, welke ten doel heeft de broederschapsgedaehte meer inhoud te geven en verder gemeenschappelijk te bidden voor de verheffing van de zalige Ozanam, stichter der St. Vincentius Lekenbroeder schap, tot de eer der Altaren. Bijna alle conferenties uit het district waren na de kerkelijke viering voltallig aanwezig in zaal Huiberts, alwaar de dis trictspresident, de heer v. d. Wring, hen allen begroette, in het bijzonder de weleerwaarde pater Morrel S.J., lid van het interdiocesaan hoofdbestuur, en kapelaan Pronk, het nieuwe lid van de conferentie Schagen. Als doelen van deze dag noemde hij: Ozanam meer bekend te maken, meer gebeden voor zijn zalig verklaring te verkrijgen en de broeders meer vurigheid bii te brengen voor het werk van Oza nam. Dit alles beoogt dus vooral de bloei van de Sint Vincentius- vereniging door begeestering van de jongeren. Overgaande tot het inleiden van pater Morrel, verhaalde spr„ dat Sint Adelbert met het volste recht de vader van het christendom in Noord holland genoemd mag worden. Hij bekeerde talloze bewoners van de door watervlakten on derbroken landstroken van Ken- nemerland, Noorderkwartier en Westfriesland en stichtte o.a. kerken te Heiloo, Egmond, Be verwijk en Alkmaar, met een hoofdkerk te Petten. Hij be perkte zich echter niet tot de prediking op het „vasteland" maar trok ook over de Rekers naar Callant's Ooghe, Texel en waar het tegenwoordige Huis duinen ligt. Hij won Noordhol land voor hét christendom en wij, zijn zonen in een wederom ontkerstende maatschappij, moe ten dat andermaal doen. Sint AdelbertSint tius en Ozanam. Vincen- Pater Morrel schetste deze drie christenen van groot for maat en van vrijmoedige belij denis. Wij allen, Noordhollan ders, zitten geestelijk vastge knoopt aan Sint Adelbert. Wan neer het christendom voor ons enige betekenis heeft in het leven, dan moeten wij zeer dankbaar gestemd zijn voor deze eenzame strijder in de voorpos ten van het Godsrijk. De weg, die hij ging, is onze weg. Ver overde hij zielen, het is onze taak evenzeer. Want iedere christen moet een veroveraar voor God ziin, al gaat het slechts om de ziel van eén mens. Dat is de zin en de verplichting van de woorden van de Zaligmaker: „Gaat en onder wijst." Hoe doet men dat? wordt cr veelal gevraagd. Dat moest geen vraag zijn, want Christus zelf leerde ons de methodiek: in verbondenheid met God en in de kracht van de Heilige Geest door dienende liefde. Al was Christus de Zoon Gods en had hij recht op de dienstbaarheid van allen, Hij was zelf dienst baar aan allen, ja dienstbaar tot ter dood toe. Sint Adelbert pas te deze methodiek toe en zijn volgelingen na hem. Het voet spoor van Sint Adelbert is het Evangelie, want hij leerde niets dan die Blijde Boodschap, die hoe meer men er over nadenkt, steeds vreugdevoller stemt. En het klare allesomvattende kern punt van het Evangelie is: de liefde. De liefde tot God en de liefde tot de evenmens, beiden onafscheidelijk als één geheel, volgens Christus' woorden op de vraag die een ongetwijfeld rechtschapen jurist hem stelde Bemin God bovenal dus niet met de liefde van een slaaf, maar met die van een vrij mens, met geheel uw hart en al uw krach ten, en uw naasten gelijk u- zelve. Sint Vincentius-werk De naastenliefde in praktijk te brengen, is het werk van -de Sint Vincentiusvereniging, zoals Ozanam dat in een leefregel •vastlegde. Hij zag, dat de daad werkelijke naastenliefde de peni- ciline is tegen de kwaal van het moderne leven: het egoïsme. Ozanam schoot dus in de roos, gelijk ook Sint Adelbert deed ten jare 700 bij de hulpbehoe vende bewoners van dit berooi de gewest. Zoals hij die behoef- tigen diende, moeten wij dienen en zoals hii leerde, leren wij. Pas wanneer gy met God in het hart gaat, zijt gij Vincen- tiaan. Want bonnetjes of geld afgeven kan ook de dorste ambtenaar. Daarvoor zijn geen broederschappen of conferenties nodig. Maar daadwerkelijk door eigen voorbeeld op broederlijke wy ze de verplichtingen doceren die voortvloeien uit het Gods besef, dat is Vincentiaans. Dus «niet als een deftig heer gezeten met eerbiedig gebogen bthoeftigen rond u, want dat is heersen. Maar als gelijke onder gelijken, liefdevol sprekend met ontwapenende hoogachting voor elk, zodat men slechts een an dere Christus ziet en géén per soonlijkheid. Bidt en werkt. Het een niet zonder het ander. Eenvoudig en daardoor groot. Waar men zo werkt, ontstaat christendom; het zij klein, hetzij omvangrijk. Dan treden wij in de voetsporen van Sint Adelbert en brengen de be vrijdende genezing van de splijt zwam van het egoïsme. Practischc punten Naar aanleiding van een daar toe strekkende vraag, werd door de weleerwaarde inleider geant woord, dat in de Sint Vincen tiusvereniging de R.K. kinder bescherming als liefdewerk be oefend wordt. In het algemeen werd het echter wenselijk ge acht om te komen tot het vor men van een districtsbureau voor informatie en juridische en sociologische bijstand. Het is n.l. gebleken dat de vereniging door 'het plegen van overleg met openbare instanties in sommige gevallen voor noodlijdenden in de een of andere zin beter resul taten zijn te bereiken. Boven dien kan men door het onderling uitwisselen van ervaringen an dere broeders behulpzaam zijn. Zoiets kan worden bevorderd door het vormen van charita tieve centra in overleg met arm besturen, Vrouwenbond en Sint Elisabeths-vereniging, waardoor bovendien de nu eenmaal wen selijke coördinatie ook kan wor den betracht. In breder verband kan daarnaast de vorming van een algemeen charitatief cen trum voor het welzijn van de behoeftigen aanbeveling verdie nen. Het is immers niet meer zo, dat de Vincentianen uitsluitend de helpende hand moeten bie den door het verlenen van bij stand in geld of natura, want een veel breder werkterrein is opengevallen: opheffing van wo ningellende, verzorging bii ziek ten, hulp aan werkzoekenden en andere liefdediensten ziin nu minstens even belangrijk. Om het met de heer v. d. Wring in zijn slotwoord te zeggen: Wij ziin dankbaar Vincentianen te zijn, om aldus voor God te mo gen werken, want schoner werk is niet denkbaar. en Valet (Anderlecht). De nog aan te wijzen rechts binnen zal heden (Woensdag) na de training worden gekozen. Alles hangit daarbij van de con ditie van van Steelant af. Indien hii weer fit is zal hij de rechts binnenplaats innemen, terwijl Freddy Chaves als reserve ge kozen zal worden. Indien Chaves in de plaats van Van Steelant in de Belgische ploeg zal worden opgesteld dan zal de Hert als reserve fungeren In dat geval zal de Hert door Govard in de Belgische B.-ploeg worden vervangen. Onze Sportredacteur tekent hierbij het volgende aan: Zoals men ziet, zijn in de op stelling van het Belgisch elftal nogal wat wijzigingen gekomen sedert 't 33 gelijke spel tegen Frankrijk op 1 Nov. 1.1. Alleen de middenlinie met uitblinker Car ré is ongewijzigd, In de achter hoede staat Voussure op de plaats van Anoul, die op zijn beurt naar de linksbinnenplaats is verhuisd en daar de Hert ver vangt. Dat ook Coppens, die in Parijs met Mermans tot de uit blinkers behoorde, niet opnieuw is opgesteld, mag wel verwonde ring baren: In de aanvalslinie is nu, behalve Anoul ook Sermon opgesteld, terwijl dan over de derde vernieuwing sedert Parijs, vandaag wordt beslist. In aanwezigheid van ruim 7000 toeschouwers heeft Luc van Dam Maandagavond in de Ahoy' hal te Rotterdam ziin titel van Nederlands kampioen middenge wicht met succes verdedigd tegen Job Roos. Van Dam, die vn het begin tot het einde ver in de meerderheid was, won met een zeer grote puntenvoorsprong in 12 ronden. De vlieggewichtkampioen van Nederland Theo Nolten heeft gisteravond door een k.o. zege in de tiende ronde op Hannes Schneider, de bantamtitel, die in handen van laatstgenoemde was, veroverd. De lichtgewicht Jan Nicolaas heeft de Belg Jouis Jacob in acht ronden op punten geslagen. De Ned. halfzwaargewicht- kampioen Willy Schagen heeft gisteravond in de vijfde ronde gewonnen van de Congolees Ëly Elandon, die gedisqualificeerd werd. De Ned. zwaargewichtkam- pioen Jan Klein heeft door k.o. verloren van de in België wonen de Amerikaan Steve Mc Call. De Engelse halfzwaarge- wichtkampioen Tommy Farr heeft in zijn tweede match na zijn come back tegen Jan Klein, te Leicester de Belg Piet Wilde in de derde ronde door k.o. verslagen

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1950 | | pagina 5